PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρακτική βοήθεια.



Kostas8
26-02-16, 14:20
Προσπαθώ να συντονίσω ένα κύκλωμα LC αλλά δεν τα καταφέρνω.Υπάρχει κάποιος φίλος που μπορεί να βοηθήσει στη συναρμολόγηση του κυκλώματος και με αμοιβή;
Δεν θέλω θεωρητικές συμβουλές αλλά πρακτική βοήθεια να φτιάξουμε το κύκλωμα.:confused1:

IRF
26-02-16, 14:22
Δώσε λεπτομέρειες και δεν νομίζω να σου ζητήσει κανένας εδώ μέσα αμοιβή εκτός αν είναι για δορυφόρο.

IRF
26-02-16, 19:32
The ULTIMATE Tesla Coil Design and Construction Guide
Για αυτό που θες να κάνεις υπάρχει η λύση στο παραπάνω βιβλίο γίνεται με δοκιμές ή με παλμογράφο(μερικές φορές θέλει αρκετές δοκιμές)Το βιβλίο μπορείς να το βρεις σε "πολλά" μέρη επίσης υπάρχουν και διατριβές στα ελληνικά δυο ή τρεις σίγουρα που περιγράφουν τη διαδικασία

Kostas8
26-02-16, 19:38
Ευχαριστώ γιια τη πληροφορία, αλλά αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω.
Αυτό που ψάχνω είναι κάποιον να συντονιίσουμε μαζί το κύκλωμα ώστε να λειτουργήσει.Μπορείς να βοηθήσεις;

IRF
26-02-16, 19:47
Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα. Μπορείς να το κάνεις με τη μέθοδο δοκιμής και βελτίωσης και μόνος σου πίστεψέ με. Βάλε καμιά φωτο του πηνίων-πυκνωτή δώσε χαρακτηριστικά. Τα πάντα γίνονται εδώ μέσα και με οδηγίες. Έχουν γίνει πολύ πιο δύσκολες δουλειές,όλοι βοηθάνε.π.χ.αλλάζεις χωρητικότητα πυκνωτή μεγαλώνει ο σπινθήρας δευτ. άρα ξέρεις ότι είσαι σε καλό δρόμο. Καλό είναι να υπάρχει και ένας θεωρητικός προϋπολογισμός χαρακτηριστικών υπάρχουν τόσα προγράμματα που το κάνουν.

Kostas8
01-03-16, 13:32
Ξαναυποβάλλω το θέμα , αν κανένα παιδί έχει παλμογράφο ή και άλλο εξοπλισμό για συντονισμό ενός πηνίου Τέσλα (μετασχηματιστή αέρος) για βοήθεια και με κάποια αμοιβή.Δεν είμαι ηλεκτρονικός οπότε θέλω πρακτική βοήθεια.:001_unsure: