PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογή επιτηρητή τάσης



lefteris251
26-02-16, 21:05
Καλησπέρα σε όλη την παρεα. Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο κυκλωμα για κατασκευή εκτός απο ετοιμο σταθεροποιητή τασης που μολις δέχεται κάποια υπέρταση η υπόταση να σταματαει την λειτουργια η να καιγεται κάποια ασφάλεια? Θέλω π.χ να βάλω στο πλυντήριο μου στην είσοδο ρευματος να περναει απο το κυκλωμα αυτο και μετα να πηγαινει στην πλακέτα ωστε να την κρατάει προστατευμένη κατα κάποιο τρόπο.

klik
26-02-16, 23:25
Οι άλλες συσκευές δεν σε νοιάζουν; Υπάρχουν αντικεραυνικά με βαρίστορ ή με λυχνία εκκένωσης για πίνακα, αλλά θέλουν προσοχή στον τρόπο χρήσης για να αποδώσουν και για να μην πάρεις φωτιά σε περίπτωση προβλήματος (άρα η εγκατάσταση δεν είναι απλό πράγμα για αρχάριους).

Υπάρχουν επιτηρητές τάσης για να αποσυνδέουν την συσκευή όταν η τάση βρεθεί εκτός ορίων κλπ (λόγω προβλημάτων δικτύου ΔΕΗ). Μάλλον αυτό ζητάς και έβαλες τον τίτλο για να μπερδεύεις.


Σε όλες τις παραπάνω διατάξεις έχει σημασία και ο χρόνος απόκρισης. Γι'αυτό δεν υπάρχει μια λύση για όλα.
Αν έχεις πρόβλημα με κεραυνούς βάζεις αντικεραυνική προστασία.
Αν χάλασε μια φορά το πληντύριο και σου είπαν ότι έφταιγε κεραυνός αλλά καμία άλλη συσκευή ή γείτονας δεν παραπονέθηκε, τότε ίσως δεν είναι κεραυνός το πρόβλημα. Αν έχεις συχνές αυξομειώσεις τάσης (σημαντικές όμως, όχι +-10%), βάζεις επιτηρητή.

lefteris251
26-02-16, 23:45
Μάλλον έχεις δικιο στον τίτλο αυξομειώσεις έχω. υπάρχει κατι σε επιτηρητή ακριβείας η πάμε στην ετοιμη λύση του σταθεροποιητή?

klik
27-02-16, 01:08
π.χ.


http://datasheet.octopart.com/RM17UBE15-Schneider-Electric-datasheet-10412911.pdf (http://datasheet.octopart.com/RM17UBE15-Schneider-Electric-datasheet-10412911.pdf)

θα επανασυνδέσει την παροχή αν επανέλθει η τάση στα όρια μετά από λίγες εκατοντάδες msec.
Αν θες να μην επανέρχεται η τροφοδοσία αυτόματα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ρελέ με αυτοσυγκράτηση στη συνέχεια του επιτηρητή.

vasilllis
27-02-16, 09:18
ειναι προβληματικη περιοχη η μονο εσυ εχεις αυξομειωσεις;