PDA

Επιστροφή στο Forum : ασύρματο κουδούνι



johnyb98
28-02-16, 23:08
Πρόκειται για ένα μικρό σπίτι, 60 m^2. Αυτό που έχω σκεφτεί, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει, είναι να τοποθετήσω ασύρματο κουδούνι. Εφόσον το σπίτι είναι μικρό (γι' αυτό αναφέρω τα τετραγωνικά), μπορώ να το τοποθετήσω σε σημείο που θα ακούγεται όπου και να βρίσκεται κάποιος.
Κάτι σαν τις συσκευές που μοιάζουν με ασύρματα walkie talkie, που έχουν οι γονείς με τα μωρά. Το ένα στο δωμάτιο τού μωρού, και το άλλο στο δικό τους. Αν το καλοσκεφτείτε, κάπως έτσι θα δουλεύει και αυτό το κουδούνι.

Θα αποτελείτε από δύο μέρη. Το ένα θα το τοποθετήσω εκτός διαμερίσματος, και το άλλο εντός. Θα λειτουργούν με μπαταρία, αλλά, φαντάζομαι, μπαταρία που θα χρειάζεται αλλαγή κάθε 5 χρόνια.

Υπάρχουν τέτοια συστήματα; Αν ναι, κάποια link?

Ευχαριστώ!

diony
29-02-16, 00:48
εδώ όσα θέλεις , έχει και κάποια όπου ο δέκτης είναι ρεύματος , εσύ διαλέγεις

http://www.skroutz.gr/c/1192/door_monitors.html?keyphrase=%CE%B1%CF%83%CF%85%CF %81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF+%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE% B4%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B9

Prezonautis
29-02-16, 07:48
Εχθές παρήγγειλα δύο τέτοια. Αδιάβροχο Ασύρματο Κουδούνι. (http://www.geta.gr/eshop/products/asurmata-koudounia/adiabroxo-asurmato-koudouni-embeleias-150m-me-ruthmizomeni-entasi-fotismo-25-melodies/93-15612)
Σήμερα ή αύριο το πολύ θα μου έρθουν.
Αν θέλεις περίμενε να σου πω τι πουλιά πιάνουν. 27.50€ με τα μεταφορικά μου βγήκαν.
Τώρα για την μπαταρία που λες για 5 χρόνια είναι αρκετά για μπαταρία!! Αυτά λένε ένα χρόνο με ~20 κουδουνίσματα την ημέρα.

johnyb98
01-03-16, 11:07
Για να δούμε... εν αναμονή

Prezonautis
01-03-16, 14:17
Λοιπόν φίλε μου.
Είναι μια ωραία κινεζιά. :biggrin:
Από ένταση έχει τρία επίπεδα, ικανοποιητικά!! από κουδουνίσματα, ένα μου άρεσε για κουδούνι, τα υπόλοιπα είναι σαν τραγουδάκια...
Τώρα το πόσο αδιάβροχο είναι θα το μάθω όταν βρέξει. Του βάζω 8/10 γιατί είναι μαύρο και δεν φαίνεται καλά το βράδυ. Αλλά θα το βάψω με λαδομπογιά άσπρη.

street
01-03-16, 15:31
απο αποσταση κιμων ? 150 μετρα ? :w00t:

Gaou
01-03-16, 20:06
.
ΕΤου βάζω 8/10 γιατί είναι μαύρο και δεν φαίνεται καλά το βράδυ.

μου θύμισες τον αλλον που ειχα δει στο χαζοκούτι . τέλειο σου βάζω 3..!

πές απο εμβέλεια γιατι θέλω και εγώ να κάνω ένα δώρο..! αυτο μπορει να παρει δυο εναν πομπο με δυο δύο δέκτες ?

Prezonautis
02-03-16, 08:23
Στα ~50m λειτουργεί και με δύο ντουβάρια εμπόδιο.. Στα 51+ έπρεπε να στρέψω τον πομπό "Μπουτόν" με την επιφάνεια του διακόπτη να κοιτάει προς τον δέκτη... Παραπέρα δεν άκουγα εγώ, όταν έρθει κάποιος στο μαγαζί θα το δοκιμάσω παραπέρα.
Για έναν πομπό και δύο δέκτες δεν ξέρω, δεν άνοιξα τον δέκτη να δω από μέσα αν έχει ρυθμιστή για την συχνότητα, αλλά ο πομπός έχει ρυθμιστή.

giannopoulos.stavros
02-03-16, 10:05
Μήπως ξέρει κανείς σε ποιες συχνότητες λειτουργούν?
Θα χρειαστώ δυο τέτοια σύντομα, αλλά για άλλη δουλειά.