PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιητης τάσης για κουζίνα



gorge
01-03-16, 20:11
Καλησπερα! Προσφατα με μια διακοπή ρευματος κάηκε μια πλακετα στην κουζινα = 260€ . Για να μην ξανα συμβει κατι τετοιο σκευτωμαιτην αγορά σταθεροποιητη . Η κουζινα εχει κατανάλωση μέγιστη 3.68kw εχω βρει κατι ΚΕΒΟ σταθεροποιητες αξιζει η αγορα καποιου ; και την kva να προτιμήσω ; 5 ή 8 ή 10 . Αναλογικό ή ψηφιακό ;
Ευχαριστω πολυ για τιε οποιες πληροφορίες σας !

@962fm@
01-03-16, 20:24
θα σου πω τη γνωμη μου.
1. ειναι σιγουρο οτι πλακετα καηκε απο διακοπη ρευματος ή ετσι σου ειπαν ?
προσφατα, σε απορροφητήρα Miele, ο ''μαστορας'' εβγαλε διαγνωση οτι καηκε η πλακετα (300€).
με τα πολλα.. βρεθηκε ακρη.. ενα reset ηθελε και δουλευει και παλι μια χαρα.
2. μην επιχειρησεις να βαλεις σταθεροποιητη εναλλασσομενου στην κουζινα, επειδη θα πρεπει να επιλεξεις ενα ''γομαρι'',
το οποιο θα ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες και φυσικα, για να τον τροφοδοτησεις, θα πρεπει να τραβηξεις γραμμη απο τον πινακα
με ασφαλεια αναλογη με εκεινη της παροχης της κουζινας που εχεις τωρα.
δε θα βαλεις απλα στην πριζα τον σταθεροποιητη και επανω του την κουζινα.

αν επιμενεις, τα KVA θα πρεπει να ειναι τριπλασια (αυθαιρετο, αλλα σημαντικο) απο αυτα που εχει αναγκη η κουζινα σου.

gorge
01-03-16, 20:32
Εκανε σε σύντομο διάστημα 3 διακοπες που κρατησε καθε μια απο 5-10 λεπτα στην δεύτερη που πεταξε κωδικό σφαλματος στην οθονη και ειχα δοκιμάσει ολες τις πιθανές λύσεις με βαση τον κωδικό αυτο :001_unsure: μια απο τις 3 πλακετες που εχει αλλάχτηκε και δουλεψε .. Δηλαδη αυτο εδω http://www.kebopower.com/en/ShowProd.asp?ID=1392 να μην το σκεφτομαι καν ετσι ;

@962fm@
01-03-16, 20:45
την αποψη μου την ειπα ηδη...
ομως, να ξεκαθαρισουμε οτι η όποια προστασια θα εχεις, θα περιοριστει στις βυθισεις και τις υπερτασεις, οχι στις διακοπες.
ενα ακομα ''προσον'' τετοιων συσκευων, ειναι ενα επιλεξιμο delay, μια καθυστερηση δλδ, που μετα απο πληρη διακοπη
θα ξεκινησεις να τροφοδοτει τη συσκευη σου, μετα απο ορισμενο χρονικο διαστημα και οχι οταν ερθει ξανα η ταση δικτυου.

Κυριακίδης
01-03-16, 22:34
Αναρωτιέμαι θα μπορούσε να τροφοδοτηθεί μόνιμα με σταθεροποιητή μόνο το μέρος της όποιας πλακέτας και όποιας συσκευής ? αλλά όχι το "βαρύ φορτίο" της συσκευής?
Λογικά έχουν μια πλακέτα που οπλίζει κάποια ρελέ για να δουλέψουν τα φορτία . Εκτός και είναι σε συνδυασμό της πλακέτας με power module?

thomasdriver
01-03-16, 22:39
Το πρόβλημα στις συσκευές δεν είναι όταν κόβεται το ρεύμα ,αλλά όταν επανέρχεται.Οπότε ένα delay με ένα ρελέ ισχύος στον πίνακα θα λύσεις το πρόβλημα.
Αυτό μόνο για την διακοπή γιατί υπάρχουν και τα σκαμπανεβάσματα της τάσης όπου εκεί δεν ωφελεί.Οι σταθεροποιητές τάσης είναι για μικρά φορτία,όπως τηλεοράσεις,υπολογιστές,άντε και κανένα ψυγείο.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
10-03-16, 13:21
σταθεροποιητη σε κουζινα τι αλλο θα ακουσουμε? η μανα μου εχει μια ζιμενς του 50 και εγω προσφατα βρηκα μια κουζινα και ενα ψυγειο ιζολα . τιποτα μην περνετε καινουργια χαλανε με το παραμικρο φτου μακρια. τα δε παλια τα εχουν και τα εγκωνια σου

chip
10-03-16, 13:49
πριν 7-8 χρόνια η μητέρα μου πήγε να αγοράσει καινούρια κουζίνα για να αντικαταστήσει την παλαιά NEF από τα τέλη της δεκαετίας του 80. Η πρώτη της σκέψη ήταν να πάρει κάτι ανάλογο με την προηγούμενη όμως στο μαγαζί που πήγαμε την συμβούλευσαν να πάρει μία "φθηνή" (Τα μισά χρήματα σε σχέση με NEF Bosch... κλπ) ιταλικής κατασκευής γιατί όπως της είπαν δεν έχει ηλεκτρονικά (εκτός από τον κλασικό χρονοδιακόπτη) και ο έλεγχος θερμοκρασίας γίνονταν με κλασικούς θερμοστάτες και μηχανικούς διακόπτες. Συμφώνησα με την συμβουλή του καταστήματος και μέχρι τώρα δεν είχε κάποιο πρόβλημα* εκτός από μια φορά που χρειάστηκε αλλαγή η αντίσταση φούρνου. Στις λευκές συσκευές όσο λιγότερα ηλεκτρονικά έχουν τόσο το καλύτερο!

βέβαια η ποιότητα κατασκευής είναι ξεκάθαρα υποδεέστερη σε σχέση με την παλαιά NEF. Πχ ο τηλεσκοπικός μηχανισμός του φούρνου της φθηνής ιταλικής κουζίνας κάνει κολλήματα ενώ της NEF δεν κολλούσε ποτέ παρ όλη την ηλικία της κουζίνας και παρ όλο ότι την εποχή εκείνη ίσως ήταν η μόνη κουζίνα, τουλάχιστον στην Ελληνική αγορά, με τηλεσκοπικό μηχανισμό (και ανάλογη τιμή βέβαια...)

aktis
10-03-16, 14:03
Και πώς άρπαξε μόνο η κουζίνα από τις διακοπές του ρεύματος ; δεν χάλασε τίποτα άλλο ; Ελπίζω να σου άφησε την παλιά πλακέτα ο μάστορας ... να ρωτήσεις καλύτερα τον ηλεκτρονικό της γειτονιάς σου να σου πει τι έπαθε και αν επισκευαζόταν η βλάβη ( στις αντιπροσωπείες δεν επισκευάζουν σχεδόν τίποτα , σου λένε πάρε καινούριο ανταλλακτικό )

kioan
10-03-16, 15:51
σταθεροποιητη σε κουζινα τι αλλο θα ακουσουμε?
Για θερμοσίφωνα τι σταθεροποιητή μου προτείνεις; :biggrin: :lool: :001_tt2:

JIM_6146B
10-03-16, 16:54
Το πρόβλημα στις συσκευές δεν είναι όταν κόβεται το ρεύμα ,αλλά όταν επανέρχεται.Οπότε ένα delay με ένα ρελέ ισχύος στον πίνακα θα λύσεις το πρόβλημα. ....

Θα συμφωνήσω τα πρόβληματα έρχονται όταν επανέρχεται το ρεύμα , διακόπτετε , επανέρχεται κ.λ.π. . Το ίδιο έχω κάνει στην TV ..... με ενα ρελέ που αν κοπεί η τάση πρέπει να πατήσω το κουμπί για να επανέλθει . Τέτοιες διακοπές στα μέρη μου γίνονται συχνά ....

Υπάρχει και η κακιά ώρα αστοχία υλικού κ.λ.π. ..ήταν να καεί ....κ.λ.π.

street
10-03-16, 17:20
Για θερμοσίφωνα τι σταθεροποιητή μου προτείνεις;
και εγω εχω ενα καλοριφερ ηλεκτρικο 3000 βατ .... τ λετε να βαλουμε ? μην με καει κιολας οχι τιποτα αλλο εχει και ηλεκτρονικα στα πλαγια με lcd :lool:


περαν πλακας .... γιωργο πες μας μαρκα και μοντελο κουζινας να το δουμε λιγο , επισεις και τον εξυπνακια που θελει να σε πουλησει κστι τετοιο ... εχει προβλημα η κουζινα ( πλακετα ) και αυτα με υπερτασεις τα ακουω βερεσε ειδικα σε κουζινα ! για πες λιγο την την ιστορια σου λεπτομερως ....

klik
10-03-16, 17:41
Έναν επιτηρητή τάσης θέλεις να κάνει delay πριν επανασυνδέσει. Οι στιγμιαίες κοντινές διακοπές ηλεκτροδότηση, φέρνουν το brown out protection στα όρια του και ενδέχεται ο μΕ να ξεκινήσει σε κατάσταση self programming διαγράφοντας τον κώδικα του ή αχρηστεύοντας το περιεχόμενο της eeprom του. Μερικές φορές υπάρχει διαδικασία reset (για την eeprom), άλλες φορές όμως όχι... εκεί η διαδικασία επισκευής (αν υπάρχει) δεν είναι στα όρια του χρήστη.

IRF
10-03-16, 21:44
Τα προβλήματα δεν προκύπτουν μόνο από τη διακοπή ρεύματος αλλά και από σπινθηρισμούς - υπερτάσεις σε μονωτήρες υψηλής της ΔΕΗ σε νομούς με υψηλή υγρασία-βροχοπτώσεις. Π.χ σε κάποια χωριά Αιτωλοακαρνανίας-Ευρυτανίας- Πρέβεζας -Ιωαννίνων δεν τολμάει κανένας να αγοράσει λευκή συσκευή με πλακέτα.Επίσης προβλήματα λευκών συσκευών έχει και εκεί που έχουν τροφοδότηση από μεγάλα φωτοβολταϊκά πάρκα

Vazaki
14-03-16, 21:53
Σταθεροποιητη εχω στα 5kva. Δε τον συνιστω για κουζινα. ο πατερας το εχει παρει γιατι το δικτυο του εξοχικου ειχε μεγαλη πτωση τασης και πολλες φορες ερχοταν και ταση 90v.
Μολις αγορασε τον σταθεροποιητη η δεη εγκατεστηκε νεο υποσταθμο οποτε το προβλημα λυθηκε...