PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΕΣ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ



thespyros
03-03-16, 09:21
Καλημερα ηθελα να ακουσω γνώμες απο συναδελφους ηλεκτρολογους που δουλευουν σε εργοστάσια τι βλαβες εχουν να αντιμετωπισουν και πως οργανωνουν την εργασια τους ακουω γνωμες

lepouras
04-03-16, 01:12
βρε Σπύρο σε έχει φάει το άγχος τσάμπα.
ελπίζω μέχρι να πιάσεις δουλειά να μην ανοίξεις και άλλα 20 θέματα.
καταρχήν εξαρτάτε από το τή εργοστάσιο είναι.
γενικά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι μηχανολογικής φύσεως βλάβες.
αν είναι και επιβαρυμένο περιβάλλον τότε ακόμα περισσότερο.
ακόμα και οι ηλεκτρολογικές βλάβες κατά μεγάλο ποσοστό οφείλονται λόγο τον μηχανολογικών.
ταινίες και ιμάντες και άξονες που με τον καιρό ζορίζονται και φρακάρουν με αποτέλεσμα να ζορίζουν τα μοτέρ τα οποία μπορεί να βγάλουν ζημιές σε ρουλεμάν κλπ.
αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα από πτώσεις θερμικών μέχρι και ζημιά σε ρελέδες κλπ.

ένας εχθρός ακόμα είναι οι θερμοκρασίες.
επομένως ότι βλάβη βγει σε ηλεκτρονικά κυρίως οφείλονται από κακή ψύξη σε αυτά. ποιο συνηθισμένα την παθαίνουν τα ινβέρτερ που πρώτα χαλάνε τα ανεμιστρακια τους και αν δεν το πάρει κανένας χαμπάρι στο τέλος καίγονται.
στα υπόλοιπα άλλες βλάβες πάντα ανάλογα το εργοστάσιο είναι διάφοροι αισθητήρες πχ λέιζερ κλπ που μπορεί από το να πιάσουνε μπήχλα και να μην διαβάζουν σωστά μέχρι να χτυπηθούν κλπ κλπ.
συνηθισμένα προβλήματα σε κλασικούς απλούς αυτοματισμούς είναι φθορά και κακή επαφή πάλι λόγο σκόνης κλπ κλπ σε διάφορα μπουτον πχ σταρτ στοπ. στα υπόλοιπα αν η διαστασιολόγηση των πινάκων έγινε στο τσίμα τσίμα με τον καιρό θα βρεις και χαλασμένες ασφάλειες, διακόπτες κλπ κλπ.

μπορεί να συναντήσεις βλάβες σε διάφορα ασφαλιστικά που διαχωρίζονται απευθείας φορτία.
πχ κλασικό παράδειγμα τα κομπρεσέρ αέρος που το φορτίο του μοτέρ διαχωρίζετε απευθείας ο πρεσοστάτης.

τέλος κακές επαφές σε πρίζες ακόμα και βιομηχανικές τριφασικές κλπ κλπ.

όπως καταλαβαίνεις το είδος των βλαβών δεν είναι δύσκολες από ένα ηλεκτρολόγο αρκεί να του κόβει και λίγο και να μπορεί να ακολουθήσει ένα διάγραμμα(αν υπάρχει πχ στον πίνακα του αυτοματισμού) ή να ακολουθήσει το ρεύμα μέχρι το σημείο που έχει διακοπεί.
τώρα αν κάτσει και τίποτα ποιο σύνθετο και δύσκολο σε ποιο ηλεκτρονικά δεν νομίζω να σε βάλουν να το λύσης διότι εκεί αναλαμβάνει συνήθως η εταιρία που έχει κατασκευάσει το μηχάνημα.
εσύ στην καλύτερη να ξηλώσεις την πλακέτα ή το εξάρτημα για να κάνεις αντικατάσταση με άλλο που θα σου στείλουν αν δεν έρθουν.
από εκεί και πέρα το θέμα συνεχίζει στο μέχρι που θες να χώσεις τα χέρια σου και μέχρι που θα σου επιτρέψουν ή θα σου ζητήσουν.
ενδεχομένως να υπάρχουν και πνευματικά συστήματα αλλά για αρχή δεν πιστεύω να σε βάλουν.
αν και εκεί συνήθως είναι πάλι απλά τα πράγματα. ηλεκτροβαλβίδες κλπ κλπ.


αυτά.


εντάξει?

χαλάρωσες??????


άντε να ξεκινήσει με το καλό και είπαμε θα τα βρούμε όλα στην πορεία.

thespyros
04-03-16, 12:55
Ευχαριστώ φιλε μου αγχώθηκα λίγο γιατί μ είπε Ότι τα είμαι ολομόναχος

geronimo
04-03-16, 13:38
Στήν αρχή σε όποια δουλειά και να πας, το άγχος είναι κάτι το φυσιολογικό.Πολύ καλά στα έγραψε ο Γιάννης
(με δύο ν)αναλυτικότατος....

The_Control_Theory
04-03-16, 14:00
Με τα PLC το πολύ πολύ όταν δεν θα χεις δουλειά και θα χεις χρόνο μέσα στο εργοστάσιο να κάνεις το εξής.

Για κάθε PLC μέσα στο εργοστάσιο να πάρεις το πρόγραμμα σε κάποιο λαπτοπ και να τα κρατήσεις σε αρχείο με ημερομηνίες και όνομα,τύπο PLC.

Αν κάποιο από τα PLC πεθάνει τότε όταν πεις στο αφεντικό πως έχεις το πρόγραμμα και απλά χρειάζεται απλά να αγοράσει καινούριο PLC το οποίο θα φορτωθεί με το backup που θα έχεις κρατήσει ίσως πάρεις πολλά points στα μάτια του.
Γλιτώνει να πληρώσει τεχνική εταιρεία.
Αυτό θα συμβεί μιά φορά τα 10 χρόνια όμως γι αυτό μην αγχώνεσαι.
Ακόμη και να συμβεί αύριο όμως... όπως τα λένε οι παρακάτω δεν αφορά εσένα άμεσα αλλά την τεχνική εταιρεία.
Ακόμη κι αν πει καλύτερα να έρθει τεχνική εταιρεία εσύ θα δείχνεις πολύ συνεπής και θα σε εμπιστεύεται περισσότερο στο μέλλον.
Οπότε παγιώνεσαι στον χώρο.

Τα παρακάτω τα λέω χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ σε θέση παρόμοια με την δική σου σε εργοστάσιο.
Τα λέω όμως έχοντας δουλέψει σε τεχνική εταιρεία που από το τηλέφωνο έδινα οδηγίες σε ηλεκτρολόγους εκεί για το πως θα κάνουν ενέργειες πάνω στα PLC.

Οπότε τα κρίνεις κι εσύ κι όλοι γιατί μπορεί να μου διαφεύγει κάτι στην δομή λειτουργίας των εργοστασίων.

electron
04-03-16, 14:44
Ας προσθέσω και γω τα δικά μου σχόλια όντας εργαζόμενος ηλεκτρονικός ΤΕ, επί 16 χρόνια σε μια από τις λίγες μεγάλες βιομηχανίες που έμειναν στον τόπο μας. Αυτό λοιπόν που θα σου πω, εφόσον δουλέψεις σε σχετικά μικρό εργοστάσιο, θα πρέπει πρώτα απ όλα και αφού αποκτήσεις την κατάλληλη εμπειρία και γνώση του χώρου, να οργανώσεις σωστά την δουλεία σου και ειδικότερα τις εφεδρείες σου. Τι σημαίνει αυτό; Αυτό σημαίνει ότι είπε πιο πάνω ο Tedi, Back up των project των plc, οργάνωσε τα σχέδια των μηχανών και στο βαθμό που επιτρέπουν τα οικονομικά της επιχείρισης, στοκάρισε τα πιο κρίσιμα ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστείς, ώστε να μην βγεις εκτεθειμένος την δύσκολη στιγμή.

Fixxxer
04-03-16, 15:11
Το οτι εισαι μονος σε ενα εργοστασιο για μενα οσο καλος και να εισαι δεν ειναι και το ιδανικο εκτος αν το εργοστασιο ειναι παρα πολυ μικρο...
Υπαρχει ομως και η αλλη πλευρα οπου κανεις και κουμαντο μονος σου και οργανωνεσαι μονος σου...
Θα συμφωνησω με τους παραπανω και θα προσθεσω οτι αρχικα πρεπει να μαθεις τους χωρους του εργοστασιου αλλα και τα ονοματα τους ωστε μην σκασει τηλ για βλαβη και δεν ξερεις που να πας...
Επισης οργανωσε τους παραπανω χωρους στο pc/laptop σε ξεχωριστο αρχειο τον καθενα ωστε μετα τη βλαβη να γραψεις τι εκανες κυριως για να ανατρεξεις οταν θα σου χρειαστει μελλοντικα και να μην ψαχνεσαι αλλα και να βοηθησεις και τον συναδελφο της αλλης βαρδιας...

katmadas
04-03-16, 15:36
μεχρι σημερα δεν μου εχει τυχει plc σε εργοστασιο το οποιο να μην ειναι κλειδομενο....
βλαβες που εκανα εγω αν και δεν ειμαι ηλεκτρολογος αλλα χρειαστηκε σε πελατες:

-αλλαγη καμενου μοτερ που εκαιγε ασφαλειες.
-αλλαγη γενικων διακοπτων απο πινακες ιδιως οταν τροφοδοτουνται μεγαλα μοτερ.
-επισκευη πλακετας απο οξυδωση (ηλεκτρονικα εδω)
-αντικατασταση φαγωμενα καλωδια απο ποντικια.
-καθαρισμος φωτοκυταρων

παντως ολα σιγα σιγα θα τα καταλαβεις....
αλλα ρε Σπυρο κατσε να πας πρωτα. Εσυ αγχωθηκες πριν καν ποιασεις δουλεια.

betacord85
04-03-16, 15:47
καλησπερα στην παρεα...πισω αποα καθε pc που γραφουμε τωρα δεν ξερουμε ποιος ειναι και την ηλικια του και φυσικα την εμπηρεια του(ηλεκτρολογικα)ο σπυρος λογικα ειναι μικρος σε ηλικια και θελει την συμβουλη μας μερα ανα μερα ωστε να επιτυχει σε μια θεση εργασιας στην θεσσαλονικη στον κλαδο του που τοσο αγαπαει...θυσιαζει τα χρηματα που εχει καβαντζα ωστε μεχρι τοτε να βρει μια δουλεια στην ειδικοτητα του που τοσο θελει...ισως να μην ξερει απο Plc και διαφωρα αλλα βιομηχανικα αλλα αν ο εργοδοτης και ο προισταμενος τον δουν οτι ειναι προθυμος και γεματο ορεξη θα του δωσουν την ευκαιρια που τοσο ζηταει...καλη τυχη αγαπητε σπυρο και μην ανχωνεσαι...

peter
04-03-16, 18:47
Γιά τον φίλο thespyros η δουλεία στο εργοστάσιο είναι μια τρέλα,πρώτα από όλα πρέπει να έχεις γερό στομάχι καί καλή φυσική
κατάσταση,πρέπει να μάθεις να αξιολογείς ανθρώπους και μηχανές,πρέπει να είσαι έτοιμος να δω σι λύσεις από απλά προβλήματα ηλεκτρολογικής φύσης μέχρι χειριστικά,και να ξέρης οτι όσες βλάβες και να φτιάξης,όσα προβλήματα καί να λύσης
όταν κάτι σού πάει στραβά,εσύ θά φταις γιά όλα καί οτι είσαι άχρηστος,όσο γιά τήν οικονομική ικανοποίηση άστα να πάνε,πάντα θα αποδιδεις δυσανάλογα από αυτά που κάνεις.

vampiris
05-03-16, 02:56
Φίλε μου, για να καταλάβεις το πόσο γενικόλογο είναι το ερώτημά σου, φαντάσου ότι θέτεις αυτό το ερώτημα σε δύο ηλεκτρολόγους συντηρητές. Ο πρώτος είναι ηλεκτρολόγος στον γυναικείο αγροτικό συνεταιρισμό Φερράρι και ο άλλος στην αυτοκινητοβιομηχανία της Φερράρι. Ο πρώτος θα σου πει για ιμάντες μεταφοράς, προβλήματα με αστεροτρίγωνα και άλλα παρόμοια, όπως πολλά από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, και ο άλλος θα σου αναφέρει προβλήματα για ρομποτικά συστήματα, σερβοσυστήματα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Τι συμπέρασμα θα βγάλεις; Τι ψάχνεις; Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Σύντομα και αυτό το θέμα θα γεμίσει με 35 σελίδες σχόλια, από το οποία τα περισσότερα θα είναι εκτός θέματος! Και άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις...

Ως ηλεκτρολόγος συντηρητής σχεδόν μια δεκαετία, θα έλεγα ότι μπορεί να αντιμετωπίσεις τα πάντα. Από μία πρίζα στα γραφεία, την ψύξη/θέρμανση του χώρου, φωτισμός, σύστημα πυρόσβεσης, μέχρι τα προβλήματα των μηχανών. Μηχανή είναι και αυτή με ένα αστεροτρίγωνο, μηχανή είναι και αυτή που αποτελείται από ένα ή εκατό σερβοσυστήματα.

Εγώ έχω μια μηχανή που έχει μήκος 100 μέτρων, με δεκάδες κύρια τμήματα και εκατοντάδες υποτμήματα. Για κάποιον άλλον συντηρητή εκατό μέτρα μήκος θα έχει όλο το εργοστάσιο στο οποίο εργάζεται. Για κάποιον άλλον, εκατό μέτρα μήκος θα έχει η μικρότερη μηχανή που πρέπει να συντηρεί και να επισκευάζει. Εγώ μπορώ να σου αναφέρω εκατό προβλήματα, ο δεύτερος δέκα και ο τρίτος χίλια προβλήματα.

Πολλά εξαρτώνται από την φύση, την δομή, το μέγεθος και την φιλοσοφία της επιχείρησης-εργοστασίου. Δώσε περισσότερες πληροφορίες για να λάβεις καλύτερες απαντήσεις.

thespyros
05-03-16, 14:43
Ένα θα πω με βοηθάει πολυ αυτό το site

betacord85
05-03-16, 15:34
μην ακους τους παπαγαλους...ολα θα πανε καλα...και αν μια στις χιλιες δεν σε παρουν στην συγκεκριμενη εταιρια θα παρεις ενα μαθημα ετσι ωστε στο επομενο Interview να τα πας καλυτερα!σκεψου θετικα!

lepouras
05-03-16, 19:36
!σκεψου θετικα!
σπαρκ? εσύ είσαι?:lool:

thespyros
06-03-16, 11:32
Εγώ περιμενω απάντηση αύριο κ θα πράξω ανάλογα

vasilllis
06-03-16, 12:04
Εγω ευτηχως κανα λαμπακι αλλαζω μονο.Καμια φορα κανω και τιποτα μετρησεις,μεχρι εκει ομως.
631186311963120

lepouras
06-03-16, 12:07
Εγω ευτηχως κανα λαμπακι αλλαζω μονο.Καμια φορα κανω και τιποτα μετρησεις,μεχρι εκει ομως.
631186311963120
το βράδυ ανάβεις φως ή δεν χρειάζεται γιατί λάμπεις ολόκληρος?:lool:

vasilllis
06-03-16, 12:24
το βράδυ ανάβεις φως ή δεν χρειάζεται γιατί λάμπεις ολόκληρος?:lool:

πυγολαμπιδος..χαχαχ

Απο εμενα βγηκε το 'Λαμπεις Μπαμπη μου"

thespyros
06-03-16, 12:39
Η αλλιώς κωλοφωτια !!!!! Δηλαδή στην συντήρηση μόνο λάμπες αλλάζεις ;; Μένω έκπληκτος

lepouras
06-03-16, 14:17
πλάκα έκανε βρε Σπύρο. τη δεν κατάλαβες από τις φωτογραφίες που έβαλλε?

picdev
06-03-16, 17:48
πλάκα έκανε βρε Σπύρο. τη δεν κατάλαβες από τις φωτογραφίες που έβαλλε?
Εγώ κατάλαβα ότι ο πυρηνικός σταθμός έχει πολλά λαμπάκια και κάθε τόσο καίγονται , ε κάθε τόσο τα τεσταρει και τα αλλάζει .
Φαντασου να μην ανάψει το λαμπάκι του συναγερμού , θα γίνουμε φουκοσιμα

pstratos
06-03-16, 17:58
τώρα μου βάλατε ιδεες. Θα ανεβάσω 3-4 φώτο από μια σύγχρονη μικρο-μεσαία εφαρμογη (~30 inverters ~ 300 I/O ~100 αισθητήρες) σε κατανεμημένο σύστημα. Θα δείξουμε στον Σπύρο πως αυτό το "τέρας" δεν έιναι τίποτα το ιδιαίτερο, αρκεί να το δει με καθαρό μυαλό, και πριν πιάσει το κατσαβίδι να πιάσει το manual

pstratos
06-03-16, 18:53
Μια συρματουργεία με το γαλβανιστήριο και 8 συρματουργικές μηχανές.
Πρέπει να ελέγξουμε 2 υπόγεια αντλιοστάσια, 10 πύργους ψύξης και ισάριθμους εναλλάκτες θερμότητας


63126
Το γαλβανιστήριο ~100 μέτρα μήκους

63125
Οι ενναλλάκτες (μισοί) με τις αντλίες τους.

- Επειδή οι φωτογραφίες είναι μεγάλες και το upload παίρνει πολύ χρόνο, θα σκαρφιστούμε άλλο τρόπο.....

pstratos
06-03-16, 19:02
63127

Οι πύργοι ψύξης με τον πίνακά τους

63128

Και οι μηχανές που κληθήκαμε να ψύξουμε

picdev
06-03-16, 19:04
μπράβο ωραίο εργοστάσιο, σίγουρα η δουλειά σου είναι "εύκολη" σε τόσο καλό εργοστάσιο.
γιατί έχω δει και εργοστάσιο που τα cnc τα χειρίζονται πακστανοι και τις σημειώσεις τις έχουν στα αραβικά πάνω στο μηχάνηματα,
στο άλλα πάλι στις μηχανές μόνο έλληνες αλλά ανάλογα το πόσο σοβαρή ειναι η δουλειά

pstratos
06-03-16, 19:20
Ο έλεγχος γίνεται από έναν κεντρικό πίνακα, με μια οθονη 12" και ΕΝΑ PLC. Υπάρχουν άλλοι δυο πίνακες, ο ενας φαίνεται ανάμεσα στους πύργους ψύξης, ο άλλος είναι στα αντλιοστάσια. Οι πίνακες μηλάνε με 3 δύκτια. Ένα canbus για τα Ι/Ο, ένα modbus για όλα τα inverters και ενα ακόμα modbus για τις καρτες αναλογικών εισόδων.

63129

O βασικός πίνακας με την οθόνη ελέγχου, και χειροκίνητη εκκίνηση βασικών συστημάτων.
Βασικά συστήματα είναι σε διακόπτες για δυο λόγους.
Α για την εκτέλεση δοκιμών - διαγνωστικών στο κομμάτι του κλασικού αυτοματισμού. Εδώ εμπλέκονται οι ηλεκτρολόγοι του εργοαστασίου. Οι χειριστές λένε απλά "το τάδα δεν δουλεύει". Η βάρδια λοιπόν δοκιμάζει χειροκινητά. Αν πάιξει, τότε προβλημα σε PLC. Αν δεν, πάμε σε έλεγχο του κλασικού αυτοματισμόύ: τροφοδοτικό , ενδιάμεσο μικρορελέ, τμήμα υσχύος, καλωδίωση, αντλία.


63130

Ο πίνακας που θα αναλύσουμε, ώστε να δούμε κάποια βασικά του στοιχεία.

thespyros
06-03-16, 19:23
Μπράβο πολυ καλο μπαίνω στο κλίμα

pstratos
06-03-16, 19:28
Για αυτό θέλω να ανεβάσω την περιγραφή. θέλω να σας δείξω πως ένα εργοστάσιο μπορεί να γίνει από πολύ εύκολο ως αχταρμάς. Αυτό ήταν ένα μεγάλο project που ενεπλάκησαν 4-5 εταιρείες με 2-3 μηχανικούς η κάθε μια. Συνολικά το στήσιμο πήρε 10-14 μήνες. Σε κάθε στάδιο τηρούταν πολύ καλή τεκμηρίωση. Μοναδικό πρόβλημα ήταν οι αρκετές προσθήκες αφού είχε ηδη αρχίσει η υλοποίηση, καθώς και η απαίτηση της σταδιακής ολοκλήρωσης. δηλαδή έχοντας τις πρωτες δυο μηχανές σε λειτουργεία, έπρεπε να αναπτυχθεί το λογισμικό για τις υπόλοιπες που ήταν υπό εγκατάσταση.

Παρακάτω θα ανεβάσω λεπτομέριες των συστημάτων, ώστε να δει ο Σπύρος οτι δεν είναι τελικά και τόσο ψαρωτικό όσο δείχνει, αρκεί να το δει κανεις ψύχραιμα και να μην αφήνει πίσω του εκρεμότητες, του τύπου "αύριο θα διορθώσω την σήμανση, θα ενημερώσω τα σχέδια, αφου ψιλοδουλεύει αστο και βλέπουμε"

Και μην νομίζεται οτι το εργοστάσιο το τρέχουν τιποτα επιστήμονες.... δυο Ινδοι είναι και μερικά Πακιστανα. Ο εργοστασιάρχης όμως που ειναι μερακλής ανέθεσε τον σχεδιασμό και το στήσιμο σε "μερακλήδες" ώστε αργότερα να μπορεί το εργοστάσιο να τρέχει εύκολα, και να επισκευάζεται εξίσου

thespyros
06-03-16, 19:31
Απλώς φιλε με ανγχωνει λίγο η αρχή

diony
06-03-16, 19:38
Πάντα αυτό συμβαίνει , και περισσότερο όταν πας σε νέα δουλειά έχεις αυτό το συναίσθημα , πως θα σε δουν οι συνάδελφοι , να είσαι όσο γίνεται πιο σωστός κ.λ.π.
Νομίζω γρήγορα θα προσαρμοστείς στο περιβάλλον

Σου εύχομαι και εγώ καλή τύχη

thespyros
06-03-16, 19:40
Ευχαριστώ πολυ απλά απο εσάς ζήτω να με βοηθήσετε

diony
06-03-16, 20:36
Να μάθεις να διαβάζεις καλά ηλεκτρολογικό και λιγάκι ηλεκτρονικό σχέδιο (στο δεύτερο τα βασικά) , έχει πολλά σύμβολα

Δες εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64657
Το #17 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64657&p=754328&viewfull=1#post754328) πιθανόν να σε ενδιαφέρει

Κάνε αναζήτηση βιομηχανικός αυτοματισμός θα σου βγάλει πολλά , εδώ είναι το πρώτο στη σειρά
http://ikaros.teipir.gr/phyche/Subjects/Routoulas/AutomatismoiVIKTE/ViomixanikosAutomatismos.pdf

και φυσικά όχι άγχος
:001_smile:

edit
βάλε επιλογή pdf

pstratos
06-03-16, 20:52
πάμε τώρα στο "θηρίο" που όπως θα δεις τελικά είναι γατακι!

Πάνω πάνω έχουμε μια σειρά από ΟΜΟΙΑ inverters. Το κάθε ενα οδηγεί μια αντλία ενώς εναλλάκτη. Αυτά τα 8, (μαζι με ακόμα ~30 στους άλους πίνακες) μοιράζονται το ιδιο modbus με διευθύνσεις. πχ αυτός ο πίνακας έχει τα id10-25. κάθε ένα τροφοδοτείται από την δική του ασφάλεια. άρα μπoρείς αν θες να το θέσεις off. κάθε ένα παίρνει μια εντολή RUN και μια εντολή RUN@50Hz (safe mode). Σε κανονική λειτουργεία έχουμε RUN και το modbus δεινει ταχύτητα. Άρα αν χαθεί η επικοινωνία με την εντολή RUN@50Hz το inverter θα λειτουργεί σαν απλό soft start. και οι δύο εντολές μπορόύν να δοθούν από τους διακόπτες στην πρόσοψη του πίνακα με τα λαμπάκια να τις επιβεβαιώνουν. Για διαγνωστικούς λόγους μπορείς να κάνεις και ένα απλό γεφύρωμα.

Στον πίνακα μέσα αφήνουμε το πλήρες manual και ενα μνημόνιο με τους κωδικούς σφάλματος και τις βασικές επαφές των δύο εντολών. έτσι η βάρδεια μπορεί να κάνει άμεσα τις απλές δοκιμές και να καταλάβει τι σφάλμα έχουμε. Καταλαβαίνεις οτι σε περίπτωση ανάγκης, μη επικοινωνίας τουλάχιστον υπάρχει τρόπος να δώσουμε νερά, έστω με σταθερή πίεση.

Εχουμε κάποιο κενο χώρο γιατί εκει θα μπουν αργότερα 2 ακομα inverters.

κάτω από τις ασφάλειες έχουμε βοηθητικά ρελέ. Το PLC οδηγεί (έξοδος τρανζιστορ/ DC) το κάθε ένα τους, και αυτά δίνουν στα RUN ή στα ρελέ ισχύος (δεξιά δίπλα στις ασφάλειες).

Μέχρι εδώ έχουμε κλασικά πράματα που είναι εύκολο να κατανοηθούν από την βάρδια. Τι βλάβες μπορεί να έχεις? Μαυρισμένα ρελέ, καμιά χαλαρη επαφή, κανα χαζοβραχυκυκλωμα από σκονη. Πράματα που λύνονται δηλαδή με ενα πολύμετρο και ενα κατσαβίδι.


63132

Λεπτομέρια από βοηθητικά ρελέ. Τηρούμε χρωματικό κόδικα καλωδίων ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ,
Σήμανση σε κάθε άκρο καλωδίου που δεν αμελούμε να συγχρονίσουμε με τα σχέδια μας.

63133

Ασφάλειες και ρελέ με σήμανση. Ελέγχουμε οτι ξέρουμε τι διακόπτει το κάθε ενα. Αφήνουμε ενα μνημόνιο μεσα στον πίνακα πχ
F10 - U110 - inv16 - blockX10-- αντλια 10, εναλλάκτη μηχανής 5. Έτσι ξέρουμε άμεσα πια εξαρτήματα να ελέγξουμε μολις μας πουν "δεν εχω νερο στην 5"


63134

Τροφοδοτικό DC και ΜΣ 24AC. Οι πηγές ενέργειας του αυτοματισμού μας. έχουμε πάντα ανταλλακτικά σε πρώτη ζήτηση. 'Έχουμε γιάλινες ασφάλειες ακόμα και μέσα στον πίνακα. Δεν τις αλλάζουμε με ότι ασφάλεια βρούμε μπροστά μας!! Εχουμε λίστα με τα κοινά αναλώσιμα ανταλλακτικά, και διατηρούμε απόθεμα. Κοστίζει ελάχιστα αλλά θα μας γλυτώσει από downtime. Φαντάσου να έχουν σταματήσει τα πάντα επι κάποιες ώρες για 10 ασφάλειες των 2 ευρό (και οι 10).



Από εμπειρία σου λέω ότι 80% βλαβών αφορούν αυτό το πολύ κλασικό τμήμα αυτοματισμού, που θα μπορεί να αντιμετωπιστεί σχεδόν με κλειστά μάτια.

Στη συνέχεια θα πάμε και σε πιο λεπτά θέματα.... ενώ θα αφήσουμε κατα μέρος τα καθαρά μηχανολογικά (που και πάλι θα πρέπει να έχεις μια κάποια ιδέα, ώστε να κατευθύνεις εσύ τον μηχανικό). Καλώς ή κακός εσύ θα είσαι συνήθως στην πρώτη γραμμή. Οπότε θα βασίζονται ώστε ή να δώσεις λύση, ή να εντοπίσεις το πρόβλημα ΥΠΕΥΘΥΝΑ ώστε να καλέσεις τον καταλληλότερο. Να θυμάσαι ότι κακό δεν είναι το να μην ξέρεις αλλά το να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα

thespyros
06-03-16, 21:18
Μακάρι να τα μάθω ολα αυτά

betacord85
06-03-16, 21:26
σπυρο χωρις παρεξηγηση απο ολα αυτα που σου εχουν πει οι συναδελφοι απο πανω ξερεις τιποτα?plc μεγαλοι πινακες και τα σχετικα?πες λιγο την εμπηρεια σου ετσι ωστε να σε προετοιμασουν οι συναδελφοι σου ηλεκτρολογοι

picdev
06-03-16, 21:38
αν ξέρεις τη βάση των ηλεκτρονικών ,δεν ειναι τίποτα.
Ta plc ειναι είσοδοι έξοδοι, μπορεί ένα a/d δηλαδή αναλογική τάση εισόδου, ή current loop.
Μετά κάποια στανταρ επικοινωνίες rs485 σηριακή, modbus (rs485 ειναι και αυτη mode bus).
Οι αισθητήρες μπορεί να ειναι σαν απλά ρελέ NO ΚΑΙ NC, άντε και μερικοί NPN και PNP που δουλεύουν σαν ένα απλό τρανζίστορ .
Τιποτα το ιδιαίτερο αν τα δεις τμηματικά και καταλάβεις τη βάση. Ολα αυτά ειναι φτιαγμένα για να τα καταλαβαίνουν τεχνικοί με βασικές γνώσεις.
το youtube ειναι γεμάτο με βιντεο.
Μετα θέλει και εμπειρία και μία μέθοδο για να βρίσκεις τις βλάβες αλλά αυτό ερχεται με το καιρό

nestoras
06-03-16, 21:45
πάμε τώρα στο "θηρίο" που όπως θα δεις τελικά είναι γατακι!

Πάνω πάνω έχουμε μια σειρά από ΟΜΟΙΑ inverters. Το κάθε ενα οδηγεί μια αντλία ενώς εναλλάκτη. Αυτά τα 8, (μαζι με ακόμα ~30 στους άλους πίνακες) μοιράζονται το ιδιο modbus με διευθύνσεις. πχ αυτός ο πίνακας έχει τα id10-25. κάθε ένα τροφοδοτείται από την δική του ασφάλεια. άρα μπoρείς αν θες να το θέσεις off. κάθε ένα παίρνει μια εντολή RUN και μια εντολή RUN@50Hz (safe mode). Σε κανονική λειτουργεία έχουμε RUN και το modbus δεινει ταχύτητα. Άρα αν χαθεί η επικοινωνία με την εντολή RUN@50Hz το inverter θα λειτουργεί σαν απλό soft start. και οι δύο εντολές μπορόύν να δοθούν από τους διακόπτες στην πρόσοψη του πίνακα με τα λαμπάκια να τις επιβεβαιώνουν. Για διαγνωστικούς λόγους μπορείς να κάνεις και ένα απλό γεφύρωμα.

Στον πίνακα μέσα αφήνουμε το πλήρες manual και ενα μνημόνιο με τους κωδικούς σφάλματος και τις βασικές επαφές των δύο εντολών. έτσι η βάρδεια μπορεί να κάνει άμεσα τις απλές δοκιμές και να καταλάβει τι σφάλμα έχουμε. Καταλαβαίνεις οτι σε περίπτωση ανάγκης, μη επικοινωνίας τουλάχιστον υπάρχει τρόπος να δώσουμε νερά, έστω με σταθερή πίεση.

Εχουμε κάποιο κενο χώρο γιατί εκει θα μπουν αργότερα 2 ακομα inverters.

κάτω από τις ασφάλειες έχουμε βοηθητικά ρελέ. Το PLC οδηγεί (έξοδος τρανζιστορ/ DC) το κάθε ένα τους, και αυτά δίνουν στα RUN ή στα ρελέ ισχύος (δεξιά δίπλα στις ασφάλειες).

Μέχρι εδώ έχουμε κλασικά πράματα που είναι εύκολο να κατανοηθούν από την βάρδια. Τι βλάβες μπορεί να έχεις? Μαυρισμένα ρελέ, καμιά χαλαρη επαφή, κανα χαζοβραχυκυκλωμα από σκονη. Πράματα που λύνονται δηλαδή με ενα πολύμετρο και ενα κατσαβίδι.




Λεπτομέρια από βοηθητικά ρελέ. Τηρούμε χρωματικό κόδικα καλωδίων ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ,
Σήμανση σε κάθε άκρο καλωδίου που δεν αμελούμε να συγχρονίσουμε με τα σχέδια μας.



Ασφάλειες και ρελέ με σήμανση. Ελέγχουμε οτι ξέρουμε τι διακόπτει το κάθε ενα. Αφήνουμε ενα μνημόνιο μεσα στον πίνακα πχ
F10 - U110 - inv16 - blockX10-- αντλια 10, εναλλάκτη μηχανής 5. Έτσι ξέρουμε άμεσα πια εξαρτήματα να ελέγξουμε μολις μας πουν "δεν εχω νερο στην 5"




Τροφοδοτικό DC και ΜΣ 24AC. Οι πηγές ενέργειας του αυτοματισμού μας. έχουμε πάντα ανταλλακτικά σε πρώτη ζήτηση. 'Έχουμε γιάλινες ασφάλειες ακόμα και μέσα στον πίνακα. Δεν τις αλλάζουμε με ότι ασφάλεια βρούμε μπροστά μας!! Εχουμε λίστα με τα κοινά αναλώσιμα ανταλλακτικά, και διατηρούμε απόθεμα. Κοστίζει ελάχιστα αλλά θα μας γλυτώσει από downtime. Φαντάσου να έχουν σταματήσει τα πάντα επι κάποιες ώρες για 10 ασφάλειες των 2 ευρό (και οι 10).



Από εμπειρία σου λέω ότι 80% βλαβών αφορούν αυτό το πολύ κλασικό τμήμα αυτοματισμού, που θα μπορεί να αντιμετωπιστεί σχεδόν με κλειστά μάτια.

Στη συνέχεια θα πάμε και σε πιο λεπτά θέματα.... ενώ θα αφήσουμε κατα μέρος τα καθαρά μηχανολογικά (που και πάλι θα πρέπει να έχεις μια κάποια ιδέα, ώστε να κατευθύνεις εσύ τον μηχανικό). Καλώς ή κακός εσύ θα είσαι συνήθως στην πρώτη γραμμή. Οπότε θα βασίζονται ώστε ή να δώσεις λύση, ή να εντοπίσεις το πρόβλημα ΥΠΕΥΘΥΝΑ ώστε να καλέσεις τον καταλληλότερο. Να θυμάσαι ότι κακό δεν είναι το να μην ξέρεις αλλά το να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα

Στράτο, συγχαρητήρια για τη δουλειά σου (αν έχεις στήσει εσύ την εγκατάσταση)! Πολύ μερακλήδικη καλωδίωση και τακτοποιημένα όλα! Μπράβο και για την οργάνωση αλλά και για τις πληροφορίες που παραθέτεις!

picdev
06-03-16, 21:50
όντως τέτοιοι πίνακες είναι έργα τέχνης και τόσο καλά σχέδια και σήμανση , μετά η κάθε βλάβη είναι παιχνίδι .
Πολύ καλή δουλειά μπράβο

nestoras
06-03-16, 21:54
όντως τέτοιοι πίνακες είναι έργα τέχνης και τόσο καλά σχέδια και σήμανση , μετά η κάθε βλάβη είναι παιχνίδι .
Πολύ καλή δουλειά μπράβο

Θερμοσυστελλόμενα στα κος, σπιραλάκια καλωδίων, δεματικά και πάνω από όλα ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΠΑΝΤΟΥ!!!

vasilllis
06-03-16, 22:05
Θερμοσυστελλόμενα στα κος, σπιραλάκια καλωδίων, δεματικά και πάνω από όλα ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΠΑΝΤΟΥ!!!

Μαλλον Βοριλας ειναι ο πινακας.

thespyros
06-03-16, 22:19
Πολυ καλο μπαίνω σχετικά στις βλάβες

pstratos
06-03-16, 22:56
Κάπου ανέφερα ότι η δουλεία αυτή δεν ήταν δουλειά μόνο δική μας. Συνεργάστηκαν 4-5 εταιρείες, πάνω από 10 μηχανικοί αμέτρητοι εργάτες. Αύριο θα συνεχίσω με το πιο ενδιαφέρων τμήμα, PLC/κάρτες. Ήθελα να δείξω πως αν η δουλειά δεν είναι τσαπατσούλικη, και δεν την τσαπατσουλέψεις εκ των υστέρων, δεν θες τον "πυρηνικό επιστήμονα" για υποστήριξη.

The_Control_Theory
06-03-16, 22:57
Κάπου ανέφερα ότι η δουλεία αυτή δεν ήταν δουλειά μόνο δική μας. Συνεργάστηκαν 4-5 εταιρείες, πάνω από 10 μηχανικοί αμέτρητοι εργάτες. Αύριο θα συνεχίσω με το πιο ενδιαφέρων τμήμα, PLC/κάρτες. Ήθελα να δείξω πως αν η δουλειά δεν είναι τσαπατσούλικη, και δεν την τσαπατσουλέψεις εκ των υστέρων, δεν θες τον "πυρηνικό επιστήμονα" για υποστήριξη.

Μου άρεσαν πολύ οι φωτογραφίες. Ευχαριστούμε.

thespyros
07-03-16, 07:33
Δηλαδή εγώ σαν ηλεκτρολόγος συντηρητής που βάζω χέρι για να καταλάβω καλύτερα .

Dragonborn
07-03-16, 12:22
@thespyros: Σκέψου την αγορά μιας θερμογραφικής κάμερας.

lepouras
07-03-16, 13:05
@thespyros: Σκέψου την αγορά μιας θερμογραφικής κάμερας.
τη του λες του παιδιού βρε. θα πρέπει να δουλέψει κάνα 3άρι χρόνια για να την αγοράσει.:lool:
συντηρητής υπάλληλος θα πάει όχι εξωτερικός εργολάβος.
κανονικά αυτό θα έπρεπε να είναι αγορά της εταιρίας και όχι του υπαλλήλου.:001_rolleyes:

jakektm
07-03-16, 13:28
Σπύρο, να θυμάσαι οτι όλα στην πράξη φαίνονται. Η ευκολία ή η δυσκολία της κάθε δουλειάς, μονο στην πράξη ο καθένας την βλέπει.

Επίσης , προσωπικά, το έχω ζήσει.. το πιο δύσκολο κομμάτι δεν είναι η εύρεση μιας βλάβης. Αλλά είναι η εύρεση μιας βλάβης, ενώ η παραγωγή ΤΡΕΧΕΙ..
Βρες τα παντα απο τα σχεδια της εταιριας που θα δουλευεις. Στον κενο χρονο, τα διαβαζεις ΟΛΑ.. Μπορει ενας λασκαρισμενος σενσορας να σε κανει να ψαχνεσαι για ωρες.. Σε εσενα μεταφραζεται σε αγχος χρονου, στα αφεντικα ομως μεταφραζεται φύρα/λεπτό..

Επειδη φαίνεται οτι έχεις λιγο αγχος, σκεψου το εξης: Αν σαν εταιρεία είχε συχνες βλάβες και δύσκολες, τοτε θα είχε ηδη συντηρητη, και θα σου ελεγε οτι στην αρχη ΔΕΝ θα εισαι μονος.. Αν παλι είσαι μόνος, και δυσκολεύεσαι , τοτε αν δεις οτι σε ''κατηγορουν'' τους λες απλα: ρε παιδια, είμαι μόνος..
Οπως και να εχει μην αγχωνεσαι.. Ξερεις πολλα παραπανω απο κάποιον άσχετο σε ηλεκτρονικα.

thespyros
07-03-16, 15:18
Δυστυχώς μ απόρριψαν μόλις τωρα

lepouras
07-03-16, 15:27
δεν πειράζει. μια εμπειρία είναι και αυτή. την επόμενη φορά θα είσαι ποιο έτοιμος. τώρα τουλάχιστον έχεις έστω μια εικόνα του τη είναι οι βιομηχανικές εγκαταστάσεις.

thespyros
07-03-16, 16:12
Μάλλον θα προτίμησαν κάποιον με μεγάλη εμπειρία δεν ξέρω τι να πω . Μάλλον με βλέπω γις Γερμανία

betacord85
07-03-16, 16:20
αγαπητε φιλε σπυρο αν με την πρωτη αποτυχια η αποριψη τα παρατουσαμε δεν θα πηγαιναμε μπροστα σε ολους τους τομεις της ζωης μας...ξαναστειλε...στελνε συνεχεια...αν δεις μεχρι τοτε οτι δεν υπαρχει κατι στην βορειο ελλαδα τοτε πηγαινε γερμανια...φυσιακ εκει πρεπι να ξερεις παρα πολυ καλα τα γερμανικα...δεν τους ενδιαφερει να μιλας αγγλικα...

thespyros
07-03-16, 17:42
Άστα να πάνε

pstratos
07-03-16, 19:28
Για να τελειώσουμε και την ξενάγηση που αρχίσαμε ας δούμε και λίγο από το τμήμα του PLC.
Έχουμε πει οτι το σύστημα έχει τα πάντα απομακρυσμένα και κατανεμημένα. Για να μπερδέψουμε λίγο τα πράματα, αναμείξαμε κάρτες δυο κατασκευαστών (δεν είμασταν μαζόχες, απλά συνέφερε στο κόστος).

Οι ψηφιακές είσοδοι έξοδοι θέλαμε να έχουν πολύ γλήγορη απόκριση. έτσι επιλέξαμε canbus μονάδες.

63144 63146

Στην αριστερή βλέπουμε μονάδες δίπλα δίπλα. Η κάθε μονάδα έχει διεύθυνση που ορίζεται απλά με ένα κατσαβιδάκι, στρέφοντας δυο επιλογείς! Έτσι έχοντας αφήσει σε stock 1-2 μονάδες από κάθε είδος, η βάρδεια μπορεί να την αντικαταστήσει, κυριολεκτικά σε δευτερόλεπτα.

Στη δεξια έχουμε μια λεπτομέρεια: Ολές οι συνδέσεις είναι ένα terminal block. Δεν χρειάζεται να αποσυνδέσεις ένα-ένα τα καλώδια με κινδυνο να τα μπλέξεις, -στην τούρλα του σαββάτου- αλλά όλο το block βγαίνει με δυο βίδες!

Ακόμα όλες οι είσοδοι/ έξοδοι έχουν ledaki. Οπότε είναι πολύ εύκολο να τσεκάρεις τυχών καμένη είσοδο έξοδο. Γεφυρώνεις και κοιτάς led (είσοδος). Αν led εξόδου ανάβει, μετράς για 24. Απλά πράματα δηλαδή....




Για τις πιο απλές - λιγότερο κρίσιμες αναλογικές εισόδους έχουμε πάλι καρτούλες

63147 63148

Οι συγκεκριμένες μηλάνε Modbus-RTU. Το μειονέκτημά τους οτι το configuration τους πρέπει να γίνει μέσω Y/H. Εδώ θες λίγο πιο ψαγμένο ηλεκτρολόγο βάρδιας, αν και συνήθως την αντικατάστασή τους την αναλαμβάνουμε εμείς, ώστε να δούμε και τον λόγο αστοχίας. Συνήθως κάποιος αναλογικός αισθητήρας που καίγεται βραχυκυκλώνοντας...

Στην δεξιά φωτογραφία, τέρμα δεξιά διακρίνουμε και κάτι "έξυπνους" signal conditioners.....(μετατροπείςς σήματος) Οι συγκεκριμένοι μετατρέπουν σήμα θερμοκρασίας και αντίστασης σε 2 Χ 4..20mA ώστε να ελέγξουμε την απόδοση των πύργων ψύξης.

63149

Οι περισσότεροι μετατροπείς διαθέτουν και οθόνη lcd. Ουσιαστικά λειτουργούν αυτόνομα ώστε να γίνετε εύκολα η επαλήθευση των μετρήσεων. πχ η οθόνη δείχνει 25C. Λογικό? Αν ναι -το μετράς με φορητό θερμόμετρο- η είσοδος του μετατροπέα είναι οκ. Το PLC δείχνει το ίδιο? Αν όχι μετράμε το current loop. Αν το ρεύμα 4..20 είναι οκ τότε πρόβλημα στην αναλογική κάρτα. Αφήνουμε και συνοπτικές οδηγίες δίπλα στο οργανάκι, στην τσέπη του πίνακα για να μην τρέχουμε στην βιβλιοθήκη του εργοστασίου, και μάλλον γλιτώσαμε κάνα δρομολόγιο μέχρι τη βιομηχανία:wiink:


Είδαμε λοιπόν ότι οι λογικές δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Μια έξοδος, οδηγεί μικρό ρελέ, που οδηγεί μεγαλύτερο. Απλά σε ένα μεσαίο έργο έχεις πολλά τέτοια.
Σημαντικό λοιπόν η όποια παρέμβαση / μετατροπή/επισκευή γίνεται να ε'ιναι καλά τεκμηριωμένη, σε ημερολόγιο και οχι σε τεφτέρια, με σαφή ενημέρωση των σχεδίων.

vampiris
07-03-16, 19:32
Σε προηγούμενο μήνυμά μου τόνισα και έναν άλλον παράγοντα, αυτόν της φιλοσοφίας και του τρόπου σκέψης της εταιρείας. Η εταιρεία στην οποία εργάζομαι, είχε την φιλοσοφία να παίρνει σχεδόν άπειρους τεχνικούς, να τους βάζει δίπλα στους έμπειρους, να μαθαίνουν και ουσιαστικά να συνταξιοδοτούνται από αυτήν. Να επενδύει σε αυτούς χρόνο και χρήμα! Δυστυχώς στον βιομηχανικό τομέα οι εξελίξεις τρέχουν με γοργούς ρυθμούς και η φιλοσοφία αλλάζει το ίδιο γρήγορα. Ο χρόνος και το χρήμα μπορεί την μια μέρα να είναι πολυτέλεια και την άλλη να μην υπάρχουν ως έννοιες. Δεν θα ήθελα να πω περισσότερα για το τι έγινε μέσα σε μια δεκαετία, αλλά αυτή την στιγμή εάν ήθελε να ενισχύσει το τμήμα, είμαι σίγουρος ότι θα έδινε μια εμπειρία σε κάποιον άπειρο. Και λόγω εργασιακού κόστους, αλλά και επειδή κάποιος με εμπειρία θα μπορούσε εύκολα να βρει κάτι άλλο και να φύγει, οπότε να "χάναμε" σαν τμήμα συντήρησης τους μήνες που ξοδέψαμε για να του μάθουμε τις μηχανές και τον τρόπο λειτουργίας. Και ναι, ακόμη και κάποιος με εμπειρία χρειάζεται χρόνο προσαρμογής, όσο έμπειρος και να είναι.

Γενικά αυτό που θέλω να πω, είναι να μην απελπίζεσαι και να συνεχίσεις να στέλνεις βιογραφικά και να παρακολουθείς τις αγγελίες εργασίας. Οι συνεντεύξεις σου δίνουν και αυτές μια κάποια εμπειρία. Και όπως σε ψυχολογούν οι εργοδότες, έτσι και εσύ μετά από μερικές συνεντεύξεις θα ψυχολογείς τους εργοδότες. Τι με ρώτησαν, τι είπα, γιατί νομίζω ότι με απέρριψαν κτλ..

Τώρα θα μου πεις εσύ εργάζεσαι και εγώ είμαι άνεργος! Σωστό, αλλά δεν έχει καμιά σχέση με το εάν αυτά που λέω είναι σωστά ή όχι.

Η εμπειρία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας στην βιομηχανία. Όταν τα χρονικά περιθώρια είναι στενά, δύσκολα δίνονται ευκαιρίες σε άπειρους. Το θηρίο πρέπει να παράγει 24 ώρες το 24ωρο. Ο Σπύρος μπορεί να είναι καλό παιδί, αλλά και εγώ δεν μπορώ να είμαι 24 ώρες στο εργοστάσιο γιατί αυτός δεν ξέρει πως να ελέγξει τις επαφές ενός ηλεκτρονόμου, να διαβάσει ένα απλό σχέδιο, να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να δώσει μια γρήγορη και ασφαλή λύση.

Μια εργασία ενός ή δύο χρόνων σε κάποιο πινακάδικο ή κάποιον εργολάβο που μπαίνει σε βιομηχανίες, θα σου έδινε μια πολύ καλή βάση από πλευράς εμπειρίας και θα σε έβαζε στις πρώτες θέσεις των υποψηφίων για την θέση, σε εταιρείες που επενδύουν σε νέους ανθρώπους. Για να είμαστε ειλικρινείς, και μόνο που σου πήραν συνέντευξη για την θέση, ενώ δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά, είναι μεγάλο θαύμα!

Τέλος να θυμάσαι ότι στην βιομηχανία θα κριθείς από το πρώτο δευτερόλεπτο. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε γνώσεις και εμπειρία, αλλά σε όρεξη, διάθεση, συμπεριφορά και πολλά άλλα, από πάρα πολλούς, χειριστές, εργοδηγούς, προϊσταμένους, παλαιότερους συναδέλφους συντηρητές.

thespyros
07-03-16, 21:00
Φιλε μου με αδικείς δεν είμαι αρχάριος απλά δεν ξέρω τόσο καλα το κομμάτι πλς

electron
08-03-16, 05:52
Το <<θηρίο>> θέλει εκτός των άλλων και γερό στομάχι. Μέσα σ αυτόν το χώρο δεν έχεις μόνο να αντιμετωπίσεις βλάβες αλλά και συμπεριφορές κάθε λογής ανθρώπων. Όπως και να έχει τον πρώτο καιρό σίγουρα θα αγχωθεις, όμως όσο περνάει ο καιρός θα αποκτήσεις την αυτοπεποίθηση που χρειάζεσαι, ειδικά στο τεχνικό κομμάτι.

thespyros
08-03-16, 16:54
Δυστυχώς για να τον κανω για εξωτερικό με ελαφρά

alpha uk
08-03-16, 21:14
Αν σκέφτεσαι γιά Αγγλία , καλύτερα νά τό ξεχάσεις

Fixxxer
08-03-16, 21:32
Γιατι να το ξεχασει?

thespyros
08-03-16, 21:49
Γιατί ; Αγγλία γιόκ;

street
09-03-16, 18:08
απλα ... αρχοντας ο στρατος ( pstratos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33626) )

antonisfa
11-03-16, 23:46
Με τα PLC το πολύ πολύ όταν δεν θα χεις δουλειά και θα χεις χρόνο μέσα στο εργοστάσιο να κάνεις το εξής.

Για κάθε PLC μέσα στο εργοστάσιο να πάρεις το πρόγραμμα σε κάποιο λαπτοπ και να τα κρατήσεις σε αρχείο με ημερομηνίες και όνομα,τύπο PLC.

Αν κάποιο από τα PLC πεθάνει τότε όταν πεις στο αφεντικό πως έχεις το πρόγραμμα και απλά χρειάζεται απλά να αγοράσει καινούριο PLC το οποίο θα φορτωθεί με το backup που θα έχεις κρατήσει ίσως πάρεις πολλά points στα μάτια του.
Γλιτώνει να πληρώσει τεχνική εταιρεία.

Ποιος ο τρόπος να γίνει το backup ώστε να πάρω το πρόγραμμα από το plc?
Με κάποιο download πρόγραμμα γίνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτερων...

The_Control_Theory
11-03-16, 23:54
Ποιος ο τρόπος να γίνει το backup ώστε να πάρω το πρόγραμμα από το plc?
Με κάποιο download πρόγραμμα γίνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτερων...

Χρειάζεσαι ένα καλώδιο όπου είναι διαφορετικής μορφής για κάθε PLC. Με αυτό επικοινωνείς μέσω laptop/desktop pc.
Επίσης θες και το πρόγραμμα όπου είναι κι αυτό ξεχωριστό για κάθε PLC και έχει συνήθως δύο κουμπιά.


Upload για να στέλνεις πρόγραμμα που μόλις έφτιαξες
Download για να παίρνεις το πρόγραμμα πίσω και να το αποθηκεύεις σε αρχείο.


Για παράδειγμα στα SIMATIC της Siemens είναι το πρόγραμμα Simatic Step7. (https://www.youtube.com/watch?v=fOMkRGYlo_Q)

el greco 1
12-03-16, 07:11
και αν ειναι κλειδωμενο με password πως θα το ανεβασει.

vasilllis
12-03-16, 12:40
να μου πεις αν χαλασει την επομενη το plc,απο ασχετο προφανη λογο,αντε να εξηγησεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.
εχετε τεντωσει ενα θεμα οσο παει,και αλλο τοσο μην πω.
καθε εταιρια δεν ειναι καφενειο.εχει προισταμενο με συγκεκριμενες αποψεις-οδηγιες.
αλλα, ολες τις δουλειες τις δινουν εξω γιατι ο προισταμενος ειναι ευθυνοφοβος η δεν ειχε καταλληλο υλικο να στηριχθει.αλλα ,προσπαθουν με οτι εξοπλισμο-υλικο εχουν να τα επισκευασουν γλυτωνοντας οσα περισσοτερα χρηματα μπορουν απο τριτους.
Στην τελικη δεν παει ο καινουργιος και κανει οτι του κατεβει σε καμια δουλεια.

The_Control_Theory
12-03-16, 17:14
και αν ειναι κλειδωμενο με password πως θα το ανεβασει.

Αν είναι κλειδωμένο προφανώς και δεν μπορείς. Εκτός αν υπάρχει τρόπος που δεν ξέρω.
Πολλές φορές ξεκλείδωτα PLC πήγε να τα προγραμματίσει(κι όχι απλά πάρει τον κώδικα - download) ηλεκτρολόγος και έκανε πατάτα και μετά τηλέφωνα να το φτιάξουμε από τηλέφωνο....
Γι αυτό οι εταιρείες τα κλειδώνουν να είναι ήσυχες.

Ξέρετε σε έναν πίνακα με άπειρα σήματα αν βάλεις το καλώδιο με το laptop βλέπεις όλα τα σήματα ζωντανά σε μιά οθόνη αυτό είναι βολικό για πολλούς ηλεκτρολόγους αν θέλουν να μαστορέψουν κάτι χωρίς να χρειάζεται να βάλουν πολύμετρο σε κάθε κλέμα.
Αρκεί να ξέρουν τι κάνουν και μην πειράξουν το πρόγραμμα.

MacGyver
12-03-16, 17:29
Γιαυτό το κλειδώνουν;

dimpet
12-03-16, 20:19
Αυτό με το κλείδωμα του προγράμματος είναι αντιεπαγγελματικό και απαράδεκτο . Αυτά τα κάνουν κάτι σκιτζήδες Έλληνες και μερικοί Ιταλοί από νότια Ιταλία.
Όταν στηθεί η μηχανή γίνεται παράδοση παραλαβή και ο εκάστοτε εγκαταστάτης εφόσον τελειώσουν τα παραγωγικά τεστ είναι υποχρεωμένος να παραδόσει documentation
σχεδίων - software στο μηχανικό. Η μηχανή πλέον ανήκει στο βιομήχανο με όποια σχέδια software κλπ , τα έχει πληρώσει είναι ιδιοκτησία του και μπορεί να τα βάλει φωτιά και να τα κάψει . Κανένας σοβαρός κατασκευαστής δε έχει συμπεριφορά κριψύνου ωστε να κλειδώνει προγράμματα (τα οποία σπάνε σχετικά ευκολά......).

Αν πάλι το κλειδώσει και το παραδώσει κλειδωμένο και δε το αντιληφθεί κανείς και διαπιστωθεί μετά οτι το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο...εκτός οτι μπορούν να τον τραβάνε με βάση τα συμβόλαια που έχουν υπογραφεί αλλά θα τον στείλουνε στο δια....λο και δε θα ξαναμπεί μέσα στο μαγαζί

lepouras
12-03-16, 20:23
Γιαυτό το κλειδώνουν;
κυρίωςΚΑΙ για αυτό. προσωπικά όσους αυτοματισμούς έχω φτιάξει και στείλει σε μέρη που ξέρω ότι δεν έχουν ηλεκτρολόγο συντηρητή που να ξέρει ή που βάζουν τα χέρια τους άσχετοι το κλειδώνω.
φυσικά σε μεγάλους αυτοματισμούς μπορεί η εταιρία να το κάνει και για λόγους αναγκαιότητας σε αυτή (να την καλούν σε ότι χρειάζονται και να χρεώνουν εξτρά), αλλά και για να μην τους αντιγράψουν τον κώδικα και φτιάξουν ίδιο αυτοματισμό (λέμε τώρα). τώρα αν μπορεί να θεωρηθεί ότι υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα ή όχι είναι άλλη ιστορία και δεν την ξέρω και δεν την έχω ψάξει. αν και δεν το βρίσκω παράλογο.

φυσικά σε ένα πλοίο τα πράγματα δεν είναι απλά ούτε για κλειδωμένο ούτε για ξεκλείδωτο πρόγραμμα. φυσικά θα μπορούσε και θα μπορεί να είναι δοσμένο το πρόγραμμα στην εταιρία που έχει το πλοίο για ώρα ανάγκης και για να μην πάει κανένας και βάλει τα χέρια του. αν και εκεί νομίζω ότι τα λογισμικά που τρέχουν στους υπολογιστές του πλοίου (κυρίως κρουαζιερόπλοια) και κάνουν διάγνωση και σε όλους τους αυτοματισμούς του πλοίου θα υπάρχει μπακ απ σε περίπτωση που χρειαστεί επαναφόρτισης των προγραμμάτων.

lepouras
12-03-16, 20:38
Αυτό με το κλείδωμα του προγράμματος είναι αντιεπαγγελματικό και απαράδεκτο . Αυτά τα κάνουν κάτι σκιτζήδες Έλληνες και μερικοί Ιταλοί από νότια Ιταλία.
Όταν στηθεί η μηχανή γίνεται παράδοση παραλαβή και ο εκάστοτε εγκαταστάτης εφόσον τελειώσουν τα παραγωγικά τεστ είναι υποχρεωμένος να παραδόσει documentation
σχεδίων - software στο μηχανικό. Η μηχανή πλέον ανήκει στο βιομήχανο με όποια σχέδια software κλπ , τα έχει πληρώσει είναι ιδιοκτησία του και μπορεί να τα βάλει φωτιά και να τα κάψει . Κανένας σοβαρός κατασκευαστής δε έχει συμπεριφορά κριψύνου ωστε να κλειδώνει προγράμματα (τα οποία σπάνε σχετικά ευκολά......).

Αν πάλι το κλειδώσει και το παραδώσει κλειδωμένο και δε το αντιληφθεί κανείς και διαπιστωθεί μετά οτι το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο...εκτός οτι μπορούν να τον τραβάνε με βάση τα συμβόλαια που έχουν υπογραφεί αλλά θα τον στείλουνε στο δια....λο και δε θα ξαναμπεί μέσα στο μαγαζί
εδώ ίσως έχει μια διαφορά. αν φώναξες κάποιον να σου φτιάξει το πρόγραμμα και τον πλήρωσες για αυτό τότε ναι σου ανήκει το πρόγραμμα.
αν όμως αγοράζεις ένα μηχάνημα που κάνει μια δουλειά δεν σημαίνει ότι αγόρασες και το πρόγραμμα που λειτουργεί το μηχάνημα ώστε να μπορεί να κάνει την δουλειά.
άρα θα πρέπει να δούμε το κάθε θέμα ξεχωριστά και ανάλογα σε τη απευθύνετε.

The_Control_Theory
12-03-16, 20:40
Αυτό με το κλείδωμα του προγράμματος είναι αντιεπαγγελματικό και απαράδεκτο . Αυτά τα κάνουν κάτι σκιτζήδες Έλληνες και μερικοί Ιταλοί από νότια Ιταλία.
Όταν στηθεί η μηχανή γίνεται παράδοση παραλαβή και ο εκάστοτε εγκαταστάτης εφόσον τελειώσουν τα παραγωγικά τεστ είναι υποχρεωμένος να παραδόσει documentation
σχεδίων - software στο μηχανικό. Η μηχανή πλέον ανήκει στο βιομήχανο με όποια σχέδια software κλπ , τα έχει πληρώσει είναι ιδιοκτησία του και μπορεί να τα βάλει φωτιά και να τα κάψει . Κανένας σοβαρός κατασκευαστής δε έχει συμπεριφορά κριψύνου ωστε να κλειδώνει προγράμματα (τα οποία σπάνε σχετικά ευκολά......).

Αν πάλι το κλειδώσει και το παραδώσει κλειδωμένο και δε το αντιληφθεί κανείς και διαπιστωθεί μετά οτι το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο...εκτός οτι μπορούν να τον τραβάνε με βάση τα συμβόλαια που έχουν υπογραφεί αλλά θα τον στείλουνε στο δια....λο και δε θα ξαναμπεί μέσα στο μαγαζί

Μπορεί να το έχει κλειδώσει αλλά μπορεί επίσης και να έχει δώσει σε CD το πρόγραμμα και να υπάρχουν σε κανένα καταχωνιασμένο μέρος στο εργοστάσιο όπου φυλάσεται από λογιστές κλπ χωρίς να ξέρουν την σημασία του CD.
Οπότε το κάνουν για λόγους να μην τους ενοχλούν μετά με τηλέφωνα όπου δεν πληρώνονται.(<- εδώ εννοώ τους μηχανικούς της τεχνικής εταιρείας)

Επίσης σε reduntant συστήματα όπου πρέπει να υπάρχει ασφάλεια της διεργασίας μπορεί να υπάρξουν 2 PLC τα οποία να συνομιλούν μεταξύ τους και αν χαλάσει το ένα το άλλο να αναλαμβάνει τον ρόλο να κρατήσει την διεργασία σε λειτουργία. Οπότε εκεί πέφτει σίγουρα κλείδωμα κατά την γνώμη μου.

Dragonborn
12-03-16, 21:34
εδώ ίσως έχει μια διαφορά. αν φώναξες κάποιον να σου φτιάξει το πρόγραμμα και τον πλήρωσες για αυτό τότε ναι σου ανήκει το πρόγραμμα. αν όμως αγοράζεις ένα μηχάνημα που κάνει μια δουλειά δεν σημαίνει ότι αγόρασες και το πρόγραμμαΈτσι είναι και οι σοβαροί επαγγελματίες φροντίζουν να ρυθμίζουν αυτά τα θέματα εγγράφως από την στιγμή της ανάθεσης ή της παραγγελίας.