PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος γειωσης σε πλακετα



nio-4-
09-03-16, 16:07
Γεια σας,

Ειχα παρει μια πλακετα η οποια κανει ενισχυση και φιλτραρισμα σηματων... και μου ειπε ο τεχνικος οτι εχει προβλημα στην γειωση συγκεκριμενα μου ειπα "bad solder joint" το οποίο δημιουργει προβλημα στο μισο της πλακετας στο φιλτραρισμα δηλαδη, φαινεται οτι ενισχυει το σημα....

τι μπορω να κανω για να το διαπιστωσω? εχω πολυμετρο , παλμογραφο μετραει μεχρι 10mv/1us ειναι χειρος DSO NANO 201 min oscilloscope. σε μια αλλη πλακετα ιδιας λειτουργειας αλλης εταιρειας μετρησα μεταξυ γειωσης και σηματος στην εξοδο 134 Ω και σε αυτην την πλακετα 5 ΚΩ . επισης ξεκόλλησα και ξανακόλλησα ολες τις ακιδες - συνδεσεις στην πιστα της γειωσης.

επισης, ακουω και ενα θορυβο απο το τροφοδοτικο το οποίο οταν τροφοδοτει μονο την πλακετα η οποια εχει προβλημα δεν βγαζει σημα 5v -6v στην εξοδο, ακουγεται ενας ηχος βουισμα οταν τροφοδοτω την αλλη ολα οκ. μπορουμε να πουμε κατι και για το βουιτο σε αυτην την πλακετα?

Τελος, μια ακομη συμπεριφορα, οταν συνδεω τον σημα του παλμογραφου και την γειωση δεν δειχνει σημα στην εξοδο αλλα οταν συνδεω το σημα αποσυνδέοντας την γειωση και ακουμπώντας καποια λιγα ηλεκτρονικα ή σκετο τωρα το σημα χωρις γειωση εχω τουλαχιστον το σημα εισοδου ιδιο στην εξοδο δηλαδη 100mv/4us αρα δεν ενισχυεται? και πως βγαινει το ιδιο στην εξοδο?

τι προτεινετε?

ezizu
09-03-16, 16:38
Γιάννη, νομίζω ότι αν δεν δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την συγκεκριμένη πλακέτα (όπως π.χ. τι είδους κυκλώματα είναι, από ποια εξαρτήματα αποτελούνται κ.ο.κ.), δεν θα μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει ουσιαστικά.
Ότι και να σου προτείνει, θα είναι σε γενικό - θεωρητικό επίπεδο.
Ανέβασε μερικές φωτογραφίες της πλακέτας αν μπορείς.

nio-4-
09-03-16, 17:00
ειναι απλα ηλεκτρονικα πυκνωτες αντιστασεις περιπου 8 ολοκληρωμενα τρανζιστορ, παλια σχετικα ,κατασκευη αλλα το "bad solder joint" νομιζω ειναι ενα φαινομενο γενικο δες δεν εχει να κανει με κατι συγκεκριμενο, ανεβαζω τωρα αν και δεν πιστευω να σας βοηθησουν. Με δεδομενο οτι δηλωνω το σημα εισοδου και σημα εξοδου το οποιο πρεπει να να βγαζει.


63165631666316763168

nio-4-
09-03-16, 20:11
Επίσης, παρατηρησα οτι ως προς γειωση αλλα και μεταξυ τους οι δυο απο τις τεσσερις τασεις +/- 12v μετρώντας τες με το buzzer ακουω εναν μικρο ηχο μια φορα και σταματαει οταν το ξανα δοκιμαζω παλι μικρος ηχος απο to buzzer μια φορα για δευτερολεπτο. μηπως υπαρχει καμια διαρροη? τι θα μπορουσα να κανω?

chipakos-original
10-03-16, 05:37
Επίσης, παρατηρησα οτι ως προς γειωση αλλα και μεταξυ τους οι δυο απο τις τεσσερις τασεις +/- 12v μετρώντας τες με το buzzer ακουω εναν μικρο ηχο μια φορα και σταματαει οταν το ξανα δοκιμαζω παλι μικρος ηχος απο to buzzer μια φορα για δευτερολεπτο. μηπως υπαρχει καμια διαρροη? τι θα μπορουσα να κανω?

Αυτός ο θόρυβος που κάνει το buzzer είναι η στιγμιαία φόρτιση κάποιου πυκνωτή πάνω στην πλακέτα και είναι φυσιολογικό. Τώρα για τα άλλα που λες εγώ θα παρατηρούσα το κάτω μέρος της πλακέτας με τον μεγενθυντικό φακό μήπως με προσεχτική παρακολούθηση βρεθεί κάτι οπτικά και προληπτικά θα πέρναγα με το κολητήρι όλες τις κολλήσεις στο κάτω μέρος της πλακέτας. Στο τέλος θα αντικαθιστούσα όποιο εξάρτημα χαλάει στον χρόνο όπως π.χ όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.

GM1
10-03-16, 09:01
Παιδία καλημέρα το λαμπάκι της εν λόγω κατασκευής είναι 220V 12V πως θα το ζητήσω.
Ευχαριστώ.

chipakos-original
10-03-16, 09:05
Παιδία καλημέρα το λαμπάκι της εν λόγω κατασκευής είναι 220V 12V πως θα το ζητήσω.
Ευχαριστώ.
Πρέπει να το διαβάσεις καλύτερα διότι δεν γίνεται να είναι και 220v και 12v. Ενα από τα δύο όχι και τα δύο μαζί.Δείξε φωτογραφία και από αυτό.

GM1
10-03-16, 10:06
Φίλε συγνώμη το έβαλα σε λάθος θέμα δές το αν θες στο γρήγορο έλεγχο γείωσης ευχαριστώ.