PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμαινεται η κεντρικη ασφάλεια



giannisk525
09-03-16, 20:57
Καλησπέρα παιδιά εχω ενα θεμα με τον κεντρικο πίνακα του σπιτιου μου. Ειναι μονοφασικος ο πινακας και μολις ανοιξω θερμοσιφωνα και τον φουρνο μετα απο λιγο ζεσταινεται η Γενικη ασφάλεια και ριχνει τον γενικο και το καπακι της ασφαλειας ζεματαει. Ετσι αναγκαζομαι να εχω μια τον θερμοσιφωνα και μια την κουζινα. Να τονισω πως δεν υπαρχει τιποτα αλλο ανοιχτο ουτε λαμπα. Ειναι λογικο? Σε αλλα σπιτια γνωστων μου με μονοφασικο δεν την ριχνει.

xampos
09-03-16, 21:07
Όταν λες ρίχνει τον γενικό εννοείς το αντιηλεκτροπληξιακό; ο θερμοσίφωνας τραβάει 18Α και ο φούρνος νομίζω γύρω στα 10 Α σύνολο κοντά στα 30 Α εσύ λογικά έχεις γενική 35Α οπότε λογικό είναι να αρχίσει να καίει.

giannisk525
09-03-16, 21:19
Ναι το αντιηλεκτροπληξιακο ριχνει αλλα πολλες φορες ριχνει και τον διακοπτη απο τον μετρητη της δεη. Οι ασφαλειες που ειχε το σπιτι ειναι 25.

Vazaki
09-03-16, 21:57
Σχετικά με το ζέσταμα θα πρότεινα να ελέγξεις τις επαφές της ασφάλειας και της μήτρας εαν είναι καθαρές.

Το ρελέ διαφυγής πέφτει λόγω διαρροής. Καποια απο τις δύο συσκευές προκαλεί το πρόβλημα. Αυτό με ειδικό όργανο μπορείς να το ελεγξεις.

xampos
09-03-16, 22:03
Εφόσον είναι 25Α είναι πολύ φυσιολογικό να ζεματάει το πώμα και η ασφάλεια μην χρησιμοποιείς μεγάλα φορτία μαζί. το Αντιηλεκτροπληχιακό στο ρίχνει γιατί έχεις κάπου διαρροή ( ετκώς και είναι χαλασμένο) αν την ασφάλεια στον μετρητή στην ρίχνει ταυτόχρονα με το αντιηλεκτροπληξιακό τότε έχει βραχυκύκλωμα μεταξύ φάσης και γείωσης και χρειάζεσαι άμεσα ηλεκτρολόγο αν στο ρίχνει όταν έχεις φορτία μετά από λίγει ώρα τότε χρειάζεσαι αλλαγή καλωδίων από 6αρι που λογικά έχεις σε 10αρι απο τον μετρητή μέχρι και τον πίνακα ώστε η γενική σου να γίνει 35Α και να είσαι πιο χαλαρός.

giannisk525
09-03-16, 22:23
Έχω και μια φωτογραφία από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Τσεκάρετε την μήπως και βρείτε τίποτα άλλο που να είναι λάθος.
63171

spirakos
09-03-16, 22:35
Η υπερθερμανση οφειλεται στην υπερανταση. Για τον ιδιο λογο ΙΣΩΣ να 'πεφτει' και ο μετρητης
Τη διαρροη ΑΝ υπαρχει αφου λυσεις το προβλημα υπερθερμανσης μπορεις να στησεις καρτερι να τη βρεις
Οπως και να εχει θα πρεπει να μπει ηλεκτρολογος!

nestoras
09-03-16, 23:14
Μου "βρωμάει" σκουριά και χαλαρές βίδες στη μήτρα της τηκώμενης. Από την υπερθέρμανση έχει αλλάξει και το πλαστικό χρώμα.

giannisk525
09-03-16, 23:26
Ναι φαίνεται ότι έχει αλλάξει χρώμα.Η οικοδομή είναι του 80 και απ ότι καταλαβαίνετε δεν έχει αλλαχτεί τίποτα από τον πίνακα εδώ και 36 χρόνια. Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλαχτεί όλος ο πίνακας! Πέρα από αυτό όλα τα άλλα τα βλέπετε να είναι σωστά συνδεδεμένα?οι ασφάλειες?η διατομή των καλωδίων διακρίνεται ότι είναι 6άρα? Ρωτάω επειδή στο σπίτι αυτό μείναν άλλες 3 οικογένειες πριν απο μένα και δεν ξέρω μήπως πχ είχε ασφάλεια 35 και επειδή δεν γνωρίζανε βάλανε 25 όταν κάηκε.Το λέω γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας γενικά!!

lepouras
11-03-16, 02:30
με 25Α κολλημένη δίπλα στο ρελε λογικά είναι όλα.
κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου και κρέμασε ένα πυροσβεστήρα δίπλα από τον πίνακα.