PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτέρ από μικρό φορητό σκουπάκι Black & Decker Classic Dustbuster



Panoss
10-03-16, 10:59
Έχω ένα τέτοιο σκουπάκι, το μοτέρ ήταν χαλασμένο (προφανώς η περιέλιξη αφού όταν την άλλαξα λειτούργησε).
Άλλαξα την περιέλιξη του μοτέρ, τώρα δουλεύει, αλλά δεν περιστρέφεται τόσο γρήγορα όπως φαίνεται στο βίντεο εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=z2N44YFkfGQ&ebc=ANyPxKpqOCXfjos2r1avRkchnRb3WO11pgB7W_ME8haIe9 7Rf2yg75m0wWMEa92UMl-xD-uT_4H-bNFDupqSNVne90RYgC0ypA)
Θέλω να το χρησιμοποιήσω χωρίς μπαταρία, με τροφοδοτικό.

Η περιέλιξη που είχε ήταν με χοντρό σύρμα, υπολογίζω 0,8 χιλιοστά διάμετρο, 11 σπείρες σε κάθε πόλο.
Είναι τριπολικό, σύνολο 33 σπείρες.

Την 1η φορά του έβαλα σύρμα 0,6 χιλιοστών με 15 σπείρες ανά πόλο, σύνολο 45, αλλά δεν είχε καλή απόδοση.

Τώρα του έχω βάλει 0,4 χιλιοστά 30 σπείρες ανά πόλο, σύνολο 90, καλύτερο μεν αλλά δεν ικανοποιεί με τίποτα.

Για δώστε καμιά συμβουλή να το κάνω αποδοτικό.

Να το κάνω όπως ήτανε με χοντρό σύρμα 11 σπείρες ανά πόλο; (το μοτέρ είναι με ψύκτρες)

Κυριακίδης
10-03-16, 11:20
υπολογίζω 0,8 χιλιοστά διάμετρο,
Κανονικά θέλει μικρόμετρο αλλά και με παχύμετρο γίνεται .

Τώρα του έχω βάλει 0,4 χιλιοστά 30 περιελίξεις ανά πόλο, σύνολο 90, καλύτερο μεν αλλά δεν ικανοποιεί με τίποτα.
Όσο πιο λεπτό σύρμα βάλεις τόσο θα αυξηθούν οι στροφές , αλλά θα χάσει ροπή όταν είναι σε φορτίο και θα καεί.
Θα βάλεις το ίδιο ακριβώς σύρμα που είχε αρχικά.

FILMAN
10-03-16, 11:37
Αν βάλεις πιο λεπτό σύρμα με πολλές σπείρες, τότε το μοτέρ θα έχει αυξημένη τάση λειτουργίας, θα τραβάει όμως μικρό ρεύμα. Αν βάλεις πιο χοντρό σύρμα με λιγότερες σπείρες, τότε το μοτέρ θα έχει μικρή τάση λειτουργίας, θα τραβάει όμως μεγάλο ρεύμα. Χοντρό σύρμα με πολλές σπείρες δεν μπορείς να βάλεις γιατί δεν χωράει. Λεπτό σύρμα με λίγες σπείρες δεν πρέπει να βάλεις γιατί το μοτέρ δεν θα μπορεί να σου δώσει την πλήρη ισχύ. Πρέπει λοιπόν να γεμίσεις όλο το διαθέσιμο χώρο του ρώτορα με σύρμα. Τα άκρα των πηνίων τα βάζεις σωστά στις τρεις θέσεις του συλλέκτη; Δεν μπαίνουν όπου νά 'ναι, το ίδιο και η φορά των τυλιγμάτων!

Panoss
10-03-16, 13:20
63183
Αυτός είναι ο ρότορας.
Αριστερά φαίνεται πώς έχω κάνει το τύλιγμα σε έναν από τους πόλους, οι μπλε γραμμές.
Ξεκινάω από πάνω αριστερά, εκεί που κολλιέται με καλάι πάνω στο πιν.
Κατεβαίνω προς τα κάτω, κάνω δυο σπείρες και τελειώνω πάνω δεξιά, εκεί που κολλιέται με καλάι πάνω στο δεύτερο πιν.
63182
Εδώ έχω κάνει τους 3 πόλους σε ένα...επίπεδο... (δε θέλω σχόλια :lool:)

Ξεκινάω από πάνω αριστερά, από το Α.
Το μπλε είναι το σύρμα.
Κατεβαίνει κάτω, γύρω - γύρω, μια σπείρα, δυο σπείρες και καταλήγει στο Β.
Το πράσινο κομμάτι που βλέπετε σημαίνει ότι είναι πάνω από το μπλε σύρμα, δεν ενώνονται (οκ ?).

Παρομοίως το το δεύτερο ξεκινάει από το Γ, δυο σπείρες, καταλήγει στο Δ.

Το τρίτο ξεκινάει από το Ε, δυο σπείρες, καταλήγει στο Ζ.

Έχω βάλει δυο σπείρες μόνο για να φαίνονται στο σχέδιο και να είναι κατανοητό.

Τα πορτοκαλί ενώνουν τα τρία τυλίγματα μεταξύ τους.

Σωστά τα έχω; (βασικά έτσι ήταν από τη μάνα τους, δύσκολο να τα 'χω λάθος :biggrin:)

FILMAN
10-03-16, 13:29
Ναι σωστά είναι, το τύλιγμα θα μπορούσε να γίνει και ανάποδα αλλά και στα τρία σκέλη, όχι να τυλίξεις τα δύο προς μια κατεύθυνση και το τρίτο προς την αντίθετη.

Panoss
10-03-16, 13:51
Ναι σωστά είναι, το τύλιγμα θα μπορούσε να γίνει και ανάποδα
Ακολούθησα τη μαμά κατασκευή για να μην κάνω κανένα λάθος.

Το μέτρησα με παχύμετρο, τελικά όντως είναι 0,8mm η διάμετρος (του original) μάτι που το 'χω ε;:biggrin:
Μήκος (άθροισμα και των τριών τυλιγμάτων) 192cm.

Μου κάνει εντύπωση που 'χει τόσο χοντρό σύρμα (προφανώς για να δουλεύει σε χαμηλή τάση, στα 3V), ήτανε με μπαταρίες, οπότε μάλλον θα κράταγε πολύ λίγο με τις μπαταρίες.

FILMAN
10-03-16, 13:56
Ε, ναι έτσι είναι. Αυτά τα φτιάχνουν ίσα - ίσα για να δουλέψουν μερικά δευτερόλεπτα, μετά οι μπαταρίες απλά πάνε για πέταμα διότι αυτό το μοτέρ για τις μπαταρίες είναι βραχυκύκλωμα.

Κυριακίδης
10-03-16, 14:05
Και τι θα γίνει αν αντικαταστήσει στο ίδιο μοτεράκι τους μαγνήτες από φερριτικούς σε νεοδυμιου?
http://www.aliexpress.com/item/5pcs-lot-DC3V-Neodymium-Iron-Boron-Strong-Magnetic-DC-Motor-19300RPM-Mini-DIY-Toy-Carbon-brush/32439275417.html?spm=2114.40010708.4.3.OAcfsf
Φαντάζομαι θα ρουφάει και τα πλακάκια :lool:

Panoss
10-03-16, 14:09
Όντως θα είναι πιο δυνατό;

FILMAN
10-03-16, 14:17
Λογικά αν το κάνει αυτό θα ανέβει η ροπή αλλά οι στροφές θα πέσουν.

Panoss
10-03-16, 14:26
Πώς μπορώ να υπολογίσω το τροφοδοτικό που χρειάζεται έτσι όπως το 'χω τώρα (0,4 χιλιοστά διάμετρος σύρματος, 30 σπείρες ανά πόλο, σύνολο 90 σπείρες, συνολικό μήκος τυλιγμάτων υπολογίζω 6 μέτρα; (αν και πολύ μου ακούγεται) );
Αν υποθέσουμε ότι δουλεύει στα 5 βολτ; (δικό μου συμπέρασμα αυτό εφόσον με 0,8mm το είχαν για 3 βολτ)

FILMAN
10-03-16, 14:50
Πόσες σπείρες είχε πρώτα;

Panoss
10-03-16, 16:41
Είχε 11 σπείρες σε κάθε πόλο.
Σύνολο 33 σπείρες.

lepouras
12-03-16, 16:11
δοκίμασε με 9 βολτ. ίσως και 12. χοντρικά το σκέφτηκα ότι αφού 3πλασιασες τις σπείρες του πηνίου θα τριπλασιάσεις την τάση. το ρεύμα δεν ξέρω τη θα γίνει ( θα είναι το 1\3 ? ) γιατί από 0.5 διατομή πήγες στο 0.13. φυσικά θα με ενδιέφερε και εμένα να δω την θεωρία του υπολογισμού.

FILMAN
15-03-16, 10:39
Εφόσον οι αμπεροστροφές πρέπει να είναι ίδιες για να έχεις την ίδια λειτουργία, τώρα θα χρειάζεται 2.73 φορές μικρότερο ρεύμα από ότι πριν. Άρα μεταβάλλεις την τάση και βλέπεις σε ποια έχεις το ρεύμα αυτό. Λογικά θα είναι μια τάση 2.73 φορές μεγαλύτερη από την παλιά ή λίγο παραπάνω λόγω των μεγαλύτερων απωλειών χαλκού.

eleCtroAsxetos
15-03-16, 13:04
Τα dustbuster εβγαιναν αρχικά με ενα φοβερο 2.5βολτ πολύ ισχυρο μοτέρ μάρκας Johnson. Ισως και αυτό έχει το ίδιο. Λόγω όμως του σχεδιασμού για τόσο χαμηλη ταση λειτουργίας τραβουσε το μοτέρ σε πίεση κάτι 10αρια-15αρια αμπερ πολύ ανετα. Ρουφούσε κυριολεκτικα τις μπαταριες. Μου ειχε κάψει 2 φορές την ασφάλεια του πολύμετρου οταν προσπαθησα να μετρησω ποσο ρευμα τραβαει.
Το έχω ακόμα και λειτουργεί αλλά πλεον με 2 παραλληλες 18650 γιατι οι αρχικες του πέθαναν...Στα 3.7 V. Και κυριολεκτικά γαζώνει για πάνω απο 1 χρονο τώρα και ας παιζει σε παραπανω τάση το μοτερ, δεν χαμπαριάζει μια.

Panoss
15-03-16, 14:10
Σωστά τα λες Δημήτρη, ένα Johnson μοτέρ έχει, μάλλον αυτό που λες. (ότι υπάρχουν και ειδικοί επί των σκουπακίων δεν το περίμενα :lool:)
Δεν έχω βρει ακόμα τροφοδοτικό ικανό να το τροφοδοτήσει, τα γονατίζει όλα, τα κατεβάζει στα 1,5 βολτ.
Θα δοκιμάσω κι ένα από λάπτοπ, βγάζει 19 βολτ 4 αμπέρ.

eleCtroAsxetos
15-03-16, 15:50
Σωστά τα λες Δημήτρη, ένα Johnson μοτέρ έχει, μάλλον αυτό που λες. (ότι υπάρχουν και ειδικοί επί των σκουπακίων δεν το περίμενα :lool:)
Δεν έχω βρει ακόμα τροφοδοτικό ικανό να το τροφοδοτήσει, τα γονατίζει όλα, τα κατεβάζει στα 1,5 βολτ.
Θα δοκιμάσω κι ένα από λάπτοπ, βγάζει 19 βολτ 4 αμπέρ.
Μην το δοκιμάσεις θα ενεργοποιηθει οτι προστασια εχει! Παθων και μαθων! Τετοιο μοτερ με τροφοδοτικο ''κοινης'' συσκευης δεν δουλευει. Παλαιότερα είχα σκεφτεί επειδή ηθελα να το δουλεύω με ρεύμα πρίζας επειδη αδειαζε τις μπαταρίες σε 5 λεπτά να πειράξω την εξοδο ενος ΑΤΧ τροφοδοτικου (την 5βολτη που δινει πανω απο 10-15Α) και αλλαζοντας τον διαιρέτη τάσης στον PWM ελεγκτη του να γινει 3 βολτ. Δυστυχώς ομως επειδή το τροφοδοτικό ειχε ανυπέρβλητες προστασιες στην εξοδο των 5βολτ με νίκησε αφου ενεργοποιουνταν και μου εκλεινε το τροφοδοτικο.
Οποτε βρηκα 2 18650 απο τη συλλογή μου απο μπαταριες λαπτοπ και δουλεύει μια χαρά με διαρκεια μπαταριας περι τα 15 λεπτα. Αν και με ''νιτρα'' στα 3.7V:001_tongue:. Το εχω κάνει δώρο στη μάνα μου και της ειπα οτι τετοιο σκουπάκι δε θα ξαναβρεις, οτι αλλο παρεις θα σου φαίνεται χρεπι!

Panoss
15-03-16, 16:47
Και πώς το φορτίζει; Έφτιαξες και φορτιστή για μπαταρίες λιθίου;

ironda19
15-03-16, 17:20
Οποτε βρηκα 2 18650 απο τη συλλογή μου απο μπαταριες λαπτοπ και δουλεύει μια χαρά με διαρκεια μπαταριας περι τα 15 λεπτα. Αν και με ''νιτρα'' στα 3.7V:001_tongue:. Το εχω κάνει δώρο στη μάνα μου και της ειπα οτι τετοιο σκουπάκι δε θα ξαναβρεις, οτι αλλο παρεις θα σου φαίνεται χρεπι!

Και με την προστασια αποφόρτισης τι γίνεται ? Έχουν ενσωματωμένο κύκλωμα οι μπαταρίες ? Ρωτάω γιατί προχθές βρήκα στα σκουπίδια ένα σκουπάκι black & decker :001_smile: στα 3.6V στο οποίο φυσικά τα έπαιξαν οι μπαταρίες και σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω από 2Χ18650 (παράλληλα) από ένα παλιό notebook .
Παιδιά σε σειρά οι μπαταρίες 2Χ18650 λέτε να το ξεπατώσουν το μοτέρ?

eleCtroAsxetos
15-03-16, 19:59
Με το θέμα της απόφόρτισης απλά είπα να προσέχουν αν το ακούν να ξεψυχάει να το βάζουν στο φορτιστη. Φορτιστη έχω φτιάξει εγώ. Αν θες σου Στέλνω σχηματικο. Όι μπαταρίες λάπτοπ δεν έχουν ποτέ προστασία γιατί τις προστατεύει ειδική πλακέτα και θερμίστορ κολλημένα πάνω τους.

ironda19
15-03-16, 20:20
Ευχαριστώ Δημήτρη

Panoss
16-03-16, 11:21
Με το θέμα της απόφόρτισης απλά είπα να προσέχουν αν το ακούν να ξεψυχάει να το βάζουν στο φορτιστη. Φορτιστη έχω φτιάξει εγώ. Αν θες σου Στέλνω σχηματικο. Όι μπαταρίες λάπτοπ δεν έχουν ποτέ προστασία γιατί τις προστατεύει ειδική πλακέτα και θερμίστορ κολλημένα πάνω τους.
Δημήτρη αν θες ανέβασε εδώ το σχηματικό να το δουν όσοι το χρειάζονται.

eleCtroAsxetos
16-03-16, 12:41
Δημήτρη αν θες ανέβασε εδώ το σχηματικό να το δουν όσοι το χρειάζονται.
63308
Αν θέλετε να σχολιάσουμε το παραπάνω κύκλωμα φόρτισης καλύτερα να γίνει σε διαφορετικό θέμα. Σε καμία περιπτωση να μην το αφήνετε να δουλεύει χωρις επιτήρηση αρχικά. Οταν κερδισει την εμπιστοσύνη σας θα το αφηνετε και μονο οπως κάνω εγω.

Το constant current που αναγραφω στο σχηματικο δεν ειναι απολυτως σωστο και γραφτηκε εκ παραδρομης. Ο φορτισης φορτιζει με παλμους και οχι με μια συνεχη ροη ρευματος.

ironda19
16-03-16, 13:40
Δημήτρη και πάλι σ΄ευχαριστώ

Panoss
16-03-16, 17:18
Νομίζω για χρήση με τροφοδοτικό, δύο είναι οι λύσεις:
1. Επαναπεριέλιξη του μοτέρ (εύκολο καθότι τριπολικό και εξαιρετικά απλό, το μόνο δύσκολο ήταν να ανοίξω το μοτέρ γιατί τα 'αυτάκια' που κρατούσαν το 'καπάκι' ήταν αλύγιστα, αναγκάστηκα να τα φάω με ένα τροχό μικρό κι ένα κοφτάκι...).
Βέβαια θέλει υπολογισμούς και δεν ξέρω αν θα πετύχω την ίδια απόδοση που 'χει με το σύρμα πάχους 0,8mm.
Αν ξέρει κάποιος πώς υπολογίζονται ας γράψει.
2. Μια αντίσταση σε σειρά με το σκουπάκι....

eleCtroAsxetos
16-03-16, 17:25
Νομίζω για χρήση με τροφοδοτικό, δύο είναι οι λύσεις:
1. Επαναπεριέλιξη του μοτέρ (εύκολο καθότι τριπολικό και εξαιρετικά απλό, το μόνο δύσκολο ήταν να ανοίξω το μοτέρ γιατί τα 'αυτάκια' που κρατούσαν το 'καπάκι' ήταν αλύγιστα, αναγκάστηκα να τα φάω με ένα τροχό μικρό κι ένα κοφτάκι...).
Βέβαια θέλει υπολογισμούς και δεν ξέρω αν θα πετύχω την ίδια απόδοση που 'χει με το σύρμα πάχους 0,8mm.
Αν ξέρει κάποιος πώς υπολογίζονται ας γράψει.
2. Μια αντίσταση σε σειρά με το σκουπάκι....

Βλέπω σε λίγο καιρο το θέμα να γίνεται hot και να αλλάζει τίτλο σε Black&Decker Dustbuster mods!:001_tt2:
Κοιτα που τελικα δεν ημουν ο μόνος που ασχολήθηκε με τις ωρες να το ''πειράζει''
Ευτυχως εμένα το μοτέρ την παλεύει ακόμα αν και τώρα οταν με το καλό το κάψω ξέρω ότι παιζει και η λύση της νέας περιέλιξης! Γιατι η εύκολη λύση του να πάρουμε αλλο απο λιντλ με 15 ευρώ δεν ειναι για εμας τους μάστορες!

Οποτε μπορώ να σας αναφέρω τώρα οτι καποια στιγμή ασχολήθηκα να του βάλω και PWM ρυθμιση ταχύτητας γιατι με τις παραλληλες 18650 δουλευε τουρμπισμενο. Αλλα για κάποιο λόγο μου εκαιγε τα μόσφετ αν και ήταν εντος των οριων τους. Οποτε τα παράτησα. οταν πλεον βρηκα καλυτερα μοσφετ (IRLB3034PBF 343A 1.4mOhm Rgs!) τα λύπηθηκα να τα δοκιμασω και τα κρατησα στην συλλογη μου για κατι αλλο.
Το να δουλεψει με τροφοδοτικο με αυτη την περιέλιξη συμφωνώ το ξεχνάμε μάλλον διαπαντως! Εκτος αν πάρουμε καμια 10αρια φορτιστάδες των 3volt 1Α τους βαλουμε σε ενα 10απλο πολύπριζο και τους βαλουμε παραλληλα και μετα τσουκ στο dustbuster! Ε ρε γελια!

Panoss
16-03-16, 17:29
Βλέπω σε λίγο καιρο το θέμα να γίνεται hot και να αλλάζει τίτλο σε Black&Decker Dustbuster mods!:001_tt2:
Ευτυχως εμένα το μοτέρ την παλεύει ακόμα αν και τώρα οταν με το καλό το κάψω ξέρω ότι παιζει και η λύση της νέας περιέλιξης! Γιατι η εύκολη λύση του να πάρουμε αλλο απο λιντλ με 15 ευρώ δεν ειναι για εμας τους μάστορες!
Όχι βέβαια, αν πάρουμε άλλο θα φάμε μπαν κατευθείαν! :lool:
Αυτά είναι για τους άλλους, δεν είναι για μας.

ironda19
16-03-16, 18:36
Κοιτάτε μια μοντα σε σκουπάκι με brushless motor , και μπαταρία lipo.



https://www.youtube.com/watch?v=jFPOOC9CSvY

eleCtroAsxetos
16-03-16, 21:03
Τι έκανε το παλικάρι.αν παρατηρησα καλά το σκουπακι από την ώση πήγε να προχωρήσει μπρος!!!!

ironda19
16-03-16, 21:39
Τι έκανε το παλικάρι.αν παρατηρησα καλά το σκουπακι από την ώση πήγε να προχωρήσει μπρος!!!!

Μάλλον από τους κραδασμούς κινήθηκε .Εφόσον οι θυρίδες που εκτονώνεται ο αέρας είναι στα πλαϊνά