PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεφωνική γραμμη και ρούτερ



GM1
11-03-16, 22:58
Παιδιά καλησπέρα ας μου εξηγήσει κάποιος έβαλα ένα διακόπτη στην τηλεφωνική γραμμή (μονό) μόνο στο ένα καλώδιο για να κόβω την επικοινωνία με το ρούτερ γιατί έχω την μικρή και ξημεροβραδιάζεται και όμως και όταν τον κλείνω έχει internet κανονικά ( ο διακόπτης λειτουργεί κανονικά) σκέφτηκα τον παραπάνω τρόπο γιατί μπαίνω στις ρυθμίσεις του ρούτερ το κόβω κανονικά άλλα όταν το κλείσεις και το ξανανοίξεις μηδενίζουν οι ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ.

her
11-03-16, 23:09
Βαλε διπλο...

nestoras
11-03-16, 23:10
Παιδιά καλησπέρα ας μου εξηγήσει κάποιος έβαλα ένα διακόπτη στην τηλεφωνική γραμμή (μονό) μόνο στο ένα καλώδιο για να κόβω την επικοινωνία με το ρούτερ γιατί έχω την μικρή και ξημεροβραδιάζεται και όμως και όταν τον κλείνω έχει internet κανονικά ( ο διακόπτης λειτουργεί κανονικά) σκέφτηκα τον παραπάνω τρόπο γιατί μπαίνω στις ρυθμίσεις του ρούτερ το κόβω κανονικά άλλα όταν το κλείσεις και το ξανανοίξεις μηδενίζουν οι ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ.

Το dsl μπορεί να λειτουργήσει και με ένα μόνο αγωγό. Θα πρέπει να βάλεις έναν διπολικό διακόπτη και να κόβεις και τους δύο αγωγούς!

mitsus78
12-03-16, 00:32
Αυτό που λέει ο nestoras ισχύει. Απλά όμως έχει την μισή ταχύτητα(ή και λίγο παρακάτω) από ότι πιάνει κανονικά. Δες μέσα στο μενού του ρούτερ μήπως έχει καμιά επιλογή για να επιλέξεις ποιες ώρες να δίνει internet.

kostas stathopoulos
12-03-16, 08:08
Γιατί απλά δεν το κλείνεις από το κουμπί on/off του modem και στην περίπτωση που δεν έχει να βάλεις ένα διακόπτη στο καλώδιο τροφοδοσίας του

vasilllis
12-03-16, 12:35
καποιο ρουτερ εχουν δυνατοτητα να ρυθμιζεις να κλεινουν συγκεκριμενες ωρες συγκεκριμενες ip.

p270
12-03-16, 12:46
αν έχεις win 10 κάνεις λογαριασμό για παιδί και έχει ρυθμίσεις για το τι θα βλέπει και πότε θα έχει πρόσβαση στο internet