PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με κουτί διακλάδωσης



paulk
12-03-16, 20:30
Καλησπέρα...η ερώτηση που θα κάνω είναι λίγο χαζή...
Σήμερα πήρα ένα εξωτερικό κουτί διακλάδωσης.
Μπορείτε να μου πείτε σε τι χρησιμεύουν αυτά τα αυλάκια μέσα στο κουτί ;;
Τα έχω επισημάνει με κόκκινο χρώμα...

Κυριακίδης
12-03-16, 20:48
Το καπάκι του με ποιον τρόπο καπακώνει? αν το καπάκι έχει αρσενικά βύσματα ίδιας μορφής με τους κόκκινους κύκλους , υποθέτω είναι για προσαρμογή και κούμπωμα με το καπάκι. Εκτός και δίνεται με πρόσθετες γέφυρες για να γίνουν οι συνδέσεις με περιποιημένο τρόπο. Δείξε και το καπάκι.

paulk
12-03-16, 20:59
Το καπάκι εφαρμόζει γύρω απο το κουτί...
όταν λες γέφυρες;;

alpha uk
12-03-16, 21:03
Είναι γιά τήν τοποθέτηση κλεμας, ή βιδωνης μία κοινή κλεμα , ή ό κατασκευαστής τού κουτιού σού προμηθεύει τήν κλεμα πού τοποθετείται στίς αυλακώσεις

paulk
12-03-16, 21:09
Μάλιστα..τι κλεμα μπαίνει στις αυλακώσεις ...μπορείς να μου δείξεις μια;;

alpha uk
12-03-16, 21:15
Κλέμενς υπάρχουν τών 3Α - 5Α -10Α -16Α Εσύ τή θέλεις?

paulk
12-03-16, 21:17
Θα συνδέσω 3 προβολάκια....150w η κάθε λάμπα

lepouras
12-03-16, 21:18
γενικά λειτουργούν σαν βάση για οτιδήποτε θέλεις να τοποθετήσεις και βιδώσεις εντός του κουτιού.
για αυτό που θέλεις δεν είναι απαραίτητο να βιδώσεις την κλέμα και μπορείς να ενώσεις τα καλώδια με καψ ή μονωτική ταινία.

alpha uk
12-03-16, 21:35
Συγνώμη γιά τήν καθυστέρηση , έμεινα από μπαταρία στό κινητό , Σού απάντησε όμως ό Γιάννης πλήρως

antonisfa
13-03-16, 08:40
Επίσης να προσθέσω πως τοποθετείται και πορσελάνινη βάση με κυπαρισσάκια (4 η 6) για σύνδεση αισθητήρων πίεσης η στάθμης.

Ότι και όπως θέλεις το χρησιμοποιείς όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι.

paulk
13-03-16, 17:15
Οκ ..ευχαριστώ πολύ...θα βάλω caps για την συνδεση..
και για να μην ανοίγω άλλο θέμα..
Έχω έναν διακόπτη που τροφοδοτεί μία λάμπα..( το καλώδιο έχει δύο αγωγούς)
Θέλω απο το ίδιο καλώδιο να βάλω έναν ακόμη διακόπτη που θα ανάβει μια άλλη λάμπα..
Δεν μπορώ να τραβήξω άλλο καλώδια για αυτό που θέλω να κάνω..
Γίνετε ή μπα;;

lepouras
13-03-16, 17:46
ηλεκτρολογικά τσου......:lool:
μετά πας ηλεκτρονικά.....:001_smile:

FILMAN
15-03-16, 10:57
Και ηλεκτρολογικά γίνεται: http://new.abb.com/products/2CSM119000R0201/e-255-230-latching-relay

lepouras
15-03-16, 11:07
αααααααααα Φίλιππε δεν θα τα πάμε καλά.:w00t: πότε το έβγαλε αυτό η ΑΒΒ? :saad:
έχω μείνει πίσω τελικά. δεν τα προλαβαίνω.:biggrin:

μια κινεζιά θυμάμαι που είδα από ένα φίλο που το κάνει αλλά χωρίς να αλλάξεις τον διακόπτη και το βάζεις στο φωτιστικό. και είχε με 2 ή τρεις σκάλες.

FILMAN
15-03-16, 12:25
Την έχει βγάλει εδώ και πολλάάάά χρόνια. Βασικά το κακό με την καστάνια αυτή (ΑΒΒ Ε255-230) είναι ότι έχει ακολουθία: 0 - Α - Α&Β - Β οπότε με οδήγηση από διακόπτη θα υπάρχει μια κατάσταση όπου ο διακόπτης θα είναι ON αλλά όλα τα φώτα θα είναι OFF και αυτό δεν διορθώνεται (ή εγώ δεν έχω βρει τρόπο). Αντίθετα η 5TT4132-0 της SIEMENS λέει (δεν την έχω δει από κοντά) ότι έχει ακολουθία 0 - Α&Β - Α - Β η οποία με την προσθήκη ενός ρελέ που θα έχει μια μεταγωγική επαφή (ή μια N.O. και μια N.C.) μετατρέπεται σε Α - Α&Β - Β - Α&Β η οποία είναι πολύ καλύτερη στη χρήση. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση ο διακόπτης να είναι ON αλλά τα φώτα σβηστά.

diony
15-03-16, 18:40
Σχετικά με τη θέση του διακόπτη , φυσικά θα μπερδεύεται , αν και δεν κατάλαβα πώς θα λειτουργήσει με ΟN -€“ OFF διακόπτη χειρισμού (κάνε σχέδιο)
Αφού το ρελέ αλλάζει κατάσταση με παλμό και όχι με μόνιμη τάση , άρα με 1 μπουτόν γίνεται η δουλειά , σε κάθε πάτημα θα έχει το αποτέλεσμα που αναφέρεις
διαδοχικά 0 - Α - Α&Β -€“ Β - 0
Απλά αν δεν υπάρχει οπτική επαφή και με τα 2 φώτα , κάποιες φορές θα μένει κάποιο αναμμένο
Το datasheet απλά αναφέρει ότι 2 led που έχει επάνω του δείχνουν την κατάσταση των επαφών του
Το ρελέ που προτείνεις δεν το δούλεψα ποτέ , αλλά έχω τοποθετήσει πολλές φορές το αντίστοιχο με 1 NO και 1 NC επαφές άλλης εταιρίας

street
15-03-16, 19:34
Ερωτήσεις Αρχάριων ??? (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=322)

diony
15-03-16, 19:49
Τώρα που το λες ξεφύγαμε από το θέμα

FILMAN
16-03-16, 10:09
Σχετικά με τη θέση του διακόπτη , φυσικά θα μπερδεύεται , αν και δεν κατάλαβα πώς θα λειτουργήσει με ΟN -€“ OFF διακόπτη χειρισμού (κάνε σχέδιο)
Αφού το ρελέ αλλάζει κατάσταση με παλμό και όχι με μόνιμη τάση , άρα με 1 μπουτόν γίνεται η δουλειά , σε κάθε πάτημα θα έχει το αποτέλεσμα που αναφέρεις
διαδοχικά 0 - Α - Α&Β -€“ Β - 0
Απλά αν δεν υπάρχει οπτική επαφή και με τα 2 φώτα , κάποιες φορές θα μένει κάποιο αναμμένο
Το datasheet απλά αναφέρει ότι 2 led που έχει επάνω του δείχνουν την κατάσταση των επαφών του
Το ρελέ που προτείνεις δεν το δούλεψα ποτέ , αλλά έχω τοποθετήσει πολλές φορές το αντίστοιχο με 1 NO και 1 NC επαφές άλλης εταιρίας
Το ρελέ αυτό (της ABB) δεν έχει ενδεικτικά LED αλλά δύο μηχανικές σημαίες που φαίνονται πίσω από δυο διάφανα παράθυρα και δείχνουν την κατάσταση των δύο επαφών.

Πώς θα δουλέψει με διακόπτη ON/OFF; Η καστάνια θα μπει στη θέση του φωτιστικού και τα δύο φωτιστικά θα τροφοδοτηθούν το καθένα διαμέσου μιας από τις δυο επαφές της. Έτσι πατώντας τον διακόπτη να γίνει ON θα ανάψει π.χ. το πρώτο φωτιστικό. Πατώντας τον διακόπτη να γίνει OFF δεν υπάρχει τάση πουθενά οπότε δεν ανάβει τίποτα. Ξαναπατώντας τον διακόπτη να γίνει ON θα ανάψουν και τα δύο φωτιστικά. Ξαναπατώντας τον διακόπτη να γίνει OFF δεν υπάρχει τάση πουθενά οπότε πάλι δεν ανάβει τίποτα. Ξαναπατώντας τον διακόπτη να γίνει ON θα ανάψει το δεύτερο φωτιστικό. Ξαναπατώντας τον διακόπτη να γίνει OFF δεν υπάρχει τάση πουθενά οπότε δεν ανάβει τίποτα. Το πρόβλημα είναι τώρα: Ξαναπατώντας τον διακόπτη να γίνει ON δεν θα ανάψει τίποτα διότι και οι δυο επαφές της καστάνιας είναι ανοιχτές. Ξαναπατώντας τον διακόπτη να γίνει OFF δεν υπάρχει τάση πουθενά οπότε δεν ανάβει τίποτα, και ξαναπατώντας τον διακόπτη να γίνει ON θα ανάψει ξανά το πρώτο φωτιστικό.

Πώς θα μπορούσε να γίνει με μπουτόν; Δεν θα μπορούσε, διότι όταν το μπουτόν είναι σε θέση ηρεμίας δεν υπάρχει τάση στη γραμμή του φωτιστικού. Η λύση με το μπουτόν θα προϋπέθετε την ύπαρξη και μόνιμης παροχής ρεύματος στο σημείο που μπαίνει η καστάνια εκτός από την ήδη υπάρχουσα, από διακόπτη ελεγχόμενη, γραμμή φωτισμού.

Τώρα αν δεν υπάρχει οπτική επαφή με τα φώτα θα συμβεί ό,τι θα μπορούσε να συμβαίνει έχοντας και έναν συνηθισμένο διακόπτη...

diony
16-03-16, 20:16
Βασικά δεν το έχω δει από κοντά , αλλά στον κατάλογο της ABB αναφέρει :
They are equipped with two LEDs that give an indication of the contact position.

φωτο

63328

Αν όμως το είδες και είναι όπως λες , δε θα διαφωνήσω.

Η σκέψη σου για την συνδεσμολογία σωστότατη και κατανοητή , αλλά έχω μια απορία
Αν υποθέσουμε ότι θέλεις να το υλοποιήσεις , έχεις προβλέψει κάτι να απομονώνει την τάση από το πηνίο ή αυτό θα έχει μόνιμη τάση όσο ο διακόπτης είναι στο ΟΝ
Δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές του πηνίου είναι να αντέχει σε μόνιμη τάση , λογικά πρέπει να αντέχει , δεν το έψαξα.

lepouras
17-03-16, 09:36
όπως είπα πριν μου είχε δείξει ένας φίλος μια κινέζικη πλακέτα που έκανε αυτή την δουλειά. είχε δύο ρελεδάκια στην έξοδο και αυτό που έκανες ήταν να κλίνεις και να ανοίγεις τον διακόπτη σε χρόνο μέχρι ένα δευτερόλεπτο περίπου και να αλλάζει κατάσταση.
αυτό που πρόσεξα επάνω ήταν ότι είχε ένα αρκετά μεγάλο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή στην τροφοδοσία του ολοκληρωμένου ώστε να συγκρατεί την λειτουργία του, και να βλέπει την επαναφορά της τάσης σαν εντολή αλλαγής κατάστασης.
το ολοκληρωμένο μετά από ταλαιπωρία βρήκα ένα κινέζικο datasheet που το είχαν έτοιμο και για τρίτη σκάλα αλλά το τροφοδοτούσαν αντί για μετασχηματιστή ή άλλο τροφοδοτικό μόνο με ένα πυκνωτή σε σειρά.
δεν μπορούμε να φτιάξουμε εμείς κάτι τέτοιο? έστω και με μετασχηματιστή?
δεν το είχα τραβήξει φωτογραφία και δεν μπορώ να του πω να μου βγάλει γιατί το έχει βάλει σε μια κατασκευή.

FILMAN
17-03-16, 09:42
Βασικά δεν το έχω δει από κοντά , αλλά στον κατάλογο της ABB αναφέρει :
They are equipped with two LEDs that give an indication of the contact position.

φωτο

63328

Αν όμως το είδες και είναι όπως λες , δε θα διαφωνήσω.

Η σκέψη σου για την συνδεσμολογία σωστότατη και κατανοητή , αλλά έχω μια απορία
Αν υποθέσουμε ότι θέλεις να το υλοποιήσεις , έχεις προβλέψει κάτι να απομονώνει την τάση από το πηνίο ή αυτό θα έχει μόνιμη τάση όσο ο διακόπτης είναι στο ΟΝ
Δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές του πηνίου είναι να αντέχει σε μόνιμη τάση , λογικά πρέπει να αντέχει , δεν το έψαξα.
Ψέμματα λέει. Δεν έχει LED αλλά μηχανική ένδειξη. Αν είχε LED από πού θα τα τροφοδοτούσε; Αφού έχει μόνο δυο ακροδέκτες για το πηνίο (το οποίο στη μόνιμη κατάσταση συνήθως δεν τροφοδοτείται και άρα δεν μπορείς να έχεις από εκεί τάση τροφοδοσίας για κάποιο ενδεικτικό) και τους 4 ακροδέκτες των επαφών (που αν δώσεις φάση και στους δύο τότε στην κατάσταση Α&Β που θα ήθελες και τα δυο LED αναμμένα η τάση μεταξύ των ακροδεκτών αυτών είναι 0, και εξάλλου ο κατασκευαστής δεν μπορεί να ξέρει σε ποια τάση θα είναι ενωμένες οι επαφές).

Το πηνίο αντέχει σε μόνιμη τροφοδότηση (τουλάχιστον έτσι λέει η ABB), όμως όσες φορές έκανα κάτι τέτοιο πέρασα το ρεύμα του πηνίου της καστάνιας από την κλειστή επαφή ενός χρονικού on delay ρυθμισμένου περίπου στο 1 δευτερόλεπτο, όχι για να μην καεί η καστάνια, αλλά γιατί όση ώρα τροφοδοτείται το πηνίο της κάνει ένα ενοχλητικό βόμβο.

FILMAN
17-03-16, 09:43
όπως είπα πριν μου είχε δείξει ένας φίλος μια κινέζικη πλακέτα που έκανε αυτή την δουλειά. είχε δύο ρελεδάκια στην έξοδο και αυτό που έκανες ήταν να κλίνεις και να ανοίγεις τον διακόπτη σε χρόνο μέχρι ένα δευτερόλεπτο περίπου και να αλλάζει κατάσταση.
αυτό που πρόσεξα επάνω ήταν ότι είχε ένα αρκετά μεγάλο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή στην τροφοδοσία του ολοκληρωμένου ώστε να συγκρατεί την λειτουργία του, και να βλέπει την επαναφορά της τάσης σαν εντολή αλλαγής κατάστασης.
το ολοκληρωμένο μετά από ταλαιπωρία βρήκα ένα κινέζικο datasheet που το είχαν έτοιμο και για τρίτη σκάλα αλλά το τροφοδοτούσαν αντί για μετασχηματιστή ή άλλο τροφοδοτικό μόνο με ένα πυκνωτή σε σειρά.
δεν μπορούμε να φτιάξουμε εμείς κάτι τέτοιο? έστω και με μετασχηματιστή?
δεν το είχα τραβήξει φωτογραφία και δεν μπορώ να του πω να μου βγάλει γιατί το έχει βάλει σε μια κατασκευή.
Σιγά που πρέπει να το αντιγράψουμε κιόλας. Μπορούμε να κάνουμε πολύ καλύτερο. Πόσες εξόδους θέλεις;

lepouras
17-03-16, 09:48
Σιγά που πρέπει να το αντιγράψουμε κιόλας. Μπορούμε να κάνουμε πολύ καλύτερο. Πόσες εξόδους θέλεις;
δύο είναι πολύ εξυπηρετικό νομίζω. για παραπάνω σπάνια τυχαίνει να χρειαστεί (προσωπικά σχεδόν ποτέ).
άντε βρε Φίλιππε κάνε την καλή.:thumbup:

FILMAN
17-03-16, 10:25
¶ντε, να το βάλουμε κι αυτό στο πρόγραμμα. :001_rolleyes:

diony
17-03-16, 10:54
Ψέμματα λέει. Δεν έχει LED αλλά μηχανική ένδειξη. Αν είχε LED από πού θα τα τροφοδοτούσε; Αφού έχει μόνο δυο ακροδέκτες για το πηνίο (το οποίο στη μόνιμη κατάσταση συνήθως δεν τροφοδοτείται και άρα δεν μπορείς να έχεις από εκεί τάση τροφοδοσίας για κάποιο ενδεικτικό) και τους 4 ακροδέκτες των επαφών (που αν δώσεις φάση και στους δύο τότε στην κατάσταση Α&Β που θα ήθελες και τα δυο LED αναμμένα η τάση μεταξύ των ακροδεκτών αυτών είναι 0, και εξάλλου ο κατασκευαστής δεν μπορεί να ξέρει σε ποια τάση θα είναι ενωμένες οι επαφές).

Το πηνίο αντέχει σε μόνιμη τροφοδότηση (τουλάχιστον έτσι λέει η ABB), όμως όσες φορές έκανα κάτι τέτοιο πέρασα το ρεύμα του πηνίου της καστάνιας από την κλειστή επαφή ενός χρονικού on delay ρυθμισμένου περίπου στο 1 δευτερόλεπτο, όχι για να μην καεί η καστάνια, αλλά γιατί όση ώρα τροφοδοτείται το πηνίο της κάνει ένα ενοχλητικό βόμβο.

όπως είχα γράψει , δεν το έχω δει από κοντά , εφόσον λες πως δεν έχει led δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω
ξέρω πως βουίζουν οπότε το χρονικό είναι καλή λύση

FILMAN
13-05-16, 15:49
Μετά από αρκετές ώρες σχεδιασμού και δοκιμών, να το πρώτο τελικό κύκλωμα. Σχεδιάζω να βγάλω και versions με παλμοτροφοδοτικό, με triac (να έχει και zero crossing και ομαλό άναμμα) και με 4 κανάλια.

Ανάλογα με την ακολουθία που θέλουμε να έχουμε ρυθμίζουμε το dipswitch. Μερικές βασικές χρήσιμες ακολουθίες (έχει κι άλλες) και οι σχετικές ρυθμίσεις φαίνονται στο συνημμένο πινακάκι. Το όγδοο διακοπτάκι του dipswitch (που δεν εμφανίζεται στη λίστα) κανονίζει το αν στο επόμενο άναμμα θα ενεργοποιηθεί η πρώτη έξοδος της ακολουθίας (διακοπτάκι στο ΟΝ) ή ξανά η έξοδος ή οι έξοδοι που ήταν ενεργές κατά το τελευταίο σβήσιμο (διακοπτάκι στο OFF).

lepouras
14-05-16, 02:06
τη είπες τώρα. μπράβο σου. εσύ το ανέβασες σκάλες ψηλά. υπερπαραγωγή.
http://bi.gazeta.pl/im/fotomon/bloxlite/f640x640/40/57/09/012c2fd483.jpg (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=&url=http%3A%2F%2Fwww.warszawa.sport.pl%2Fblogi%3Fp age%3D8&bvm=bv.122129774,d.d24&psig=AFQjCNHmS4Ww8RBGP4EbjQkI4Zu1yO8pYQ&ust=1463267171774502)