PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΜΟΑΓΩΓΙΜΗ ΠΑΣΤΑ ...ΚΙΛΟ



street
16-03-16, 13:49
εδω θεσ εφτιαχνε καποιος .... ποιος ? την ασπρη , ουτε που θυμαμαι , και αθηνα να φτιαχνει καποιος πειτε ....

navar
16-03-16, 14:03
εδω θεσ εφτιαχνε καποιος .... ποιος ? την ασπρη , ουτε που θυμαμαι , και αθηνα να φτιαχνει καποιος πειτε ....
αυτην η ασπρη εχει καποια σκαλιά ποιότητας , εχει μια πολύ φτηνή που εξαυλώνεται μόλις φάει λίγη θερμοκρασία, μιλάμε είναι σαν να μην υπήρχε η ποσότητα που εβαλες.

η γκρί πάστες αυτές οι κινεζικες είναι ποιό αξιόλογες και ειναι και πολύ φτηνές , απλά τις περιμένεις λίγο να έρθουν

street
16-03-16, 14:09
αυτην η ασπρη εχει καποια σκαλιά ποιότητας , εχει μια πολύ φτηνή που εξαυλώνεται μόλις φάει λίγη θερμοκρασία,

απλα δεν μας ενδιαφερει ....:wiink: μην με πεις βαλε αλευρι και ανακατεψε το :001_tt2:

toni31
16-03-16, 15:05
Για τι χρήση?

leosedf
16-03-16, 15:20
http://www.computer-systems.gr/el/products/k5-pro Νεάπολη.
Μπόμπα πράμα, πάρτους τηλέφωνο.

street
16-03-16, 16:37
http://www.computer-systems.gr/el/products/k5-pro Νεάπολη.
Μπόμπα πράμα, πάρτους τηλέφωνο.

ανα για σου , αυτον εψαχνα :001_smile:

street
16-03-16, 16:40
τον πηρα τηλ ...
τελικα βρηκα καλυτερο σε τιμες εδω θεσσαλονικη .... να δουμε ...

webber
16-03-16, 16:46
εδω θεσ εφτιαχνε καποιος .... ποιος ? την ασπρη , ουτε που θυμαμαι , και αθηνα να φτιαχνει καποιος πειτε ....

υποπτα μηνυματα...:biggrin:

street
16-03-16, 17:30
υποπτα μηνυματα...:biggrin: αχχχ εξυπναδεεεςςς ... αλλα τ να πεις ... :lool:
τσ τσ τσ ,
εσυ εισαι ?:001_tt2:
χαμενε ...

navar
17-03-16, 00:55
http://www.computer-systems.gr/el/products/k5-pro Νεάπολη.
Μπόμπα πράμα, πάρτους τηλέφωνο.
Κωνσταντίνε καλύτερη απο arctic mx2 κλπ σοβαρές πάστες ?

lepouras
17-03-16, 02:36
Κωνσταντίνε καλύτερη απο arctic mx2 κλπ σοβαρές πάστες ?
από δήγματα που μου είχε στείλει είναι πάρα πολύ καλές. δοκίμασε και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. made in Greece μπορεί και να εκπλαγείς.:biggrin:

agis68
17-03-16, 09:32
ναι είχα πάρει δείγμα και τη χρησιμοποίησα σε ενα τροφοδοτικό που έφτιξα 10Α για το εργαστήριο και σε υπολογιστες που βάζω.....πολύ καλή!!!! πόσο πάει η αγορά????ξέρει κανείς???

lepouras
17-03-16, 09:43
είχε βάλει και τιμοκατάλογο στο πακέτο Άγι. δεν θυμάμαι τώρα αλλά ήταν πολύ καλή η τιμή.
έχει και φλουξ και πρήζω τον Κωνσταντίνο να δοκιμάσει να μας πει αν είναι καλά για να παίρνουμε αλλά το ρεμάλι δεν λέει να το κάνει. που θα πάει θα υποκύψει :lool:

street
17-03-16, 16:09
παιδια βολευτηκα ενταξει :001_smile: ευχαριστω πολυ :biggrin:

selectronic
17-03-16, 20:40
ναι είχα πάρει δείγμα και τη χρησιμοποίησα σε ενα τροφοδοτικό που έφτιξα 10Α για το εργαστήριο και σε υπολογιστες που βάζω.....πολύ καλή!!!! πόσο πάει η αγορά????ξέρει κανείς???

Σήμερα πήρα τηλέφωνο:
H Κ4-PRO που είναι για επιφάνειες που θα ακουμπάνε μεταξύ τους (CPU-ψύκτρα ή τρανζίστορ-ψύκτρα) κοστίζει 3€+ΦΠΑ η σύριγγα των 10γρ.
Η Κ5-PRO που είναι για αντικατάσταση 'χοντρών' thermal pad και τουλάχιστον στο βίντεό τους την βάζουν με το κιλό (https://www.youtube.com/watch?v=mukUInQ34J4) για να γεμίσει το κενό, έχει 5€+ΦΠΑ το βαζάκι των 20γρ.
Και για αποστολή εδώ γίνεται και σε φάκελο απλό με κόστος μόνο 1€!

moutoulos
17-03-16, 21:42
Υπάρχει και στο eBay:

K4-PRO 10g > τιμή 3.60€
(http://www.ebay.com/itm/K4-PRO-10g-high-thermal-conductivity-low-viscosity-thermal-paste-Free-shipping-/390879816457)K5-PRO 20g > τιμή 4 (http://www.ebay.com/itm/K5-PRO-gummy-sticky-thermal-paste-grease-for-PS3-RAM-thermal-pad-replacement-20g-/261433969099).70€
(http://www.ebay.com/itm/K5-PRO-gummy-sticky-thermal-paste-grease-for-PS3-RAM-thermal-pad-replacement-20g-/261433969099)
Οφείλω να ομολογήσω οτι οι τιμές του
είναι κάτι παραπάνω απο καλές.

leosedf
17-03-16, 21:54
Κωνσταντίνε καλύτερη απο arctic mx2 κλπ σοβαρές πάστες ?
Νόμιζα η arctic silver είναι η καλύτερη όλων.
Δεν έχω ιδέα και δεν μπορώ να μετρήσω κάτι τέτοιο.


Τον έχουν σακατέψει στο feedback στο ebay. Τι γίνεται? Ανταγωνισμός? Πολλές φορές παίζει να στην πέφτουν ανταγωνιστές.

selectronic
18-03-16, 13:30
Από τις δοκιμές που κάναν τα παιδιά εδώ (http://www.thelab.gr/forums/topic/140400-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B1%CE%B3%CF%8E%C E%B3%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%C F%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-thermal-pad-made-in-greece-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/?page=4), η πάστα δεν μπορεί να συγκριθεί με τις πραγματικά καλές της Arctic κτλ και το λένε και οι ίδιοι της Computer Systems:

"Μας κολακεύει ιδιαίτερα το γεγονός ότι οι περισσότεροι χρήστες κάνουν σύγκριση της K4 PRO με την MX-4 όμως η δεύτερη έχει σχεδόν 3 φορές μεγαλύτερη θερμική αγωγιμότητα και έως και 10 φορές υψηλότερη τιμή οπότε ειδικά ο πρώτος παράγοντας προκαθορίζει το αποτέλεσμα οποιασδήποτε σύγκρισης."
"H K4 PRO δεν σχεδιάστηκε για να ανταγωνιστεί πάστες όπως η MX4 ούτε για να δώσει λύση σε επεξεργαστές με κατανάλωση 100W +. Σχεδιάστηκε για να δώσει εναλλακτική λύση σε σχέση με τις περισσότερες πάστες που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές και επαγγελματίες στο σύνολο σχεδόν της αγοράς."

Άρα δώσε 3-4 ευρώ όταν βάζεις πάστα στον επεξεργαστή... Αλλά από την φτηνή κλασσική άσπρη πάστα που βάζεις στα τρανζίστορ (από TOP/TELE ή eBay) μπορεί να είναι καλύτερη...

navar
18-03-16, 13:40
Σχεδιάστηκε για να δώσει εναλλακτική λύση σε σχέση με τις περισσότερες πάστες που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές και επαγγελματίες στο σύνολο σχεδόν της αγοράς."


σαν επαγγελματίας του χώρου , έχω να πώ οτι με πονάει ελάχιστα το κόστος τις MX2 που χρησιμοποιώ , η οποία είναι εξίσου καλή με την MX4, και με ενοχλεί ελάχιστα το κόστος σε σχέση με το αποτέλεσμα που προσφέρω στον πελάτη μου , αν έιχε να προτείνει η συγκεκριμένη εταιρία κάτι ανάλογο και ας ήταν και με υψηλότερο κόστος , τότε ευχαρίστως να τον προτιμούσα !

selectronic
18-03-16, 13:48
σαν επαγγελματίας του χώρου , έχω να πώ οτι με πονάει ελάχιστα το κόστος τις MX2 που χρησιμοποιώ , η οποία είναι εξίσου καλή με την MX4, και με ενοχλεί ελάχιστα το κόστος σε σχέση με το αποτέλεσμα που προσφέρω στον πελάτη μου , αν έιχε να προτείνει η συγκεκριμένη εταιρία κάτι ανάλογο και ας ήταν και με υψηλότερο κόστος , τότε ευχαρίστως να τον προτιμούσα !

Μπράβο σου που βάζεις ΜΧ-2 στις επισκευές που κάνεις αλλά δεν ξέρω τι κάνουν άλλα μαγαζιά που ασχολούνται με PC, και σίγουρα δεν παίζει η πλειοψηφία των μαγαζιών που επισκευάζουν ηλεκτρονικές συσκευές να βάζουν ΜΧ-2 στα τρανζίστορ υψηλής των τηλεοράσεων (τι λέω τώρα:lool:).

Πάντως αν κάνεις μία κατασκευή με μερικά ισχύος, δεν νομίζω 3-4 ευρώ να είναι μεγάλο έξοδο για να βάλεις 'καλή' πάστα (για PC δεν το συζητώ καν). Τώρα για την Κ4-PRO τι να πω, δεν την έχω δοκιμάσει κιόλας...

katmadas
18-03-16, 15:29
και εγω τα ψωνιζω τα κ4 και κ5.

Η μαστιχα ειναι κατσε καλα αντι για pads.
Αλλα και η αλοιφηξ μια χαρα ειναι.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι λιωνει και τρεχει μερικες φορες.
Εγω τα χρησιμοποιω γενικα και το φλουξ που τα σπαει!

γενικα για τα λεφτα τους καλα ειναι....
Σε συγκριση παντως με την γκρι παστα την κινεζικη δεν κερδιζεις τιποτα απολυτως.
Εχω μετρησει θερμοκρασιες.

selectronic
18-03-16, 16:26
...Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι λιωνει και τρεχει μερικες φορες...

Η Κ4-PRO έτσι πρέπει να δουλεύει, σύμφωνα με τον κατασκευαστή:
"Είναι πάρα πολύ ρευστή (ειδικά όταν θερμανθεί κατά την πρώτη χρήση) και επιτρέπει την άμεση επαφή των δύο μετάλλων όπου είναι δυνατόν ενώ γεμίζει τα κενά όπου δεν υπάρχει άμεση επαφή. Σε αντίθεση δηλαδή με τις περισσότερες κρέμες η K4-PRO δεν σχηματίζει ένα μονοκόμματο film πάνω στο εξάρτημα. Αρκεί μία μικρή σταγόνα στο κέντρο του εξαρτήματος και με την πίεση της ψήκτρας καλύπτει όλα τα αόρατα κενά ενώ η επιπλέον ποσότητα ξεχειλίζει στο πλάι (δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμη)"



....Σε συγκριση παντως με την γκρι παστα την κινεζικη δεν κερδιζεις τιποτα απολυτως. Εχω μετρησει θερμοκρασιες...

Κρίμα :saad:



Πάντως να βάλω και τις τιμές W/(m*K) κάποιων thermal paste που βάζουμε στα PC έτσι για σύγκριση, αν και δεν μετράει μόνο αυτό φυσικά:

K4-PRO _______________________ >3
K5-PRO _______________________ >4

Cooler Master IC Value V1 ________ 1.85 W/(m*K)
Akasa 455 _______________________2.4
Xigmatek PTI-G4512 ______________2.5
Akasa Pro-Grade 460 ______________3.3
Akasa Pro-Grade+ 5022 ___________4.0
Zalman ZM-STG2 _________________4.1
Cooler Master IC Essential E1 ______4.5
Arctic MX-2 _____________________5.6
Arctic MX-4 ____________________8.5
Arctic Silver 5 ___________________9.0
Cooler Master Extreme FusionX1 ___9.5
Prolimatech PK-1/PK-2 ___________10.2


Πάντως στην δοκιμή (http://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-performance-benchmark,3616-6.html) από όπου πήρα τα παραπάνω νούμερα, και η οδοντόκρεμα δεν τα πήγε άσχημα, η δε κόλλα τεχνητής οδοντοστοιχίας έσκισε :lool:


http://media.bestofmicro.com/6/G/396808/original/02-Air-Cooling-High-Pressure.png

navar
18-03-16, 18:30
το πρόβλημα δεν ήταν ποτέ οι θερμοκρασίες στους 30-40-45C το πρόβλημα είναι στα λαπτοπ και σε θερμοκρασίες άνω τον 60c σε full load , εκεί φαίνεται η δουλειά τις πάστας και πώς θα σώσει τα γραφικά σου για να ζήσει το μηχάνημα για πολλλα πολλλλά χρονια

street
18-03-16, 20:25
παιδια ο ανθρωπος ειναι οΟ καλυτερος ! να τον προτιματε .... περαν του οτι τακτοποιηθηκα απο αλλου ...

lepouras
19-03-16, 19:03
Εγω τα χρησιμοποιω γενικα και το φλουξ που τα σπαει!


το έχεις δοκιμάσει? είναι καλό? για πες?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
19-03-16, 19:47
καλησπερα συγνωμη που μπαινω σφηνα αλλα θελω να κανω 1 ερωτηση , σε πωλες ψυκτρες βλεπουμε αυτο 3,8κ/w σε αλλη 6κ/w πως θα καταλαβουμε πια μας συμφαιρει καλυτερα ? ενοοω για να αποβαλει την θερμοκρασια ετσι? ευχαριστω...

MAIK721
22-06-21, 19:34
Το ξεθάβω για να ρωτήσω ,γιατί δεν το έχω ξανακάνει και έχω λίγο μπερδευτεί. Τελικά για κάτι T220F (πλαστικά) mosfets τροφοδοτικού τηλεόρασης τι να χρησιμοποιήσω? Αυτά τα 2 , και η arctic και η K4 είναι αποκλειστικά για επεξεργαστές και gpu. Ή μήπως όχι?:-k:confused1:

spirakos
22-06-21, 21:02
Βαλε αφοβα

chip
22-06-21, 23:45
ο κατασκευαστης ειχε παστα σε πλαστικο package?

MAIK721
23-06-21, 13:08
ο κατασκευαστης ειχε παστα σε πλαστικο package?

Τι άλλο ?Και δεν τσιγκουνεύτηκε καθόλου. Παστούλα είχε ,παστούλα θα βάλω:001_tongue:
84146

nick1974
23-06-21, 14:04
και η arctic και η K4 είναι αποκλειστικά για επεξεργαστές και gpu. Ή μήπως όχι?:-k:confused1:

οι σωστες παστες ειναι αυτες που ειναι για πραματα που υπερθερμαινονται (οπως οι cpu και πολυ περισσοτερο οι gpu καθως και καποιοι ημιαγωγοι ισχυος). Ολες βεβαια δουλευουν πανω κατω, αλλα μια arctic silver τουλαχιστο η μια arctic ceramique (η καικαλυτερες) σιγουρα κανουν καλυτερη δουλεια σε οτιδηποτε, οποτε δεν υπαρχει λογος να παιρνεις μπακαλιστικες παστες απ τα ηλεκτρονικαδικα. Οι κατασκευαστες των συσκευων εξ αλλου δε χρησιμοποιουν no-name μαστροΜητσος αλλα η συνηθεστερη ειναι η arctic ceramique η αντιστοιχες.

Οι μονες παστες που θελουν προσοχη στη χρηση, και οχι οτι δεν κανουν παλι για οτιδηποτε, αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ειναι οσες εχουν liquid metal (γαλλιο συνηθως και αφορουν overclockers. Φυσικα και μπορει καποιος να τις χρησιμοποιησει και αυτες οπως καθε αλλη παστα σε οτιδηποτε, και ειναι και κλασεις ανωτερες, αλλα αν δε ξερει να τις δουλεψει πιθανο να του τρεξει το μεταλλο και να βραχυκυκλωσει οτιδηποτε οποτε για μη εχοντες εμπειρια σε τετοια πραγματα αυτες τις ξεχνας) , αλλα αν δε τις ψαξεις ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να πεσεις πανω τους κατα τυχη.

MAIK721
24-06-21, 14:44
Ευχαριστώ. Μου ξεκαθάρισες πολλές απορίες. noname έχω ,. Ηθελα την κεραμική που πρότεινες αλλά τελικά κατέληξα με την mx4 όπου μπόρεσα να την προμηθευτώ άμεσα και σε κοντινή απόσταση.Δεν θα δοκίμαζα την silver σαν αρχάριος .Aπό τον κατασκευαστή: Arctic Silver 5 should be kept away from electrical traces, pins, and leads. While it is not electrically conductive, the compound is very slightly capacitive and could potentially cause problems if it bridges two close-proximity electrical paths Ευκαρία να βάλω και μια καλή πάστα στον επεξεργαστή:001_smile:

nick1974
24-06-21, 20:43
Καλά μη νομίζεις ότι silver με ceramic έχει καμία τρελή διαφορά, μια χαρά είναι και η ceramiqe. Η silver δεν είναι επικίνδυνη, με την έννοια ότι είναι αρκετά πηχτη για να τρέξει κατά λάθος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk