PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός αντιστάσεων (πόλωσης?) τρανζίστορ σε μεταβλητό τροφοδοτικό



selectronic
17-03-16, 01:06
Καλησπέρα σε όλους,

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί υπάρχουν , και πως υπολογίζεις την τιμή των αντιστάσεων που έχω κυκλώσει στα παρακάτω τροφοδοτικά μεταβλητής εξόδου?
Ξέρω ότι είναι αντιστάσεις πόλωσης για να βάζουν το τρανζίστορ σε μία συγκεκριμένη περιοχή της καμπύλης λειτουργίας, αλλά σε ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό που μία έχεις 5 και μία 35V Vce και ρεύμα εισόδου/εξόδου επίσης μεταβαλλόμενο, πως τις υπολογίζεις?
Γιατί εγώ ο μικρός και άπειρος θα έλεγα πχ ότι οι αντιστάσεις σε μπλέ και κίτρινο κύκλο δεν χρειάζονται (αφαίρεση στις μπλε αφού η έξοδος του οδηγού είναι μόνο για την βάση των TR εξόδου και βραχυκύκλωμα στις κίτρινες) και θα υπολόγιζα αυτές με κόκκινο βάσει του μέγιστου ρεύματος βάσης που θα χρειαζόμουνα...

Επίσης αντέγραψα το στάδιο ελένχου τάσης και drivers/έξοδος του Κ7200 (χωρίς το 2ο 723 και το 741) και ενώ τάση ρυθμίζεται και μπορώ να τραβήξω 10Α+ φορτίο, η αντίσταση στον συλλέκτη του BDW94C μου καρβούνιασε 2 φορές: 1η 18Ω 1/4W μαύρισε, έβαλα μία 56Ω 1/4 γιατί δεν είχα τίποτα άλλο και μύρισε και αυτή, οπότε έβαλα μια 12Ω 5W και μετράω 2.5V πάνω της σε υψηλό φορτίο (=>500mW που σίγουρα δεν τα αντέχει μια 1/4W αντίσταση). Είπα να μην δοκιμάσω να βάλω πολύ μεγαλύτερης τιμής αντίσταση (KΩ) μέχρι να καταλάβω τι δουλειά κάνει αυτή η αντίσταση :001_unsure:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων την βοήθεια :)

http://i.imgur.com/zSMWKnf.jpg




http://i.imgur.com/Jxn57Vw.png



http://i.imgur.com/oAItCGT.gif

SeAfasia
17-03-16, 01:44
στο πρώτο σχέδιο οι δύο R15/R16 τι διάταξη είναι;Επίσης το Τ2 πως πολώνεται;
Οι R31/R41/R42/R43/R44/R45 η διαταξή τους σε τι ωφελει;:001_smile:

selectronic
17-03-16, 02:13
στο πρώτο σχέδιο οι δύο R15/R16 τι διάταξη είναι;Επίσης το Τ2 πως πολώνεται;
Οι R31/R41/R42/R43/R44/R45 η διαταξή τους σε τι ωφελει;:001_smile:

Αν δεν είναι σύμπτωση το ότι είναι ίδιες, είναι διαιρέτης 1/2 της ας την πούμε 'Vin' (in στους συλλέκτες των τρανζίστορ εξόδου). Αλλά γιατί να υπάρχει η R15, δεν θα δούλευε το ίδιο το T3 χωρίς αυτή αφού στον εκπομπό του έχει την Vin και η βάση <<γειώνεται>> μέσω του Τ2?

Το Τ2 παίρνει τάση/ρεύμα στην βάση του από την έξοδο του 723 (και η R22 λειτουργεί σαν 'pull down resistor'?), που είναι θετικότερη από τον εκπομπό του που γειώνεται μέσω της R17 αφού είναι σε συνδεσμολογία 'κοινού εκπομπού', και ο συλλέκτης <<γειώνει>> την βάση του Τ3 όσα mA χρειάζεται ώστε να άγει με την σειρά του το T3 και να δώσει κι αυτό στα εξόδου.

Οι R41-45 είναι για να μοιράζονται το ίδιο ρεύμα όλα τα εξόδου και μην παρουσιαστεί το φαινόμενο 'thermal runaway'. Η R31 όμως δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά αφού το Τ3 πρέπει απλώς να παρέχει το απαραίτητο ρεύμα στα TR εξόδου και όχι να μοιράζεται κι αυτό μέρος του ρεύματος εξόδου, σωστά?
Πχ στο παρακάτω κύκλωμα ο εκπομπός του (NPN) οδηγού BD138 δίνει μόνο στις βάσεις των εξόδου και δεν συνδέεται πουθενά αλλού. Δεν λέω ότι αυτό είναι το σωστό και παρόλο που το έφτιαξα κι αυτό και δουλεύει (κάπως), σίγουρα έχει λάθη και προβλήματα: διαιρέτης R7-R8 έχει λάθος ratio και οι αντιστάσεις είναι πολύ μικρές σε τιμή για να είναι 'πάνω στην έξοδο', οι αντιστάσεις R5-R6 είναι μικρές σε Watt, και η R9 είναι επίσης πολύ μικρή σε τιμή
http://electronics-diy.com/schematics/1185/30V-10A-Variable-Bench-Power-Supply-circuit.jpg


Το ξέρω ότι κάνω λάθος, την λογική δεν μπορώ να καταλάβω :/

selectronic
17-03-16, 02:31
Εφόσον το ποδαράκια παίρνουν σωστές τάσεις όσο αναφορά το "εκπομπός θετικότερος από τον συλλέκτη και συλλεκτης θετικότερος από την βάση" (για PNP) και δεν ξεπερνούν τα όρια που ορίζει το datasheet (Max Vce/Vbe κτλ), δεν θα έπρεπε να δουλεύει (αποκοπή/άγει/κόρος) το τρανζίστορ? Το ρεύμα στην έξοδο του εξαρτάτε από το ρεύμα στην βάση του και η βάση του T3 τραβάει όσο ρεύμα της επιτρέπει το Τ2, σωστά?

Το Τ3 οδηγεί τα εξόδου, και αυτά δεν έχουν αντίσταση στην βάση τους. Γιατί λοιπόν όταν το Τ2 οδηγεί με την σειρά του το Τ3, χρειάζεται αντίσταση ή διαιρέτης στην βάση του Τ3?

Αν μαραίνονται τα αυτιά σας με τις κοτσάνες που πετάω, συγχωρείστε με XD

FILMAN
17-03-16, 10:17
Γιάννη, αναφέρομαι στο πρώτο σχήμα. Τί κάνει η R31; Αναγκάζει τα Τ4 ... Τ8 σε αποκοπή όταν είναι αποκομμένο το Τ3, διότι σε αντίθετη περίπτωση το παραμικρό ρεύμα (διαρροής αν θέλεις) του Τ3 θα ενισχύετο από τα Τ4 ... Τ8 και θα όδευε προς την έξοδο.

Η R16 περιορίζει το ρεύμα βάσης του Τ3. Η R15 κάνει στο Τ3 ότι και η R31 στα Τ4 ... Τ8, αλλά επίσης δημιουργεί και ένα διαιρέτη με τη R16 που κάνει το Τ3 να αρχίσει να άγει με πάνω από -1V τάση ελέγχου.

SeAfasia
17-03-16, 11:02
στο πρώτο σχηματικό,οι R31 έως R45 είναι διάταξη Ladder;

FILMAN
17-03-16, 11:40
Τί εννοείς "ladder'; Είναι οι αντιστάσεις που κάνουν να ισομοιράζεται το ρεύμα στα τελικά τρανζίστορ άσχετα από την ενίσχυση που έχει το καθένα.

SeAfasia
17-03-16, 11:53
Τί εννοείς "ladder'; Είναι οι αντιστάσεις που κάνουν να ισομοιράζεται το ρεύμα στα τελικά τρανζίστορ άσχετα από την ενίσχυση που έχει το καθένα.

βρήκα αυτό:
https://en.wikipedia.org/wiki/Resistor_ladder
σωστά λες,οπότε μένουν ως έχουν...:biggrin:

FILMAN
17-03-16, 12:07
Καμία σχέση, αυτό είναι δικτύωμα R-2R για μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό.

SeAfasia
17-03-16, 12:15
Καμία σχέση, αυτό είναι δικτύωμα R-2R για μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό.

σωστά,έχεις δίκιο....είχα την εντύπωση οτι είναι ladder....

bolsevikos
17-03-16, 14:27
σωστά,έχεις δίκιο....είχα την εντύπωση οτι είναι ladder....

Μα το δικτύωμα R-2R στην πλήρη ονομασία του λέγεται R-2R ladder...

edit: μάλλον τρολιά πρέπει να θεωρηθεί η απαντησή μου (αν και σωστή)....χαχα...σόρρυ! Από κεκτειμένη ταχύτητα....

FILMAN
17-03-16, 14:40
Μα και πάλι, αν υποθέσουμε ότι οι R41 ... R45 είναι οι 2R, τότε οι R πού είναι; Η 2R από τον πρώτο κόμβο προς τη γη πού είναι; Πέρα από το άσχετο της λειτουργίας.

selectronic
17-03-16, 20:30
Γιάννη, αναφέρομαι στο πρώτο σχήμα. Τί κάνει η R31; Αναγκάζει τα Τ4 ... Τ8 σε αποκοπή όταν είναι αποκομμένο το Τ3, διότι σε αντίθετη περίπτωση το παραμικρό ρεύμα (διαρροής αν θέλεις) του Τ3 θα ενισχύετο από τα Τ4 ... Τ8 και θα όδευε προς την έξοδο.

Η R16 περιορίζει το ρεύμα βάσης του Τ3. Η R15 κάνει στο Τ3 ότι και η R31 στα Τ4 ... Τ8, αλλά επίσης δημιουργεί και ένα διαιρέτη με τη R16 που κάνει το Τ3 να αρχίσει να άγει με πάνω από -1V τάση ελέγχου.

Ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι καταλαβαίνω τώρα! :001_smile:

Όλα καλά και λογικά εκτός από ένα πράγμα που δεν πιάνω: Γιατί πρέπει να περιορίσουμε με αντίσταση το ρεύμα στην βάση του T3 με την R16, αφού το έτσι κι αλλιώς τον περιορισμό τον κάνουμε μέσω της επαφής εκπομπός-συλλέκτης του BC547, έτσι δεν είναι?

Και το θέμα της R31 που καιγόταν δικό μου λάθος ήταν: είχα ξεχάσει ότι στις αντιστάσεις εκπομπών είχα βάλει πιο μεγάλες 0.33Ω/5W για 'μεγαλύτερη ασφάλεια' (των TR εξόδου) και δεν πίστευα ότι θα έκανα 'ζημιά' με την αλλαγή αυτή. Δοκίμασα 0.22 και 0.1 και όσο μικραίνει η τιμή των αντιστάσεων τόσο μικραίνει και η τάση πάνω στην R31 (τώρα έχει την σωστή 18Ω 1/4W και έχει ~1.6V στα 10Α που είναι ~140mW)

Πάντως αν και το κύκλωμα δεν είναι πλήρης και το κομμάτι που έχω φτιάξει στο breadboard δεν είναι 100% πιστό στο αρχικό (άλλα TR εξόδου και τάση εισόδου), πάλι τον ισχυρισμό του "ripple max.: 0.5mVrms" δεν τον βλέπω εφικτό... Αλλά πάλι δοκίμασα 4-5 διαφορετικά κυκλώματα στο breadboard και ΟΛΑ έχουν θέματα με συντονισμούς/ταλαντώσεις/ground loops/και εγώ δεν ξέρω τι. Είπα να κάνω δοκιμές στο breadboard για να ξέρω τι να βάλω (μόνιμα πια) σε πλακέτα, αλλά τελικά αν δεν νοικοκυρευτεί λίγο το θέμα με τα 100 καλωδιάκια να τρέχουν παντού πάνω στον πάγκο δεν θα μπορώ να πάρω αξιόπιστες μετρήσεις, και έλεγα να αποφύγω το κόλλα-ξεκόλλα αντιστάσεις και πυκνωτάκια σε πλακέτα ρε γμτ...

BTW, το τωρινό 'κύκλωμα δοκιμής' είναι αυτό:
http://i.imgur.com/JFU5g3M.png?1

FILMAN
18-03-16, 10:13
Στο σχήμα πριν δεν φαινόταν η τιμή της R17 και δεν ήξερα πόσο μικρή μπορεί είναι. Με 820Ω και την R16 να λείπει, το μέγιστο ρεύμα βάσης του Τ3 είναι περίπου 45mA που δεν είναι μεγάλο. Πιστεύω ότι θα δουλέψει ακόμα κι αν την αφαιρέσεις, αν και το σύστημα Τ2 - Τ3 θα έχει τώρα μεγαλύτερη ενίσχυση. Αυτό σημαίνει ότι ίσως έχεις περισσότερη ταλάντωση στην έξοδο τη στιγμή που μεταβάλλεται απότομα το ρεύμα του φορτίου (δοκίμασέ το).

arkoudiaris
18-03-16, 10:55
Ο πυκνωτης c1για αυτην ακριβως την ταλαντωση δεν χρησιμοποιειται?

Ακομη η R6 παρεχει μια μικρη γρηγορη αναδραση για την μεταβολή της τασης εξοδου?

FILMAN
18-03-16, 12:54
Ο πυκνωτης c1για αυτην ακριβως την ταλαντωση δεν χρησιμοποιειται?

Ακομη η R6 παρεχει μια μικρη γρηγορη αναδραση για την μεταβολή της τασης εξοδου?
α) Ναι
β) Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει εκεί αυτή η αντίσταση.

selectronic
18-03-16, 13:20
Ο σκοπός μου δεν είναι να βρω εγώ ο έξυπνος τα... περιττά εξαρτήματα που έβαλαν οι χαζοί στην velleman φυσικά, αλλά θα την βραχυκυκλώσω την αντίσταση για δοκιμή και θα γράψω τα αποτελέσματα (θα χαλάσει και ο διαιρέτης R15-R16 έτσι). Όπως το βλέπω εγώ, το να περιορίσεις το μέγιστο επιτρεπτό ρεύμα στην βάση του Τ3 με την R16 είναι κάτι σαν δικλείδα ασφαλείας (σε περίπτωση που καεί το BC547 και γίνει βραχυκύκλωμα η επαφή C-E?)και δεν χρησιμεύει σε κάτι στην κανονική λειτουργία του κυκλώματος (αν δεν καεί κάτι στην πλακέτα), εκτός και αν είναι απαραίτητη ως μέρος του διαιρέτη.
Το καταλαβαίνω ότι το BDW94 είναι Darlington με πολύ υψηλό hfe και έτσι κάπως "ευαίσθητο" στα μικρά ρεύματα βάσης, αλλά δεν θα χρειαστεί ποτέ πάνω από μερικά mA και έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει και έλενχος του ρεύματος πιο μετά οπότε θα 'φρενάρει' η έξοδος του 723 και θα έχουμε πάντα κάτω από 10mΑ στην βάση του Τ3.
Τώρα έχω ~1.48mA στην βάση του Τ3 και αυτά αρκούν για ρεύμα συλλέκτη 320mA στις βάσεις των εξόδου, και αυτά τότε δίνουν ~10Α (pot τάσης εξόδου στο μέγιστο). Για το μέγιστο φορτίο που δοκιμάζω 16Α+ (420mV στην Rs=~0.025Ω) έχω αντίστοιχα Ιb(BDW94C)=2.16mA και Ic=550mA.
(τα εξόδου BUX98Α (http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/4224.pdf) είναι παρόμοια με τα 2Ν3771/2 (http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/4082.pdf) αλλά με πολύ μεγαλύτερη Vce και τα έβαλα γιατί τυχαίνει να τα έχω)

Μαθαίνω και τι κάνει ο C1 και η R6, ωραία, τίποτα άλλο δεν έμεινε :biggrin:

FILMAN αν το ρεύμα το υπολόγισες όπως νομίζω, τότε το αρχικό κύκλωμα περιορίζει σε μέγιστο ρεύμα 35 - (0.3+0.3+0.7) / (2700+820) = ~10mΑ, αν και υποθέτουμε ότι η Vin μένει σταθερή στα 35V υπό φορτίο, που δεν μένει (να μαθαίνουμε και τίποτις)
http://i.imgur.com/ny0dDaZ.png

Και σχετικά με το Κ7200 για όποιον θέλει να δει το πλήρης κύκλωμα, όλη η κατασκευή είναι εδώ (http://www.vellemanprojects.eu/downloads/0/manual_k7200.pdf) και για το PCB δείτε εδώ (http://www.electro-tech-online.com/attachments/wizpic-0-30v-0-10a-psu-pdf.18926/)

FILMAN
18-03-16, 13:35
Τί είναι τα 0.3 και το 0.7 στον υπολογισμό σου;

selectronic
18-03-16, 13:40
Τί είναι τα 0.3 και το 0.7 στον υπολογισμό σου;

Είναι και λάθος, έπρεπε να έχω βάλει 2x0.7V και μία 0.3V:
0.7V πτώση τάσης σε κάθε επαφή E-Β (το BDW94C το υπολογίζω για δύο τέτοιες επαφές αφού είναι Darlington) και 0.3V στην επαφή Ε-C του BC547, σωστά?

arkoudiaris
18-03-16, 13:59
Λογικα αν η ταση εξοδου αυξηθει η ταση στον εκπομπο του Τ2 θα αυξηθει επομενως το be θα μειωθει οδηγωντας σε μειωση του ρευματος του Τ2 και μειωση της τασης εξοδου.

selectronic
18-03-16, 14:12
Λογικα αν η ταση εξοδου αυξηθει η ταση στον εκπομπο του Τ3 θα αυξηθει επομενως το be θα μειωθει οδηγωντας σε μειωση του ρευματος του Τ3 και μειωση της τασης εξοδου.

Η τάση στον εκπομπό του BDW94C είναι αυτή που λέω εγώ 'Vin' και είναι η τάση από τον μετ/στη-ανόρθωση-πυκνωτές εξομάλυνσης, αρά δεν μπορεί να αυξηθεί, είναι πάντα η μέγιστη που μπορεί να δώσει ο μετ/στης για Χ φορτίο.
πχ με >15Α @23V φορτίο στην έξοδο, η Vin είναι 26.6Vrms με κυμάτωση ~2.8V (κυμάτωση 100Ηz από 25.2 - 28.0V)
Τουλάχιστον αυτό βλέπω στον σούπερ-ντούπερ παλμογράφο μου XD (η φωτό είναι απο μέτρηση με άλλο φορτίο!!!):

http://i.imgur.com/QGzSu3w.jpg
http://i.imgur.com/BQqig36g.jpg
http://i.imgur.com/Eoz5zWs.jpg

arkoudiaris
18-03-16, 14:23
Σορρυ για το Τ2 εγραφα...

Το διόρθωσα

selectronic
18-03-16, 14:35
Τότε ναι, η τάση στον εκπομπό του Τ2 (BC547) είναι 0-7V ανάλογα με την τάση εξόδου που ορίζεις με το pot, χωρίς φορτίο.
Με pot στο μέγιστο και τέρμα φορτίο ~15Α, η τάση πέφτει στα ~6.66V Τυχαίο? δεν νομίζω!!!
Πάντως όπως είπα το BDW94C έχει πολύ υψηλό HFE και χρειάζομαι μόνο 2-3mA για να βγάλω πολύ παραπάνω από τα 10Α που έχει το αρχικό σχέδιο σαν μέγιστο, οπότε δεν φτάνουμε ποτέ στο όριο που βάζει η R16 ή η μειωμένη τάση στο BC547. Τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ στις μετρήσεις που έχω πάρει, όχι ότι ξέρω τι κάνω :lool:

selectronic
29-03-16, 03:25
Να ρωτήσω και κάτι άλλο εδώ, για να μην ανοίγω νέο θέμα:

Το κύκλωμα πάει καλά, έβαλα και έλενχο ρεύματος και λειτουργεί τέλεια, αλλά θέλω αν γίνεται με λίγα εξαρτήματα να αποφύγω το βράσιμο των τρανζίστορ εξόδου στο βραχυκύκλωμα:

Όπως είπα ο περιορισμός ρεύματος δουλεύει μία χαρά και ρυθμίζει από ~2.5mA μέχρι ~25Α, αλλά σε βραχυκύκλωμα η τάση εξόδου πέφτει στα σχεδόν μηδέν βολτ στην έξοδο, το οποίο είναι εντάξει όταν έχεις βάλει μέγιστο ρεύμα 5-10Α αλλά όχι και τόσο καλό όταν έχεις βάλει το ρεύμα κοντά στο μέγιστο: μέγιστη Vce στα εξόδου + μέγιστο ρεύμα εξόδου = μέγιστο dissipation στα τρανζίστορ τα οποία αρχίσουν και ανεβάζουν θερμοκρασία αμέσως και αν ήδη είναι στους 100c+ τότε ίσως να γίνει το κακό...

Καθώς δεν έχω σκοπό να ζητήσω ποτέ 25Α στα 2-3V από το τροφοδοτικό, το μόνο που σκέφτηκα είναι να υπάρχει άλλος ένας τελεστικός που να περιορίζει το ρεύμα σε μέγιστο 3-4Α όταν η τάση είναι κάτω από 3-4V, Το κύκλωμα θα ήταν ακριβώς σαν αυτό που υπάρχει τώρα με το LM358, συνδεδεμένο 'παράλληλα' με το υπάρχον. Θα μπορούσε να αλλάξει και την R16 με μία μεγαλύτερης τιμής μέσω ρελέ και να περιορίζει το ρεύμα έτσι, αλλά αυτό το βρίσκω κομματάκι χαζό (ρελές για να αλλάζει αντίσταση στην βάση του Τ2).

Το πρόβλημα (ας πούμε) είναι ότι στο πλάνο που έχω στο μυαλό μου για το τροφοδοτικό, ένα LM723 και ένα LM358 είναι αρκετά και δεν θα ήθελα να βάλω άλλον έναν τελεστικό αν μπορεί να γίνει πιο εύκολα... Μπορεί?

Διάβασα πχ ότι σε κυκλώματα που τον έλενχο του ρεύματος τον κάνει τελεστικός, τα τρανζίστορ εξόδου κινδυνεύουν σε βραχυκύκλωμα αν ο τελεστικός είναι 'αργός' (Slew Rate) γιατί μερικά μS υπερφόρτωσης είναι αρκετά για να καούν τα τρανζίστορ (σε κάποιες περιπτώσεις). Και βρήκα ότι μπορείς να βάλεις μία ακόμη δικλείδα ασφαλείας που να ελένχει το μέγιστο ρεύμα εξόδου που είναι και όσο πιο γρήγορο μπορεί να είναι αλλά και αποτελείτε μόνο από ένα τρανζίστορ (και την κατάλληλης τιμής αντίσταση που μάλλον ήδη υπάρχει αν ελένχετε το ρεύμα στο κύκλωμα)!
Το δοκίμασα και παίζει μια χαρά, θα το βάλω να κόβει 1-2Α πάνω από το μέγιστο που θα μπορείς να βάλεις με το Pot, σαν εξτρά μέτρο ασφαλείας.

Γίνεται να περιορίσω και το μέγιστο ρεύμα σε βραχυκύκλωμα με κάποιον πιο εύκολο τρόπο σαν τον παραπάνω (1-2 τρανζίστορ και αντιστάσεις)?
Το ξέρω ότι το LM358 είναι διπλό, αλλά ο δεύτερος τελεστικός θα αλλάζει τα τυλίγματα του μετ/στη. Επίσης το ξέρω ότι υπάρχουν quad τελεστικοί (πχ LM324), απλώς θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί να γίνει πιο εύκολα αυτό που θέλω γιατί το έψαξα όσο μπορούσα μόνος μου αλλά μπορεί να υπάρχει πιο εύκολη λύση που δεν ξέρω/βρήκα.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας παιδιά!



Το κύκλωμα και μικρή περιγραφή του:

Ο έλενχος της τάσης και η οδήγηση των εξόδου είναι clopy-paste από το Velleman K7200 (http://www.vellemanprojects.eu/downloads/0/manual_k7200.pdf) με ελάχιστα μεγαλύτερο BDW84C αντί BDW94C και ίσως να αλλάξει και η τιμή της R31. Ο εσωτερικός τελεστικός του 723 συγκρίνει την τάση εξόδου του τροφοδοτικού μέσω ενός διαιρέτη, με την τάση δίνει το pot στο πιν5. Επίσης βγάζει μία τάση Vref=~7V (15mΑ μέγιστο ρεύμα) που θα χρησιμεύσει και στον τελεστικό του ρεύματος αντί δεύτερου LM723 που έχει το original σχέδιο (γιατί να φτιάχνεις άλλη Vref για τον 2ο τελεστικό με Zener/whatever αφού υπάρχει ήδη μία).

Ο έλενχος του ρεύματος είναι ένας τελεστικός που συγκρίνει την τάση πάνω σε μία αντίσταση/shunt με την τάση από ένα pot και ενεργοποιεί το current limit του LM723 με θετική τάση στο πιν2. Ο διαιρέτης στη έξόδο του τελεστικού είναι για να προστατεύσει το εσωτερικό τρανζίστορ του 723 από υπερβολική Vbe. Η τάση στην Rs φτάνει περίπου τα 625mV, αρκετά για ~25Α μέγιστο ρεύμα εξόδου. Επίσης κλεμμένο από EEVblog Constant Current Dummy Load (https://www.youtube.com/watch?v=8xX2SVcItOA).

Το Τ3 είναι εκεί για να κόβει γρήγορα την τάση σε βραχυκύκλωμα, γιατί το LM358 (ίσως να) είναι αργό και να προλάβουν να καούν τα εξόδου πριν αυτό δώσει εντολή στο LM723 να κόψει την έξοδο... Όταν η τάση πάνω στην Rs (= τάση Vbe του Τ3) φτάσει τα περίπου 600mV, το Τ3 ξεκινά να άγει και γειώνει την βάση του Τ2. Η R7 περιορίζει το μέγιστο ρεύμα του εσωτερικού τρανζίστορ και Zener του LM723 στα περίπου 4mA μέγιστο (για 18Vcc) οπότε δεν κινδυνεύουν.

Τα εξόδου είναι 6xBUX98A (1000V / 30A / 250W) και τα έχω υπολογίσει για μέγιστο 90W @ 100c το κάθε ένα και για μέγιστη Vce τα περίπου 20-25V (η τροφοδοσία θα είναι από 2x17Vac μετ/στη και θα αλλάζει τύλιγμα στα ~20V με τον 2ο τελεστικό του LM358 .

https://i.imgur.com/ajWsg22.png

arkoudiaris
29-03-16, 07:49
κοιτα για foldback current limit, όμως αυτό δεν το βλέπω άμεσα εφαρμόσιμο στο δικο σου κύκλωμα. Θα κοιτάξω μηπως γίνεται κάτι με το LM358.

selectronic
29-03-16, 08:45
κοιτα για foldback current limit, όμως αυτό δεν το βλέπω άμεσα εφαρμόσιμο στο δικο σου κύκλωμα. Θα κοιτάξω μηπως γίνεται κάτι με το LM358.

Κάτι σαν το παρακάτω δηλαδή, να βάλεις άλλη μία αντίσταση σε σειρά με την 'θετική πλευρά' της Vout και να διεγείρεις την επαφή Vbe ενός τρανζίστορ έτσι? Θα το κοιτάξω πιο μετά (γιατί τώρα δεν έχω χρόνο), αλλά σκεύτικα κάτι παρόμοιο αν θα ήθελα να κάνω το ίδιο στην ίδια πλευρά που έχω βάλει το 2ο BC546 (Τ3), δηλαδή στην 'χαμηλή πλευρά', θα χρειαζόμουνα αντίσταση σε σειρά ~0.2Ω για 600mV στα 3Α αλλά αυτό σημαίνει ότι η ίδια αντίσταση θα είχε πάνω της (dissipation) 125W στα 25A σε 'νορμάλ' λειτουργία (πχ έξοδος 25Α στα 20V)... Άλλα αν παίζει να πάρω τάση μέσω διαιρέτη τότε ίσως παίξει, θα το ψάξω όταν είμαι πάλι σπίτι!

http://images.elektroda.net/4_1200125223.jpg



Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα το κοιτάξω!

selectronic
30-03-16, 00:37
κοιτα για foldback current limit, όμως αυτό δεν το βλέπω άμεσα εφαρμόσιμο στο δικο σου κύκλωμα. Θα κοιτάξω μηπως γίνεται κάτι με το LM358.

Βρήκα πως δουλεύει το foldback current limit (http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=106234.0), βάζει έναν διαιρέτη μεταξύ της τάσης πάνω στην Rsense και της βάσης του τρανζίστορ που κάνει τον περιορισμό κτλ κτλ, αλλά πάλι πέφτω στο ίδιο πρόβλημα (τιμή Rs και dissipation), αν τα κατάλαβα καλά και είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου:

Η Rs θέτει τώρα το ρεύμα στο βραχυκύκλωμα (foldback current, το 'κανονικό' μέγιστο ρεύμα εξόδου είναι μεγαλύτερο) και αυτό ξεκινάει στα ~600mV. Άρα ακόμα ένα σχετικά υψηλό ρεύμα να βάλουμε, πχ 10Α (πολύ μεγαλύτερο από τα 3-4Α που θα ήθελα αλλά πάλι μειώνει στο μισό το dissipation πάνω στα τρανζίστορ σε σχέση με το απλό current limit), σημαίνει ότι πρέπει να βάλουμε αντίσταση 0.06Ω, η οποία σε κανονική λειτουργία με 25Α έξοδο θα έχει πάνω της 37.5W !!!

Άρα μάλλον δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο, η επιλογή τιμής της Rs θα μου δίνει ή πολύ μεγάλο ρεύμα foldback ή υπερβολική κατανάλωση πάνω στην αντίσταση :saad:

selectronic
30-03-16, 01:04
Κοίταξα και για 'VI Limiter (http://sound.westhost.com/vi.htm)' που βάζουν στους ενισχυτές, αλλά και αυτό παρόμοια λειτουργία έχει, στο ίδιο πρόβλημα με την τιμή της Rs θα πέσω...

Ίσως τελικά αυτό που έλεγα με τον 2ο τελεστικό να περιορίζει το μέγιστο ρεύμα στα 3-4Α όταν η τάση εξόδου είναι κάτω από μερικά βολτ να είναι η μόνη λύση για αυτό που θέλω.

selectronic
21-11-19, 17:26
Μιας και έπεσα πάνω του σήμερα, νομίζω ότι βρήκα τι κάνουν οι αντιστάσεις μεταξύ Βάση-Εκπομπού στα κυκλώματα, εκτός από αυτό που ανάφερε ο FILMAN (και φυσικά ισχύει):


Γιάννη, αναφέρομαι στο πρώτο σχήμα. Τί κάνει η R31; Αναγκάζει τα Τ4 ... Τ8 σε αποκοπή όταν είναι αποκομμένο το Τ3, διότι σε αντίθετη περίπτωση το παραμικρό ρεύμα (διαρροής αν θέλεις) του Τ3 θα ενισχύετο από τα Τ4 ... Τ8 και θα όδευε προς την έξοδο.

Στο βίντεο παρακάτω εξηγεί πως και τα BJT έχουν μία ελάχιστη χωρητικότητα Βάσης (όπως τα MOSFET έχουν Πύλης), οπότε χρειάζεται μία ας πούμε "pull-down" αντίσταση που να γειώνει την τάση στην Βάση όταν δεν υπάρχει σήμα. Από ότι κατάλαβα η αντίσταση αυτή υπάρχει εσωτερικά σε όλα (?) τα Darlington τρανζίστορ!
Μέχρι σήμερα νόμιζα ότι μόνο στα MOSFET υπάρχει τέτοιο θέμα, όσο ζω μαθαίνω! :biggrin:
Οπότε πχ στο Velleman K7200 οι R31 και R6 είναι εκεί και για βελτιώνουν την ταχύτητα όταν υπάρχουν απότομες αλλαγές φορτίου.
Αν τα κατάλαβα καλά βέβαια XD


https://www.youtube.com/watch?v=EyWD4RLbigs