PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειρισμός θερμοσίφωνα μέσο διαδικτύου



Κυριάκος Cy
17-03-16, 09:43
Παιδιά σας χαιρετώ. Είμαι καινούριος στο κρούπ και ζητώ την κατανόηση σας για τυχόν λάθος.
Μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τον χειρισμό του θερμοσίφωνα μέσο διαδυκτίου?
Βασικά, να μπορώ να ανάβω τον θερμοσίφωνα όταν είμαι εκτός σπιτιού είτε απο android είτε απο iOS, ακόμα και από explorer.
Είχα βρεί ένα διακόπτη ON/OFF ο οποίος μπορούσε να ενωθεί με το δίδκτυο του σπιτιού αλλά ηταν μόνο για τα φώτα.
Ο διακόπτης που έχω τώρα για τον χειρισμό του θερμοσίφωνα έχει ασφάλεια 13Α.
Ενημερωτικά είμαι απο Κύπρο. Δεν ξέρω αν παίζει κάποια διαφορά με την Ελλάδα στο θέμα των Amper. O ηλιακός θερμοσίμφωνας που έχω είναι ισχύς 3 ΚW.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lepouras
17-03-16, 10:13
μα δεν θα βάλεις τον θερμοσίφωνα κατευθείαν στο ρελε της πλακέτας αλλά το ρελε της πλακέτα που βρήκες θα οδηγήσει ένα μεγάλο ρελε που θα ανάβει τον θερμοσίφωνα. οπότε έτσι θα χρησιμοποιήσεις αυτή που βρήκες και για θερμοσίφωνα και για ότι άλλο θες.

Κυριάκος Cy
17-03-16, 10:34
Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου.
Ο διακόπτης ο οποίος βρήκα είναι ο πιό κάτω.
http://www.ebay.com/itm/Wireless-Smart-Home-Wifi-Lighting-Power-Switch-Wall-Control-With-Touch-Panel-NEW-/221948210247
Είμαι λίγο άσχετως με το θέμα της ηλεκτρολογίας οότε συγχώρεσε με για τυχόν λάθη.

Δημήτρηςκα
17-03-16, 10:42
Αυτο που θες το εχω κάνει με raspberrypi και δουλεύει σωστά εδω και ενάμισι χρόνο. Βάλε και ενα μεταγωγικό διακόπτη να τον ανάβεις και χειροκίνητα σε περίπτωση που χαλάσει η πλακέτα

georgiokl
18-03-16, 11:09
Επισης μια πολυ καλη ιδεα ειναι και ο arduino! Γενικα με μικροελγκτη η μικροεπεξεργαστη θα το κανεις αυτο!

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GR_KYROS
18-03-16, 11:50
ΚΥΡΙΑΚΟ
Αυτό που βρήκες είναι Wifi Lighting Power Switch
Εσύ θες GSM Remote Control
http://www.ebay.co.uk/bhp/gsm-remote-control

selectronic
18-03-16, 14:20
...Είμαι λίγο άσχετως με το θέμα της ηλεκτρολογίας οότε συγχώρεσε με για τυχόν λάθη...

Μήπως τότε να μην ανοίξεις εσύ τον πίνακα? Να το πούμε και αυτό...

Κυριάκος Cy
18-03-16, 16:32
Να είσε σίγουρος για αυτό φίλε!!
Μήπως τότε να μην ανοίξεις εσύ τον πίνακα? Να το πούμε και αυτό...

alpha uk
18-03-16, 18:28
http://lightwaverf.com/product/934-electric-switch/. Αγγλικής κατασκευής comply with BS and CY standards μπορεί νά τοποθετηθεί δίπλα από τήν 13Α switched fused spur αλλά χρειάζεται καί τό υπόλοιπο σετ, διάβασε τό link below

alpha uk
18-03-16, 18:31
https://www.thesmartshop.co.uk/lightwaverf/store

GSR600
18-03-16, 22:47
Δες και το παρακατω αλλα χρειαζεσε επιπλεον ενα τροφοδοτικο ραγας 24v και ενα ρελε για το φορτιο του θερμοσιφωνα.

http://www.amazon.co.uk/Rail-WiFi-Relay-Android-Wireless/dp/B01AHUQ2HM
http://www.ebay.ie/itm/DIN-Rail-WiFi-Relay-for-iOS-and-Android-Wireless-S4H-RE-20-Smart4House-/172130060168?
:wiink:

@962fm@
19-03-16, 10:10
επειδη μιλαμε για θερμοσιφωνα, που σημαινει μια αντισταση που ζεσταινει εναν σφραγισμενο θαλαμο,
θα ηθελα να δουμε τον κινδυνο στην περιπτωση διακοπης νερου.

τι θα γινει αν δεν υπαρχει νερο στο δικτυο και πριν την ενεργοποιηση καποιος εχει καταναλωσει την υπαρχουσα ποσοτητα
ή απο καποια διαρροη εχει πεσει τοσο η σταθμη ωστε να εισαχθει μεσα αερας.
δε χρειαζονται εξτρα ασφαλιστικά, ωστε να μη δωθει η εντολη στην αντισταση ?
ισως πρεπει να το ξανασκεφτει ο φιλος.

sotron1
19-03-16, 10:33
επειδη μιλαμε για θερμοσιφωνα, που σημαινει μια αντισταση που ζεσταινει εναν σφραγισμενο θαλαμο,
θα ηθελα να δουμε τον κινδυνο στην περιπτωση διακοπης νερου.

τι θα γινει αν δεν υπαρχει νερο στο δικτυο και πριν την ενεργοποιηση καποιος εχει καταναλωσει την υπαρχουσα ποσοτητα
ή απο καποια διαρροη εχει πεσει τοσο η σταθμη ωστε να εισαχθει μεσα αερας.
δε χρειαζονται εξτρα ασφαλιστικά, ωστε να μη δωθει η εντολη στην αντισταση ?
ισως πρεπει να το ξανασκεφτει ο φιλος.


Ο θερμοσίφωνας ανοίγει και κλείνει με τον θερμοστάτη του. 24ώρες να τον αφήνεις ανοιχτό, αυτός ανοίγει και κλείνει την αντίσταση. Δεν έχει καμιά σχέση πόσες φορές θα τον ανοίξεις- κλείσεις χειροκίνητα, εάν έχει την κατάλληλη θερμοκρασία αυτός δεν δουλεύει.
Και σε συνέχεια, ο θερμοσίφωνας για πολύ ακραίες καταστάσεις έχει ασφαλιστικό υψηλής πιέσεως και προστασία υπερθέρμανσης.

Οπότε με ενδιαφέρει και μένα αυτή η κατασκευή.

@962fm@
19-03-16, 11:25
προσωπικα, δε θα εμπιστευομουν ενα εξαρτημα των 10€ για προστασια απο υπερθερμανση.
θεωρω, γνωριζεις καλα πόσο ευκολα χαλανε.
οσο για το ασφαλιστικο υψηλης πιεσης, πού θα εκτονωσει ?
μηπως μεσα στο σπιτι, οπου ειναι εγκατεστημενος ο θερμοσιφωνας ?

καταλαβαινω οτι πιανω μια ακραια περιπτωση, αλλα εχουμε δει στις ειδησεις παρομοιες ''ακραιες'' περιπτωσεις.
δε νομιζω κανενας να θελει να γινει ''ειδηση''.

φυσικα, καθε επιτυχημενη προσπαθεια τηλεχειρισμου, εχει το ενδιαφερον της.

καλη συνεχεια στο προτζεκτ !

selectronic
19-03-16, 11:38
επειδη μιλαμε για θερμοσιφωνα, που σημαινει μια αντισταση που ζεσταινει εναν σφραγισμενο θαλαμο,
θα ηθελα να δουμε τον κινδυνο στην περιπτωση διακοπης νερου.

τι θα γινει αν δεν υπαρχει νερο στο δικτυο και πριν την ενεργοποιηση καποιος εχει καταναλωσει την υπαρχουσα ποσοτητα
ή απο καποια διαρροη εχει πεσει τοσο η σταθμη ωστε να εισαχθει μεσα αερας.
δε χρειαζονται εξτρα ασφαλιστικά, ωστε να μη δωθει η εντολη στην αντισταση ?
ισως πρεπει να το ξανασκεφτει ο φιλος.

Ο διακόπτης που έχεις εσύ στον πίνακά σου εσύ (και η υπόλοιπη Ελλάδα), τι εξτρά ασφαλιστικά έχει για την περίπτωση που περιγράφεις?

@962fm@
19-03-16, 12:31
Ο διακόπτης που έχεις εσύ στον πίνακά σου εσύ (και η υπόλοιπη Ελλάδα), τι εξτρά ασφαλιστικά έχει για την περίπτωση που περιγράφεις?
δεν ξερω τι θες να πεις.
εγω μιλησα για συγκεκριμενη περιπτωση.
ειναι αλλο να εισαι σπιτι και να ξερεις οτι ΔΕΝ εχει νερο και αλλο να εισαι εκτος και να το αναβεις χωρις να εχεις ιδεα.
τα ασφαλιστικα μετρα ειναι τα ιδια.

τελος παντων.. ας κανει οτι θελει ο ανθρωπος
μια ιδεα ειπα, δεν τρεχει και τιποτα.

vasilllis
19-03-16, 15:35
δεν ξερω τι θες να πεις.
εγω μιλησα για συγκεκριμενη περιπτωση.
ειναι αλλο να εισαι σπιτι και να ξερεις οτι ΔΕΝ εχει νερο και αλλο να εισαι εκτος και να το αναβεις χωρις να εχεις ιδεα.
τα ασφαλιστικα μετρα ειναι τα ιδια.

τελος παντων.. ας κανει οτι θελει ο ανθρωπος
μια ιδεα ειπα, δεν τρεχει και τιποτα.

Στο σπιτι σου εσυ οταν αναβεις τον θερμοσιφωνα ανοιγεις βρυση ανα λεπτο να δεις αν εχει νερο?(διακοπη νερου μπορει να κανει οποιαδηποτε στιγμη)
Ο θερμοσιφωνας εχει ασφαλιστικο το οποιο αποτρεπει να αδειαζει αυτος σε περιπτωση διακοπης.
Επισης οτι κιννδυνο διατρεχει καποιος που τον ανοιγει με την ασφαλεια τον ιδιο διατρεχει και καποιος που παταει το ον εξ αποστασεως(για υλικες ζημιες γιατι στην δευτερη περιπτωση δεν κινδυνευει και σωματικα)
Δεν διατρεχει κανεννα κινδυνο,μην φοβασαι.

lepouras
19-03-16, 18:20
όλοι οι θερμοσίφωνες το ζεστό νερό το τραβάνε πάντα από ψηλά.
δηλαδή μέσα στον θερμοσίφωνα η σωλήνα του ζεστού καταλήγει στο ψηλότερο μέρος του θερμοσίφωνα. οπότε και να κοπεί το νερό δεν μπορεί να γυρίσει πίσω από το κρύο γιατί υπάρχει το ανεπίστροφο και δεν μπορεί να φύγει από το ζεστό γιατί είναι ψηλά η σωλήνα του.
ο θερμοστάτης έχει και δεύτερο ασφαλιστικό που θα το πετάξει όπως και να έχει.
όποιος έχει εγχειρήσει θερμοστάτη καταλαβαίνει ότι και να χαλάσει πετάει το ασφαλιστικό.
άν θέλουμε να λέμε ότι αν αποτύχουν όλα αυτά θέλουμε εξτρά ασφάλεια τότε θέλουμε πιεσοστάτη να μετρά την πίεση του νερού ώστε αν μηδενιστεί να μας κόψει το ρεύμα.
δεύτερο θερμοστοιχείο να μετρά την θερμοκρασία του νερού ώστε αν υπερβεί την ρυθμισμένη να κόψει το ρεύμα κλπ κλπ.
και αν ψάξουμε θα δούμε ότι όλα αυτά πάλι μπορεί να είναι ποιό ευάλωτα από αυτά που έχουμε ήδη άρα θέλουμε ασφαλιστικά να ελέγχουν τα ασφαλιστικά που θα ελέγχουν τα ασφαλιστικά που βάλαμε γιατί δεν εμπιστευόμαστε τα ασφαλιστικά που υπάρχουν.

για να καταλήγουμε. όσα ατυχήματα έχουν γίνει δεν γίνανε γιατί απέτυχαν οι θερμοστάτες και τα ανεπίστροφα αλλά γιατί κάποιοι θεώρησαν ότι δεν χρειάζονται και όταν χαλάσανε τα ξηλώσανε και δεν τα αντικαταστήσανε.

οπότε μην το ρίχνουμε στην τρομολαγνεία.
άλλο η γνώση και η πρόβλεψη και άλλο η τρομολαγνεία.

@962fm@
19-03-16, 22:49
Επισης οτι κιννδυνο διατρεχει καποιος που τον ανοιγει με την ασφαλεια τον ιδιο διατρεχει και καποιος που παταει το ον εξ αποστασεως(για υλικες ζημιες γιατι στην δευτερη περιπτωση δεν κινδυνευει και σωματικα)
Δεν διατρεχει κανεννα κινδυνο,μην φοβασαι.
δεν ανεφερα πουθενα οτι κινδυνευει λογω του τηλεχειρισμου




για να καταλήγουμε. όσα ατυχήματα έχουν γίνει δεν γίνανε γιατί απέτυχαν οι θερμοστάτες και τα ανεπίστροφα
αλλά γιατί κάποιοι θεώρησαν ότι δεν χρειάζονται και όταν χαλάσανε τα ξηλώσανε και δεν τα αντικαταστήσανε.

οπότε μην το ρίχνουμε στην τρομολαγνεία.
άλλο η γνώση και η πρόβλεψη και άλλο η τρομολαγνεία.

ποιος προαγει την τρομολαγνεια φιλε Γιαννη ?
εγω, χωρις υδραυλικες γνωσεις προφανως, θεωρησα σωστο να βαλω ενα ζητημα, εστω και ακραιο.
οι γνωστες του αντικειμενου, δε θωρησαν καν αναγκαιο να ρωτησουν αν τηρουνται οι προϋποθεσεις που αναφερεις.

αν, αναμεσα στην προβλεψη και την υπεροπτικη σιγουρια, επιλεγουμε το πρωτο... ειμαστε τρομολαγνοι
κι αν επιλεγουμε το δευτερο, ειμαστε μαστόρια. ?

ξαναλεω, ας κανει οτι θελει το παλικαρι, αλλα το να σιγουρεψει την κατασκευη του, δεν ειναι κακο.

vasilllis
20-03-16, 17:54
εδω ενα δικιο το εχει ο φιλος.ουδεις ασχοληθηκε αν πριν τις ενεργειες του φιλου εχει ερθει κανενας ταλιμπαν τεχνικος.
Γιαννη το να μεινει χωρις πιεση ο θερμοσιφωνας μας βολευει.αλλωστε "σκαει" λογω υψηλης πίεσης.χωρις νερο πολυ πολυ να καει η αντισταση.

kioan
24-03-16, 12:22
Πλέον βλέπουμε συνεχώς να ξεπηδούν τέτοιες εφαρμογές διασύνδεσης παραδοσιακών συσκευών στο Internet χωρίς όμως να δίνεται η δέουσα σημασία σε θέματα ασφάλειας από την οπτική γωνία των πληροφοριακών συστημάτων.
Δυστυχώς κυκλοφορούν πολλές φθηνές συσκευές (διακόπτες κλπ) που χρησιμοποιούν αστείες πρακτικές ασφαλείας ή ελέγχονται αναμένοντας εντολές μέσω απομακρυσμένων (αγνώστου αξιοπιστίας) servers που βρίσκονται στα βάθη της Ασίας.
Οπότε για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεως χρειάζεται λίγη προσοχή και σε αυτόν τον τομέα.