PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμοδείκτης - Wind Direction Sensor



e_cockroach
19-03-16, 18:23
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι κι εγώ σχετικά αρχάριος στον κόσμο των ηλεκτρονικών αλλά πολύ ενθουσιασμένος και αποφασισμένος
να εμβαθύνω. Έτσι αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου project, έναν Weather Station! Καθώς έψαχνα
λεπτομέρειες για αισθητήρες και τρόπους διαχείρισης τους, συνειδητοποίησα ότι οι έτοιμοι ανεμοδείκτες και
τα ανεμόμετρα είναι και ακριβά και πολλές φορές είναι σχετικά περίπλοκα στη χρήση. Αποφάσισα λοιπόν να
φτιάξω τον δικό μου ανεμοδείκτη.
Ο ανεμοδείκτης θα έχει μόνο 8 σημεία προσανατολισμου (Β-Ν-Α-Δ-ΒΑ-ΒΔ-ΝΑ-ΝΔ) Για να επιτευχθεί αυτό, σε
μία πλακέτα θα υπάρχουν τοποθετημένοι κυκλικά 8 reed switches, ένας κάθε 45 μοίρες. Ένας μαγνήτης
τοποθετημένος στη βάση του βέλους του ανεμοδείκτη θα ενεργοποιεί κάθε φορά ένα reed switch το οποίο θα
αντιστοιχεί και ένα σημείο προσανατολισμού. Για περισσότερες λεπτομέρειες, παρακάτω σας παραθέτω το pdf
με το Pcb και το σχηματικό. (Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το Altium οπότε συγχωρήστε με για πιθανά λάθη).
Η αρχή λειτουργίας του κυκλώματος περιγράφεται εδώ (http://www.instructables.com/id/How-to-access-5-buttons-through-1-Arduino-input/?ALLSTEPS). Το project είναι σε εξέλιξη καθώς περιμένω να μου έρθουν
κάποια υλικά. Αργότερα θα ανεβάσω εικόνες, τον κώδικα (Arduino) αλλά και περισσότερες λεπτομερείες από την κατασκευή.
Αν θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας. Πιστεύετε θα δουλέψει; Πρέπει να προσέξω κάτι που μου διαφεύγει?

63367

manolena
19-03-16, 18:55
Καλώς ήρθες στο forum μας!

Πρέπει να προσέξεις μια λεπτομέρεια: όταν περιστρέφεται ο μαγνήτης απο τον άξονα του ανεμοδείκτη, επειδή τα reeds που έχεις τοποθετήσει βρίσκονται πολύ κοντά στο κέντρο
του κύκλου, θα ενεργοποιούνται ταυτόχρονα ίσως δύο διπλανά μεταξύ τους. Αυτό η αναλογική είσοδος του arduino ενδέχεται να το καταλάβει σαν σήμα απο τον πλησιέστερο
προς τη γή reed με αποτέλεσμα που δεν θα είναι χρήσιμο. Αντίστροφα, αν οι reeds τοποθετηθούν σε μεγαλύτερη περιφέρεια κύκλου, τότε θα υπάρχει κενό μεταξύ δύο
διαδοχικών ενεργοποιήσεων με αποτέλεσμα η αναλογική είσοδος να διαβάζει σωστά, μετά να είναι ανοιχτή, μετά πάλι σωστά κ.ο.κ. Το οπτικό -τουλάχιστον- αποτέλεσμα
επίσης δεν θα είναι καλό. Διορθώνεται όμως με το λογισμικό και μερικές γραμμές λογικής στον κώδικα.

Οπότε, είναι καλύτερα να απομακρύνεις τους reeds απο το κέντρο και τα κενά που θα υπάρχουν στην ενεργοποίηση δύο διαδοχικών, τα διορθώνεις με το λογισμικό.

petros58
19-03-16, 20:04
Καλώς ήρθες και από μένα, ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις με ατέρμονο ποτενσιόμετρο και έτσι να έχεις ακριβή ένδειξη σε μοίρες, δες κάτι σαν αυτό (http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=31_118_956&products_id=42560). Λιγότερα εξαρτήματα και μπορείς να προσαρμόσεις τον ανεμοδείκτη στον άξονα. Η κατασκευή με reed όπως προανέφερε και ο Μάνος θέλει καλή μελέτη στην τοποθέτηση και ίσως είναι και ογκώδης. Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να υπάρχει μια σχετική αντίσταση στον άξονα του, ώστε σε λίγο αέρα να μην παίζει τρελά αλλά να παραμένει σχετικά ακίνητο. Καλή επιτυχία με το project όπως και να το κάνεις.

e_cockroach
21-03-16, 23:08
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις παρατηρήσεις σας. Θα προσπαθήσω να το μελετήσω καλύτερα.
@Petros58: Με προβλημάτισες με το ποτενσιόμετρο. Νομίζω ότι θα παραγγείλω ένα να δοκιμάσω. :biggrin:

cdesp
22-03-16, 08:53
Μια λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ένα γυροσκόπιο σαν αυτο (http://www.ebay.com/itm/MPU-6050-6DOF-3-Axis-Gyroscope-Accelerometer-Module-for-Arduino-DIY-DE-/171907295226?hash=item28067927fa:g:~BwAAOSw0e9UsJE K) οπότε θα έχεις και ακριβή ένδειξη για τις μοίρες.