PDA

Επιστροφή στο Forum : Seek Thermal Camera για iOS συσκευές



Hulk
19-03-16, 21:50
Καλησπέρα σε όλους
Έκανα μία αγορά πριν από δύο μήνες (δωράκι στον εαυτό μου) μία θερμοκάμερα που συνδέεται σε συσκευή iOS μια και έχω τέτοια συσκευή.
Υπάρχει και για android ακριβώς η ίδια, όπως θα δείτε σε αυτή την σελίδα http://www.thermal.com/products/
Στα ίδια χρήματα είχε περίπου και κάποιες κάμερες που δεν χρειαζόταν να συνδεθεί με κινητό τηλέφωνο (smartphone) Άλλα δεν είχαν πολύ καλή ανάλυση
στα χαρακτηριστικά τους οπότε για κάτι καλύτερο ξέφευγα από τα 800+ευρώ.
Η χρήση του προορίζεται για την δουλειά μου να εντοπίζω προβλήματα όπως υψηλές θερμοκρασίες σε ηλεκτρολογικούς πίνακες, ρουλεμάν, κεφαλές με κόλλες
όπου δουλεύουν με θερμοκρασία 150 βαθμούς κτλ.
Φυσικά η χρήση του επεκτείνετε και πιο έξω όπως για απώλειες μόνωσης στο σπίτι ή και στα ηλεκτρονικά όπου χρειαστεί.

6338463385



6338663387


63388

Hulk
19-03-16, 21:51
Δοκιμή σε μία αντίσταση ισχύος όπου της έδινα τάση με τροφοδοτικό και όσο ζεσταινόταν έπαιρνα μέτρηση με το πολύμετρο FLUKE 179
με το θερμοστοιχείο πάνω στην αντίσταση και λίγη πάστα για καλύτερη επαφή, η μέτρηση που έδινε το πολύμετρο με την θερμοκάμερα
περίπου στο 1 μέτρο ήταν περίπου 0,5 'C.

633896339063391

Hulk
19-03-16, 21:53
Και βίντεο εν δράση το WELLER


https://www.youtube.com/watch?v=4hM6qpDkalM

leosedf
19-03-16, 22:55
Υπάρχει εδώ και καιρό, γνωστή.

Hulk
19-03-16, 23:23
Υπάρχει εδώ και καιρό, γνωστή.

Είχε κυκλοφορίσει από την εποχή του iphone5 άλλα για μένα είναι γνωστή περίπου ένα χρόνο, απλά τώρα την αγόρασα δεν είπα ότι την ανακάλυψα...

andreasmon
19-03-16, 23:32
Καλορίζικη.Αυτήν με τα 299 ευρώ την ''λιγουρεύομαι''και εγώ, εδώ και καιρό.Έχω όμως μια απορία και στα βίντεο που είδα, δεν μου την έλυσαν.Όταν κοιτάς με την θερμική κάμερα έναν ηλεκτρολογικό πίνακα ας πούμε και κάποια ασφάλεια λόγω κακής επαφής αναπτύσσει υψηλότερη θερμοκρασία, σε σχέση με τις διπλανές της,εκτός από την διαφορά στο χρώμα σου δείχνει-μετράει και την θερμοκρασία στο πιο ''καυτό'' σημείο;Ή είναι κάτι που το ρυθμίζεις εσύ ή κεντράρει από μόνη της και μετράει την θερμοκρασία.

Αν μπορούσες να μου το εξηγήσεις αυτό θα σου ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Hulk
20-03-16, 00:06
Γεια σου Ανδρέα, έχει ένα σταυρό που σκοπεύει στο πιο θερμό σημείο της εικόνας, έχει επιλογή να έχει δύο σταυρούς και να δείχνει το πιο ζεστό και κρύο σημείο της εικόνας.

Hulk
20-03-16, 00:09
Καλορίζικη.Αυτήν με τα 299 ευρώ την ''λιγουρεύομαι''και εγώ, εδώ και καιρό.Έχω όμως μια απορία και στα βίντεο που είδα, δεν μου την έλυσαν.Όταν κοιτάς με την θερμική κάμερα έναν ηλεκτρολογικό πίνακα ας πούμε και κάποια ασφάλεια λόγω κακής επαφής αναπτύσσει υψηλότερη θερμοκρασία, σε σχέση με τις διπλανές της,εκτός από την διαφορά στο χρώμα σου δείχνει-μετράει και την θερμοκρασία στο πιο ''καυτό'' σημείο;Ή είναι κάτι που το ρυθμίζεις εσύ ή κεντράρει από μόνη της και μετράει την θερμοκρασία.

Αν μπορούσες να μου το εξηγήσεις αυτό θα σου ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

63392
Ορίστε και ένα παράδειγμα με ασφάλεια σε σπίτι, με την επιλογή απεικόνισης ζεστού και κρύου σημείου.

vasilllis
20-03-16, 17:49
ωραιος. ευχαριστούμε.