PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για flyback μετασχηματιστή



Dbnn
25-03-16, 19:11
Χαιρετώ σας και χρόνια πολλά!

Ο πολλαπλασιαστής μου τα χε φτύσει εδώ και καιρό, είχα βρεί εναν ιταλικό βέσπας 50άρας στο υπόγειο και τον έριξα πάνω.
Μια χαρά πηγαίνει δεν έχω παράπονο.
Απο μια τηλεόραση που τελικά πήγαινα να την κάνω παλμογράφο και την παράτησα, την έκανα ανταλλακτικά.
Σκέφτηκα λοιπόν, γίνεται να μπεί ο μ/τ υψηλής ώστε να δίνει την τάση στο μπουζί?
Έχει κάποια διαφορά ως προς τα βόλτ εξόδου σε σχέση με τον κοινό πολλαπλασιαστή?

Πιστεύω πως ενας flyback εργάζεται σε αρκετά kHz μέσα στην τιβί ενώ πάνω στο μΕχανάκι θα δουλέυει άντε μέχρι 300Hz οπότε θα παίζει πιο ξεκούραστος.

https://www.youtube.com/watch?v=u3Ox_NBYF64 εδώ βλέπουμε εναν συνάνθρωπο να το έχει κάνει σε δίχρονο σκούτερ.

Υ.γ. με βλέπω να καίω και τα καυσαέρια :hahahha:

ggr
25-03-16, 19:51
Xωρις να ειμαι ειδικος, πιστευω πως τα μπουζι εκτος απο την υψηλη ταση, απαιτουν πιο ισχυρο ρευμα απο αυτο που μπορει να δωσει ενας μετασχηματιστης τηλεορασης.

Dbnn
25-03-16, 23:03
Xωρις να ειμαι ειδικος, πιστευω πως τα μπουζι εκτος απο την υψηλη ταση, απαιτουν πιο ισχυρο ρευμα απο αυτο που μπορει να δωσει ενας μετασχηματιστης τηλεορασης.



Απο τα 10kV που ξεκινούν οι πολλαπλασιαστές, οτιδήποτε ρεύμα παραπάνω απο πχ 100mA είναι άκρως επικίνδυνο μιας και κυριολεκτικά θα βγεί έξω το πιστόνι να σου ρίχνει "φάπες" στον σβέρκο!
Οι δήθεν ενισχυμένοι πολλαπλασιαστές που πωλούνται, απλά υπόσχονται παραπάνω τάση.
Οπότε για να έχουμε πιο δυνατή σπίθα, θέλουμε παραπάνω τάση πιστεύω.