PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση μπλεντάζ



george33
28-03-16, 20:03
Γεια σας,ήθελα να ρωτήσω για ποιον λόγο συνδέουμε το μπλεντάζ (θωράκιση) καλωδίου στην γείωση της εγκατάστασης.
Και πως γίνεται σωστά αυτή η σύνδεση;
Δηλαδή το μπλεντάζ του καλωδίου το συνδέουμε με την γείωση και στις δύο άκρες του;
Ή το σωστό είναι μόνο από την μία άκρη;
Ευχαριστώ.

rfc
28-03-16, 20:09
Και για ποια εγκατασταση μιλαμε.........?

street
28-03-16, 20:13
Και πως γίνεται σωστά αυτή η σύνδεση;
Δηλαδή το μπλεντάζ του καλωδίου το συνδέουμε με την γείωση και στις δύο άκρες του;
δεν σε πιανω ......

george33
28-03-16, 20:23
Μιλάμε για έναν πίνακα ο οποίος τροφοδοτεί μία μηχανή με μοτερ,τα οποία ελέγχονται απο ινβερτερ,και αποτελείται απο διάφορα αισθητήρια.

george33
28-03-16, 20:26
Λοιπόν,έχουμε ένα καλώδιο 25*0,75 το οποίο έχει και θωράκιση (μπλεντάζ).
Το οποίο ξεκινάει απο τον πίνακα και καταλήγει σε ένα μεγάλο μπουάτ με κλέμμες .
Από τον πίνακα που ξεκινάει συνδέουμε το μπλεντάζ του στην γείωση,στο κουτί όπου καταλήγει ξανασυνδέουμε το μπλεντάζ του σε κλέμμα γείωσης.
Και ρωτάω είναι σωστή αυτή η συνδεσμολογία του μπλεντάζ;Η πρέπει να συνδέεται μόνο απο την μία πλευρά του;

street
28-03-16, 20:31
τελεια ! νομιζα ελεγες για την κεραια τβ του σπιτιου σου :biggrin:

street
28-03-16, 20:37
έχουμε ένα καλώδιο 25*0,75 το οποίο έχει και θωράκιση (μπλεντάζ).
25 καλωδιακια με μπλενταζ .....χμμμμ

george33
28-03-16, 20:40
25 καλωδιακια με μπλενταζ .....χμμμμ
Δεν έχουν και τα 25 μπλεντάζ
Τα χρησιμοποιούμε για να συνδεσουμε τερματικούς διακόπτες,επαγωγικά,φωτοκύταρα και διάφορα αισθητήρια.

alpha uk
28-03-16, 20:43
SY cable ή SWR cable , Εξαρτάται εάν τά καλώδια έχουν αγωγό γείωσης εσωτερικά .Εάν έχουν τότε θά πρέπει τό μπλενταζ νά γειωθει τουλάχιστον από τήν μία πλευρά ,η από τήν πλευρά τού πίνακα ή από τήν πλευρά τού μηχανήματος, στό μεταλικό μέρος καί κατόπιν στόν αγωγό τής γείωσης. Εάν δέν έχουν αγωγό γείωσης ,τότε θά πρέπει νά αντικατασταθούν .Πρίν τό 2005 ό κανονισμός σού επιτρεπται να χρησιμοποιήσεις τό μπλενταζ γιά γείωση ,αυτό όμως τώρα έχει καταργηθεί.Εάν είναι γιά χαμηλή τάση , δέν χρειάζεται

george33
28-03-16, 20:47
Αν το συνδέεις και απο τις δύο πλευρές είναι λάθος;Και αν ναι,γνωρίζεις γιατί;

alpha uk
28-03-16, 20:57
Όχι δέν είναι λάθος ,Τό μπλενταζ τό γειωνουμε από τήν μία πλευρά ,(ή καί από τής δύο) .γιά λόγους προστασίας από ηλεκτροπληξία ,σέ περίπτωση μηχανικής καταπόνησης ,λόγου κάποιου ατυχήματος

alpha uk
28-03-16, 21:01
http://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=CE7eemHD5Vp7GGubL7QaCxbmwBann1aYF2Yve2u4BuMH1wZ oBCAQQASDQloYjKAVgu7azg9AKoAGfz-zYA8gBB6kCXz3RKnjntz6qBCRP0IzYyFowhSNoxzTWLZbAj2oi zgIZrY9QtOu5F9qeEUu7sdSABZfgvAvABQWIBgGgBibYBgKAB8 mwkyeIBwGQBwKoB6a-G9gHAeASjpPc54-UwLmYAQ&ohost=www.google.co.uk&cid=CAESIeD2JK3Es4ZjBx0-wMRx31eMWYy8zTDrMqL4MbHLjrMQmg&sig=AOD64_13IEyQcS-Rr0nn7xMd_rLmloPXPg&ctype=5&clui=4&q=&ved=0ahUKEwjB58Oy-uPLAhWGOBoKHegzBNMQwg8IHA&adurl=https://www.edwardes.co.uk/en/products/cabtek-deg-cxt20s-20mm-sy-gland-kit-2-x-20mm-glands--2-x-shroud--2-x-nut%3Futm_medium%3Dgoogle_shopping%26utm_source%3D google%26utm_campaign%3Dgoogle_shopping αυτά είναι καί τά ανάλογα glands

george33
28-03-16, 21:03
Καταπόνησης του καλωδίου εννοείς;
Το εξηγείς σε παρακαλώ πως μας προστατεύει απο ηλεκτροπληξία η γείωση του μπλεντάζ;
Νόμιζα έχει να κάνει μόνο με την θωράκιση του καλωδίου απο εξωτερικούς παράγοντες,για παράσιτα κλπ.

Dragonborn
28-03-16, 21:03
Πρίν τό 2005 ό κανονισμός σού επιτρεπται να χρησιμοποιήσεις τό μπλενταζ γιά γείωση ,αυτό όμως τώρα έχει καταργηθεί.
Ως αγωγοί προστασίας μπορούν να χρησιμοποιούνται:
...
- Μεταλλικά περιβλήματα καλωδίων, όπως μανδύες, πλέγματα, οπλισμοί κλπ.
...
(ΕΛΟΤ HD-384, 543.2.1)

alpha uk
28-03-16, 21:10
Ως αγωγοί προστασίας μπορούν να χρησιμοποιούνται:
...
- Μεταλλικά περιβλήματα καλωδίων, όπως μανδύες, πλέγματα, οπλισμοί κλπ.
...
(ΕΛΟΤ HD-384, 543.2.1)
Αυτό φίλε μου είναι αυτο πού ίσχυε καί εδώ στό UK πρίν τό 2005 ,μέ τά 17th edition electrical regulation τουλάχιστον εδώ , έχει καταργηθεί

SV1JRT
28-03-16, 21:37
.

Χμμμμμ....
ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ να δώ κάποιον να παθαίνει ηλεκτροπληξία με τα 5V που έχουν τα αισθητήρια που -ΣΥΝΗΘΩΣ- συνδέονται σε 25-αγωγών καλώδιο, όπως η παλιά καλή 25Pin Serial port !!!

.

george33
28-03-16, 21:40
Και τα καλώδια των μοτέρ που συνδέονται στα ινβερτερ (400V) έχουν μπλενταζ το οποίο συνδέεται πάνω στο ινβερτερ μαζί με τον αγωγό γείωσης.

Dragonborn
28-03-16, 21:47
Αυτό φίλε μου είναι αυτο πού ίσχυε καί εδώ στό UK πρίν τό 2005 ,μέ τά 17th edition electrical regulation τουλάχιστον εδώ , έχει καταργηθείΛοιπόν, εδώ ισχύει (ακόμα) το HD384 και επομένως δεν έχει καταργηθεί.

The_Control_Theory
28-03-16, 21:56
Εγώ νομίζω το μπλεντάζ είναι για τον θόρυβο. Και μιά καλή γείωση είναι αυτή που συνδέεται καλά και γερά.
Οπότε θα το σύνδεα και στα δύο μέρη.

Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να το συνδέσω από την μία πλευρά.

Αν είναι λάθος ο συλλογισμός μου θα ήθελα να με διορθώσετε ώστε να μάθω τι κάνω λάθος.

edit: Για τί τάσεις μιλάμε? ~5Volt?

alpha uk
28-03-16, 23:42
Λοιπόν, εδώ ισχύει (ακόμα) το HD384 και επομένως δεν έχει καταργηθεί.

Μία φορά καί ένα καιρό πού λες ,φίλε μου Κωσταντινε , εδώ στήν Αγγλία έπεφταν τά παράπονα στό inspection cancel τό ένα μετά τό άλλο, σχετικά μέ τά καλώδια SWA καί SY .Τί παρατήρησαν λες όι τεχνίτες?? Ότι ή αντίσταση R1+R2 σέ αυτά τά καλώδια ήταν πολύ μεγάλη.Καί ότι ή αντίσταση τού βρόχου στά κυκλώματα ήταν πολύ πιό πάνω από τό επιτρεπτό. Έκαναν έναν έλεγχος πού λες σέ όλες τής εταιρείες πού εισάγουν καλώδια SWA καί SY καί βρήκαν ότι πολλά από αυτά δέν ανταποκρίνονται με τής Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Κινέζικα , Ινδικά , Τουρκικά ) Κάθισαν πού λες όλοι σέ ένα τραπέζι, καί άρχισε ή συζήτηση γιά τό τί πρέπει νά κάνουν γιά νά απαλαχτουν από αυτό τό πολύ σοβαρό πρόβλημα. Λέει ό ένας ,νά ελέγχουμε όλα τά καλώδια πού εισάγουμε, τή λες ρε φίλε! Λέει ό άλλος, ξέρεις πόσο θά στοιχίσει αυτό, άλλο άλλο, Λέει κάποιος άλλος , νά σταματήσουμε τής εισαγωγές από τρίτες χώρες, αυτό αποκλείεται λέει κάποιος άλλος δέν γίνεται , γιά νά μήν πολυλογω μετά από αρκετή σκέψη κατέληξαν στό συμπέρασμα ότι ,όλα αυτά τά καλώδια ,εκτός της εξωτερικής μεταλλικής προστασίας γιά γείωση θά πρέπει νά έχουν καί αγωγό γείωσης εσωτερικά, Εάν όχι τότε θά πρέπει νά τοποθετηθεί καί άλλος αγωγός γείωσης εξωτερικός μέ τό αντίστοιχο καλώδιο ,έτσι αποφεύγουμε όλα αυτά τά προβλήματα πού αναφέρω .Τώρα από ότι φαίνεται στήν Ελλάδα δέν κυκλοφορούν εισαγόμενα καλώδια τέτοιου τύπου οπότε δέν χρειάζεται νά αλλαχθεί ό κανονισμός

nestoras
28-03-16, 23:50
Έχω την εντύπωση ότι η γείωση πρέπει να συνδέεται μόνο από την πλευρά του πίνακα για να μη δημιουργούνται ground loops (μεταξύ μπλεντάζ και κανονικής γείωσης) σε περίπτωση που οι γειώσεις στα δύο άκρα των καλωδίων διαφέρουν έστω και κατά ελάχιστα volts (πχ 1volt διαφορά σε μπλεντάζ αντίστασης 0,05Ω θα δημιουργούσε ρέυμα 20Amperes).

chip
29-03-16, 00:00
το μπλενταζ λογικά μπαίνει για να μην γεμίζει ο χώρος με θόρυβο... οπότε λογικά γειώνεται από την μεριά του inverter... δεν ξέρω αν γειώνεται και στη μεριά του κινητήρα... αλλά επειδή κάτι τέτοια η διαίσθηση μου λεει οτι θα δημιουργουσε ground loops υποθέτω οτι δεν θα θέλει γείωση...
Θυμάμαι στο πανεπιστήμιο είχαν βάλει ένα κινητήρα με Inverter σε ένα wind tunnel και ένα μηχάνημα που έπαιρνε μετρήσεις (hot wire anemometry) δεν μπορούσε να δουλέψει... οπότε στη συνέχεια έβαλαν ένα φίλτρο μετά το inverter και μπλεντάζ καλώδιο και λύθηκαν τα προβλήματα...

georgegr
29-03-16, 01:00
Το μπλεντάζ μόνο για θόρυβο, σύνδεση από την μια πλευρά ή και από τις δυο.
Τα λουπς στην γείωση δεν μπορούν να αποφευχθούν.
Αν πχ υπάρχουν παραπάνω από ένα μοτέρ στο ίδιο μηχάνημα θα γειωθεί μόνο το ένα;

alpha uk
29-03-16, 01:06
Λοιπόν παιδιά , εψαξα στά BS regulation καί βρήκα ότι The braiding is not used as the CPC, it is used extensively on machine moving part . it can be considered to be an (exposed conductive) part and as should be bolded. When this type of cable is installed, the braiding is usually provide for mechanical protection to minimise the consequences of a abrasion? and provide screening against radio interference ,as such, it is connected to (ground at both ends) The CPC should be an inherent core of the cable. Αυτό ισχύει μόνο γιά SY ενισχυμένα πολυκλονα μέ σιδερένια προστασία , όχι χαλκού, καί όχι γιά SWA

vampiris
29-03-16, 21:31
Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει μια παρανόηση ανάμεσα σε τρεις ( ; ) (τουλάχιστον) τύπους καλωδίων.

1) Στα καλώδια ισχύος με θωράκιση (μπλεντάζ), που τροφοδοτούν κινητήρες μέσω variable frequency drives (κοινώς inverters), σερβοκινητήρες μέσω servodrives και λοιπά. Τα καλώδια αυτά έχουν αγωγό γείωσης, τους αγωγούς των φάσεων και το μπλεντάζ. Το μπλεντάζ αυτό το φέρουν για λόγους ηλεκτρομαγνητικής συμβατότητας (EMC). Επειδή τροφοδοτούν κινητήρες μέσω συσκευών που μεταβάλουν την συχνότητα, την τάση και ό,τι στο διάολο έχουν βγάλει οι επιστήμονες, δεν θέλουμε να επηρεάζουν τις παρακείμενες οδεύσεις καλωδίων με "θόρυβο". Εδώ η σύνδεση του μπλεντάζ γίνεται αυστηρά και σύμφωνα με το εγχειρίδιο του εκάστοτε κατασκευαστή του inverter.

2) Στα καλώδια σημάτων στα οποία και αναφέρεται ο δημιουργός του θέματος. Δεν είναι μόνο οι τερματικοί, αλλά και καλώδια σήματος από ταχογεννήτριες, encoders, 0-10V dc για ένδειξη θερμοκρασιών και λοιπών μεγεθών. Αυτό το μπλεντάζ είναι για να μην επηρεάζονται τα σήματα που μεταφέρει το ίδιο το καλώδιο από τον θόρυβο των καλωδίων ισχύος, όταν, όποτε και καθώς οδεύει μαζί τους. Τα καλώδια αυτά, ανάλογα με το πλήθος των αγωγών, μπορεί να φέρουν και αγωγό γείωσης πέρα από το μπλεντάζ. Αυτό το μπλεντάζ, δεν έχει σχέση με την ΓΕΙΩΣΗ και φυσικά δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται ως ΓΕΙΩΣΗ.

Έχω ακούσει από κάποιους να το συνδέουν μόνο από την μία πλευρά, για την αποφυγή βρόγχων, και από άλλους και από τις δύο πλευρές. Και δεν μιλάω μόνο για συναδέλφους στο εργοστάσιο, αλλά και για Ιταλούς και για Γερμανούς και διαφόρους επιστήμονες με τους οποίους έχω συνομιλήσει.

Εάν τα σήματά σου, φίλε, είναι μόνο 24V dc, τότε και να μην το χρησιμοποιήσεις, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, εκτός και το μήκος του καλωδίου είναι πολύ μεγάλο και οδεύει μαζί με καλώδια ισχύος. Εάν θέτεις το ερώτημα μόνο για ζητήματα θορύβου, εγώ θα σου έλεγα να το συνδέσεις στην γείωση μόνο από την πλευρά του πίνακα. Εάν θέλεις και από τις δύο και από τις δύο πλευρές.

3) Τέλος, υπάρχουν αυτά τα καλώδια στα οποία αναφέρεται ο φίλος από την Αγγλία και τα οποία τα ονομάζει SWA cables. Εάν κάνετε αναζήτηση στις Εικόνες του Google με αυτόν τον όρο, θα δείτε ότι δεν πρόκειται για ένα καλώδιο θωρακισμένο με λεπτεπίλεπτο σύρμα, αλλά για θωράκιση από πολύ χοντρά και σκληρά σύρματα. Τέτοιο καλώδιο έχω συναντήσει μόνο σε περιπτώσεις που θέλαμε να προστατέψουμε το καλώδιο από μηχανικές καταπονήσεις σε συγκεκριμένα τμήματα μηχανών.

Το περίεργο είναι ότι στην Αγγλία αυτά τα σύρματα, τα χρησιμοποιούν ως γειώσεις. Είχα πετύχει ένα βιβλίο σχετικά με τους Αγγλικούς Κανονισμούς, ένα παροχικό καλώδιο, από την αντίστοιχη ΔΕΗ ας πούμε, το οποίο είχε την εξής διάταξη: Μαύρο, Μπλε, επένδυση PVC, Σύρματα, επένδυση PVC. Αυτά τα σύρματα τα συνέδεε στην μπάρα των γειώσεων στην χελώνα. Ήταν ο αγωγός γείωσης δηλαδή, καθώς δεν υπήρχε κιτρινοπράσινος αγωγός γείωσης στο καλώδιο.

Απάντηση δεν έδωσα, αλλά πιστεύω να ξεκαθάρισα ορισμένα πράγματα σχετικά με το μπλεντάζ και τις γειώσεις. Εκτός και εάν δεν υπήρχε κάποια παρεξήγηση εξαρχής και κατάλαβα κάτι λάθος εγώ!

alpha uk
29-03-16, 23:36
Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει μια παρανόηση ανάμεσα σε τρεις ( ; ) (τουλάχιστον) τύπους καλωδίων.

1) Στα καλώδια ισχύος με θωράκιση (μπλεντάζ), που τροφοδοτούν κινητήρες μέσω variable frequency drives (κοινώς inverters), σερβοκινητήρες μέσω servodrives και λοιπά. Τα καλώδια αυτά έχουν αγωγό γείωσης, τους αγωγούς των φάσεων και το μπλεντάζ. Το μπλεντάζ αυτό το φέρουν για λόγους ηλεκτρομαγνητικής συμβατότητας (EMC). Επειδή τροφοδοτούν κινητήρες μέσω συσκευών που μεταβάλουν την συχνότητα, την τάση και ό,τι στο διάολο έχουν βγάλει οι επιστήμονες, δεν θέλουμε να επηρεάζουν τις παρακείμενες οδεύσεις καλωδίων με "θόρυβο". Εδώ η σύνδεση του μπλεντάζ γίνεται αυστηρά και σύμφωνα με το εγχειρίδιο του εκάστοτε κατασκευαστή του inverter.

2) Στα καλώδια σημάτων στα οποία και αναφέρεται ο δημιουργός του θέματος. Δεν είναι μόνο οι τερματικοί, αλλά και καλώδια σήματος από ταχογεννήτριες, encoders, 0-10V dc για ένδειξη θερμοκρασιών και λοιπών μεγεθών. Αυτό το μπλεντάζ είναι για να μην επηρεάζονται τα σήματα που μεταφέρει το ίδιο το καλώδιο από τον θόρυβο των καλωδίων ισχύος, όταν, όποτε και καθώς οδεύει μαζί τους. Τα καλώδια αυτά, ανάλογα με το πλήθος των αγωγών, μπορεί να φέρουν και αγωγό γείωσης πέρα από το μπλεντάζ. Αυτό το μπλεντάζ, δεν έχει σχέση με την ΓΕΙΩΣΗ και φυσικά δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται ως ΓΕΙΩΣΗ.

Έχω ακούσει από κάποιους να το συνδέουν μόνο από την μία πλευρά, για την αποφυγή βρόγχων, και από άλλους και από τις δύο πλευρές. Και δεν μιλάω μόνο για συναδέλφους στο εργοστάσιο, αλλά και για Ιταλούς και για Γερμανούς και διαφόρους επιστήμονες με τους οποίους έχω συνομιλήσει.

Εάν τα σήματά σου, φίλε, είναι μόνο 24V dc, τότε και να μην το χρησιμοποιήσεις, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, εκτός και το μήκος του καλωδίου είναι πολύ μεγάλο και οδεύει μαζί με καλώδια ισχύος. Εάν θέτεις το ερώτημα μόνο για ζητήματα θορύβου, εγώ θα σου έλεγα να το συνδέσεις στην γείωση μόνο από την πλευρά του πίνακα. Εάν θέλεις και από τις δύο και από τις δύο πλευρές.

3) Τέλος, υπάρχουν αυτά τα καλώδια στα οποία αναφέρεται ο φίλος από την Αγγλία και τα οποία τα ονομάζει SWA cables. Εάν κάνετε αναζήτηση στις Εικόνες του Google με αυτόν τον όρο, θα δείτε ότι δεν πρόκειται για ένα καλώδιο θωρακισμένο με λεπτεπίλεπτο σύρμα, αλλά για θωράκιση από πολύ χοντρά και σκληρά σύρματα. Τέτοιο καλώδιο έχω συναντήσει μόνο σε περιπτώσεις που θέλαμε να προστατέψουμε το καλώδιο από μηχανικές καταπονήσεις σε συγκεκριμένα τμήματα μηχανών.

Το περίεργο είναι ότι στην Αγγλία αυτά τα σύρματα, τα χρησιμοποιούν ως γειώσεις. Είχα πετύχει ένα βιβλίο σχετικά με τους Αγγλικούς Κανονισμούς, ένα παροχικό καλώδιο, από την αντίστοιχη ΔΕΗ ας πούμε, το οποίο είχε την εξής διάταξη: Μαύρο, Μπλε, επένδυση PVC, Σύρματα, επένδυση PVC. Αυτά τα σύρματα τα συνέδεε στην μπάρα των γειώσεων στην χελώνα. Ήταν ο αγωγός γείωσης δηλαδή, καθώς δεν υπήρχε κιτρινοπράσινος αγωγός γείωσης στο καλώδιο.

Απάντηση δεν έδωσα, αλλά πιστεύω να ξεκαθάρισα ορισμένα πράγματα σχετικά με το μπλεντάζ και τις γειώσεις. Εκτός και εάν δεν υπήρχε κάποια παρεξήγηση εξαρχής και κατάλαβα κάτι λάθος εγώ!
Φίλε μου νά ξεκαθαρισουμε ορισμένα πράγματα. Εδώ στήν Αγγλία , καλώδια τύπου CY μέ μπλενταζ όπως τά άνωθεν τά χρησιμοποιούμε μόνο γιά χαμηλή τάση =<60V ή καί γιά παροχές συσκευών έως 3m άνω τών 3m χρησιμοποιούμε καλώδια τύπου SWA ,στά οποία καλώδια τά εξωτερικά σύρματα (από τής προδιαγραφές) πρέπει νά έχουν αντίσταση =< αυτής τών εσωτερικών καλωδίων ,γιά νά μπορεί νά χρησιμοποιηθεί καί σάν γείωση. Χρησιμοποιείται γιά εξωτερικές παροχές ,γιά κήπους, γιά αγροτικές παροχές ,γιά βιομηχανία. Έχουν διαφορετική μόνωση καί καθαρότερο χαλκό ,καί αντέχουν σέ πολλή περισσότερα Αμπέρ από τά κοινά καλώδια. Τά καλώδια πού αναφέρεις ,τά ανάλογα τής ΔΕΗ , αποκλείεται νά είναι Αγγλικά. 1 τά χρώματα πού αναφέρεις δέν υπάρχουν εδώ ,παλαιότερα τά χρώματα τών αγωγών ήταν κόκκινο (γιά φάση) καί μαύρο (γιά ουδέτερο) καί σέ τριφασική παροχή ,κόκκινο , κίτρινο , μπλε , μέ μαύρο γιά ουδέτερο. Τώρα είναι καφέ , μπλε , μονοφασική καί καφέ μαύρο γκρι γιά τριφασική, 2 καλώδια παροχών (ΔΕΗ),παλαιότερα ήταν κόκκινο μαύρο (χαλκινα) εσωτερικά , κατόπιν μόνωση ,πισα, μολύβι, πισα, δύο σειρές μεταλικό έλασμα ,καί δύο σειρές πισαρισμενο πανί. Τά σημερινά καλώδια παροχών έχουν καφέ γκρι εσωτερικά (αλουμινίου) δύο σειρές μόνωση ,περιμετρικά χάλκινους αγωγούς (γυμνούς) γιά γείωση καί εξωτερική μόνωση , καμία σχέση μέ αυτά πού αναφέρεις.Καλώδια τύπου ΝΥΥ δέν υπάρχουν εδώ καί δέν χρησιμοποιείται κάτι ανάλογο γιά εξωτερική χρήση , μόνο SWA τά οποία είναι αθάνατα

vampiris
30-03-16, 21:47
Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις στο μεγαλύτερο μέρος τα όσα έγραψα στο ποστ 25, και κυρίως αυτό που θέλω να τονίσω! Δηλαδή την διαφορά ανάμεσα στις "θωρακίσεις" των καλωδίων! Υπάρχει η περίπτωση αυτό που λεμέ θωράκιση ενός καλωδίου να χρησιμοποιηθεί ως γείωση ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ, για παράδειγμα στα καλώδια τύπου SWA που αναφέρεις στο ποστ 26, αλλά υπάρχει η περίπτωση των καλωδίων σήματος, όπου η θωράκισή τους δεν έχει τον ρόλο αγωγού γείωσης.

Νομίζω ότι ο φίλος αναφερόταν καθαρά στο θέμα του θορύβου, ενώ στα μηνύματά σου από κάποιο σημείο και μετά φάνηκε να συγχέονται οι δύο περιπτώσεις. Αυτήν την εντύπωση εξέλαβα. Μπορεί να κατάλαβα λάθος, απλώς δεν θέλω να νομίζει κάποιος, ότι επειδή αγόρασε ή βρήκε ένα καλώδιο μπλενταρισμένο, χωρίς αγωγό γείωσης, ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτήν την θωράκιση ως αγωγό γείωσης!.

Τέλος, όσον αφορά το βιβλίο στο οποίο αναφέρθηκα, είναι έτσι όπως τα λες σχετικά με τα χρώματα και δεν υπάρχει εικόνα του καλωδίου. Απλώς δείχνει το καφέ ως αγωγό γείωσης, το μπλε για ουδέτερο και με μια μαύρη γραμμή αυτό που ονομάζει "Metal cable Sheath". Αυτό το "sheath", το καταλαβαίνω ως περίβλημα ή μανδύα, και όχι ως αγωγό. Εδώ είχα κάνει αναζήτηση και είχα βρει τα βρει τα καλώδια που περιγράφω στο παραπάνω ποστ μου. Μάλλον μου έβγαλε κάποια καλώδια που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία και εγώ θεώρησα ότι αυτά είναι τα παροχικά Αγγλικά καλώδια.

lepouras
31-03-16, 02:04
μιας και συζητήθηκε πρόσφατα. ας δούμε και το σχέδιο στο ινβερτερ όπως το δίνει η μελέτη. κάπως έτσι το δίνουν και τα μανιουαλ των ινβερτερ.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=63653&d=1459153383
αν δούμε στο σχέδιο στα μοτέρ το δαχτυλίδι είναι το μπλενταζ με την διακεκομμένη γραμμή όπως και ο αγωγός την γείωσης φαίνονται σαν να πηγαίνουν 5 σύρματα στο μοτερ που στην ουσία είναι η ανεξάρτητη γείωση (εντός του καλωδίου) και το μπλενταζ που γειώνετε μπρος πίσω.
φυσικά αυτό είναι καθαρά για να προστατέψει από εκπομπή θορύβου όπως ειπώθηκε και όχι να για προστατέψει από εξωτερικούς θορύβους.

nick1974
03-04-16, 07:17
Στα πλοια που ειναι μεταλο, οταν εχουμε να προστατεψουμε ασθενη σηματα απο εξωτερικο θορυβο το μπλενταζ το συνδεουμε απο τη μια μερια και κατα προτιμηση αν ειναι εφικτο στο χαμηλοτερο σημειο για να μην εχουμε loops
Στα ισχυρα ρευματα οπου θελουμε να αποφυγουμε την εκπομπη θορυβου απο το ιδιο το καλωδιο γειωνουμε κι απ τις δυο μεριες.
Στην περιπτωση τροφοδοσιας μοτερ με λιγα λογια γειωνεις κι απ τις δυο, ενω στην περιπτωση σηματων μονο απ τη μια.

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mixalakisfr
03-04-16, 12:16
Η καλύτερη λύση είναι να γειώνεται το μπλενταζ από τη μια μεριά για τα ground loops όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, και συνήθως αυτή η μεριά ,είναι η μεριά του πίνακα. Το μπλενταζ χρησιμοποιείται στα καλώδια ισχύος μοτέρ που οδηγούνται από ινβερτερ για να μην βγάζουν θόρυβο προς τα έξω, και στων σημάτων για να μην επηρεάζονται τα ασθενή σήματα(συνήθως 24VDC πιο σπάνια 5VDC ) από τα ισχυρά .Καλό θα ήταν φυσικά αυτά τα καλώδια να μην "ταξιδεύουν" μαζί (ισχύος και ασθενή)

george33
03-04-16, 17:28
Μπορεί να εξηγήσει κάποιος τι είναι τα ground loops που αναφέρεται;

alpha uk
03-04-16, 18:12
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ground_loop_(electricity)

george33
03-04-16, 20:58
Ωραία,in greek;

alpha uk
03-04-16, 21:33
http://users.sch.gr/siliadakis/images/docs/noise_ground.pdf