PDA

Επιστροφή στο Forum : SPAMMERS EMAILS ΚΤΛ



kontras
01-04-16, 20:04
Καλησπέρα στην κοινότητα και καλή πρωταπριλιά.
Πριν λίγες μέρες μου έστειλε κάποια "κοπέλα" από την Γεωργία για μία αγγελία που είχα βάλει στην XE. Για να είμαι ειλικρινής απάντησα γιατί είχα μεγάλη περιέργεια να δω που θα το πήγαινε. Ε μετά από τα mail για το ξεκάρφωμα μου έστειλε αυτό:


Alright here is the banking details needed to make the deposit to your account,send the details to me and let's proceed.

Bank Name:
Bank Account:
Holder's Name:
Iban Number:
Item Name:
Item Cost+Shipping cost:

Get back to me immediately and let's proceed.

Και τώρα να κάνω την ερώτηση μου να τα κάνει τι ακριβώς;;;;
Για μία αληθινή περίπτωση δεν διαφέρουν και πολύ τα στοιχεία που θα έδινα (Για να μην πω καθόλου)
Εκτός αυτού μου έκανε τρελή εντύπωση διότι είναι και στοιχεία που μπορείς να βρεις πάρα πολύ εύκολα ακόμα και στο διαδίκτυο!(πχ eshop που δέχεται πληρωμές με κατάθεση).
Τελικά υπάρχει καθόλου ασφάλεια όσον αφορά τις διαδικτυακές συναλλαγές ή το ότι δεν ακούμε κρούσματα γύρω μας καθημερινά είναι από καθαρή τύχη.

Ειλικρινά δεν περιμένω απάντηση στο συγκεκριμένο post αλλά πραγματικά κάπου έπρεπε να τα πω....:001_tt2:

street
01-04-16, 20:32
Πριν λίγες μέρες μου έστειλε κάποια "κοπέλα" από την Γεωργία για μία αγγελία που είχα βάλει στην XE
αντε και του χρονου ...:lool: πες τ ειναι το ΧΕ !:biggrin:

kontras
01-04-16, 21:00
αντε και του χρονου ...:lool: πες τ ειναι το ΧΕ !:biggrin:

XE= Χρυσή Ευκαιρία

vasilllis
01-04-16, 21:09
Καλησπέρα στην κοινότητα και καλή πρωταπριλιά.
Πριν λίγες μέρες μου έστειλε κάποια "κοπέλα" από την Γεωργία για μία αγγελία που είχα βάλει στην XE. Για να είμαι ειλικρινής απάντησα γιατί είχα μεγάλη περιέργεια να δω που θα το πήγαινε. Ε μετά από τα mail για το ξεκάρφωμα μου έστειλε αυτό:


Alright here is the banking details needed to make the deposit to your account,send the details to me and let's proceed.

Bank Name:
Bank Account:
Holder's Name:
Iban Number:
Item Name:
Item Cost+Shipping cost:

Get back to me immediately and let's proceed.

Και τώρα να κάνω την ερώτηση μου να τα κάνει τι ακριβώς;;;;
Για μία αληθινή περίπτωση δεν διαφέρουν και πολύ τα στοιχεία που θα έδινα (Για να μην πω καθόλου)
Εκτός αυτού μου έκανε τρελή εντύπωση διότι είναι και στοιχεία που μπορείς να βρεις πάρα πολύ εύκολα ακόμα και στο διαδίκτυο!(πχ eshop που δέχεται πληρωμές με κατάθεση).
Τελικά υπάρχει καθόλου ασφάλεια όσον αφορά τις διαδικτυακές συναλλαγές ή το ότι δεν ακούμε κρούσματα γύρω μας καθημερινά είναι από καθαρή τύχη.

Ειλικρινά δεν περιμένω απάντηση στο συγκεκριμένο post αλλά πραγματικά κάπου έπρεπε να τα πω....:001_tt2:


Αν τα δωσεις αυτα τι προβλημα θα προκυψει?Στην χειροτερη να σου κανει καμια καταθεση.

kontras
01-04-16, 21:12
Αν τα δωσεις αυτα τι προβλημα θα προκυψει?Στην χειροτερη να σου κανει καμια καταθεση.

Και αυτή ακριβώς είναι η απορία μου!!!

KOKAR
01-04-16, 21:18
μακρυά απο αυτές τις π@π@ριες.....

exop
01-04-16, 22:31
Και αυτή ακριβώς είναι η απορία μου!!!

"μπλοκαρισμένη" κατάθεση :

αν ζητάς 1000, θα βάλει 1100
τα 1100 η "τράπεζα του/της" δεν θα στα διαθέσει αφού έχει γίνει "λάθος"
για να "ξεμπλοκαριστούν" θα ζητήσει τη διαφορά μέσω δικής σου κατάθεσης
μόλις την κάνεις, αποσύρει το ποσό - καταγγέλει το λάθος και είναι πλουσιότερος κατά 100 (τη διαφορά που κατέθεσες)

vasilllis
01-04-16, 23:03
"μπλοκαρισμένη" κατάθεση :

αν ζητάς 1000, θα βάλει 1100
τα 1100 η "τράπεζα του/της" δεν θα στα διαθέσει αφού έχει γίνει "λάθος"
για να "ξεμπλοκαριστούν" θα ζητήσει τη διαφορά μέσω δικής σου κατάθεσης
μόλις την κάνεις, αποσύρει το ποσό - καταγγέλει το λάθος και είναι πλουσιότερος κατά 100 (τη διαφορά που κατέθεσες)

Εκτος και αν κανεις και εσυ μπλοκαρισμενη καταθεση.
Τι ειναι ομως αυτη η μπλκαρισμενη καταθεση?Δηλαδη μπαινω εγω στον λογαριασμο μου βλεπω 1100€ αλλα δεν ειναι δικα μου?Μηπως εμφανιζουν καποιο αποδεικτικο που λεει οτι κανανε μεταφορα αυτα τα λεφτα σε αυτον τον λογαριασμο και θα εμφανιστει την επομενη και οσοι την πατησαν την πατησαν?

exop
02-04-16, 00:08
δεν γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία, πάντως κάπως έτσι λειτουργεί
φαίνονται στο λογαριασμό σου αλλά δεν μπορείς να τα σηκώσεις

εδώ: https://www.westernunion.com/us/en/fraudawareness/fraud-types.html


Overpayment
With overpayment scams, fraudsters play the role of buyer and target consumers selling a service or product. The β€œbuyer” sends the seller a legitimate-looking check, usually drawn on a well-known bank, for an amount higher than the agreed-upon price. They contact an explanation for this overpayment and instruct the seller to deposit the check and wire back the excess funds. Weeks later, the victim learns the check is fake, but is still on the hook to pay the bank back for any money withdrawn.
See also, Internet Purchase Scam and Fake Check Scam



και εδώ : https://www.consumer.gov/articles/1019-money-wiring-scams




you got a check for too much money and you need to send back the extra



και : http://www.scambusters.org/overpayment.html

lepouras
02-04-16, 00:33
εμένα μου ήρθε ένα μειλ που έλεγε ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα στην αποστολή χρημάτων στον λογαριασμό μου και μου ζητούσαν να συμπληρώσω μια φόρμα για να μπορέσουν να μου τα βάλουν. εγώ δεν περίμενα από κανένα λεφτά. συνημμένο υπήρχε ένα αρχείο ζιπ που και καλά έλεγε φόρμα μπλα μπλα μπλα. του τράβηξα ένα σκαναρισμα και μόνο φάρος δεν άναψε πάνω από την οθόνη. .:lool:

agis68
02-04-16, 09:05
εμένα μου ήρθε ένα μειλ που έλεγε ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα στην αποστολή χρημάτων στον λογαριασμό μου και μου ζητούσαν να συμπληρώσω μια φόρμα για να μπορέσουν να μου τα βάλουν. εγώ δεν περίμενα από κανένα λεφτά. συνημμένο υπήρχε ένα αρχείο ζιπ που και καλά έλεγε φόρμα μπλα μπλα μπλα. του τράβηξα ένα σκαναρισμα και μόνο φάρος δεν άναψε πάνω από την οθόνη. .:lool:


από την αρχή έπρεπε να το ban-άρης! Εσύ ως IT administrator, Site Consultant, Super Advisor και BanCeo αυτά έπρεπε να τα γνωρίσεις νεράκι:001_tt2:

και επειδή έχω κάτι μερεμέτια...
καλώ τα μέλη-επενδυτές του φόρουμ να μου στείλουν τα παρακάτω

Alright here is the banking details needed to make the deposit to your account,send the details to me and let's proceed.

Bank Name:
Bank Account:
Holder's Name:
Iban Number:
Item Name:
Item Cost+Shipping cost:

Get back to me immediately and let's proceed.

Για να μαζευόμαστε!:lool:

elektronio
02-04-16, 09:11
εμένα μου ήρθε ένα μειλ που έλεγε ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα στην αποστολή χρημάτων στον λογαριασμό μου και μου ζητούσαν να συμπληρώσω μια φόρμα για να μπορέσουν να μου τα βάλουν. εγώ δεν περίμενα από κανένα λεφτά. συνημμένο υπήρχε ένα αρχείο ζιπ που και καλά έλεγε φόρμα μπλα μπλα μπλα. του τράβηξα ένα σκαναρισμα και μόνο φάρος δεν άναψε πάνω από την οθόνη. .:lool:

'Όταν έρχεται συνημμένο από άγνωστο δεν θέλει σκανάρισμα για να καταλάβεις τι είναι..... :lool:

Στέλνουν και κάτι αρχεία .pif που αν δεν το προσέξεις νομίζεις .gif και λες είναι φωτογραφίες είναι άρα ακίνδυνα και την πατάς.
Προσοχή θέλει και στα εμαιλ από φίλους γιατί πολλές φορές ιός στέλνει μέσα από τον υπολογιστή του φίλου στις επαφές του και θεωρείς ότι είναι ασφαλές.

elektronio
02-04-16, 09:17
από την αρχή έπρεπε να το ban-άρης! Εσύ ως IT administrator, Site Consultant, Super Advisor και BanCeo αυτά έπρεπε να τα γνωρίσεις νεράκι:001_tt2:

και επειδή έχω κάτι μερεμέτια...
καλώ τα μέλη-επενδυτές του φόρουμ να μου στείλουν τα παρακάτω

Alright here is the banking details needed to make the deposit to your account,send the details to me and let's proceed.

Bank Name:
Bank Account:
Holder's Name:
Iban Number:
Item Name:
Item Cost+Shipping cost:

Get back to me immediately and let's proceed.

Για να μαζευόμαστε!:lool:

Μπατήρια όλοι....
Καλύτερα βάλε την αγγελία και στα αραβικά γιατί έρχονται αφγανοί επενδυτές με 250.000 στην τσέπη για επενδύσεις..... :hahahha:

vasilllis
02-04-16, 11:08
exop εσυ μιλάς για check(επιταγή).Εκεί τι καταλαβαίνω ότι γίνονται πολλά, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να δω εγώ λεφτά στον λογαριασμό μου και αυριο να τα αποσύρουν.για αυτο λέω ευελπιστούν σε ένα χαρτί που θα αποστείλουν και στην βεβαίωση ο ότι για να φανούν τα λεφτά θέλει δυο μέρες και όποιος την πατήσει την πάτησε.

ΥΓ. δεν στην λέω, μην παρεξηγηθώ.ψάχνω και εγώ μπας και τσίμπησω κανέναν.χαχαχαχαχα

MacGyver
02-04-16, 13:16
Διατίθεμαι για όποιον θέλει, να βάλει στο λογαριασμό μου 1000€, να τα μπλοκάρει, να του στείλω 500€ εγώ, και αυτός μετά να προσπαθήσει να πάρει πίσω και τα 1000 του.

exop
02-04-16, 13:51
σου δίνει "εντολή πληρωμής" ή κάπως έτσι το οποίο ακυρώνει στη συνέχεια

είναι σαν να σου δίνει ακάλυπτη επιταγή, την καταθέτεις, τα λεφτά φαίνονται στο λογαριασμό σου, του πληρώνεις τη διαφορά, η επιταγή "σκάει" (μετα τις μέρες του valeur (2-4), και χάνεις αυτά που έστειλες (χρήματα και αγαθό αφου πουλάς κάτι)

μάλλον ισχύει/γίνεται και με κάρτες: η ασφαλιστική, για το αυτοκίνητο, περίμενε 3 μέρες για να με ενημερώσει οτι έχει πληρωθεί το ασφάλιστρο


ΥΓ. δεν στην λέω, μην παρεξηγηθώ.ψάχνω και εγώ μπας και τσίμπησω κανέναν.χαχαχαχαχα

και να μου την έλεγες, αφου δεν γνωρίζω ακριβώς, δίκαιο θα είχες

vasilllis
02-04-16, 15:09
ειναι του στυλ κερδισες μια περιουσια 5δις δολαρια και θελουμε 500€ για τους φορους για να στην μεταβιβασουμε στον λογαριασμο σου..
Αυτο που ειναι τελειως επικινδυνο ειναι να δωσεις αριθ.καρτας και cv .Εκει την εκανες λαχειο.Καποτε πηγαν να την σωσουν την με την επαληθευση της visa αλλα δεν ξερω πως δουλευει καθως δεν το απαιτει συνεχεια.