PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτερ και φορτίο.



Gaou
08-04-16, 12:47
Παιδια τις τελευταίες μερες μου εχει γεννηθει μια απορία και θελω να μου πειτε αν ευσταθει. Λοιπον έχουμε ενα μοτερ (ειτε συνεχους ειτε εναλλοσομενης τασης ? ) το οποιο εχει μια συγκεκριμένη αποδοση. Οταν του βάλουμε να επιτελεσει εργο το οποιο ειναι μεγαλύτερο απο αυτο που ειναι ικανο να κάνει τότε το μοτερ μπορει να μας δώσει feedback.

Ας πούμε εχουμε μια γκαραζοπορτα ( τώρα μου ηρθε αυτο με τις γκαραζόπορτες ) οι οποια ανοιγοκλεινει . Μπορουμε να πάρουμε απο το μοτερ ειδοποιηση ποτε εχει κολλησει για κάποιο λογο. τι εννοώ την στιμγμή που θα σταματήσει θα αυξηθει η αντισταση του μοτερ ? θα αλλαξη κάτι στην τάση ? ή τπτ και απλά το μοτερ καιγεται ?

Αν ας πούμε λοιπόν ότι αλλαγει η αντισταση την ώρα που ειναι κολλημένο και δνε μπορει να επιτελέσει εργο τότε εμεις αυτην την αντίσταση υπαρχει τροπος να την διαβάσουμε ώστε μεσω καποιου ic να επιτελεσουμε εντολές ?

Ελπίζω να καταλαβατε τι λέω.

Και το λοιπόν . Δυο τα τινα . Το πρώτο ειναι ότι θέλω να φτιάξω ενα shredder για ανακύκλωση πλαστικου . ¨Οταν αυτο θα βρισκει αντισταση καθότι ένα κομματι μπορει να μήν σπαει θα μπορώ εγώ να του δώσω εντολή ή να σταματήσει ή να κινηθει ανάποδα ? Νταξει φανταζομαι ότι μέσω arduino θα μπορώ αλλα το μοτερ μπορει να μεταδώσει αυτο το σήμα στο arduino ?

Να στε καλά .

GiwrgosTH
08-04-16, 12:54
Θες κάτι σαν αυτό μάλλον http://www.acsys1.gr/products/autotech_control_boards/at-5050-it/index
Επίσης υπάρχουν μοτέρ που όταν βρουν αντίσταση γυρίζουν ανάποδα. Πχ αυτά που έχουν οι φούρνοι για τις σούβλες.
Υποθέτω επίσης πως μπορείς να το κάνεις με τον έλεγχο του ρεύματος.

kplgr
08-04-16, 13:21
Αποφάσισε πρώτα τι είδους μοτέρ θα χρησιμοποιήσεις, και μετά να δούμε πως μπορείς να πάρες την πληροφορία που θέλεις.

Μπορείς γενικά να εξάγεις την πληροφορία που θέλεις εάν έχεις έναν τρόπο να μετρήσεις το ρεύμα που σου ζητάει το μοτερ, εκτός και εάν σε ενδιαφέρει μεγαλύτερη ακρίβεια οπότε θα σε βόλευε να μετράς τις στροφές του.

Δεδομένου του προβλήματος που έθεσες, μήπως η μέτρηση στροφών σε βολεύε; Ώστε στο σενάριο που κόλλησε, να του ζητήσες π.χ. 1-2-5-10 ανάποδες περιστροφές;

Fixxxer
08-04-16, 14:18
Δεν ξερω τι ακριβως θελεις να κανεις και ποσο ειναι το μπατζετ σου για κατι τετοιο...
Πρωτον αφου ειναι μοτερ θα πρεπει να εχεις καποιο θερμικο/θερμομαγνητικο για ασφαλεια ωστε να μην καει...
Μπορεις με ενα PLC (απο arduino δεν ξερω ειμαι ασχετος) ναι φτιαξεις το σχετικο κυκλωμα που θες ωστε να ξεκινησει ξανα αυτοματα ή χειροκινητα...
Εκτος αν θες να σου στελνει sms ή να στελνεις εσυ τις εντολες τοτε φανταζομαι το arduino θα ειναι καλυτερο...

lepouras
10-04-16, 21:49
σε αυτό που ζητάς η λύση που δουλεύει στην βιομηχανία είναι η μέτρηση ρεύματος. αν είναι μεγάλο το μοτερ μπαίνει ένα πηνίο μέτρηση ρεύματος (σαν την αμπεροτσιμπιδα) που συνδέετε σε κάποιο όργανο που ρυθμίζουμε μέχρι ποια μέγιστη ένταση (ρεύματος) θέλουμε να δουλεύει. φυσικά δεν επιλέγουμε το μοτερ ώστε στην μέγιστη ένταση να δουλεύει οριακά αλλά επιλέγουμε κάποιο που να δουλεύει στο μέγιστο περίπου στο 60-70% της ισχύος του. οπότε ρυθμίζοντας το μέγιστο σημείο που εμείς θέλουμε και θεωρούμε ότι εκεί θα φτάσει όταν δεχτεί ζόρι τότε μέσο αυτοματισμού ή PLC κλπ κλπ του δίνουμε την εντολή να δουλέψει ανάποδα για κάποιο ίσως χρονικό διάστημα (κάποια ελάχιστα δευτερόλεπτα) και μετά ξανά επιστρέφει στην κανονική του λειτουργία. σε μικρά μοτέρ αν μιλάμε πχ γκαραζόπορτες ή DC η γενικά πολύ μικρού φορτίου μπορείς μέσο μιας αντίστασης shunt https://en.wikipedia.org/wiki/Shunt_%28electrical%29 η κάποιας αντίστασης ισχύος πολύ μικρής ωμικής αντίστασης να μετράς παράλληλη της την τάση που αναπτύσσετε όσο ανεβαίνουν τα αμπέρ και κατάλληλα υπολογισμένα να κάνεις την ίδια διαδικασία.
πάντως αν μιλάμε για shredder και εννοείς μεγάλο τότε μιλάμε για καλό αυτοματισμό και τα πρώτα που σου είπα.

SProg
10-04-16, 22:05
Ρεύμα.Οι στροφες δεν επαρκουν και το να παρεις πληροφορια απο στροφες θελει μακραν περισσοτερο χρονο.

Οταν βρισκει αντισταση ή το 'φρεναρει' κατι..τοτε τραβαει αποτομα ρευμα.Με ενα γρηγορο αισθητηριο (φυσικα να το διαβαζεις και να ενεργεις και γρηγορα) μπορεις να αντιληφθεις και να αντιδρασεις μεσα σε λιγα mSec.

vasilisd
10-04-16, 22:07
Με arduino θα μπορούσες να το υλοποιήσεις με ένα κύκλωμα ampere meter. Όταν μπλοκάρει το μοτερ θα τραβάει περισσότερο ρεύμα, οπότε αν γνωρίζεις εξαρχής τι ρεύμα τραβάει σε κανονική λειτουργία είναι εύκολο να βρείς πότε και αν μπλόκαρε. Του δίνεις και μια καθυστέρηση στην απόκριση, για να μην μπερδεύεται κατα την εκκίνηση και είτε το σταματάς, είτε το γυρίζεις για πχ 1sec πίσω και μετά μπροστά.
Έχε επίσης υπόψιν πως δεν γυρίζουν όλα τα AC μοτέρ αμφίδρομα.

Gaou
11-04-16, 08:24
Παιδες καλημερα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ηταν αρκετα ενθαρυντικες. Τωρα οσοα αφορα στ μοτερ κτλ. εχω ενα αγορασμενο μικροτερο των 200w 220ac το οποιο γυρναει με 5 στροφες ανα λεμπτο. Αυτο θα χρησιμοποιποιησω.

Εν πασι περιπτωση θα σχεδιασω την κατασκευη και θα επανελθω...!

Να ειστε καλα.