PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθιστε με στην Εγκατασταση Παροχης Μονοφασικης ειμαι αρχαριος



Panagiotis1988
14-04-16, 15:13
ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΧΩ ΤΕΛΙΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ Ε.Η.Ε ΕΠΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ Η ΠΑΡΟΧΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΠΙΤΗ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΟΝΤΑ ,ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΗ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΣΩΛΗΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΗ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΗ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΠΙΡΑΛ Φ60 ΜΕ Φ80 ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΘΑ ΑΝΗΞΩ ΤΡΥΠΑ ΣΕ ΚΟΛΩΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΠΙΡΑΛ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΔΕΕΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΣΩΛΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΝΤΙΧΙΣΩ ΣΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ , Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΡΩΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΡΟΧΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 80 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΤΟΥΒΛΟ ΜΕ ΠΛΕΓΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΤΗΤΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΛΗΝΑΣ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΗ ΣΩΛΗΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ , ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΙΣΩ ΤΗ ΕΠΙΤΡΕΠΗ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ Ε.Η.Ε ΤΗ ΥΛΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ? ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΣΠΙΡΑΛ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΥΝ ΥΠΟΓΕΙΟ ΣΩΛΗΝΑ ΜΕ ΣΩΛΗΝΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΡΟΛΟΙ ΠΡΟΣ ΥΠΟΓΕΙΟ ΣΩΛΗΝΑ ΤΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ? ΚΑΙ ΤΙ ΣΩΛΗΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ ΘΑ ΠΑΡΩ? ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΗ-ΓΕΙΟΣΗ-ΟΥΔΕΤΕΡΟ 3Χ10 ΜΟΝΟΚΛΩΝΟ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΙΣΟΥΝ 3Χ16 ΜΟΝΟΚΛΩΝΑ ΣΕ 1 ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΥΛΙΚΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

kioan
14-04-16, 15:29
1ον μη γράφεις με κεφαλαία, είναι δυσανάγνωστα.


2ον αυτό

... ΘΑ ΑΝΗΞΩ ΤΡΥΠΑ ΣΕ ΚΟΛΩΝΑ ...
http://i.imgur.com/F2r5ulS.gif

Panagiotis1988
14-04-16, 15:56
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΤΕ

kioan
14-04-16, 16:14
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΤΕ
Που ακριβώς την είδες την ειρωνία;

Επειδή σου είπα πως δεν επιτρέπεται να τρυπήσεις κολώνα για να περάσεις σωλήνα για το παροχικό καλώδιο;

Ή επειδή σε παρότρυνα να γράφεις ποιο ευανάγνωστα (όπως αναφέρεται και στους όρους χρήσης που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules)) όταν περιμένεις από άλλους να διαβάσουν το μήνυμά σου και να σου απαντήσουν;

vasilllis
14-04-16, 16:18
δεν σε ειρωνευτηκε κανεις.ειπε απλα μην γραφεις με κεφαλαια.
το τρυπημα σε κολωνα ΑΝ δεν το εχει προβλεψη ο μηχανικος ΔΕΝ το κανουμε.
αναλογως με την μελετη που εκανες τι ρολοι θα βαλεις και τι αποσταση θα εχεις ριχνεις το 10 η 16 καρε.για τα αλλα τωρα τι να σου πουμε;φωναξε ενα κανονικο ηλεκτρολογο να στα περασει καλυτερα.σωληνα εξαρταται απο το που θα μπει.αν ειναι σε χωραφι δεν κανει το σπιραλ.
για τους ογδοντα ποντους,αμμο και τουβλο με πλεγμα μηπως δεν καταλαβε ο ηλεκτρολογος και νομιζε θα βαλετε μεση ταση;

nkarama
14-04-16, 16:29
Φ80 Μεταλική, με στρωμα άμμο, τούβλο και πλέγμα και μάλιστα χωρίς πολλές γωνίες, είναι η εγκατάσταση που ζητά η ΔΕΗ για να σου φέρει υπόγεια το καλώδιο απο την κολώνα στο ρολόι. Αν φυσικά στην περιοχή σου τα καλώδια είναι υπόγεια. Αν είναι εναέρια τότε δεν χρειάζεσε τέτοια κατασκευή. Σε κάθε περίπτωση, αυτά τα απαιτούμενα δεν θα στα πει ο ηλεκτρολόγος αλλά η ίδια η ΔΕΗ (ή όπως την λένε τώρα)
Εσύ αυτό θα φτιάξεις, ή την εγκατάσταση απο το ρολόι προς το σπίτι?

Επίσης τρύπα σε κολώνα απαγορεύεται δια ροπάλου. Επιτέλους και μιας και είσαι στην αρχή της καριέρας σου, ας σοβαρευτούν οι ηλεκτρολόγοι και ας αποτάξουν τον "Βαγγέλα τον μάστορα" απο πάνω τους (χωρίς παρεξήγηση στο όνομα). Η στατικότητα του κτηρίου έχει υπολογιστεί για την κολώνα όπως αυτή είναι κτισμένη. Μην παίζεις με την περιουσία και τις ζωές των άλλων....

Panagiotis1988
14-04-16, 16:33
να σασ εξιγισω καλυτερα θελω να περασο παροχη μονοφασικη απο ρολοι δεης θα τραβιξω καλωδιο απο το μετρητη τησ δεη δηλαδη το ρολοι και θα το βαλω μεσα στο σπιτη και θα το συνδεσω στο πινακα το σπιτη ειναι εξοχικο σε θαλασσα και ηα υλη εχει αμμο και εχει μια μικρη κολωνα η αυλη απο τσμεντο και εκι ειχε το παλιο ρολοι το οποιο το πηρε ο θειοσ μου αν μπει σε αυτη την κολωνα δευτερο ρολοι πωσ θα συνδεσω το ρολοι με το υπογειο σωληνα μηπω πρεπει να βαλω εξοτερικη πλαστικη σωληνα εξω απο την κωλωνα και να την βιδωσω και μεσα να εχω το αγωγω η να ανηξω μια γραμη 2-3 εκατοστα πλατοσ και βαθοσ 2-3 εκατοστα και να εντιχισω ενα σπιραλ που θα ενωνη το αγωγω με το υπογειο σωληνα πειτε μου γιατη ο αγωγως πρεπει να καλυπτεται και φοβαμε και δολιοφθορα μην το κοψουνε το αγωγω τη ειναι καλυτερο απ τα 2 και τη σωληνα παροχησ θα βαλω

nkarama
14-04-16, 16:43
α, μάλιστα, το ρολόι είναι μακριά απο το σπίτι, κατάλαβα. Σε αυτή την περίπτωση εγώ δεν θα μπορέσω να βοηθήσω, ηλεκτρολόγος δεν είμαι, απλά πρόσφατα παιδευόμουν με το χτίσιμο του σπιτιού και τα είχα πρόσφατα το τι κάναμε για την παροχή της πολυκατοικίας απο την ΔΕΗ.
Θεωρώ πάντως ότι μάλλον θα πρέπει να βάλεις μεταλική σωλήνα μέσα στο έδαφος με το κατάλληλο καλώδιο.
αλλα ας μας πούν οι ηλεκτρολόγοι...

Panagiotis1988
14-04-16, 16:45
το ρολοι θα ειναι στην αυλη θα απεχη 10-12 μετρα απο το σπιτη και 13.5 απο το ρολοι τοση ειναι η αποσταση τησ κεντρικησ πορτασ απο την κωλωνα η κωλωνα ειναι μεσα στην αυλη στην κεντρικη οισοδο

Panagiotis1988
14-04-16, 16:47
ο λογοσ που φοβαμε δολιοφθορα ειναι οτι ο νοικιαστης του θειου μασ εχει κανη καταπατηση στην αυλη με την αδεια του θειου μου για να μασ διωξουν και θα κινιθουμε με αγωγη και εκλεψε ο θειος μου το ρευμα και το νερο ξεγελωντασ το πατερα μου και φοβαμε μη ο νοικιαστη κοψη την παροχη

Panagiotis1988
14-04-16, 16:49
αν τραβιξω το αγωγω απο το ρολοι και το ρολοι ειναι στην κωλωνα πω θα το συνδεσω με το ειπογειο αγωγω δεν πρεπει να κρεμεται η ανοιγο αυλακι και τσιμενταρο στην κωλωνα σπιραλ αλλα ειπατε απαγορευεται η βαζω εξωτερικη τετραγωνω κουτι και βαζω ε μεσα το αγωγω και βιδωνω το κουτι

petros58
14-04-16, 22:16
http://www.deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/arxiki-sundesi/monokatoikia δες εδώ και ιδικά στο Γ 3. ποιος θα υπογράψει για κάτι που δεν έχει κάνει? Δεν είναι απλά τα πράγματα, ψάξε το πριν κάνεις οτιδήποτε.