PDA

Επιστροφή στο Forum : Honeywell ademco vista 12d Manual



Gloster
17-04-16, 22:22
Καλησπέρα στην παρέα. Μήπως έχει κανένας το Full Manual από το πίνακα αυτό στα Ελληνικά. Σας ευχαριστώ

nestoras
18-04-16, 01:08
Το installation manual είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν κυκλοφορεί στην ελληνική γλώσσα.
Πες μας αν έχεις το αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο (6164) ή το μικρό (6148 ).
Χωρίς το αλφαριθμητικό θα σε δυσκολέψει ο ολικός προγραμματισμός.

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Επαναφορά; Να αλλάξεις τηλέφωνα, να προγραμματίσεις από την αρχή;
Μπορώ να σε βοηθήσω σε ότι χρειαστείς.

Gloster
18-04-16, 01:33
Καλημέρα. Παναγιώτη έχω το 6164 πληκτρολόγιο. Θέλω να προγραμματισω ζώνες να κάνω διπλάσιο των πίνακα. Ο πίνακας είναι σε εργοστασιακή κατάσταση.

nestoras
18-04-16, 01:42
Έχεις κάνει τις συνδέσεις του πίνακα;

Η ζώνη 1 δεν διπλασιάζεται οπότε θα μπορείς να έχεις συνολικά μέχρι 11 ζώνες.

Μπαίνεις στο πρόγραμμα (4112800), *56 και είσαι στο υπομενού προγραμματισμού των ζωνών. Στο υποερώτημα της κάθε ζώνης (από τη 2 μέχρι την 6) που λέει "HARDWIRE TYPE", επιλέγεις το "3" και γίνονται ZONE DOUBLING (ZD).

Τα ζευγάρια των ζωνών στο διπλασιασμό (όσον αφορά τη συνδεσμολογία πάνε ως εξής):
1-xx
2-10
3-11
4-12
5-13
6-14

Ρίξε μια ματιά και στο συννημένο αρχείο.

Gloster
18-04-16, 01:57
Της συνδέσεις του πίνακα της έχει κάνει άλλος, αλλά έχει χαθεί και δεν μπορούμε να των βρούμε. Να φανταστείς ότι το σπίτι είναι μεζονέτα και έχει σύνολο 17 ζώνες. Υπάρχει και ένα ακόμα σπίτι δίπλα καλή τα και εκείνο είχε των ίδιο συναγερμό αλλά βγήκε Off ο πίνακας και το άλλαξα και έβαλα Paradox. Είναι κρίμα να αλλάξω και αυτό μιας και δεν έχει μπει σε λειτουργία ποτέ. Γιαυτό και το έβγαλα για να παίξω μαζί του μπας και βγάλω καμία άκρη. Αύριο θα το συνδέσω σκέτο με αντίστασης για το προγραμματισμό.

nestoras
18-04-16, 07:59
Της συνδέσεις του πίνακα της έχει κάνει άλλος, αλλά έχει χαθεί και δεν μπορούμε να των βρούμε. Να φανταστείς ότι το σπίτι είναι μεζονέτα και έχει σύνολο 17 ζώνες. Υπάρχει και ένα ακόμα σπίτι δίπλα καλή τα και εκείνο είχε των ίδιο συναγερμό αλλά βγήκε Off ο πίνακας και το άλλαξα και έβαλα Paradox. Είναι κρίμα να αλλάξω και αυτό μιας και δεν έχει μπει σε λειτουργία ποτέ. Γιαυτό και το έβγαλα για να παίξω μαζί του μπας και βγάλω καμία άκρη. Αύριο θα το συνδέσω σκέτο με αντίστασης για το προγραμματισμό.

Εξωτερικό τροφοδοτικό έχεις στην εγκατάσταση ή ο μάστορας έχει συνδέσει όλους τους ανιχνευτές, τα πληκτρολόγια, GSM, σειρήνες στις κλέμμες 4 και 5;

Αν είναι έτσι, θα σου έλεγα να μην το βάλεις καν στο ρεύμα γιατί θα σου βγει κι αυτός OFF μετά από μερικές μέρες.
Επειδή έχω εγκαταστήσει στην κυριολεξία εκατοντάδες από το συγκεκριμένο μοντέλο μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το ποσοστό αστοχίας του πίνακα είναι ελάχιστο κι ότι αν δε φάει κεραυνό και δεν φορτωθεί η AUX τροφοδοσίας ο πίνακας θα λειτουργεί για πολλά πολλά χρόνια! :-)

Gloster
18-04-16, 10:14
Αυτός που έχει βγει Off είχε εξωτερικό τροφοδοτικό. Σε αυτό που θέλω να ρυθμίσω θα το βάλω εγώ γιατί δεν είχε. Καλά να ρωτήσω τώρα, το σπίτι έχει 8 ραντάρ στο σύνολο και τα υπόλοιπα είναι μαγνητικες επαφές 1 πληκτρολόγιο και μια σειρήνα. Θέλει εξωτερικό τροφοδοτικό.

skipper1
18-04-16, 17:37
Inst Manual στα ελληνικα δεν υπαρχει...μονο του user και αυτο τα βασικα!

Gloster
21-04-16, 23:57
Θα ήθελα να μου επιτρέψετε να ευχαριστήσω δημοσιά το Παναγιώτη (nestoras (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31470)) για την βοήθεια που μου πρόσφερε μετά από επικοινωνία που είχα μαζί του. Παναγιώτη ευχαριστώ και πάλη φίλε.

giannis608
06-03-18, 16:50
Καλησπερα!
Γνωριζει κανενας πως μπορω να αλλαξω το τηλεφωνο στον συγκεκριμενη συναγερμο?
Ευχαριστω

nestoras
06-03-18, 16:54
Καλησπερα!
Γνωριζει κανενας πως μπορω να αλλαξω το τηλεφωνο στον συγκεκριμενη συναγερμο?
Ευχαριστω

Που καλεί ο συγκεκριμένος συναγερμός; Σε κέντρο λήψης σημάτων ή σε συσκευή;
Έχεις κωδικό εγκαταστάτη;

giannis608
06-03-18, 16:59
Σε συσκευη τηλεφωνου

nestoras
06-03-18, 17:18
Που καλεί ο συγκεκριμένος συναγερμός; Σε κέντρο λήψης σημάτων ή σε συσκευή;
Έχεις κωδικό εγκαταστάτη;


Σε συσκευη τηλεφωνου

Πρέπει να απαντήσεις και στο επόμενο ερωτήμα όμως... :-)


Το πιο πιθανό είναι να έχουν βάλει το τηλέφωνο στην ερώτηση 41 ή 42 (αν όχι εκεί τότε στη λειτουργία follow me).

Για να το επιβεβαιώσεις, μπες στο πρόγραμμα:
[κωδικό τεχνικού]+800
και πάτησε:

#41 --> θα πρέπει να δεις τα ψηφια του υπάρχοντα τηλεφωνικου αριθμού ενα ενα με beep μεταξυ τους

μόλις δεις την 41, δες και την 42:
#42 --> θα πρέπει να δεις τα ψηφια του υπάρχοντα τηλεφωνικου αριθμού ενα ενα με beep μεταξυ τους

Για να καταχωρήσεις καινούριο ή καινούριους αριθμούς απλά γράφεις:
*41[1ος τηλεφωνικος αριθμος]*
*42[2ος τηλεφωνικος αριθμος]*

Για να βγεις από το πρόγραμμα πατάς:
*99

Σε περίπτωση που δε δεις κάτι σε αυτές τις ερωτήσεις θα πρέπει να είναι περασμένο στη λειτουργία "follow me".
Οδηγίες για το αλλάξεις εκεί υπάρχουν στο user manual (βλέπε συννημένο αρχείο).

72713

giannis608
06-03-18, 23:33
ευχαριστω πολυ θα δοκιμασω και θα δω

kris07
04-02-22, 09:31
Καλημέρα,
Nestoras είσαι εδώ ακόμη?? Αν μπορείς (γιατί φαίνεται ότι τους έχεις δουλέψει αρκετά) θέλω να μου πεις πως μπορώ να αλλάξω κωδικό όπλισης-αφόπλισης..Έχει χαλάσει το button με τον αριθμό 1 .. Σκέφτηκα ή αν βρω να αλλάξω πληκτρολόγιο ή να αλλάξω απλά κωδικό..Σε κάθε περίπτωση δεν γνωρίζω κωδικό εγκαταστάτη-διαχειριστή(μπορεί και να μην χρειαστεί)
Ευχαριστω!

nestoras
04-02-22, 15:34
Καλημέρα,
Nestoras είσαι εδώ ακόμη?? Αν μπορείς (γιατί φαίνεται ότι τους έχεις δουλέψει αρκετά) θέλω να μου πεις πως μπορώ να αλλάξω κωδικό όπλισης-αφόπλισης..Έχει χαλάσει το button με τον αριθμό 1 .. Σκέφτηκα ή αν βρω να αλλάξω πληκτρολόγιο ή να αλλάξω απλά κωδικό..Σε κάθε περίπτωση δεν γνωρίζω κωδικό εγκαταστάτη-διαχειριστή(μπορεί και να μην χρειαστεί)
Ευχαριστω!

Προϋπόθεση για να αλλάξεις τον κωδικό σου είναι να γνωρίζεις τον master κωδικό του συστήματος (χρήστης 02).
Αν εσυ εχεις όντως τον μαστερ κωδικό και οι χειρισμοι που κανεις στο συστημα για οπλιση/αφοπλιση γίνονται με αυτον τον κωδικό τότε πάτησε:

[ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΣΤΕΡ]+[802]+[ΝΕΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΣΤΕΡ]+[ΝΕΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΣΤΕΡ]

Το πληκτρολόγιο μπορεις να το ανοιξεις προσεκτικα και να το καθαρίσεις, το πιο πιθανο ειναι να εχει βρωμίσει κατω απο τα πληκτρα.