PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρεύμα για φωτιστικά κηπου



ababapanos
18-04-16, 01:21
Καλημέρα θέλω βοήθεια για να περάσω υπόγεια στο χώμα καλώδιο για να δινει ρεύμα σε 4 φωτιστικά κήπου.
την σύνδεση εννοείται δεν θα την κάνω εγώ αλλά Ηλεκτρολογος.

εγω ομως πρέπει να να κάνω το χαντάκι στο χώμα όπου θα περαστεί το καλώδιο ρεύματος.
Οι ερωτηςεις Μου ειναι
1. Σε τι βάθος πρέπει να είναι?

2.πρεπει να πάρω και σωλήνα σπιράλ για να περάσει μέσα σε αυτό το καλώδιο? η αν είναι απο τα μαύρα τα ενισχυμένα που λένε οτι είναι εξωτικού χώρου δεν χρειάζεται?

3.στο τέλος του τελευταίου φωτιστικου θέλω να κάνω και μια εξωτερική μπριζα. Γίνεται ?

σας ευχαριστω πολύ.

nestoras
18-04-16, 01:30
Καλημέρα θέλω βοήθεια για να περάσω υπόγεια στο χώμα καλώδιο για να δινει ρεύμα σε 4 φωτιστικά κήπου.
την σύνδεση εννοείται δεν θα την κάνω εγώ αλλά Ηλεκτρολογος.

εγω ομως πρέπει να να κάνω το χαντάκι στο χώμα όπου θα περαστεί το καλώδιο ρεύματος.
Οι ερωτηςεις Μου ειναι
1. Σε τι βάθος πρέπει να είναι?

2.πρεπει να πάρω και σωλήνα σπιράλ για να περάσει μέσα σε αυτό το καλώδιο? η αν είναι απο τα μαύρα τα ενισχυμένα που λένε οτι είναι εξωτικού χώρου δεν χρειάζεται?

3.στο τέλος του τελευταίου φωτιστικου θέλω να κάνω και μια εξωτερική μπριζα. Γίνεται ?

σας ευχαριστω πολύ.

1. Αν σκάβεις τον κήπο συχνά τότε καλύτερα να το βάλεις σχετικά βαθιά. Ο επιπλέον κόπος όμως είναι αρκετός.

2. Καλό θα ήταν να βάλεις σπιράλ που είναι για θάψιμο με διάμετρο σχετικά αρκετά πιο μεγάλη από το καλώδιο τόσο για να προστατέψεις το καλώδιο από κανένα γκασμά ή κανένα πατόφτυαρο όσο και για να μπορείς να τραβήξεις επιπλέον καλώδια μετά. Μαζί με τα καλώδια θα έριχνα κι ένα γαλβανιζε σύρμα να υπάρχει.

3. Σε καμιά περίπτωση δε θα βάλεις σκέτη την πρίζα έξω ακόμη κι άν έχει κάλλυμα. Θα πάρεις ένα μεταλλικό στεγανό κουτί (πχ ΚΥΒΑ), θα μπεις μέσα στο κουτί με στυπιοθλύπτη στο καλώδιο και θα βάλεις την πρίζα μέσα στο στεγανό κουτί.

Καλώδια εννοείται ότι θα βάλεις "μαύρα".

vasilllis
18-04-16, 08:31
Τα φωτιστικα κηπου αν ειναι 220V θα βαλεις μετασχηματιστη 1:1.Καλυτερα ομως να δουλευαν με χαμηλη ταση τα φωτιστικα.
η πριζα καλο ειναι να παει με δικη της ,ξεχωριστη γραμμη.

ababapanos
18-04-16, 10:38
ευχαριστω για τις απαντησεις, αυτο με το εξωτερικο κουτι για την πριζα δεν καταλαβα...

κατι τετοιο που ειχα στο μυαλο μου δεν κανει δηλαδη? http://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AC-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%85/ferrara-147-16900-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B1-%CE%BA%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%85/

Πατέντες
18-04-16, 12:00
Όχι δεν κάνει αυτό.
64152Κάτι τέτοιο πρέπει να βάλεις και μέσα του τις πρίζες ή την πρίζα.
Εγώ συμφωνώ με τον Παναγιώτη ως προς το σύρμα το γαλβανιζέ. Αλλά θα μπορούσες να βάλεις ρίξει και λίγο τσιμέντο, αλλά είναι μεγαλύτερη φασαρία!!!

geoek4
19-04-16, 12:55
Για ποσα μετρα μιλάμε σκάψιμο; Εγω θα σου ελεγα αντί για σπιράλ να περάσεις τα καλώδια μεσα σε γαλβανιζε σωλήνα. Απο πανω και σε καποια απόσταση εχω δει που στρώνουν ενα πλαστικο πλέγμα, το οποίο ουσιαστικά ειναι προειδοποιητικό, αν πχ παει και σκάψει κάποιος και χτυπησει το πλέγμα, να καταλαβει οτι απο κατω εχει καλώδια ρεύματος.

george33
20-04-16, 19:51
Τα φωτιστικα κηπου αν ειναι 220V θα βαλεις μετασχηματιστη 1:1.Καλυτερα ομως να δουλευαν με χαμηλη ταση τα φωτιστικα.
η πριζα καλο ειναι να παει με δικη της ,ξεχωριστη γραμμη.

Να ρωτήσω κάτι,αν είναι ασφαλές ο μετασχηματστής 1:1 γιατί δεν βάζουμε έναν στην είσοδο της παροχής του πίνακα μας και να έχουμε όλη την εγκατάσταση του σπιτιού μας μετά τον μετασχηματιστή;

stam1982
20-04-16, 21:19
Θα επρεπε να εχεις ενα δωματιο για το μετασχηματιστη και πιθανοτατα θα κοστιζε οσο το σπιτι.

alpha uk
20-04-16, 21:38
Τήν δουλειά πού κάνει ό μετασχηματιστής , τήν κάνει καί τό RCD στόν πίνακα

george33
20-04-16, 22:20
Α μαλιστα, δηλαδή ένας μσ γύρο στα 10kVa είναι τόσο ογκώδης και ακριβώς;
Και εκτός από το κόστος υπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος;

Fixxxer
20-04-16, 22:38
Α μαλιστα, δηλαδή ένας μσ γύρο στα 10kVa είναι τόσο ογκώδης και ακριβώς;
Και εκτός από το κόστος υπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος;

Ενας μονοφασικος Μ/Σ 10 kVA υπολογισε οτι εχει υψος καπου μισο μετρο και περιπου 30x30cm ή 40x30cm αναλογα (μηκος-πλατος)
Ο αλλος κινδυνος ειναι οτι πρεπει να μην υπαρχει προσβαση σε καποιον που δεν ξερει οποτε δεν κανει για σπιτι για ευνοητους λογους...

Ηλιας Α
20-04-16, 22:47
Να ρωτήσω κάτι,αν είναι ασφαλές ο μετασχηματστής 1:1 γιατί δεν βάζουμε έναν στην είσοδο της παροχής του πίνακα μας και να έχουμε όλη την εγκατάσταση του σπιτιού μας μετά τον μετασχηματιστή;


Να ρωτήσω κάτι,αν είναι ασφαλές ο μετασχηματστής 1:1 γιατί δεν βάζουμε έναν στην είσοδο της παροχής του πίνακα μας και να έχουμε όλη την εγκατάσταση του σπιτιού μας μετά τον μετασχηματιστή;
Εύστοχη η ερώτησή σου!
Δεν υπάρχει ποιο ύπουλος κίνδυνος ηλεκτροπληξίας στα αγείωτα συστήματα όπως π΄χ ο μετασχηματιστής 1:1

MacGyver
20-04-16, 22:56
Τήν δουλειά πού κάνει ό μετασχηματιστής , τήν κάνει καί τό RCD στόν πίνακα
Ο μετασχηματιστής προλαμβάνει (δεν επιτρέπει να γίνει διαρροή) ενώ το RCD προστατεύει αφού ήδη έχει υπάρξει η διαρροή (με ότι συνεπάγεται αυτό).
Χρονικά βρίσκεται πάντα ένα βήμα πίσω από τον μετ/στή .

alpha uk
20-04-16, 23:05
Ο μετασχηματιστής προλαμβάνει (δεν επιτρέπει να γίνει διαρροή) ενώ το RCD προστατεύει αφού ήδη έχει υπάρξει η διαρροή (με ότι συνεπάγεται αυτό).
Χρονικά βρίσκεται πάντα ένα βήμα πίσω από τον μετ/στή .

Δηλαδή εσύ στό σπίτι σού θά τοποθετούσες ένα μετασχηματιστή 10 - 20ΚVΑ αντί τού RCD

MacGyver
20-04-16, 23:16
Όχι, RCD έχω. Απλά δεν αντικαθιστά το ένα το άλλο.
Τα υπέρ του RCD σε σχέση με τον μετ/στή είναι το μέγεθος, η ευκολία εγκατάστασης και οι μηδενική απώλεια.
Τα κατά είναι ότι η ασφάλεια του στηρίζεται σε κινούμενα μηχανικά στοιχεία (πιθανότητα αστοχίας) και ότι όπως προείπα θεραπεύει αφού συμβεί το γεγονός.
Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται η γαλβανική απομόνωση με την "θεραπεία".
Είναι σαν να περπατά κάποιος με μπότες μέχρι το γόνατο σε ένα λάκκο με φίδια και κάποιος να περπατά ξυπόλητος με ένεση κορτιζόνης στο χέρι.

nestoras
20-04-16, 23:44
Να σημειώσω ότι στον κήπο με Μ/Σ 1:1 θα σαπίσει όλη η εξωτερική εγκατάσταση και μετά μπορεί να καταλάβουμε ότι κάτι δεν πάει καλά.
Επίσης, ο Μ/Σ απομόνωσης προσφέρει προστασία μόνο όταν θα αγγίξει κάποιος μεμονωμένα τη "φάση" (ή τον "ουδέτερο") του δευτερέυοντος κι όχι αν τα αγγίξει ταυτόχρονα και τα δυο!

Ο ΔΔΕ θα προστατέψει σε μεγαλύτερο βαθμό στην ταυτόχρονη επαφή φάσης-ουδέτερου γιατί είναι πολύ πιθανό να έχω και κάποιο ρεύμα διαρροής προς τη γη ανάλογα με τις συνθήκες.

Ο ΔΔΕ θα πέσει αν φθαρεί κάποιος αγωγός (φάση ή ουδέτερος) και έρθει σε επαφή με τη γη (προλαβαίνουμε τη ζημιά από την αρχή!).

Δε μπορώ να κατάλαβω γιατί στον κήπο πρέπει να λαμβάνονται τέτοια μέτρα ασφαλείας ενώ πχ το 80% των μπάνιων στην Ελλάδα έχουν πρίζα 230V AC μέσα χωρίς Μ/Σ απομόνωσης. Γι'αυτή την πρίζα δεν ανησυχούμε μήπως πάθουν ηλεκτροπληξία τα παιδιά μας;

Το μόνο που έχω να προτείνω σε εξωτερικές εγκαταστάσεις είναι απλά η χρήση 2ου ΔΔΕ στην εξωτερική γραμμή μόνο και μόνο για να μην μένει το σπίτι χωρίς ρεύμα όταν βρέχει έξω και υπάρχει βλάβη. Με σωστή επιλογή υλικών και σωστό εγκαταστάτη δε θα παρουσιαστούν ιδιαίτερα προβλήματα.

vasilllis
21-04-16, 00:10
Να ρωτήσω κάτι,αν είναι ασφαλές ο μετασχηματστής 1:1 γιατί δεν βάζουμε έναν στην είσοδο της παροχής του πίνακα μας και να έχουμε όλη την εγκατάσταση του σπιτιού μας μετά τον μετασχηματιστή;
Εύστοχη η ερώτησή σου!
Δεν υπάρχει ποιο ύπουλος κίνδυνος ηλεκτροπληξίας στα αγείωτα συστήματα όπως π΄χ ο μετασχηματιστής 1:1
σεβαστη η αποψη σου αλλα παραμενει μια αποψη.


Στάλθηκε August 30. 2014 22:39:36 Από 94.69.85.16:
Γεια σας κ. Βασίλη. Η προστασία από ηλεκτροπληξία με διάταξη διαφορικού ρεύματος (ΔΔΡ) με IΔΝ <=30mA είναι ένα νομοθετημένο και αποδεκτό μέτρο προστασίας όπως επίσης και ο ηλεκτρικός διαχωρισμός (π.χ. μετασχηματιστής 230V/230V). To ποιο μέτρο προστασίας θα επιλεγεί για κάθε περίπτωση, εναπόκειται στην απόφαση και στην ευθύνη του ηλεκτρολόγου. Με εκτίμηση,
/Γιώργος Σαρρής

Εχετε συνδεσει πισινες φωτιστικα κλπ με ρελε διαρροης και σας δουλευουν ολα απροβληματιστα??


Να σημειώσω ότι στον κήπο με Μ/Σ 1:1 θα σαπίσει όλη η εξωτερική εγκατάσταση και μετά μπορεί να καταλάβουμε ότι κάτι δεν πάει καλά.
Επίσης, ο Μ/Σ απομόνωσης προσφέρει προστασία μόνο όταν θα αγγίξει κάποιος μεμονωμένα τη "φάση" (ή τον "ουδέτερο") του δευτερέυοντος κι όχι αν τα αγγίξει ταυτόχρονα και τα δυο!

Ο ΔΔΕ θα προστατέψει σε μεγαλύτερο βαθμό στην ταυτόχρονη επαφή φάσης-ουδέτερου γιατί είναι πολύ πιθανό να έχω και κάποιο ρεύμα διαρροής προς τη γη ανάλογα με τις συνθήκες.

Ο ΔΔΕ θα πέσει αν φθαρεί κάποιος αγωγός (φάση ή ουδέτερος) και έρθει σε επαφή με τη γη (προλαβαίνουμε τη ζημιά από την αρχή!).

Δε μπορώ να κατάλαβω γιατί στον κήπο πρέπει να λαμβάνονται τέτοια μέτρα ασφαλείας ενώ πχ το 80% των μπάνιων στην Ελλάδα έχουν πρίζα 230V AC μέσα χωρίς Μ/Σ απομόνωσης. Γι'αυτή την πρίζα δεν ανησυχούμε μήπως πάθουν ηλεκτροπληξία τα παιδιά μας;

Το μόνο που έχω να προτείνω σε εξωτερικές εγκαταστάσεις είναι απλά η χρήση 2ου ΔΔΕ στην εξωτερική γραμμή μόνο και μόνο για να μην μένει το σπίτι χωρίς ρεύμα όταν βρέχει έξω και υπάρχει βλάβη. Με σωστή επιλογή υλικών και σωστό εγκαταστάτη δε θα παρουσιαστούν ιδιαίτερα προβλήματα.

Παναγιωτη να σου κανω μια ερωτηση?Αν βαλεις και τα δυο δαχτυλα στην πριζα θα πεσει ο ΔΔΕ?

nestoras
21-04-16, 01:02
Παναγιωτη να σου κανω μια ερωτηση?Αν βαλεις και τα δυο δαχτυλα στην πριζα θα πεσει ο ΔΔΕ?

Εξαρταται απο τις συνθηκες και τα δαχτυλα! Πχ, αν βαλεις απο διαφορετικό χερι και εισαι σε υγρο πατωμα το πιο πιθανο ειναι να πεσει (στην περιπτωση του Μ/Σ απλα πεθαινεις).

Αν βαλεις απο το ιδιο χερι τοτε στην περιπτωση που δεν πεσει (προσωπικη εμπειρια), θα πρεπει να πεταξεις το χερι σου.

Οι διαδρομες ρευματος που δεν περνανε απο την καρδια ειναι δυσκολο να αφησουν μονιμα προβληματα και ακομη πιο δυσκολο να επιφερουν θανατο.

Οι εγκαταστασεις για πισίνες εχουν προδιαγραφές ασφαλειας. Στην περιπτωση του νηματοθέτη, μιλαμε για καποια φωτιστικά κήπου. Αν γινει σωστη εγκατασταση με τα σωστα υλικα δε θα εχει ποτε προβλημα. Στην περιπτωση της πισινας εχουμε φωτιστικα που ειναι 24/7 μεσα σε νερο με κάποια "Α" πίεση κιολας, δε μπορουν να συγκριθουν οι συνθηκες με κατι που θα βρεχεται μια φορα στο τόσο. Επισης στις πισίνες θα πρεπει να γινεται ελεγχος της εγκαταστασης. Και στην τελική, το νερο εχει μηδενικο δυναμικό όπως επισης και οι λουόμενοι, ειναι τρομερα δυσκολα να πεθανεις απο ηλεκτροπληξια εκει μέσα! :-)

vasilllis
21-04-16, 10:47
αν δεν είσαι σε υγρό πάτωμα; αν πιάσεις με το ενα χέρι φάση και το αλλο ουδέτερο και φορας παπουτσια με λαστιχο;
Δυστυχώς καμία περίπτωση δεν καλύπτει 100% Όλες τις περιπτώσεις, άλλωστε αν κάλυπτε δεν θα υπήρχαν και όλα αυτά τα μέτρα πρόληψης.
Αλλά σε μια μικρή εγκατάσταση μου φαίνεται δύσκολο να ακουμπήσει κάποιος τα δυο άκρα .

MacGyver
21-04-16, 11:32
Αν και μη ηλεκτρολόγος, νομίζω ότι ο νομοθέτης έχει προβλέψει γι αυτές τις περιπτώσεις όπως και για τον εργασιακό χώρο τη χρήση χαμηλής τάσης μέσω ειδικού μετ/στή.
Όλα τα άλλα είναι νερό στο κρασί χάρη της πρακτικής, του βολέματος και της οικονομίας.
Πού να βρεις σε σούπερ μάρκετ Ε27 στα 42V η στα 12Vac.
Ρισκάρουμε τη ζωή ποντάροντας στις χαμηλές πιθανότητες, όπως ρισκάρουμε καπνίζοντας, όπως ρισκάρει ο Σύριζα (https://www.youtube.com/watch?v=SVeDi5vP614) με την Τουρκία.

FILMAN
21-04-16, 13:34
Η τροφοδότηση παλμοτροφοδοτικών με μετασχηματιστή 1:1 προκαλεί μεγαλύτερες εκπομπές ΕΜΙ. Τα πλεονεκτήματα της με αναφορά στη γη παροχής ρεύματος είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά της γαλβανικά απομονωμένης.

lepouras
21-04-16, 14:31
και εάν (άντε και βάλαμε μετασχηματιστή 1/1) έχουμε φθορά στον ένα πόλο της γραμμής και γειωθεί τότε δεν έχουμε μια εγκατάσταση σαν να μην είχαμε τον μετασχηματιστή και δεν έχουμε ούτε ΔΔΕ?
το τη προβλέπει η νομοθεσία δεν έχει να μου λέει τίποτα μιας και κάποτε το ΔΔΕ ήταν προαιρετικό. η νομοθεσία αλλάζει. το σφάλμα υπήρχε και πριν την νομοθεσία και μετά. όσες κατεστραμμένες εγκαταστάσεις έχω δει σε κήπους ήταν από μετασχηματιστή (και 42 βολτ και 1/1). όταν κάτι δεν μπορεί να σε προειδοποιήσει για την αρχή του προβλήματος τότε για εμένα δεν είναι σωστό. εκτός αν βάλετε μετά το μετασχηματιστή και κάνα όργανο μέτρησης της μόνωσης της εγκατάστασης ώστε να ειδοποιήσει όταν ξεκινήσει το πρόβλημα.
να μην πω ότι από τους 10 μετασχηματιστές που βρήκα οι 11 δεν ήταν σωστά σφαλισμένοι ή και καθόλου (και πρωτεύων και δευτερεύον) βλέπεις η νομοθεσία επιτρέπει τον μετασχηματιστή αλλά έχουμε να κάνουμε και με την ασχετοσύνη του εγκαταστάτη που δεν του αναλύει η νομοθεσία παραπέρα τη πρέπει να κάνει για να μην βάλει καμιά φωτιά.

tomis
21-04-16, 15:08
να τα κάνουμε σούμα τώρα....
1. μετασχηματιστής ανάλογος της ισχύς που θές
2. σωλήνα γαλβανιζέ διπλάσια σε διατομή ..τουλάχιστον ...του καλωδίου
3. οδηγός ....σύρμα γαλβανιζέ για μελλοντικό περασμα αλλου καλωδίου μέσα στον σωλήνα.
4 καλώδιο οπωσδήποτε με γείωση (3χ1.5 η 3χ2.5) ΝΥΜ ..Η..καλύτερα ανθυγρό (μαύρο)
5. ρελε προστασίας (διαροής ) στο δευτερεύον του μ/σ
6. μ/ς 1:1 ανάλογης ισχύος του φορτίου σου
7. πίνακας εξωτερικός στεγανος (πλαστικός-σιδερένιος)
8. ασφάλεια ανάλογη του ρεύματος του πρωτέον (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ) του μ/ς
9. ασφάλεια ανάλογη του ρεύματος του δευτερέον του μ/ς
10. ενδεικτικη λυχνια πρωτευοντος-δευτερέοντος
11. διακόπτη/ες εξωτερικου χώρου στεγανοι
12. μπριζα εξωτερικου χώρου στεγανή
13. κουτί διακλδώσεως εξωτερικου χώρου στεγανό (εάν χρειάξεται)
14. σιλικόνη όπου χρειάζεται για στεγανοποιηση
15. ........


καλή δουλειά:biggrin:

vasilllis
21-04-16, 15:09
Αν και μη ηλεκτρολόγος, νομίζω ότι ο νομοθέτης έχει προβλέψει γι αυτές τις περιπτώσεις όπως και για τον εργασιακό χώρο τη χρήση χαμηλής τάσης μέσω ειδικού μετ/στή.
Όλα τα άλλα είναι νερό στο κρασί χάρη της πρακτικής, του βολέματος και της οικονομίας.
Πού να βρεις σε σούπερ μάρκετ Ε27 στα 42V η στα 12Vac.
Ρισκάρουμε τη ζωή ποντάροντας στις χαμηλές πιθανότητες, όπως ρισκάρουμε καπνίζοντας, όπως ρισκάρει ο Σύριζα (https://www.youtube.com/watch?v=SVeDi5vP614) με την Τουρκία.

411.1
Προστασία με πολύ χαμηλή τάση
Η χρησιμοποίηση μιας από τις δύο πολύ χαμηλές τάσεις SELV ή PELV αποτελεί μέτρο προστασίας
συγχρόνως έναντι άμεσης και έναντι έμμεσης επαφής

412.5.1 Η χρήση διατάξεων προστασίας διαφορικού ρεύματος με ονομαστικό διαφορικό ρεύμα λειτουργίας
Ι ∆n ίσο ή μικρότερο από 30mA αναγνωρίζεται ως πρόσθετο μέτρο προστασίας έναντι ηλεκτροπληξίας
από άμεση επαφή, σε περίπτωση αστοχίας των άλλων μέτρων προστασίας ή απερισκεψίας των ατόμων
που χρησιμοποιούν την εγκατάσταση ή βρίσκονται σε χώρο πλησίον αυτής.



τυχαιες παραγραφοι απο τον ελοτ.
Απλα να σου δειξω οτι ο νομοθετης δεν απαιτει σε πολλες περιπτωσεις αλλα κανει χρηση σαν ενημερωση και το αφηνει στην διακριτικη ευχέρεια του καθενος.
Για την χαμηλη ταση που λες συμφωνω,αλλα αν εχει ενα μεγαλο κτημα πρακτικα ειναι παρα πολυ δυσκολο,επισης αν θελει και μια πριζα στον κηπο?η το μοτερ της γκαραζοπορτας?Δυστηχως δεν γινεται παντα.

vasilllis
21-04-16, 15:22
και εάν (άντε και βάλαμε μετασχηματιστή 1/1) έχουμε φθορά στον ένα πόλο της γραμμής και γειωθεί τότε δεν έχουμε μια εγκατάσταση σαν να μην είχαμε τον μετασχηματιστή και δεν έχουμε ούτε ΔΔΕ?
το τη προβλέπει η νομοθεσία δεν έχει να μου λέει τίποτα μιας και κάποτε το ΔΔΕ ήταν προαιρετικό. η νομοθεσία αλλάζει. το σφάλμα υπήρχε και πριν την νομοθεσία και μετά. όσες κατεστραμμένες εγκαταστάσεις έχω δει σε κήπους ήταν από μετασχηματιστή (και 42 βολτ και 1/1). όταν κάτι δεν μπορεί να σε προειδοποιήσει για την αρχή του προβλήματος τότε για εμένα δεν είναι σωστό. εκτός αν βάλετε μετά το μετασχηματιστή και κάνα όργανο μέτρησης της μόνωσης της εγκατάστασης ώστε να ειδοποιήσει όταν ξεκινήσει το πρόβλημα.
να μην πω ότι από τους 10 μετασχηματιστές που βρήκα οι 11 δεν ήταν σωστά σφαλισμένοι ή και καθόλου (και πρωτεύων και δευτερεύον) βλέπεις η νομοθεσία επιτρέπει τον μετασχηματιστή αλλά έχουμε να κάνουμε και με την ασχετοσύνη του εγκαταστάτη που δεν του αναλύει η νομοθεσία παραπέρα τη πρέπει να κάνει για να μην βάλει καμιά φωτιά.

Aς μην πιασουμε το τι εχουμε δει,νομιζω δεν θα βγει ακρη.Κυριαρχο τοπιο σε αυτα που εχουμε δει ολοι ειναι bypass δδε.
Ναι ο επιτηρητης μονωσης αν τον θεωρεις αναγκαιο μπορει να τοποθετηθει.
Για την τυχαια γειωση ενος πολου ,μπορει να συμβει και τα μεταλικα μερη να γινουν ενεργος αγωγος οποτε περιμενουμε το αλλο σφαλμα (που πρεπει να ειναι ο αλλος πολος)

alpha uk
21-04-16, 15:46
Στούς κανονισμούς υπάρχει ειδική αναφορά γιά εγκαταστάσεις σέ(special location).ειδικές εγκαταστάσεις, σέ αγροτικές, πισίνες, shower, σάουνα, jacuzzi,παροχές κάμπινγκ, παροχές σέ μαρίνες, παροχές σέ αυτοκινούμενες τηλεπικοινωνίες, κτλ . Σέ όλες τής περιπτώσεις αυτό πού μάς ενδιαφέρει είναι νά γίνεται (απομόνωση, αποκοπή, διαχωρισμός) separation στά Αγγλικά. Αυτό μπορεί νά γίνει, όπως ανέφερε καί ό Βασίλης πιό πάνω καί μέ τούς δύο τρόπους. Αλλά σέ ότι έχει νά κάνει μέ τοποθέτηση μετασχηματιστή ,τουλάχιστον εδώ στήν Αγγλία, χρησιμοποιείται μόνο σέ ειδικές περιπτώσεις καί πότε σέ 1/1.στίς περισσότερες άνωθεν περιπτώσεις χρησιμοποιείται RCD καί καλώδια τύπου SWA. Παλαιότερα σέ πισίνες (γιά φωτισμό) τοποθετούσες μετασχηματιστή 230/42 ,τώρα πλέον έχει καταργηθεί καί αυτό καί ή απομόνωση γίνεται μέσω RCD . Περίπτωση πού πρέπει απαραίτητα νά γίνει γαλβανική απομόνωση είναι αυτή τής τοποθέτησης (shaver point) γιά ξύρισμα ή οδοντόβουρτσα μέσα στό μπάνιο 230/110,230V, σέ ότι έχει νά κάνει μέ κήπους , εγκατάσταση μέ ενισχυμένα καλώδια μέ 100% αδιάβροχες διακλαδώσεις καί RCD. Γενικά ή τοποθέτηση μετασχηματιστή 1/1 γίνεται μόνο όταν ό κατασκευαστής, αυτού ,οτιδήποτε είναι αυτό, πού πρέπει νά τοποθετηθεί κάνει ειδική αναφορά γιά γαλβανική απομόνωση 1/1 . Τέλος εδώ στήν Αγγλία όλοι όι επαγγελματίες τεχνίτες χρησιμοποιούν εργαλεία μέ γαλβανική απομόνωση ,όλα τά (power tools) λειτουργούν στά 110V μέ μετασχηματιστή 3,4,5,10 KVA 230/110V καθώς επίσης σέ πολλές βιομηχανίες γιά τήν λειτουργίας τών εργαλείων υπάρχει ξεχωριστή εγκατάσταση μέ πρίζες 110V μέσω μετασχηματιστή στόν οποίο γίνεται ουδετεροση καί τοποθέτηση RCD στό δευτερεύων, Καί πάλι θά πώ ότι στούς κανονισμούς γίνεται ειδική αναφορά αναλυτικά γιά οτιδήποτε έχει νά κάνει μέ (special location) τουλάχιστον γιά τά BS standards

MacGyver
21-04-16, 15:47
1. Ο 1/1 προσφέρει γαλβανική απομόνωση με ότι αυτό συνεπάγεται. Η τάση όμως συνεχίζει να είναι υψηλή.
Σκεφτείτε ότι μιλάμε για μέρη μονίμως εκτεθειμένα στην βροχή, στα μπέκ, στα παιδάκια που βάζουν παντού τα χέρια καθώς και στα έντομα που όπου υπάρχει φως μαζεύονται.
Το θετικό είναι ότι πέρα από την απομόνωση είναι 100% συμβατό με τα κοινά υλικά.
2. Απευθείας μέσω ΔΔΡ. Η πλέον εύκολη εγκατάσταση. Όλα ίδια, διακόπτες, γραμμές, λάμπες, πρίζες .....κ.λπ, σαν να μήν συμβαίνει τίποτα και επιπλέον έχουμε την προστασία. Και πάλι όμως η τάση είναι υψηλή και η ασφάλεια έγκειται στο γεγονός ότι θα υπάρχει ανταπόκριση απο τον ΔΔΡ.
3. Η πιθανότητα να πετύχουμε περιπουτζή ηλεκτρολόγο υπάρχει σε όλες τις περιπτώσεις οπότε δεν το λαμβάνω υπόψιν.

Προσωπικά θα έβαζα ένα τροφοδοτικό 12VDC με μετ/στή (τα ράγας έχουν) με Ε27 led στα 12VDC (για να μήν έχουμε και EMI και να μπορώ να ακούω ΑΜ και SW) να καίνε νύχτα μέρα χωρίς να νοιάζομαι για το κόστος κι την ασφάλεια.
Πλέον υπάρχουν τέτοιες λάμπες στο εμπόριο σε Ε27. Link (http://e-damianakis.gr/led/e-27-el/lamptiras-12v-dc-led-e27-7-watt-thermo-leyko-smsqp-a003-for-solar-power-application.html)
Ότι είναι εύκολο και μας βολεύει κατά κανόνα είναι λάθος.

FILMAN
21-04-16, 15:53
να τα κάνουμε σούμα τώρα....
1. μετασχηματιστής ανάλογος της ισχύς που θές
2. σωλήνα γαλβανιζέ διπλάσια σε διατομή ..τουλάχιστον ...του καλωδίου
3. οδηγός ....σύρμα γαλβανιζέ για μελλοντικό περασμα αλλου καλωδίου μέσα στον σωλήνα.
4 καλώδιο οπωσδήποτε με γείωση (3χ1.5 η 3χ2.5) ΝΥΜ ..Η..καλύτερα ανθυγρό (μαύρο)
5. ρελε προστασίας (διαροής ) στο δευτερεύον του μ/σ
6. μ/ς 1:1 ανάλογης ισχύος του φορτίου σου
7. πίνακας εξωτερικός στεγανος (πλαστικός-σιδερένιος)
8. ασφάλεια ανάλογη του ρεύματος του πρωτέον (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ) του μ/ς
9. ασφάλεια ανάλογη του ρεύματος του δευτερέον του μ/ς
10. ενδεικτικη λυχνια πρωτευοντος-δευτερέοντος
11. διακόπτη/ες εξωτερικου χώρου στεγανοι
12. μπριζα εξωτερικου χώρου στεγανή
13. κουτί διακλδώσεως εξωτερικου χώρου στεγανό (εάν χρειάξεται)
14. σιλικόνη όπου χρειάζεται για στεγανοποιηση
15. ........


καλή δουλειά:biggrin:
Είσαι ηλεκτρολόγος με άδεια;

lepouras
21-04-16, 15:58
ναι αλλά στα 12 βολτ τη καλώδιο πρέπει να βάλεις στον κήπο για να μην έχουμε πτώση τάσης?

alpha uk
21-04-16, 16:04
ναι αλλά στα 12 βολτ τη καλώδιο πρέπει να βάλεις στον κήπο για να μην έχουμε πτώση τάσης?
Χαχα, εάν ή διαδρομή είναι 100μ, μάλλον γιά 2χ10 mm

MacGyver
21-04-16, 16:11
Είπαμε, led λάμπες!
Να προσθέσω επίσης ότι είμαι παθών, στο σπίτι μου, όχι σε αλλουνού.
Λέει να τεστάρεται ο ΔΔΡ κάθε τόσο, αλλά ποιος το κάνει; Όταν μάλιστα μετά πρέπει να ρυθμίσει την ώρα στην κουζίνα, το microwave, να περιμένει να μπουτάρει το router (αυτό που το βάζεις) !!

vasilllis
21-04-16, 16:11
Χαχα, εάν ή διαδρομή είναι 100μ, μάλλον γιά 2χ10 mm
στα 100μ αποκλειεται να μπει ενα φωτιστικο βαλε δεκα να ειμαστε μεσα + αλλα δεκα απο την απεναντι πλευρα.

alpha uk
21-04-16, 16:37
Είπαμε, led λάμπες!
Να προσθέσω επίσης ότι είμαι παθών, στο σπίτι μου, όχι σε αλλουνού.
Λέει να τεστάρεται ο ΔΔΡ κάθε τόσο, αλλά ποιος το κάνει; Όταν μάλιστα μετά πρέπει να ρυθμίσει την ώρα στην κουζίνα, το microwave, να περιμένει να μπουτάρει το router (αυτό που το βάζεις) !!

Split load πίνακα μέ τοποθέτηση ξεχωριστών RCBO καί έχεις τό κεφάλι σού ήσυχο

MacGyver
21-04-16, 19:04
Πάντως για να μην υπάρχει παρεξήγηση, εφόσον ο νόμος το επιτρέπει, και εγώ στην πισίνα σας και στον κήπο σας θα έβαζα ΔΔΡ στα 220 απευθείας .
Δέκα λεπτά υπόθεση και θα είχα τελειώσει ήδη.
Τα υπόλοιπα είναι σκέψεις και προβληματισμοι για το τι θα έκανα και γιατί, στη δικιά μου βίλα.

vasilllis
21-04-16, 19:13
Πάντως για να μην υπάρχει παρεξήγηση, εφόσον ο νόμος το επιτρέπει, και εγώ στην πισίνα σας και στον κήπο σας θα έβαζα ΔΔΡ στα 220 απευθείας .
Δέκα λεπτά υπόθεση και θα είχα τελειώσει ήδη.
Τα υπόλοιπα είναι σκέψεις και προβληματισμοι για το τι θα έκανα και γιατί, στη δικιά μου βίλα.
μην το λες ετσι υποτιμητικα.πες μας τι θα εβαζες σε μοτερ γκαραζοπορτας,1 αντλια συντριβανι,1 πηγαδι,δυο ομβρίων.

MacGyver
21-04-16, 19:38
Όχι ειλικρινά, απλά το κάτι παραπάνω ψάχνεται χάρη της έρευνας και του προβληματισμού.
Το τέλειο και το άριστο δεν έχει τελειωμό. Χρειάζεται και η πρακτική θεώρηση.
Το "βίλα" το έβαλα για να εμπεριέχει και την απόσταση των 100μ που είπατε πρίν :)

lepouras
22-04-16, 01:19
βρε MG γιαυτό είπα πριν ότι δεν έχει να μου λέει και τίποτα τη λένε οι κανονισμοί.
αλλά αν πούμε ότι το ΔΔΕ που είπαμε ότι για τον κήπο βάζεις ένα ανεξάρτητο και όχι του σπιτιού δεν το ελέγχει κάποιος ποτέ, σκέψου πότε ελέγχει την εγκατάσταση του κήπου αν έχει μισόκαταστραφεί?
ποτέ μέχρι να ξεμείνει.
το <<κόπος>> που λες αρχικά ενώ <<το ΔΔΕ εύκολο>> έχει σαν αποτέλεσμα μια εγκατάσταση που πρέπει να αλλαχτεί με πολύ μεγάλο κόστος.
αυτό είναι ένας πολύ μεγάλος παράγοντας όταν ο άλλος ΔΕΝ θα το κάνει.
οπότε ξανά καταλήγει σε μπαλώματα και φτου ξανά μ/τ.
φυσικά ξανά αναφέρω ότι μιλάμε για ανεξάρτητο ΔΔΕ στον κήπο και όχι με του υπόλοιπου σπιτιού.
η αναφορά μου για το τη έχω συναντήσει δεν είχε να κάνει ότι να<< επειδή το είδα γιαυτό το λέω>> αλλά για την<< επιβεβαιώσει ότι αυτού που λέω το συναντάω συνέχεια>>.
σε πληροφορώ ότι καταλήγουν να γίνονται πολύ ποιο επικίνδυνες στην συνέχεια από ότι ασφάλεια πρόσφερε αρχικά.
όσο κατεβαίνει και η τάση (42-12 κλπ) εκεί έχουμε και αυξημένα ρεύματα.
και ναι έχει επιβεβαιωθεί η άποψη μου, γιατί και για φωτιές από όχι βραχυκυκλωμένα αλλά μέσο τις μούχλας που αναπτύχθηκε στους χαλκούς με αποτέλεσμα να πάρει φωτιά σχεδόν ο κήπος από το συνεχές αρκάρισμα που έκανε.
σε μ/τ 1/1 να έχει γειωθεί το ένα άκρο και κάποια χαζή διαρροή σε κάποιο άλλο σημείο (μέσο του άλλου πόλου του καλωδίου) να χτυπάει το ρεύμα σε όποιον το ακούμπαγε γιατί κατέληξε σαν μια απλή και ανασφάλιστη εγκατάσταση.


πολλές φορές ακούω το Αν αποτύχει το ΔΔΕ αλλά τελικά οι αριθμοί λένε ότι για να μην αποτύχει το ΔΔΕ 1 στο 1.000.000 πάμε στο 1 στις 2 (άντε να το κάνω 3-4-5?) καταστροφή τις εγκατάστασης με κίνδυνο από πυρκαγιά (άρα και κίνδυνο πάλι για ανθρώπινες ζωές) και κίνδυνο επίσης ηλεκτροπληξίας.
μου ακούγετε στο ίδιο με το << βάζουμε ασφάλειες τήξεως γιατί η αυτόματη μπορεί να χαλάσει >> αλλά αριθμητικά μην και ΔΕΝ δουλέψει η αυτόματη 1 στο 1.000.000 (θες στις 100.000? και μιλάμε να μην δουλέψει και να ΜΗΝ πέφτει. όχι να πέφτει γιατί έγινε ποιο ευαίσθητη ή πέφτει μόνιμα γιατί χάλασε γιατί και έτσι έχει εξασφαλίσει την προστασία) πάμε στο 1 στα 100 (θέλεις στα 1000?) να έχουμε καταστροφή μέσα στον πίνακα από θερμοκρασίες που αναπτύσσει λόγο των αρκ που έχει φάει η μήτρα και το πώμα.
κανένας δεν κλείνει τον γενικό πριν αλλάξει ασφάλεια και δεν την σφίγκει σωστά. να μην βάλω και τα αλουμινόχαρτα.
κανονισμοί ????
στην Ελλάδα αλλάζουν κάθε 30 χρόνια.
στο εξωτερικό κάθε 2-3.
αν πω στην Ελλάδα ότι θα βάλω μ/τ 1/1 και στο δευτερεύων γειώσω τον ένα πόλο και μετά βάλω ΔΔΕ (πχ γιατί δεν έχω ανεξάρτητη γραμμή μέχρι τον πίνακα ), θα μου πούνε δεν το προβλέπει ο κανονισμός, και δεν το προβλέπει γιατί είναι επικίνδυνο. στην Αγγλία που το προβλέπει ( θα μας το επιβεβαιώσει ο Γιάννης αν είναι έτσι) έχουν άλλο ρεύμα?
αλλιώς κινούνται τα ηλεκτρόνια εκεί?
άρα ξανα λέω.
δεν μου λένε σε τίποτα οι κανονισμοί.
καταλήγουμε στο τέλος να λέμε ότι δεν επιλέγουμε το Α γιατί μπορεί να χαλάσει και κάνουμε το Β για να χαλάσει σίγουρα.
σίγουρα υπάρχουν τρόποι να φτιαχτούν τέλεια όλα (πχ επιτηρητής μόνωσης στο δευτερεύων του μ/τ) αλλά το κόστος θα το φτάναμε στον θεό και κανένας δεν θα το έκανε (εκτός και αν είχε πιάσει το ΛΟΤΟ) οπότε δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο την μια μπάντα.
αν ξοδέψαμε γιατί βάλαμε μ/τ και χοντρά καλώδια, ενώ το ΔΔΕ θα μας έβγαινε τσάμπα (σχετικά) και ποιο εύκολα άρα ΔΕΝ είναι ασφαλές?
στο κάτω κάτω ποιο φθηνά θα έβγαινε ο επιτηρητής μόνωσης από τα χοντρότερα καλώδια για 12 ή 42 βολτ. και ναι αν θέλουμε να το δούμε ότι ξοδέψαμε περισσότερα τότε ας μπουν όχι ένα ΔΔΕ αλλά 3-4 για να μην ξεμείνει ούτε η γκαραζόπορτα ούτε οι αντλίες ούτε και τα φώτα εξαιτίας ενός προβλήματος..
ας μπουν και βοηθητικές επαφές με ηχητική σήμανση αν πέσει κάποιο που είναι απαραίτητο (πχ αντλιών). ποιο ακριβά.

δεν σου κάνω επίθεση ούτε έχω καμιά πρόθεση να σε προσβάλω απλά έτυχε να είσαι εσύ που τα συζητάμε (μαζί και με τους άλλους φυσικά).
απλά μου θυμίζει μερικές φορές η συζήτηση κάτι σαν τους ψυκτικούς που λένε << βάλε μου μια 20άρα στο aircondition (σε 1,5 ή 2,5 παροχή)>> και του λες <<θα σου βάλω 10 ή 16 κίνησης>> και απαντά << όχι μωρέ δεν θα δουλέψει. βάλε μια 20άρα, για το ξεκίνημα την θέλουμε, δεν θα τραβάει συνέχεια. εμείς έτσι το κάνουμε συνέχεια>>,
και άντε να συνεννοηθείς.:lool:
φιλικά όλα αυτά πάντα.:001_smile:

tomis
22-04-16, 10:50
Είσαι ηλεκτρολόγος με άδεια;
ποιός είσε και γιατί ρωτάς ;

FILMAN
22-04-16, 15:00
ποιός είσε και γιατί ρωτάς ;
Δεν απάντησες.

alpha uk
22-04-16, 19:49
Νά δώσω μία απάντηση σχετικά μέ τό τί γίνεται εδώ στήν Αγγλία μέ τούς μετασχηματιστές 1/1 . Καί πάλι θά πώ ότι ή απαντήσεις είναι μέσα στούς κανονισμούς, τό πρόβλημα μέ τούς κανονισμούς είναι ότι ,είναι έτσι γραμμένοι πού πολλές φορές ή απαντήσεις δέν είναι μόνο σέ ένα κεφάλαιο, θά πρέπει νά συνδυάσεις διαφορετικά κεφάλαια τών κανονισμών γιά νά πάρεις τήν σωστή απάντηση. Καί βέβαια πολλές φορές είναι καί θέμα λογικής. Τώρα γιά τό άν θά πρέπει νά γειωνουμε τό δευτερεύων καί νά τοποθετηθεί RCD ή όχι, εξαρτάται από τήν περίπτωση, τή θέλουμε νά τροφοδοτήσουμε, καί από τήν επικινδυνότητα, εάν γιά παράδειγμα ό μετασχηματιστής τροφοδοτεί ένα εργαλείο ,ή ένα φωτιστικό ,η ένα μοτέρ ,τότε ή επικινδυνότητα είναι ελάχιστη καί δέν χρειάζεται νά γίνει ουδετεροση , εάν όμως τροφοδοτεί πολλαπλά εργαλεία ,φωτιστικά, μοτέρ, τότε ή επικινδυνότητα αυξάνει καί καλό θά είναι νά γίνει ουδετεροση καί RCD. Στά αυτοκινούμενα ,τροχόσπιτα ,κινητές μονάδες τηλεπικοινωνίας τό σωστό είναι νά υπάρχει μετασχηματιστή 1/1 μέ ξεχωριστό ηλεκτρόδιο γείωσης καί. RCD .Στίς μαρίνες γιά τήν τροφοδοσία σέ καράβια, κότερα, ή οτιδήποτε άλλο ,ό εξωτερικός πίνακας θά πρέπει νά έχει RCD καί στό πλοίο μετασχηματιστής 1/1 μέ πολύ καλή ουδετεροση, bonding σέ πολλαπλά σημεία, καί RCD(μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια καί τό EMF καταστροφικό σέ πολλές περιπτώσεις όπως ανέφερε καί ό Φίλιππος ,ιδικά στίς μαρίνες, υπάρχει ξεχωριστό κεφάλαιο γιά τό τί γίνεται μέ τόν πύρινα τών μετασχηματιστών και τό EMF). Τέλος νά πώ ότι στίς τελευταίες δύο ανανεώσεις τών κανονισμών έχου γράφει ξεχωριστά κεφάλαια γιά τέτοιου είδους εγκαταστάσεις τά οποία δέν είναι μόνο BS αλλά καί ΕΝ

stef1800
25-04-16, 13:15
Καλημέρα θέλω βοήθεια για να περάσω υπόγεια στο χώμα καλώδιο για να δινει ρεύμα σε 4 φωτιστικά κήπου.
την σύνδεση εννοείται δεν θα την κάνω εγώ αλλά Ηλεκτρολογος.

εγω ομως πρέπει να να κάνω το χαντάκι στο χώμα όπου θα περαστεί το καλώδιο ρεύματος.
Οι ερωτηςεις Μου ειναι
1. Σε τι βάθος πρέπει να είναι?

2.πρεπει να πάρω και σωλήνα σπιράλ για να περάσει μέσα σε αυτό το καλώδιο? η αν είναι απο τα μαύρα τα ενισχυμένα που λένε οτι είναι εξωτικού χώρου δεν χρειάζεται?

3.στο τέλος του τελευταίου φωτιστικου θέλω να κάνω και μια εξωτερική μπριζα. Γίνεται ?

σας ευχαριστω πολύ.
Καλημέρα κι από εμένα.
Κατ αρχάς εφ όσων θα φωνάξεις ηλεκτρολόγο, θα επιθεωρήσει το χώρο σου και θα σε συμβουλέψει για το είδος της εγκατάστασης που θα κάνεις.
Τώρα στις ερωτήσεις σου
1 Εφ όσων είναι σε κήπο πρέπει να σκάψεις βαθύτερα από όσο φτάνουν τα εργαλεία που χρησιμοποιείς για την περιποίηση του και όχι λιγότερο από 30 εκ.
2 Προσωπικά για τέτοιου είδους εγκαταστάσεις προτιμώ πλαστικές σωλήνες ύδρευσης ή αποχέτευσης. Είναι παχύτερες και αντέχουν περισσότερα, η εκλογή πάντα είναι αναλόγως το χώρο και τη χρήση του π.χ. εάν περνάνε βαριά μηχανήματα από επάνω αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις χοντρή μεταλλική σωλήνα κλπ. Μαύρα καλώδια υπάρχουν και ΝΥΜ που κι αυτά είναι εξωτερικού χώρου, οπότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λές με μια τοσο ελειπή περιγραφή. Όπως και να χει κατά τη γνώμη μου προτίμησε το συνδυασμό σωλήνα και ΝΥΜ και μην θάψεις απλά το καλώδιο στο έδαφος ότι και να είναι αυτό.
3 Θα μπορούσες υποθέτω να περάσεις ένα ΝΥΜ 4 αγωγών για οικονομία αλλα σου συνιστώ να περάσεις δεύτερο ξεχωριστό καλώδιο με δική του ασφάλεια και διπολικό διακόπτη.
Εννοείται ότι η εγκατάσταση πρέπει να προστατεύεται όσο το δυνατόν καλύτερα από τις καιρικές συνθήκες και τον εξοπλισμό του κήπου σου

FILMAN
25-04-16, 15:14
Τί παραπάνω προσφέρει η παρουσία ενός μετασχηματιστή 1:1 με γειωμένο τον ένα πόλο του δευτερεύοντος (σε συνδυασμό με RCD), σε σχέση με την απουσία του; Εκτός από το μειωμένο ρεύμα βραχυκυκλώματος.

JOUN
25-04-16, 18:47
Kαι εγω αυτη την απορια εχω..Το να γειωσεις τον ενα πολο σημαινει εξαλειψη οποιουδηποτε πλεονεκτηματος της χρησης μετασχηματιστη 1:1.

alpha uk
25-04-16, 18:58
Προστασία κατά τής άμεσης επαφής ,τίποτε άλλο,

street
25-04-16, 19:10
42 βολτ για κηπο ....

alpha uk
25-04-16, 19:37
Kαι εγω αυτη την απορια εχω..Το να γειωσεις τον ενα πολο σημαινει εξαλειψη οποιουδηποτε πλεονεκτηματος της χρησης μετασχηματιστη 1:1.
Έτσι ακριβώς , καί ανέφερα πιό πάνω ότι εάν ό μετασχηματιστής τροφοδοτεί μία συσκευή δέν υπάρχει πρόβλημα , αλλά όταν γιά παράδειγμα τροφοδοτεί πολλές πρίζες καί ή επικινδυνότητα γιά σφάλμα αυξάνεται τότε λέει, καλό είναι νά τοποθετηθεί RCD , γιά νά δουλέψει τό RCD σωστά θά πρέπει νά γίνει ουδετεροση, οπότε ή απομόνωση πού προσφέρει ό μετασχηματιστής σταματά νά υπάρχει, οπότε ποιός είναι ό λόγος νά βάλεις μετασχηματιστή εξαρχής , τοποθέτηση ενός RCBO ή RCD καί τέλος

lepouras
25-04-16, 21:40
ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι αν δεν μπορούμε να απομονώσουμε την γραμμή αυτή από τον πίνακα για να βάλουμε ανεξάρτητο ΔΔΕ(πχ κήπος που παίρνει από διακόπτει του σαλονιού μαζί με τα φώτα του σπιτιού σαλονιού). οπότε δεν θα ρίχνουμε του σπιτιού και έχουμε απομονώσει την γραμμή με δικό της ΔΔΕ σαν να την είχαμε τραβήξει από τον πίνακα ανεξάρτητη.

δεύτερη περίπτωση.
πχ σε ένα γήπεδο(λέμε τώρα, θα μπορούσε να είναι πχ ένα τεράστιο χωράφι κλπ κλπ) θέλουμε να βγάλουμε ανά κάποια μεγάλη απόσταση κάποιες πρίζες που δεν θέλουμε να κόβετε όλο το δίκτυο αν γίνει κάτι σε μία.
δεν θέλουμε να τραβήξουμε και 20 καλώδια γύρο γύρο γιατί το τελευταίο θα πρέπει να είναι 10αρι+ οπότε τραβάμε μια παροχή 3Χ10 (λέμε τώρα θα μπορούσε να είναι 5Χ10) και τροφοδοτούμε τοπικά με ασφάλεια.
ε θα μου πεις βάλε τοπικά και το ΔΔΕ.
αλλά η διαδρομή του παροχικού θα μείνει απροστάτευτη.
οπότε προστατεύουμε την παροχή με δικό της ΔΔΕ και τοπικά απομόνωση (μ/τ) και τοπικό ΔΔΕ με τον τρόπο που είπαμε.
φυσικά αυτά είναι απλά ιδέες και δεν σημαίνει ότι έτσι γίνετε ή έτσι πρέπει να γίνετε και τα λέμε χάριν τις συζήτησης.

george33
25-04-16, 22:26
42 βολτ για κηπο ....
Δηλαδή αν θέλουμε να τροφοδοτησουμε φωτιστικά συνολικά 150 watt στα 42 volt
Με συνολικό μήκος καλωδίου 150 μέτρα
Σε τι διατομή πρέπει να παμε ;

FILMAN
26-04-16, 14:23
Προστασία κατά τής άμεσης επαφής ,τίποτε άλλο,
Τί εννοείς Γιάννη; Αν γειώσεις το ένα πόλο του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή απομόνωσης τότε ο πόλος αυτός έχει γίνει αυτόματα ουδέτερος, και ο άλλος πόλος έχει γίνει επίσης αυτόματα φάση. Ακουμπώντας λοιπόν τη φάση, δηλαδή τον μη γειωμένο πόλο, παθαίνεις ηλεκτροπληξία από άμεση επαφή.

FILMAN
26-04-16, 14:45
Δηλαδή αν θέλουμε να τροφοδοτησουμε φωτιστικά συνολικά 150 watt στα 42 volt
Με συνολικό μήκος καλωδίου 150 μέτρα
Σε τι διατομή πρέπει να παμε ;
Εξαρτάται από την πτώση τάσης που δέχεσαι.

Η σχέση είναι: V = 2 * l * ρ * Ι / S

όπου:

V: η πτώση τάσης στη γραμμή σε V
l: το μήκος του καλωδίου σε m
ρ: η ειδική αντίσταση του μετάλλου από το οποίο είναι φτιαγμένο το καλώδιο (για τον χαλκό 0.017 Ω * mm2 / m)
Ι: το ρεύμα της γραμμής σε Α
S: η διατομή των αγωγών σε mm2

150W στα 42V σημαίνει ρεύμα 3.6Α.

Αν τώρα π.χ. δέχεσαι πτώση τάσης 5%, μιλάμε για 2.1V, οπότε είναι:

S = 2 * 150 * 0.017 * 3.6 / 2.1 = 8.75mm2 που σημαίνει ότι θα πρέπει να πας σε καλώδιο ούτε λίγο ούτε πολύ 10mm2!

Αν ήθελες πτώση όχι παραπάνω από 2% (συνήθης τιμή για φωτισμό) θα χρειαζόσουν καλώδιο 25mm2!

Βέβαια κάπου εδώ να πούμε ότι τα νούμερα αυτά ισχύουν εάν από τα 150m του καλωδίου περνάει το ρεύμα όλων των φωτιστικών, δηλαδή εάν τα φωτιστικά είναι όλα μαζί στο τέρμα του καλωδίου. Εάν τα φωτιστικά είναι μοιρασμένα διάσπαρτα στη διαδρομή των 150m του καλωδίου τότε το καλώδιο μπορεί να είναι αρκετά λεπτότερο επειδή το συνολικό ρεύμα των φωτιστικών δεν διατρέχει και τα 150m του καλωδίου.

rama
26-04-16, 14:57
Ως μη επαγγελματίας, να ρωτήσω γιατί θεωρείτε οτι αν μπεί ξεχωριστό ΔΔΕ σε κάποια παροχή (όπως ο κήπος), όταν γίνει η διαρροή θα αφοπλιστεί το τοπικό ΔΔΕ και όχι το κεντρικό? Και τα δύο έχουν το ίδιο όριο των 30mA, και το ρεύμα του τοπικού διαρρέει αναγκαία και το κεντρικό. Γιατί λοιπόν είναι βέβαιο οτι θα πέσει το τοπικό κι όχι το κεντρικό?
Σίγουρα, μετά μπορείς να απομονώσεις την προβληματική περιοχή, αλλά πως εξασφαλίζεις οτι στην αρχή θα πέσει το τοπικό ΔΔΕ και όχι το κεντρικό?

FILMAN
26-04-16, 15:06
Μα εννοείται ότι το τοπικό ΔΔΕ δεν θα παίρνει από την έξοδο του κεντρικού, αλλά από την είσοδό του!

rama
26-04-16, 15:33
Αυτό πάντως δεν είναι πρακτικά εύκολο να γίνει σε υπάρχουσες κατασκευές, όπου η τροφοδοσία γίνεται με επέκταση / διαχωρισμό υπάρχουσας γραμμής

lepouras
26-04-16, 16:02
μα για αυτό συζητάμε τη λύση του Μ/Τ για να μπορείς να απομονώσεις την γραμμή από την υπάρχουσα εγκατάσταση(εφόσον δεν μπορεί να διαχωριστεί από τον πίνακα) και μετά να μπορέσεις να βάλεις τοπικό ΔΔΕ.

rama
26-04-16, 16:15
Αρα σε τέτοιες περιπτώσεις υφιστάμενων εγκαταστάσεων, ο συνδυασμός Μ/Τ και ΔΔΕ είναι μονόδρομος, σωστά?

lepouras
26-04-16, 17:04
θα σε γελάσω. δεν το έψαξα αν το επιτρέπουν οι κανονισμοί.

george33
26-04-16, 17:23
Εξαρτάται από την πτώση τάσης που δέχεσαι.

Η σχέση είναι: V = 2 * l * ρ * Ι / S

όπου:

V: η πτώση τάσης στη γραμμή σε V
l: το μήκος του καλωδίου σε m
ρ: η ειδική αντίσταση του μετάλλου από το οποίο είναι φτιαγμένο το καλώδιο (για τον χαλκό 0.017 Ω * mm2 / m)
Ι: το ρεύμα της γραμμής σε Α
S: η διατομή των αγωγών σε mm2

150W στα 42V σημαίνει ρεύμα 3.6Α.

Αν τώρα π.χ. δέχεσαι πτώση τάσης 5%, μιλάμε για 2.1V, οπότε είναι:

S = 2 * 150 * 0.017 * 3.6 / 2.1 = 8.75mm2 που σημαίνει ότι θα πρέπει να πας σε καλώδιο ούτε λίγο ούτε πολύ 10mm2!

Αν ήθελες πτώση όχι παραπάνω από 2% (συνήθης τιμή για φωτισμό) θα χρειαζόσουν καλώδιο 25mm2!

Βέβαια κάπου εδώ να πούμε ότι τα νούμερα αυτά ισχύουν εάν από τα 150m του καλωδίου περνάει το ρεύμα όλων των φωτιστικών, δηλαδή εάν τα φωτιστικά είναι όλα μαζί στο τέρμα του καλωδίου. Εάν τα φωτιστικά είναι μοιρασμένα διάσπαρτα στη διαδρομή των 150m του καλωδίου τότε το καλώδιο μπορεί να είναι αρκετά λεπτότερο επειδή το συνολικό ρεύμα των φωτιστικών δεν διατρέχει και τα 150m του καλωδίου.

Αρα υπολογίζεις την διατομή βάση της απόστασης του μετασχηματιστή απο το πρώτο φωτιστικό;

street
26-04-16, 19:24
κηπος ... παιδια ... κηπος .... δεν ειναι εργαστηριο να βαλεις μετασχηματιστη ενα προς ενα :001_rolleyes: ! κηπος ειναι ποτιζετε νερα παιδια σκυλια γατια .... ιδια τιμη λιγο παραπανω κανει και ενας με το δευτερευων στα 42 , εξου και η μεγαλη ποικιλια σε 42 βολτ λαμπες , το διαφυγης οπ και ναχει ειναι πριν τον μετασχηματιστη αν κατι παει στραβα ..... απλα :001_smile:

lepouras
26-04-16, 22:54
κηπος ... παιδια ... κηπος .... δεν ειναι εργαστηριο να βαλεις μετασχηματιστη ενα προς ενα :001_rolleyes: ! κηπος ειναι ποτιζετε νερα παιδια σκυλια γατια .... ιδια τιμη λιγο παραπανω κανει και ενας με το δευτερευων στα 42 , εξου και η μεγαλη ποικιλια σε 42 βολτ λαμπες , το διαφυγης οπ και ναχει ειναι πριν τον μετασχηματιστη αν κατι παει στραβα ..... απλα :001_smile:
βρε Δημήτρη έχεις κολλήσει. με ποια λογική βρε παλικάρι? και αν θέλω και πρίζες? και αν θέλω και ένα συντριβάνι? και αν θέλω και φωτιστικά με ανιχνευτή κίνησης? καμιά πρίζα στο BBQ? και κάποια γραμμή να βάζω τα εργαλεία μου τα χορτοκοπτικά κλπ?
ξέρεις τη με προβληματίζει με την εμμονή σου και με αυτά που λες? την εποχή που οι ηλεκτρολόγοι ήταν εμπειρικοί και το μόνο που ξέρανε να απαντάνε σε ότι τους λέγανε ήταν << γιατί έτσι είναι και έτσι το κάνουμε>>.
τράβα και σε ένα γήπεδο και πες τους << βρεεεεεεεεεεεε παιδάκια κήπος 42 βρεεεεεεεεεεεεε>> και σε καμιά πλατεία << βρεεεεεεεε παιδάκια παρτέρια 42 βρεεεεεεεεεεεεεεε>>

φτιάχνε εσύ με 42 και μόνο (αλλά μην σε ακούσω να μιλήσεις για άλλη τάση πέρα από 42 έξω από το σπίτι πουθενά αλλού θα στην κοπανάω συνέχεια) και άσε να συζητάμε το κάτι παραπάνω εμείς.


το διαφυγης οπ και ναχει ειναι πριν τον μετασχηματιστη αν κατι παει στραβα ..... απλα http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/001_smile.gif
και με αυτό με στέλνεις αδιάβαστο. τη συζητάμε τόση ώρα? για ΔΔΕ πριν το μετασχηματιστή?

george33
27-04-16, 09:21
Βέβαια κάπου εδώ να πούμε ότι τα νούμερα αυτά ισχύουν εάν από τα 150m του καλωδίου περνάει το ρεύμα όλων των φωτιστικών, δηλαδή εάν τα φωτιστικά είναι όλα μαζί στο τέρμα του καλωδίου. Εάν τα φωτιστικά είναι μοιρασμένα διάσπαρτα στη διαδρομή των 150m του καλωδίου τότε το καλώδιο μπορεί να είναι αρκετά λεπτότερο επειδή το συνολικό ρεύμα των φωτιστικών δεν διατρέχει και τα 150m του καλωδίου.[/QUOTE]
Γιατί αν είναι μοιρασμένα τα φωτιστικά μπορεί να γίνει το καλώδιο λεπτότερο;Πάλι όταν θα ανάβουν όλες οι λάμπες όλο το ρεύμα δεν θα περνάει απο μέσα;Θέλω να πω για τον υπολογισμό της διατομής ολόκληρη την απόσταση δεν υπολογίζουμε του καλωδίου;

vasilllis
27-04-16, 10:01
γιατι υπολογισε την πτωση της τασης στο τελος του καλωδιου με την ισχυ των 150w.αν το κανεις αθροιστικα δηλ.150w/20m+125w/40m θα βγει μικροτερη πτωση.

rama
27-04-16, 10:45
Καμμιά φορά αξίζει να παίρνει κανείς ιδέες από άλλα επαγγέλματα και εφαρμογές. Για παράδειγμα, το πως αλλάζει η διατομή κατά μήκος των αγωγών εξαερισμού σε κάθε σημείο όπου υπάρχει θύρα εξαερισμού, ή το πως αλλάζει το πλάτος στις σκάλες σε κερκίδες (σοβαρών) γηπέδων, αλλά και το πως στα συστήματα άρδευσης (εφόσον βολεύει, βέβαια) αντί για ένα μακρύ χοντρό σωλήνα χρησιμοποιούν βρόγχο από μικρότερης διαμέτρου σωλήνα.

lepouras
27-04-16, 12:33
Γιατί αν είναι μοιρασμένα τα φωτιστικά μπορεί να γίνει το καλώδιο λεπτότερο;Πάλι όταν θα ανάβουν όλες οι λάμπες όλο το ρεύμα δεν θα περνάει απο μέσα;Θέλω να πω για τον υπολογισμό της διατομής ολόκληρη την απόσταση δεν υπολογίζουμε του καλωδίου;
εφόσον το ρεύμα το συνολικό είναι μικρότερο από την αντοχή του λεπτότερου τμήματος της γραμμής(πχ τα 3-4Α που ειπώθηκαν πριν) τότε υπολογίζεις το σύνολο τις ισχύος στο πρώτο τμήμα και αφαιρείς το αντίστοιχο φορτίο που ξεφορτώθηκε ανά τμήμα μέχρι το τελευταίο. φυσικά δεν θα ξεκινήσεις με υπολογισμό το 5% πτώσης τάσης από το πρώτο τμήμα αλλά λιγότερο. οπότε και να γίνει το τελευταίο τμήμα 1,5 δεν υπάρχει πρόβλημα. θα πρέπει φυσικά το σύνολο της γραμμής να ασφαλιστεί με την ασφάλεια βάση του συνολικού φορτίου(πχ τα 3 ή 4 Αμπερ) και όχι του καλωδίου (10, 16 ή 20Α)

george33
27-04-16, 12:58
O επιτηρητής μόνωσης που προτείνετε να μπαίνει σε σύστημα αγείωτο μετα απο Μ/Σ 1:1 για προστασία,πως ακριβώς θα καταλάβει το σφάλμα μόνωσης μεταξύ φάσης ή ουδετέρου προς γη αφου οι καταναλώσεις θα είναι αγείωτες;Και πώς ακριβώς συνδέεται ο επιτηρητής;Παράλληλα ή σε σειρά με το δευτερέυον του μετασχηματιστή απομόνωσης;

FILMAN
27-04-16, 13:02
Ο επιτηρητής αυτός δεν έχει μόνο δύο άκρα αλλά πολύ περισσότερα και είναι μάλλον πολύ πιο περίπλοκος από όσο φαντάζεσαι, π.χ.: http://www.kafkas.gr/en/proionta/yliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-monosis/abb-epithphths-monoshs-isoltester-dig-rz_103102/

george33
27-04-16, 13:07
Ναι το εχω δει αυτο,απλά δεν καταλαβαίνω πως βλέπει το σφάλμα στην μόνωση αφού δεν υπάρχει γείωση.

FILMAN
27-04-16, 13:12
Ανά τακτά διαστήματα γειώνει τον ένα πόλο της γραμμής μέσω μιας μεγάλης αντίστασης και διαβάζει τάσεις ως προς γη.

george33
27-04-16, 13:15
Αρα απαιτεί και σύνδεση του με την γείωση.

FILMAN
27-04-16, 13:19
Μα φυσικά.
https://library.e.abb.com/public/673a03465c17ef32c12574d400464cdb/2CSM445004D9701.pdf

george33
27-04-16, 13:42
Ναι αυτο ρωτάω, ποια γείωση. Αφου το δευτερεύον είναι αγειωτο.

FILMAN
27-04-16, 14:39
Τί σημαίνει είναι αγείωτο; Ότι δεν έχει επαφή με τη γείωση. Ε λοιπόν αυτήν την γείωση με την οποία δεν (πρέπει να) έχει επαφή, τη συνδέεις κι αυτή στον ελεγκτή.

george33
27-04-16, 15:00
Όταν βρεις χρόνο θα ήθελα να το κάνεις σχηματικά αυτό που περιγράφεις.

FILMAN
27-04-16, 15:06
Στο #69 έβαλα ένα λινκ. Δεν το είδες; Στο τέλος έχει και Ελληνικά.

street
27-04-16, 16:56
ενταξει ρε γιαννη , δεν θα στην φαει την δουλεια ηλεκτρονικος :lool::lool: ομπο μα πως κανεις ετσι ρε συ :biggrin: ημαρτον , εγω σε δυο κυπους ειχα αλισβερισια με σκαψιματα και στον εναν με κουβα , που σε πειραξε και που ηταν το λαθος ? ταπεινη μου γνωμη και η παρακατ

βρε Δημήτρη έχεις κολλήσει. με ποια λογική βρε παλικάρι? και αν θέλω και πρίζες? και αν θέλω και ένα συντριβάνι? και αν θέλω και φωτιστικά με ανιχνευτή κίνησης? καμιά πρίζα στο BBQ? και κάποια γραμμή να βάζω τα εργαλεία μου τα χορτοκοπτικά κλπ?
ξέρεις τη με προβληματίζει με την εμμονή σου και με αυτά που λες? την εποχή που οι ηλεκτρολόγοι ήταν εμπειρικοί και το μόνο που ξέρανε να απαντάνε σε ότι τους λέγανε ήταν << γιατί έτσι είναι και έτσι το κάνουμε>>.
τράβα και σε ένα γήπεδο και πες τους << βρεεεεεεεεεεεε παιδάκια κήπος 42 βρεεεεεεεεεεεεε>> και σε καμιά πλατεία << βρεεεεεεεε παιδάκια παρτέρια 42 βρεεεεεεεεεεεεεεε>>

φτιάχνε εσύ με 42 και μόνο (αλλά μην σε ακούσω να μιλήσεις για άλλη τάση πέρα από 42 έξω από το σπίτι πουθενά αλλού θα στην κοπανάω συνέχεια) και άσε να συζητάμε το κάτι παραπάνω εμείς.


αν θελουν να βαλουν ηλεκτρικο μπαρμπεκιου θα απλωσουν μπαλαντεζα ( αν δεν ξερουν την ψησταρια με καρβουνα ? ) το ιδιο και για το χοοροκοπτικο αν δεν ειναι βενζινοκινητο ? ... η πριζα υπαρχει στο εξωτερικο τας οικιας κατω απο στεγαστρο στο ντουβαρι ! , συντριβανι ? αντλια 42 βολτ υπαρχει , στανταρ στα 24 με προσαρμογη στα 42 , για τα φωτιστικα με ανιχνευση δεν ξερω , δεν νομιζω να μην δεν εχει .... και βαριεμαι και να ανοιγω καταλογους χαγκερ σναιντερ πελσαν κλπ

να πω και κατι ακομα.... ενα ρητορικο ας πουμε ερωτημα .... αληθεια σε πριζα με διαφυγης θα κανατε ενα πραγματικο τεστ περαν του μπουτον που εχει βαζοντας τα δαχτυλακια σας στην πριζα ? εε ? :wiink:

δεν ξερω ... απλος λεω :001_smile:

george33
27-04-16, 19:02
Στο #69 έβαλα ένα λινκ. Δεν το είδες; Στο τέλος έχει και Ελληνικά.
Αυτό το είδα,αλλά είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο για ιατρεία και χειρουργεία.Δεν θα έβαζες κάτι τέτοιο φαντάζομαι σε κήπο.Εγώ προσπαθώ απλά να καταλαβω πως συνδέεται ενας επιτηρητής σε απλό μονοφασικό δίκτυο.

alpha uk
27-04-16, 19:39
Νά δώσω μία απάντηση σχετικά μέ τό τί γίνεται εδώ στήν Αγγλία μέ τούς μετασχηματιστές 1/1 . Καί πάλι θά πώ ότι ή απαντήσεις είναι μέσα στούς κανονισμούς, τό πρόβλημα μέ τούς κανονισμούς είναι ότι ,είναι έτσι γραμμένοι πού πολλές φορές ή απαντήσεις δέν είναι μόνο σέ ένα κεφάλαιο, θά πρέπει νά συνδυάσεις διαφορετικά κεφάλαια τών κανονισμών γιά νά πάρεις τήν σωστή απάντηση. Καί βέβαια πολλές φορές είναι καί θέμα λογικής. Τώρα γιά τό άν θά πρέπει νά γειωνουμε τό δευτερεύων καί νά τοποθετηθεί RCD ή όχι, εξαρτάται από τήν περίπτωση, τή θέλουμε νά τροφοδοτήσουμε, καί από τήν επικινδυνότητα, εάν γιά παράδειγμα ό μετασχηματιστής τροφοδοτεί ένα εργαλείο ,ή ένα φωτιστικό ,η ένα μοτέρ ,τότε ή επικινδυνότητα είναι ελάχιστη καί δέν χρειάζεται νά γίνει ουδετεροση , εάν όμως τροφοδοτεί πολλαπλά εργαλεία ,φωτιστικά, μοτέρ, τότε ή επικινδυνότητα αυξάνει καί καλό θά είναι νά γίνει ουδετεροση καί RCD. Στά αυτοκινούμενα ,τροχόσπιτα ,κινητές μονάδες τηλεπικοινωνίας τό σωστό είναι νά υπάρχει μετασχηματιστή 1/1 μέ ξεχωριστό ηλεκτρόδιο γείωσης καί. RCD .Στίς μαρίνες γιά τήν τροφοδοσία σέ καράβια, κότερα, ή οτιδήποτε άλλο ,ό εξωτερικός πίνακας θά πρέπει νά έχει RCD καί στό πλοίο μετασχηματιστής 1/1 μέ πολύ καλή ουδετεροση, bonding σέ πολλαπλά σημεία, καί RCD(μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια καί τό EMF καταστροφικό σέ πολλές περιπτώσεις όπως ανέφερε καί ό Φίλιππος ,ιδικά στίς μαρίνες, υπάρχει ξεχωριστό κεφάλαιο γιά τό τί γίνεται μέ τόν πύρινα τών μετασχηματιστών και τό EMF). Τέλος νά πώ ότι στίς τελευταίες δύο ανανεώσεις τών κανονισμών έχου γράφει ξεχωριστά κεφάλαια γιά τέτοιου είδους εγκαταστάσεις τά οποία δέν είναι μόνο BS αλλά καί ΕΝ
Παιδιά ζητώ συγνώμη γιά τό άνωθεν ποστ ,έχω κάνει λάθος, καί συγκεκριμένα από τήν αρχή έως στα αυτοκινούμενα ,πού αναφέρομαι γιά πολλές πρίζες, φωτιστικά, εργαλεία. Ή αναφορά είναι γιά μετασχηματιστές στά 110V(2χ55ν και RCD στά 10mΑ) καί όχι γιά 1/1, 230ν .Ότι έχει νά κάνει μέ 1/1 γιά εξωτερική χρήση ,σέ κήπους, ο κανονισμός είναι όπως καί στήν Ελλάδα, δέν χρησιμοποιείται , διότι είναι λιγότερο ασφαλής από τήν τοποθέτηση ενός RCBO. ζητώ συγγνώμη καί πάλι ,καί άν γίνεται νά σβηστεί ή συγκεκριμένη παράγραφο , ευχαριστώ.

lepouras
28-04-16, 00:02
να πω και κατι ακομα.... ενα ρητορικο ας πουμε ερωτημα .... αληθεια σε πριζα με διαφυγης θα κανατε ενα πραγματικο τεστ περαν του μπουτον που εχει βαζοντας τα δαχτυλακια σας στην πριζα ? εε ? :wiink:

δεν ξερω ... απλος λεω :001_smile:
θα σου απαντήσω. μου έχει συμβεί (όχι εσκεμμένα φυσικά). και ο γιος μου (το μήλο που θα πέσει?) αφού κατάφερε και χώθηκε σε πρίζα με ασφάλεια (όχι την απλή τάπα) έμαθε ότι τελικά πέφτει ο ρελες(βασικά η γυναίκα που είδε το μαύρο σκοτάδι). την πρώτη φορά έκλαψε και είπα μην τον μαλώσω(ήταν δεν ήταν 4) την δεύτερη φορά δεν έκλαψε αλλά κρύφτηκε (την κατάλαβε ότι δεν την γλίτωνε):lool:.

εντάξει βρε. ποια δουλειά να μου φας. εδώ κάθομαι και λέω σε άλλους πως να φτιάχνουν (συνάδελφους και μή :confused1::lool:) σε τέτοια κολλάω?

FILMAN
28-04-16, 09:54
Ανά τακτά διαστήματα γειώνει τον ένα πόλο της γραμμής μέσω μιας μεγάλης αντίστασης και διαβάζει τάσεις ως προς γη.
Με επιφύλαξη. Θυμάμαι ότι κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν κατάφερα να το βρω. Ένα βιβλιαράκι της ΑΒΒ αφήνει να εννοηθεί ότι ο εν λόγω επιτηρητής εφαρμόζει μια χαμηλή τάση μεταξύ της απομονωμένης γραμμής και της γης και μετράει ρεύμα, το οποίο περιορίζει στο 1mA (αν η γραμμή είναι αγείωτη το ρεύμα θα πρέπει να είναι 0, ενώ ο περιορισμός στο 1mA δεν επιτρέπει ηλεκτροπληξίες).

Αυτό το είδα,αλλά είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο για ιατρεία και χειρουργεία.Δεν θα έβαζες κάτι τέτοιο φαντάζομαι σε κήπο.Εγώ προσπαθώ απλά να καταλαβω πως συνδέεται ενας επιτηρητής σε απλό μονοφασικό δίκτυο.
Τώρα, οι χρήσεις που αναφέρονται σε πείραξαν; Επικεντρώσου στα διαγράμματα σύνδεσης και άσε το πού μπαίνει το μηχάνημα. Έχει και πιο μικρά, π.χ.:
http://new.abb.com/products/ABB2CSM211000R1511

george33
28-04-16, 10:07
Αρα στον επιτηρητη συνδεεις γείωση από την πλευρά του πρωτευοντος;
Αυτή είναι η απορία μου. Πως ελέγχει την μόνωση σε αγειωτη γραμμή;

FILMAN
28-04-16, 10:25
Σου το είπα πιο πάνω. Παράδειγμα.

Έχεις μια απομονωμένη γραμμή 230V~ που προέρχεται από το δευτερεύον ενός μετασχηματιστή απομόνωσης 1:1.
Παίρνεις μια μπαταρία 9V, μια αντίσταση 1ΜΩ και ένα μικροαμπερόμετρο και τα συνδέεις σε σειρά. Από τα δυο άκρα που προκύπτουν συνδέεις το ένα στη γη και το άλλο στον ένα αγωγό της απομονωμένης γραμμής. Τί θα δείξει το μικροαμπερόμετρο;

george33
28-04-16, 12:07
Μάλλον σε έχω μπερδέψει,αυτά τα δύο άκρα που λες το ένα να το συνδέσω στην γείωση...Που θα βρω αγωγό γείωσης,αφού η γραμμή του δευτερέυοντος είναι αγείωτη δεν έχω γείωση να συνδέσω τις καταναλώσεις μου.Συνδέω μόνο τα 230 με φάση-ουδέτερο.

FILMAN
28-04-16, 12:11
Ο μετασχηματιστής απομόνωσης δεν μπαίνει επειδή μας λείπει η γείωση. Η γείωση υπάρχει. Ο μετασχηματιστής απομόνωσης απομονώνει από τη γείωση την γραμμή των 230V που θα χρησιμοποιήσουμε, διότι ο ουδέτερος είναι εκ των πραγμάτων γειωμένος.

george33
28-04-16, 12:51
Ο ουδέτερος είναι γειωμένος πρίν τον μετασχηματιστή.Ο ουδέτερος που προκύπτει στο δευτερέυον δεν είναι γειωμένος.Και εφόσον η εγκατάσταση μετά το δευτερέυον δεν χρησιμοποιεί γείωση γιαυτο ρωτάω συνέχεια ποια γείωση θα συνδέσουμε στον επιτηρητή ώστε να ελέγχει την αντίσταση μόνωσης φάσης και ουδετέρου ως προς την γη στην πλευρά του δευτερέυοντος.

FILMAN
28-04-16, 13:11
Στο απομονωμένο δευτερεύον δεν υπάρχει ούτε φάση ούτε ουδέτερος. Και οι δυο αγωγοί είναι ίδιοι μεταξύ τους. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Τί εννοείς "ποια γείωση"; Μια είναι η γείωση.

alpha uk
28-04-16, 13:14
http://uk.rs-online.com/web/p/monitoring-relays/8065910/. Κατέβασε τό pdf καί θά δεις τή σύνδεση

alpha uk
28-04-16, 17:03
http://www.ludomcgurk.com/folder/is/products/131_4_prod.pdf δέν έχει δουλειά σήμερα καί είπα νά ασχολειθω λίγο μέ τό θέμα ,καί βρήκα αυτό . Είναι ένας τυπικός 1/1 γιά αυτοκινούμενο , τά σχόλια σάς., άν μπορεί νά γίνει κάτι ανάλογο γιά κήπο

george33
28-04-16, 17:29
Στο δεύτερο pdf για το τροχόσπιτο δείχνει ότι προστατεύει το δευτερεύον με rcd και γειωνει τον έναν πόλο του δευτερευοντος.Αρα στην ουσία ακυρώνει τον μ/σ 1:1

street
28-04-16, 17:31
εντάξει βρε. ποια δουλειά να μου φας. εδώ κάθομαι και λέω σε άλλους πως να φτιάχνουν (συνάδελφους και μή :confused1::lool:) σε τέτοια κολλάω?
αστειευομαι βρε χαμενε χαχαχαχαχαχαχα που μεαναρωτιεσαι .... χεχε ... καταρχας εισαι ενας απ τους κορυφαιος ... να τα λεμε και αυτα :biggrin:
ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα ... αλλα ασε ... για μετα το πασχα :biggrin::lool:

alpha uk
28-04-16, 17:47
Στο δεύτερο pdf για το τροχόσπιτο δείχνει ότι προστατεύει το δευτερεύον με rcd και γειωνει τον έναν πόλο του δευτερευοντος.Αρα στην ουσία ακυρώνει τον μ/σ 1:1
Όχι, ώς πρός τί ή ακύρωση? Γιά κοίταξε καλύτερα, Αυτό δουλεύει πολύ καλά επάνω στά αυτοκινούμενα, τό θέμα είναι εάν μπορεί νά δουλέψει καί εκτός αυτοκινήτου

lepouras
28-04-16, 21:35
αστειευομαι βρε χαμενε χαχαχαχαχαχαχα που μεαναρωτιεσαι .... χεχε ... καταρχας εισαι ενας απ τους κορυφαιος ... να τα λεμε και αυτα :biggrin:
ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα ... αλλα ασε ... για μετα το πασχα :biggrin::lool:
τα @@ μου είμαι αλλά ας το αφήσουμε για άλλο θέμα...... :001_unsure:
όχι ρώτα άμα σου βαστάει να γίνει εδώ η ανάσταση.....:biggrin:

Όχι, ώς πρός τί ή ακύρωση? Γιά κοίταξε καλύτερα, Αυτό δουλεύει πολύ καλά επάνω στά αυτοκινούμενα, τό θέμα είναι εάν μπορεί νά δουλέψει καί εκτός αυτοκινήτου
δεν βλέπω πρόβλημα να μην δουλέψει. στο μόνο που πρέπει να δούμε είναι το θέμα της γείωσης. νομίζω ότι το σωστό θα είναι να γίνει καινούργια ανεξάρτητη για το κομμάτι αυτό και να μην συνδεθεί απλά στην αρχική. δηλαδή εννοώ να μην χρησιμοποιήσουμε το κομμάτι του αγωγού που έρχεται με την παροχή του Μ/Τ( όπως δείχνει δηλαδή το σχέδιο(στη θέση του φορτηγού βάλε τον κήπο πχ)). εκτός αν έχουμε πρόσβαση ή δυνατότητα να πέσουμε κατευθείαν στο κομμάτι της γείωσης στον μετρητή.έτσι νομίζω. αυτό ίσως θέλει παραπάνω συζήτηση.

vasilllis
28-04-16, 22:23
Ο ουδέτερος είναι γειωμένος πρίν τον μετασχηματιστή.Ο ουδέτερος που προκύπτει στο δευτερέυον δεν είναι γειωμένος.Και εφόσον η εγκατάσταση μετά το δευτερέυον δεν χρησιμοποιεί γείωση γιαυτο ρωτάω συνέχεια ποια γείωση θα συνδέσουμε στον επιτηρητή ώστε να ελέγχει την αντίσταση μόνωσης φάσης και ουδετέρου ως προς την γη στην πλευρά του δευτερέυοντος.

H γειωση ειναι μια.Η γειωση που υπαρχει στο ρολοι της δεη θα συνδεθει με τον επιτηρητη.Ετσι ο επιτηρητης θα εχει αναφορα οταν καποιο ακρο του μετασχηματιστη βραχυκυκλωσει με την γειωση κατα λαθος.

τα @@ μου είμαι αλλά ας το αφήσουμε για άλλο θέμα...... :001_unsure:
όχι ρώτα άμα σου βαστάει να γίνει εδώ η ανάσταση.....:biggrin:

δεν βλέπω πρόβλημα να μην δουλέψει. στο μόνο που πρέπει να δούμε είναι το θέμα της γείωσης. νομίζω ότι το σωστό θα είναι να γίνει καινούργια ανεξάρτητη για το κομμάτι αυτό και να μην συνδεθεί απλά στην αρχική. δηλαδή εννοώ να μην χρησιμοποιήσουμε το κομμάτι του αγωγού που έρχεται με την παροχή του Μ/Τ( όπως δείχνει δηλαδή το σχέδιο(στη θέση του φορτηγού βάλε τον κήπο πχ)). εκτός αν έχουμε πρόσβαση ή δυνατότητα να πέσουμε κατευθείαν στο κομμάτι της γείωσης στον μετρητή.έτσι νομίζω. αυτό ίσως θέλει παραπάνω συζήτηση.
Καινουργια γειωση?δευτερη σε μια εγκατασταση?Για ποιο λογο?Αν και η εφαρμογη αυτη που αναρτησε εχει να κανει για προστασια σε περιπτωση που κοπει ο ουδετερος

lepouras
28-04-16, 23:41
για ποιά από όλες αναφέρεσαι γιατί μπερδέψαμε τα μπούτια μας εδώ με Μ/Τ ΔΔΕ 42 220 επιτηρητές κλπ.
εγώ αναφέρομε στο σχέδιο του Γιάννη στο #86 που έχει στα φορτηγάκια στην πρώτη σελίδα στα δύο στο τέλος και αναφέρομε στο δευτερεύων του Μ/Τ όπως το έχει το σχέδιο.

vasilllis
29-04-16, 09:56
για του γιαννη την αναρτηση ελεγα.
το αναφερει κιολας μεσα οτι ειναι για προστασια σε περιπτωση διακοοης ουδετερου(εννοειται και για γαλβανικη απομονωση)

alpha uk
29-04-16, 12:16
Λοιπόν ό Βασίλης έχει δίκιο , αλλά ή γαλβανική απομόνωση υπάρχει, εάν δείτε καλά στό σχέδιο, στό πρωτεύον δέν υπάρχει σύνδεση γείωσης, (αναφέρει ότι ή γείωση δέν συνδεαιται) ώστε νά γίνει ή απομόνωση από τό κτίριο τροφοδοσίας ,χρησιμοποιεί δέ τό σασί τού αυτοκινήτου σάν δρόμο γείωσης ώστε νά μπορεί νά γίνει πτώση τού RCD. Μέ λίγα λόγια υπάρχει απομόνωση ,καί προστασία ADS στά 0,4ms, Βασίλη μία είναι ή γείωση

αντωνης1981
30-04-16, 01:28
συμφωνω με την λυση του rcd που ειπε καποιος και οχι με μετασχηματιστης απομονωσης 1-1!!τωρα αν διαλεξεις το 1ο μπορεις να δωσεις δευτερη γραμμη απο το σπιτι ωστε να χωρισεις τα κυκλωματα και να μην πεφτει ο rcd του σπιτιου η για κατι πιο οικονομικο να βαλεις dpn διπολικη στην γραμμη ωστε αν υπαρξει προβλημα να μην ειναι κατω το ρελε του σπιτιου .στην 2η λυση πρεπει να ασφαλισεις το πρωτευων του μετασχηματιστη αλλα και το δευτερευων που ξεχνανε πολλοι αλλα και να βαλεις κατι που ελεγχει αυτοματα την διαρροη της φαση η ουδετερου προς την γη (δεν χρησημοποιω μετασχ. και δεν θυμαμαι πως το λενε!!)γιατι ναι,αν πιασεις στο δευτερευων την φαση δεν εχεις προβλημα αλλα αν καπου εχει κοπει ο ουδετερος και κανει σωμα με την γη και εσυ ακουμπας σε βρεγμενο εδαφος κτλ κλεινει παλι κυκλωμα!!για αυτο χρειαζεται η ασφαλιση στο δευτερευων.υπαρχει και τριτη λυση να βαλεις μετασχηματιστη 12v αλλα χανεις την μπριζα.τωρα πισω στην 1η και 2η λυση θεωρω αν παρεις μια στεγανη IP 68 της VIMAR δεν χρειαζεσαι κουτια και σκεπαστρα αν δεν θελεις να την λειτουργεις υπο βροχη.δεν χρειαζεται να φτανουμε στα ακρα αλλωστε με το ρευμα.

nikoslqc
30-04-16, 10:10
καλη ανασταση παιδια

μετ-της 1-1 η αυτομετασχηματιστης για πολλα φώτα με λίγα αμπέρ για χαμηλή τάση πχ 12 βολτ θέλουμε μπόλικα (αμπερ) ΒΑΤΤ μετ-τη ανάλογα με τα ποσά φωτιστικά θα βάλουμε . ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΑΣΦΑΛΊΖΟΥΜΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΑ ΚΥΚΛΏΜΑΤΑ ΠΡΩΤΕΎΩΝ ΔΕΥΤΕΡΕΎΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΤΉ ΓΡΑΜΜΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΉ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΎ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΌΠΤΗ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΟΥΔΕΤΈΡΟΥ . ΌΣΟ ΒΑΘΕΙΑ ΤΗΝ ΣΚΑΨΗΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΆΛΙ ΣΟΥ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ . ΈΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΜΑΤΆΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΤΆΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΠΛΈΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΊΖΕΙ ΤΟ ΣΚΆΨΙΜΟ ΒΡΙΖΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΌ ΠΟΥ ΤΟ ΈΒΑΛΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΜΠΌΔΙΣΕ ΓΙΑΤΊ ΠΙΆΣΤΗΚΕ Ο ΚΑΣΜΑΣ

FILMAN
04-05-16, 15:24
καλη ανασταση παιδια

μετ-της 1-1 η αυτομετασχηματιστης για πολλα φώτα με λίγα αμπέρ για χαμηλή τάση πχ 12 βολτ θέλουμε μπόλικα (αμπερ) ΒΑΤΤ μετ-τη ανάλογα με τα ποσά φωτιστικά θα βάλουμε . ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΑΣΦΑΛΊΖΟΥΜΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΑ ΚΥΚΛΏΜΑΤΑ ΠΡΩΤΕΎΩΝ ΔΕΥΤΕΡΕΎΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΤΉ ΓΡΑΜΜΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΉ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΎ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΌΠΤΗ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΟΥΔΕΤΈΡΟΥ . ΌΣΟ ΒΑΘΕΙΑ ΤΗΝ ΣΚΑΨΗΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΆΛΙ ΣΟΥ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ . ΈΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΜΑΤΆΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΤΆΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΠΛΈΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΊΖΕΙ ΤΟ ΣΚΆΨΙΜΟ ΒΡΙΖΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΌ ΠΟΥ ΤΟ ΈΒΑΛΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΜΠΌΔΙΣΕ ΓΙΑΤΊ ΠΙΆΣΤΗΚΕ Ο ΚΑΣΜΑΣ
Δεν το έπιασα αυτό.

antonis_p
19-03-18, 23:28
κηπος ... παιδια ... κηπος .... δεν ειναι εργαστηριο να βαλεις μετασχηματιστη ενα προς ενα

Προβλέπεται από κάπου η χρήση μετασχηματιστή απομόνωσης σε εργαστήριο ή αντίστοιχο χώρο;


Τέλος εδώ στήν Αγγλία όλοι όι επαγγελματίες τεχνίτες χρησιμοποιούν εργαλεία μέ γαλβανική απομόνωση ,όλα τά (power tools) λειτουργούν στά 110V μέ μετασχηματιστή 3,4,5,10 KVA 230/110V καθώς επίσης σέ πολλές βιομηχανίες γιά τήν λειτουργίας τών εργαλείων υπάρχει ξεχωριστή εγκατάσταση μέ πρίζες 110V μέσω μετασχηματιστή στόν οποίο γίνεται ουδετεροση καί τοποθέτηση RCD στό δευτερεύων,

Γιατί αυτό;

alpha uk
20-03-18, 00:05
Although it may not be law to use 110v on site, on large sites where there are numerous trailing cables, trades and organizations all working in the same area 110v is considered to be the safest. This is unlikely to change in the foreseeable future because a broken or forgotten RCD could result in injury or even death. No site agent would want to leave themselves open to criminal charges in these circumstances as they would be considered negligent and to have failed in their duty of care.

The advice from HSE (health and safety executive) is that tools, plugs and cable designed for domestic use are not suitable for site conditions. You should use cordless tools or those that operate from an 110v (CTE) center tapped to an earth supply system so that the maximum voltage to earth does not exceed 55v.

110v Site transformers are center tapped, this means that they are essentially dual phase, meaning that 110v is actually reduced to 2 x 55v. This lower voltage and current is much safer to use, and it is unlikely to have the punch to cause you problems if you accidently stepped on a live wire in your safety boots. But remember your environment can have a dramatic impact on the behavior of electricity. The presence of water/ moisture or metal will mean that electricity may behave differently then you might otherwise anticipate.

antonis_p
20-03-18, 00:22
Although it may not be law to use 110v on site, on large sites where there are numerous trailing cables, trades and organizations all working in the same area 110v is considered to be the safest. This is unlikely to change in the foreseeable future because a broken or forgotten RCD could result in injury or even death. No site agent would want to leave themselves open to criminal charges in these circumstances as they would be considered negligent and to have failed in their duty of care.

The advice from HSE (health and safety executive) is that tools, plugs and cable designed for domestic use are not suitable for site conditions. You should use cordless tools or those that operate from an 110v (CTE) center tapped to an earth supply system so that the maximum voltage to earth does not exceed 55v.

110v Site transformers are center tapped, this means that they are essentially dual phase, meaning that 110v is actually reduced to 2 x 55v. This lower voltage and current is much safer to use, and it is unlikely to have the punch to cause you problems if you accidently stepped on a live wire in your safety boots. But remember your environment can have a dramatic impact on the behavior of electricity. The presence of water/ moisture or metal will mean that electricity may behave differently then you might otherwise anticipate.

Οπότε χρησιμοποιώντας εργαλεία 110V έχουν ΚΑΙ γαλβανική απομόνωση λόγω της ανάγκης χρήσης μετασχηματιστή, ΚΑΙ εργάζονται με χαμηλότερη τάση.
Όταν όμως χρησιμοποιούν εργαλεία 230V (αφού it may not be law to use 110v on site) , τότε υπάρχει η απαίτηση χρήσης μετασχηματιστή απομόνωσης;

Tnx

alpha uk
20-03-18, 00:33
or RCD (residual Caren device) recommended for health and safety

vasilllis
20-03-18, 08:54
or RCD (residual Caren=current?? device) recommended for health and safety
ορθογραφικο?

alpha uk
20-03-18, 11:15
ορθογραφικο?. apologies (ασυγχωρεστο λαθος)υπνηλία και γεράματα,, μερικές φορές το μυαλό (switched off)