PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκκίνηση για τρακτερακι.



sidisdim
19-04-16, 10:05
Καλημέρα σας,

Υπάρχει τρακτεράκι μικρό diesel για μικρές αγροτικές εργασίες. Λειτουργεί όμως 6-8 φορές το χρόνο. Αποτέλεσμα η μπαταρια του 110ah να ειναι μόνιμα με προβλημα. Ειδικά το χειμώνα συνδέω το αυτοκίνητο οταν εχει καιρό να δουλέψει. Επειδή ηρθε η ωρα της αλλαγής σκέφτηκα αντί για μπαταρια να πάρω εκκινητή ή φορτιστή μπαταρίας ( δεν ξερω τι ειναι καταλληλότερο). Αυτο που θελω ειναι να το συνδέω και να Εκκινώ το τρακτέρ το οποίο δεν εχει τπτ πανω του ( ράδιο φλας φώτα ). Δουλεύει μερα εντός παντα οικοπέδου.

Ειναι εφικτό με την ψόφια μπαταρια πανω να πάρω κατι που θα κανει αυτή τη δουλεια, και θ με γλιτώσει απο το να το σπροχνω εκτός αποθήκης για ακροδέκτες με αλλο όχημα;

Ευχαριστω για την γνώση και τον χρόνο σας.

kalarakis
19-04-16, 11:16
αν εξεραίσω την αλλαγή της μαπαταρίας που είναι η ποιο ενδεδιγμένη λύση τοτε
πάμε για εκκινητή "booster" τον οποιο φορτίζεις από 220 και μετά εκκινείς 1-2 φορές το αυτοκίνητο
Προσοχή αυτοκίνητο λέω το οποιο έχει συνήθως 45 ΑΗ
εχοντας υπόψη ότι η μίζα κατα την εκκίνηση τραβα από 400Α και πάνω θεμε και το αναλογο booster
για την μηχανή του τρακερ. Για . . . . ρωτα σε ενα ηλεκτρολογίο πρώτα !!!! μήπως η αλλαγή μπαταρίας
είναι μονοδρομος.

Κυριακίδης
19-04-16, 11:25
Ένα πανελάκι ηλιακό δεν θα έσωζε την κατάσταση?

sidisdim
19-04-16, 11:44
Θα αρκεί; Χειμώνα χωρίς ηλιοφάνεια;

sidisdim
19-04-16, 11:45
αν εξεραίσω την αλλαγή της μαπαταρίας που είναι η ποιο ενδεδιγμένη λύση τοτε
πάμε για εκκινητή "booster" τον οποιο φορτίζεις από 220 και μετά εκκινείς 1-2 φορές το αυτοκίνητο
Προσοχή αυτοκίνητο λέω το οποιο έχει συνήθως 45 ΑΗ
εχοντας υπόψη ότι η μίζα κατα την εκκίνηση τραβα από 400Α και πάνω θεμε και το αναλογο booster
για την μηχανή του τρακερ. Για . . . . ρωτα σε ενα ηλεκτρολογίο πρώτα !!!! μήπως η αλλαγή μπαταρίας
είναι μονοδρομος.

Ναι Γιαυτο είπα να πάρω εικονα πρώτα και σίγουρα θα πρέπει να ρωτήσω κάπου πριν οποιαδήποτε αγορά.

Κυριακίδης
19-04-16, 11:47
Για 6-8 φορές το χρόνο που το βάζεις μπροστά? (βάλε και άλλες 10 μπαταρίες για "ρελαντί")

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
19-04-16, 12:58
υπαρχουν στο εμποριο συντιριτες/ φορτιστες , αλλα και η λυση του ηλιακου δεν ειναι ασχημη με την προηποθεση οτι καλυπτει την φορτιση.
π.χ. τι εχω κανει εγω εχω ενα πολυ παλιο ups που εχω βγαλει τα καλοδια εξω και μου συντηρει την μπαταρια στο αμαξι (45αη) ετσι ειναι παντα φορτισμενη πιστεω η δικη σου ληση ειναι καπου στην μεση θελεις ενα μεγαλο φορτιστη μπαταριων που να εχει σκαλες σε Α μπερ 2/6/8/10/20/βοοστ (για την συντιρηση ολο το χειμονα θα το βαζεις στο 2Α), πριν βαλεις μπρστα θα το βαλεις πχ 20Α θα το δεις και μονος σου . πχ εχω φτιαξει ενα αλλο μπιμπικι με μ/τ 10 Α για φουλ γκαζια το αφηνω 5 λεπτα φορτιζει μιζαρω ολα οκ (σε περιπτωση που μου αφησει χρωνους η καλη μου:lool:)

υποψιν οτι πρεπει ,ας ειναι δηλ πετρελαιωμηχανη πρεπει να δουλευει 1 φωρα το μηνα και μην αφηνεις παλιο πετραιλαιο μεσα (βιοντιζελ )βουλονουν τα μπεκ και οι αντλιες καυσιμου. στο λεει βενζινας!
αν ειναι παντα φωρτισμενη, θα διαρκεση πιο πολυ. εδω καπιος μου ειχε πει οτι το σωστο δουλευει δεν δουλευει 1 φωρα το μηνα την βαζεις στην φορτιση αυτα.....

vasilllis
19-04-16, 14:56
Η πιο σωστη λυση ειναι ξυλωμα και φορτιση ολο τον χειμωνα.2 βιδες ειναι και αλλη μια για στηριξη.

Dbnn
20-04-16, 08:06
Φορτιση και μετα συντηρητης.
Ο συντηρητης μπορει να ειναι και ενα απλο ΠΑΚ μισου αμπερ.

micalis
29-04-16, 20:00
Καλα ρε Δημητρη ποσο μικρο ειναι το τρακτερακι που θελει 110Ah μπαταρια?