PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για κύκλωμα που ρυθμίζεται στο να ανοιγοκλείνει ρελε



axenias
19-04-16, 22:56
Καλησπέρα κυρίες και κύριοι που διαβάζετε και μελετάτε σε αυτό το πολύ ωραίο forum. Δεν είμαι ηλεκτρονικός, αν και έχω τις γνώσεις να κάνω κολλήσεις σε πλακέτες και να βρω ανταλλακτικά.
Θέλω να κατασκευάσω ένα κυκλωματάκι που θα ρυθμίζει κάτι που φαίνεται σχετικά απλό. Έχω ένα κύκλωμα που λειτουργεί σε DC με 1,5 volt μπαταρία ΑΑ. Θέλω να παρεμβάλλω σε ένα από τα δύο καλώδια, διακόπτη, ο οποίος να ρυθμίζεται με κάποιο dimmer ας πούμε ώστε να μπορεί να ανοιγοκλείνει πολύ αργά ή πολύ γρήγορα (να επιτρέπει το ρεύμα στο κύκλωμα δηλαδή). Ας πούμε ότι ο παλμός που θα δίνει το κύκλωμα μεταφράζεται σε κλικ, θέλω με το dimmer να μπορώ να ξεκινήσω από το ένα κλικ/λεπτό και να φτάνω στα 4000 το λεπτό ας πούμε.
Κάτι παρόμοιο με το το flasher για στρόμπο. Μόνο που θέλω να μπορεί να ανοιγοκλείνει μέχρι και 3000 - 4000 φορές το λεπτό.

Ένας φίλος μου είπε πως ίσως με βοηθούσε κάποιο κύκλωμα με optocoupler αλλά δεν ήξερε λεπτομέρειες.
Κανείς που να κατάλαβε τι ψάχνω;;;

Δημήτρηςκα
19-04-16, 23:05
Θες κυκλωμα που με παλμούς θα ανοιγοκλείνει το κυκλωμα σου;
Αν ναι δες πως δουλεύει ο 555

axenias
20-04-16, 00:02
Δεν με βοηθάει και πολύ αυτή η απάντηση... Δεν ξέρω αν χρειάζεται να έχει παλμούς ντε και καλά. Περιέγραψα ουσιαστικά ένα κύκλωμα που ανοιγοκλείνει διακόπτη από 1hz μέχρι πχ 3000 hz

chipakos-original
20-04-16, 00:10
Δεν με βοηθάει και πολύ αυτή η απάντηση... Δεν ξέρω αν χρειάζεται να έχει παλμούς ντε και καλά. Περιέγραψα ουσιαστικά ένα κύκλωμα που ανοιγοκλείνει διακόπτη από 1hz μέχρι πχ 3000 hz
Δεν γίνεται με ρελέ . Μπορεί να κατασκευαστεί ένα κύκλωμα που να ανοιγοκλείνει την τάση των 1.5 volt αλλά όχι με ρελέ.

axenias
20-04-16, 00:50
Δεν γίνεται με ρελέ . Μπορεί να κατασκευαστεί ένα κύκλωμα που να ανοιγοκλείνει την τάση των 1.5 volt αλλά όχι με ρελέ.

Δεν είπα ντε και καλά με ρελέ... Ίσως με optocoupler;; Πως θα μπορούσε να κατασκευαστεί το κύκλωμα που προτείνεις;

chipakos-original
20-04-16, 05:35
Το 555 είναι ένα από τα πολλά ολοκληρωμένα που μπορούν να λειτουργήσουν διακοπτικά και να οδηγήσουν απ ευθείας απ την έξοδό του το κύκλωμά σου αφού η έξοδος 3 του 555 βγάζει έως και 200ma παρ όλα αυτά θα μπορούσε να οδηγήσει ένα μικρό Mosfet είναι σχετικά πολύ εύκολο. Αν επιμένεις με opto γίνεται στην έξοδο του 555 να συνδεθεί opto. Ο βασικός ταλαντωτής όμως πρέπει να επιλεγεί μέσα από διάφορα χαρακτηριστικά όπως ποιό θα είναι το εύρος ρύθμισης,πόσο σημαντική είναι η σταθερότητα στη συχνότητα,πόσο φορτίο θα δεχτεί στην έξοδό του,που θα τοποθετηθεί....??Αυτά έχω στο μυαλό μου τώρα.

vikiath
20-04-16, 07:44
Πήγαινε σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών για να σε βοηθήσουν με κάποιο κιτ που θα υπάρχει η δες στο internet για κιτ ηλεκτρονικών υπάρχουν πολλά

elektronio
20-04-16, 07:54
Θα ήταν πιο χρήσιμο να περιέγραφες το τι θέλεις να πετύχεις με αυτό που σκέφτηκες (δηλαδή το αποτέλεσμα π.χ. να αναβοσβήνει ένα LED) και γενικότερα κάποιες λεπτομέρειες από την κατασκευή σου. Έτσι θα μπορούσες να πάρεις κάποιες απαντήσεις με διαφορετική προσέγγιση από αυτό που σκέφτηκες ότι θα κάνει την δουλειά, είτε παραπομπές σε έτοιμη λύση.

bchris
20-04-16, 08:18
Τι 555 βρε αθεοφοβοι!
Ουτε το CMOS 555 δεν δουλεύει με 1,5V

Φιλε Alex, συχνα το να μεταποίησης μιαν υπάρχουσα συσκευη, ειναι πιο περίπλοκο απο το να την φτιάξεις απο την αρχη.

Δωσε οπως ειπε κι ο Μάρκος, πιο πολλες πληροφοριες για την συσκευη την ιδια, για την ακρίβεια της συχνότητας που θελεις, για την αναλυση (θες πχ να μπορεις να πηγαίνεις πανω/κατω ανα Hz, ana 10, 20, 100Hz?)

Επισης πες μας αν υπαρχει δυνατότητα να μπει κι αλλη/αλλες μπαταρίες στην συσκευη, αν τελικα χρειαστούν.

Επισης πες μας ποσο χρονο κρατάει η υπάρχουσα μπαταρια και με ποσο χρονο θα εισουν ευχαριστημένος να κρατάει, μετα τις τροποποιήσεις που θα σου προτείνουμε...

axenias
20-04-16, 09:39
Καλημέρα! Καταρχήν να ευχαριστήσω θερμά όλους εσάς που δαπανήσατε από τον χρόνο σας για να ασχοληθείτε με το θέμα μου γράφοντας την απάντηση σας.

Δεύτερον θα προσπαθήσω να είμαι πιο διευκρινιστικός όπως λέει και ο bcrhis. Θέλω να ανεβαίνει η κλίμακα ανά 10 hz και να μπορεί να φτάσει μέχρι τις 3000 το πολύ. Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι αυτό το κύκλωμα θα τροφοδοτείτε από μπαταρία 1,5v αν και το θέλω να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο ενεργοβόρο. Είπα ότι θα παρεμβάλει σε κύκλωμα τάσης 1,5 v από μια μπαταρία ΑΑ. Εκεί θα κάνει την δουλειά να δίνει και να κόβει το ρεύμα της μπαταρίας. Το τι θα υπάρχει στην άκρη ποικίλει, το θέλει για πείραμα και έρευνα, μπορεί να είναι από λαμπάκι του 1,5v μέχρι μοτεράκι. Το γιατί τα θέλω να λειτουργούν με ρυθμιζόμενες διακοπές είναι το πεδίο της έρευνας μου το οποίο νομίζω δεν χρειάζεται να αναλύσω τώρα.

Σε μια ανακεφαλαίωση περιγράφω ξανά. Έχω ένα λαμπάκι ή ένα μοτοράκι 1,5v που παίρνει ρεύμα από μια μπαταρία ΑΑ, θέλω να παρεμβληθεί ένα κύκλωμα με ανεξάρτητη πηγή τροφοδοσίας (όσο γίνεται μικρότερη κατανάλωση, ακόμα και με μπαταρίες) που να μπορεί να δίνει ρεύμα στο λαμπάκι ή το μοτοράκι με κάποιον ρυθμιστή σε εύρος συχνότητας από 0 - 3000 hz και να μπορώ να πηγαίνω πάνω κάτω ανά 10 hz.

manolena
20-04-16, 09:41
Θα μπορούσε να λυθεί το ζήτημα με μια σολομώντεια λύση, συμπεριλαμβανομένου του 555 (σε CMOS μορφή για μικρότερη κατανάλωση). Μπορεί να μπεί ένα έτοιμο step up converter (http://www.ebay.com/itm/DC-DC-1-5V-3V-5V-to-12V-1-2A-Boost-Converter-Module-Step-up-Power-Supply-Board-/311363316887?hash=item487eb32c97:g:fU4AAOSwNSxVWy6 Z)
(το οποίο βρήκα απο το σωρό) και του οποίου η τάση εισόδου εύκολα μπορεί να είναι η τάση 1,5V μιας ΑΑ μπαταρίας και να δώσει έξοδο στα 5V που θα τροφοδοτήσουν ένα 555 σε διάταξη
ασταθούς πολυδονητή. Η μέγιστη συχνότητα ταλάντωσης δε, υπερκαλύπτει τα 3-4ΚΗz που χρειάζεται για την εφαρμογή. Σε κάθε περίπτωση, κάποιος πιο ειδικός θα μπορούσε να το τεκμηριώσει.

chipakos-original
20-04-16, 14:43
Καλημέρα! Καταρχήν να ευχαριστήσω θερμά όλους εσάς που δαπανήσατε από τον χρόνο σας για να ασχοληθείτε με το θέμα μου γράφοντας την απάντηση σας.

Δεύτερον θα προσπαθήσω να είμαι πιο διευκρινιστικός όπως λέει και ο bcrhis. Θέλω να ανεβαίνει η κλίμακα ανά 10 hz και να μπορεί να φτάσει μέχρι τις 3000 το πολύ. Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι αυτό το κύκλωμα θα τροφοδοτείτε από μπαταρία 1,5v αν και το θέλω να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο ενεργοβόρο. Είπα ότι θα παρεμβάλει σε κύκλωμα τάσης 1,5 v από μια μπαταρία ΑΑ. Εκεί θα κάνει την δουλειά να δίνει και να κόβει το ρεύμα της μπαταρίας. Το τι θα υπάρχει στην άκρη ποικίλει, το θέλει για πείραμα και έρευνα, μπορεί να είναι από λαμπάκι του 1,5v μέχρι μοτεράκι. Το γιατί τα θέλω να λειτουργούν με ρυθμιζόμενες διακοπές είναι το πεδίο της έρευνας μου το οποίο νομίζω δεν χρειάζεται να αναλύσω τώρα.

Σε μια ανακεφαλαίωση περιγράφω ξανά. Έχω ένα λαμπάκι ή ένα μοτοράκι 1,5v που παίρνει ρεύμα από μια μπαταρία ΑΑ, θέλω να παρεμβληθεί ένα κύκλωμα με ανεξάρτητη πηγή τροφοδοσίας (όσο γίνεται μικρότερη κατανάλωση, ακόμα και με μπαταρίες) που να μπορεί να δίνει ρεύμα στο λαμπάκι ή το μοτοράκι με κάποιον ρυθμιστή σε εύρος συχνότητας από 0 - 3000 hz και να μπορώ να πηγαίνω πάνω κάτω ανά 10 hz.


Ακριβώς έτσι το σκεφτόμουνα μιας και έχω κατασκευάσει 100άδες διακοπτικά συστήματα με Mosfet ( άσχετο αλλά ήταν για μπεκ αυτοκινήτου). Το 1,5volt είναι πολύ εύκολο να περάσει μέσα από ένα σωστά πολωμένο Mosfet και να τριγκάρει από ένα 555. Επιμένω στις ερωτήσεις μου....πόσο ποιοτική πρέπει να είναι η κατασκευή??Δώσε στοιχεία.Η ερώτηση που σου έκανα όταν είπα που θα το τοποθετήσεις έχει να κάνει με την χρήση δεύτερης τάσης τροφοδοσίας που θα χρειαστεί το κύκλωμα. Αν μου πεις ότι θα μπει πάνω σε ποδήλατο ε ναι έχω πρόβλημα τι ....να λέμε τώρα??δεν είπα όμως ποτέ ότι το κύκλωμα 555 θα δουλέψει με 1,5volt.

FILMAN
20-04-16, 16:27
Αυτό που θέλεις μπορεί να γίνει με ένα 555 ή άλλο timer η συχνότητα του οποίου θα αλλάζει μέσω ποτενσιομέτρου. Δηλαδή είναι πιο απλό η αλλαγή της συχνότητας να είναι συνεχής παρά σε βήματα. Η έξοδος του 555 θα οδηγεί ένα MOSFET το οποίο θα κόβει το - των 1.5V προς το φορτίο σου. Το κομμάτι του 555 θα πρέπει οπωσδήποτε να τροφοδοτηθεί με τάση πολύ παραπάνω από 1.5V (με 12V π.χ. θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις σχεδόν οποιοδήποτε N-channel NOSFET) η οποία όμως θα έχει κοινό το - με αυτή των 1.5V.

Δεν μας είπες τίποτα για το duty cycle. Τί διαφορετικό αποτέλεσμα περιμένεις να πάρεις στο λαμπάκι ή το μοτεράκι αν του δώσεις π.χ. 1 ή 3kHz; Νομίζω ότι αν δεν πεις τί πας να πετύχεις μπορεί να ψάχνεσαι και λάθος.

Ο οπτοζεύκτης χρησιμοποιείται εκεί που θέλουμε ηλεκτρική (γαλβανική) απομόνωση. Δεν καταλαβαίνω γιατί να καταφύγεις σε ένα τέτοιο εξάρτημα στην περίπτωσή σου, και μάλλον δεν θα έκανε έτσι κι αλλιώς για να οδηγήσεις μοτεράκια.

axenias
21-04-16, 23:38
100άδες διακοπτικά συστήματα με Mosfet ( άσχετο αλλά ήταν για μπεκ αυτοκινήτου).

Τα διακοπτικά συστήματα που έχεις φτιάξει για μπεκ αυτοκινήτου τι ακριβώς κάνουν; Μήπως είναι η λύση στο πρόβλημα μου.

axenias
21-04-16, 23:41
Αυτό που θέλεις μπορεί να γίνει με ένα 555 ή άλλο timer η συχνότητα του οποίου θα αλλάζει μέσω ποτενσιομέτρου. Δηλαδή είναι πιο απλό η αλλαγή της συχνότητας να είναι συνεχής παρά σε βήματα. Η έξοδος του 555 θα οδηγεί ένα MOSFET το οποίο θα κόβει το - των 1.5V προς το φορτίο σου. Το κομμάτι του 555 θα πρέπει οπωσδήποτε να τροφοδοτηθεί με τάση πολύ παραπάνω από 1.5V (με 12V π.χ. θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις σχεδόν οποιοδήποτε N-channel NOSFET) η οποία όμως θα έχει κοινό το - με αυτή των 1.5V.


Ναι νομίζω πως είναι ακριβώς αυτό που ζητάω, αλλαγή συχνότητας συνεχής με ποτενσιόμετρο και όχι με βήματα τύπου 10hz την φορά. Έχεις να με παραπέμψεις σε κάποιο έτοιμο κύκλωμα που κάνει αυτήν τη δουλειά;

sot1
22-04-16, 01:21
εδώ
http://www.talkingelectronics.com/projects/50%20-%20555%20Circuits/50%20-%20555%20Circuits.html

μπορείς να βρεις κάτι που να σου ταιριάξει και με λίγη μελέτη να φτάσεις στο αποτέλεσμά που ζητάς

πχ http://users.belgacom.net/hamradio/schemas/555osc1.gif
και Η έξοδος του 555 να οδηγεί ένα MOSFET

chipakos-original
22-04-16, 08:39
Τα διακοπτικά συστήματα που έχεις φτιάξει για μπεκ αυτοκινήτου τι ακριβώς κάνουν; Μήπως είναι η λύση στο πρόβλημα μου.

Δεν είναι τίποτε άλλο από Mosfet το οποίο διακόπτει τα 12 βολτ του αυτοκινήτου και οδηγεί κατ ευθείαν μπεκ αλλά παίρνει εντολή από εγκέφαλο κι όχι από κάποιο παλμικό κύκλωμα. Τίποτα ειδικό μια απλή εφαρμογή με Mosfet διότι λόγω αδράνειας δεν μπορεί ο ρελές να ανοιγοκλείνει πολλές φορές το δευτερόλεπτο αλλά και αν μπορούσε να το κάνει η διάρκεια ζωής του θα ήταν λίγη. Γι αυτό δεν βάζουμε ρελέ. Δες αυτό το κύκλωμα που έστειλε ο sot στο πιο πάνω ποστ http://users.belgacom.net/hamradio/schemas/555osc1.gif είναι μια χαρά για παλμούς

FILMAN
22-04-16, 14:34
Ναι νομίζω πως είναι ακριβώς αυτό που ζητάω, αλλαγή συχνότητας συνεχής με ποτενσιόμετρο και όχι με βήματα τύπου 10hz την φορά. Έχεις να με παραπέμψεις σε κάποιο έτοιμο κύκλωμα που κάνει αυτήν τη δουλειά;
Όχι. Διάβασε το datasheet του 555 να δεις πώς θα το κάνεις.

kalarakis
22-04-16, 16:10
το κυκλωμα στο εδωσε ο chipakos-original στην απαντηση του στο#17,βαλε μονο ενα πυκωτη και υπολογισε το ποντεσιομετρο βαση της εξισωσης