PDA

Επιστροφή στο Forum : Μασκα Ηλεκτροκόλλησης



Efi M
20-04-16, 13:27
Καλησπερα σε ολους! Ενδιαφερομαι να αγορασω μια μασκα ηλεκτροκολλησης για δωρο στο αγορι μου. Μεχρι τωρα ειχε μια απο τις εντελως απλες που τις κρατας με το χερι, αλλα δε γινεται δουλεια ετσι, οποτε σκεφτηκα να του παρω μια ηλεκτρονικη μασκα για να μπορει να κανει τη δουλεια του ανετα. Ξερω οτι οι καλες μασκες ειναι αρκετα ακριβες, της κλασης των 200-300 ευρω, αλλα ο φιλος μου δεν ειναι επαγγελματιας ηλεκτροσυγκολλητης, ουτε κανει καθε μερα συγκολλησεις, αλλα χρειαζεται μια απλη μασκα για οποτε την χρειαστει. Δεν θελω να ειναι εντελως αυτοματη η σκιαση της, θελω να μπορει να ρυθμιζει ο ιδιος την σκιαση που θα προσφερει η μασκα. Απο διαφορες που κοιτουσα, κατεληξα για διαφορους λογους στην Imperia 65611 της Unimac. Θελω να μου πειτε αποψεις ή να προτεινετε καποια αλλη. Απλα δυστυχως λογω budget δεν μπορω να ξεφυγω πανω απο 100 ευρω... Ευχαριστω πολυ!

elektronio
20-04-16, 13:58
Γειά σου, καλως ήρθες στο forum. Δες και εδώ

http://www.toolhouse.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=67&flypage=flypage.tpl&product_id=6865&option=com_virtuemart&Itemid=67&vmcchk=1&Itemid=67

Υ.Γ. η συγκεκριμένη που λέω είναι δοκιμασμένη σε παραγωγή και είναι μια χαρά, δεν ξέρω τι παραπάνω θα είχαν οι πολύ ακριβές.

thanasisxask
20-04-16, 14:46
Στα χρήματα που κοιτάς είναι όλες ίδιες. Πάρε την πιο ελαφριά

vasilllis
20-04-16, 15:26
Καλησπερα σε ολους! Ενδιαφερομαι να αγορασω μια μασκα ηλεκτροκολλησης για δωρο στο αγορι μου. Μεχρι τωρα ειχε μια απο τις εντελως απλες που τις κρατας με το χερι, αλλα δε γινεται δουλεια ετσι, οποτε σκεφτηκα να του παρω μια ηλεκτρονικη μασκα για να μπορει να κανει τη δουλεια του ανετα. Ξερω οτι οι καλες μασκες ειναι αρκετα ακριβες, της κλασης των 200-300 ευρω, αλλα ο φιλος μου δεν ειναι επαγγελματιας ηλεκτροσυγκολλητης, ουτε κανει καθε μερα συγκολλησεις, αλλα χρειαζεται μια απλη μασκα για οποτε την χρειαστει. Δεν θελω να ειναι εντελως αυτοματη η σκιαση της, θελω να μπορει να ρυθμιζει ο ιδιος την σκιαση που θα προσφερει η μασκα. Απο διαφορες που κοιτουσα, κατεληξα για διαφορους λογους στην Imperia 65611 της Unimac. Θελω να μου πειτε αποψεις ή να προτεινετε καποια αλλη. Απλα δυστυχως λογω budget δεν μπορω να ξεφυγω πανω απο 100 ευρω... Ευχαριστω πολυ!


:thumbup: respect.Να σε χαιρεται το αγορι σου.....

Efi M
20-04-16, 15:48
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τον καλο λογο σας και για τις πληροφοριες! :)

DLS 33
21-04-16, 22:06
παρε κατι τετοιο...μην πετας αδικα χρηματα,,,,,

http://www.ebay.com/itm/Solar-Auto-Darkening-Welding-Grinding-Helmet-Welder-ARC-TIG-MIG-Mask-Protection-/311563664305?hash=item488aa43bb1:g:ksgAAOSwoudW4Q6 P

stratos111
21-04-16, 23:55
παρε κατι τετοιο...μην πετας αδικα χρηματα,,,,,

http://www.ebay.com/itm/Solar-Auto-Darkening-Welding-Grinding-Helmet-Welder-ARC-TIG-MIG-Mask-Protection-/311563664305?hash=item488aa43bb1:g:ksgAAOSwoudW4Q6 P

Συμφωνώ απόλυτα. Πάρε μια απλή αφού δεν είναι επαγγελματίας.

dganer
05-07-19, 20:48
παρε κατι τετοιο...μην πετας αδικα χρηματα,,,,,

http://www.ebay.com/itm/Solar-Auto-Darkening-Welding-Grinding-Helmet-Welder-ARC-TIG-MIG-Mask-Protection-/311563664305?hash=item488aa43bb1:g:ksgAAOSwoudW4Q6 P

Καλησπέρα,
Η γνώμη μου εάν πάρεις κάτι σε κινέζικο να το πάρεις από Ελλάδα για να έχεις και εγγύηση υπάρχουν πολλές και με πολύ λίγα χρήματα εώς 30¤ και πολύ καλές μάλιστα.

elektronio
05-07-19, 21:50
μετά από τρία χρόνια όλο και κάτι θα έχει πάρει....

ILIAS GR
06-07-19, 08:25
Οι καλές μάρκες (ηλεκτρονικές) ξεκινούν από 450 ευρώ. Οι οικονομικές είναι άκρως επικίνδυνες. Το τζάμι που έχουν όταν δουν έντονο φως ηλεκτρονικά το κόβουν. Όλες μα όλες έχουν ένα χρόνο που περνάει το έντονο φως στο μάτι πριν σκοτεινιάσουν (κλάσματα δευτερολέπτου) που όμως δε το αντιλαμβανόμαστε, στις ακριβές ο χρόνος είναι πολύ μικρότερος από τις φθηνές. Μακροχρόνια το κακό το κάνουν.
Για μένα η καλύτερη λύση και πολύ οικονομικές είναι οι μάσκες που λειτουργούν με απλό τζάμι που ανοίγει -€“ κλείνει (σαν καπάκι) με την κίνηση του σαγονιού μας.

mtzag
06-07-19, 09:28
Ενας συγγενης μου κολουσε με mig και μασκα οχι πολυ ωρα και την επομενη τα χερια
του ειτανε με μεγαλα εγκαυματα που προφανως το παθανε απο τη uv ακτινοβολια επειδη φορουσε κοντομανικο μπλουζακι.
Μεγαλη προσοχη εκτος τα ματια κανει καταστοφη και στο δερμα η ηλεκτροκολληση.
Η ζημια στα ματια ειναι μονιμη και δεν φτιαχνει λογω καταστροφης των νευρικων κυτταρων του αμφιβληστροειδη.
Εκτος τη προστασια στα ματια πρεπει και ολο το σωμα να ειναι καλυμενο.

dganer
06-07-19, 10:28
μετά από τρία χρόνια όλο και κάτι θα έχει πάρει....

χαχαχαχαχαχα :biggrin: δεν πρόσεξα την ημερομηνία!

DLS 33
06-07-19, 21:13
...αμα κολας αλουμινιο να δεις τι γινεται...

Parhs
23-05-21, 20:27
Εχει καποιος να προτείνει κάποια μάσκα;
Μου κάνει εντυπωση που εχω μονο εγω προβλημα.
Πήρα αυτη:
https://www.telwin.com/en/prodotti/?id=804235&lingua=E&clmer=89&clpro=&cltec=&clali=&clind=&clcar=&ysotc=106&progliv1=6&progliv2=1&progliv3=0&progliv4=0&descProdotto=STREAM%20FLAME%20%20MMA/MIG-MAG/TIG%20HELMET&idSucc=804234&idPrec=804082#

Για καποιο λόγο απο το βραδυ και την επομενη ημέρα ένιωθα τα ματια μου κουρασμενα και το ένα ειχε πρηστεί. Ειχα πολυ ελαφρυ πονο στο ενα περιοδικο χωρις κοκινιλα ουτε ενιωθα να με ενοχλει. Με ενοχλουσε το φως απλα λιγο.
Χωρις μάσκα ουτε 1μικρο sec δεν ημουν.
Σκέφτομαι διαφορα σενάρια
1. Η μάσκα ειναι για το π*
2. Ειχα πολλές ανακλάσεις απο το τοιχο η το πλακάκι κάτω
3. Αναθυμιάσεις; (χλωμο μιας και ειχε αερα)

Σκεφτομαι μηπως παρω κανενα πιο σοβαρο κράνος και να φοραω απο μεσα γυαλιά με πληρη UV προστασια κλειστου τυπου.

chipakos-original
23-05-21, 23:54
Η μάσκα ηλεκτροκόλησης είναι ολόκληρη υπόθεση. Ξεκινάμε από τις απλές που σκιάζουν σωστά και σχετικά γρήγορα σε λειτουργία ηλεκτροδίου και σε λειτουργία MIG. Οταν όμως χρησιμοποιούμε TIG και υπάρχει και παλμός τότε η μάσκα ανεβαίνει κλάση, διότι πρέπει να ρυθμίζει την ευαισθησία στο σκοτίνιασμα πρέπει να ρυθμίζει τα DIN ανάλογα με τα Αμπέρ και να έχει γρήγορη απόκριση και στο φως της ημέρας και την νύχτα.Κάπου εκεί οι τιμές μπορεί από 30ευρώ να γίνουν 300 ευρώ. Αν δουλεύουμε μέσα σε κλειστό χώρο τότε χρειάζεται σύστημα με απορρόφηση αερίων και καθαρισμό οπότε κάπου εκεί πάμε στα 1600 ευρώ κ.ο.κ......Ακούω μερικές φορές ότι επειδή δεν είμαι επαγγελματίας συγκολλητής δεν θέλω κάτι ακριβό....είναι σαν να λες ότι δεν με βλέπει κάθε μέρα ο ήλιος ας αγοράσω μαιμού γυαλιά ηλίου....Δεν πάει έτσι όμως.Στο θέμα προστασίας δεν υπάρχει έκπτωση στην ποιότητα.