PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή Ballast σε φωτιστικό φθορίου



Achileas7
21-04-16, 16:47
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να τοποθετήσω κάποιες ειδικές λάμπες φθορισμού σε φωτιστικά. Οι λάμπες είναι 60cm T8 20 Watts η κάθε μία (σύνολο 2 λάμπες). Τα φωτιστικά για 60cm βγαίνουν όλα σε 18 Watts από μια έρευνα αγοράς που έκανα. Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω ένα διπλό φωτιστικό με balast 2x18W και να το αντικαταστήσω με ένα μεγαλύτερο 2x20W. Θεωρείτε πως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Ακόμα και οι διαστάσεις του ballast είναι ίδιες για να μπει στην θέση του παλιού!

Πατέντες
21-04-16, 19:27
Βασικά, λέγετε φθορισμού και όχι φθορίου.
Και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να το αλλάξεις. Άσε αυτό που έχει επάνω. Άμα καεί, το αλλάζεις.

Achileas7
21-04-16, 23:03
Βασικά, λέγετε φθορισμού και όχι φθορίου.
Και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να το αλλάξεις. Άσε αυτό που έχει επάνω. Άμα καεί, το αλλάζεις.

Οι λάμπες κοστίζουν 30 euro οπότε δεν με παίρνει να κάνω πειράματα!!

micalis
21-04-16, 23:20
Από χρυσάφι είναι?(μήπως είναι λεντ και ΔΕΝ χρειάζεται μπαλαστ) ?

Achileas7
22-04-16, 00:58
Από χρυσάφι είναι?(μήπως είναι λεντ και ΔΕΝ χρειάζεται μπαλαστ) ?

όχι είναι ειδικές λάμπες για ενυδρείο και γι αυτό βγαίνουν και από τα καθιερωμένα 18W. Συνήθως τα αγοράζουν μαζί με "ειδικά" φωτιστικά της ίδιας εταιρίας τα οποία κοστίζουν 100 euro και παίρνουν 2 λάμπες! Υποθέτω ο λόγος είναι καθαρά για να βγάλουν χρήματα!

lepouras
22-04-16, 03:18
και που να δεις και τις ειδικές λάμπες που τις πουλάνε 30. αν τις πήρες από μαγαζί για ενίδρυα λογικά στις δώσανε τόσο. σε κάνα μαγαζί με λάμπες(παλιά υπήρχε ο κόσμος της λάμπας) να δεις ότι έχουν και ............5 έως 8 το πολύ. τη μάρκα είναι?

Achileas7
22-04-16, 04:34
και που να δεις και τις ειδικές λάμπες που τις πουλάνε 30. αν τις πήρες από μαγαζί για ενίδρυα λογικά στις δώσανε τόσο. σε κάνα μαγαζί με λάμπες(παλιά υπήρχε ο κόσμος της λάμπας) να δεις ότι έχουν και ............5 έως 8 το πολύ. τη μάρκα είναι?

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν τις αγόρασα απλά σαν "ειδικές" λάμπες! Πήγα συγκεκριμένα και μάλιστα με συγκεκριμένο κατασκευαστή όπου στο επίσημο site του έχει πλήρης διάγραμμα φάσματος/ισχύος για κάθε λάμπα του. Η μάρκα είναι exo-terra.

agis68
22-04-16, 08:44
Η μάρκα είναι exo-terra.

exo-terra για αυτό έχει εξωγηινες τιμές.....θα έκανες τη δουλειά σου με 15 ευρ.

FILMAN
22-04-16, 14:36
Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις την αλλαγή που λες.

GSR600
22-04-16, 18:08
Να κανω μια ερωτησουλα για να μην ανοιγω αλλο θεμα..
Εχω λαμπα φθορισμου 22wat και εχω ballast 18watt επειδη ζεστενεται αρκετα μπορω να βαλω παραλληλα δυο 18αρια ballast???

gep58
23-04-16, 08:21
Τα κλασσικά μπαλαστ εξ' ορισμού ζεστένονται και πολύ μάλιστα γιατί κατά την λειτουργία κρατάνε μεγάλη τάση επάνω τους. Για την κυκλική των 22W που έχεις πρέπει να μπει μπαλαστ 22W για να λειτουργεί η λάμπα εντός των χαρακτηριστικών της. Τώρα αν θέλεις να έχεις μικρότερες θερμοκρασίες ψάξε για ηλεκτρονικό της ίδιας ισχύος.

GSR600
23-04-16, 10:20
Οκ, ευχαριστώ. Εαν χρησιμοποιησω ενα μεγαλύτερο ballast τον 22watt θα εχω προβλημα?

Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gep58
23-04-16, 11:57
και 36W μπαλαστ να βάλεις θα ανάψει η λάμπα... μειώνεται όμως δραματικά ο χρόνος ζωής της γιατί θα περάσει μεγαλύτερο ρεύμα από το εσωτερικό της από αυτό που έχει προβλεφθεί για την ομαλή λειτουργία της