Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αυτοποτιζόμενες γλάστρες + βολτ



Spark
23-04-16, 16:01
ειναι καιρός να αφήνω το διαμέρισμα στην πόλη και να πηγαίνω πολυήμερες εκδρομές σε βουνα και φαράγγια σε λιμνες και ποτάμια, σε παραλίες...

με το ακόλουθο σύστημα που παρουσιάζω δεν θα με απασχολει το πότισμα των φυτών μου.
βλέπετε στις εικόνες πως έκανα τις αυτοποτιζόμενες ζαρτινιέρες μου για να καλλιεργω μαρουλια στην βεράντα μου.
καλά σιγά το πράμα αλλοι εχουν στρεμματα με λαχανικά και αυτόματα ποτίσματα όμως,,
το δικο μου ειναι φτιαγμένο στα μέτρα μου κατάλληλο για τον χώρο μου και κοστίζει φθηνά,
το κόστος για τις 2 ζαρτινιέρες τα 3 πιατάκια, 20 μαρουλάκια φυτωριου και 1 τσουβαλάκι χώμα φυτων εξωτερικου χωρου -ήπειρος- ειναι περιπου 13ε.

βλέπετε τα στάδια της σύνθεσης που περιλαμβάνει και ηλεκτρόδια με καλώδια για την απόδοση βολτάζ.
μπορειτε να δειτε και αλλους τρόπους κατασκευής και χρήσης του αυτόματου ποτίσματος στο βιντεο που ακολουθει. η καθε γλάστρα μπορει να αποδιδει 0.4Volt DC

έβαλα κάτω απο το μεσαιο "πιατάκι - λευκό πλαστικό" κομμάτι σανίδας για ειναι πιο ψηλά απο τα αλλα. στη μέση μπαινουν επανω στα πανιά κουζίνας 2 δοχεία των 5 λίτρων.

οταν θα εχω περισσότερα στοιχεία για την διάρκεια αυτο-ποτίσματος και την ικανότητα παροχής διαφοράς δυναμικου θα γραψω.


64245 64246 64247

64248 64249 64250


https://www.youtube.com/watch?v=D3LBy-BKlqc

Lord Vek
24-04-16, 22:09
Ωραία μουσική υπόκρουση στο video, τι είναι;

Spark
24-04-16, 22:21
το soundtrack νομιζω πως ειναι Lauge & Baba Gnohm

και το σπουδαίο που γραφω τώρα πως για να πετύχει αυτη η κατασκευή πρεπει το επίπεδο που θα τοποθετηθεί επάνω να ειναι απόλυτα αλφαδιασμένο σε Χ,Υ άξονα διαφορετικά θα τρέχει το νερό έξω απο τα "πιατάκια".

Lord Vek
25-04-16, 15:54
Ευχαριστώ.