PDA

Επιστροφή στο Forum : Tips & Tricks



navar
24-04-16, 14:53
Ας βάλουμε εδώ μικρά κολπάκια που μπορούν να μας βοηθήσουν στην δουλειά μας.
πράγματα που μας κάνουν την ζωή ποιό έυκολη στις επισκευές μας η στις κατασκευές μας ξεκινάω λοιπόν εγώ με κολπάκια.

navar
24-04-16, 15:00
Τακτοποίηση Βιδών όταν λύνουμε ενα Laptop.


πολλοί απο μάς χρησιμοποιούμε καπάκια απο σπρέι , μαγνητάκια , σκαφάκια , τασάκια και χίλια ακομα πιθανα μπολάκια που ριχνουμε τις βίδες όταν λύνουμε κάτι , το πρόβληματα πάντα γνωστά, βίδες που περισσέυουν , βίδες που μπαίνουν σε λάθος θέσεις, βίδες που κάνουν εξογκόματα σε καπάκια κλπ κλπ

μια λύση είναι η παρακάτω.

64267

οσο λύνουμε κατηγοροιοπουμε , λυνουμε τα κατω καπακια , στην πρωτη μερα η βιδες , λυνουμε το πατωμα ολο του λαπτοπ, στην δευτερη μερα οι βιδες, λυνουμε τις βιδες κατω απο το πληκτρολογιο στην τριτη μερα οι βιδες, και ουτο καθ εξης !

αυτα τα βρίσκουμε πολύ φτηνα σε φαρμακεία (πολοι τα δοριζουν) η απο το γνωστό μεγάλο μαγαζι !

teo966
24-04-16, 15:28
γαμο της λησης

navar
24-04-16, 16:08
Βελτίωση απορροφητικής τρόμπας

642696427064271

σε όλες μου τις τρόμπες έχω βάλει μπροστά ένα τέτοιο λαστιχάκι σιλικόνης.
αυτα τα λαστιχάκια έχουν βρεθεί απο συσκευασίες φωτιστικών αλλα φαντάζομαι οτι θα βρίσκονται έυκολα και απο αλλού , είναι ακαυστα σιλλικόνης.
η συμπεριφορά της τρόμπας αλλάζει άρδειν , είναι απίστευτο το πόσο καλύτερα ρουφάει , και όπως πολύ απλά είναι κατανοητό αυτό συμβαίνει απο την καλύτερη εφαρμογή που έχει πλέον ο μύτη της τρόμπας στην επιφάνεια απο την οποία θέλουμε να αφαιρέσουμε την κόλληση.
πλεον δεν μπορώ να δουλέψω την τρόμπα χωρις λαστιχάκι , απελπίζομαι......

ΥΓ: νομίζω οτι κάνουν και τα σωληνάκια σιλλικόνης που έχουν και οι εκτυπωτές για τα απόβλητα , είναι εξίσου ανθεκτικά και ακαυστα. εχω κρατήσει μερικά και θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή

manolena
24-04-16, 16:10
...ΥΓ: νομίζω οτι κάνουν και τα σωληνάκια σιλλικόνης που έχουν και οι εκτυπωτές για τα απόβλητα , είναι εξίσου ανθεκτικά και ακαυστα. εχω κρατήσει μερικά και θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή

Πραγματικά είναι πολύ καλή λύση και δουλεύει όντως! Μπορείτε να βρείτε διάφορες διατομές και πάχη σε καταστήματα με R/C μοντέλα, είναι σωληνάκια τροφοδοσίας καυσίμου σε θερμικά μοντέλα.

manolena
24-04-16, 18:30
Εναλλακτικό καθαρισμού μύτης κολλητηριού:

64290

Μπορείτε να στερεώσετε με μια λαμαρινόβιδα και πλατιά ροδέλα αυτό το ανοξείδωτο σύρμα στη βάση του σταθμού σας σε αντικατάσταση του σφουγγαριού με το νερό.
Μόλις λερώνεται η μύτη, το περνάτε απο εδώ και καθαρίζει τέλεια! Σε όλα τα supermarkets.

agis68
24-04-16, 19:04
και νόμιζα ότι μόνο σε μένα περίσσευαν βίδες καθε φορά που λύνω κάτι! ησύχασα!!!!!!!!!!:001_tt2:

επίσης για το συρμα αν τρώτε κονσέρβες ή από ζωωτροφές πέρνετε την κονσέρβα βάζεται το σύρμα και από πανω το φρακάρετε με σύρμα από συρματινη κρεμάστρα σε σχήμα όπως
64291

ggr
24-04-16, 19:08
γαμο της λησης

Ποιον παντρευεται η ληση? :biggrin:

ggr
24-04-16, 19:11
Εναλλακτικό καθαρισμού μύτης κολλητηριού:

64290

Μπορείτε να στερεώσετε με μια λαμαρινόβιδα και πλατιά ροδέλα αυτό το ανοξείδωτο σύρμα στη βάση του σταθμού σας σε αντικατάσταση του σφουγγαριού με το νερό.
Μόλις λερώνεται η μύτη, το περνάτε απο εδώ και καθαρίζει τέλεια! Σε όλα τα supermarkets.

Και αν το εμποτισουμε με λιγο flux σε υγρη μορφη, το αποτελεσμα ειναι ακομα καλυτερο.

sakisr
24-04-16, 19:14
Ενα καλο κολπακι που θα κανει τη ζωη ολων στο φορουμ πιο ευκολη ειναι η ορθογραφια..........Τωρα αν καποιοι εχουν θεμα αλλο απο την ανορθογραφια πιο καλα ας γραφουν σε greeklish παρα να μας βγαζουν τα ματια! Αιφχαροιστο!

Googlis
24-04-16, 21:45
Βελτίωση απορροφητικής τρόμπας

642696427064271

σε όλες μου τις τρόμπες έχω βάλει μπροστά ένα τέτοιο λαστιχάκι σιλικόνης.
αυτα τα λαστιχάκια έχουν βρεθεί απο συσκευασίες φωτιστικών αλλα φαντάζομαι οτι θα βρίσκονται έυκολα και απο αλλού , είναι ακαυστα σιλλικόνης.
η συμπεριφορά της τρόμπας αλλάζει άρδειν , είναι απίστευτο το πόσο καλύτερα ρουφάει , και όπως πολύ απλά είναι κατανοητό αυτό συμβαίνει απο την καλύτερη εφαρμογή που έχει πλέον ο μύτη της τρόμπας στην επιφάνεια απο την οποία θέλουμε να αφαιρέσουμε την κόλληση.
πλεον δεν μπορώ να δουλέψω την τρόμπα χωρις λαστιχάκι , απελπίζομαι......

ΥΓ: νομίζω οτι κάνουν και τα σωληνάκια σιλλικόνης που έχουν και οι εκτυπωτές για τα απόβλητα , είναι εξίσου ανθεκτικά και ακαυστα. εχω κρατήσει μερικά και θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή
Πράγματι το έχω κάνει σε όλες μου τις τρόμπες εδώ και χρόνια, η τρόμπα γίνεται σκούπα!

geoek4
24-04-16, 22:05
Το σύρμα για καθαρισμό της μύτης κολλητηριου, δεν πρεπει να ειναι απο σουπερ μάρκετ.
Τα σωστα σύρματα ειναι πολυ μαλακά για να μην καταστρέφεται η μυτη. Με το σύρμα για κατσαρόλες ειναι βέβαιο οτι η μυτη θα παει στον κάδο.

nikosp
24-04-16, 22:12
Ενα καλο κολπακι που θα κανει τη ζωη ολων στο φορουμ πιο ευκολη ειναι η ορθογραφια..........Τωρα αν καποιοι εχουν θεμα αλλο απο την ανορθογραφια πιο καλα ας γραφουν σε greeklish παρα να μας βγαζουν τα ματια! Αιφχαροιστο!
Στο δικό μου PC windows 10 όταν γράφω κάτι σε αυτό η και σε άλλα forum αυτόματα τις λέξεις λάθος μου τις σημειώνει με κόκινο και έχω και την προτεινόμενη σωστή
Δεν θυμάμαι τώρα τι ρυθμίσεις έκανα διότι αυτό ίσχυε από όταν είχα windows 7