PDA

Επιστροφή στο Forum : PAYPAL



crown
26-04-16, 12:42
Aγαπητοι φιλοι προσπαθω να δημιουργησω έναν λογαριασμο PAYPAL αλλα στο 3 βημα που μου ζητα να συνδεσω έναν τραπεζικο λογαριασμο με IBAN όταν βαζω τον λογαριασμο ΙΒΑΝ δεν το αναγνωριζει και μου λεει διαλεξε άλλη τραπεζααυτο δεν το καταλαβαίνω.
Η τραπεζα μου είναι η ΠΕΙΡΑΙΩΣ,μα δεν μπορει να μην την αναγνωριζειμηπωs κανω κατι λαθοs?

GiwrgosTH
26-04-16, 12:47
Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο ή να στείλεις email στο Paypal και να σου δώσουν οδηγίες για το τι θα κάνεις.
Αυτό ισχύει μόνο για την Ελλάδα λόγω των γνωστών προβλημάτων...
Τηλεφωνικά όμως σου το κάνουν.

crown
26-04-16, 17:13
Ευχαριστω Γιωργο αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με e-mail βασικα δεν βρηκα καποιο mail τουs

elektronio
26-04-16, 17:58
Δεν χρειάζεται να βάλεις κάρτα. Ακόμη και αν την βάλεις το PAYPAL δεν μπορεί να τραβάει (λόγω Capital control) λεφτά από την κάρτα σου για να κάνεις αγορές.
Μπορείς να κάνεις ένα Money request στον εαυτό σου (αν έχει και κάποιο διαφορετικό mail ακόμα καλύτερα). Έχει διαπιστωθεί ότι με κάποιες κάρτες (ίσως και όλες) μπορείς να πληρώσεις προς το εξωτερικό τουλάχιστον μέχρι τα 500 ευρώ. Εφόσον πληρώσεις π.χ. 100 ευρώ στον εαυτό σου, σου κρατάει προμήθεια περίπου 3% οπότε μπαίνουν 97 ευρώ στο balance του λογαριασμού σου.
Μέχρι αυτό το ποσό ψωνίζεις ότι θέλεις χωρίς πρόβλημα. Εφόσον η αγορά που κάνεις έχει διαφορά πολύ περισσότερο από το 3% συμφέρει.

crown
26-04-16, 18:22
φιλε Μαρκο δεν το εχω κανει και δεν το ξερω καν(Money request)είναι κατι αγνωστο γιαμενα απλα θελω να κανω μια αγορα από Ολλανδια και ο τυποs θελει paypal

kostas-21
26-04-16, 18:24
Αυτο το εκανα εγω Ελεκτρονιο πριν καιρο,με καρτα της Εθνικης και της πειραιως και μου το απερριψε.

street
26-04-16, 19:45
ο λογαριαμος paypal δεν χρειαζετε καρτα και ειναι δωρεαν :001_smile: απο κει και μετα τα ακουμπας :biggrin: ειναι για να πληρωθεις ?

selectronic
26-04-16, 20:32
Σίγουρα και εύκολα κάνεις Money Request, το έχω κάνει 2-3 φορές τους τελευταίους μήνες (μικρά ποσά πάντα):

Επιλέγεις "Request a Payment".
Βάζεις το mail.
Βάζεις το ποσόν.

Αυτός που θα βάλει τα χρήματα μπορεί να το κάνει με την πιστωτική του.

http://i.imgur.com/T6ynKJ7.png (http://i.imgur.com/T6ynKJ7.png)

http://imgur.com/a/HoXq8 (http://imgur.com/a/HoXq8)

elektronio
26-04-16, 20:39
φιλε Μαρκο δεν το εχω κανει και δεν το ξερω καν(Money request)είναι κατι αγνωστο γιαμενα απλα θελω να κανω μια αγορα από Ολλανδια και ο τυποs θελει paypal

Μπες στο λογαριασμό σου ψάξε λίγο και θα το δεις στην μπάρα με το μενού.

Πάνε στην πληρωμή (του Ολλανδού) επέλεξε να πληρώσεις με paypal και θα σου ζητήσει να συνδεθείς στο λογαριασμό σου (paypal) για να συνεχίσεις την πληρωμή.
ΔΕΝ θα πατήσεις σύνδεση, αλλά θα επιλέξεις "Pay with my credit or debit card"
Θα δοκιμάσεις τις κάρτες σου και ευελπιστείς να περάσει η πληρωμή.
Αν δεν γίνεται τίποτε ξαναδοκίμασε στις αρχές του επόμενου μήνα αρχή εβδομάδος και πρωί.

elektronio
26-04-16, 20:51
Αυτο το εκανα εγω Ελεκτρονιο πριν καιρο,με καρτα της Εθνικης και της πειραιως και μου το απερριψε.

Ή κάτι δεν έκανες καλά ή είσαι άτυχος με τις κάρτες σου.
Δοκίμασε αρχές μήνα αρχές εβδομάδας και πρωί. Τα Capital control βάζουν πλαφόν στις συναλλαγές οπότε στις αρχές (γενικά) είναι καλύτερα γιατί είναι πιθανότερο να πετύχεις πριν κλείσει το πλαφόν.


selectronic
όταν βάζεις μικρά ποσά πληρώνεις (ποσοστιαία) μεγαλύτερη προμήθεια επειδή έχει κάποια μίνιμουμ χρέωση. Δηλαδή αν έβαλες 20 ευρώ και σου κράτησε 3ευρω τα ίδια θα σου κρατούσε και αν έβαζες 100 ευρώ. (στο περίπου αυτά)

selectronic
26-04-16, 21:05
...όταν βάζεις μικρά ποσά πληρώνεις (ποσοστιαία) μεγαλύτερη προμήθεια επειδή έχει κάποια μίνιμουμ χρέωση. Δηλαδή αν έβαλες 20 ευρώ και σου κράτησε 3ευρω τα ίδια θα σου κρατούσε και αν έβαζες 100 ευρώ. (στο περίπου αυτά)...

Το ξέρω, κρατάει ένα Χ% + Χ "φιξ" ποσό, κάπου στο 3% θυμάμαι κι εγώ αλλά άλλαξε τώρα στυλ το Paypal και δεν βρίσκω την καρτέλα να δω πόσο ακριβώς.
Και ακόμα χειρότερα, αν έχει Ευρώ στο Balance και κάνεις σαν εμένα 10 ψιλο-αγορές σε Δολάρια, σου κρατάει και από την μετατροπή XD

Σωστά το λες ότι μία φορά είναι καλύτερη, αλλά για 1-2 ευρώ δεν χάλασε και ο κόσμος ("λεφτά υπάρχουν" ως γνωστόν :001_tt2:).

GiwrgosTH
27-04-16, 10:18
Ευχαριστω Γιωργο αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με e-mail βασικα δεν βρηκα καποιο mail τουs
Πας εδώ https://www.paypal.com/selfhelp/home και τους στέλνεις μήνυμα, ή τους παίρνεις τηλέφωνο.
Τους λες το θέμα με το λογαριασμό, το γνωρίζουν ήδη αν τους πεις ότι είσαι από Ελλάδα και θα σε καθοδηγήσουν για το πως θα τον προσθέσεις.
Χρειάζεται μόνο να ξέρεις αγγλικά επιπέδου καμακίου :001_tt2:
Απλά να είσαι μπροστά τον υπολογιστή για να το κάνεις εκείνη τη στιγμή.

giannopoulos.stavros
27-04-16, 10:54
Η δική μου εμπειρία και ταλαιπωρία με το Paypal, τις τράπεζες και τα CC με οδήγησε στη λύση της Revolut
ένας καλός Οδηγός επιβίωσης (http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/page-1)

agis68
27-04-16, 11:03
Nα σας απαντήσω που το έκανα πριν λίγο επιτυχημένα

Εχεις ενα paypal account Που είναι συνδεδεμένο με κάρτα

Αυτός ο λογαριασμός θα είναι ο ΔΟΤΗΣ

Φτιάχνεις ένα καινούργιο (με καινούργιο email) βάζεις τα στοιχεία σου κανονικά αλλά δεν βάζεις καμία κάρτα ή σύνδεση με λογαριασμό.....

Στον καινούργιο λογαριασμό κάνεις money request και βάζεις το email του λογαρισμού ΔΟΤΗ και βάζεις το ποσό που θες πχ 10 ευρώ

Πας στον Παλιο λογαριασμό και σου έχει το ποσό να δώσεις και απλά ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ συναλλαγή....Ετσι ο ένας λογαριασμός δίνει στον άλλο....

Εγώ ήδη δοκίμασα με αγορά από ebay σε ΑΤmega 328P και κρυστάλλους 16MHz και η αγορά έγινε....φυσικά με paypal account πλέον τον καινούργιο.

Οχι τίποτα άλλο αλλά ο Φανός θέλει για ένα ΑTmega 328P όσο πληρώνω για 5 !!!!στο ebay......Ε! με τίποτα!!!

kioan
27-04-16, 11:26
Οχι τίποτα άλλο αλλά ο Φανός θέλει για ένα ΑTmega 328P όσο πληρώνω για 5 !!!!στο ebay......Ε! με τίποτα!!!

Αρκεί αυτά που θα παραλάβεις να λειτουργούν και να μην είναι κάτι άσχετο σε θήκη atmega (https://www.sparkfun.com/news/350) :001_unsure:

wow
27-04-16, 16:04
Η δική μου εμπειρία και ταλαιπωρία με το Paypal, τις τράπεζες και τα CC με οδήγησε στη λύση της Revolut
ένας καλός Οδηγός επιβίωσης (http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/page-1)

Έχεις κάνει verification ? Είναι απαραίτητο?

kioan
27-04-16, 16:27
Έχεις κάνει verification ? Είναι απαραίτητο?
Το verification απαιτείται μόνο εάν συνολικά κινήσεις μεγάλα ποσά μέσω της Revolut (δε θυμαμαι το όριο)

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις κανονικά και χωρίς verification.

elektronio
27-04-16, 17:02
Nα σας απαντήσω που το έκανα πριν λίγο επιτυχημένα

Εχεις ενα paypal account Που είναι συνδεδεμένο με κάρτα

Αυτός ο λογαριασμός θα είναι ο ΔΟΤΗΣ

Φτιάχνεις ένα καινούργιο (με καινούργιο email) βάζεις τα στοιχεία σου κανονικά αλλά δεν βάζεις καμία κάρτα ή σύνδεση με λογαριασμό.....

Στον καινούργιο λογαριασμό κάνεις money request και βάζεις το email του λογαρισμού ΔΟΤΗ και βάζεις το ποσό που θες πχ 10 ευρώ

Πας στον Παλιο λογαριασμό και σου έχει το ποσό να δώσεις και απλά ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ συναλλαγή....Ετσι ο ένας λογαριασμός δίνει στον άλλο....

Εγώ ήδη δοκίμασα με αγορά από ebay σε ΑΤmega 328P και κρυστάλλους 16MHz και η αγορά έγινε....φυσικά με paypal account πλέον τον καινούργιο.

Οχι τίποτα άλλο αλλά ο Φανός θέλει για ένα ΑTmega 328P όσο πληρώνω για 5 !!!!στο ebay......Ε! με τίποτα!!!


Δεν είναι απαραίτητο να έχεις δεύτερο λογαριασμό στο paypal. Ένα δεύτερο εμαιλ αρκεί, ίσως να μην χρειάζεται ούτε και δεύτερο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Από το λογαριασμό σου κάνεις Money request από όποιον θέλεις στέλνοντας του μαιλ. Εσύ στέλνεις το request στον εαυτό σου σε κάποιο άλλο μαιλ. Και πληρώνει με την κάρτα σου το Money request και τα λεφτά πάνε σε σένα στο λογατριασμό σου στο paypal

info@kalarakis.com
27-04-16, 17:18
Το δεύτερο email το χρειάζεσαι για να μη μπερδέυεσε ποιος θέλει τι από ποιον.
το όριο είναι 2500ε μετά στέλνεις φώτο ταυτότητας Είναι ευρωπαϊκή οδηγίας (το paypal ειναι στη γερμανια)

elektronio
27-04-16, 17:31
Το δεύτερο email το χρειάζεσαι για να μη μπερδέυεσε ποιος θέλει τι από ποιον.
το όριο είναι 2500ε μετά στέλνεις φώτο ταυτότητας Είναι ευρωπαϊκή οδηγίας (το paypal ειναι στη γερμανια)

χωρίς verification σε αφήνει για αγορές μέχρι 100ευρώ. Το 2500 είναι όριο για πωλήσεις σαν ιδιώτης αν το ξεπεράσεις θέλει να ανεβάσεις το λογαριασμό σου σαν επαγγελματίας

giannopoulos.stavros
27-04-16, 17:35
Έχεις κάνει verification ? Είναι απαραίτητο?

Οχι, δεν εχει χρειαστεί μέχρι τώρα.
Μεταφέρω ένα ποσό και κάνω τις συναλλαγές μου μόνο αυτή την κάρτα πια.
Είναι Μια εφαρμογή στο κινητό, που την χρησοποιω σαν προπληρωμένη κάρτα

kioan
27-04-16, 18:08
Βρήκα το όριο για το verification της Revolut:

You need to verify your identity on the app if you are topping up (accumulatively) over £1000 to your Revolut account. You will also need to verify your identity if your account is flagged by our security system.

Άρα μέχρι να φτάσεις να την έχεις φορτώσει αθροιστικά οσο καιρό τη χρησιμοποιείς £1000, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

vasilllis
10-06-16, 00:18
Εμενα μου ζητησε verification για να προχωρησει την καταθεση απο τον λογαριασμο μου.Εγινε σε δευτ.με μια απλη φωτογραφια του αντιγραφου καταθεσης μεσω chat που διαθετει η εφαρμογη.