PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση φωτιστικου εκτακτης αναγκης



kleima
27-04-16, 02:51
Θελω,να συνδεσω,ενα φωτιστικο εκτακτης αναγκης.θα αναβει οταν κοβεται το ρευμα.λειτουργει με μπαταρια 12ν.
Οπως το σκεφτηκα θα πρεπει,στο χωρο,που θα τοποθετηθει,να το συνδεσω στην παραχη ρευματος.σωστα?
Η συνδεση θα ειναι σε σειρα,η,παραλαλη?
Καλο πασχα σε ολους

nestoras
27-04-16, 07:14
Θελω,να συνδεσω,ενα φωτιστικο εκτακτης αναγκης.θα αναβει οταν κοβεται το ρευμα.λειτουργει με μπαταρια 12ν.
Οπως το σκεφτηκα θα πρεπει,στο χωρο,που θα τοποθετηθει,να το συνδεσω στην παραχη ρευματος.σωστα?
Η συνδεση θα ειναι σε σειρα,η,παραλαλη?
Καλο πασχα σε ολους

Καλημέρα!
Μην κάνεις τίποτε από αυτά που σκέφτεσαι.
Βάλε φωτογραφίες από το manual του φωτιστικού κι αν μπορείς κάνε κι ένα σχέδιο με αυτό που έχεις στο μυαλό σου.
Ο χώρος προφανώς θα πρέπει να έχει παροχή ρεύματος 230V για τη φόρτιση της μπαταρίας κυρίως (εκτός κι αν είναι φορητό το φωτιστικό) οπότε το συντηρείς φορτισμένο σε μια πρίζα και όταν κοπεί το ρεύμα το μεταφέρεις στο χώρο που θέλεις να φωτίσεις.

Ποια ακριβώς συνδεσμολογία θέλεις να κάνεις σε σειρά ή παράλληλα? Τα 230V με τα 12V? :confused1:

el greco 1
27-04-16, 07:15
φωτιστικο ασφαλειας ενωεις παραληλα το συνδεεται.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
27-04-16, 08:13
καλημερα αυτο εδω η κατι παρομιο δεν ενοεις?64392παιρνεις φαση ουδετερο 220βολτ (παραληλα δηλ)και εισαι οκ . τωρα αν θες να εισαι πιο ενταξει τραβας μια φαση με μια ξεχωριστη ασφαλεια του δινεις και ουδετερο και εισαι πιο οκ .

FILMAN
27-04-16, 12:31
αν θες να εισαι πιο ενταξει τραβας μια φαση με μια ξεχωριστη ασφαλεια του δινεις και ουδετερο και εισαι πιο οκ .
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ είναι που κάνουν πολλοί. Τελικά γίνεται ένα βραχυκύκλωμα στη γραμμή που τροφοδοτεί τα φωτιστικά του χώρου, η ασφάλειά τους πέφτει, τα φωτιστικά του χώρου σβήνουν, και τα φωτιστικά ασφαλείας ΔΕΝ ανάβουν, αφού συνεχίζουν να τροφοδοτούνται κανονικά με 220V από την δική τους ξεχωριστή γραμμή / ασφάλεια!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
27-04-16, 13:19
για σου ρε Φιλιππε . ναι σοστως αλλα εχω μια ακομη ερωτηξη αν τα παιξει βραχυκυκλωσει ,σκασει απο το κακο του αυτο το φωτιστικο , τι γινεται γιατρε?:lool:

kioan
27-04-16, 13:54
εχω μια ακομη ερωτηξη αν τα παιξει βραχυκυκλωσει ,σκασει απο το κακο του αυτο το φωτιστικο , τι γινεται γιατρε?

Εσωτερικά (θα πρέπει να) έχει ασφάλεια στην είσοδο της τροφοδοσίας του.

Η ασφάλεια στον πίνακα είναι για προστασία της γραμμής μέχρι το φορτίο, όπου φορτίο στην περίπτωσή μας είναι τα κανονικά φώτα και το φωτιστικό ασφαλείας.

FILMAN
27-04-16, 14:43
για σου ρε Φιλιππε . ναι σοστως αλλα εχω μια ακομη ερωτηξη αν τα παιξει βραχυκυκλωσει ,σκασει απο το κακο του αυτο το φωτιστικο , τι γινεται γιατρε?:lool: Αν λοιπόν βραχυκυκλώσει και είναι στην ίδια γραμμή με τα υπόλοιπα (όχι ασφαλείας) φώτα του χώρου, θα πέσει η ασφάλεια της γραμμής και τα φώτα θα σβήσουν, το ασφαλείας όμως πάλι θα ανάψει, είτε και αυτό που βραχυκύκλωσε την παροχή του των 220V, είτε μόνο τα υπόλοιπα φωτιστικά ασφαλείας αν υποθέσουμε ότι αυτό έγινε μπουρλότο.

xmaze
27-04-16, 14:44
64395
και όλο το pdf http://www.iar.unicamp.br/lab/luz/ld/Seguran%E7a/emergency_lighting_design_guide.pdf

kleima
27-04-16, 17:18
Ναι ειναι παρομοιο.
Διαβασα,αυτα,που γραψατε.αν παρω ενα φορητο,θα πρεπει να ειναι συνεχως στην μπριζα?αν οχι,με τον καιρο θα ξεφωρτηστει η μπαταρια,οποτε δεν εκανα τιποτα.σωστα?

kioan
27-04-16, 18:42
αν παρω ενα φορητο,θα πρεπει να ειναι συνεχως στην μπριζα?

Αν είναι εκτός πρίζας πως θα αντιλαμβάνεται τη διακοπή ρεύματος ώστε να ανάψει αυτομάτως;

kleima
28-04-16, 03:10
Σωστο.εχεις δικαιο.

sdsolunac
17-05-16, 02:04
Εγώ πιστεύω ότι τα φώτα έκτακτης ανάγκης μπορείς να τα συνδέσεις και σε ξεχωριστό και στο ίδιο κύκλωμα φωτισμού ,
διότι τα φώτα έκτακτης ανάγκης προβλέπεται να τα χρησιμοποιήσουμε στην περίπτωση πανικού όταν μείνουμε χωρίς ρεύμα και οχι όταν πέσει μια ασφάλεια φωτισμού.

vasilllis
17-05-16, 07:43
Για αυτο δεν έχει τις μπαταρίες;

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
17-05-16, 13:37
καλημερα ποστ 4,5,6, ξαναριχτε μια ματια δεν ειναι τι εκανα εγω , αλλα τι ειναι το σωστο πχ ναι αμμα σου καει/ πεσει η ασφαλεια στν πινακα και δεν βλεπεις ,ενω το φως ασφαλειας θα αναψει αυτοματα . νεναντ ναι ο φιλιπος εχει δικιο . οπως παντα βεβαιως -βεβαιως:lool:

haris_216
17-05-16, 13:40
Εγώ πιστεύω ότι τα φώτα έκτακτης ανάγκης μπορείς να τα συνδέσεις και σε ξεχωριστό και στο ίδιο κύκλωμα φωτισμού ,
διότι τα φώτα έκτακτης ανάγκης προβλέπεται να τα χρησιμοποιήσουμε στην περίπτωση πανικού όταν μείνουμε χωρίς ρεύμα και οχι όταν πέσει μια ασφάλεια φωτισμού.

Αν και δεν είμαι τεχνικός μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σου.
Τί ακριβώς εννοείς "τα φώτα έκτακτης ανάγκης προβλέπεται να τα χρησιμοποιήσουμε στην περίπτωση πανικού"; Μόνο σε σεισμό, λοιμό, καταποντισμό δηλαδή;
Όταν πέσει μια σφάλεια φωτισμού (που ενδεχομένως να είναι "υπεύθυνη" για όλο το φωτισμό ενός χώρου) και άρα συσκοτισθεί αυτός ο χώρος δεν πρέπει να υπάρχει/ενεργοποιηθεί κάποιος φωτισμός ασφαλείας; Πρέπει να έχει διακοπή όλο το τετράγωνο;

alpha uk
17-05-16, 18:49
Εξαρτάται τό κτίριο καί τό design, εάν ειναι γιά exit root's only τότε μπορεί νά είναι καί ξεχωριστή γραμμή , γιά παράδειγμα σέ μιά αποθήκη ανοικτού χώρου, ή σέ ένα συνεργείο ανοικτού χώρου, μπορούμε νά συνδέσουμε τά satellite emergency lights στήν γραμμή τού φωτισμού ,καί τά exit root's(αυτά πού τοποθετούνται πάνω από τίς πόρτες, μέσα καί έξω) μέ αυτοκόλλητο ,τήν πόρτα καί τό ανθρωπάκι πού τρέχει (exit door ) σέ ξεχωριστή γραμμή, καί θά πρέπει νά είναι τύπου maintain , καί στίς δύο περιπτώσεις θά πρέπει νά τοποθετηθεί( key switch)γιά τόν έλεγχο

street
17-05-16, 18:56
Εξαρτάται .....

:thumbup: