PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΊΑ ΓΙΑ ΡΑΔΙΌΦΩΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΉΤΟΥ



alfamitis
27-04-16, 12:38
ΠΟΣΑ ΑΜΠΈΡ ΤΡΑΒΆΕΙ ΈΝΑ ΡΑΔΙΌΦΩΝΟ ΑΠΌ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΆ ΜΕ ΆΠΛΑ ΗΧΕΊΑ

FILMAN
27-04-16, 12:53
Τόσο περισσότερα όσο πιο δυνατά παίζει.

alfamitis
28-04-16, 13:42
τα ηχεία είναι συνδεόμενα κατευθείαν σε αυτό το ραδιόφωνο που βλέπουμε η πάνε καπου αλου

sakisr
28-04-16, 18:17
Παλια στη δουλεια ακουγα μουσικη απο κασσετοφωνο αυτοκινητου και το τροφοδοτουσα με ενα μετασχηματιστη 12βολτ/5 Αμπερ.Επαιζε πολυ καλα με 4ωμα ηχεια.

alfamitis
28-04-16, 23:41
Παλια στη δουλεια ακουγα μουσικη απο κασσετοφωνο αυτοκινητου και το τροφοδοτουσα με ενα μετασχηματιστη 12βολτ/5 Αμπερ.Επαιζε πολυ καλα με 4ωμα ηχεια.
ΈΧΩ 2 ΤΟΝ 8Ω ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΈΩ ΘΈΛΩ ΝΑ ΤΑ ΒΆΛΩ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΌ ΜΟΥ ΌΣΟ ΕΊΜΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ ΝΑ ΑΚΟΎΜΕ ΜΟΥΣΙΚΉ

micalis
29-04-16, 20:06
Στο σχολειο πανε να μαθουν γραμματα (υποτιθεται) και μουσικη ακουνε στα ορθάδικα

betacord85
29-04-16, 20:23
αγαπητε φιλε το τροφοδοτικο που εχεις τι χαρακτηριστικα εχει?βγαλε μια φωτο να δουμε το ραδιοφωνο...και κυριε μιχαλη στο σχολειο στο διαλειμμα μπορουν να κανουν τα παιδια οτι θελουν...ορθαδικα?πολυ πισω εχετε μεινει αγαπητε...

micalis
30-04-16, 15:27
Φιλε Μπαμπη υπαρχουν αρκετα κενα (οχι στο σχολειο) που εχει ο φιλος μας ο Δημητρης.
Πρωτο ειναι η κουβεντα που λεει "δεν ξερω να τα συνδεω" και δευτερο για να ακουσης μουσικη σε μια αιθουσα σχολειου (με 30 τουλαχιστον ατομα) θες χαλαρα 2χ50W

dinosl
14-03-22, 15:42
Για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας και αφορα το (ιδιο θεμα)ραδιοφωνο αυτοκινητου, (pioneer deh p4100), μπορει να μου πει καποιος η δυνατοτητα που εχει στα fm (fm step 50-100 - βημα συντονισμου) τι αλλαγες κανει, ειχα την εντυπωση οτι οταν το βαλεις στα 50, αλλαζει η συχνοτητα ανα 0,05 mhz και οταν το βαλεις στα 100 αλλαζει ανα 0,1mhz, ανα κλικ, αλλα τελικα δεν εχει καμια διαφορα σε αυτο.
85313

aktis
14-03-22, 16:16
Σωστά το έχεις καταλάβει , έπρεπε να πηγαίνει ανά 0,050 Mhz = 50 Khz . Μήπως το κλείνεις κόβοντας το ρεύμα τελείως και ξεχνάει την ρύθμιση ;
Η έχεις πατημένες τις ρυθμίσεις για RDS που λέει οτι το γυρνάνε στα 100 khz ;
Παλιά , κάποια που ήταν για Αμερική δεν είχαν ρύθμιση 50 Khz αλλά θεωρώ οτι τώρα έχουν όλα .

dinosl
14-03-22, 17:21
Σωστά το έχεις καταλάβει , έπρεπε να πηγαίνει ανά 0,050 Mhz = 50 Khz . Μήπως το κλείνεις κόβοντας το ρεύμα τελείως και ξεχνάει την ρύθμιση ;
Η έχεις πατημένες τις ρυθμίσεις για RDS που λέει οτι το γυρνάνε στα 100 khz ;
Παλιά , κάποια που ήταν για Αμερική δεν είχαν ρύθμιση 50 Khz αλλά θεωρώ οτι τώρα έχουν όλα .Ναι, ετσι επρεπε να δουλευει, αλλα δεν δουλευει χαχα, δηλ. οπου και να το ρυθμισω, 50 η 100, οταν κανω κλικ παντα αλλαζει ανα 0,05, βεβαια δεν με απασχολει, (καλυτερα 0.05, για μεγαλυτερη ακριβεια), αλλα μια μερα καθως το εψαχνα, ειχα την περιεργεια γι΄αυτη την ρυθμιση.
Οσο για το rds που αναφερεις, εχω την εντυπωση οτι λειτουργει αυτοματα

gxry
14-03-22, 18:58
Αφού στο εγχειρίδιο το γράφει
-------------------------------------------------------------------------------------
Σημείωση:
Το βήμα συντονισμού παραμένει στα 50kHz κατά τον Χειροκίνητο συντονισμό.
-------------------------------------------------------------------------------------

Μόνο κατά τον αυτόματο συντονισμό σε σταθμούς που υποστηρίζουν Alternative Frequency (AF) και Traffic Announcement (TA) ενεργοποιείται το βήμα που επιλέγεις (100kHz) και εφόσον έχεις ενεργοποιήσει το AF ή ΤΑ αντίστοιχα.

dinosl
14-03-22, 19:56
Αφού στο εγχειρίδιο το γράφει
-------------------------------------------------------------------------------------
Σημείωση:
Το βήμα συντονισμού παραμένει στα 50kHz κατά τον Χειροκίνητο συντονισμό.
-------------------------------------------------------------------------------------

Μόνο κατά τον αυτόματο συντονισμό σε σταθμούς που υποστηρίζουν Alternative Frequency (AF) και Traffic Anouncement (TA) ενεργοποιείται το βήμα που επιλέγεις (100kHz) και εφόσον έχεις ενεργοποιήσει το AF ή ΤΑ αντίστοιχα.Ναι, εχεις δικιο τωρα το προσεξα, μονο ετσι λειτουργει, παρ'οτι κανενας σταθμος δεν εχει αυτες τις λειτουργιες, ειχα την εντυπωση οτι εαν το αλλαξεις απο τα 50 στα 100, θα αλλαζε αυτοματα το βημα συντονισμου, αλλα δεν.. τουλαχιστον μου λυθηκε η απορια.

aktis
14-03-22, 21:18
Υπάρχουν πολλοί σταθμοί σε συχνότητες που χρειάζεσαι το 50 Khz βήμα , εγώ νόμιζα οτι ήθελες να πηγαίνει 50 50 και δεν πήγαινε ...

dinosl
14-03-22, 22:05
Υπάρχουν πολλοί σταθμοί σε συχνότητες που χρειάζεσαι το 50 Khz βήμα , εγώ νόμιζα οτι ήθελες να πηγαίνει 50 50 και δεν πήγαινε ...Ισως να μην το εγραψα σωστα στην αρχη, αλλα σε καθε κλικ ανα 50khz αλλαζει στο default (που λενε) η συχνοτητα, αλλα πολλες φορες εαν κατι δεν το διαβασεις προσεκτικα, (βλεπε εγχειριδιο) σου ξεφευγουν οι λεπτομερειες.