PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με "ντιμάρισμα" led



manolisklv
03-05-16, 11:43
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ντιμάρισμα λαμπτήρων led,τύπου edison. Το ένα πρόβλημα είναι πως δεν ντιμάρονται 0-100%,και το άλλο ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αρχίζουν και κάνουν φωτορυθμικά από μόνες τους. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά μοντέλα dimmer της εταιρίας master, και επίσης και τους 2 τρόπους ντιμαρίσματος που έχει (leading και trailing edge). Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα;

vampiris
03-05-16, 12:27
Φίλε, στο παρελθόν με απασχόλησε πολύ το ζήτημα του ντιμαρίσματος των λαμπτήρων led, καθώς αντιμετώπιζα συγκεκριμένο πρόβλημα με ένα σύστημα "έξυπνου σπιτιού" που ήθελα να στήσω στο σπίτι μου. Υπάρχει και ένα θέμα στο φόρουμ σχετικά με κάποια dimmer με τάση ελέγχου από 0-10V που έψαχνα. Εκείνη την περίοδο πέρασα πολύ χρόνο στο διαδίκτυο ψάχνοντας απαντήσεις και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι λαμπτήρες led είναι τέρμα γαμημένοι και γαμημένα ιδιότροποι. Το καλύτερο αποδεικτικό στοιχείο είναι οι κατάλογοι με τις δοκιμές των εταιριών που κατασκευάζουν λαμπτήρες. Εάν κατεβάσεις έναν από αυτούς, θα δεις ότι και τα πιο ακριβά dimmer των πιο επώνυμων εταιρειών, δεν καταφέρνουν πάντα να τους ντιμμάρουν. Εκεί γίνονται και δοκιμές με dimmer τα οποία είναι κατασκευασμένα για λαμπτήρες led, τα οποία αποτυγχάνουν να ρυθμίσουν την ένταση φωτισμού είτε σε ένα μεγάλο εύρος είτε και πλήρως.

Εδώ θα προσθέσω και μια προσωπική εμπειρία, μιας και αναφέρθηκα σε "Θέμα" που δημιούργησα στο φόρουμ. Μετά από ψάξιμο κατέληξα, αφού δεν υπήρχε άλλη λύση, σε μια συγκεκριμένη εταιρεία. Εκεί είχε δύο τύπους dimmer, ο ένας ήταν μόνο leading edge και ο άλλος leading και trailing edge. Προτίμησα τον δεύτερο τύπο, καθώς άλλοι κατασκευαστές λαμπτήρων λένε ότι καλύτερο αποτέλεσμα επιτυγχάνεται με τον πρώτο τύπο και άλλοι με τον δεύτερο. Η πρώτη δοκιμή με κινέζικους λαμπτήρες απέτυχε, καθώς οι λαμπτήρες δεν είχαν ομαλό εύρος ρύθμισης και ξεκινούσαν να τρεμοπαίζουν πολύ γρήγορα. Το πρόβλημά μου λύθηκε, ευτυχώς, όταν αγόρασα λαμπτήρες της Osram. Το περίεργο είναι ότι είναι ότι χρησιμοποιώ τον ίδιο τύπο για να ρυθμίζω και κάποιους κοινούς λαμπτήρες πυρακτώσεως, για τους οποίους υποτίθεται ότι είναι κατασκευασμένα αυτά τα dimmer, αλλά οι πυρακτώσεως τρεμοπαίζουν πιο έντονα από τους λαμπτήρες led στις ίδιες χαμηλές τιμές (ας πούμε 4V)!!!

Σχετικά με το πρόβλημά σου:

1) Είσαι σίγουρος ότι οι λαμπτήρες σου είναι dimmable;
2) Εάν είναι ντιμμαριζόμενοι, είναι επώνυμων εταιρειών ή "δεύτερης" ποιότητας;
3) Τα dimmer που δοκίμασες είναι για λαμπτήρες led ή για τους κοινούς λαμπτήρες πυρακτώσεως.
4) Πόσο κοστίζουν τα dimmer που δοκίμασες;
5) Πρόκειται για την οικία σου ή για κάποια δουλειά που έχεις αναλάβει;
6) Όταν λες τύπου edison, μήπως εννοείς αυτούς τους καινούριους που λέγονται filament led;

manolisklv
03-05-16, 12:41
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

1)Οι λαμπτήρες είναι σίγουρα dimmable
2) Κινέζικοι είναι αλλά θα έλεγα ότι έχουν κάποια ποιότητα,καθώς χρησιμοποιώ συχνά την ίδια εταιρία χωρίς προβλήματα.
3) Τα dimmer που δοκίμασα είναι όλα για led. Συγκεκριμένα της master. (dm 400b κυτίου, dm 1000, και dm 400L)
4) Από 20-40 €
5) Σε μαγαζί τα έχω βάλει.
6) Ναι για αυτές λέω.

Το πιο περίεργο της υπόθεσης είναι ότι δοκιμάζω τα αντίστοιχα dimmer με τις κλασικές λάμπες led (smd) και ντιμάρονται άψογα.

vampiris
03-05-16, 15:03
Ναι, της συγκεκριμένης εταιρίας τα έχω δει να ντιμμάρουν αρκετά καλά λαμπτήρες led (και μη επώνυμους), για αυτό σε ρώτησα εάν πρόκειται για filament led! Οι συγκεκριμένοι λαμπτήρες είναι νέοι σχετικά στην αγορά και δεν έχω ασχοληθεί μαζί τους. Έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες (τρόπος κατασκευής, τρόπος λειτουργίας κτλ.) και από την στιγμή που αποτελούν νέο προϊόν, θα υπάρχουν αρκετές ασυμβατότητες.

Οι λύσεις που έχεις είναι οι εξής: Το ψάχνεις στο διαδίκτυο για να βρεις λύση (κυρίως στην Αγγλική γλώσσα), περιμένεις να μπει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα και να σου δώσει λύση, δοκιμάζεις με επώνυμους λαμπτήρες γνωστών εταιριών, δοκιμάζεις με άλλα dimmer για λαμπτήρες led. Τα δύο τελευταία είναι δαπανηρές λύσεις, αλλά μια και πρόκειται για μαγαζί-δουλειά, ίσως να αναγκαστείς να καταφύγεις προς τα εκεί.

Στο παρακάτω link: http://www.osram.com/media/resource/HIRES/638416/337587/led-retrofit-classic---dimming-compatibility.pdf, φαίνεται μια λίστα συμβατότητας για τους αντίστοιχους λαμπτήρες της Osram, στην σελίδα 3 είναι (κατά πάσα πιθανότητα) τα dimmer της Master Electric και από ότι φαίνεται ντιμμάρουν πολύ καλά τους λαμπτήρες filament της Osram. Ο τύπος των λαμπτήρων είναι ο Classic A, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά με τους υπόλοιπους τύπους, και από ότι φαίνεται ντιμμάρονται αρκετά καλά σχεδόν με όλους τους τύπους των dimmer.

Ίσως, θα μπορούσες να δανειστείς 3-4 λαμπτήρες, από κάποιο μαγαζί που ψωνίζεις συχνά, και να δοκιμάσεις.

manolisklv
03-05-16, 15:30
Δύσκολο να πάμε σε λύση osram.Οι λαμπτήρες έχουν ήδη αγοραστεί και τοποθετηθεί.Εχεις να προτείνεις τίποτα άλλο αξιόπιστο dimmer εκτός master;
Με μια γρήγορα ματιά σε επώνυμες μάρκες διακοπτικού υλικού (vimar,legrand) παρατηρώ αρκετούς περιορισμούς όσων αφορά αριθμό λαμπτήρων και μέγιστη ισχύ...

vampiris
03-05-16, 17:49
Όχι, δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια άλλη μάρκα, επειδή πιστεύω ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι η ποιότητα των λαμπτήρων! Ίσως κάποιο άλλο dimmer να τα πήγαινε καλύτερα ή και τέλεια, αλλά μπορεί να μην είχε και καμία διαφορά. Από τεχνικής απόψεως δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Τώρα είναι είναι θέμα τύχης, καθώς έχεις δύο αγνώστους στην εξίσωση, τόσο το dimmer όσο και τους λαμπτήρες.

Όσον αφορά τον περιορισμό που αναφέρεις στα watt, νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τύπο των dimmer. Εάν είναι κατασκευασμένα για λαμπτήρες πυρακτώσεως, τότε θα πρέπει να υπολογιστούν τα watt του λαμπτήρα led σε αντιστοιχία με αυτά ενός λαμπτήρα πυρακτώσεως. Για παράδειγμα ο κατασκευαστής σου λέει ότι ένας λαμπτήρας led 4W, αντικαθιστά έναν λαμπτήρα πυρακτώσεως 75W. Εσύ θέλεις να ντιμμάρεις 15 λαμπτήρες led με ένα dimmer των 1000W. 15X75=1125W, πάνω από την ονομαστική ισχύ του dimmer!

Εάν πρόκειται για dimmer που είναι κατασκευασμένα για λαμπτήρες led, τότε μπορείς (κατά 99% σίγουρος) να ελέγξεις λαμπτήρες led ανάλογα με την ονομαστική ισχύ του dimmer.

JOUN
03-05-16, 20:25
ψάχνοντας απαντήσεις και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι λαμπτήρες led είναι τέρμα γαμημένοι και γαμημένα ιδιότροποι.
Aυτο ακριβως ειναι και το δικο μου συμπερασμα..Εχω σταματησει πλεον να το ψαχνω και οποτε με ρωταει καποιος του απανταω οτι ΔΕΝ ντιμαρονται οι λεντ λαμπτηρες και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Μιλαω παντα για λογικα κοστολογια γιατι λαμπτηρες τυπου 15-20 ευρω το κοματι και ντιμερ 100+ νομιζω ειναι αστεια πραγματα και αναιρουν οποιοδηποτε λογο υπαρξης των λεντ που ειναι βεβαια η οικονομια στην τσεπη του καταναλωτη.

vasilllis
03-05-16, 23:25
Ερωτηση απο εκε που αγορασες τις λαμπες εκανες?

FILMAN
04-05-16, 16:00
Για παράδειγμα ο κατασκευαστής σου λέει ότι ένας λαμπτήρας led 4W, αντικαθιστά έναν λαμπτήρα πυρακτώσεως 75W. Εσύ θέλεις να ντιμμάρεις 15 λαμπτήρες led με ένα dimmer των 1000W. 15X75=1125W, πάνω από την ονομαστική ισχύ του dimmer!
Πλάκα κάνουμε τώρα έτσι; Τί σχέση έχει η φωτεινή απόδοση με την ηλεκτρική κατανάλωση;

vampiris
04-05-16, 20:42
Τι θα κέρδιζα ή τι θα κερδίζαμε μαζί με τους κατασκευαστές λαμπτήρων και dimmer, εάν έκανα ή κάναμε πλάκα;

Επίσης, καλό θα ήταν να έβαζες σε παράθεση όλη την παράγραφο και όχι ένα κομμάτι! Εάν ήθελες θα μπορούσες να τονίσεις με έντονη γραφή την τελευταία φράση που σου φάνηκε περίεργη. Έτσι θα μπορούσα να απαντήσω και εγώ με την αντίστοιχη επεξεργασία του κειμένου:



Όσον αφορά τον περιορισμό που αναφέρεις στα watt, νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τύπο των dimmer. Εάν είναι κατασκευασμένα για λαμπτήρες πυρακτώσεως, τότε θα πρέπει να υπολογιστούν τα watt του λαμπτήρα led σε αντιστοιχία με αυτά ενός λαμπτήρα πυρακτώσεως. Για παράδειγμα ο κατασκευαστής σου λέει ότι ένας λαμπτήρας led 4W, αντικαθιστά έναν λαμπτήρα πυρακτώσεως 75W. Εσύ θέλεις να ντιμμάρεις 15 λαμπτήρες led με ένα dimmer των 1000W. 15X75=1125W, πάνω από την ονομαστική ισχύ του dimmer!

Εάν πρόκειται για dimmer που είναι κατασκευασμένα για λαμπτήρες led, τότε μπορείς (κατά 99% σίγουρος) να ελέγξεις λαμπτήρες led ανάλογα με την ονομαστική ισχύ του dimmer.

Εάν προσέξεις και στο κείμενο της Osram, στο οποίο παραπέμπω στο μήνυμα #4, γράφει στην αρχή-αρχή τα εξής: Max load of dimmer / equivalent wattage (HAL/GLS) = max. number of lamps. Το περίεργο είναι ότι κατάλογος αναφέρεται σε δοκιμές που γίνονται σε λαμπτήρες filament led και από ότι φαίνεται στο κείμενο υπάρχουν και dimmers κατασκευασμένα μόνο για λαμπτήρες led. Οπότε γιατί ο κατασκευαστής λαμπτήρων νοιώθει υποχρεωμένος να κάνει αυτή την επισήμανση; Μήπως είναι μια απροσεξία κάποιου μη τεχνικά καταρτισμένου προσώπου; Μήπως θέλει απλώς να τονίσει τον τρόπο υπολογισμού των λαμπτήρων; Τότε γιατί χρησιμοποιεί την λέξη equivalent (ισάξιος, αντίστοιχος κτλ.) και όχι την φράση wattage of (hal/gls) lamps;

Παραθέτω και δύο συνδέσμους από τα dimmer της εταιρείας Dinuy:
1) http://www.dinuy.com/en/dimmers/led-lamps-led-strips/93-products/dimmers/425-re-pla-le1
2) http://www.dinuy.com/en/dimmers/led-lamps-led-strips/93-products/dimmers/463-dimmer-re-el1-le1

Στο πρώτο είναι ένα dimmer κυτίου κατασκευασμένο αποκλειστικά για λαμπτήρες led. Ο κατασκευαστής αναφέρει Max. load with 230V LED lamps 4W ~ 100W.

Στο δεύτερο είναι ένα dimmer ράγας για λαμπτήρες led 230V ή 12V, αλογόνου κτλ.. Αυτή την φορά ο κατασκευαστής αναφέρει 230V LED lamps 4W ~ 100W και 230V Incandescent or halogen lamps 400W. Δηλαδη το ίδιο dimmer μπορεί να ελέγξει ωμικά φορτία μέχρι 400W, αλλά λαμπτήρες led μέχρι 100W!

Αυτόν τον κανόνα ακολούθησα και εγώ στα δικά μου dimmer που τοποθέτησα σπίτι μου αυτό τον κανόνα προτρέπω να ακολουθούν και οι συνάδελφοι. Επειδή επρόκειτο για dimmer που απευθυνόταν καθαρά σε RLC φορτία, βρήκα τα αντίστοιχα βαττ του λαμπτήρα led σε σχέση με αυτά ενός λαμπτήρα αλογόνου, τα πολλαπλασία με τον αριθμό των λαμπτήρων και είδα εάν ξεπερνούν την ονομαστική ισχύ του dimmer. Μάλιστα σε επικοινωνία που είχε τότε με την εταιρεία με είχαν προτρέψει να μην χρησιμοποιήσω τα συγκεκριμένα dimmer με λαμπτήρες led, όχι μόνο επειδή υπήρχε περίπτωση να μην έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά επειδή υπήρχε κίνδυνος για τα ίδια τα dimmer (αστοχίας, μέχρι και πυρκαγιάς). Οπότε καλό θα ήταν να τηρείται ο παραπάνω κανόνας και να μην θεωρούμε ότι ενα οποιδήποτε dimmer μπορεί να ντιμμάρει λαμπτήρες led κοντά στην ονομαστική του ισχύ.

manolisklv
04-05-16, 23:34
Έλυσα το πρόβλημα τελικά με το dimmer ράγας της master.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θέλει αρκετό φορτίο για να δουλεύει σωστά οπότε αναγκάστικα να τα βάλω σε μια γραμμή.

vampiris
05-05-16, 00:20
Ωραίος, αλλά στην αρχική περιγραφή φαίνεται σαν πρόβλημα ασυμβατότητας λαμπτήρων με το dimmer. Για δώσε περισσότερος πληροφορίες, τύπος dimmer, στοιχεία λαμπτήρων, τρόπος αρχικής συνδεσμολογίας κτλ.. Εάν ήταν θέμα φορτίου δεν θα έπρεπε να ντιμμάρει καθόλου ή να αρχίζει τα χαζά από πολύ νωρίς! Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το αρχικό πρόβλημα.

FILMAN
05-05-16, 10:38
Να σου βάλω λοιπόν μεγαλύτερα κομμάτια αφού το θέλεις. Στο πιο πρόσφατο μήνυμά σου λες:

Εάν προσέξεις και στο κείμενο της Osram, στο οποίο παραπέμπω στο μήνυμα #4, γράφει στην αρχή-αρχή τα εξής: Max load of dimmer / equivalent wattage (HAL/GLS) = max. number of lamps. Το περίεργο είναι ότι κατάλογος αναφέρεται σε δοκιμές που γίνονται σε λαμπτήρες filament led και από ότι φαίνεται στο κείμενο υπάρχουν και dimmers κατασκευασμένα μόνο για λαμπτήρες led. Οπότε γιατί ο κατασκευαστής λαμπτήρων νοιώθει υποχρεωμένος να κάνει αυτή την επισήμανση; Μήπως είναι μια απροσεξία κάποιου μη τεχνικά καταρτισμένου προσώπου; Μήπως θέλει απλώς να τονίσει τον τρόπο υπολογισμού των λαμπτήρων; Τότε γιατί χρησιμοποιεί την λέξη equivalent (ισάξιος, αντίστοιχος κτλ.) και όχι την φράση wattage of (hal/gls) lamps;

...

...είναι ένα dimmer ράγας για λαμπτήρες led 230V ή 12V, αλογόνου κτλ.. Αυτή την φορά ο κατασκευαστής αναφέρει 230V LED lamps 4W ~ 100W και 230V Incandescent or halogen lamps 400W. Δηλαδη το ίδιο dimmer μπορεί να ελέγξει ωμικά φορτία μέχρι 400W, αλλά λαμπτήρες led μέχρι 100W!

Αυτόν τον κανόνα ακολούθησα και εγώ στα δικά μου dimmer που τοποθέτησα σπίτι μου αυτό τον κανόνα προτρέπω να ακολουθούν και οι συνάδελφοι.

Επειδή επρόκειτο για dimmer που απευθυνόταν καθαρά σε RLC φορτία, βρήκα τα αντίστοιχα βαττ του λαμπτήρα led σε σχέση με αυτά ενός λαμπτήρα αλογόνου, τα πολλαπλασία με τον αριθμό των λαμπτήρων και είδα εάν ξεπερνούν την ονομαστική ισχύ του dimmer.
Αυτό που έκανες και που έχω τονίσει με μπλε χρώμα - το οποίο είναι ο ίδιος υπολογισμός που έκανες εδώ επίσης με μπλε χρώμα:

Όσον αφορά τον περιορισμό που αναφέρεις στα watt, νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τύπο των dimmer. Εάν είναι κατασκευασμένα για λαμπτήρες πυρακτώσεως, τότε θα πρέπει να υπολογιστούν τα watt του λαμπτήρα led σε αντιστοιχία με αυτά ενός λαμπτήρα πυρακτώσεως. Για παράδειγμα ο κατασκευαστής σου λέει ότι ένας λαμπτήρας led 4W, αντικαθιστά έναν λαμπτήρα πυρακτώσεως 75W. Εσύ θέλεις να ντιμμάρεις 15 λαμπτήρες led με ένα dimmer των 1000W. 15X75=1125W, πάνω από την ονομαστική ισχύ του dimmer!
είναι "ο ίδιος κανόνας" που ακολουθείς (βλέπε δική σου δήλωση σημαδεμένη με πράσινο παραπάνω), ο ίδιος κανόνας που βρήκες και τον οποίο αναφέρεις με αυτό που έχω χρωματίσει κόκκινο; Δηλαδή οι λαμπτήρες LED αυτοί που αναφέρει ο κατασκευαστής του dimmer εκεί έχουν τέτοια φωτεινή απόδοση ώστε μια λάμπα LED 1W φέγγει τόσο δυνατά όσο μια λάμπα 4W πυρακτώσεως / αλογόνου;

vampiris
05-05-16, 10:55
Δύο φορές εξήγησα το ίδιο πράγμα βάση του τι αναφέρουν οι κατασκευαστές! Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος, δεν λέω κάτι δικό μου, απλώς επισημαίνω το τι λένε οι κατασκευαστές! Επίσης, οι τιμές που δίνω στο παράδειγμα είναι τυπικές, όχι πραγματικές. Δεν σημαίνει ότι ένας λαμπτήρας led 4W είναι αντίστοιχος με έναν πυρακτώσεως 75W.

Διαφωνούμε, συμφωνούμε, υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις στα όσα γράφω; Σου φάνηκε περίεργο, δεν το εξήγησα σωστά, θέλεις να τονίσεις κάτι, διαφωνείς σε κάτι; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της παρέμβασής σου!

FILMAN
05-05-16, 11:07
Αυτό που λέω είναι ότι ο υπολογισμός σου για τη επάρκεια ισχύος ενός dimmer με βάση τη φωτεινή απόδοση των χρησιμοποιούμενων λαμπτήρων LED ως ισοδύναμη με αυτή λαμπτήρων πυρακτώσεως / αλογόνου είναι προϊόν δικής σου σκέψης (οι παραθέσεις από κατασκευαστές dimmer που έβαλες φυσικά ΔΕΝ λένε κάτι τέτοιο), και το σημαντικότερο στερείται λογικής. Βλέπεις, το dimmer δεν το ενδιαφέρει πόσο δυνατά φέγγει η εκάστοτε λάμπα, αλλά το πόσο ρεύμα τραβάει!

Όσο για την παρέμβαση σου ζητώ συγγνώμη, δεν ενημερώθηκα ότι το θέμα προσφερόταν για να μπεις να γράψεις εσύ αλλά εγώ όχι...

Φιλικά...

vampiris
05-05-16, 11:37
Δεν καταλαβαίνω τον λόγο της παρέμβασης, σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις - τονίσεις. Όχι μην παρεμβαίνεις, θα μιλάω μόνο εγώ!

Τέλος, ξανατονίζω ότι δεν το λέω ΕΓΩ, το αναφέρουν οι κατασκευαστές των dimmer!! Έχω κάνει ήδη της παραπομπές στα dimmer της εταιρείας Dinuy. Στο πόστ #13 έχεις με κόκκινα γράμματα την εξής φράση: Αυτή την φορά ο κατασκευαστής αναφέρει 230V LED lamps 4W ~ 100W και 230V Incandescent or halogen lamps 400W. Δηλαδη το ίδιο dimmer μπορεί να ελέγξει ωμικά φορτία μέχρι 400W, αλλά λαμπτήρες led μέχρι 100W!

Αυτά είναι τα λόγια του κατασκευαστή και όχι τα δικά μου! Εάν ήταν έτσι όπως τα λες, δεν θα διαχώριζε τους λαμπτήρες και τα βαττ τους. Θα έλεγε ότι μπορεί να ελέγξει οποιοδήποτε φορτίο (Led, πυρακττώσεως κτλ.) μέχρι 400W. Το θέμα δεν είναι η απόδοση των λαμπτήρων ανά βαττ, αλλά το πόσο δύσκολο φορτίο είναι στην διαχείρισή τους οι λαμπτήρες led. Αλλο ένα dimmer κατασκευασμένο αποκλειστικά για λαμπτήρες led και άλλο ένα γενικής χρήσεως.


Αυτά είχα να πω επί του θέματος και ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ο καθένας ας κάνει αυτό που θέλει, αναλόγως με το τι κατάλαβε από αυτά που γράφτηκαν...

finos
05-05-16, 11:53
να πω μια χαζή ιδέα : PWM ή δεν γίνετε

FILMAN
05-05-16, 12:49
δεν το λέω ΕΓΩ, το αναφέρουν οι κατασκευαστές των dimmer!! Έχω κάνει ήδη της παραπομπές στα dimmer της εταιρείας Dinuy. Στο πόστ #13 έχεις με κόκκινα γράμματα την εξής φράση: Αυτή την φορά ο κατασκευαστής αναφέρει 230V LED lamps 4W ~ 100W και 230V Incandescent or halogen lamps 400W. Δηλαδη το ίδιο dimmer μπορεί να ελέγξει ωμικά φορτία μέχρι 400W, αλλά λαμπτήρες led μέχρι 100W!

Αυτά είναι τα λόγια του κατασκευαστή και όχι τα δικά μου! Εάν ήταν έτσι όπως τα λες, δεν θα διαχώριζε τους λαμπτήρες και τα βαττ τους. Θα έλεγε ότι μπορεί να ελέγξει οποιοδήποτε φορτίο (Led, πυρακττώσεως κτλ.) μέχρι 400W.
Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ αυτό που λέει ο κατασκευαστής του dimmer, δηλαδή ότι είναι κατάλληλο για λάμπες LED ως 100W και ταυτόχρονα για λάμπες πυρακτώσεως / αλογόνου ως 400W, από αυτό που λες εσύ, δηλαδή ότι επειδή μια λάμπα LED φέγγει π.χ. 19 φορές πιο δυνατά από μια αλογόνου (αφού 4W LED φέγγει όσο και μια 75W αλογόνου), άρα στο dimmer που δέχεται max. 400W αλογόνου εγώ δεν πρέπει να βάλω συνολικά παραπάνω από 400 / 19 = 21W λάμπες LED γιατί αν το κάνω ξεπερνάω τις προδιαγραφές ισχύος του dimmer και θα το κάψω! Αν η σκέψη σου είναι σωστή - και αν είναι ίδια με αυτή του κατασκευαστή όπως τόσες φορές είπες - τότε γιατί τα 21W που βγαίνουν με το δικό σου (παράλογο) σκεπτικό διαφέρουν τόσο πολύ με τα 100W που δίνει ο κατασκευαστής του dimmer; Ελπίζω να μην εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις!

να πω μια χαζή ιδέα : PWM ή δεν γίνετε
Να θυμίσω ότι μιλάμε για εναλλασσόμενο, όπου το ανάλογο της τεχνικής PWM είναι ο έλεγχος φάσης (αυτό ακριβώς που κάνουν τα dimmers).

finos
05-05-16, 13:25
α οκ εγω ελεγα γρήγορο ον-οφφ στα 220

FILMAN
05-05-16, 13:49
Για να μην έχει αστάθεια η έξοδος πρέπει να υπάρχει συγχρονισμός με το ημίτονο του δικτύου.

manolisklv
05-05-16, 14:35
Ωραίος, αλλά στην αρχική περιγραφή φαίνεται σαν πρόβλημα ασυμβατότητας λαμπτήρων με το dimmer. Για δώσε περισσότερος πληροφορίες, τύπος dimmer, στοιχεία λαμπτήρων, τρόπος αρχικής συνδεσμολογίας κτλ.. Εάν ήταν θέμα φορτίου δεν θα έπρεπε να ντιμμάρει καθόλου ή να αρχίζει τα χαζά από πολύ νωρίς! Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το αρχικό πρόβλημα.

To dimmer είναι το παρακάτω: http://www.master-electric.gr/product.aspx?id=176&catid=168
Σίγουρα δεν ήταν θέμα φορτίου,απλά εκ πείρας ξέρω ότι για το συγκεκριμένο dimmer,χρειάζεσαι φορτίο άνω των 50W αν θυμάμαι καλά,οπότε έβαλα όλες τις γραμμές μαζί για σιγουριά.To συνολικό φορτίο ήταν γύρω στα 130W.
Εν τέλει μετά από 5-6 ώρες λειτουργίας έκανε κάποια "τσαφ" το φως,αλλά επανερχόταν.Σε σχέση με τα άλλα το αποτέλεσμα κρίνεται πολύ ικανοποιητικό.

Η συνδεσμολογία δεν είχε κάτι ιδιαίτερο,μια σημαντική διαφορά με τα άλλα μοντέλα είναι ότι το ράγας απαιτεί χρήση ουδετέρου.Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό.
Οι λάμπες ήταν filament της εταιρίας adeleq-lumen.

vampiris
05-05-16, 15:06
Filman, εγώ πουθενά δεν αναφέρθηκα στο ποιος τύπος λαμπτήρα φέγγει περισσότερο ή λιγότερο! Δεν με ενδιαφέρει η Φωτιστική Ροή Lm (ή Φωτιστική Ισχύς) ενός λαμπτήρα, δηλαδή το πόσο δυνατά φέγγει, αλλά η Ηλεκτρική Ισχύς του, δηλαδή τα watt.

Και αυτό που λέω είναι το εξής απλό: Έχεις στα χέρια σου ένα dimmer που δεν είναι κατασκευασμένο να ντιμμάρει λαμπτήρες Led, η ονομαστική του ισχύς είναι 400W και εσύ έχεις στα χέρια σου πολλούς λαμπτήρες Led των 4W. Επειδή οι λαμπτήρες Led είναι μη Γραμμικά Φορτία, δεν μπορείς να διαιρέσεις τα 400W του dimmer διά τα 4W του κάθε λαμπτήρα Led και να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι μπορεί να σηκώσει 100 λαμπτήρες. Απαιτείται ειδικό dimmer για λαμπτήρες Led για να σηκώσει τους 100 λαμπτήρες. Δεν αναφέρομαι σε Φωτιστική Ισχύ, δηλαδή πόσο δυνατά φέγγουν τα Led, αλλά σε ηλεκτρική ισχύ.

Το γιατί το εξηγεί πολύ καλά το παρακάτω κείμενο: http://apps1.eere.energy.gov/buildings/publications/pdfs/ssl/dimming_webcast_12-10-2012.pdf.

Manoliskv, χαίρομαι που βρήκες λύση και αυτό είναι που μετράει.

FILMAN
05-05-16, 16:43
Δηλαδή εδώ:

...θα πρέπει να υπολογιστούν τα watt του λαμπτήρα led σε αντιστοιχία με αυτά ενός λαμπτήρα πυρακτώσεως. Για παράδειγμα ο κατασκευαστής σου λέει ότι ένας λαμπτήρας led 4W, αντικαθιστά έναν λαμπτήρα πυρακτώσεως 75W.
υπονοείς ότι από ηλεκτρική άποψη το φορτίο ενός λαμπτήρα LED 4W ισοδυναμεί με αυτό ενός λαμπτήρα πυρακτώσεως 75W; Αυτό εννοεί ο κατασκευαστής του λαμπτήρα LED όταν σου λέει ότι είναι ισοδύναμος με έναν πυρακτώσεως των 75W; Ή μάλλον εννοεί ότι φέγγει το ίδιο δυνατά όπως θα έφεγγε ένας λαμπτήρας πυρακτώσεως 75W;

lepouras
06-05-16, 11:40
υποθέτω ότι όταν οι κατασκευαστές αναφέρουν την μέγιστη σε πυράκτωσης και το μέγιστο σε λεντ το κάνουν γιατί οι λάμπες λεντ ανάλογα με το κύκλωμα που έχουν εσωτερικά μπορεί να έχουν και κάποιο επαγωγικό ή χωρητικό φορτίο ως άεργη. μπορεί να μην την πληρώνουμε και να μην καταγράφετε στον μετρητή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε ένα ντιμερ δεν επηρεάζει και καλείτε να το διαχειριστεί.. γιαυτό άλλωστε αναφέρονται στα VA και όχι σε W όταν μιλάνε σε ισχύ (όπως και στους Μ/Τ ). φυσικά κανένας κατασκευαστής δεν σου λέει τα VA τη λάμπας αλλά τα W (βατ) της. αποτέλεσμα για αυτό επειδή κανένας δεν ξέρει και δεν υπολογίζει τα VA δίνουν ένα μπούσουλα χοντρικό και σου λένε τόσο για ωμικά τόσο για λεντ. κάποτε (και τώρα φυσικά ) αντίστοιχα σου λένε τόσα για ωμικά τόσα για 12βολτα με Μ/Τ σίδηρο πυρήνα κλπ κλπ.

υπόθεση κάνω και ίσως να έχω λάθος.

Sted
08-05-16, 20:40
Το Dimmer που δοκίμαζες στην αρχή ήταν αυτό (http://www.master-electric.gr/product.aspx?id=174&catid=171);
Με μεγάλο φορτίο, όπως δοκίμασες τώρα στο DM-DGL, δεν μπορούσε να dimάρει σωστά και πάλι;

Ερώτηση, αν πάρω 12VDC λαμπτήρες (π.χ. e27, e14, g4) μπορώ να τους dimάρω ΟΛΟΥΣ με ένα τέτοιο (https://www.hellasdigital.gr/electronics/optoelectronics/dc-12v-8a-led-strip-dimmer-adjustable-brightness-controller/) dimmer; Το έχω δουλέψει σε led ταινίες και dimαρε κανονικά, πιστεύω το ίδιο θα είναι και στους λαμπτήρες απλά δεν το δοκίμασα ποτέ.

JOUN
08-05-16, 22:47
Οχι δεν θα δουλεψει.Οι ταινιες εχουν μονο μια αντισταση σε σειρα με τα λεντ οποτε το PWM που παραγει αυτο το ντιμερ δουλευει κανονικα.
Οι 12V λαμπτηρες εχουν ενσωματωμενο κυκλωμα σταθερου ρευματος το οποιο παιρνει ταση απο 9 μεχρι 20+ volt και οδηγει το λεντ με το βελτιστο ρευμα του κατι τετοιο:http://www.ebay.com/itm/1set-10W-Cool-White-6000k-LED-Chip-10W-DC12V-24V-Constant-Current-LED-Driver-/221809383349?hash=item33a4de97b5:g:ZlIAAOSwMmBViuA-.
Με λιγα λογια κατω απο τα 9v θα σβηνει τελειως και απο 10 μεχρι 20 θα αναβει κανονικα..

Sted
08-05-16, 23:00
Αυτό είχα στο μυαλό μου γιατί είδα σε led g4 να υπάρχουν AC/DC όπως και σκέτο DC.

Έχω πέσει σε περίπτωση καταστήματος με σημεία που έχουν 10x G4 12VAC 10w λαμπάκια και ελέγχονται απο δικό τους dimmer ράγας 230V (σύνολο 3 dimmer/σημεία) που έπειτα τροφοδοτούν Μ/Σ 230/12. Αν αλλάξω αμέσως τoυς λαμπτήρες σε 12V 1,5W AC/DC dimmable (http://www.ledguru.gr/lumen-led-spot-1-5w-12v-ac-dc-g4-24-smd3014-warm-white-dimmable.html) το dimmer θα βλέπει φορτίο <20W οπότε δεν θα δουλεύει καν. Έτσι σκέφτηκα να πετάξω παλιούς Μ/Σ και dimmers και να βάλω 12VDC PSU και το dimmer του προηγούμενου μηνύματος. Άλλη πρόταση;

manolisklv
11-05-16, 21:28
Το Dimmer που δοκίμαζες στην αρχή ήταν αυτό (http://www.master-electric.gr/product.aspx?id=174&catid=171);
Με μεγάλο φορτίο, όπως δοκίμασες τώρα στο DM-DGL, δεν μπορούσε να dimάρει σωστά και πάλι;

Ερώτηση, αν πάρω 12VDC λαμπτήρες (π.χ. e27, e14, g4) μπορώ να τους dimάρω ΟΛΟΥΣ με ένα τέτοιο (https://www.hellasdigital.gr/electronics/optoelectronics/dc-12v-8a-led-strip-dimmer-adjustable-brightness-controller/) dimmer; Το έχω δουλέψει σε led ταινίες και dimαρε κανονικά, πιστεύω το ίδιο θα είναι και στους λαμπτήρες απλά δεν το δοκίμασα ποτέ.

Ναι αυτό το dimmer δοκίμασα στην αρχή,πλήρης αποτυχία.Το ράγας δουλεύει μια χαρά,αλλά κάνει κάποια σκαμπανεβάσματα στην ένταση φωτός και επανέρχεται από μόνο του και στιγμιαία.Το καλό είναι ότι το κάνει μια με δυο φορές τη μέρα οπότε δεν είναι ενοχλητικό. Υποψιάζομαι ότι χάνει για κάποιο λόγο την πληροφορία στιγμιαία και μετά επανέρχεται.Βέβαια καλό θα ήταν να μην το έκανε,αλλά προς το παρόν αποτελεί την καλύτερη λύση που έχω βρει...