PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΕΙΣ



kostas-21
03-05-16, 22:17
Παιδια,Καλησπέρα.Θελω να αγορασω μια ηλεκτροκολληση ηλεκτροδιου ,ελαφρια και καλη 160A..Διαθετω μεχρι 300 ευρω.Τι πρεπει να προσεξω.
α. kVA
β. Αποδοση.π.χ. βλεπω αποδοση 45% στα 160 Α.και ειναι ακριβες.
γ.Δεν θελω να κολλαει το ηλεκτροδιο
Δεν ξερω τι αλλο να προσεξω.Δεν την θελω να κολλαω επαγγελματικα καθε μερα,αλλά ,μια δυο φορες την εβδομαδα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

nikosp
03-05-16, 22:55
Θα ξεκινήσω από το ηλεκτρόδιο
Το ηλεκτρόδιο κολλάει όταν έχουμε κάνει λάθος Αμπέρ/πάχος ηλεκτρόδιο και φυσικά όταν δεν υπάρχει εμπειρία στην κόλληση
Τα ΚVA σίγουρα είναι μια σοβαρή ένδειξη
Η απόδωση δεν θα μπορέσω να σου πω περισσότερα
Ένα βασικό είναι η εγγύηση που σου προσφέρει ο κατασκευαστής
Τα αμπέρ 160 δεν είναι λίγα
Εγώ με ηλεκτροκόλληση στα 100-120 Αμπέρ κολλάω με ηλεκτρόδιο 3,5 χιλιοστά και είμαι ΟΚ σε κλασσικές περιπτώσεις
Τα 160 Αμπέρ νομίζω ότι πολύ σπάνια θα σου χρησιμεύσουν

vasilisd
03-05-16, 23:38
Μια καλή επιλογή είναι η Cemont Speedy 150. Την έχω 4 χρόνια, χρήση συχνή και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα.Μη ψαρώνεται με τα αμπέρ. Η παραπάνω ηλεκτροκόλληση είναι 150 αμπέρ, σκέψου ότι με 100-120 αμπέρ όπως είπε ο Νίκος δουλεύεις 3,25 χιλιοστά ηλεκτρόδιο που είναι αρκετό για την συγκόλληση λαμαρίνας 5-8 χιλιοστών. Για ερασιτεχνική χρήση δε νομίζω ποτέ να δουλέψεις πάνω από 2,5 χιλιοστά ηλεκτρόδιο. Το θέμα είναι το ποσοστό απόδοσης στα αμπέρ συνήθης χρήσης. Δε θέλεις μετά το λιώσιμο 2 ηλεκτροδίων να περιμένεις 5-10 λεπτά να κρυώσει το μηχάνημα επειδή ζεστάθηκε.

elektronio
04-05-16, 08:35
Οι ηλεκτροσυγκολλήσεις inverter είναι ευπαθείς οπότε μπορείς να προσέξεις (ρωτήσεις) τι προστασίες έχει.
Αν σκοπεύεις να την βάλεις σε γεννήτρια πρέπει να είναι κατάλληλη, δεν μπαίνουν όλες.

Σχετικά με τα αμπέρ, τα πολλά αμπέρ μπορεί να μην χρειαστούν αλλά δίνουν μια άνεση (μεγαλύτερο κύκλο εργασίας - ΧΧ% Α) στο κάψιμο των μικρότερων ηλεκτροδίων από το 4αρι που μπορεί να κολλήσει. Και επιπλέον μπορείς να κολλήσει και πιο χοντρά σίδερα αν χρειαστεί.

Gaou
04-05-16, 08:41
Παιδια,Καλησπέρα.Θελω να αγορασω μια ηλεκτροκολληση ηλεκτροδιου ,ελαφρια και καλη 160A..Διαθετω μεχρι 300 ευρω.Τι πρεπει να προσεξω.
γ.Δεν θελω να κολλαει το ηλεκτροδιο


πρέπει να έχει antistick σύστημα που θα το πληρώσεις παραπάνω. πάντως μην ψαρώνεις αν το ηλεκτροδιο ειναι στεγνο και τα αμπερ κατάλληλα δεν θα σου κολλαει . και αν σου κολλαει το σερνεις με δύναμη πάνω στο μέταλλο να πάρει την πρωτην του την ζέστη και μετα κολλας κανονικά.

kostas-21
04-05-16, 09:11
Ευχαριστω παιδια,βρισκω ολες τις παρατηρησεις σας χρησιμες,απο την μικρη εμπειρια που εχω.Οσο για τα Αμπερ,μια ηλεκτροκολληση των 160 Α,στα 100 εως 120 θα εχει μεγαλυτερη αποδοση απ¨οτι μια των 130Α.
Ευχαριστω πολυ.ΕΙδα οτι οι ηλεκτροκολλησεις GYS εχουν Arc,Hot stast, anti stick κ.λ.π.Αυτα τι σημαίνουν?

elektronio
04-05-16, 09:33
ΕΙδα οτι οι ηλεκτροκολλησεις GYS εχουν Arc,Hot stast, anti stick κ.λ.π.Αυτα τι σημαίνουν?

To antistick είναι αυτό που θέλεις για να μην κολλάει το ηλεκτρόδιο. Το hot start είναι περισσότερα αμπέρ στο ξεκίνημα για εύκολο ξεκίνημα. Το Arc Force ρυθμίζει τα αμπέρ αυτόματα για να μην σου σβήνει το τόξο αν απομακρύνεις λίγο το ηλεκτρόδιο.

Αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχουν και οι CEMONT και πολλές άλλες ακόμη.

Το service και τα ανταλλακτικά είναι τα πιο σημαντικά που πρέπει να δεις πριν πάρεις.

Gaou
04-05-16, 09:37
Το service και τα ανταλλακτικά είναι τα πιο σημαντικά που πρέπει να δεις πριν πάρεις.

+1000 μεγάλη αλήθεια και τελικά το πιο σημαντικό απο όλα στα εργαλεια.

kostas-21
04-05-16, 15:01
http://a.bpcdn.pstatic.gr/P/bpimg24/Q1Qs_SX170Y170/telwin-force-195.webp
Τι γνωμη εχετε γι¨αυτην.