Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Ανοιγμα ραδιοφωνικου σταθμού



Unforgiven21
13-05-16, 21:10
Καλησπέρα πρόκειται να ανοιξω ραδιόφωνο κ θελω τα εξης... Δινω μεχρι 350 ευρω.. Δε θελω κατι τρομερό ουτε τεράστια εμβέλεια.. Βρηκα ενα πομπο 20 βαττ pll.. Καποια λεραια στα 50 60 ευρω μπορει να μ βρει κάποιος σας παρακαλω;; προτάσεις θέλω για εμβέλεια απο10 χλμ

Nightkeeper
13-05-16, 23:26
Καλησπέρα . Άνοιξε σταθμο απο το Ίντερνετ . Τα ερτζιανά θέλουν άδεια . Δεν περνεις άδεια εύκολα και θα εισαι παράνομος οπως και να εχει .

radiobuzzer
14-05-16, 01:35
Φίλε η αναλογία κόστους εμβέλειας για έναν ερασιτεχνικό ραδιοφωνικό σταθμό εξαρτάται πολύ από την πόλη ή την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι και κυρίως από το πόσο γεμάτη είναι μπάντα, διότι θα πρέπει να καλύψεις το θόρυβο ή τις παρεμβολές από σταθμούς σε γειτονικές συχνότητες. Σε κάποιες πόλεις είναι αδύνατον να πετύχεις την εμβέλεια που θέλεις με τόσο χαμηλό μπάτζετ.

Επίσης παίζει ρόλο το υψόμετρο της τοποθεσίας που θέλεις να βάλεις την κεραία, αφού πρέπει να έχει οπτική επαφή σε όλη την περιοχή που θέλεις να καλύψεις.

Αν θες διευκρίνισέ λίγο ποια περιοχή θέλεις να καλύψεις ή τουλάχιστον πόσους σταθμούς έχει. Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι για τις περισσότερες επαρχιακές πόλεις είκοσι βατ είναι λίγα, εγώ θα έπαιζα από εκατό βατ και πάνω για την εμβέλεια των δέκα χιλιομέτρων που θέλεις.

Όσον αφορά την κεραία δεν γνωρίζω που μπορείς να προμηθευτείς έτοιμη γιατί οι περισσότεροι ερασιτέχνες την φτιάχνουν μόνοι τους σε κάποιον σίδερα. Πρέπει να προσέξεις πάντως η κεραία να κάνει για τη συχνότητα που θέλεις.

leosedf
14-05-16, 11:15
Να βάλεις και στον προυπολογισμό σου μια συνδρομή για γυμναστήριο να γίνεις φιτ για να αντέχεις στο ξύλο γιατί ακόμα και αν δεν έρθουν μόνοι τους θα σε καρφώσουν οι άλλοι.

Με 350 ευρώ θα βγάλεις ΚΑΙ άδεια δηλαδή?

leosedf
14-05-16, 11:15
Φίλε η αναλογία κόστους εμβέλειας για έναν ερασιτεχνικό ραδιοφωνικό σταθμό εξαρτάται πολύ από την πόλη ή την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι και κυρίως από το πόσο γεμάτη είναι μπάντα, διότι θα πρέπει να καλύψεις το θόρυβο ή τις παρεμβολές από σταθμούς σε γειτονικές συχνότητες. Σε κάποιες πόλεις είναι αδύνατον να πετύχεις την εμβέλεια που θέλεις με τόσο χαμηλό μπάτζετ.

Επίσης παίζει ρόλο το υψόμετρο της τοποθεσίας που θέλεις να βάλεις την κεραία, αφού πρέπει να έχει οπτική επαφή σε όλη την περιοχή που θέλεις να καλύψεις.

Αν θες διευκρίνισέ λίγο ποια περιοχή θέλεις να καλύψεις ή τουλάχιστον πόσους σταθμούς έχει. Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι για τις περισσότερες επαρχιακές πόλεις είκοσι βατ είναι λίγα, εγώ θα έπαιζα από εκατό βατ και πάνω για την εμβέλεια των δέκα χιλιομέτρων που θέλεις.

Όσον αφορά την κεραία δεν γνωρίζω που μπορείς να προμηθευτείς έτοιμη γιατί οι περισσότεροι ερασιτέχνες την φτιάχνουν μόνοι τους σε κάποιον σίδερα. Πρέπει να προσέξεις πάντως η κεραία να κάνει για τη συχνότητα που θέλεις.
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

Unforgiven21
14-05-16, 11:24
Λοιπον αφηστε την αδεια... Παράνομος θέλω να μαι... Κεραία βρήκα δυο διπολα μαζι σε ενα σιδερο.. Αυτή θα πάρω.. Υψόμετρο εδω ειναι τα 470 μέτρα.. Σε επαρχια ειμαι.. Οτι βλεπει η κεραια θα το πιανω.. Παραπερα θα πιανω;;