PDA

Επιστροφή στο Forum : PLL FM RDVV ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ



crown
18-05-16, 15:08
Μολιs παρελαβα το συγκεκριμμενο ΚΙΤ από την Ολλανδια είναι η εκδοση του 2007 NO TUNE και ενώ η τοποθετηση των υλικων εγεινε με μεγαλη προσοχή και επιμελεια και καλεs κολησειs δυστυχωs δεν κανει LOCK
Βαζωνταs την ταση από σταθεροποιημενο τροφοδοτικο μου αναβουν τα LED πρασινο και κοκκινο ταυτόχρονα μετα φυσικα σβηνουν μου ζητα να βαλω συχνοτητα την δινω και μαου λεει UNLOCK αναβωνταs το κοκκινο LED
Αλλαζω το TSA και μου ειχνει ότι κανει LOCK χωριs να αναβει ΚΑΝΕΝΑ LED και χωριs να εκπεμπει στην συχνοτητα που εχω επιλεξει,οποτε ξαναβαζω τ το TSA του προμηθευτη
Εγεινε δοκιμη σε ολη την μπαντα και πουθενα δεν κληδωνει
Τα πηνια είναι αυτά που δινει ο κατασκευαστηs-προμηθευτηs
Tα τρανζίστορ εχουν μπει σωστα κατοποιν βοηθειαs αλλων παιδιων εδώ στο forum πριν τρειs ημερεs σε σχετικη μου ερωτηση

Ενώ εδωσα μεγαλη προσοχή στην κατασκευή του εάν και είναι πολύ ευκολο δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει με αυτά τα PLL ΠΙΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ

Επισυναπτω φωτογραφια τηs κατασκευηs μπαs και βρουμε ρε παιδια καμμια ακρη , οποιαδήποτε βοηθεια από τουs εμπειρωτερουs που το εχουν κανει είναι φυσικα καλοδεχουμενη

Θελω πολύ να τοιο κανω να δουλεψει για τουs γνωστουs λογουs..μιαs και ειμαστε 35 χρονια σε αυτή την τρελα

Το τρανζίστορ ταλαντωσηs είναι το BF961 και τα αλλα είναι BFR91(A) KAI BFR96(S)

liat
18-05-16, 15:31
Κώστα υπομονή και επιμονή.
Το hex που έχεις είναι το κατάλληλο; Στη δική μου κατασκευή ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι να βρω το σωστό αρχείο, όπου και τελικά κλείδωσε.
Επίσης έπαιξα με το πηνίο ταλάντωσης για να κλειδώνει σε όλο το εύρος.
Τους κρυστάλλους τους έχεις γειώσει; Απ' ότι παρατηρώ, ο Χ2 δεν έχει συνδεθεί με τη γη. Ο άλλος δε φαίνεται.

Antonis12
18-05-16, 15:42
Δοκίμασε λίγο να μεταβάλλεις την χωρητικότητα στον μεταβλητό δίπλα από τον Χ1.

liat
18-05-16, 15:47
Δοκίμασε λίγο να μεταβάλλεις την χωρητικότητα στον μεταβλητό δίπλα από τον Χ1.
Απ' όσο γνωρίζω, αυτός ο μεταβλητός χρησιμοποιείται για να κεντράρει ακριβώς τη συχνότητα που επιλέγεται από τα κουμπιά up - down.
Δηλαδή, αν επιλεγεί η συχνότητα 100Mhz να είναι 100 και όχι ελάχιστα πάνω ή κάτω.
Άσε που απαιτείται όργανο.
Επομένως δεν παίζει σημασία για το κλείδωμα.

SeAfasia
18-05-16, 15:55
κεραία ή dummy load συνδέθηκε Κωστή;

crown
18-05-16, 15:59
το ΚΙΤ περιλαμβανει το PIC ετοιμο δηλ.προγραμματισμενο με το δικο του HEX

Ο μςταβλητοs είναι για την ρυθμιση ακριβειαs εν παιζει κανενα ρολο,οσο για τουs κρυσταλουs όχι δεν τουs εχω γειωσει δεν το αναφερει αυτό πουθενα,γιατι θα πρεπει να το κανω αυτό?

crown
18-05-16, 16:02
Κωστα εγεινε δοκιμη χωριs κεραια και χωριs να εχω βαλει το τρανζίστορ εξοδου.
Κανονικα θα επρεπε να ταλαντωνει,τωρα δεν γνωρίζω εάν παιζει ρολο η γειωση των κρυσταλων αν και δεν νομιζω..

SeAfasia
18-05-16, 16:08
Κωστα εγεινε δοκιμη χωριs κεραια και χωριs να εχω βαλει το τρανζίστορ εξοδου.
Κανονικα θα επρεπε να ταλαντωνει,τωρα δεν γνωρίζω εάν παιζει ρολο η γειωση των κρυσταλων αν και δεν νομιζω..

κολλησέ τα και βάλε σωστή τροφοδοσία και τα ξαναλέμε Κωστή..!!

crown
18-05-16, 16:08
επισηs οι σπειρεs είναι ακριβωs οπωs τιs εχει ο κατασκευαστηs σε αριθμο και σε μηκοs

liat
18-05-16, 16:09
... τουs κρυσταλουs όχι δεν τουs εχω γειωσει δεν το αναφερει αυτό πουθενα,γιατι θα πρεπει να το κανω αυτό?
Κάτω και αριστερά του 4 στον Χ2 έχει έτοιμη τρύπα. Κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Άλλωστε, αν διαβάσεις τα περί του rdvv pll, όλα τα τυπωμένα το έχουν.


... δεν γνωρίζω εάν παιζει ρολο η γειωση των κρυσταλων αν και δεν νομιζω..
Δυστυχώς όλα παίζουν ρόλο!

crown
18-05-16, 16:13
Κωστα πια να κολλησω δεν καταλαβα,οσο για το τροφοδοτικο είναι εργαστηριακο ρυθμιζομενο σταθεροποιημενο

Γιαννη αυτό δεν το γνωριζα πραγματικα για τουs κρυσταλουs,οντωs ειδα τιs τρυπεs θα τα γειωσω.

SeAfasia
18-05-16, 16:48
Κωστα εγεινε δοκιμη χωριs κεραια και χωριs να εχω βαλει το τρανζίστορ εξοδου.
Κανονικα θα επρεπε να ταλαντωνει,τωρα δεν γνωρίζω εάν παιζει ρολο η γειωση των κρυσταλων αν και δεν νομιζω..


κολλησέ τα και βάλε σωστή τροφοδοσία και τα ξαναλέμε Κωστή..!!

crown
18-05-16, 17:11
64778σε πολλα site ανακαλυψα από φωτοφραφιεs τηs παραπανω κατασκευηs ότι την δευτερη σπειρα από δεξια προs τα αριστερα την παει με μια μια γεφυρα στο τρανζίστορ τηs ταλαντωσηs καθωs και η δικη μου πλακετα εάν την προσεξετε εχει αυτή την τρυπουλα.
Επισειναπτω αντιστοιχη φωτο από το νετ

liat
18-05-16, 17:34
Σωστά, χρειάζεται ενδιάμεση λήψη.
Είδες που σιγά-σιγά αποκαλύπτονται παραλήψεις; :wiink:

crown
18-05-16, 18:51
Εβαλα την μεσαια ληψη στο πηνιο,γεισα και τουs κρυσταλουs αλλα παλι ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ.
Καμμια άλλη ιδεα?

crown
18-05-16, 19:28
Ο τυποs στη φωτογραφια εχει βαλει 5,5 σπειρεs στο ιδιο κύκλωμα με τα ιδια υλικα,δηλαδη μια σπειρα παραπανω

MacGyver
18-05-16, 19:39
Δώσε το σχήμα.

aris285
18-05-16, 19:49
που να ξερατε ποσα μπινελικια εχω κατευασει με αυτο το pll μεχρι να ανακαληψω οτι μου την εκανε to HEX...
λοιπον για να μην ταλαιπορεισαι να σου πω το δικο μου setup varicap mv2107 πηνειο 7 σπειρες 1mm συρμα χαλκινο ειναι το πηνειο τηληγμενο σε 4mm τρυπανι με 1mm κενα το fet εβαλα το j310 ο πυκνωτης στην πυλη του fet ειναι 1n αντι για 68p.
μου εβγαλε 7W στις ακρες και 9W στο κεντρο. Αν θες να σου στηλω σωστο hex αλλα ειναι για pic16f84.

liat
18-05-16, 20:14
Ο τυποs στη φωτογραφια εχει βαλει 5,5 σπειρεs στο ιδιο κύκλωμα με τα ιδια υλικα,δηλαδη μια σπειρα παραπανω
Κώστα δε μπορεί να είναι ίδιο κύκλωμα, ίδια υλικά.
Οπτικά μπορεί να μοιάζουν. Όμως αυτό πρέπει να είναι το 1w. Διαφορετικά τρανζίστορ, διαφορετικές πολώσεις και όχι μόνο.
Αν ήταν έτσι, θα φτιάχναμε το pll του 1w και θα αλλάζαμε απλά το τελικό τρανζίστορ.
Έλεγξε ξανά όλα τα υλικά, αν τα έχεις τοποθετήσει σωστά. Το BD είναι σωστά βαλμένο;
Αν δεν κάνω λάθος είχες βάλει τα bfr ανάποδα. Μήπως κάποιο τα έπαιξε;

crown
18-05-16, 20:15
Φιλε Αρη το συγκεκριμενο κυκλωμαδεν δουλευει το J310 αλλα BF961 που θελει 4 σπειρεs σε τουμπο 6αρι και όχι 7 σε τριαρι.
Μηλαμε για άλλο τρανζίστορ,αυτα που αναφερειs είναι γνωστα και εχουν αναφερθεί στο forum δυστυχωs δεν είναι αυτή η λυση

crown
18-05-16, 20:17
Γιαννη το κύκλωμα τηs ταλαντωσηs είναι ακριβωs το ιδιο διαγερουν μονο οι πωλωσειs του εξοδου

liat
18-05-16, 20:22
Γιαννη το κύκλωμα τηs ταλαντωσηs είναι ακριβωs το ιδιο διαγερουν μονο οι πωλωσειs του εξοδου
Κώστα τι να πω! Είχα κι εγώ τα ίδια προβλήματα. Το bfr96s δεν οδηγούσε επαρκώς το τελικό και ευτυχώς ο srf (να είναι καλά ο άνθρωπος) ανέλαβε όλη τη βρώμικη δουλειά των υπολογισμών και αλλαγών. Τώρα στέκεται μια χαρά, άσχετα αν το σκοτώνω για δικούς μου λόγους.
Πάντως εγώ, εκτός της καταγραφής των υλικών που αλλάχτηκαν, δεν πήρα μυρουδιά το γιατί και το πως.
Εύχομαι να σου πάει καλά.

crown
18-05-16, 20:30
μπα ηδη εχω βαρεθεί ειπα και εγω ότι το κιτ θα είναι πιο αξιοπιστο ,εκανα κατά γραμμα τα παντα αλλα τιποτε

Antonis12
18-05-16, 23:47
Ο μεταβλητός δίπλα στον κρύσταλλο σωστά όπως αναφέρθηκε είναι για το κεντράρισμα της συχνότητας. Ωστόσο σε εμένα όπως είχε
τοποθετηθεί είχε μικρή χωρητικότητα (τα κινητά φύλλα ήταν έξω από τα σταθερά.Προσθέτοντας λίγο χωρητικότητα κλείδωσε .Δεν χάνεις
κάτι να δοκιμάσεις.

SeAfasia
18-05-16, 23:49
Το BD139 είναι πολωμένο σωστά;

genesis
19-05-16, 06:58
Η varicap συντονισμού παίρνει κάποια τάση?
Αν δώσεις τάση στην varicap εξωτερικά, ταλαντώνει?
Ένα σχηματικό του κυκλώματος θα βοηθούσε.

crown
19-05-16, 09:04
Σε ένα ολλανδικο site βρηκα αυτεs τιs διορθωσειs..τωρα δεν ξερω εάν πρεπει να γινουν αν και σε καποιεs δεν βγαζω ακρη παντωs το σχεδιο είναι αυτό ακριβωs που εχω εγω

Το BD είναι σωστα τοποθετημενο

crown
19-05-16, 09:40
64795 -----------------

staurosv
19-05-16, 11:18
κωστα η οθωνη αναβει μετρα τι ταση εχεις στις varikap αυτη της ταλαντωσης και δες συμφωνα με το κλασικο σχεδιο την δικια σου πλακετα μηπως κατι ξεχασε στην δικια σου πλακετα πχ κανενα διαδρομο καμια γειωση γενικα δες αν ειναι ιδιο με το προτοτυπο..

crown
19-05-16, 12:56
Σταυρο μετρησα και στιs δυο βαρικαπ και δεν παει καθολου ταση

argizel
19-05-16, 15:18
Το πιθανότερο είναι ότι έχεις τοποθετήσει ανάποδα και το BF961. To ποδαράκι S έχει μια διακριτή προεξοχή και συνδέεται στη μεσαία λήψη του πηνίου. Στο συγκεκριμένο της TFK που έχεις πρέπει να το γυρίσεις ανάποδα με τα γράμματα προς τα κάτω και το ποδαράκι με την προεξοχή να συνδέεται στη μεσαία λήψη του πηνίου. Αν είσαι τυχερός και είναι ακόμα ζωντανό. Α και μόνο no tune δεν είναι με τέσσερις μεταβλητούς στο τελικό τρανζίστορ.
Τα BFR μην τα πειράξεις είναι σωστά τοποθετημένα.

liat
19-05-16, 16:18
...Α και μόνο no tune δεν είναι με τέσσερις μεταβλητούς στο τελικό τρανζίστορ.
Μη σου πω ότι είναι πιο σωστό γιατί μπορεί να πετύχει καλύτερο συντονισμό σε όλο το εύρος.
Για το bf961:
http://ronja.twibright.com/datasheets/tetrode/BF961.pdf (datasheet)

https://yo2bzv.files.wordpress.com/2011/12/bf961-top-view.jpg

argizel
19-05-16, 16:22
Μη σου πω ότι είναι πιο σωστό γιατί μπορεί να πετύχει καλύτερο συντονισμό σε όλο το εύρος.
Για το bf961:
http://ronja.twibright.com/datasheets/tetrode/BF961.pdf (datasheet)

https://yo2bzv.files.wordpress.com/2011/12/bf961-top-view.jpg
Ναι, αλλά θα πρέπει να το συντονίζεις από την αρχή σε κάθε αλλαγή συχνότητας.

liat
19-05-16, 16:44
Ναι, αλλά θα πρέπει να το συντονίζεις από την αρχή σε κάθε αλλαγή συχνότητας.
Ναι, για να παίρνει παντού τη μεγαλύτερη δυνατή ισχύ.

crown
19-05-16, 18:01
Aντωνη ενοειs ότι το BF πρεπει να εχει τα γραμματα BF961 προs τα κατω? ενώ τωρα εχει το TFK προs τα κατω

crown
19-05-16, 18:08
Eπισηs όταν λεs ότι εχει μια εσοχη πηπωs ενοειs ότι το ένα από τα τέσσερα ποδαράκια είναι μεγαλυτερο?64797

crown
19-05-16, 18:10
ΔΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ PHOTO

crown
19-05-16, 18:14
SORY αυτή τη φωτο ενοω

SRF
19-05-16, 18:23
SORY αυτή τη φωτο ενοω

Ανάποδα το έχεις βάλει! Το TFK θα είναι προς την μεσαία λήψη του πηνίου! Για να γίνει αυτό αναγκαία τα γράμματα όμως θα πρέπει να καταλήξουν να ΜΗΝ φαίνονται πλέον, αφού θα είναι στην κάτω του πλευρά προς την πλακέτα! ΚΑΚΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ στο μεγαλείο του!

crown
19-05-16, 18:33
O Xριστοs και η Παναγια και από την εμπειρια σου Γιωργο το τρανζίστορ θα δουλευει η ταπαιξε επειδή πηρε αναποδα τασειs?

liat
19-05-16, 18:37
Κάτι άσχετο Κώστα.
Ξέρεις Ολλανδικά ή έβαλες μεταφραστή; Η ιστοσελίδα έχει μόνο μια γλώσσα.
Επίσης, σου κόστισε 40€ ή είχε επιβάρυνση;

SRF
19-05-16, 19:20
O Xριστοs και η Παναγια και από την εμπειρια σου Γιωργο το τρανζίστορ θα δουλευει η ταπαιξε επειδή πηρε αναποδα τασειs?

Προσωπικά θα το άλλαζα!

Δες πάντως ακριβώς πως είναι το pinout!

64800

64801

crown
19-05-16, 19:50
ετσι και αλλιωs Γιωργο αφου αποφασισα να το βγαλω δεν εεινε τιποτε από το δυστυχο το τρανζίστορ,κοπηκαν φυσικα τα ποδαράκια.
Το θεμα είναι ότι ένα γρηγορο ψαξιμο στο NET δεν βρηκα πωλητη στην Ελλαδα
Πoυ θα μπορουσα να το βρω στην Ελληνικη αγορα?

crown
19-05-16, 19:54
Γιαννη με Ολλανδικα επειδή εκανα ένα φεγγαρι επανω

SRF
19-05-16, 20:06
ετσι και αλλιωs Γιωργο αφου αποφασισα να το βγαλω δεν εεινε τιποτε από το δυστυχο το τρανζίστορ,κοπηκαν φυσικα τα ποδαράκια.
Το θεμα είναι ότι ένα γρηγορο ψαξιμο στο NET δεν βρηκα πωλητη στην Ελλαδα
Πoυ θα μπορουσα να το βρω στην Ελληνικη αγορα?

¨εχω καμμιά 50αριά τεμάχια νομίζω (αυτό στην φωτογραφία). Αν είναι σου στέλνω κανά δυο-τρία! Αλλά από Δευτέρα!

crown
19-05-16, 20:12
Σε ευχαριστω πολύ φιλε Γιωργο,οποτε μπορειs θα με εξυπηρετουσεs πολύ θα σου στειλω μηνυμα με το τηλεφωνο μου

SeAfasia
19-05-16, 20:15
Προσωπικά θα το άλλαζα!

Δες πάντως ακριβώς πως είναι το pinout!

64800

64801

εμένα στείλε την πλακέτα αυτή Γιώργο,ευχαριστώ..:biggrin:

SRF
19-05-16, 20:17
εμένα στείλε την πλακέτα αυτή Γιώργο,ευχαριστώ..:biggrin:

Άντε... πες που και θα σου στείλω 5 τεμάχια!

SeAfasia
19-05-16, 20:19
Άντε... πες που και θα σου στείλω 5 τεμάχια!

2 γίνεται;
Θα περιμένω όποτε μπορείς δε βιάζομαι...:biggrin:

744
19-05-16, 20:35
Όταν με το καλό αλλάξεις το ταλαίπωρο BF, και δεν ταλαντώσει, πάρτο προσεκτικά αγκαλιά και έλα (μαζί με το άλλο πλακετάκι σου) στο εργαστήριο να το μετρήσουμε στο συχνόμετρο. Να δούμε που κόβει βόλτες το VCO και γιατί δεν κλειδώνει.

CybEng
19-05-16, 22:01
...
Α και μόνο no tune δεν είναι με τέσσερις μεταβλητούς στο τελικό τρανζίστορ.
...


Από μια ματιά που έριξα στα σχηματικά που κυκλοφορούν, η διάταξη που συζητάμε είναι no-tune με την έννοια ότι δεν έχουμε ταλαντωτή και ενδιάμεσο/τελικό στάδιο που να χρειάζονται συντονισμό για κάθε διαφορετική συχνότητα εντός της μπάντας λειτουργίας.


Οι μεταβλητοί στην έξοδο αποτελούν τμήμα ενός χαμηλοπερατού φίλτρου τύπου "Πι" προφανώς για αποκοπή αρμονικών.

Θεωρητικά η ανώτερη συχνότητα διέλευσης του φίλτρου ρυθμίζεται άπαξ για να συμπίπτει περίπου με την μέγιστη συχνότητα της μπάντας που θέλουμε να δουλέψουμε.

Επανασυντονισμό (ή διαφορετικό φίλτρο) θα χρειαζόμασταν εάν ο λόγος της μεγαλύτερης προς την μικρότερη συχνότητα της μπάντας είναι ίσος ή μεγαλύτερος από 2.

Εάν στην διάταξή μας απαιτείται επαναρύθμιση για κάθε συχνότητα λειτουργίας τότε ή κάτι δεν πάει καλά με το κύκλωμα (πχ σχεδιαστικό, υπολογιστικό, κατασκευαστικό σφάλμα, αστοχία υλικού κλπ) ή ψάχνουμε πρόβλημα προσαρμογής με το επόμενο στάδιο (linear, κεραία, τεχνητό φορτίο).

argizel
19-05-16, 22:16
Από μια ματιά που έριξα στα σχηματικά που κυκλοφορούν, η διάταξη που συζητάμε είναι no-tune με την έννοια ότι δεν έχουμε ταλαντωτή και ενδιάμεσο/τελικό στάδιο που να χρειάζονται συντονισμό για κάθε διαφορετική συχνότητα εντός της μπάντας λειτουργίας.


Οι μεταβλητοί στην έξοδο αποτελούν τμήμα ενός χαμηλοπερατού φίλτρου τύπου "Πι" προφανώς για αποκοπή αρμονικών.

Θεωρητικά η ανώτερη συχνότητα διέλευσης του φίλτρου ρυθμίζεται άπαξ για να συμπίπτει περίπου με την μέγιστη συχνότητα της μπάντας που θέλουμε να δουλέψουμε.

Επανασυντονισμό (ή διαφορετικό φίλτρο) θα χρειαζόμασταν εάν ο λόγος της μεγαλύτερης προς την μικρότερη συχνότητα της μπάντας είναι ίσος ή μεγαλύτερος από 2.

Εάν στην διάταξή μας απαιτείται επαναρύθμιση για κάθε συχνότητα λειτουργίας τότε ή κάτι δεν πάει καλά με το κύκλωμα (πχ σχεδιαστικό, υπολογιστικό, κατασκευαστικό σφάλμα, αστοχία υλικού κλπ) ή ψάχνουμε πρόβλημα προσαρμογής με το επόμενο στάδιο (linear, κεραία, τεχνητό φορτίο).
Κάνεις λάθος, αν προσέξεις και πάνω στην πλακέτα του γράφει tune και όχι no tune, όσο για τους μεταβλητούς είναι για τον συντονισμό στην συχνότητα ταλάντωσης και όχι φίλτρο αποκοπής αρμονικών. Το φίλτρο απαρτίζεται από τα τέσσερα πηνία και τους πυκνωτές στα δεξιά της πλακέτας.

CybEng
19-05-16, 22:33
Κάνεις λάθος, αν προσέξεις και πάνω στην πλακέτα του γράφει tune και όχι no tune, όσο για τους μεταβλητούς είναι για τον συντονισμό στην συχνότητα ταλάντωσης και όχι φίλτρο αποκοπής αρμονικών. Το φίλτρο απαρτίζεται από τα τέσσερα πηνία και τους πυκνωτές στα δεξιά της πλακέτας.

Γράψε λάθος τότε. Η τοποθέτησή μου εστιαζόταν στο φίλτρο αρμονικών που το είδα κοινό σε όλα τα σχηματικά που βρήκα στο διαδίκτυο ψάχνοντας για pll rdvv schematic. Εάν είναι εύκολο δώστε κάποιο σύνδεσμο για την συγκεκριμένη διάταξη που μιλάμε για να δω και το κύκλωμα ταλάντωσης.

crown
19-05-16, 23:11
Mηπωs είναι κατι αντοιστιχο με το BF961 τκατι από τα παρακατω BF963-966-967-968-979-980-982 και εχει και συνεχεια

liat
19-05-16, 23:22
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=32_534_638&products_id=26912

SeAfasia
19-05-16, 23:23
σχηματικό Κωστή έχεις;

crown
20-05-16, 08:04
Γιαννη ευχαριστω ,Κωστα σχηματικο δεν εχω αλλα υπαρχει στο νετ.

maouna
20-05-16, 10:44
Προσωπικά θα το άλλαζα!

Δες πάντως ακριβώς πως είναι το pinout!

64800

64801

Γιώργο διακρινω εναν ταλαντωτη colpitts εκει.. η απο κατω πλευρα ολη ground plane είναι? μπορεις να ποσταρεις τα εξαρτηματα πως πανε να την αντιγραψω?? καιρο εχω να φτιαξω κατι!!!

staurosv
20-05-16, 11:37
πρεπει οταν ξεκινα το pll στις varicap που κανουν την ταλαντωση να εχεις ταση δες και το bf245b που ειναι διπλα απο το ολοκληρομενο tsa5511 βγαλε και μια φοτο την πλακετα αναποδα ...

crown
20-05-16, 11:39
Eνα ακομη προβληματακι που με απασχολει είναι ότι δεν μου φωτιζει η οθονη LCD μηπωs δεν εκανα καποια συνδεση?πια είναι η επαφη συνδεσηs τηs οθονηs με την πλακετα?

staurosv
20-05-16, 11:54
δες το σχεδιο στο 2 της οθωνης 5v το 3 ειναι το condrast 0-5 και το 16 γειωση

SRF
20-05-16, 12:14
Γιώργο διακρινω εναν ταλαντωτη colpitts εκει.. η απο κατω πλευρα ολη ground plane είναι? μπορεις να ποσταρεις τα εξαρτηματα πως πανε να την αντιγραψω?? καιρο εχω να φτιαξω κατι!!!

Χμμμ.... Αν και είμαι κατά των αντιγραφών... πάρε ένα σχέδιο!
64818

SRF
20-05-16, 12:21
2 γίνεται;
Θα περιμένω όποτε μπορείς δε βιάζομαι...:biggrin:

γινεται!

crown
21-05-16, 09:47
δες το σχεδιο στο 2 της οθωνης 5v το 3 ειναι το condrast 0-5 και το 16 γειωση

Σταυρο το 0 που είναι? και όταν λεs γειωση ενοειs στο πλην τηs πλακεταs?

maouna
21-05-16, 10:13
Γιώργο ευχαριστώ για το σχεδιο να σαι καλα!!

Κώστα το πιν 15 της οθονης ειναι για τον φωτισμό. δεν φωτισε καθολου εξαρχης ή στην πορεια χαθηκε ο φωτισμος?

staurosv
21-05-16, 10:22
η οθωνη δεν εχει 0

crown
21-05-16, 10:42
Γιώργο ευχαριστώ για το σχεδιο να σαι καλα!!

Κώστα το πιν 15 της οθονης ειναι για τον φωτισμό. δεν φωτισε καθολου εξαρχης ή στην πορεια χαθηκε ο φωτισμος?

δεν αναψε καθολου

p.gabr
21-05-16, 11:53
Χρόνια πολλά και καλά βρε παλιόπαιδο, να χαίρεσαι την ονομαστική σου εορτή . Ότι επιθυμείς να σέβρει

crown
21-05-16, 12:25
Eυχαριστω πολύ Φιλε Παναγιωτη με υγεια παντα για ολο τον κοσμο

crown
26-05-16, 11:37
Τελικα μπηκε ένα καινουργιο τρανζίστορ στην ταλαντωση το BF964 αντι για 961 και κλειδωσε αμεσωs και δουλευει αψογα με πολύ ωραια διαμορφωση ΤΕΛΟΣ......

genesis
27-05-16, 13:03
Το BF961 γιατί δεν δούλεψε Κώστα? Το είχες τοποθετήσει λάθος τελικά?

crown
27-05-16, 13:44
ναι το εβαλα λαθοs

liat
27-05-16, 15:23
Κώστα, πόση ισχύ βγάζει στα άκρα και στη μέση;
Το έχεις δοκιμάσει με dummy ή κεραία και πως πάει από στάσιμα;
Καλόπαιχτο να είναι και χαλάλι η ταλαιπωρία.
Το άλλο εγχείρημα το σταμάτησες ή το παλεύεις; (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85169)

crown
27-05-16, 16:10
Γιαννη βγαζει από 4,5 - 8 watt με ταλαντωτή το BF964 ΟΧΙ ΤΟ 961 δεν ξερω αν κανει καποια διαφορα το τρανζίστορ,απο ότι τοψαξα δεν κανει και μεγαλη διαφορα και νομιζω ότι κανει καλη οδηγηση στα BFR91 KAI 96,τωρα αν γβωριζει κανειs κατι παραπανω αs μαs αναφερει τη γνωμη του

Το άλλο εχω κανει παραγγελεια από τον Μακριδη από Αθηνα τα τρανζίστορ εδώ και μια εβδομαδα αλλα τιποτε ακομη...μακρυα από αυτόν παιδια απαραδεκτοs..ωουμερο ένα είναι το acdcshop.gr αλλα αυτοs δεν εχει τρανζίστορ rf τουλάχιστον όχι πολλα

SeAfasia
27-05-16, 16:47
Γιαννη βγαζει από 4,5 - 8 watt με ταλαντωτή το BF964 ΟΧΙ ΤΟ 961 δεν ξερω αν κανει καποια διαφορα το τρανζίστορ,απο ότι τοψαξα δεν κανει και μεγαλη διαφορα και νομιζω ότι κανει καλη οδηγηση στα BFR91 KAI 96,τωρα αν γβωριζει κανειs κατι παραπανω αs μαs αναφερει τη γνωμη του

Το άλλο εχω κανει παραγγελεια από τον Μακριδη από Αθηνα τα τρανζίστορ εδώ και μια εβδομαδα αλλα τιποτε ακομη...μακρυα από αυτόν παιδια απαραδεκτοs..ωουμερο ένα είναι το acdcshop.gr αλλα αυτοs δεν εχει τρανζίστορ rf τουλάχιστον όχι πολλα

μια χαρά Κωστή,πες μας με τι τροφοδοτικό και αν έχεις βόμβους - αρμονικές κτλπ...

crown
27-05-16, 17:50
μια χαρά Κωστή,πες μας με τι τροφοδοτικό και αν έχεις βόμβους - αρμονικές κτλπ...

Kωστα το δοκιμασα προχειρα με μπαταρια συναγερμου 12volt 7,2A δουλεψε μια χαρα με γεφυρα στασιμων και για κεραια ένα συρμα απλο 75cm επαιξα λιγο με τα τριμμερ και δουλεψε μια χαρα όχι ομωs για πολύ ωρα γιατι η ψυκτρα που του εβαλα ηταν μικρη οποτε δεν το κρατουσα πολύ υπο ταση για να μην εχουμε κλαματα με το εξοδου,δοκιμασα επισηs την διαμορφωση με μικτη και ηταν πολύ καλη επισηs εχω παρει και την γεννητρια stereo από αυτουs αλλα δεν βρηκα ακομη χρονο να την δοκιμασω από ότι λεν αυτοι είναι PLAG AND PLAYστο προσεχεs μελλον θα βαλω και ένα LINEAR με το BLF177 το οποιο τραβάει από ότι θυμαμαι 4.5Α στα 48volt αποδιδει 150 watt με οδηγηση 6-7watt.

SeAfasia
27-05-16, 18:09
Kωστα το δοκιμασα προχειρα με μπαταρια συναγερμου 12volt 7,2A δουλεψε μια χαρα με γεφυρα στασιμων και για κεραια ένα συρμα απλο 75cm επαιξα λιγο με τα τριμμερ και δουλεψε μια χαρα όχι ομωs για πολύ ωρα γιατι η ψυκτρα που του εβαλα ηταν μικρη οποτε δεν το κρατουσα πολύ υπο ταση για να μην εχουμε κλαματα με το εξοδου,δοκιμασα επισηs την διαμορφωση με μικτη και ηταν πολύ καλη επισηs εχω παρει και την γεννητρια stereo από αυτουs αλλα δεν βρηκα ακομη χρονο να την δοκιμασω από ότι λεν αυτοι είναι PLAG AND PLAYστο προσεχεs μελλον θα βαλω και ένα LINEAR με το BLF177 το οποιο τραβάει από ότι θυμαμαι 4.5Α στα 48volt αποδιδει 150 watt με οδηγηση 6-7watt.

θέλω την αποψή σού όταν βάλεις κανονική τροφοδοσία και επίσης κεραία

crown
29-05-16, 10:15
μηπωs γνωριζει καποιοs την συμπεριφορά του PLL κατω από κανονικη σταθεροποιημενη ταση και με κεραια διπολο αλλα με καθοδο από καλωδιο κεραιαs TV ομοαξονικο και με μεγαλη ψυκτρα στο εξοδου?

SeAfasia
29-05-16, 12:27
μηπωs γνωριζει καποιοs την συμπεριφορά του PLL κατω από κανονικη σταθεροποιημενη ταση και με κεραια διπολο αλλα με καθοδο από καλωδιο κεραιαs TV ομοαξονικο και με μεγαλη ψυκτρα στο εξοδου?

η έξοδος του pll είναι 50Ω οπότε θες καλώδιο ως την κεραία 50Ω,τώρα πρέπει να επιλέξεις μια αξιοπρεπή κεραία ή κάποια yagi ή κάποια ground plane υπολογισμένη μεταξύ 80-110MHZ...
Σου επισυνάπτω ως υπόδειγμα κάποια παραδείγματα:
ground plane (http://vk6ysf.com/146mhz_ground_plane_antenna.htm)
και
yagi antenna
Tώρα η τροφοδοσία είναι ένα ζωτικό θέμα,αλλά όπως και ο τρόπος που θα τοποθετήσεις το pcb του pll μέσα στο κουτί.....το συζητάμε αργότερα αυτό!!

crown
29-05-16, 12:34
Kωνσταντινε το pll είναι σε σταδια δοκιμων δεν μπαινει ακομη σε κουτι όλα τα υπολοιπα τα γνωρίζω αυτό που δεν ξερω πριν κανω την δοκιμη είναι το πωs θα συμπεριφερθεί με ομοαξονικο καλωδιο TV ουτωs η αλλωs είναι 50ωμ.μιλαμε για 12 μετρα περιπου

SeAfasia
29-05-16, 12:47
Kωνσταντινε το pll είναι σε σταδια δοκιμων δεν μπαινει ακομη σε κουτι όλα τα υπολοιπα τα γνωρίζω αυτό που δεν ξερω πριν κανω την δοκιμη είναι το πωs θα συμπεριφερθεί με ομοαξονικο καλωδιο TV ουτωs η αλλωs είναι 50ωμ.μιλαμε για 12 μετρα περιπου

το καλώδιο είναι 75Ω,οπότε θα έχεις un-balance transmission line προς την κεραία άρα πρέπει να κάνεις προσαρμογή στη γραμμή της κεραίας...