PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικα να αναβουν σαν αλε ρετουρ χωρις συνδεσμολογια στους διακοπτες γινεται?



wolverine
26-05-16, 00:02
Καλησπερα,

Εχω φωτιστικα κουζινας τα οποια αναβουν απο το κεντρικο διακοπτη.Εχω και εναν διακοπτη ακριβως απο κατω που ηταν να αναβει αλλες λαμπες στις γυψοσανιδες.Μπορω να συνδεσω τον διακοπτη των γυψοσανιδων με τα φωτιστικα κουζινας?Κατι σαν τερματικο αλερετουρ.Δηλαδη να συνδεθουν και να αναβει και απο τους δυο διακοπτες (τον κεντρικο που αναβει τωρα και τον πλησιον που ειναι αδειος)και να κλεινει,χωρις να ειναι συνδεδεμενοι οι διακοπτες?Γιατι θα χρειαστει να σκαψω ολο τον τοιχο παλι και δεν γινεται.

Ευχαριστω για οποια βοηθεια

nestoras
26-05-16, 00:14
Μπορείς να τραβήξεις τα επιπλέον καλώδια μέσα από τα υπάρχοντα σωληνάκια και στη χειρότερη να κάνεις τις συνδέσεις αλερετούρ μέσα στον πίνακα που ούτως ή άλλως θα υπάρχει όδευση και των δυο διακοπτών.

antonisfa
26-05-16, 00:16
Κανε μας ένα διάγραμμα και πες τι ζητάς για να γίνει πιο κατανοητό.

FILMAN
26-05-16, 10:29
Νομίζω ότι κανένας δεν κατάλαβε τί ζητάς. Ποια είναι η χρησιμότητα του να έχεις δύο διακόπτες τον ένα δίπλα στον άλλο που να ανάβουν το ίδιο φως; Και πώς θα ελέγχει ο οποιοσδήποτε διακόπτης το φως αν είναι ασύνδετος;

agis68
26-05-16, 11:27
Εγώ επιπλέον δεν βρίσκω το νόημα αυτού αφου οι διακόπτες είναι στην ίδια θέση του δωματίου (αν ήταν πχ το ένα να ανάβει στην είσοδο της κουζίνας και ο άλλος από τη θέση του νεροχύτη έχει κάποιο νόημα)

wolverine
26-05-16, 11:56
Εγώ επιπλέον δεν βρίσκω το νόημα αυτού αφου οι διακόπτες είναι στην ίδια θέση του δωματίου (αν ήταν πχ το ένα να ανάβει στην είσοδο της κουζίνας και ο άλλος από τη θέση του νεροχύτη έχει κάποιο νόημα)


Ετσι ειναι .Ο ενας διακοπτης ειναι στην εισοδο και ο αλλος στον νεροχυτη και αναβουνε κατι σποτακια.

To σχεδιο ειναι ετσι περιπου.Δεν ειναι σχεδιο δηλαδη αλλα για να εχετε μια εικονα.Ο διακοπτης του νεροχυτη δεν ειναι συνδεδεμενος πουθενα.Ο ΔΙακοπτης νο 1 ο κεντρικος ειναι στην εισοδο της κουζινας.Γινεται να κανω κατι ωστε να αναβουν και οι δυο διακοπτες τα σποτακια χωρις να σκαψω.Δηλαδη στη συνδεση πανω στα ντουι εκει να τα συνδεσω καπως ωστε να αναβει και να σβηνει απο τους δυο διακοπτες?

64927

FILMAN
26-05-16, 12:15
Ναι, γίνεται, αλλά θα πρέπει να αλλάξεις τους διακόπτες με μπουτόν και να προσθέσεις ένα ρελέ καστάνιας.

vasilllis
26-05-16, 16:38
Αν δεν ανοιχτουν κουτια δεν μπορει κανεις να απαντησει.
Φυσιολογικα θα ανοιχτουν μερικα κουτια και θα γινει δουλεια με διακόπτες αλερετουρ.μικρο μερεμετι ειναι.

antonisfa
26-05-16, 23:28
Έχεις λοιπόν να περάσεις από τον διακόπτη που βρίσκεται κοντά στον νεροχύτη 2 καλώδια ιδιου χρώματος (ως επιστροφές από τον ένα A/R ) p.x. κόκκινου χρώματος και επιπλέον ένα καφέ ως την επιστροφή από το υπάρχον φως - φώτα , σύνολο 3 καλώδια.

Επιπλέον θα χρησιμοποιήσεις την υπάρχουσα φάση στον διακόπτη αυτόν στην είσοδο της κουζίνας και φυσικά τις 2 επιστροφές από τον άλλον που θα φέρεις.

Τη διακλάδωση της υπάρχουσας επιστροφής από το υπάρχον φως θα την κανεις στο κουτί πάνω από τον υπάρχων διακόπτη στην είσοδο.

Όπως θες το κανεις αρκεί όπως ανέφερε και ο Βασίλης να ανοίξεις μερικά κουτιά.


Y.G. Για την περίπτωση με ρελέ καστανιάς θα κανεις περισσότερα μερεμέτια δεδομένου ότι θα πρέπει να ανοίξεις περισσότερα κουτιά πηγαίνοντας μέχρι τον πινακα...

lepouras
27-05-16, 13:12
γιατί βρε παλικάρια? το καστανιας μπορεί να μπει εκεί που είναι το φωτιστικό. αρκεί να μπορεί (εξαρτάτε από την καλωδίωση) να πάει σταθερή φάση στο σημείο.

wolverine
27-05-16, 20:17
γιατί βρε παλικάρια? το καστανιας μπορεί να μπει εκεί που είναι το φωτιστικό. αρκεί να μπορεί (εξαρτάτε από την καλωδίωση) να πάει σταθερή φάση στο σημείο.

Ωραια καλα το παμε...μπραβο..εκει που ειναι το φωτιστικο θελω να κανω τη μοντα!!Σιγουρα μπορει να παρει φαση εκει καθως εχει παροχη για τα φωτιστικα.
Μπορεις να πεις λιγο για τα διαδικαστικα..???Πως να κανω το κυκλωμα στο περιπου και θα καταλαβω εγω!
Σε χιλιοευχαριστω εκ των προτερων!

lepouras
02-06-16, 01:03
παροχή έχει για τα φωτιστικά. ΑΛΛΑ. θέλεις την επιστροφή από τον ένα διακόπτη (που λογικά έρχεται από την πόρτα) την επιστροφή από τον άλλο διακόπτη(που λογικά έρχεται πάλι από την αναμονή του άλλου διακόπτη στον πάγκο και υποθέτω θα το συνεχίσεις από την ψευδοροφή) ουδέτερο (που λογικά τον έχεις από τα παροχικά που αφήσατε για τα φώτα) γείωση (αν την χρειάζονται τα φώτα και αυτή θα την έχεις από τις αναμονές στα φώτα) οπότε πρέπει να μας πεις ΑΝ μπορείς να έχεις ΚΑΙ σταθερή φάση. για να σου ζωγραφίσω κάτι.

wolverine
05-06-16, 20:13
παροχή έχει για τα φωτιστικά. ΑΛΛΑ. θέλεις την επιστροφή από τον ένα διακόπτη (που λογικά έρχεται από την πόρτα) την επιστροφή από τον άλλο διακόπτη(που λογικά έρχεται πάλι από την αναμονή του άλλου διακόπτη στον πάγκο και υποθέτω θα το συνεχίσεις από την ψευδοροφή) ουδέτερο (που λογικά τον έχεις από τα παροχικά που αφήσατε για τα φώτα) γείωση (αν την χρειάζονται τα φώτα και αυτή θα την έχεις από τις αναμονές στα φώτα) οπότε πρέπει να μας πεις ΑΝ μπορείς να έχεις ΚΑΙ σταθερή φάση. για να σου ζωγραφίσω κάτι.

Η φαση που ερχεται απο τον διακοπτη δεν κανει?Αν μπορεις ζωγραφισε το σχεδιαγραμμα ναι!
1)Σκεψου οτι εχω εναν διακοπτη στην πορτα που ηδη αναβει τα φωτιστικα
2)δευτερο διακοπτη στον νεροχυτη
3)τα φωτιστικα


ΠΩς να συνδεσω το ρελε καστανιας δηλαδη για ζωγραφισε το!