PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω κινητήρα Σ.Ρ.



XALOULIS90
26-05-16, 12:36
Καλησπέρα σε όλη την παρέα έχω κάνει κάποια πατέντα και χρειάζομαι κινητήρα συνεχούς ρεύματος στα 12volt απο 1000 μέχρι 2000 watt.
Σημαντικό για την εργασία μου είναι να μην ζεστένεται διότι θα δουλέψει όλο κι όλο τρεις φορές το χρόνο αλλά απο 8 ώρες την φορά.
Δοκίμασα βεντιλατέρ αυτοκινήτου τα οποία με βόλεψαν σε όλα, απο θέμα στροφών αλλά και απο άποψη ισχύς, αλλά μετά απο λίγες ώρες λειτουργίας καιγόταν επειδή δεν είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν τόσο χρονικο διαστημα συνεχομενα. Δοκίμασα μοτεράκι απο υαλοκαθαριστήρα αλλά είναι πολύ αργό οπότε δεν μου κάνει. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

FILMAN
26-05-16, 12:40
Το μοτέρ του βεντιλατέρ έχει ισχύ 1000 ... 2000W; Έχεις αντιληφθεί ότι 1000W στα 12V σημαίνει ρεύμα 84Α, ενώ 2000W στα 12V πάλι σημαίνουν ρεύμα 166Α;

sakisr
26-05-16, 13:19
Τα βαττ, τα λεφτα, και τα αμπερ βγαινουν δυσκολα! Που θα το χρησιμοποιησεις τοσο μεγαλο μοτερ? Δεν εχεις κοντα παροχη 220 βολτ?

XALOULIS90
26-05-16, 14:17
συγνωμη μαλλον δεν τα ειπα σωστα...
τα βεντιλατερ εχουν ισχυ απο 150 εως 250 watt και ειπα οτι με καλυβουν απλα καιγονται απο την θερμοκρασια που ανεβαζουν.
Εχεις δικιο λαθος μου σχετικα με τα βατ που ζητησα εβαλα παραπανω ενα 0.
οχι δυστηχως δεν εχω εναλασομενο κοντα φιλε μου μονο με 12 συνεχες μπορω να δουλεψω...

gsouf
26-05-16, 16:16
Απλά βάλει και ένα 12 βολτο ανεμιστιράκι να σου φυσάει το μεγάλο αλλα 200W και ζεσταίνεται τόσο πολύ μάλλον τραβάς μεγάλο φορτιίο μήπως κάτι μεγαλύτερο?

XALOULIS90
26-05-16, 17:19
Απλά βάλει και ένα 12 βολτο ανεμιστιράκι να σου φυσάει το μεγάλο αλλα 200W και ζεσταίνεται τόσο πολύ μάλλον τραβάς μεγάλο φορτιίο μήπως κάτι μεγαλύτερο?

φιλε μου δεν καταλαβες τι εγραψα στο αρχικο ποστ.
τα βεντιλατερ δεν ειναι σχεδιασμενα να δουλευουν συνεχομενα γιαυτο μου καιγονται. συνηθβς στα αυτοκινητα δουλευουν απο 5 εως 15 λεπτα μετα κλεινουν.
Δεν ζοριζονται σε εμενα οποτε αυτο που μου προτεινεις δεν μου κανει..

Dimpas
26-05-16, 20:04
Τα βεντιλατέρ αυτοκινήτων δεν ψύχονται εν μέρη από τον αέρα που τα ίδια σπρώχνουν ή τραβάνε ?
Μήπως καίγεται κάτι άλλο και όχι το ίδιο το μοτέρ ?
Τα Spal τα δοκίμασες ?

Κυριακίδης
26-05-16, 22:04
φιλε μου δεν καταλαβες τι εγραψα στο αρχικο ποστ.
τα βεντιλατερ δεν ειναι σχεδιασμενα να δουλευουν συνεχομενα γιαυτο μου καιγονται. συνηθβς στα αυτοκινητα δουλευουν απο 5 εως 15 λεπτα μετα κλεινουν.
Δεν ζοριζονται σε εμενα οποτε αυτο που μου προτεινεις δεν μου κανει..
Εντάξει ελήφθη το μήνυμα , καίγονται επειδή με μια πρόχειρη έρευνα είδα ότι ένα 12V βεντιλατέρ τραβά 22Α .
Το κάνουν αυτό φαντάζομαι επειδή δεν έχουν το πλεονέκτημα της περισσότερης τάσης και το "γα....νε" το μοτέρ στα Αμπέρ . Και έχεις δίκιο αυτό έχει συνέπειες σε παρατεταμένη χρήση .
Άρα μια λύση είναι να επιλέξεις στα 24V τροφοδοτώντας το πάλι με 12V (και παίρνω επιφυλάξεις )
Η καλύτερα ένα μοτέρ που λογικά θα είναι πιο ογκώδες με την τάση που θέλεις αλλά και με χαμηλά αμπέρ . Προτείνω να δεις τα Polymotor Italiana

XALOULIS90
26-05-16, 22:51
Τα βεντιλατέρ αυτοκινήτων δεν ψύχονται εν μέρη από τον αέρα που τα ίδια σπρώχνουν ή τραβάνε ?
Μήπως καίγεται κάτι άλλο και όχι το ίδιο το μοτέρ ?
Τα Spal τα δοκίμασες ?

Πολυ σωστη η παρστηρηση σου αλλα ο ανεμιστηρας αφαιρειται γιαυτο και δεν ψυχονται σωστα.
τα spal ποια ειναι ;;

XALOULIS90
26-05-16, 22:53
Εντάξει ελήφθη το μήνυμα , καίγονται επειδή με μια πρόχειρη έρευνα είδα ότι ένα 12V βεντιλατέρ τραβά 22Α .
Το κάνουν αυτό φαντάζομαι επειδή δεν έχουν το πλεονέκτημα της περισσότερης τάσης και το "γα....νε" το μοτέρ στα Αμπέρ . Και έχεις δίκιο αυτό έχει συνέπειες σε παρατεταμένη χρήση .
Άρα μια λύση είναι να επιλέξεις στα 24V τροφοδοτώντας το πάλι με 12V (και παίρνω επιφυλάξεις )
Η καλύτερα ένα μοτέρ που λογικά θα είναι πιο ογκώδες με την τάση που θέλεις αλλά και με χαμηλά αμπέρ . Προτείνω να δεις τα Polymotor Italiana


πολυ σωστα κατι τετοιο ψαχνω ας ειναι ποιο ογκοδεις αρκει να μην ζεστεναιται.
θα το κοιταξω και θα αναφερω αν μου ταιριαζει.

XALOULIS90
27-05-16, 15:41
Λοιπόν μετά απο αναζήτηση για τα polymotor και τα spal δεν ειδα κάτι να με βολέψει. Διάβασα όμως ότι μπορείς να πάρεις μοτέρ απο πλυντήριο και να το δουλέψεις στα 12v . Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος πείτε μου παιδιά εντυπώσεις απο θέμα στροφών ροπής γιατί θεωρώ οτι θα είναι το καλύτερο απο όλες τις αλλες επιλογές. Θα ψάξω απο σήμερα για κάνα μετάχειρο μοτέρ..

FILMAN
27-05-16, 15:44
Διάβασα όμως ότι μπορείς να πάρεις μοτέρ απο πλυντήριο και να το δουλέψεις στα 12v .Φυσικά, άμα του αλλάξεις τα τυλίγματα...