PDA

Επιστροφή στο Forum : Προεπιλογή Honda c50 πρόβλημα στα φλας



alexis22
26-05-16, 21:20
Καλησπέρα .
Έχω ένα Honda c50 και του έβαλα ένα φλασέρ με το ΝΕ555 και λάμπες LED 5V ιδιοκατασκευή . Τροφοδοτώ το κύκλωμα με μπαταρία 12V και λειτουργεί άψογα . Το κύκλωμα ολόκληρο είναι ηλεκτρικά εντελώς ανεξάρτητο από το υπόλοιπο μηχανάκι . Τα προβλήματα ξεκινούν όταν το βάλω μπροστά . Τα φλάς χάνουν το ρυθμό τους , συντονίζονται με τις στροφές του κινητήρα και χάνεται η μπάλα. Γείωσα τη μπαταρία με το σασί , καμία διαφορά . Υποθέτω ότι είναι παράσιτα γιατί όταν έκοψα το μαύρο-άσπρο καλώδιο (γειώνεται μέσω του διακόπτη για να σβήσει τον κινητήρα ) η κατάσταση βελτιώνεται αρκετά αλλά μπερδεύει στις αυξομειώσεις των στροφών του κινητήρα.
Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη .Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Dbnn
26-05-16, 21:46
Οκ. Γιατί όμως να το κάνεις αυτό?
Υπάρχουν ήδη λάμπες led και ανάλογο φλασέρ που στοιχίζουν πιο λίγο απο το ίδιο το 555.
Όταν λες ανεξάρτητο? Σημαίνει οτι το κύκλωμα απλά τροφοδοτείται απο το μηχανάκι με κάποιο σταθεροποιητή πχ 7805?
Φίλτρο αντιπαρασιτικό στην γραμμή των 12 βόλτ έβαλες?
αν το μηχανάκι ήταν 6βολτο και το κάνατε μετέπειτα 12 βολτο κάτι έχει ξεφύγει στην πλεξούδα και πετάει παράσιτα.

alexis22
26-05-16, 21:53
Οκ. Γιατί όμως να το κάνεις αυτό?
Υπάρχουν ήδη λάμπες led και ανάλογο φλασέρ που στοιχίζουν πιο λίγο απο το ίδιο το 555.
Όταν λες ανεξάρτητο? Σημαίνει οτι το κύκλωμα απλά τροφοδοτείται απο το μηχανάκι με κάποιο σταθεροποιητή πχ 7805?
Φίλτρο αντιπαρασιτικό στην γραμμή των 12 βόλτ έβαλες?
αν το μηχανάκι ήταν 6βολτο και το κάνατε μετέπειτα 12 βολτο κάτι έχει ξεφύγει στην πλεξούδα και πετάει παράσιτα.
Το κύκλωμα δεν έχει κανένα κοινό καλώδιο με την πλεξούδα της μαμάς. το κύκλωμα θα τροφοδοτείται από τη μπαταρία η οποία μόνο θα φορτίζει από το μηχανάκι (ακόμη δεν έχει συνδεθεί η φόρτιση). τι φίλτρο να βάλω ; δε γνωρίζω . η μπαταρία έχει παράσιτα;

Πατέντες
26-05-16, 21:54
Όταν βάζεις μπροστά η τάση πάει στα 14v περίπου. Το έχεις προβλέψει στο σχέδιο σου. Μήπως μπερδεύει λόγο τάσης;

Dbnn
26-05-16, 22:00
Κάτι δεν μου κολλάει εδώ, το ότι η φόρτιση δεν είναι συνδεδεμένη και το κύκλωμα "συντονίζει" στις στροφές της μηχανής είναι περίεργο.
ή κάποιο καλώδιο ακουμπάει κάπου και δεν πρέπει, ή απλά το κύκλωμα είναι απλά "αφύλακτο" και τσιμπάει παράσιτα απο τον κινητήρα.

Γενικώς η καλωδίωσή στο μηχανάκι σου έχει πρόβλημα για να στο κάνει αυτό χωρίς να έχουν "άμεση επικοινωνία" το ένα με το άλλο.

nestoras
26-05-16, 22:07
Αν είναι εύκολο δείξε μας το κύκλωμα με τον 555 (υποθέτω ασταθή ταλαντωτή) καθώς επίσης και τη συνδεσμολογία με τους διακόπτες.

alexis22
26-05-16, 22:24
Όταν βάζεις μπροστά η τάση πάει στα 14v περίπου. Το έχεις προβλέψει στο σχέδιο σου. Μήπως μπερδεύει λόγο τάσης;

το κύκλωμα , όπως γράφω , είναι εντελώς ανεξάρτητο με το μανήσιο.μόνο το χώρο μοιράζονται.τροφοδοτείται από τη μπαταρία και έχει στην είσοδο το LM7809.

alexis22
26-05-16, 22:27
Κάτι δεν μου κολλάει εδώ, το ότι η φόρτιση δεν είναι συνδεδεμένη και το κύκλωμα "συντονίζει" στις στροφές της μηχανής είναι περίεργο.
ή κάποιο καλώδιο ακουμπάει κάπου και δεν πρέπει, ή απλά το κύκλωμα είναι απλά "αφύλακτο" και τσιμπάει παράσιτα απο τον κινητήρα.

Γενικώς η καλωδίωσή στο μηχανάκι σου έχει πρόβλημα για να στο κάνει αυτό χωρίς να έχουν "άμεση επικοινωνία" το ένα με το άλλο.

Αυτά τα πατάσιτα πως τα κόβω;

alexis22
26-05-16, 22:31
Αν είναι εύκολο δείξε μας το κύκλωμα με τον 555 (υποθέτω ασταθή ταλαντωτή) καθώς επίσης και τη συνδεσμολογία με τους διακόπτες.
το κύκλωμα θα το ανεβάσω αύριο . Το περίεργο είναι ότι λειτουργεί σωστά μέχρι να βάλω μπροστά το μηχανάκι . μετά τρελαίνεται.

nestoras
26-05-16, 22:33
το κύκλωμα θα το ανεβάσω αύριο . Το περίεργο είναι ότι λειτουργεί σωστά μέχρι να βάλω μπροστά το μηχανάκι . μετά τρελαίνεται.

Να ανεβάσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που έφτιαξες εσύ (με τιμές στοιχείων) κι όχι αυτό που βρήκες. :-)

Επίσης, βλέπω ότι υπάρχει το ίδιο θέμα και σε άλλη κατηγορία:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85677

Τζόν Λέπουρα??

lepouras
26-05-16, 22:36
μην ανοίγεις για το ίδιο πράγμα δύο θέματα. στα συγχώνευσα σε ένα..

alexis22
26-05-16, 22:46
μην ανοίγεις για το ίδιο πράγμα δύο θέματα. στα συγχώνευσα σε ένα..

Συγνώμη δε θα επαναληφθεί.

alexis22
27-05-16, 16:03
64948
Αυτό είναι το σχέδιο ακριβώς .
Υπενθυμίζω ότι είναι εντελώς ανεξάρτητο από το υπόλοιπο ηλεκτρικο κύκλωμα του παπιού κατά τη διάρκεια της δοκιμής , ακόμη και η μπαταρία. Όσο το μηχανάκι είναι σβηστό λειτουργεί άψογα . Τα τρελλά του αρχίζουν μόλις το βάλω μπροστά.
Υ.Γ Ξέχασα να βάλω στο σχέδιο τις απαραίτητες αντιστάσεις που υπάρχουν ώστε να λειτουργούν οι LED στα 5V.

IRF
28-05-16, 14:07
Η μηχανή έχει προφανώς πολλαπλασιαστή υψηλής τάσης για τα μπουζί που δημιουργεί υψηλή τάση σε υψηλές συχνότητες.
Η θωράκιση του 555 θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολη να γίνει απλώς με ένα μεταλλικό κουτί όπως συνήθως.
Το 555 είναι πολύ ευαίσθητο ακόμα και σε στατικό ηλεκτρισμό.Για να "ακούσεις»" τα παράσιτα βάλε ένα ραδιόφωνο στα ΑΜ κοντά στη μηχανή και θα ακούσεις το χαμό.Πιστεύω δυστυχώς ότι μόνη λύση αξιόπιστη η κλασική φλασιέρα.Να σκεφτείς ότι "μαθητικά" κυκλώματα για εντοπισμό χεριού σε πόμολο από το στατικό ηλεκτρισμό του ανθρώπου γίνονται και με το 555. Είναι πολύ ευαίσθητο.Ο πολλαπλασιαστής το τρελαίνει εντελώς.Βάλε ένα άλλο κύκλωμα με το 555 κοντά στη μηχανή και θα δεις τα ίδια τρελά.ΟΜΩΣ Ξεκίνα με μια θωράκιση με αλουμινόχαρτο(τύλιγμα του κουτιού με την κατασκευή)Αν δεν περνάνε οι επαγόμενες υψηλές συχνότητες μέσα στο 555 ίσως δουλέψει κανονικά.Διαφορετικά θέλει φίλτρα παντού ασύμφορο.

alexis22
28-05-16, 15:27
Η μηχανή έχει προφανώς πολλαπλασιαστή υψηλής τάσης για τα μπουζί που δημιουργεί υψηλή τάση σε υψηλές συχνότητες.
Η θωράκιση του 555 θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολη να γίνει απλώς με ένα μεταλλικό κουτί όπως συνήθως.
Το 555 είναι πολύ ευαίσθητο ακόμα και σε στατικό ηλεκτρισμό.Για να "ακούσεις»" τα παράσιτα βάλε ένα ραδιόφωνο στα ΑΜ κοντά στη μηχανή και θα ακούσεις το χαμό.Πιστεύω δυστυχώς ότι μόνη λύση αξιόπιστη η κλασική φλασιέρα.Να σκεφτείς ότι "μαθητικά" κυκλώματα για εντοπισμό χεριού σε πόμολο από το στατικό ηλεκτρισμό του ανθρώπου γίνονται και με το 555. Είναι πολύ ευαίσθητο.Ο πολλαπλασιαστής το τρελαίνει εντελώς.Βάλε ένα άλλο κύκλωμα με το 555 κοντά στη μηχανή και θα δεις τα ίδια τρελά.ΟΜΩΣ Ξεκίνα με μια θωράκιση με αλουμινόχαρτο(τύλιγμα του κουτιού με την κατασκευή)Αν δεν περνάνε οι επαγόμενες υψηλές συχνότητες μέσα στο 555 ίσως δουλέψει κανονικά.Διαφορετικά θέλει φίλτρα παντού ασύμφορο.

Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω αλλά μαλλον δεν θα δουλέψει επειδή το κουτί θα μπει ακριβώς δίπλα στον πολλαπλασιαστή . Μπορεί να απέτυχα αλλά πλούτισα τις γνώσεις μου . Και πάλι ευχαριστώ.

Dbnn
28-05-16, 17:49
Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω αλλά μαλλον δεν θα δουλέψει επειδή το κουτί θα μπει ακριβώς δίπλα στον πολλαπλασιαστή . Μπορεί να απέτυχα αλλά πλούτισα τις γνώσεις μου . Και πάλι ευχαριστώ.

Δεν θα δουλέψει και πάλι. Ειδικά δίπλα στον πολλαπλασιαστή. Φαντάσου οι μαμά πλεξούδες το φλασέρ το έχουν κάτω απο το καντράν στα περισσότερα μηχανάκια.
Το να υπάρχει θωράκιση για παράσιτα σε μηχανάκι είναι και κοστοβόρο για την εταιρία και δεν έχει και νόημα άλλωστε.
Η μοτοσυκλέτα (πλήν κάποιων harley, honda κλπ που είναι βάρκες και έχουν μέχρι και ηχοσύστημα) δεν χρειάζεται "καθαρισμό παρασίτων απο την γεννήτρια" γιατί δεν έχει ούτε ηχοσύστημα ούτε άλλες παρόμοιες συσκευές που απαιτούν "καθαρή τάση και καθαρο ρεύμα".

Υπάρχουν τώρα πια έτοιμα φλασέρ για leds, υπάρχει και η μέθοδος της αντίστασης που βάζουν στα ντουί πολύς κόσμος για να δουλέψουν led (δεν γνωρίζω όμως κάτι παραπάνω για αυτό, αλλά το έχω δεί και δουλεύει απροβλημάτιστα σε παπιά.).

alexis22
28-05-16, 18:30
Δεν θα δουλέψει και πάλι. Ειδικά δίπλα στον πολλαπλασιαστή. Φαντάσου οι μαμά πλεξούδες το φλασέρ το έχουν κάτω απο το καντράν στα περισσότερα μηχανάκια.
Το να υπάρχει θωράκιση για παράσιτα σε μηχανάκι είναι και κοστοβόρο για την εταιρία και δεν έχει και νόημα άλλωστε.
Η μοτοσυκλέτα (πλήν κάποιων harley, honda κλπ που είναι βάρκες και έχουν μέχρι και ηχοσύστημα) δεν χρειάζεται "καθαρισμό παρασίτων απο την γεννήτρια" γιατί δεν έχει ούτε ηχοσύστημα ούτε άλλες παρόμοιες συσκευές που απαιτούν "καθαρή τάση και καθαρο ρεύμα".

Υπάρχουν τώρα πια έτοιμα φλασέρ για leds, υπάρχει και η μέθοδος της αντίστασης που βάζουν στα ντουί πολύς κόσμος για να δουλέψουν led (δεν γνωρίζω όμως κάτι παραπάνω για αυτό, αλλά το έχω δεί και δουλεύει απροβλημάτιστα σε παπιά.).

Έχω παραγγείλει ήδη φλασέρ για LED αλλά και λάμπες LED . Έτσι όμως για τη γνώση και μόνο πώς θωρακίζουμε από τα παράσιτα ; με την τοποθέτηση μεταλλικού πέγματος γύρω από τα καλώδια; με πυκνωτές;

IRF
29-05-16, 11:26
Πρέπει να μετρήσεις τη συχνότητα και να κάνεις το κατάλληλο φίλτρο δεν γίνεται με ένα γενικώς.Ειδικά όταν η υψηλή συχνότητα είναι σε υψηλές τάσεις δίπλα στα δικά σου καλώδια το πράγμα αρχίζει να γίνεται φρίκη.Πάντως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με το αλουμινόχαρτο (ΠΡΟΣΟΧΗ στα βραχυκυκλώματα)

vasilllis
29-05-16, 12:33
Τα φλασερ τα παραδοσιακα με χρονικο δουλευαν ή με θερμικο;για αυτο τον λογω κιολας αν καιγοταν μια λυχνια αργουσαν να αναβοσβησουν η εμεναν μονιμα αναμενα.

alexis22
29-05-16, 15:18
Πρέπει να μετρήσεις τη συχνότητα και να κάνεις το κατάλληλο φίλτρο δεν γίνεται με ένα γενικώς.Ειδικά όταν η υψηλή συχνότητα είναι σε υψηλές τάσεις δίπλα στα δικά σου καλώδια το πράγμα αρχίζει να γίνεται φρίκη.Πάντως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με το αλουμινόχαρτο (ΠΡΟΣΟΧΗ στα βραχυκυκλώματα)

Η μέγιστη συχνότητα είναι στα 160Hz νομίζω. το αλουμινόχαρτο εννοείται ότι θα το δοκιμάσω . Σήμερα που έχω το χρόνο και θα σας πω τα αποτελέσματα.

alexis22
29-05-16, 15:24
Τα φλασερ τα παραδοσιακα με χρονικο δουλευαν ή με θερμικο;για αυτο τον λογω κιολας αν καιγοταν μια λυχνια αργουσαν να αναβοσβησουν η εμεναν μονιμα αναμενα.

Τα παλιότερα ήταν θερμικά και λειτοργούσαν με ένα διμεταλλικό έλασμα το οποίο ζεστανόταν από μια αντίσταση σε σειρά με τις λάμπες και διέκοπτε το κύκλωμα μέχρι να κρυώσει και ο κύκλος επαναλαμβανόταν. Αργότερα αντικατασταθηκαν με ηλεκτρονικά στα οποία όμως πάλι ο ρυθμός εξαρτάται από την αντίσταση που έχουν οι λαμπες . Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

IRF
29-05-16, 16:48
Η μέγιστη συχνότητα είναι στα 160Hz νομίζω. το αλουμινόχαρτο εννοείται ότι θα το δοκιμάσω . Σήμερα που έχω το χρόνο και θα σας πω τα αποτελέσματα.
160Hz;;;;; λίγα μου φαίνονται δεν είναι ηλεκτρονικού πολλαπλασιαστή;
Στο ραδιόφωνο ΑΜ κάνει παράσιτα; τη συχνότητα που λες πώς τη μέτρησες πάνω στη υψηλή.Συνήθως αρκεί μια σπείρα σύρμα γύρω από το καλώδιο(ΟΧΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ) που πάει στο μπουζί και παλμογράφο

alexis22
29-05-16, 21:36
160Hz;;;;; λίγα μου φαίνονται δεν είναι ηλεκτρονικού πολλαπλασιαστή;
Στο ραδιόφωνο ΑΜ κάνει παράσιτα; τη συχνότητα που λες πώς τη μέτρησες πάνω στη υψηλή.Συνήθως αρκεί μια σπείρα σύρμα γύρω από το καλώδιο(ΟΧΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ) που πάει στο μπουζί και παλμογράφο

Τελικά ούτε το αλουμινόχαρτο έκανε δουλειά .Χώρισα τις πλεξούδες των καλωδίων μεταξύ τους τις τύλιξα με αλουμινόχαρτο κι αυτές . Έβαλα όσο πιο μακρυά γινόταν τον πολλαπλασιαστή και το μπουζοκαλώδιο αλλά δεν είδα καμμία διαφορά . Τη συχνότητα την υπολόγισα δεν τη μέτρησα (8500max-rpm/ 60 sec = 141,66Hz) . Επειδή είναι τετράχρονο δίνει παλμό στον πολλαπλασιαστή κάθε δεύτερη στροφή (1.εισαγωγή - 2.συμπίεση - 3.καύση - 4.εξαγωγή) άρα 141,66/2=70,83. Λογικά όμως το μανιατό δίνει παλμό (για φόρτιση ή στην ηλεκτρονική ) σε κάθε στροφή οπότε γι΄ αυτο υπολογίζω 160Hz.

Dbnn
31-05-16, 09:10
Σωστα υπολογισες συχνοτητα. 160Hz ειναι καπου 9000 στρ/λ
Υπαρχει και πινακας σχετικος (rpm to frequency table) στον γουγλη.

Το παρασιτο δεν ειναι αναγκη να ειναι "στον αερα".
Οι ανορθωτες αυτοι στα παπια δεν εχουν μεσα πυκνωτη. Ημιανορθωση κανουν.
Δευτερον απο την γεννητρια ξεκινανε τα καλωδια και πανε για ανορθωση και φωτισμο. Εκει λοιπον βαλε αρχικα 2 πυκνωτες 2.2μF MKT να αντεχουν εως 600 volt AC.
Τα χρωματα ειναι ασπρο,κιτρινο της φορτισης (των 12 βολτ δηλαδη.
Το κιτρινο ειναι για φορτιση και το ασπρο για τα φωτα εαν θυμαμαι καλα, ελεγξε με πολυμετρο στο μπαζερ ποιο παει στον ανορθωτη και πιο στα φωτα να σιγουρευτεις.
Σε καθε ενα καλωδιο λοιπον απο εναν πυκνωτη θα βαλεις οπου το αλλο ακρο των πυκνωτων θα συνδεθουν μαζι και θα πανε η στο σασι η σε γειωση (πρασινο καλωδιο).
Αν το προβλημα επιμενει τοτε το 555 ειναι πολυ ευαισθητο και " τα χανει " απο το παρασιτο.

alexis22
31-05-16, 18:30
Σωστα υπολογισες συχνοτητα. 160Hz ειναι καπου 9000 στρ/λ
Υπαρχει και πινακας σχετικος (rpm to frequency table) στον γουγλη.

Το παρασιτο δεν ειναι αναγκη να ειναι "στον αερα".
Οι ανορθωτες αυτοι στα παπια δεν εχουν μεσα πυκνωτη. Ημιανορθωση κανουν.
Δευτερον απο την γεννητρια ξεκινανε τα καλωδια και πανε για ανορθωση και φωτισμο. Εκει λοιπον βαλε αρχικα 2 πυκνωτες 2.2μF MKT να αντεχουν εως 600 volt AC.
Τα χρωματα ειναι ασπρο,κιτρινο της φορτισης (των 12 βολτ δηλαδη.
Το κιτρινο ειναι για φορτιση και το ασπρο για τα φωτα εαν θυμαμαι καλα, ελεγξε με πολυμετρο στο μπαζερ ποιο παει στον ανορθωτη και πιο στα φωτα να σιγουρευτεις.
Σε καθε ενα καλωδιο λοιπον απο εναν πυκνωτη θα βαλεις οπου το αλλο ακρο των πυκνωτων θα συνδεθουν μαζι και θα πανε η στο σασι η σε γειωση (πρασινο καλωδιο).
Αν το προβλημα επιμενει τοτε το 555 ειναι πολυ ευαισθητο και " τα χανει " απο το παρασιτο.

Δοκίμασα τα πάντα και πυκνωτή και αλουμινόχαρτο δε φτιάχνει . Μάλλον το 555 είναι πολύ ευαίσθητο όπως γράφει και ο Γιώργος IRF .

Dbnn
01-06-16, 09:09
Θελω να χαλασω λιγο το θεμα σου να μην ανοιγω αλλο.... Θελω στο δικο μου να βαλω αλαρμ. Γινεται μου εχουν πει. Αλλα ημουν μικρος και δεν θυμαμαι συνδεσμολογιες :lool:

Κατι καπως συνδεεις στο μαμα κυκλωμα και εχεις αλαρμ σταθμευσης και μαζι και τα φλας. Γνωριζει καποιος κατι σχετικο;;;

vasilllis
01-06-16, 14:28
Θελω να χαλασω λιγο το θεμα σου να μην ανοιγω αλλο.... Θελω στο δικο μου να βαλω αλαρμ. Γινεται μου εχουν πει. Αλλα ημουν μικρος και δεν θυμαμαι συνδεσμολογιες :lool:

Κατι καπως συνδεεις στο μαμα κυκλωμα και εχεις αλαρμ σταθμευσης και μαζι και τα φλας. Γνωριζει καποιος κατι σχετικο;;;

Δημητρη αυτη λογικα ειναι η συνδεσμολογια για τα φλας.Ενας διπολικος διακοπτης η μονοπολικος με διοδο θα κανει δουλεια.http://www.tridon.com.au/Products/img/Zoom/z-LED04%20cir.jpg

Dbnn
01-06-16, 16:11
Δημητρη αυτη λογικα ειναι η συνδεσμολογια για τα φλας.Ενας διπολικος διακοπτης η μονοπολικος με διοδο θα κανει δουλεια.http://www.tridon.com.au/Products/img/Zoom/z-LED04%20cir.jpg

Σε ευχαριστω! Θα το δοκιμασω συντομα και ενημερωνω!

betacord85
01-06-16, 16:24
θελουμε και φωτο με τον πυραυλο!

alexis22
01-06-16, 17:59
Θελω να χαλασω λιγο το θεμα σου να μην ανοιγω αλλο.... Θελω στο δικο μου να βαλω αλαρμ. Γινεται μου εχουν πει. Αλλα ημουν μικρος και δεν θυμαμαι συνδεσμολογιες :lool:

Κατι καπως συνδεεις στο μαμα κυκλωμα και εχεις αλαρμ σταθμευσης και μαζι και τα φλας. Γνωριζει καποιος κατι σχετικο;;;
Στο κύκλωμα που εχω σχεδιάσει στο δικό μου ,αν δεις και στο σχέδιο που έχω ανεβάσει , ο φλασέρ βγάζει παλμό πάντα όσο ο διακόπτης είναι στο ΟΝ και με τους δύο ανεξάρτητους διακόπτες τον μοιράζω στα φλάς.Έτσι όταν και οι δύο είναι στο ΟΝ έχω αλάρμ. Στο δικό μου C50 όλοι οι διακόπτες έχουν καταστραφεί και έτσι έχω τροποποιήσει τα υπάρχοντα χειρηστήρια με διακόπτες εμπορίου . Για παράδειγμα στη θέση ττου διακόπτη της κόρνας έχει τοποθετηθει ένας διακόπτης πίεσης ON-OFF για το αριστερό φλας και έχω τοποθετήσει και έναν ίδιο δεξιά σε τρύπα που έκανα εγώ ( στη θέση που προβλεπεται για το μπουτόν της μίζας).
Στην τρίτη φωτογραφία φάινονται οι δύο κόκκινοι διακόπτες των φλάς δεξιά κι αριστερά.
650666506765068

Dbnn
01-06-16, 19:50
θελουμε και φωτο με τον πυραυλο!
Μολις φτιαξω το διαφορικο θα σου πω να παρεις την αγκυρα και να ερθεις για ....άτα!! Χαχα

Αλεξη σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!
Ενας απλος διπλος διακοπτης κουνιας θα κανει την δουλεια!!

r1teo
13-05-17, 22:53
γεια σας ....ξέρει κάποιος να μου τι χρειάζεται για να βάλω led στο c50;;;έχω βάλει led λάμπες και φλασερ για led αλλά όταν ανάβω φλας αναβοσβήνουν όλα μαζί σαν alarm...μου είπαν ότι πρέπει να βάλω διοδακια στην κάθε γραμμή ξεχωριστά αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω ....το έχει φτιάξει κάνεις να με βοηθήσει ;;;;ευχαριστώ