PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη συναγερμου



panoskio95
27-05-16, 21:29
καλησπερα παιδια...λοιπον σκεφτομαι να φτιαξω ενα απλο κυκλοματακι εχουμε και λεμε
τροφοδοτικο 12V το + θα συνεχιζει σε ενα διακοπτη στη συνεχεια σε μια μαγνητικη επαφη και τελος σε μια σειρηνα το - της σειρηνας θα ειναι συνδεμενο με το - απο το τροφοδοτικο.....μια απορια εχω μια μαγνητικη επαφη με 3 καλοδια 1 καφε και 2 ασπρα ποια ειναι η λειτουργια τους....εχω δει και καποιες με 2 τι διαφορα υπαρχουν μεταξυ τους ???
συγνωμη για τα ορθογραφικα

nestoras
27-05-16, 21:37
καλησπερα παιδια...λοιπον σκεφτομαι να φτιαξω ενα απλο κυκλοματακι εχουμε και λεμε
τροφοδοτικο 12V το + θα συνεχιζει σε ενα διακοπτη στη συνεχεια σε μια μαγνητικη επαφη και τελος σε μια σειρηνα το - της σειρηνας θα ειναι συνδεμενο με το - απο το τροφοδοτικο.....μια απορια εχω μια μαγνητικη επαφη με 3 καλοδια 1 καφε και 2 ασπρα ποια ειναι η λειτουργια τους....εχω δει και καποιες με 2 τι διαφορα υπαρχουν μεταξυ τους ???
συγνωμη για τα ορθογραφικα

Αυτές που έχουν 3 καλώδια έχουν επαφή NC και ΝΟ (κι ένα COMMON).

kioan
28-05-16, 01:50
Πόσο ρεύμα θα περνάει μέσα από τη μαγνητική επαφή; Αν είναι μεγάλο μπορεί να αντιμετωπίσεις ως πρόβλημα το κόλλημα της επαφής (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85292).

elektronio
28-05-16, 10:30
Παναγιώτη εγώ θα σου πρότεινα να προχωρήσεις ένα βήμα παραπέρα την κατασκευή βάζοντας ένα χρονικό κύκλωμα για την σειρήνα ώστε μετά από ενεργοποίηση να μην χτυπάει συνέχεια αλλά για 1-2 λεπτά.

IRF
28-05-16, 14:12
Βάλε όμως και ένα ρελέ ώστε αν ανοιγοκλείσει γρήγορα η πόρτα να συνεχίσει να χτυπά η σειρήνα είτε όχι και να μην κολλήσεις και την επαφή,όπως σου είπαν και άλλα μέλη(γιατί είναι σίγουρο ότι θα γίνει και ακόμα χειρότερο και συχνό να την κάψεις και να μην χτυπάει ποτέ)

panoskio95
28-05-16, 15:03
παιδια ευχαριστω για της γρηγορες απαντησεις απλα θελω ενα απλο κυκλωματακι με 1 μαγνητικη επαφη επειδη τωρα ξεκιναω να ασχολουμε με το θεμα των συναγερμων πχ οι επαφες με 2 καλωδια ποια ειναι η λειτουργια τους ? το ρελε τ βαζω πριν την μαγνητικη συγνωμη για την ασχετουλα που εχω με το συγκεκριμενο θεμα αλλα θα ειμουν ευγνωμον αν ειχα καποια σχεδιο........αντε και θα ανεβασω και βιντεακι αν το κανω.....το ρευμα ειναι 12v ναι για αρχη το ειχα κανει με αλουμινοχαρτο χαχαχα ελληνας....δηλαδη οταν ηταν ανιχτος ο συναγερμος και ακουμπουσε το + το ενα που ηταν πανω στην πορτα και το αλλο πανω στο κασομα με το που ακουμπουσε αρχισε να χτυπαει βασικα δοκιμη με ενα buzzeraki το εκανε και οντως με τ που ανηγε ι πορτα ποιο πολι σταματουσε....λετε αν βαλω ενα ρελεδακι και μια χρονικι σειρηνα οπως εχετε πει να μενει ανυχτο........πως μπορω να το κανω να χτυπαει και να σταματησει μονο με το διακοπτη