PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 τρανζιστορ τι να φταιει???



nio-4-
29-05-16, 19:21
Γεια σας,

Μετα απο πολλες προσπαθειες και πολλες αγγαγες σε τρανζιστορ δεν βρησκω ακρη στο κυκλωμα της εικονας που επισυναπτω.

Εχω 2 ιδιες πλακετες με το ιδιο κυκλωμα, παιρνουν τυχαιους παλμους -οχι συγκεκριμενης συχνοτητας, στον εκπομπο του τρανζιστορ Q11 (αριστερα της αντιστασης R51) στην καλη πλακετα - κυκλωμα μετραω με τον παλμογραφο χειρος μου μια εναλλασομενη κυματομορφη 80mvp-p/20us (+40mv & -40mv και δινει καποιες αρνητικες τιμες τασεις -20mv εξτρα αραια και που λογικο αν υποθεσουμε οτι ειναι οι μετα την ενισχυση εισερχομενοι παλμοι εισοδου). Στην προβληματικη πλακετα μετραω στον εκπομπο του Q11(αριστερα της αντιστασης R51) αρνητικους παλμους -80mv/0.4ms γιατι???

στην καλη, πλακετα στον συλλεκτη Q12 (δεξια της R51) μετραω ανρητικους τριγωνικους παμους 10us/ κυμενομενο υψους εξαρτώμενο απο το ποντεσιόμετρο R49.

στην προβληματικη πλακετα στον συλλεκτη Q12 (δεξια της R51) μετραω ανρητικους τριγωνικους παμους ακανονιστου πλατους , φαινεται να εχει πολυ θορυβο-δεν ξερω πως το λενε, παντος οχι τους καθαρους τριγωνικους παλμους της καλης πλακετας, κυμενομενο υψους εξαρτώμενο απο το ποντεσιόμετρο R49.

τι φταιει ??? εχω αλλαξει πολλες φορες τα 3 τρανζιστορ αλλαξα αυτα με αλλα που εχω ειδα μια μικροαλλαγη αλλα τιποτε το σπουδαιο. Σε καποια φαση ειχε βγαλει σωστα τους αρνητικους παλμους αλλα χαλασε παλι και ειπα μηπως ειναι απο λερωμενη πλακετα στα σημεια.

τι να αλλαξω αλλο????? ](*,):head:




65004

nio-4-
29-05-16, 20:06
τρελαθηκε!!!

συνδεσα καλυτερα την γειωση στην διπλη κλεμα στην οποια η κλεμα γειωσης δεν επιανε καλα τα 2 καλωδιακια ,παλμογραφου προεκτασης και γειωση ανιχνευτη και φαινεται να βγαζει τους αρνητικους παλμους με καποια mv θορυβο? ψιλοσηματα και φυσικα χωρις εναλλασομενη κυματομορφη 80mvp-p (+40mv εως -40mv) στον εκπομπο του συλλεκτη Q11 (εξοδος του τρανζιστορ??? :blushing:). Απλα αρνητικο παλμο -80mv.

arkoudiaris
29-05-16, 20:37
δλδ οι πλακέτες έχουν την ίδια και την σωστή πόλωση?.... μέτρα αρχικά τις τάσεις χώρις να στέλνεις παλμούς.. οι παλμοί που στέλνεις έχουν dc συνιστώσα?, αν ναι βάλε την είσοδο σε μία τέτοια αν όχι γείωσε την..

Dbnn
29-05-16, 21:18
1. Κοίτα για ανοιχτές αντιστάσεις
2. Ανοιχτό τρανζίστορ
3. λάθος στο τυπωμένο
4. λάθος σχεδίαση του τυπωμένου που μπορεί να δημιουργεί ταλαντώσεις.

nio-4-
29-05-16, 21:37
δλδ οι πλακέτες έχουν την ίδια και την σωστή πόλωση?.... μέτρα αρχικά τις τάσεις χώρις να στέλνεις παλμούς.. οι παλμοί που στέλνεις έχουν dc συνιστώσα?, αν ναι βάλε την είσοδο σε μία τέτοια αν όχι γείωσε την..


δλδ οι πλακέτες έχουν την ίδια και την σωστή πόλωση?.... μέτρα αρχικά τις τάσεις χώρις να στέλνεις παλμούς.. οι παλμοί που στέλνεις έχουν dc συνιστώσα?, αν ναι βάλε την είσοδο σε μία τέτοια αν όχι γείωσε την..

οταν λες dc συνιστωσα??? Νομιζω ναι, ειναι απλα παλμοι αρνητικοι διαφορετικου υψους και διαμορωνονται μεσα στο κυκλωμα...

οκ, μετρησα στην αντισταση R51 στα ακρα της και υπαρχει αποκλιση 100mv (1,2 στην καλη και 1,1 στην προβληματικη απο αριστερα της) και δεξια της αντιστοιχα 0,7mv 0,6mv.

Μετρησα επισης σε ολα τα σημεια δεν ειδα αποκλισεις

ΑΛΛΑ το μονο που με παραξενεψε ειναι

Η ταση πολωσης της βασης του Q10 = εισοδος σηματος στην καλη πλακετα ειναι 150mv (χωρις εισοδο εννοειται)
Η ταση πολωσης της βασης του Q10 = εισοδος σηματος στην καλη προβληματικη πλακετα ειναι 60mv (χωρις εισοδο εννοειται)

nio-4-
29-05-16, 21:41
1. Κοίτα για ανοιχτές αντιστάσεις
2. Ανοιχτό τρανζίστορ
3. λάθος στο τυπωμένο
4. λάθος σχεδίαση του τυπωμένου που μπορεί να δημιουργεί ταλαντώσεις.

1. πως βλεπω αν ειναι ανοιχτες οι αντιστασεις? λογικα θα φαινοταν στις μετρησεις τασης σωστα?
2. ανοιχτο τρανζιστορ το βλεπω μεσω του ελεγχου με πολυμετρο στην διοδο? NPN-PNP???
3. δεν παιζει να εχει λαθος γιατι σε καποια φαση εβγαλε το επιθυμιτο σημα
4. η μια δουλευει καλα ,ειναι ετοιμες απο τον καισαρη...απο μηχανημα, οι ταλαντωσεις πως προερχονται? τις βλεπω στην μια πλακετα εντονα.

micalis
29-05-16, 22:53
Κοιτα τον C30 μηπως εχει διαρροη.

nio-4-
29-05-16, 23:00
Κοιτα τον C30 μηπως εχει διαρροη.


παρατηρησα και το εξης,

η αντισταση R46 ειναι η πρωτη που δεχεται το σημα μαζι με τον πυκνωτη εχει 89KΩ την αλλαξα οποτε και οι δυο στις δυο πλακετες εχουν 98ΚΩ - 99ΚΩ και μετρησα την ταση στα ακρα εισοδου του σηματος και πλεον εχω απο 140mv - 120mv κυμενομενο και σχεδον ιδια ταση και στις δυο πλακετες

ΑΛΛΑ

στην προβληματικη εχω αρνητικη τιμη τασης!!! δηλαδη μετραω -120 mv . τι παιζει??? εχω γεφυρωση με καλωδιο την γειωση απο την καλη στην αλλη . τι μπορει να φταιει? πολυ περιεργο.

τον πυκνωτη πως μπορω να δω αν δουλευει? πριν τον αλλαξω?

arkoudiaris
29-05-16, 23:24
1) Το σήμα εισόδου τι έιναι ? παλμοί με dc συνιστώσα? από αυτό εξαρτάται η πόλωση του Q10
2) Οταν είπα να μετρήσεις εννοούσα τις τάσεις στα άκρα κάθε τρανζιστορ σε σχέση με την γείωση.

ανοιχτές αντιστάσεις σημαίνει οτι ειναι ανοιχτοκυκλωμένες άρα δεν διαρρέονται από ρεύμα, και δεν σημαίνει ότι δεν θα δεις τάση στα άκρα τους

nio-4-
29-05-16, 23:30
1) Το σήμα εισόδου τι έιναι ? παλμοί με dc συνιστώσα? από αυτό εξαρτάται η πόλωση του Q10
2) Οταν είπα να μετρήσεις εννοούσα τις τάσεις στα άκρα κάθε τρανζιστορ σε σχέση με την γείωση.

ανοιχτές αντιστάσεις σημαίνει οτι ειναι ανοιχτοκυκλωμένες άρα δεν διαρρέονται από ρεύμα, και δεν σημαίνει ότι δεν θα δεις τάση στα άκρα τους

1) ναι DC συνιστωσα εχουν
2) πως βλεπω αν ειναι ανοιχτοκυκλωμενες? τς μετρησα ολες με ομομετρο ολες σωστα στις τιμες τους εκτος την R46 Που αλλαξα

δεν υπαρχουν διαφορες μονο
στο σημα εισοδου στην βαση του Q10 εχω ταση παλι αρνητικη -45mv (αλλαζοντας αντισταση R46 και πυκνωτη C30)ενω στην καλη παλκετα εχω 150mv

μηπως φταιει το τρανζιστορ Q10?

arkoudiaris
29-05-16, 23:41
τι ταση εχεις στον εκπομπο του Q10 σε σχέση με την γείωση πάντα

nio-4-
29-05-16, 23:50
τι ταση εχεις στον εκπομπο του Q10 σε σχέση με την γείωση πάντα

0,5v στην προβληματικη 0,736v στην καλη

nio-4-
30-05-16, 00:17
2 προβληματα υπαρχουν,

1) Γιατι , ειτε με σημα εισοδου ειτε χωρις σημα εισοδου εχω ταση 150mv στην βαση του Q10 της καλης πλακετας και -10mv ταση στην βαση του Q10 της προβληματικης?

2) Πλεον , βαζοντας το κροκοδειλακι του παλμογραφου χειρος πανω στην κλεμα γειωσης παιρνω τους αρνητικους παλμους αλλα με πολλες κυματωσεις - ταλαντωσει- θορυβο στο οριο των 0v (δεν σχηματιζει Δ αναποδο) αλλα και στην μυτη των τριγωνικων παλμων κυματωσεις -εξασθενιμενες πολυ (ψιλοχανονται για κλασματα του δευτερολεπτου)

Να αναφερω οτι η μια πλακετα με την αλλη συνδεονται οι 2 τροφοδοσιες και η γειωση με καλωδιακια. κατι παιζει με την προβληματικη πλακετα και μου επιρρεαζει και την αλλη.

με το πολυμετρο στο buzzer παρατηρω οτι, ως προς γειωση οι πιστες των δυο τασεωμ πανε να βραχυκυκλωσουν ακουγεται ενα μικρο και πολυ συντομο μπιπ και σταματαει την πρωτη φορα που το δοκιμαζω. Αλλα λεω,επειδη σε καποια τριμμερ εχω οριακες τιμες μηπως γιαυτο κανει ενα μικρο ηχο?

elektronio
30-05-16, 08:07
Ένας πρακτικός κανόνας για να βρεις τι φταίει μιας και τα εξαρτήματα είναι λίγα μπορείς να τα αντιμεταθέτεις στις πλακέτες και να εξετάζεις τις κυματομορφές. Όταν χαλάσει στην καλή και στρώσει στην πλακέτα που δεν λειτουργεί θα καταλάβεις πιο εξάρτημα έφταιγε.

nio-4-
30-05-16, 11:34
Ένας πρακτικός κανόνας για να βρεις τι φταίει μιας και τα εξαρτήματα είναι λίγα μπορείς να τα αντιμεταθέτεις στις πλακέτες και να εξετάζεις τις κυματομορφές. Όταν χαλάσει στην καλή και στρώσει στην πλακέτα που δεν λειτουργεί θα καταλάβεις πιο εξάρτημα έφταιγε.

ευχαριστω , το σκεφτηκα και εγω αυτο αλλα δεν θελω να πειραξω την καλη μηπως απορυθμιστει.

Επισης, σκεψου οτι εχω αλλαξει τα 3 τρανζιστορ με αλλα αρκετα που ευτυχως ειχα, πυκνωτη C30 και αντισταση R46.

1) Αλλα για ποιο λογο στην βαση του Q10 στην οποια παρεμβαλεται μονο πυκωτης και αντισταση εχω αρνητικη τιμη τασης και μαλιστα 15 φορες ποιο κατω χαμηλωτερη απο την καλη παλκετα και βλεποντας τελειταια οτι ειναι σχεδον ιδιο το σημα στο τελος του κυκλωματος που επισυναπτω (δεν ξερω για ποιο λογο ψιλοστωνει δηλαδη απλα εχει μικρο ταλαντωσεις)

2) Ειναι λογικο στο κυκλωμα να εχω σημα περιπου 40mv ενω δεν εχω εισοδο? λογικα δεν θα επρεπε να πολωθει κανενα τρανζιστορ αρα και σημα στην εξοδο σωτα?

nio-4-
30-05-16, 14:27
κατα 99% λυθηκε το προβλημα,

πηρα σημερα ασετον 100% και τις ψεκασα πισω -μπρος αλλα δεν βγηκαν οι κολλες απο το καλαϊ και την γρι παστα που βαζω , την χρησημοποιουν οι υδραυλικοι για κολλησεις χαλκου. Ετριψα οσο μπορουσα στα βασικα σημεια

ΚΑΙ

στην βαση του Q10 που επερνα mv αρνητικες τιμες ηταν γιατι υπηρχε ψιλοβαρχυκυκλωμα αναμεσα σε συλλεκτη - βαση απο βρωμιες. τωρα πλεον παιρνω 150mv + στην βαση ως προς γειωση το ετριψα καλα με οδοντοβουρτσα , οδοντογλυφιδα, κατσαβιδακι αλλα πρεπει να την καθαρισω αλλα πως? δεν βγαινουν αυτα και σκεφτομαι να κανω αλλες με μασκα εννοειται ελπιζω στην μασκα να μην πιανουν οι κολλες και τα αλλα να φευγουν ευκολα

1) μηπως μπορω με καποιον τροπο να τις γυαλισω αυτες? ετριψα πολυ αλλα τιποτε το συμαντικο αν την βαλω μπροστα απο φως φαινονται τερατα!

2) τι μπορω να κανω για να εξαλειψω στην προβληματικη πλακετα τις μικροταλαντωσεις??? μηπως ειναι θεμα βρωμιας και ατυο?

vikiath
31-05-16, 09:15
τον c27 το έλεγξες ;είναι βασικός για την εναλλασσόμενη συνιστώσα

Panoss
31-05-16, 10:01
τον c27 το έλεγξες ;είναι βάσκος για την εναλλασσόμενη συνιστώσα
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9

vikiath
31-05-16, 10:23
ok διορθώθηκε!

nio-4-
01-06-16, 20:39
τον c27 το έλεγξες ;είναι βασικός για την εναλλασσόμενη συνιστώσα

Μιχαήλ,

πολυ σωστη παρατηρηση, να ξαναπω οτι δεν γνωριζω απο ηλεκτρονικα ,η αλλιως να το πω, γνωριζω στο βαθμο που γνωριζει ενας Ηλεκτρολογος Μηχανικος οπως ειμαι και εγω αλλα λιγο παραπανω διοτι ειναι του ενδιαφεροντος μου η ηλεκτρονικη.
Να επισυμανω οτι, στην προβληματικη παλκετα υπαρχει μια διαφορα που παρατηρησα και θα θελα να μου πειτε τον λογο που δεν λαμβανω στον συλλεκτη του Q11(δευτερο τρανζιστορ μετα την εισοδο του σηματος) εναλλασομενη κυματομορφη.
Ποιο συγκεκριμενα, μετρώντας με τον παλμογραφο στο σηδερενιο περιβλημα του Q11 το οποίο συνδεεται με τον συλλεκτη του παρατηρησα οτι παραγει εκει θετικους παλμους και αραια αρνητικους. Δηλαδη σταθερους παλμους (θετικους) +600mv/10us και μια αρνητικη τιμη παλμου -300mv/10us αμιδρη δηλαδη παει να εμφανιστει και εξαφανιζεται. Ισως θα μπορουσα να πω το αρνητικο κομματι μιας εναλλαζομενης κυματομορφης αν υποθεσουμε οτι ειναι μια εναλλασομενη κυματομορφη μαζι με την θετικη σταθερη που εμφανιζεται καθε 10us ανα 10us.
Οποτε ο C27 δημιουργει την εναλλασομενη συνιστωσα? αρα αφου στην προβληματικη πλακετα δεν μου βγαζει ο συλλεκτης του Q11 τους θετικους παλμους παρα μονο μια αρνητικη τιμη παλμου -600mv/15us να υποθεσουμε οτι ο πυκνωτης εχει προβλημα? η τον συνδεσα αναποδα (αν και τον βλεπω σωστα συνδεδεμενο )? παντος τα τρανζιστορ ειναι χιλιοαλλαγμενα!!! ](*,):head:

65069

argizel
01-06-16, 21:46
Διάβασα καλά, έχεις κάνει τις κολλήσεις με γρι πάστα που κολλάνε οι υδραυλικοί τις σωληνώσεις?
Γιατί δεν μας βάζεις μια φωτογραφία της πλακέτας σου να δούμε τι έχεις κάνει?

nio-4-
01-06-16, 22:38
Διάβασα καλά, έχεις κάνει τις κολλήσεις με γρι πάστα που κολλάνε οι υδραυλικοί τις σωληνώσεις?
Γιατί δεν μας βάζεις μια φωτογραφία της πλακέτας σου να δούμε τι έχεις κάνει?

ανεβαζω φωτο ελπιζω να βοηθησει,
σε μια φωτο φαινεται ο probe του παλμογραφου που ειναι στο test point 1, στην εξοδο του σηματος εκει που παιρνω αρνητικους παλμους μεν αλλα με πολλες κυματωσεις. το προβλημα ειναι στο μεσαιο τρανζιστορ και εκει διπλα στο τριμμερ κολλητα με τον πυκνωτη τανταλιου που εχω βαλει και στις δυο.

πως μπορειται να εξηγεισεται το φαινομενο με τον πυκνωτη και τους θετικους σταθερους παλμους (με καποιες αρνητικες εμφανισεις εμφανιζονται και χανονται, δεν ξερω την ωρολογια) στον συλλεκτη του Q11?

650826508365084

argizel
01-06-16, 22:56
Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι οι πλακέτες δεν είναι ίδιες. Η μία είναι καθρέφτης της άλλης, αντεστραμμένο είδωλο δλδ ή κάνω λάθος? Η πλακέτα είναι διπλής όψης? αν όχι έχεις τοποθετήσει τα εξαρτήματα στην λάθος πλευρά και απορώ πως τα κόλλησες, μήπως γι αυτό χρησιμοποίησες την γκρι αλοιφή των υδραυλικών? Πιστεύω ότι το πρόβλημά σου οφείλεται στην κατασκευή και όχι στα εξαρτήματα.

Υ.Γ. Λάθος για το αντίστροφο που έγραψα τα υπόλοιπα ισχύουν?

nio-4-
01-06-16, 23:08
Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι οι πλακέτες δεν είναι ίδιες. Η μία είναι καθρέφτης της άλλης, αντεστραμμένο είδωλο δλδ ή κάνω λάθος? Η πλακέτα είναι διπλής όψης? αν όχι έχεις τοποθετήσει τα εξαρτήματα στην λάθος πλευρά και απορώ πως τα κόλλησες, μήπως γι αυτό χρησιμοποίησες την γκρι αλοιφή των υδραυλικών? Πιστεύω ότι το πρόβλημά σου οφείλεται στην κατασκευή και όχι στα εξαρτήματα.

ειναι ιδιες πλακετες απλα την αντεστρεψα την μια δεν εχει να κανει αυτο σε κατι, ειναι 2 ιδια pcb ξεχωριστα οχι μια πλακετα και τις συνδεσα τρυπες και βιδες στις ακρες τους εκει στην μεση αυτου που βλεπεις και εβαλα καλωδια για τις τροφοδοσιες

κατι σαν αυτο ειναι αλλα λιγο διαφορετικο το σκευασμα αλλα δεν εχει νομιζω σημασια

http://www.tradecounterdirect.com/plumbing-tools/gas-burners-accessories/flux-solder/rothenberger-brazing-paste-lp5_type.html

argizel
01-06-16, 23:44
Τις ξέρω αυτές τις πάστες, δεν είναι για να κολλάμε τα εξαρτήματα, τις χρησιμοποιούμε για να κασσιτερώνουμε τις πλακέτες ,πριν κολλήσουμε τα εξαρτήματα για να μην οξειδώνονται οι χαλκοδιάδρομοι. Δεν απάντησες αν η πλακέτα ειναι διπλής όψης ,δηλαδή αν έχει χαλκοδιαδρόμους και από τις δύο πλευρές. Έτσι όπως φαίνεται στην φωτογραφία φαίνεται για μονής και τα εξαρτήματα μπορεί να μην έχουν κολληθεί σωστά. Πάρε μια οδοντόβουρτσα πάντως , τριψε καλά την πλακέτα να φύγει εντελώς η πάστα και καθάρισε πολύ καλά με το ασετόν.

argizel
01-06-16, 23:58
Α και κάτι άλλο. Κάτω από τις πλακέτες υπάρχει κάποιο ύφασμα κάτι σαν κουρελού μου κάνει. Βάλτες να ακουμπάνε σε κάτι μονωτικό γιατί μπορεί να έχει διαρροές και μέσω του υφάσματος και να βλέπεις αυτά τα τρελλά.

nio-4-
02-06-16, 00:02
Τις ξέρω αυτές τις πάστες, δεν είναι για να κολλάμε τα εξαρτήματα, τις χρησιμοποιούμε για να κασσιτερώνουμε τις πλακέτες ,πριν κολλήσουμε τα εξαρτήματα για να μην οξειδώνονται οι χαλκοδιάδρομοι. Δεν απάντησες αν η πλακέτα ειναι διπλής όψης ,δηλαδή αν έχει χαλκοδιαδρόμους και από τις δύο πλευρές. Έτσι όπως φαίνεται στην φωτογραφία φαίνεται για μονής και τα εξαρτήματα μπορεί να μην έχουν κολληθεί σωστά. Πάρε μια οδοντόβουρτσα πάντως , τριψε καλά την πλακέτα να φύγει εντελώς η πάστα και καθάρισε πολύ καλά με το ασετόν.

ξεχασα με τα τοσα που ηθελα να γραψω,
Rosol 3 αυτο ειναι, ναι για επικασσιτερωσεις μετα το εμαθα. Παντος κανει φοβερες κολλησεις το πηραμε για τον υδραυλικο μα ςκαι περισεψε και εκανα πειραμα αλλα νου ειπαν οτι καταστρευει και αυτο τα υλικα? το καλυτερο μου ειπαν, απο ξενο φορουμ οχι ακριβος με ηλεκτρονικα , οτι ειναι απλη κολληση οση εχει το καλαϊ η την απλη σολντερινη πως λεγεται..

http://www.ebay.com/itm/Rothenberger-Industrial-ROSOL-3-Fittings-Lot-Paste-250-g-045225-/152029799779?hash=item2365aea563:g:iAYAAOSwxp9W9qM p
(http://www.ebay.com/itm/Rothenberger-Industrial-ROSOL-3-Fittings-Lot-Paste-250-g-045225-/152029799779?hash=item2365aea563:g:iAYAAOSwxp9W9qM p)
ΝΑΙ ειναι διπλης οψης και ΝΑΙ την εκανα ενα 15λεπτο μπαμνιο σε 100% ασετον!!! εκανε δουλεια αν και εφαγε μερικα πλαστικα , φουσκωσε μερικες μωνωσεις απο καλωδιακια αλλα ολα οκ. Ετριψα πολυ.

και εσυ δεν μου απαντησες στο βασικο θεμα, τι δημιουργει την θετικη και εναλλασομενη συνιστωσα εκτος του πυκνωτη? (το αλλαξα δεν ειναι αυτος το προβλημα) . Το τρανζιστορ το εχω αλλαξει αλλα δεν ξερω μηπως απο τις εναλλαγες το τελευταιο πηρε φολα...

argizel
02-06-16, 00:13
Κοίταξε να δεις είναι τόσο απλό το κύκλωμα που απορώ πως δεν καταφέρνεις να βρείς λύση. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν, ή κάποιο -α εξαρτήματα είναι ελαττωματικά ή κάτι συμβαίνει με το κύκλωμα της πλακέτας που είναι για μένα το πιθανότερο. Μέτρα με το πολύμετρο τις αντιστάσεις σου σύγκρινε τις τάσεις σε διάφορα σημεία της πλακέτας. Στα ηλεκτρονικά ισχύει το απόλυτο. Για οτιδήποτε συμβαίνει υπάρχει συγκεκριμένη αιτία που το προκαλει που μπορεί να είναι και το ύφασμα που ακουμπάνε πάνω οι πλακέτες σου.

nio-4-
02-06-16, 00:43
Κοίταξε να δεις είναι τόσο απλό το κύκλωμα που απορώ πως δεν καταφέρνεις να βρείς λύση. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν, ή κάποιο -α εξαρτήματα είναι ελαττωματικά ή κάτι συμβαίνει με το κύκλωμα της πλακέτας που είναι για μένα το πιθανότερο. Μέτρα με το πολύμετρο τις αντιστάσεις σου σύγκρινε τις τάσεις σε διάφορα σημεία της πλακέτας. Στα ηλεκτρονικά ισχύει το απόλυτο. Για οτιδήποτε συμβαίνει υπάρχει συγκεκριμένη αιτία που το προκαλει που μπορεί να είναι και το ύφασμα που ακουμπάνε πάνω οι πλακέτες σου.

εχεις δικαιο, διοτι το διαπυστωσα και αυτο ως αναφορα το υψασμα οποτε πλεον σηκωνω απο την μια την πλακετα πριν κανω μετρησεις.
ΑΛΛΑ, παρατηρησα οτι,
κατι συμβαινει με την γειωση της ελλατωματικης πλακετας στην οποία οι τροφοδοσιες και η γειωση γινεται με καλωδιακια!!!
και επισης, οταν δεν βαζω γειωση του δευτερου δεκτη στην πλακετα την προβληματικη εχω καλυτερο σημα στην εξοδο του κυκλωματος , συλλεκτης Q12 και εναλλασομενη συνεχης κυματομορφη στον συλλεκτη του Q11.
δηλαδη απο οτι βλεπω, το κυκλωμα κανει την συνεχη ταση +3,8v σε εναλλασωμενης μορφης (κυριως θετικες τιμες λιγοτερου υψους αρνητικες τιμες) και την μετατρεπει - αντιστρεφει σε αρνητικης μορφης με το Q12 . Κοβοντας κυριολεκτικα τις θετικες κορυφες τελειως.
πλεον καταλαβα πολλα απο το κυκλωμα ΑΛΛΑ το προβλημα με μενα ειναι οτι καπου κατι πολυ χαζο!!! ειναι το προβλημα , οπως και αυτο μου ειχε φτιαξει αλλα δεν ξερω για ποιο λογο σε μια μετρηση πριν λιγες μερες μου εβγαζε σωστα τους αρνητικους παλμους χωρις ταλαντωσεις.

argizel
02-06-16, 01:11
Μέτρα και τις χαλκολωρίδες με το πολύμετρο μήπως έχεις κάπου κάποιο κόψιμο. Όντως κάτι πολύ χαζό είναι το πρόβλημά σου. Σιγουρέψου ότι κάνεις σωστά τις μετρήσεις. Αυτό με τη γείωση που έγραψες με προβλημάτισε. Μήπως έχεις κανει βρόγχους με τις γειώσεις ? Όλες οι γειώσεις σου να ενώνονται σε κοινο σημείο στο οποίο θα συνδέεται η γείωση της μπρίζας.

nio-4-
02-06-16, 10:11
Μέτρα και τις χαλκολωρίδες με το πολύμετρο μήπως έχεις κάπου κάποιο κόψιμο. Όντως κάτι πολύ χαζό είναι το πρόβλημά σου. Σιγουρέψου ότι κάνεις σωστά τις μετρήσεις. Αυτό με τη γείωση που έγραψες με προβλημάτισε. Μήπως έχεις κανει βρόγχους με τις γειώσεις ? Όλες οι γειώσεις σου να ενώνονται σε κοινο σημείο στο οποίο θα συνδέεται η γείωση της μπρίζας.

Απο οσο θυμαμαι απο την ηλεκτροτεχνεια χαχα... ΝΑΙ εκανα βρογχο γειωσης... Για να τροφοδοτησω και γειωσω την προβληματικη πλακετα το εκανα παιρνωντας τασεις και γειωση απο διαφορα σημεια της καλης πλακετας (την συντομωτερη διαδρομη) . Την γειωση την πηρα απο μια αντισταση που χρησημοποιειται σε κυκλωμα για την παραγωγη αρνητικης τασης -9v (mc34063) που ειναι επανω στην καλη πλακετα.

nio-4-
02-06-16, 10:38
τον βρογχο γειωσεις τον διορθωσα, πλεον εχουν κοινο κομβο οι πλακετες και οι δεκτες. Αποτελεσμα, βελτιωθηκε η ενταση παλμων δηλαδη παραγει λογικες τιμες αρνητικων παλμων λιγο ποιο αργων εμφανισεων εως και μεγαλες στον συλλεκτη , δηλαδη μεχρι -10V ,του 3ου τρανζιστορ. ΑΛΛΑ παλι δεν βγαινουν οι θετικοι παλμοι, μονο αρνητικος παλμος στον συλλεκτη του δευτερου τρανζιστορ και δεν ειναι συνεχομενοι αρνητικοι παλμοι σταθεροι στον συλλεκτη του τριτου τρανζιστορ , στην εξοδο του κυκλωμταος.

να κανω το ιδιο και με τις δυο τασεις ως αναφορα τους κομβου των?

nio-4-
02-06-16, 23:24
Ανεβαζω και το pcb route board απο το eagle σε pdf αρχειο να δεις τα εγγληματικα λαθοι μου χαχα.... :cursing::oops::mad::head:

καθε φορα που μειωνω τους κομβους γειωσεις η προβληματικοι πλακετα ανορθωνει τα σηματα των παλμων και στους δυο συλλεκτες. Θα πρεπει και στους διαδρομους των πλακετων να επιδιωρθωσω τους βρογχους?

απ'οτι ειδα δεν υπαρχει θεμα με τους βρογχους τασεων.65105

argizel
04-06-16, 01:35
Γιάννη τράβα μια φωτογραφία την πλακέτα από την πλευρά των κολλήσεων, ξέρεις τι είναι οι ψυχρές κολλήσεις? και, ρε φίλε, ακόμα δεν μας είπες, τι κάνει αυτό το κύκλωμα. Είναι μέρος κάποιου μεγαλύτερου πρότζεκτ, τι? Οι γειώσεις θα πρέπει να είναι κατά προτίμηση μια ενιαία επιφάνεια πάνω στην πλακέτα και όχι άπειροι χαλκοδιάδρομοι ενωμένοι μεταξύ τους. Αν βλέπεις διαφορές μειώνοντας βρόγχους γείωσης,τότε τα πράγματα είναι μονόδρομος ξαναφτιάξε την πλακέτα με ενοποιημένες τις γειώσεις σου.

nio-4-
04-06-16, 15:21
Γιάννη τράβα μια φωτογραφία την πλακέτα από την πλευρά των κολλήσεων, ξέρεις τι είναι οι ψυχρές κολλήσεις? και, ρε φίλε, ακόμα δεν μας είπες, τι κάνει αυτό το κύκλωμα. Είναι μέρος κάποιου μεγαλύτερου πρότζεκτ, τι? Οι γειώσεις θα πρέπει να είναι κατά προτίμηση μια ενιαία επιφάνεια πάνω στην πλακέτα και όχι άπειροι χαλκοδιάδρομοι ενωμένοι μεταξύ τους. Αν βλέπεις διαφορές μειώνοντας βρόγχους γείωσης,τότε τα πράγματα είναι μονόδρομος ξαναφτιάξε την πλακέτα με ενοποιημένες τις γειώσεις σου.


Αντωνη,
Γνωριζω τι ειναι οι ψυχρες κολλησεις απλα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να τις καταλαβω.
Η πλακετα αυτην ειναι αντιγραφη απο ενα παλιο οργανο μετρησης αντινοβολιων-ραδιενεργειας και ηθελα να βγαλω 2-3 πλακετακια να εχω.
θα βγαλω φωτο απο πισω απλα τωρα απομονωσα την καλη απο την αλλη και θα τροφοδοτησω την προβληματικη ξεχωριστα να δωτι παιζει. Εχω και τριτο αντιγραφο και μεχρι που σκεφτομαι να κανω και εκεινη για να δω διαφορες.

nio-4-
04-06-16, 17:40
Γιάννη τράβα μια φωτογραφία την πλακέτα από την πλευρά των κολλήσεων, ξέρεις τι είναι οι ψυχρές κολλήσεις? και, ρε φίλε, ακόμα δεν μας είπες, τι κάνει αυτό το κύκλωμα. Είναι μέρος κάποιου μεγαλύτερου πρότζεκτ, τι? Οι γειώσεις θα πρέπει να είναι κατά προτίμηση μια ενιαία επιφάνεια πάνω στην πλακέτα και όχι άπειροι χαλκοδιάδρομοι ενωμένοι μεταξύ τους. Αν βλέπεις διαφορές μειώνοντας βρόγχους γείωσης,τότε τα πράγματα είναι μονόδρομος ξαναφτιάξε την πλακέτα με ενοποιημένες τις γειώσεις σου.

Το προβλημα λυθηκε!!!
Δεν ηταν θεμα κατασκευης πλακετας η ελλατωματικων εξαρτηματων ΑΛΛΑ
προβλημα τροφοδοσιας δυο πλακετων παραλληλα!!! ](*,):hammer::head:
που σημαινει οτι η τροφοδοσια μου δεν μπορει να τροφοδοτησεο σωστα και τις δυο.

η αρνητικη ταση παραγεται με το MC34063, υπολογιστηκε για μια πλακετα και δινω παραλληλα και σε αλλη απο την εξοδο του.
η θετικη ταση παραγεται απο εναν L7805 + 2 διοδους 4005 εν σειρα (ορθα πολωμενες , η 1η ανοδος στην εξοδο του σταθεροποιητη...)

Αν πρεπει να κανω αλλο θεμα πειτε μου.

Το τροφοδοτικο που εχω ειναι ενα πολυ καλο μου το κατασκευασε καποιος, δεν ξερω τι εχει μεσα, δηλαδη πως το εκανε, αλλα και σε περιπτωση βραχυκυκλωματος εχει προστασια (με ζενερ γινεται αυτο? δεν ξερω)(τουλαχιστον για λιγα δευτερολεπτα δοκιμασμενο :lool:)
και απο αυτο - μια πλακετα ειναι που παραγει 4 τασεις +/-12V & +/-24v και παιρνω τασεις απο εκει μεσω διόδων ζενερ κατεβαζω εκει που θελω. τροφοδοτησα την προβληματικη πλακετα και ειχε απιστευτη γραμμικοτητα - σταθεροτητα. Θα προσπαθησω να τροφοδοτησω και την αλλη μαζι παραλληλα και θα δω τι παιζει.

Αλλα πως θα μπορεσω να παραξω +3,8V και -9v χωρις πολλα πολλα? δηλαδη ο L7805 δεν κανει? η το MC34063? (εδω μπορει να εκανα και κανενα λαθος στον υπολογισμο των στοιχειων).
το ποσο τραβανε οι πλακετες δεν ξερω αλλα πανω απο 200mA καθε ταση δεν νομιζω.

744
04-06-16, 18:08
Τι 200mA? Πάνω από 3mA δεν τραβάει κάθε μια.

nio-4-
04-06-16, 21:28
Τι 200mA? Πάνω από 3mA δεν τραβάει κάθε μια.

οποτε ειμαι καλυμενος σωστα?

τωρα παλι που τις τροφοδοτησα ενω εχω την μεταξυτουε επικοινωνια μονο η γειωση ειναι κοινη παρατηρησα οτι η μια απο τις δυο δεν λειτουργει μηπως ξερει κανεις να μου πει τι παιζει? μαλλον ειναι θεμα γειωσεις γιατι οι δυο τασεις ειναι ξεχωριστες.

μηπως πρεπει να ξεχωρισω τις δυο γειωσεις? καθε γειωση πλακετας πριν παει στηνγειωση τροφοδοσιας να την παρεμβαλω με καμια αντισταση η καμια διοδο???

nio-4-
05-06-16, 15:16
Το προβλημα κατα 99% ειναι στην γειωση το ποιο ασυμαντο σε καθε πλακετα. ψαχνω ολη την πλακετα και τελικα ειναι εκει το θεμα. :cursing::head:

αφου να φανταστειτε ειχα βγαλει 3 αντιστασεις συνολο 54ΜΩ Που ηταν χυμα στην πλακετα συνδεοταν μεταξυ τους για να περασει μια αλλη τροφοδοσια απο εκει και να φυγει αλλα δεν τις χρησημοποιουσα και τις εβγαλα και χαθηκε σχεδον το σημα χαχα.
Τα σηματα που ερχονται ειναι υχηλης συχνοτητας δεν εχουν σχεση με ακουστικα σηματα αρα και τις τεχνικες που χρησημοποιουνται. Αρα τι προτινεται να κανω? εννοειται θα γειωσω σε μεταλλικο περιβλημα τις πλακετες αλλα πως θα μπορεσω να παρω σωστες μετρησεις? πως θα αυξησω την γειωση ? γιατι εκανα τα pcb οποτε τωρα δεν λεει ξανα τα ιδια. να κολλησω κανεναν χαλκο στα κενα της πλακετας?

SProg
05-06-16, 16:41
Το προβλημα κατα 99% ειναι στην γειωση το ποιο ασυμαντο σε καθε πλακετα.

Ο θορυβος των γειωσεων και οι τεχνικες αντιμετωπισης τους ειναι ολοκληρη επιστημη.Ανεβασε σχηματικο και φωτογραφια πλακετας.

nio-4-
06-06-16, 11:42
Ο θορυβος των γειωσεων και οι τεχνικες αντιμετωπισης τους ειναι ολοκληρη επιστημη.Ανεβασε σχηματικο και φωτογραφια πλακετας.

ανεβασα φωτο πλακετας και σχηματικο σε προηγουμενα ποστ

το γνωριζω γιαυτο επεμενα στο πως θα μπορεσω να κανω σωστη γειωση. εβαλα καποια μεταλικα κομματια στις διαγωνιους του τις δυο καιμια λωριδα πανω και κατω στο μεσον των πλακετων , ενδιαμεσα δηλαδη στις δυο ως μια που ενωθηκαν.
μετρησα αλλα μικροδιαφορες ειδα, δεν σταθεροποιηθηκε το σημα.

επισης ενα μεγαλο ρολο παιζουν και το σημα με γειωση απο τον δεκτη να ειναι πολυ κοντα. Εγω εχω καλωδιο καλο σαν TV καλωδιο αλλα καλυτερο , παλι με το δυκτιωτο πλεγμα γυρωγυρω απο τον αγωγο που δινει το σημα και ειναι 30cm . σκεφτηκα να κανω βυσμα στην ακρη του δεκτη αλλα και καθε ενωση ειναι και μειωση σηματος οποτε λεω καλυτερα να πηγαινει κατευθειαν στην παλκετα. θα κοιταξω να το μειωσω αλλα προσ το παρον θελω να κανω οτι μπορω για την γειωση.

ATTACH]65137[/ATTACH]651386513965140




6514165142

nio-4-
06-06-16, 14:37
Ο θορυβος των γειωσεων και οι τεχνικες αντιμετωπισης τους ειναι ολοκληρη επιστημη.Ανεβασε σχηματικο και φωτογραφια πλακετας.

μεχρι στιγμης εφτασα στο σημειο να παιρνω σωστα σηματα, στα 2 σημεια που ελεγχω, (δηλαδη της αντιστροφης της αρνητικης σε θετικη ημιτονικης μορφης κυματομορφη στον συλλεκτη του Q11 και της αντιστροφης παλι σε αρνητικης μορφης τριγωνικων παλμων κυματομορφη στον συλλεκτη του Q12) ΜΟΝΟ στην μια πλακετα ειναι αυτην στην οποια συνδεω την τροφοδοσια στην κλεμα της απ'ευθειας, δεν ξερω α παιζει ρολο αυτο.

θα μπορουσε η αλλη πλακετα να εχει προβλημα σε εξαρτημα-τρανζιστορ,αφου δεν υπαρχουν μεχρι εκεινο το σημειο αλλα συμαντικα εξαρτηματα, αλλα δεν συμβαινει αυτο διοτι τροφοδοτοντας της πριν μερες ειχα παρει σωστα σηματα και σε αυτην.