PDA

Επιστροφή στο Forum : αντιμετώπιση τσαμπατζή πελάτη



betacord85
30-05-16, 01:01
καλησπερα στην παρεα!οσοι συναδελφοι τεχνικοι απο το φορουμ γνωριζουν οτι απο τις αρχες του χρονου εργαζομαι(ξανα) σε καταστημα που επισκευαζει ηλεκτρονικες και ηλεκτρικες συσκευες...θα μου πεις που το προβλημα μπαμπη εεε?ο τσαμπατζης πελατης...ναι και ομως ειδικα τον τελευταιο μηνα εχουν τοσο θρασσος που εκτος απο τα παζαρια που κανουν εχουν παρει συσκευες και δεν εχουν πληρωσει...αλλα υπαρχει και αλλο προβλημα...και τσαμπατζηδες γνωστοι και φιλοι...θα μου πεις ξερουν οτι εισαι φιλοτιμος(μια λεξη που υπαρχει μονο στην ελληνικη γλωσσα και δεν υπαρχει μεταφραση)αρα σε βρισκουν χαζο και σου φερνουν ολες τις γ@μημενες συσκυες απο τους αλλου τεχνικους που εχουν παει για να τις φτιαξεις εσυ τσαμπα επειδη εισαι φιλος και γνωστος τους...και με ανταλαγμα?καλα την εφτιαξες ρε θυριο!μπραβο εισαι κορυφη!ναι αλλα ο μαστορας για να συντηρηθει θελει και λεφτα σωστα?τι κανουμε αγαπητοι συναδελφοι?τι τεχνικη να ακολουθησω?ευχαριστω!

vasilisd
30-05-16, 01:06
Μια καλή λύση.. Δε παραδίδεις συσκευή αν δε πληρωθεί πρώτα..

betacord85
30-05-16, 01:12
μακαρι να ηταν ετσι βασιλη..αρχιζουν τις γνωστες δικαιολογιες οτι ακομα δεν εχω πληρωθει και πως θα δω το βραδυ τηλεοραση και δεν εχω αλλη συντροφια σπιτι και αλλες τετοιες πιπ@ς...εχει τυχει και ενας πελατης που καπου στιις 10 φορες μου λεει οτι θα μπει σε χειρουργειο και οτι δεν του εχου βαλει λεφτα στην τραπεζα(συνταξη)και ενω καθε μηνα παιρνει 1200 ευρω συνταξη...τι να πω δεν ξερω...και με του φιλους και τους γνωστους που ειναι χειροτεροι τι κανω? :001_unsure:

vasilisd
30-05-16, 01:29
Το βερεσέ πρέπει να πεθάνει Μπάμπη. Δυστυχώς εμείς οι ίδιοι το συντηρούμε.. Έχεις λεφτά, θα δεις tv. Δεν έχεις, κοίτα τα αστέρια. Να μου έλεγες για κάποιο ιατρικό μηχάνημα που ίσως να κρέμοταν η ζωή του άλλου απο εκεί ναι να βοηθήσεις. Να ξέρεις οτι ο άλλος είναι φερεγγυος και θα σε πληρώσει σε ένα χψ διάστημα ναι (με επιφύλαξη). Αλλα για tv, dvd κλπ.. https://www.youtube.com/watch?v=e7RNLv3trF0
Με τους φίλους τώρα και τους συγγενείς είναι λεπτό το θέμα αλήθεια είναι.. Αλλά και εκεί στο χέρι σου είναι. Μην αφήνεις περιθώρια εξ αρχής.

IRF
30-05-16, 06:06
Κοίταξε για να επισκευαστεί θέλει αυτά τα ανταλλακτικά που κάνουν τόσα ευρώ.Πριν συνεχίσω συνεχίσω πρέπει να αγοράσω τα ανταλλακτικά.ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ αν δεν δώσει τουλάχιστο κάτι συμβολικό
Να τα βάλω από τη τσέπη μου δεν γίνεται γιατί είναι δύσκολοι καιροί, capital control, εισαγωγές βερεσέ δεν γίνονται πια κ.λ.π. Αρχίζεις και εσύ να κλαίγεσαι εφορεία προείσπραξη φόρου.................Έτσι βλέπεις και την πρόθεση του πελάτη αν δεν θέλει να δώσει ούτε ένα μέρος του ποσού τότε δεν έχει διάθεση να πληρώσει τίποτα.Και όσο το φέσι μεγαλώνει................Άκουσα από φίλο και για μια νέα κατηγορία πελατών που μαζεύουν από ανακύκλωση και τα πάνε για επισκευή και δεν πληρώνουν τίποτα.Γιαυτό σε ότι πάει για ανακύκλωση από σέρβις που δεν επισκευάζεται κάποιοι τεχνίτες βάζουν ένα είδος εσωτερική υπογραφής ώστε αν τους ξανάρθει να μην το ακουμπήσουν.Και μάλιστα στην ίδια γειτονιά του ξανάρχονται δικές του συσκευές από ανακύκλωση.

Gaou
30-05-16, 07:31
Γενικά στην Ελλάδα το ελευθερο επάγγελμα και η παροχή υπηρεσιών ειναι δύσκολα πράγματα . Το πρώτο ειναι ότι πρεπει να γινεις σκληρός και ακαρδος. Και στα φρύδια σου άν ο αλλος δεν εχει να δει τηλεοραση κτλ. οπως στα φρυδια του ουσιαστικά άν εσύ δεν έχεις να φάς.

Νομίζω ότι θα σκληρύνεις εκ των πραγμάτων οποτε σε κάποια φάση δεν θα φευγει ουτε κουνουπι χωρις να τα ακουμπήσει. Βοηθάει πολύ αν κοβεις και παραστατικά. Και φυσικά ότι προείπαν να παιρνεις προκαταβολή τον μισο σου τον κόπο και τα ανταλλακτικά. Ετσι μένει και λιγοτερο υπολοιπο οποτε του έρχεται πιο γλυκά του αλλου....!

Τώρα δυστηχως ο Ελληνας δεν αλλαζει οποτε αν δεν αλλαξεις εσύ πάει για φούντο η εργασια σου.

elektronio
30-05-16, 07:54
Η λύση του προβλήματος είναι εύκολη. Θα βάλεις μία χρέωση 15 ευρώ, ή ότι ποσό κρίνεις εσύ, με προείσπραξη για την εξέταση του μηχανήματος (βάλε και μια ταμπέλα εκτύπωση στο μαγαζί που να το γράφει).
Εφόσον η συσκευή γίνει από το τελικό ποσό αφαιρείς το ποσό που προείσπραξες. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν γίνει είτε με υπαιτιότητα του πελάτη (ασύμφορο) κρατάς τα 15 για την δουλειά σου.
Αυτό θα διώξει όλους τους τσαμπατζήδες αφενός αλλά και από κάποιες συσκευές που βγαίνουν ασύμφορες και σου λένε από το τηλέφωνο πέτα την έχεις εισπράξει ήδη την αποζημίωση του χρόνου σου.




Άκουσα από φίλο και για μια νέα κατηγορία πελατών που μαζεύουν από ανακύκλωση και τα πάνε για επισκευή και δεν πληρώνουν τίποτα


Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ και μάλιστα μετά τη επισκευή τα πουλάνε για λίγα ευρώ. Ουσιαστικά πουλάνε την δουλειά σου, κάτι σαν νταβατζής ένα πράμα. Επιπλέον το άκουσα για άτομα που δεν έχουν και την ανάγκη για τα λίγα ευρώ δηλαδή περίπου σαν hobby.

johnnkast
30-05-16, 08:06
Πονεμενη ιστορια....30+ χρονια εχω φαει πολλααααα φεσια ..και δεν παιζει τιποτα απο "συμπεριφορες κι αντιμετωπισεις".
Σκληραδες και νταηλικια δεν μετρανε γιατι θα χανεις και καλους πελατες.
Αυτος που θα σου ριξει το μπαταχτσιλικι θα στο ριξει...δεν τη γλυτωνεις.
Γιωργο #IRF αυτο που λες με τους "ανακυκλωτες" ισχυει σε μεγαλο βαθμο πλεον.
Μια λυση ειναι (αμα γνωριζεις οτι θα φας φεσι) ουτε που να κοιταξεις τη συσκευη.Αραδιαζεις ενα σωρο "βλαβες" και του λες "ασυμφορη επισκευη" .Σε περιπτωση που η βλαβη ειναι ευκολη,την φτιαχνεις ...δυσκολη
....
κανα 5-6 φορες πηρα το αιμα μου πισω .."πληρωθηκα σε ειδος" απο τις συζυγους τους (..κι ενα στραμπουληγμενο ποδι απο πτωση μπαλκονιου...)

genesis
30-05-16, 09:36
1. Ορίζεις ελάχιστη χρέωση για όλες τις επισκευές για την οποία ενημερώνεις κατά την παραλαβή, όπως περίπου το περιγράφει ο Μάρκος παραπάνω.
Έχε υπόψη ότι για να φτάσεις στο σημείο να δώσεις προϋπολογισμό για μία επισκευή θα πρέπει να κάνεις όλη την διαδικασία διάγνωσης και σε μερικές περιπτώσεις θα πρέπει να την επισκευάσεις για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει και άλλο πρόβλημα ή άλλη βαθύτερη αιτία που προκαλεί το πρόβλημα. Αν ο πελάτης αρνηθεί θα πρέπει να καταλάβει ότι όλος αυτός ο χρόνος ενασχόλησης έχει κόστος.

2. Βοηθάει πολύ αν ΔΕΝ είσαι μόνος σου στην επιχείρηση. Αν εσύ είσαι ο τεχνικός προσπάθησε να μην ανακατεύεσαι με το οικονομικό μέρος. Αφού έχεις ορίσει κόστος εργασίας και ανταλλακτικών άφησε την δουλειά της ενημέρωσης / παράδοσης / είσπραξης σε κάποιον άλλο. Το ύφος όλων πρέπει να είναι τέτοιο που να δίνει την εντύπωση στον πελάτη ότι η διαδικασία είναι ίδια και "απαράβατη" όλους. Να φαίνεται δηλαδή ότι δεν είναι στο χέρι σου να κάνεις "χατήρια".

3. Κάποτε, ένας συγγενής μου που ΔΕΝ ήταν τζαμπατζής, επέμενε να με πληρώσει για την κεραία που είχα βάλει στο σπίτι του τα διπλάσια απ' όσα του ζήτησα. Εγώ είχα ζητήσει μόνο το κόστος των υλικών και το ίδιο έκανα σε όλους τους συγγενείς και φίλους μου.
Το επιχείρημά του ήταν το εξής:
"Οι συγγενείς και οι φίλοι σου που σε ξέρουν, ξέρουν ότι θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για αυτούς. Επίσης αυτοί που σε εκτιμούν και σε εμπιστεύονται θέλουν το καλύτερο για εσένα και την δουλειά σου ώστε να μπορείς να τους εξυπηρετήσεις με τον ίδιο τρόπο και στο μέλλον. Αν αυτοί δεν καταλαβαίνουν ότι πρέπει να σε πληρώσουν καλά, πως περιμένεις να το καταλάβουν αυτό οι άγνωστοι πελάτες σου?"

jimk
30-05-16, 09:54
κανα 5-6 φορες πηρα το αιμα μου πισω .."πληρωθηκα σε ειδος" απο τις συζυγους τους (..κι ενα στραμπουληγμενο ποδι απο πτωση μπαλκονιου...)
ΘΕΟΥΛΗΣ :lool::lool::lool::lool:

MacGyver
30-05-16, 09:56
Αφού την πατήσεις, κρατάς τους (μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο) καλούς πελάτες.
Άρα την πρώτη φορά μπορεί να την πατήσεις.
Την προηγούμενη εβδομάδα διαολοστειλα έναν, που όταν καίγονταν με έπαιρνε τηλέφωνο από τα χαράματα. Πέρασαν 7 μήνες και δεν πήρε ούτε ένα για να πληρώσει.
Άλλη τακτική που έχουν κάποιοι : έλα να μου κάνεις μια βλάβη που προέκυψε.... α και να σου δώσω και τα υπόλοιπα που χρωστάω.
Τώρα στην καθημερινότητα, στις οικιακές συσκευές, λες κάτι παραπάνω και μετά κάνεις έκπτωση. Ο περισσότερος κόσμος (γνήσιοι απόγονοι των κατακτητων Τούρκων) θέλει οπωσδήποτε παζάρια.
Αν υπάρχει αφεντικό η συνεταιρος, τα φορτώνεις σε εκείνον. Ο καλός και ο κακός αστυνομος.

sakisr
30-05-16, 09:59
Μεγάλο θέμα ανοιξες!Να ζητησεις προκαταβολή τον προσβαλεις, να μη του το δώσεις θα σου μείνει αμανατι, να το δώσεις απλήρωτος άντε να πάρεις τα λεφτά σου....Καλά έκανε ο Βεγγος και φορούσε φέσι στους βερεσεδες.....Κόβεις απόδειξη τουλάχιστον για να τον υποχρεώσεις?

tsimpidas
30-05-16, 10:07
καλησπερα στην παρεα!οσοι συναδελφοι τεχνικοι απο το φορουμ γνωριζουν οτι απο τις αρχες του χρονου εργαζομαι(ξανα) σε καταστημα που επισκευαζει ηλεκτρονικες και ηλεκτρικες συσκευες...θα μου πεις που το προβλημα μπαμπη εεε?ο τσαμπατζης πελατης...ναι και ομως ειδικα τον τελευταιο μηνα εχουν τοσο θρασσος που εκτος απο τα παζαρια που κανουν εχουν παρει συσκευες και δεν εχουν πληρωσει...αλλα υπαρχει και αλλο προβλημα...και τσαμπατζηδες γνωστοι και φιλοι...θα μου πεις ξερουν οτι εισαι φιλοτιμος(μια λεξη που υπαρχει μονο στην ελληνικη γλωσσα και δεν υπαρχει μεταφραση)αρα σε βρισκουν χαζο και σου φερνουν ολες τις γ@μημενες συσκυες απο τους αλλου τεχνικους που εχουν παει για να τις φτιαξεις εσυ τσαμπα επειδη εισαι φιλος και γνωστος τους...και με ανταλαγμα?καλα την εφτιαξες ρε θυριο!μπραβο εισαι κορυφη!ναι αλλα ο μαστορας για να συντηρηθει θελει και λεφτα σωστα?τι κανουμε αγαπητοι συναδελφοι?τι τεχνικη να ακολουθησω?ευχαριστω!


εγώ ακολουθώ μια τεχνική που εχει αποτέλεσμα, εχω βάλει όριο στην πίστωση.

λέω στους πελάτες που ζητάνε ''βερεσέ'' οτι το όριο μου ειναι πχ 30ευρο. οταν ξανάρχονται για περισσότερο βερεσέ τους λεω οτι πρέπει να
κλείσουν τον προηγούμενο ''λογαριασμό'' τους και μετά έχουν δικαίωμα για αλλα 30ευρο βερεσέ.

έχω ''διωξει'' πολλά άτομα από το μαγαζί και εχω χάσει καμιά 20αρια 30ευρα αλλα έχω καταλήξει οτι είναι η πιο
σίγουρη τεχνικη για να κοιμαμε τα βράδια.




αν μάλιστα δεν δωσεις σε κανέναν φουστη βερεσέ ουτε ενα ευρό θα εχεις ακόμη περισσότερη δουλειά διοτι
αυτοί που δεν έχουν μούτρα να πανε άλλου θα έρχονται σε σενα και θα πληρώνουν κιόλας.

elektronio
30-05-16, 10:15
Εννοείται ότι η διαδικασία με προείσπραξη διώχνει πελάτες (πολλοί από αυτούς οι τζαμπατζήδες). Θα πρέπει να ορίσεις το ποσό κατάλληλα ώστε να μην είναι αποτρεπτικό για τους σοβαρούς πελάτες ή να κάνεις κάποια κατηγοριοποίηση ανάλογα με την συσκευή και την δυσκολία της κατηγορίας.
Αν βάλεις ελάχιστη χρέωση ανά συσκευή που πληρώνεται κατά την παραλαβή, αφενός θα συνεχίσεις να μην πληρώνεσαι και αφετέρου θα γεμίσεις με πολύ σαβούρα στο μαγαζί που δεν έρχονται να παραλάβουν.

ΠΡΟΧΟΧΗ με συσκευές που σου λένε πέτα την. Μπορεί μετά να σου την ζητάνε πίσω!!!. Πρέπει να κάνεις ένα δελτίο παραλαβής και να αναφέρεις ότι μετά από Χ μήνες μη παραλαβής πάει στον κάδο ανακύκλωσης και ότι ο πελάτης παραδίδοντας το εργαλείο για επισκευή συμφωνεί με αυτό.

Panoss
30-05-16, 11:29
Μπάμπη, υπάρχει περίπτωση να πας μια συσκευή για service στο Γερμανό π.χ. ή στο Πλαίσιο και να την πάρεις...χωρίς να πληρώσεις;
Αυτή είναι η απάντηση, τόσο απλά.

Τώρα για φέσια από συγγενείς και φίλους οκ (αυτά δεν μπορείς να τα αποφύγεις), αλλά από...γνωστούς;
Για ποιο λόγο;
Σου κάνουν κάποια εξυπηρέτηση;
Αν ναι, τότε σ' έχουν πληρώσει ήδη.

jimk
30-05-16, 11:44
Ειναι απλα τα πραγματα,να τους παιρνεις πορκαταβολη απο την αρχη για τα ανταλλακτικα,πες τους οτι τα ανταλλακτικα στοιχιζουν τοσο και τα θελω προκαταβολικα για να κανω την παραγγελια.Αλλιως κλειστο το μαγαζακι.Καλυτερα να χασεις 20 τζαμπατζιδες παρα να κλεισεις το μαγαζι σου εξαιτιας τους.Καποιοι θεωρουν τον εαυτο τους εξυπνο και ψαχνουν για θυματα..Και να ξερεις οι πραγματικοι φιλοι πληρωνουν η εστω κανουν την κινηση,αλλο εαν εσυ δεν θα τους παρει λεφτα....Μην χαριζεσαι σε κανεναν οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους πελατες και φιλους....

Nemmesis
30-05-16, 11:58
Εγώ γενικά στο μαγαζί με το που φέρνουν μια συσκευή λίγο πολύ τους λέω ένα όριο τιμών πχ.. αν είναι μια οθόνη που αναβοσβήνει του λέω ότι μπορεί να είναι από πυκνωτές μέχρι και πλακέτα ίσος... με κόστος πχ 25 μεχρι 150ευρω (αυτά τα νούμερα είναι ενδεικτικά και κυρίως πηγάζουν από τις προηγούμενες μου εμπειριες με παρόμοιες συσκευές... πχ αν μου φέρουν κάνα ατμοσίδερα που δεν βγάζει ατμό ξέρω ότι είναι κάνα πηνίο, τίποτα άλατα άντε και κάνα τραϊακ) έτσι έχοντας ακούσει ο άλλος τις τιμές τον κόβεις αμέσως αν θέλει πληρώσει (πολλοί μάλιστα θα προσπαθήσουν να σου δώσουν τα 25ευρω πιστεύοντας θα "κατοχυρώσουν| την τιμή... και αργότερα αφού έχω εντοπίσει την βλάβη τους παίρνω ένα τηλ και τους λέω κάνει τόσο και αν θέλετε να την φτιάξω χρειάζομαι τόσα για να παραγγείλω... (εάν κλαφτουν ότι το χρειάζονται κλπ κλπ τους εξηγώ ότι μπορούσαν να μην φέρουν την συσκευή για επισκευή ή στο τηλ να μου έλεγαν να μην την φτιάξω και πως δεν μπορώ να τους την δώσω αν δεν πάρω τουλάχιστον ένα μέρος από το ποσό γιατί την έχω πατήσει πολλές φορές)... πάντως με τον καιρό έμαθα να ξεχωρίζω τους μπαταχτσήδες οπότε μπορώ να πω ότι τέτοια περιστατικά είναι σπάνια πλέον και βλέπω πως πολλοί πελάτες εκτιμούν πολύ που τους παίρνω τηλ πριν κάνω το οτιδήποτε και κάτι τελευταίο....να τους δείχνεται πως πέρασαν οι καιροί που οι μάστορες έφτιαχναν σπιταρόνες από τα μερεμέτια... πρέπει να δουν ότι όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και ότι δεν θέλουμε να τους φάμε τα λεφτά αλλά το ψωμί μας βγάλουμε..

Nemmesis
30-05-16, 12:01
όσο για τους συγγενείς και φίλους να είσαι ξεκάθαρος... αν δεν μπορείς να μιλήσεις τους γνωστούς σου άστο καλύτερα και πες δεν μπορώ να το κάνω...

Panoss
30-05-16, 12:08
πολλοί πελάτες εκτιμούν πολύ που τους παίρνω τηλ πριν κάνω το οτιδήποτε
Κι αν σου πει να μην το επισκευάσεις του χρεώνεις την διάγνωση;
Ή τίποτα;

Nemmesis
30-05-16, 12:19
Κι αν σου πει να μην το επισκευάσεις του χρεώνεις την διάγνωση;
Ή τίποτα;

είναι πολύ σχετικό αυτό που ρωτάς, είναι πολλές φορές δεν παίρνω λεφτά εάν κάτι το δω σε 15 με 30 λεπτά και είναι φορές που παίρνω λεφτά (πάλι όμως θα το γνωρίζει πιο νωρίς ο πελάτης ότι για να μπορέσω να κάνω την διάγνωση θα έχω κάποια έξοδα που πρέπει να τα πληρώσει αυτός έτσι και αλλιώς)... παντός βλέπω ότι πολλοί εδώ μέσα θέλουν να πάρουν λεφτά ακόμα και το κατσαβίδι που θα πιάσουν στα χεριά τους... δεν πάει έτσι όμως...

Panoss
30-05-16, 12:21
παντός βλέπω ότι πολλοί εδώ μέσα θέλουν να πάρουν λεφτά ακόμα και το κατσαβίδι που θα πιάσουν στα χεριά τους...
Ποιοι είναι αυτοί;

Nemmesis
30-05-16, 12:25
Ποιοι είναι αυτοί;

πραγματικά τώρα... γιατί θες να χαλάσεις το θέμα?? άντε ας το γενικεύσω λίγο (μην το πάρει και κανένας προσωπικά) ... εδώ μέσα στον κλάδο μας εννοώ.. όχι μόνο στο site..

υ.γ. τεσπα.. την κάνω πάω για βλάβη σε παγομηχανή... γαμ@ τα άλατα μου γαμ@

Panoss
30-05-16, 12:29
Εσύ αναφέρθηκες σε κάποιους, όχι εγώ.

info@kalarakis.com
30-05-16, 13:05
Από την αρχή ενημερώνεις ότι για τη διάγνωση της βλάβης θέλεις 15
Αν δεν το κάνεις αυτό Χάνεις την εργασία αν δεν θέλει να το φτιάξει
Ανταλλακτικά πληρώνονται προκαταβολικά για να μη τα χάσεις
Υποχρεωτικά τηλέφωνο για να τους ενημερώσεις για το κόστος
Στους γνωστούς αν δεν έχεις υποχρέωση κάντους καλύτερη τιμή
Αυτούς που δεν θέλουν να πληρώσουν μη φοβάσαι μην τους χάσεις Έτσι και αλλιώς φέσι θέλουν να σου βάλλουν Ας το βάλλουν στον επόμενο Εσύ χαμένος από αυτούς θα είσαι μόνο αν κρατήσεις τη συσκευή για επισκευή
Επίσεις καλό ειναι να έχει μια φόρμα που θα συμπληρώνεις μπροστά στο πελάτη που θα την υπογράφει με το όνομα του ΚΑΙ ΟΧΙ με μουτσουρα

Στη φόρμα θα λέει (εκτός απο τα βασικά) ότι αν δεν θέλει να την επισκευάσει το κόστος διάγνωσης ειναι 15ε το οποίο το δίνει προκαταβολικά (εδώ ξεχωρίζει αυτός που θέλει πραγματικά να την επισκυεάσει)
και στο τέλος αν μείνει η συσκευή στα αζήτητα για τρεις μήνες θα έχει το δικαίωμα να την πετάξεις
Καλό είναι να τον ενημερώνεις με sms και φωνητικά για να μη μπορεί να πει ΟΧΙ δε μου το είπες

navar
30-05-16, 13:48
αυτο το 15ε διάγνωση , νομίζω οτι αν το εφαρμόσω εδώ στα τρίκαλα , για να μοιράσουν διαφημηστικά φυλλάδια δεν θα μπαίνουν !!!!

παντως και αυτό με τους φίλους και τους συγγενείς πολλές φορές παραπάει !

thanasisxask
30-05-16, 15:27
Το ποιο τραγικό σε αυτό το θέμα είναι ότι ντρέπεσαι εσύ, όπου είναι η δουλειά σου αυτή, να ζητήσεις τα δεδουλευμένα σου και δεν ντρέπεται αυτός που τα χρωστάει!!! Και όχι μόνο δεν ντρέπεται αλλά έχει και θράσος από πάνω που λέει και ο Μπάμπης!!!

Sakan89
30-05-16, 15:43
Το θέμα είναι οι φίλοι-συγγενείς είναι λίγοι αυτοί που θα σε εκτιμήσουν πραγματικά για αυτό που τους προσφέρεις , οι πιο πολλοί κοιτάν πως θα την κάνουν στο τζάμπα. Εάν το πας στο χαλαρό , ότι τίποτα μωρέ δεν είναι τι να σε πάρω , χαμένος θα βγεις ,επίσης μόλις πεις για λεφτά εκεί θα δεις θα εξαφανιστούν σαν το ποντίκι που μυρίζεται την γάτα, ούτε καλημέρα δεν θα σε λένε . Για αυτό τον λόγο δεν θέλει συμπόνιες , ο κάθε επαγγελματίας , άλλος ηλεκτρονικός άλλος μηχανικός κλπ πρέπει να πληρώνεται για αυτό που κάνει και αυτό που προσφέρει , αυτό δεν έχουμε εμπεδώσει εμείς οι Έλληνες τόσα χρόνια , ότι ο άλλος πουλάει την τέχνη του , αφιέρωσε κάποια χρόνια απο την ζωή του για αυτό τον λόγο και κάνει κάτι που δεν μπορούν να κάνουν όλοι για αυτό και πρέπει να ανταμειφθείς . Το νόημα είναι ότι όσο πιο χοντρόπετσος είσαι τόσο θα γλιτώνεις απο τους τζαμπατζήδες , αυτός που θα πληρώσει θα πληρώσει χωρίς μα μου , αυτός που θέλει να σε φάει θα σου βγάλει 1000 δικαιολογίες και στο τέλος άμα κάνεις το ψυχικό θα ακούσεις και κάνα <<ευχαριστώ>>.

elektronio
30-05-16, 15:46
Το ποιο τραγικό σε αυτό το θέμα είναι ότι ντρέπεσαι εσύ, όπου είναι η δουλειά σου αυτή, να ζητήσεις τα δεδουλευμένα σου και δεν ντρέπεται αυτός που τα χρωστάει!!! Και όχι μόνο δεν ντρέπεται αλλά έχει και θράσος από πάνω που λέει και ο Μπάμπης!!!

Ποτέ δεν είναι άσπρο-μαύρο. Υπάρχει και γκρίζα ζώνη. Αν ο τεχνικός είναι άσχετος και αρκείται στα διαγνωστικά (χρήματα) βγάζοντας κάθε μηχάνημα ασύμφορο; Αν παρόλο που είσαι αστέρι τεχνίτης δεν μπορείς να βρεις την βλάβη, θα πρέπει να χρεωθεί ο πελάτης την δική σου αδυναμία; Θα έχει την ακεραιότητα ο τεχνικός να χρεωθεί την ζημιά που προκάλεσε ο ίδιος ή θα την μετακυλήσει στον πελάτη; Δεν είναι παράλογο ο πελάτης να είναι επιφυλακτικός.
Κάθε μέτρο έχει και παρενέργειες. Αν θελήσει να το εφαρμόσει θα πρέπει να τα συνυπολογίσει όλα και να αποφασίσει ο ίδιος.

Παρεπιπτόντως να πω ότι "συνάδελφος" τεχνικός που είδε λάπτοπ (φίλου) βγάζοντας το ασύμφορο, έκλεψε τις μνήμες από το λάπτοπ. Δυστυχώς το είδαν 2-3 πριν μου το φέρει οπότε δεν ξέρουμε ποιος την έκανε την λαδιά. Αυτό το αναφέρω γιατί ντροπή χρειάζεται από όλες τις πλευρές.

info@kalarakis.com
30-05-16, 16:19
navar
Το πλαίσιο , irepaire είναι μόλις 10 λεπτά με τα πόδια από εμένα
το public είναι λίγο πιο μακρυά, 15 λεπτά και πάντα με τα πόδια

Δυο καλά έχουν κάνει αυτά τα μαγαζιά
α) χρεώνουν τη διάγνωση
β) ότι και να κάνουν σε χρεώνουν παροχής υπηρεσιών

elektronio
Αν είσαι και "γαμώ" τους τεχνικούς και δεν μπορείς να βρεις τη βλάβη Δεν σημαίνει ότι είσαι ανεπαρκής αλλά ότι το μηχάνημα έχει "ΤΙ ΒΛΑΒΗ "
Όπως και να έχει πρέπει να πληρωθείς
Και μη ξεχνάμε ότι λαμόγια υπάρχουν παντού

Nemmesis
30-05-16, 18:26
και κάτι ακόμα που έχω προσέξει.... οι περισσότεροι τσαμπατζήδες είναι του δημοσίου... αυτοί δηλαδή που έχουν εξασφαλίσει έστω τα 1500 το μήνα και ας μην κάνουν τπτ... πιστεύουν ότι και οι υπόλοιποι δεν κάνουν τίποτα(και κλαίγονται και περισσότερο από όλους για αυτά που τους έκοψαν) ... αντίθετα οι μεροκαματιάρηδες δύσκολα φεσώνουν... τουλάχιστον στα μέρη μου..

και να μην παρεξηγηθώ πάλι λέω πως δεν είναι όλοι έτσι... αλλά τι μου έχει τύχει μέχρι τώρα..

Panoss
30-05-16, 18:32
Ισχύει αυτό όντως.
Και λογικό είναι γιατί νομίζουν οτι και ο μάστορας βγάζει τα λεφτά όπως τα βγάζουν αυτοί. (ξυνόμενος)

navar
30-05-16, 18:41
και κάτι ακόμα που έχω προσέξει.... οι περισσότεροι τσαμπατζήδες είναι του δημοσίου... .

ο κανόνας γιγαντώνεται στους δασκάλους/καθηγητές !!!!

Nemmesis
30-05-16, 18:46
Παρεπιπτόντως να πω ότι "συνάδελφος" τεχνικός που είδε λάπτοπ (φίλου) βγάζοντας το ασύμφορο, έκλεψε τις μνήμες από το λάπτοπ. Δυστυχώς το είδαν 2-3 πριν μου το φέρει οπότε δεν ξέρουμε ποιος την έκανε την λαδιά. Αυτό το αναφέρω γιατί ντροπή χρειάζεται από όλες τις πλευρές.

δες τι μου έτυχε... με φωνάζουν σε ένα σπίτι να δω το κλιματιστικό τους... ξεκινάω το λύσιμο και βλέπω πως από το την εξωτερική μονάδα λείπει το module ισχύος μαζί με μια πλακέτα με τους μεγάλους ηλεκτρολυτικούς,.. το module είχε διαστάσεις περίπου 20χ20χ8cm και η πλακέτα με τους πυκνωτές 20χ6χ8cm κάτι τέτοιο... ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι ο προηγούμενος ήρθε 15λεπτα είδε το κλιματιστικό και έβγαλε πόρισμα συμπιεστής καμένος άρα δεν αξίζει να γίνει και δεν πειράζει δεν θέλει καθόλου λεφτά γιατί δεν παιδεύτηκε πολύ... και απορούσε ο καημένος ιδιοκτήτης πως του άδειασε το κλιματιστικό χωρίς να καταλάβει τίποτα... ούτε τηλέφωνα σήκωνε ούτε τίποτα... πήγε από το μαγαζί του και του λέει "σε είδαν οι γείτονες να αδειάζεις το κλιματιστικό κλπ κλπ " και παίρνει απάντηση οτι σε δυο μέρες θα του τα φέρει γιατί τώρα δεν μπορεί επειδή τα πήγε στο χωριό στην αποθήκη για ανακύκλωση!!!! σε καμιά εβδομάδα έρχεται σε εμένα ο ιδιοκτήτης με τις πλακέτες στο χέρι που ήταν γ@μημενες με κατσαβίδι... άντε μετά να λες γιατί δεν μας έχουν εμπιστοσύνη...

Nemmesis
30-05-16, 18:50
ο κανόνας γιγαντώνεται στους δασκάλους/καθηγητές !!!!

αυτοί πάνε ένα επίπεδο πιο πάνω... ξέρουν την βλάβη μέσω του google αλλά και πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό στο ebay και πως θα αποκαταστήσουν την βλάβη επειδή είδαν ένα βιντεακι στο youtube... αλλά χωρίς κανέναν λόγο το φέρνουν σε εσένα να το φτιάξει :D

navar
30-05-16, 18:55
μου εχουν φέρει και 2 φορές μητρική φρεσκοφουρνισμένη !!! κανονικα ειχαν γινει ολοι οι κοννεκτορες λιωμα !
και η ατακα , ο αλλος στο youtube το εκανε ακριβώς ετσι και εστρωσε !

εκει σηκωνει δούλεμα βέβαια , μιας και μπορείς να τους αρχίσεις "δεν ηθελε αερα και αντιστασεις πάνω κάτω αλλα μόνο στο γκριλλλλλ "

Οσο για το θέμα με τις μνήμες που το έχω πετύχει πολλές φορές και σε πολλές παρόμοιες μορφές , προσωπικά δεν κάνω τον μαλάκα αλλά αντιθέτος παίρνω αμέσος τηλ και ενημερώνω ,ωστε να κάνουν την αντίθετη διαδρομή και αν είναι δυνατόν να βρεθούν οι να ξεμπροστιαστούν τα λαμόγια... και όλα αυτά πρίν βάλω κατσαβίδι !

elektronio
30-05-16, 19:00
αυτοί πάνε ένα επίπεδο πιο πάνω... ξέρουν την βλάβη μέσω του google αλλά και πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό στο ebay και πως θα αποκαταστήσουν την βλάβη επειδή είδαν ένα βιντεακι στο youtube... αλλά χωρίς κανέναν λόγο το φέρνουν σε εσένα να το φτιάξει :D

Αυτή η ξερωλίαση παίζει πολύ τελευταία. Δεν στο φέρνουν για να το φτιάξεις, για μια κόλληση το φέρνουν γιατί δεν έχουν κολλητήρι.

thanasis 1
30-05-16, 19:07
Αυτή η ξερωλίαση παίζει πολύ τελευταία. Δεν στο φέρνουν για να το φτιάξεις, για μια κόλληση το φέρνουν γιατί δεν έχουν κολλητήρι.

Και εννοειται για να μαθεις και εσυ το προβλημα που εχει μιας και εχει κανει την διαγνωση αυτος απο πριν,ετσι μωρε για να μαθαινεις και εσυ σιγα σιγα τι δουλεια.:001_tt2:

Panoss
30-05-16, 19:07
Δεν έχει σημασία τι λένε αυτοί οι πελάτες και κακώς δίνετε βάση στα λεγόμενά τους.
Εσείς κάντε τη δουλειά σας σαν να μην σας είπαν τίποτα για youtube forum κλπ.
Ρομπότ.

Nemmesis
30-05-16, 19:18
Δεν έχει σημασία τι λένε αυτοί οι πελάτες και κακώς δίνετε βάση στα λεγόμενά τους.
Εσείς κάντε τη δουλειά σας σαν να μην σας είπαν τίποτα για youtube forum κλπ.
Ρομπότ.

δεν δίνουμε σημασία βρε... αλλά γιατί ποτέ εγώ πχ δεν πήγα στο φούρναρη με λίγο αλεύρι και νερό στα χέρια να του πω "ορίστε φερε μου λίγο ψωμί γιατί εγώ δεν έχω φούρνο και να πεις και ευχαριστώ που σου δίνω δουλειά"...

Panoss
30-05-16, 19:23
Ξέχασες να πεις 'το είδα στο youtube' :lool:.

street
30-05-16, 19:42
να ξεκινησουμε απ τα οφ τοπικ

Εσύ αναφέρθηκες σε κάποιους, όχι εγώ.
μαλιστα μεγαλε τρολιστα πανο , ταμα θα σε κανουμε ρε χαμενε , ( απ αυτο που ηπιες πρωι πρωι δωστο και σε μενα :lool: )χαχαχα , αλλα ρε πανο απαντησε με σε κατι ... εχεις καταστημα ? δουλευεις καπου ? στειλε πμ αν θελεις ...

street
30-05-16, 19:44
τα εχω ξανα πει μπαμπη μου εδω μεσα κα τα πηρα στην κρανα , συμφωνω με τους παραπανω , το θεμα πιθανολογω γινετε για τα μικρα ποσα τον 10-20 ευρο , φτασαμε να λεμε μικρα ποσα τα δεκα ευρο , πραγματικα οποιος μπει μες το μαγαζι φαινεται απο χιλιομετρα αν θα πληρωσει η αν μπανει μονο και μονο για να πρηξει ουμπαλα για το πως φτιαχνετε και γενικα να πρηζει να το φτιαξει μονος του να το επισκευασει μονος του , αλλη κατηγορια αυτη ,
με ρωτανε και πως δουλευει το αρντουινιο :w00t: οχι αυτοι που πρεπει αλλα κατι τελειωμενοι , τεσπα ....
το μονο που κανω χωρις να χρεωσω κατι εξτρα ειναι να αλαξω μπαταρια στο τηλεκοντρολ κανα φισ , και ναι συσκευες ευκολες να την εω στο μισαωρο , μου εχουν φερει συσκευες δυο χιλιαδων ευρο και να τους λεω ρε παιδια δεν εχω εμπειρια απο τετοιο πραγμα και να μου λενε δεν πειραζει θα τα δεις ! περαν του φοιτητες που μου ερχονται πυκνα συχνα απ το ατει και επαλ ηλεκτρονικων θεσσαλονικης , εχω κατσει ωρες να τους εξηγω διαφορα μεσα στο μαγαζι μου ! και τους εβαλα να ασχοληθουν κιολας

τα μοσχαρια που μπαινουν μεσα θα πληρωσουν ακομα και για μια απλη κολληση με το κολλητηρι , ποιοι ειναι ? τεχνικοι τελειωμενοι πενηνταρηδες που τα ξερουν και ολα και στην λενε απο πανω χοχο ! νεαροι με του μπαμπα τα φραγκα που και παλι τα ξερουν ολα ! , δημοσιοι υπαληλοι που και φυσικα .. παλι τα ξερουν ολα και αν δεν τους συμπεριφερθεπς σωστα σε κανουν καταγελια , δεκαοχτω χρονια τωρα τους εχω φαει και τους τρωω στην μαπα και τους χουλανδριζω ....
να πω και για σογια και κοινοχρηστα και φιλους ? μονο οι φιλοι πληρωσαν , τζαμπα φτιαχνω κατι μονο στην αδερφη μου και σε κανεναν αλλο ...
να αρχισω να λεω ιστοριες ? :biggrin:

spyr500
30-05-16, 20:04
Φιλε betacord85 προσπαθω να επικοινωνησω μαζι σου αλλα ειναι αδυνατο επειδη δε μπορεις να δεχτεις αλλα μυνηματα. Αν μπορεις να ερθεις εσυ σε επαφη μαζι μου θα το εκτιμουσα. Σε ευχαριστω.

street
30-05-16, 20:20
αυτο το 15ε διάγνωση , νομίζω οτι αν το εφαρμόσω εδώ στα τρίκαλα , για να μοιράσουν διαφημηστικά φυλλάδια δεν θα μπαίνουν !!!!
καλα εσυ εισαι ασχετος με το μαρκετινγκ πανω πανω γραφουμε ΔΩΡΕΑΝ και να φαινεται ελενχος κλπ και κατω κατω για τα τρανζιστορ kchibo , ολα τα αλλα πλερουα :001_tt2:

street
30-05-16, 20:26
και ενα παλιο θεμα

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62505

στο τσακ ειμαι

Gaou
30-05-16, 21:13
οι χειρότεροι ολοι παιδιά εινα ιοι δημόσιοι. ενώ βγάζαν ( τώρα δεν ξέρω ) λεφτά με την σέσουλα ξυνοντας ο ένας τα φρυδια του άλλου οταν τους ελεγες καμια τιμή "πωπω ακριβό" και κατι τετοιες αηδιες...!βγαζαν 6 χιλιαρικα το μήνα τους ελεγα εγώ 1000 για δυο μήνες και μου λέγαν ακριβο θα το κάνουμε μονοι μας....!
οι χειροτεροι απο όλους και οι πρώτοι στην καφρίλα οι καθηγητές.
ειπαμε ο κοπος του αλουνου ειναι πάντα μικροτερος του δικου μας.

κ. μπαμπη και εγώ έχω προσπαθήσει να σας στειλω μυνημα και οντως ειναι γεματη η θυρίδα σας.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
30-05-16, 21:35
καλησπερα σας .επιδη εχω και εγω μαγαζι (βενζιναδικο βεβαια ) θα θας πω κατι βρισκουν και τα κανουν , ειναι αυτο που λεμε παραγνωρηστηκαμε,πχ. εχω εναν πελατη ο οποιως ηθελε μπαταρια στο αμαξι καταλαβα οτι ηθελε να την πληρωσω πρωτα εγω και μετα , αντε για. Οταν λοιπων με ξαναρωτησε γιατι του ειχα πει, ο προμηθευτης θελει τα λευτα στην τραπεζα.
τι εγινε φιλαρακι την μπαταρια μου λειει παρτην και εγω θα στα δωσω ,ε ναι μαλακας ειμαι οχι ηλιθιος χαχαχα ,τοτε του λεω και εγω φιλε μου τον εχω χασει τον αντιπροσωπο παρε απο αλου. πχ αλλη περιπτοση καθε μερα ερχεται ενας με ενα μηχανακι για την τσαμπα βενζινα του 1ε λοιπων μια φωρα τον ειδα σε ενα ουζερι 12 ωρα το βραδυ τον μπεκρουλιακα με κανα δυο τρεις λοιπον επειδη η εφορια δεν ειναι τοσο πονοψυχη το ικα το τεβε και ολες οι αλλες οι μαμακιες που μας εχουν φωρτωσει τα διαφωρα λαμογια δεν φτεμε να εχουμε και τους διαφορυς νταβαδες κομενη λαικιστη ΟΥΣΤ.

betacord85
30-05-16, 22:24
καλησπερα στην παρεα!πραγαματικα δεν το περιμενα να υπρχουν και αλλα κουλα περιστατικα σε αλλους συναδελφους!απο σημερα κομμενα ολες οι χαρες και τα τζαμπα παντου...μονο σε συναδελφους που πραγματικα εχουν αναγκη λογω φορτου εργασιας και δεν προλαβαινουν και μονο σε 2 3 συγγενεις...περιμενω να δω και αλλα περιστατικα!α και αυτο με την ανακυκλωση ναι οντως ισχυει...παραδειγμα?πριν κανα μηνα πηγα σε πολη καλη πελατισα για να της συνδεσω μια καινουρια lg led τηλεοραση...την συνδεσα καναλια εξηγηση και τα κλασικα...την ωρα που φευγω μου λεει σε παρακαλω μπορεις να κατεβασεις στον μπλε καδο την παλια τηλεοραση?αλλα να την πεταξεις μεσα γιατι κανουν παρατηρηση οι γειτονες...την παιρνω αγκαλιτσα μπαινω στο ασανσερ ανοιγω πορτα και τσουπ την πεταω μεσα...ολα ωραια μεχρι εδω ε?ελα ομως που το γατονι ο μπαμπης θυμαται την παραμικρη λεπτομερεια στις συσκευες!σκαειι μυτη την επομενη μερα ο κηπουρος της γειοτονιας(πολλα φραγκα)και μου την φερνει μεσα στο μαγαζι...κοταξε την μου δουλευε μια χαρα και τωρα σφυραει και κανει τσακ τσακ...δεν μιλαω του λεω θα την δω και θα σου πω...φυσικα η τηλεοραση ηταν εκεινη που πεταξα!και η ζημια ηταν επιδη την πεταξα μεσα στον καδο και ραγισε το σασι στην πλευρα της υψηλης!φυσικα του ειπα ελα παρτη γρηγορα...τι να πεις...

sakis
30-05-16, 22:52
Παρτε και το δικο μου input

Πρωτα απο ολα το επαγγελμα μας ειναι τυφλο και αρα παρεξηγημενο ...σημαινει οτι υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαξεις μια ασφαλεια και να βαρεσεις μια κεφαλια τυπου 70-80 ευρω λεγωντας οτι εχει γινει επισκευη στο τροφοδοτικο . Αρα ο πελατης αυτο το ξερει ... Ο Ελληνας ειναι εξ ορισμου προετοιμασμενος οτι κατι τετοιο θα του συμβει . Αρα ειναι τελειως ασχετο ποσο καλοι και τιμιοι τεχνιτες ειμαστε ο πελατης ερχεται προετοιμασμενος οτι θα την φαει .

Που φταιμε εμεις :

--Ελαχιστοι τεχνικοι ειναι καταληλοι για πωλητες ...Τι σημαινει αυτο ? Πουλαμε μια υπηρεσια σε εναν πελατη πρεπει και ειμαστε υποχρεωμενοι να του εξηγησουμε το τι θα συμβει και τι περιπου να περιμενει . Αυτο θα του δειξει οτι μιλαει με εναν επιστημονα και οχι με εναν σκιτζη .

--Ελαχιστοι τεχνικοι ενω εχουν την δυνατοτητα να εχουν διαχρονικοτητα στις επισκευες τους λειτουργουν τελικα με αυτο τον τροπο ...Ερχεται μια τηλεοραση 42" με δυο φουσκωμενους πυκνωτες στο τροφοδοτικο τους αλλαζουν και χρεωνουν 40-50 ευρω ...Δυο μηνες πιο μετα εχει μεινει καποιος αλλος ηλεκτρολυτικος η τηλεοραση εχει σταματησει και ο πελατης παει αλλου ετοιμος να την φαει να δαγκωσει η να δαγκωθει γιατι καποιος στον κλαδο μας τον δαγκωσε ( κατα την αποψη του )
Αλλαξτε ολους τους ηλεκτρολυτικους , εξηγηστε στον πελατη και χρεωστε αναλογα.

---Αντιστοιχα με τους ενισχυτες σταματαει ο ενισχυτης εμεινε απο εναν πυκνωτη στο AUX τροφοδτικο η στα 5 βολτ ..αλλαζουν χρεωνουν 40-60 ευρω και ο ενισχυτης εχει αλλους 30 πυκνωτες που ειναι ετοιμοι η τα ρευματα ηρεμιας ειναι τιναγμενα στον ουρανο και ο ενισχυτης βραζει αλλα παρολα αυτα παιζει .

Αλλαξτε ολους τους ηλεκτρολυτικους σε μηχανηματα ανω των 20 ετων, αλλαξτε τους ρελεδες μην τους ριχνεται σπρευ,καντε ολο το τυπωμενο κολλησεις, καθαριστε σωστα οχι με WD40 ,εξηγηστε στον πελατη γιατι χρειαζονται ολα αυτα και χρεωστε αναλογα ...
και το σημαντικοτερο ΟΤΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΝΑ ΛΑΜΠΕΙ ..ΜΕΣΑ ΕΞΩ ....ουτε δαχτυλια !!!

με αυτο τον τροπο θα μειωθει σε μεγαλο βαθμο το ποσοστο αυτων που δεν πληρωνουν και απο την στιγμη που μπαινει και χρημα στο ταμειο το να εχεις ενα 5% μπαταξηδες δεν σε πειραζει και παρα πολυ .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

MacGyver
30-05-16, 23:04
Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά:
Καμιά φορά η χρέωση μπορεί να έχει τη λογική του μέσου όρου για να ισοσταθμίσει άλλες περιπτώσεις που ξεκινάς για μία ώρα και τρώς τρείς μέρες.
Πολλές φορές δεν μπορείς να κάνεις και πίσω. Σε εκείνη την περίπτωση δεν θα χρεώσεις εργατώρες γιατί θα πας δέκα φορές επάνω απο την αξία του μηχανήματος.
Γιαυτό μιά αλλαγή ασφάλειας δεν μπορεί να χρεωθεί 1€ !
Από την άλλη όταν λές πολλά νομίζω χάνεις παρά κερδίζεις.
Οι άνθρωποι δεν μπορούν να διαχειριστούν τις πολλές πληροφορίες.
Νομίζω οι φιξ τιμές είναι ότι καλύτερο. Με αυτές σώθηκαν τόσοι και τόσοι κλάδοι, πολλές φορές μικρότερης επιστημονικής αξίας, βλέπε: συνεργεία αυτοκινήτων.

betacord85
30-05-16, 23:18
ναι σακη να λαμπει...το να κατσω να γυαλισω ενα 3δισκο jvc που μου φερανε απο καφενειο και μου λενε δεν παιζει το cd και δινω μεχρι 20 ευρω τι σου λεει αυτο?

sakis
30-05-16, 23:21
Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά:
Καμιά φορά η χρέωση μπορεί να έχει τη λογική του μέσου όρου για να ισοσταθμίσει άλλες περιπτώσεις που ξεκινάς για μία ώρα και τρώς τρείς μέρες.
Πολλές φορές δεν μπορείς να κάνεις και πίσω. Σε εκείνη την περίπτωση δεν θα χρεώσεις εργατώρες γιατί θα πας δέκα φορές επάνω απο την αξία του μηχανήματος.
Γιαυτό μιά αλλαγή ασφάλειας δεν μπορεί να χρεωθεί 1€ !
Από την άλλη όταν λές πολλά νομίζω χάνεις παρά κερδίζεις.
Οι άνθρωποι δεν μπορούν να διαχειριστούν τις πολλές πληροφορίες.
Νομίζω οι φιξ τιμές είναι ότι καλύτερο. Με αυτές σώθηκαν τόσοι και τόσοι κλάδοι, πολλές φορές μικρότερης επιστημονικής αξίας, βλέπε: συνεργεία αυτοκινήτων.

Οτι πεις εγω δεν εχω κανενα θεμα ....

sakis
30-05-16, 23:24
ναι σακη να λαμπει...το να κατσω να γυαλισω ενα 3δισκο jvc που μου φερανε απο καφενειο και μου λενε δεν παιζει το cd και δινω μεχρι 20 ευρω τι σου λεει αυτο?


με ευγενεια του εξηγεις πως να το βαλει στον κωλο του ... Εαν πεσεις και του το φιαξεις θα μπεις μεσα ...Εαν του κανεις ενα απλο καθαρισμο και ψιλοδουψει δεν θα κρατησει και τσαμπα να του το κανεις ειναι χαμενη υποθεση

Αρα και εκει ( για μενα παντα ) του εξηγεις γιατι πρεπει να το βαλει στον κωλο του ( απο μια τιμια επαφη στο μελλον κατι θα κερδισεις )
Ο πεθερος μου ελεγε οτι η σκονη που αφηνει ο πελατης στο μαγαζι ειναι χρημα ( σε καποιο βαθμο εχει δικιο )

Στανταρ τιμες ??? ας γελασω εκει ειναι που ο πελατης ειναι απολυτα σιγουρος οτι την εχει φαει ....

MacGyver
30-05-16, 23:28
Ενώ αν αρχίζεις να του λες για το ESR, τον κέρδισες ε;

Googlis
30-05-16, 23:31
Ακόμα και οι οδοντίατροι, 50€ το σφράγισμα, αν δεν είναι σημαντικό, γίνεται σε 10 λεπτά και ξοδεύει το 1/20 από την σύριγγα με το υλικό.
Ένα από τα μεγάλα προβλήματα στον κλάδο τον επισκευών είναι πως δεν υπάρχει ένα σωματείο - τυποποίηση.
Έτσι και οι μεν (επαγγελματίες) και οι δε (πελάτες) έχουν πρόβλημα.

Ο πελάτης δεν έχει ούτε την γνώση ούτε την ενημέρωση για να ξέρει πως να διαλέξει, κι όπως είπε ο Σάκης πιο πάνω, και με έναν πυκνωτή "φτιάχνει" και με 10 πυκνωτές φτιάχνει.

Όποιος θέλει να επιζήσει πρέπει να προστατεύσει την δουλειά του.
Το να αλλάξεις μία ασφάλεια και να ζητάς 60€ είναι υπερβολή, όπως και το να το κάνεις τζάμπα είναι αντιεπαγγελματικό.

Δυστυχώς στον τομέα των επισκευών έχει παρεισφρήσει και η κουτσή Μαρία, υδραυλικοί κάνουν ηλεκτρολογικά, ηλεκτρολόγοι κάνουν ηλεκτρονικά, ψυκτικοί βαφτίζονται ηλεκτρολόγοι κ.ο.κ.

Νομίζω πως κανένας δεν είναι "κρίμα" ή για "λύπηση" μην γελιόμαστε, όταν θέλεις να βρεις σωστό τεχνικό, ψάχνεις, ρωτάς, μαθαίνεις και βρίσκεις.
Όπως και όταν θες να έχεις μια υγιή επιχείρηση, φέρεσαι ανάλογα, πχ ελάχιστη χρέωση, νορμάλ χρεώσεις κτλ.

Προσωπικά δεν λυπάμαι ούτε τους μεν, ούτε τους δε συνήθως τα θέλουν και τα παθαίνουν.

Ενδεικτικά ακόμη θυμάμαι έναν φίλο που είχε κατάστημα επισκευών και πέθανε από έμφραγμα ετών 45.
Πριν από αυτό σε συζητήσεις που κάναμε του έλεγα για ελάχιστες χρεώσεις κτλ κτλ, κι εκείνος έλεγε να δεν γίνεται, να θα χάσω τους πελάτες κτλ.
Εν τέλει αφού πέθανε άφησε 5000€ χρέη σε τεβε, 10.000 ενοίκια, κανά 7000€ εφορία κανά 12000€ σε προμηθευτές, δυο παιδιά πίσω και γυναίκα χωρίς δουλειά.
Τι κατάλαβε;

Και οι πελάτες από την άλλη ας κοιτάνε να διαμορφώνουν σχέσεις, όχι "ξεπέτες" όταν θέλεις κάποιος να σου κάνει αυτό το κάτι παραπάνω πρέπει να τον εκτιμάς και να τον σέβεσαι έμπρακτα.
Καλή ώρα την μηχανή μου δεν την πάω σε αντιπροσωπία αλλά σε ελεύθερο τεχνικό, από την αρχή ρώτησα, έμαθα ποιος είναι και του φέρθηκα κιμπάρικα, 10 ζήταγε 11 του έδινα, αφού έτσι κι αλλιώς πλήρωνα τα μισά απ οτι σε μία αντιπροσωπεία, αν δηλαδή του κουτσούρευα και αντί για 10 του έδινα 9 τι θα κέρδιζα; ΤΙΠΟΤΑ. Έτσι ακόμα και σε μια ακραία περίπτωση που μου έτυχε ο άνθρωπος σκίστηκε να με εξυπηρετήσει.

Ας κάνουμε και ας ζητάμε όλοι υγιείς σχέσεις, όταν σκεφτόμαστε εκ του πονηρού λογικό είναι να την πατάμε.

sakis
30-05-16, 23:32
Για την μια ασφαλεια θα συμφωνησω σαφως και δεν μπορεις να την χρεωσεις 1ευρω ... Σωστα πρεπει να βγαλεις και καποια χρηματα ευκολα για καποιο μηχανημα που θα σε πηδηξει για 3 μερες ...

Στατιστικα παντως εγω σε τετοιες περιπτωσεις τις δινω τσαμπα και μαλιστα το λεω και στον πελατη
Αρχικα φοβαμαι μηπως καποιος μου την εχει στημενη και δεν θελω να εχω προστριβες με κανεναν

Η πιο απλα αλλαζω 6-7 ηλεκτρολυτικους εκει που ποναει η τηλεοραση ας πουμε η ενας ενισχυτης και του απανταω την αληθεια

Η συσκευη σου δεν ειχε τιποτα αλλαξαμε μονο μια ασφαλεια αλλα βρηκαμε και ηλεκτρολυτικους που ηταν ετοιμοι να χαλασουν τους αλλαξαμε προληπτικα καναμε και καθαρισμο και εχεις και χρεωση 30 ευρω ...

Την αληθεια και εσαι ενταξει ( προυποθετει να εχεις αλλαξει τους ηελκτρολυτικους )
Η ας πουμε επισης αληθεια οτι γαζωσες το τροφοδοτικο για κολλησεις \

Αν στην εχουν στημενη δεν θα μπορουν να σου πουν κατι
Αν εχεις αλλαξει και ηλεκτρολυτικους η τηλεοραση που ηταν 5 χρονων θα φτασει 10 με λιγη τυχη και ο πελατης θα σε θυμηθει αρκετα χρονια μετα αλλα με πολυ καλη αναμνηση ...

Εχω μαγαζι απο 18 και σημερα ειμαι 50 Δεν εμεινα ουτε μια μερα απο μεροκαματο στο μαγαζι μου με αυτη την πολιτικη ...

sakis
30-05-16, 23:37
Ακόμα και οι οδοντίατροι, 50€ το σφράγισμα, αν δεν είναι σημαντικό, γίνεται σε 10 λεπτά και ξοδεύει το 1/20 από την σύριγγα με το υλικό.
Ένα από τα μεγάλα προβλήματα στον κλάδο τον επισκευών είναι πως δεν υπάρχει ένα σωματείο - τυποποίηση.
Έτσι και οι μεν (επαγγελματίες) και οι δε (πελάτες) έχουν πρόβλημα.

Ο πελάτης δεν έχει ούτε την γνώση ούτε την ενημέρωση για να ξέρει πως να διαλέξει, κι όπως είπε ο Σάκης πιο πάνω, και με έναν πυκνωτή "φτιάχνει" και με 10 πυκνωτές φτιάχνει.

Όποιος θέλει να επιζήσει πρέπει να προστατεύσει την δουλειά του.
Το να αλλάξεις μία ασφάλεια και να ζητάς 60€ είναι υπερβολή, όπως και το να το κάνεις τζάμπα είναι αντιεπαγγελματικό.

Δυστυχώς στον τομέα των επισκευών έχει παρεισφρήσει και η κουτσή Μαρία, υδραυλικοί κάνουν ηλεκτρολογικά, ηλεκτρολόγοι κάνουν ηλεκτρονικά, ψυκτικοί βαφτίζονται ηλεκτρολόγοι κ.ο.κ.

Νομίζω πως κανένας δεν είναι "κρίμα" ή για "λύπηση" μην γελιόμαστε, όταν θέλεις να βρεις σωστό τεχνικό, ψάχνεις, ρωτάς, μαθαίνεις και βρίσκεις.
Όπως και όταν θες να έχεις μια υγιή επιχείρηση, φέρεσαι ανάλογα, πχ ελάχιστη χρέωση, νορμάλ χρεώσεις κτλ.

Προσωπικά δεν λυπάμαι ούτε τους μεν, ούτε τους δε συνήθως τα θέλουν και τα παθαίνουν.

Ενδεικτικά ακόμη θυμάμαι έναν φίλο που είχε κατάστημα επισκευών και πέθανε από έμφραγμα ετών 45.
Πριν από αυτό σε συζητήσεις που κάναμε του έλεγα για ελάχιστες χρεώσεις κτλ κτλ, κι εκείνος έλεγε να δεν γίνεται, να θα χάσω τους πελάτες κτλ.
Εν τέλει αφού πέθανε άφησε 5000€ χρέη σε τεβε, 10.000 ενοίκια, κανά 7000€ εφορία κανά 12000€ σε προμηθευτές, δυο παιδιά πίσω και γυναίκα χωρίς δουλειά.
Τι κατάλαβε;


σωματειο ? αστα μεγαλε ... τα ειδαμε τα καλα του σωματειου ...
Να θυμησω την τηλεοπτικη διαφημιση που κατεβασα απο την τηλεοραση ( του Γερμανου ) που εμφανιζε τεχνικους του κλαδου μας ως σκιτζηδες ( θυμιζω ηταν η διαφημιση με την σορβιτολη και το κινητο ) την οποια κατεβασα απο την τηλεοραση μεσα σε 24 ωρες διοτι ηταν εξαιρετικα προσβλητικη για τον κλαδο και δεν μπορει να φανταστει καποιος τι κοστος ειχε αυτο για την διαφημιστικη εταιρια αλλα και για την σχεση της με την Γερμανος ...

με πηραν απο το σωματειο και μου εβαλαν χερι γιατι λειτουργησα ατομικα .... Σημασια δεν ειχε αυτο που καταφερα , το πως , το ποσο γρηγορα κλπ ...Σημασια εχει οτι αυτο δεν φιλτραριστηκε μεσα απο το σωματειο ...

Ε λοιπον τετοια σωματεια τα εχω χεσμενα !!!

sakis
30-05-16, 23:40
Τυποποιηση ????
Πως θα το κανεις αυτο μεγαλε μου ????

Τυποποιηση στις τιμες οταν εγω μπορω να βγαλω στο εργαστηριο μου 5ενισχυτες σε μια μερα ? ενω ο αλλος φιαχνει εναν ενισχυτη και του εχει παρει 3 μερες ???

Τυποιησε αυτο και μετα ελα και πες μου .....

sakis
30-05-16, 23:43
Ενώ αν αρχίζεις να του λες για το ESR, τον κέρδισες ε;


Οσο και να σου κανει στραβο ΝΑΙ τον κερδισες και πιθανον να μην ξερει τι ειναι το ESR και μπορει να χρειαστει να το εξηγησεις και αυτο ....

MacGyver
30-05-16, 23:44
Προσωπικά ασχολούμαι με άλλα, διαφορετικά πράγματα που η αξία τους δεν έχει καμιά σχέση με την αξία των συσκευών και κάθε ώρα που σταματάνε σημαίνει ζημία σε χιλιάρικα.
Έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους. Ότι και να κάνω, βλέπω ότι δεν ευχαριστιούνται.
Μια φορά κάποιος μου είπε: δεν με ενδιαφέρει τι θα πάρεις, με ενδιαφέρει τι θα κερδίσω από αυτό που θα κάνεις. Κι όμως, υπήρξε στιγμή που έκανε τη λαδιά.
Όταν έχουν ανάγκη παίρνουν από τις επτά το πρωί, και τέσσερις τα χαράματα την εβδομάδα των χριστουγέννων απο την Αγγλία με πήρε λέγοντας: σώσε με, καίγομαι. Για πληρωμή....έφτασε και επτάμηνο, και πάλι με δική μου ενόχληση.
Στο τέλος που βάρεσε τορπίλη, άφησε και φέσι.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
30-05-16, 23:53
-Πάρα πολύ ωραίο το θέμα, έχω παρατηρήσει σχετικά ότι ο πελάτης είναι προκατηλημένος σχετικά με τον τεχνικό αλλά το πιο σημαντικό ξερόλας π.χ. πηγαίνεις να του εγκαταστήσεις μια τηλεόραση που αγόρασε απο το πολυκατάστημα χάνεις το χρόνο σου καις καύσιμα φθείρεις το οχημά σου και ξαφνικά βλέπεις ότι η κεραία του έχει τα χάλια της, απάντηση δεν φταίει η κεραία ΄''ξέρω εγώ'' η τηλεόραση είναι χαλασμένη θα τη πάω πίσω.

-Βέβαια υπαρχουν και τεχνικοί που το παρακάνουν σε crt 21'' γνωστός 45 ευρώπουλα για σένα, ο ίδιος πάλι αλλαγή μιας υψίσυχνης διόδου κάπως ισχύος σε παλμοτροφοδοτικό πολυδιακόπτη παρουσία μου κανα τεταρτάκι το πολύ 25 ευρώ σκέπτομαι μήπως καλά κάνει τα παιδία του όχι μόνο δε θα πεινάσουν ποτέ αλλά κάνουν και 2 μήνες διακοπές, τι να πω εγώ δεν το κάνω αλλαγή όλων των ηλεκτρολυτικών σε τροφοδοτικό δορυφορικού δέκτη ίσως και καμια δίοδο παραλαβή και μεταφορά στο χώρο του πελάτη σύνδεση κανα εικοσάρικο το πολύ.

-Ζόρικο θέμα.

MacGyver
31-05-16, 00:06
Ότι και να κάνεις, υπάρχει καχυποψία και αμυντική θέση.
Η εικόνα σου μπορεί να εμπνέει καχυποψία η εμπιστοσύνη αντίστοιχα.
Στην καθημερινότητα των απλών χρηστών πχ οικιακών συσκευών, έχεις να αντιμετωπίσεις την κουτοπονηριά, τα παζάρια, το χαμηλό πλέον κόστος μιας καινούριας, αλλά και την πραγματική ανάγκη του.
Απο την άλλη το όπλο του είναι και ο παραδίπλα τεχνικός.
Στον επαγγελματικό χώρο ναι μεν πουλάς μοναδικότητα αλλά όταν κάποιος δίνει στο προσωπικό του 25€, ότι και να του κάνεις δυσκολεύεται να δεχτεί το Χ φορές πάνω.

Σύμπτωση: Το θέμα ήθελα να το ανοίξω την προηγούμενη εβδομάδα που ήταν εβδομάδα ξεκαθαρίσματος και σιχτιρίσματος τέτοιων.

betacord85
31-05-16, 00:14
και αλλη παραδειγμα...κανονιζω με πελατη να του βρω μια μεταχειρισμενη κεφαλη με βελονα οποιαδηποτε μαρκας και ποιοτητας...αλλαν στο θεμα χρηματων ειναι τσιγκουνης...ετσι και αλλιως εχω καβαντζα καμια 30αρια κεφαλες με βελονες κομπλε μεταχειριμενες...κοιτα το συρταρι και πεφτει το ματι μου σε μια audiotechnica που την ειχα ξυλωσει απο ενα sansui λεω κουτι θα του ερθει με το μπρικι το πικαπ του!του λεω εξαρχης 25 ευρω γιατι ειναι μεταχειρισμενη και δεν του εγγυουμαι ποσο θα κρατηει...παω την τοποθετω και στο τελος πεταει το κλασικο...20 δεν ειπαμε?ειμαστε ενταξει?να σαι καλα τωρα θα ακουω του δισκους μου που εχω χρονια να ακουσω!....

Dimpas
31-05-16, 00:15
οι χειρότεροι ολοι παιδιά εινα ιοι δημόσιοι. ενώ βγάζαν ( τώρα δεν ξέρω ) λεφτά με την σέσουλα ξυνοντας ο ένας τα φρυδια του άλλου οταν τους ελεγες καμια τιμή "πωπω ακριβό" και κατι τετοιες αηδιες...!βγαζαν 6 χιλιαρικα το μήνα τους ελεγα εγώ 1000 για δυο μήνες και μου λέγαν ακριβο θα το κάνουμε μονοι μας....!
οι χειροτεροι απο όλους και οι πρώτοι στην καφρίλα οι καθηγητές.
ειπαμε ο κοπος του αλουνου ειναι πάντα μικροτερος του δικου μας.


Η καλύτερη δουλειά είναι ... ταλουνού !
Και το ποιο εύκολο πράγμα είναι τα κατηγορούμε τον άλλο και να μεταφέρουμε ευθύνες.
Είναι σαν την γκαμήλα ένα πράγμα που δεν μπορεί να δεί την καμπούρα της.

jakektm
31-05-16, 00:43
σωστα τα λεει ο Σακης. εξηγεις πεντε δεκα πραγματα, εκανα αυτο και εκεινο, το συνολικο κοστος βγαινει τοσο. παραλληλα εχεις την συσκευη στο πισω μερος και εσυ εισαι ταμειο. μολις δωσει το ρευστο, κοβεις αποδειξη και μετα εμφανιζεις την συσκευη.
παραδειγμα: ολοι εχουμε παει στο e-shop.

αν τυχετε σε γνωστό ή ''γνωστό'' , και σου πει ''να μωρε να στα φερω σε μια εβδομαδα κτλ'' :
1. αν ερθει τελικα και πληρωσει, γλιτωσατε ξυστα.. οταν ξαναπατησει στο μαγαζι, κατευθειαν τα μισα προκαταβολη ειδικα απο τον συγκεκριμενο πελατη.
2.αν δεν πληρωσει και ξανα ερθει : φιλε δεν μπορω να συνεχισω με επισκευη σου γιατι ακομα χρωσταω αυτα που μου χρωστας.
3.αν ΔΕΝ ερθει ποτε, τοτε ειστε κερδισμενοι, αφου μαζι με αυτον δεν θα ερθουν και οι φιλοι του = λιγοτερα φεσια..


κοστολογηση: ερχεται πχ ενα λαπτοπ που δεν αναβει. επιτοπου λετε οτι μπορει να ειναι το οτιδηποτε, κουμπι, flexcable,fet μητρικη. κοστος (π.χ.) απο 40εως 80ευρω.

αν πει οκ, καλως. προχωρας. ''θα ενημερωθειτε για το τελικο κοστος οταν θα ειναι ετοιμο.
αν πει ''οκ για μεχρι 50 ευρω'' τοτε λες ''οκ ξεκιναω να εντοπισω την βλαβη, ελαχιστη χρεωση υπαρχει 15ευρω, ''
πληρωνεις και μετα κοβεις παραστατικο παραλαβης προς ελεγχο και επισκευη
αυτος που δεν θα πληρωσει , εκει σταματαει, και πολυ καλα κανει.

μια αλλη πολυ καλη λυση ειναι η εξης: παραλαβη ειτε μεσω του καταστηματος ειτε μεσω ιντερνετ με μεταφορικη.
παραδοση με μεταφορικη, αντικαταβολη ή με καταθεση paypal.
σε ΟΛΕΣ τις επισκευες, προσθετεις μεταφορικα. πχ . βγαινει 50; λες 55 συνολικο κοστος και παραδοση στο σπιτι.



Γενικα , στην εταιρια σας, δεν ειστε πελατες. ψυχολογιστε, ζητηστε προκαταβολες, αν δειτε οτι χρειάζεται πληρωθητε για εναν καθαρισμο τηλεκτροντρολ 2ευρω αν το ατομο που το εχει δεν θα σας βοηθησει ποτε. Δεν ειναι εγωιστικο, αλλα γιατι να βοηθησετε καποιον , αν το ενστικτο σας λεει οτι αυτος ισως σας θαψει μια μερα.
Τσαμπανταν χαρη εχω κανει σε 2 ατομα ολο και ολο. Ποτε δεν ξαναηρθαν.
Απο αυτους που πηρα εστω 2ευρω για μια βλακεια, μου εφεραν δουλειες αβερτα. εκτιμησαν οτι τους χρεωσα για την ωρα που εφαγα.

jakektm
31-05-16, 00:53
.παω την τοποθετω και στο τελος πεταει το κλασικο...20 δεν ειπαμε?ειμαστε ενταξει?να σαι καλα τωρα θα ακουω του δισκους μου που εχω χρονια να ακουσω!....

ωραια.
α.την επομενη φορα στον συγκεκριμενο θα πεις +5-10 ευρω απο το κανονικο.
β.αν στο φερει σε ενα μηνα, τον ξαναχρεωνεις 10-15ευρω γιατι ειχατε πει 25 και οχι 20.

αν ειστε σωστοι τεχνικοι, και επαγγελματιες, μην φοβαστε οτι θα σας φυγει πελατης.
οι πελατες μπορει να ψαχνουν φθηνα,αλλα πολλοι απο αυτους, φοβουνται το φθηνα. μπορει να ειστε ευχαρηστιμενοι πχ με 25 ευρω για μια συσκευη που κοστιχει 300.

ΑΛΛΆ:
1.ο πελατης αναρωτιεται ''σε μπακαλικο το πηγα;''
2. την στιγμη που εχετε στο εργαστηριο σας συσκευη αξιας 300 ευρω, και παιρνετε 25ευρω, υπολογιστε και μια στραβη στις 20 συσκευες, οπου θα αναγκαστειτε για δικο σας λαθος, να πληρωσετε για μια βλαβη (πχ σας ηρθε λαπτοπ με προβλημα στο dc jack, και καταλαθος σπασατε την οθονη)

προσεξτε: αλλο φθηνη επισκευη, και αλλο φθηνοδουλεια.

betacord85
31-05-16, 01:38
δεν υπαρχει επμενη φορα για τους τσαμπατζηδες πανε σε αλλον τεχνικο...εννοιτε οτι σε συσκευη που κανει 300 το πελτη τον προσεχω και φυσικα και εκεινος...λεμε για τους τσμαπτζηδες jake οι τσμαπτζηδες ειναι οι κλασικοι ξερολες...οπως ο αλλος σκαει μυτη με μια samsung στο χερι και μου λεει ειδα στο youtube οτι αλλαζουν τα καπασιτορς...δεν ξερω πραγματικα...δηλαδη η κουτοπονηρια παντου ομως

elektronio
31-05-16, 08:39
Το θέμα από τους τζαμπατζήδες ξέφυγε στην κοστολόγηση μιας επισκευής.
Το θέμα της κοστολόγησης είναι πολύ δύσκολο να καλουπωθεί και να βγει τιμοκατάλογος. Δεν έχουν όλοι οι τεχνικοί τις ίδιες παραμέτρους κόστους, την ίδια τεχνική κατάρτιση, την ίδια καθετοποίηση στις επισκευές, οπότε δεν μπορούν να έχουν και τις ίδιες χρεώσεις. Οι πελάτες φέρουν μεγάλο μέρος της ευθύνης, στην προσπάθεια να κάνουν οικονομική (ή τζάμπα) επισκευή πολλές φορές καταλήγουν να το πληρώνουν ακριβά.

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι το επάγγελμα του τεχνικού μαραζώνει και αργοπεθαίνει (το ανοίγω λίγο παραπάνω το θέμα). Ο λόγος είναι ότι οι πολυενθικές και η οικονομία γενικά πάει προς τις συσκευές μιας χρήσης. Οι τηλεοράσεις για παράδειγμα, πλέον εξελίσσονται με τέτοιο ρυθμό και οι παλιές απαξιώνονται τόσο γρήγορα που όταν σου χαλάσει η παλιά εκτός εγγύησης δεν αξίζει να την επισκευάσεις. Τα κινητά το ίδιο και οι λοιπές συσκευές πάνω κάτω το ίδιο. Ακόμη και σε μηχανήματα που αξίζει η επισκευή το πιο πιθανό είναι να γίνεται με αλλαγή πλακέτας δηλαδή ακόμα και από ένα αδαή περί τα ηλεκτρονικά.
Αν δεν ήταν η κρίση στην Ελλάδα να δώσει λίγη ώθηση στην επισκευή, λόγω έλλειψης για αντικατάσταση, θα ήταν ακόμη πιο περιορισμένος ο κλάδος.

'Όταν μπήκαμε στη σχολή ηλεκτρονικών πιστεύαμε ότι θα σπουδάσουμε το επάγγελμα του μέλλοντος. Τώρα πλέον πιστεύω ότι η ηλεκτρονική είναι το επάγγελμα του παρελθόντος με εξαίρεση το κομμάτι της σχεδίασης παραγωγής κυκλωμάτων ή συσκευών που ακόνη έχει μέλλον.

jakektm
31-05-16, 08:42
μπαμπη κανε το πιο απλο: πχ σου λεει ειδα οτι αλλαζουν τους πυκνωτες , το παιζει εξυπνος , οτι γνωριζει την βλαβη.
οκ, και εγω τους ξερω τους πυκνωτες φιλε πελατη, οποτε σε χρεωνω 20 ευρω για το ξεκουμπωμα,την αλλαγη,και το κουμπωμα.
το αν θα επισκευαστει η οχι δεν με ενδιαφερει, αφου σαν πελατης μου λες με λιγα λογια ''αλλαξε τους πυκνωτες'' και οχι ''εχει χαλασει, χρειαζεται επισκευη''

vasilllis
31-05-16, 09:12
Το καλυτερο παντως το ειπε ο Σακης.μπορει σαν τεχνικοι να ειστε/ειμαστε καλοι,στην ρητορικη πασχίζουμε.
Στα περισσότερα παντως εμεις τους μαθαινουμε τους πελατες να συμπεριφέρονται με αυτο τον τροπο.αν φοβασαι μην χασεις τον πελατη που απο 40€ σου δινει 20 και θελει να του την πας και σπιτι η καποιον που παιρνει την συσκευη και εξαφανιζεται, τι να πω .οπως καποιος ανεφερε ,στα μεγαλα πολυμαγαζα τετοιες μαγκιες δεν κανουν.

Dbnn
31-05-16, 09:28
δεν υπαρχει επμενη φορα για τους τσαμπατζηδες πανε σε αλλον τεχνικο...εννοιτε οτι σε συσκευη που κανει 300 το πελτη τον προσεχω και φυσικα και εκεινος...λεμε για τους τσμαπτζηδες jake οι τσμαπτζηδες ειναι οι κλασικοι ξερολες...οπως ο αλλος σκαει μυτη με μια samsung στο χερι και μου λεει ειδα στο youtube οτι αλλαζουν τα καπασιτορς...δεν ξερω πραγματικα...δηλαδη η κουτοπονηρια παντου ομως

Φτιαχτου καφε, δωστου τα "καπασιτορς" στο χερι και πες του να κατσει να τα αλλαξει.
Η τεχνη δεν πουλιεται τσαμπα μπαμπη.
Πουλησα και εγω πολυ φθηνα την τεχνη μου καποτε και το πληρωσα πολυ πιο ακριβα.
Προτιμησε να χασεις τον παπαρα με το 3δισκο philips παρα να τρεχεις και μα μην φτανεις γιατι με μαθηματικη ακριβεια αυτα τα μηχανηματα γυρνανε πισω και ακους την ατακα "μα πριν επαιζε το κασσετοφωνο στο τριδισκο και τωρα δεν παιζει, μου εφτιαξες το ενα και μου χαλασες το αλλο" και παει λεγοντας.
Τους "φθηνους" μαστορες κανεις δεν τους παιρνει στα σοβαρα. Οποιος ειναι πιασοκωλης επιβιωνει.
Ειναι το DNA του Ελληνα αυτο. Ειδικα σε τετοια επαγγελματα.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
31-05-16, 09:30
τετιες μαγκιες δεν κανουν γιατι 1 οι υπαλιλοι εχουν σπουδασει μαρκετινκ και ισως ψυχολογια , 2 τετιες περιπτοσεις εχουν προβλευθει.. 3 σωματια απορω τι τα χρειαζωμαστε ΟΥΣΤ

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
31-05-16, 09:32
Α 4 τον ασκο ανοιξε και η κριση ετσι? σε ολους τους κλαδους.

johnpats
31-05-16, 09:38
Παιδια με την παραλαβή της χαλασμένης συσκευής προς επισκευη ,εκδίδετε παραστατικο δελτιο προς επισκευη που να αναγραφει κατω &#180;&#180;κοστος ελεγχου ταδε ευρώ&#180;&#180;,αν δεν αποδεχτείτε το κόστος επισκευής ,για να παραλάβετε την συσκευή πληρώνετε το κόστος ελέγχου.
Επίσης μετα το περας τριμήνου ,αν δεν παραληφθεί η συσκευή τότε καταστρέφεται.
Τον βαζετε να υπογραψει και ειστε νομικα καλυμμενοι.
Επισης τις συσκευες τις εχετε σε ενα δωματιακι ,και δεν τις εμφανίζετε πριν πληρώσει.
Αν σας πει θα σας φερω τα λεφτα τελος του μηνα ,του λετε οκ μολις τα φερεις ,παραλαμβάνεις και την συσκευή.
Επίσης πρέπει να ειστε σε θέση να παρέχετε καποιου είδους εγγύηση καλής λειτουργίας πχ 2 μηνο.
Αυτο έκανε το προηγούμενο αφεντικό μου και δεν φεσώθηκε ποτέ.
Ισα ισα του εμειναν και αρκετες συσκευες για ανταλλακτικα.
Και κανενας δεν μπορούσε να πει τιποτα....εφ οσον ειχε τα χαρτια στο χερι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

katmadas
31-05-16, 09:42
Ναι οντως τελευταια γινεται χαμος.
Και σε μενα τα ιδια.
Μετα τις πρωτες τογκες ρωταω το απλο:

Εχεις διαθεση να μου δωσεις το ταδε ποσο αν επισκευαστει η συσκευη?
Προχωρας μονο αν συμφωνει....

Μετα απο πολλες συσκευες εχεις και μια πειρα για ενα κοστος και εσυ....Το φουσκωνεις και λιγο σε περιπτωση που κατι παει στραβα και κρατας μετα λιγοτερα αν ολα πανε κατευχην.

Πριν 2 βδομαδες αληθεια εναν τον εβρησα κιολας και τον εδιωξα.
Εχθες ηρθε και μου ειπε τελικα να κανω την συσκευη του παρολο που τον ειπα και αντε γαμησου και φυγε.....

vasilllis
31-05-16, 10:21
Φαινεται πηγε γα.....κε και καθαρισε το μυαλο!!!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
31-05-16, 10:29
κλεω απο τα γελια :lool:

Dbnn
31-05-16, 10:38
Φαινεται πηγε γα.....κε και καθαρισε το μυαλο!!!
Πες το ψεμματα....
Μεγαλο θεμα εθιξες!!
Για αυτο εχει σαλταρει ο κοσμος. Χαχαχα

Fixxxer
31-05-16, 13:10
Με αφορμη το ποστ του Μπαμπη που διαβασα οταν πεταξε την tv...

Στα φοιτητικα μου χρονια ειχα μια crt Philips ωσπου μια μερα δεν ανοιγε και ειπα να την παω στην ηλεκτρονικη ανακυκλωση, ρωταω στον Δημο που ειναι και μου λεει ειναι ενας μεγαλος καδος στην ταδε περιοχη, παιρνω την crt, παω, πουθενα ο καδος (Ελλαδαρα), την γυριζω σπιτι, σκεφτομουν να την φτιαξω ή να παω μια καινουρια led που δεν θα πιανει και χωρο, φυσικα υπερισχυσε το δευτερο οποτε και κατεβαινω να την αφησω στον καδο, μεχρι να ανεβαινω στο σπιτι να βγω στο μπαλκονι να δω (o καδος στα 20 μετρα αποσταση) πουθενα η crt...:lool:

Panoss
31-05-16, 13:13
Άρα έχουμε την ταχύτερη ανακύκλωση παγκοσμίως :lool:, οπότε αυτό:

πουθενα ο καδος (Ελλαδαρα)
πάρτο πίσω!

navar
31-05-16, 13:45
το παθαίνω και εγω με τον απέναντι κάδο του μαγαζιού !!!!
καταπίνει αρχαία PC και κάθε λογίς μεταλικό αντικειμενο σε κλάσματα του δευτερολέπτου !!!!
σαν να περιμένει κάποιος για διαλογή , βέβαια να πώ και εγώ την αλήθεια έκανα διαλογή μια απίστευτη καρέκλα γραφείου με ρυθμιζόμενο ύψος/πλάτη κλπ κλπ που απλά ήθελε βίδωμα !!!!

klik
31-05-16, 15:09
Αυτό με τους κάδους έχει πλάκα. Πήγα 4-5 φορές ΙΚΕΑ και ΛΕΡΟΥ μόνο για την ανακυκλωση.
Έχω αποκτήσει 2 mustek ups, 1 tv 22'', 3 οθόνες 17'', 1 laptop, φορτιστές διάφορους για κινητά-laptop, 1 lexmark διπλης οψης laser...

Panoss
31-05-16, 16:36
Πώς τα απέκτησες; Απαγορεύεται να πάρεις αντικείμενα απο την ανακύκλωση, τους κάδους τους παρακολουθούν άτομα απ' το προσωπικό που είναι κοντά, π.χ οι πληροφορίες ή κάποιο ταμείο ή κάποιος σεκιουριτάς.
Εγώ πήγα να πάρω ένα ραδιοφωνάκι από το Σκλαβενίτη Νέας Φιλαδέλφειας και μου 'πε μια κοπέλα 'απαγορεύεται'.
Το 'κανα και γρήγορα γι αυτό το λόγο, αλλά δεν έπιασε.

Sakan89
31-05-16, 16:53
Γενικά απαγορεύεται να πάρεις πράγματα τα οποία είναι για ανακύκλωση αλλά που και πως θα τύχεις . Εγώ πάντως στο ΑΤΕΙΘ παλιά έβγαζαν πράγματα για πέταμα έτσι φόρα παρτίδα , το τι ups και τροφοδοτικά έχω μαζέψει δεν λέγεται , τα περισσότερα απο τα ups θέλανε αλλαγή μπαταρίας και επειδή πως θα γινόταν αυτό ήταν πολύ δύσκολο για το ΑΤΕΙΘ :lool: , ξανάμανα διαγωνισμό να πάρουν καινούργια κάθε φορά το ίδιο , μετά τους έπιασε ο πόνος για την ανακύκλωση και τα έβαζαν μέσα σε χώρο όπου δεν είχε κανείς πρόσβαση .

Fire Doger
31-05-16, 18:37
μετά τους έπιασε ο πόνος για την ανακύκλωση και τα έβαζαν μέσα σε χώρο όπου δεν είχε κανείς πρόσβαση .
ΕΕ??? Πριν μερικούς μήνες κάθε 50 μέτρα είχε πεταμένες εξωτερικές μονάδες Air Condition:001_tt2: Χαζεύαμε μία και περνάει ένας καθηγητής και μας λέει παιδιά αν θέλετε κάτι παρτε την όπως είναι, τζάμπα για πέταμα θα πάει.
Στα καταστήματά σας δεν μπορείτε να βάλετε κάδους ανακύκλωσης συσκευών?

leosedf
31-05-16, 18:40
Παλιότερα στα κινητά εκτός από δελτίο ποσοτικής παραλαβής από πελάτη λιανικής είχα και φόρμα που συμπλήρωνε με όλες τις λεπτομέρειες της βλάβης και αξεσουάρ, ανέφερε και τους 2 μήνες και υπέγραφε με όνομα και υπογραφή. Αυτά των εταιριών είχαν δελτίο αποστολής.

Και άστους να κουρεύονται.


Βέβαια πέτυχα εποχές που ο κόσμος το έπαιζε άπλα και 300-400 ευρώ τηλέφωνο πχ. ήθελε 20 για επισκευή προτίμησε να πάρει καινούριο (ναι μου χει τύχει πολλές φορές).

street
31-05-16, 20:13
περιστατικο προ προηγουμενού μηνα αρχες ... με τριψηφιο ποσο εγκατασταση συναγερμου σε αποθηκη υφασματων πολυ μεγαλης αξιας στο κεντρο , , ηρθε παρηγγειλε ολα καλα , οταν ηραθαν τα υλικα αρχισε να κανει κατι χουνερια του στυλ 380 τα υλικα να σε δωσω 250 για αρχη χωρις να τα παρω οκ και εγω το περασα στο ντουκου , σημειωτεων δεν τοv περασα εγω ενω εχω κανει και μια αυτοψια χωρου , βαζω ενα εγκαταστατη φιλο μου και συνεργατη που εμπιστευομαι με κλειστα ματια μιας και ηθελε μεροκαματο να παει να τον περασει , τον πρασε ολα κομπλε ... και τελος .... τελος ? αμ δε ... και εδω ξεκιναει η ζωνη του λυκοφωτος , να τον παιρνει τηλεφωνα μερα νυχτα για το παραμικρο στην δευτερη επισκεψη ο συναγερμος τερμα σκαλισμενος ! στην επομενη και ευτυχως του λεω κλειδωσε τον συναγερμο με κωδικο εγκαταστατη .. ηταν ανοιχτη η μοναδα , επισκεψεις που δεν χρεωνονταν , περνανε κανα δυο μερες , ερχεται στο μαγαζι και μου λεει θελει να βαλει παγιδες στα κεπεγκια ... οκ λεω 54 κανουν με λεει παραγγειλε τες και πες τον θανο να ερθει να τα τοποθετησει και θα του τα πληρωσω ολα μαζι , παει εκει τοποθετει και του λεει στο τελος παρε 60 και τα υπολοιπα (50) απ τον μητσο ! κανει μια ψιλοφασαρια εκει και πρε ακομα 10 , μετα απο δυο μερες ερχεται στο μαγαζι και τι με λεει , θα με δωσεις δυο παταριες 2032 για τα τηλεχειριστηρια να εχω , ετοιμος 1,60 λεω και παει να φυγει και με λεει εχω συνεννοηθει με τον θανο θα στα δωσει εκεινος !! εγω του λεω δεν συνεννοηθηκα με κανεναν , αρχισε κλαιγοτανε του στυλ σας εδωσα τοσα λεφτα και δεν με δινεις για 1,6 και του λεω ρε μεγαλε αν ειναι να σωθες με 1.6 στς χαριζω τα σαραντα ευρο που ειναι ? με αφηνει δυο ευρω ο χουβαρντας και φευγει και καλα τσατισμενος ... τελειωνει ο μηνας και παιρνοντας τηλ τον θανο καθε μερα για διαφορα .. ερχεται μετα απο καμια βδομαδα και με ζηταει το εγχειριδιο του εγκαταστατη ενω του το ειχαμε δωσει απο εξαρχης ! και να λεει βρηκα φθηνοτερο εγκαταστατη ηλεκτρονικο και μιλαμε ο ανθρωπος βαρουσε ντελιριο !!! με ηρθε να τ μπουκετιασω κανονικα ...
ερχεται στις αρχες του προηγουμενού μηνα και με λεει πρεπει να ερθεις να δεις , οκ λεω 10 ευρω μιας και ειμαστε κοντα , δεν θα χρεωνα κατι και φυσικα ακομα ψαχνω τα 10 , και παω εκει ρε παιδια και αν εχεις τον θεο σου τα καλωδια στον πινακα στ κλεμες ηταν κομενα με κοφτακι .... σε περασιες ξηλωσαν και κατι καπακια απο καναλια που αγνοουνται ...στα ρανταρ κομενα νε κοφτακι !! 250 λεω για αρχη προκαταβολικα , την προηγουμενη βδομαδα περασε και με λεει να σε δωσω 100 να το ξεκινησουμε σιγα σιγα ? δωσε λεω 300 και να το ξεκινησουμε σιγα σιγα απ την αρχη , για την ιστορια ο συναγερμος ειναι crow runner

street
31-05-16, 20:52
η επομενη ιστορια ειναι παλι μες τον μηνα και ιστορια για ενα ταλιρο ( 5ε ) απο ανθρωπο που ηταν να γινει σε ενα κομα που ουτε καν θυμαμαι πιο ειναι και τι πραγμα θα εκανε εκει μεσα αλλα θα σας την πω αυριο με το 24% φαπα περιπου τετοια ωρα :biggrin:

Dbnn
31-05-16, 21:43
Πώς τα απέκτησες; Απαγορεύεται να πάρεις αντικείμενα απο την ανακύκλωση, τους κάδους τους παρακολουθούν άτομα απ' το προσωπικό που είναι κοντά, π.χ οι πληροφορίες ή κάποιο ταμείο ή κάποιος σεκιουριτάς.
Εγώ πήγα να πάρω ένα ραδιοφωνάκι από το Σκλαβενίτη Νέας Φιλαδέλφειας και μου 'πε μια κοπέλα 'απαγορεύεται'.
Το 'κανα και γρήγορα γι αυτό το λόγο, αλλά δεν έπιασε.

Για ζήτα της τον νόμο εγγράφως που αναφέρει ότι απαγορεύεται και τα ξαναλέμε.
Κανείς δεν έχει δικαίωμα να σου πεί τίποτα. Ούτε η ίδια η αστυνομία μπορεί να σε πειράξει.
Δεν κλέβεις κάτι, παίρνεις κάτι που κάποιος το πέταξε.
Αλλά "απαγορεύεται" γιατί στη διαλογή στο Κορωπί που πάνε για ανακύκλωση θα μείνουν οι μάγκες στο μοναστηράκι απο υλικό..... Το πιασες? :wiink:

klik
31-05-16, 22:22
Για ζήτα της τον νόμο εγγράφως που αναφέρει ότι απαγορεύεται και τα ξαναλέμε....
Σωστά, εμένα πήγε η πιτσιρίκα στο Λερου να μου πει απαγορεύεται και της ζητάω το νόμο. Είναι εμπόρευμα; Όχι. Είναι κλοπή; Φυσικά όχι.
Της εξήγησα ότι για ανακύκλωση θα πάνε και καταλήξαμε να ρώταει και αυτή για χαλασμένες συσκευές της. :wiink:

Υπάρχει πάντως οδηγία της εταιρίας ανακύκλωσης, να είναι ο κάδος σε χώρο που δεν επιτρέπετε η αφαίρεση αντικειμένων από αυτόν, αλλά αυτό έχει τη λογική να μην δημιουργηθεί εστία μόλυνσης (μήπως δεν ανακυκλωθεί και πεταχτεί αλλού).

navar
31-05-16, 22:22
μα καλα ρε Μήτσο 1.60 δυο μπαταρίες cr2032 , στο κόστος πουλάς ;;;;

andreasmon
31-05-16, 22:23
ρε παιδιά παρακολουθώ αυτήν την συζήτηση με ενδιαφέρον και συμφωνώ με αυτά που γράφεται και με αυτά που ακούτε από τους ''κακούς'' και ''τζαμπατζήδες'' πελάτες.

Αλλά έχω μια ερώτηση.Πόσο πρέπει να χρεώνεται σήμερα η μια ώρα (πραγματικής ασχολίας) του τεχνικού;Είτε τεχνικός είναι αυτός που επισκευάζει έναν υπολογιστή, είτε αυτός που ψάχνει να βρει μια βλάβη σε έναν ενισχυτή ή μια τηλεόραση είτε σε μία ηλεκτρική συσκευή,ανεξάρτητα από το κόστος του/των ανταλλακτικών.

Θα σας πω και εγώ μια εμπειρία μου από τζαμπατζή και ''μάγκα'' Λυκειάρχη. Εώς το 2002 δούλευα ως τεχνικός φωτοτυπικών μηχανημάτων.Δουλειά υπήρχε άφθονη, λεφτά υπήρχαν ακόμα.Όταν τέτοιο περίπου καιρό άρχιζαν οι Πανελλήνιες μας φώναζαν όλα τα εξεταστικά κέντρα,γυμνάσια και λύκεια να πάμε γρήγορα για προληπτική συντήρηση,ακόμα και για γενικό σέρβις των φωτοτυπικών μηχανημάτων τους αν χρειάζονταν.Τότε χρεώναμε την ώρα του τεχνικού (από μισάωρο εώς μία ώρα παραμονής) 60 ευρώ παρακαλώ.Οι περισσότεροι τα δίνανε.Δίνει βλάβη για φωτοτυπικό,λύκειο από Πύργο.Του ζητάει η κοπέλα στο γραφείο τον κωδικό που βγάζει το φωτοτυπικό, ώστε να πάρει ο τεχνικός τα ανάλογα ανταλλακτικά για να μην ξαναπάει δεύτερη φορά Πύργο και ο Λυκειάρχης τις βάζει τις φωνές και τις κατσάδες.Αν ξέραμε από αυτά θα το φτιάχναμε μόνοι μας και δεν θα σας φωνάζουμε,της απαντάει και της το κλείνει.

Τέλος πάντων,φορτώνω όλη την αποθήκη από ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο φωτοτυπικό και ξεκινάω από Πάτρα για Πύργο για επισκευές σε αυτό το λύκειο και σε άλλα τις γύρω περιοχής.Επισκευάζω το συγκεκριμένο και σιγά σιγά με πηγαίνουν και σε άλλα φωτοτυπικά στο συγκεκριμένο λύκειο για απλό καθαρισμό σε δύο-συντήρηση και σε άλλα δύο για διόρθωση βλάβης με ένδειξη κωδικού, που τα είχε θέσει εκτός λειτουργίας.Συνολικά συντηρώ επισκευάζω 5 φωτοτυπικά.

Και έρχεται η ώρα να πληρωθώ ανταλλακτικά και εργασία.Πετυχαίνω τον λυκειάρχη στην αίθουσα των καθηγητών,με πάρα πολλούς καθηγητές μέσα.Του δίνω τα τιμολόγια, αφού έχει ελέγξει την εργασία μου και μου λέει ότι είμαι ωραίος.Με το που βλέπει το τιμολόγιο της εργασίας, μου βάζει τις φωνές μπροστά στους καθηγητές και μου φωνάζει <<Μας έχετε γαμ..σει εσείς οι τεχνικοί>>καθαρά και δυνατά.Πρώτη επίσκεψη μου στο συγκεκριμένο λύκειο,δεν τον ήξερα καν από πριν!!!Κράταγα το μαγνητικό κατσαβίδι και παραλίγο να τον κατσαβιδιάσω..από τα νεύρα μου...με ότι σημαίνει αυτό...Όρμησαν οι καθηγητές και μας χώρισαν και προσπάθησαν να μας ηρεμήσουν..Όταν του έδειξα το τιμοκατάλογο με χρεώσεις της εταιρείας(εγώ υπάλληλος ήμουνα,όχι αφεντικό),του έδειξα πόσο πάει η ώρα εκτός έδρας,ότι κάθισα εκεί σχεδόν 5,5 ώρες + 2 να πάω και να επιστρέψω.Επίσης ότι με ανάγκασε να κουβαλήσω ολόκληρη αποθήκη από ανταλλακτικά,γιατί δεν ήθελε να πει στο τηλέφωνο τον κωδικό 102 και ότι έφτιαξα 5 φωτοτυπικά ενώ με είχε καλέσει για 1,μου ζήτησε συγνώμη και ήθελε να μου δώσει και 5000 δραχμές μπουρ-μπουάρ τότε.Η χρέωση της εργασίας ήταν στο 65 τοις 100 αυτής που θα τον χρέωνα βάσει καταλόγου(είχαμε το δικαίωμα από το αφεντικό στον ίδιο πελάτη για πολλά μηχανήματα,να τον χρεώσουμε λιγότερα άσχετα από κατάλογο της εταιρείας).

Γιατί τα γράφω όλα αυτά και σας κουράζω.Όπως μας έλεγαν και τα αφεντικά μας,αλλά και στα σεμινάρια που πηγαίναμε,η δουλειά μας είναι ο καθρέπτης μάς.Πρώτον εγώ σε κάθε πελάτη έπρεπε να αποδείξω ότι είμαι τεχνικός, επισκευάζοντας το φωτοτυπικό για να με σεβαστεί ο πελάτης.Δεύτερον θα τον σεβαστώ και εγώ εφόσον με σέβεται και αυτός και τρίτον φεύγοντας εγώ έπρεπε να αφήσω τόσο το φωτοτυπικό όσο και τον γύρω από αυτό χώρο σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι το βρήκα!!!Καθαρίζαμε και τρίβαμε μέχρι και τα εξωτερικά πλαστικά καπάκια με άζαξ, ακόμα και το πάτωμα άμα είχε πέσει καταλάθος γραφίτης.Πολλές φορές άλλαζε χρώμα το φωτοτυπικό εξωτερικά μετά τον καθαρισμό από την σκόνη το γραφίτη κτλ που είχαν κολλήσει πάνω του!!!Αυτό μέτραγε για τον πελάτη όταν το έβλεπε....Εδώ συμφωνώ απόλυτα με τον Σάκη.

Επίσης ότι ανά τρίμηνο ή εξάμηνο,ανάλογα με την χρήση έπρεπε να μας φωνάζει για έναν προληπτικό έλεγχο ή συντήρηση αν χρειάζεται,ώστε να προλάβουμε μια φθορά ή μια βλάβη από μη συντήρηση ή καθαρισμό του μηχανήματος,Και όχι να μας καλούν όταν το αντίγραφο είναι κατάμαυρο ή σπάσει το γρανάζι και τα κουρέψει όλα,ενώ εδώ και καιρό τον προειδοποιούσε κάνοντας θόρυβο ή καθυστερούσε στην κίνηση ή την ταχύτητα της φωτοτυπίας.

Τέλος άν έκανε παράπονα για την χρέωση της εργασίας, του λέγαμε ότι μας πληρώνει για να υπάρχουμε!! ότι μέσα στην εργατοώρα είναι και τα ακριβά σε κόστος επιμόρφωσης σεμινάρια που παρακολουθούμε συχνά, για να μπορούμε να επισκευάζουμε και να συντηρούμε τα φωτοτυπικά,το κόστος της αποθήκης για έχουμε σε επάρκεια τα βασικά ανταλλακτικά,ώστε να αποκαταστούμε τις βλάβες γρήγορα και να μην περιμένουμε τα ανταλλακτικά να έρθουν από Ολλανδία!!Οι περισσότεροι όταν τους τα εξηγούσαμε ήρεμα και ωραία αυτά καταλάβαιναν..

Το καλό ήταν ότι και τα αφεντικά μου ξεκίνησαν και αυτοί ως υπάλληλοι-τεχνικοί φωτοτυπικών και ήξεραν τι τραβάγαμε όταν δίναμε το τιμολόγιο με την χρέωση εργασίας...


γι αυτό ρωτάω πόσο πάει η εργατοώρα του τεχνικού,κάτι η κρίση,κάτι ότι συμφέρει πολλές φορές να πάρει καινούριο,παρά να επισκευάσει το παλιό,θα έχει ως αποτέλεσμα να συμπιέσει το κόστος της εργατο-ώρας.

picdev
31-05-16, 23:03
Ανδρέα ξεχνάς ότι είχες κάποια πολύ σημαντικά πλεονέκτημα ,
1) επισκεύαζες μόνο φωτοτυπικά
2) δούλευες σε εταιρεία και είχες στοκ ανταλακτικά
3) τα φωτοτυπικά κόστιζαν χιλιάδες ευρώ και ήταν επαγγελματικά μηχανήματα και όχι οικιακά
4)Αλλαζες πλακέτες
αρα κατά 95% τα επισκεύαζες όλα και η επισκευή ήταν συμφέρουσα

andreasmon
31-05-16, 23:18
4)Αλλαζες πλακέτες
αρα κατά 95% τα επισκεύαζες όλα και η επισκευή ήταν συμφέρουσα

δεν αλλάζαμε πάντα πλακέτες.Π.χ σε κάποια παλιά ricoh 4490 αν θυμάμαι καλά για να αλλάξεις ένα γρανάζι,ήταν πίσω πίσω, έπρεπε να λύσεις 3 σειρές αλυσίδες που οδηγούσαν ανάλογα γρανάζια,σχεδόν όλο το μηχάνημα για να αντικαταστήσεις ένα γρανάζι κόστους 35 δραχμών.

Γέμιζες έναν πάγκο εξαρτήματα,χωρίς service manual δεν υπήρχε περίπτωση να το ξαναδέσεις,αν δεν το χες ξανασυναντήσει..Και τις μονάδες τότε τις λύναμε και τις επισκευάζαμε σε επίπεδο εξαρτήματος ειδικά τις μηχανικές developer unit,drum unit,μονάδα φούρνου,document feeder,διπλή όψη,sorter και γενικά ότι είχε κίνηση,γρανάζια,clutch(μοτέρ με συμπλέκτη).

Τώρα ισχύει αυτό που λες.Πρώην συνάδελφος μου που τώρα είναι αφεντικό,μου είπε ότι τελευταία αλλάζουν ολόκληρη την μονάδα,πιο γρήγορα,λιγότερο κόστος και σχεδόν καθόλου μουντζούρα σε σχέση με πριν.

betacord85
01-06-16, 01:14
καλησπερα στην παρεα απο τις εξωτικες μπραχαμες!καθε μερα βλεπω ολο και ποιο κουλα στην δουλεια...δεν ξερω την κατασταση στην ελλαδα πραγματικα...ειναι τσιγκουνηδες δεν εχουν λεφτα?και που στον π@υτσο μπυ ερχονται ολοι στο μαγαζι στην πενα με ακριβα κινητα και αυτοκινητα ακριβα?μηπως εχουν καταλαβει οτι ειμαι ψυχοπονιαρης και σου λεει κατσε να την παω σε εκεινον τον χαζουλη να του πεταξω και ενα παραμυθι για να μου την φτιαξει σε χαμηλη τιμη?παντως και σε ξενα φορουμ που μιλαω τετοια κατασταση δεν υπαρχει...πληρωνουν στην ωρα τους και ειναι ευχαριστημενοι...και φυσικα κανουν ανακατασκευη σε παλιες συσκευες και δεν τις σνομπαρουν οπως οι ελληνες...

Panoss
01-06-16, 10:12
και φυσικα κανουν ανακατασκευη σε παλιες συσκευες και δεν τις σνομπαρουν οπως οι ελληνες...
Αυτό δεν ισχύει.
Σκέψου πόσο πιο ακριβή είναι η εργατοώρα π.χ στη Γερμανία ή στην Αγγλία.
Με την καμία δεν συμφέρει η επισκευή.
Εκτός αν την κάνει ο καταναλωτής μόνος του.
Ο κανόνας είναι μόλις χαλάσει -> αντικατάσταση.
Εκτός αν μιλάμε για πολύ ακριβή συσκευή.

Επίσης, η επισκευή από τον ίδιο τον καταναλωτή με οδηγίες απ' το youtube είναι αρκετά συνηθισμένη (http://www.consumerreports.org/cro/magazine/2014/02/repair-or-replace/index.htm):

Another way to save on repairs is to do them yourself, as did 31 percent of those surveyed whose products weren’t covered by warranty. The prevalence of how-to videos on YouTube and other sitesβ€”such asRepairClinic.com (http://www.repairclinic.com/)

tsimpidas
01-06-16, 10:30
.

Αλλά έχω μια ερώτηση.Πόσο πρέπει να χρεώνεται σήμερα η μια ώρα (πραγματικής ασχολίας) του τεχνικού;Είτε τεχνικός είναι αυτός που επισκευάζει έναν υπολογιστή, είτε αυτός που ψάχνει να βρει μια βλάβη σε έναν ενισχυτή ή μια τηλεόραση είτε σε μία ηλεκτρική συσκευή,ανεξάρτητα από το κόστος του/των ανταλλακτικών.

γι αυτό ρωτάω πόσο πάει η εργατοώρα του τεχνικού,κάτι η κρίση,κάτι ότι συμφέρει πολλές φορές να πάρει καινούριο,παρά να επισκευάσει το παλιό,θα έχει ως αποτέλεσμα να συμπιέσει το κόστος της εργατο-ώρας.


οι εργατοώρα ειναι για άλλες χώρες,, εδώ η ''κουτραδα'' ισχύει.

[κουτραδα= εξ αρχης χρέωση με την διάγνωση,],

στην κουτραδα οι αρχάριοι την πατάνε
ενω οι τεχνίτες μπορούν και δίνουν χαμηλές τιμες και συνάμα να βγάζουν κέρδος λόγο εμπειρίας και γνώσεων.

είναι όπως στις αντιπροσωπιες αυτοκίνητων που χρεωνουν εργατοωρα για να εκπεδευονται οι νέοι με τα λευτα των πελατών

ενω στα εξω συνεργεία ξέρεις εξ αρχής πόσα θα πληρώσεις.


εγω προσωπικά οποιος δεν ξερει να μου πει ποσο κοστίζει μια επισκευή και λεει ''θα σου πω μετα'' φεύγω και ψάχνω για κανα μάστορα της προκοπής.

aktis
01-06-16, 13:01
οι εργατοώρα ειναι για άλλες χώρες,, εδώ η ''κουτραδα'' ισχύει.

[κουτραδα= εξ αρχης χρέωση με την διάγνωση,],

στην κουτραδα οι αρχάριοι την πατάνε
ενω οι τεχνίτες μπορούν και δίνουν χαμηλές τιμες και συνάμα να βγάζουν κέρδος λόγο εμπειρίας και γνώσεων.

είναι όπως στις αντιπροσωπιες αυτοκίνητων που χρεωνουν εργατοωρα για να εκπεδευονται οι νέοι με τα λευτα των πελατών

ενω στα εξω συνεργεία ξέρεις εξ αρχής πόσα θα πληρώσεις.

.

Κανονικά άμα δεις το βιβλίο service ενός αυτοκινήτου , πρίν το πάρεις , σου λέει τις εργασίες που απαιτούνται κάθε τόσο και πόσες εργατοώρες αντιστοιχούν σε κάθε μία .
Άρα υπάρχει άμεση σχέση ώρας και αμοιβής , και είτε με αποκοπή είτε με την ωρα σου πει κάποιος την αμοιβή είναι θεωρητικά το ίδιο . Στην πράξη όμως μπορεί ένας κακός τεχνίτης
να χρεώσει παραπάνω ώρες από το ""κανονικό ""

Οσο για τις επαγγελματικές συντηρήσεις , υπάρχουν συμβόλαια συντηρησης ( πχ με τον αριθμό των σελίδων σε ενα φωτοτυπικό ) οπότε πάλι από την αρχή
ξέρει κάποιος ποιο θα είναι το ανώτερο κόστος συντήρησης

Εχει γεμίσει η αγορά με ένα συγκεκριμένο refurbished laser εκτυπωτή διπλής όψης στα 40 ευρω ( και με refurbished laptop kai δεσκτοπ ) .
Γιατί ; Γιατι τέλειωσαν τα συμβόλαια συντήρησης στην Γερμανία πχ για τον συγκεκριμένο ,
και σου λένε ( στις τραπεζες κλπ ) , στο συντηρούσαμε τόσα χρόνια ,μέχρι δω , δώσε κάτι παραπάνω τώρα που γέρασε να πάρεις το καινούριο μοντέλο ....

Με ενα φυσηματακι το ξαναπουλάνε στα 40 ευρω και είναι όλοι ευχαριστημένοι , και η αντιπροσωπεία κάνει νεα συμβόλαια συντήρησης και πουλάει και καινούριο εξοπλισμό
και οι "φτωχοί " παίρνουν καλά μηχανήματα κοψοχρονιά και οι τράπεζες εχουν καινούριο εξοπλισμό

υ/γ περι ανακύκλωσης
Σε μια πολυεθνική εδώ , τους παλιούς υπολογιστές , αντί να τους δώσουν απο την αρχή σε κανα σχολείο , τους κρατούσαν σε κάποιο ακάλυπτο χώρο για 5 χρόνια για να μη τους πει τίποτα η εφορία για τα πάγια ...
και μετά τους πηγαίναν για απόσυρση .. αφου ειχαν σκουριασει ... )

vasilllis
01-06-16, 14:52
Σχετικα με την τιμη εργατοωρας εξαρτωνται πολλα.
1) η εταιρεια εχει να πληρωσει,το υπαλληλο,το αφεντικο,την γραμματεα και τον λογιστη και βεβαια τον μικρο για τις πληρωμες.Ολοι αυτοι θα χρειαστουν για μια ΜΟΝΟ συσγκεκριμενη δουλεια.
2)Εχει υποτιθεται στοκ αν ειναι αντιπροσωπεια,Αλλιως δεν βγαινει ουτε καν για τα αναλωσιμα.
3) Εξαρταται αν η εργασια βρισκεται στο χωρο εργασιας του τεχνιτη(συνεργειο,γραφειο,εργαστηριο) η πρεπει να μεταβει σε εναν συγκεκριμενο χωρο σ,συγκεκριμενη ωρα κλπ.οποτε πρεπει να υπολογισει και μεταφορικα.

Φτασαμε λοιπον σημερα να χρεωνει παρ.υπηρεσιων με αποδειξη 15€/ωρα(+φπα) εντος αττικης,χωρις μεταφορικα .Φανταζεστε οτι βγαινει?
ακομα και 30€/ωρα ειναι λιγα για ενα τεχνικο ,μην βαλω που σε ορισμενες εργασιες ο Νομος υποχρεωνει και βοηθο.

andreasmon
01-06-16, 16:38
Σχετικα με την τιμη εργατοωρας εξαρτωνται πολλα.
1) η εταιρεια εχει να πληρωσει,το υπαλληλο,το αφεντικο,την γραμματεα και τον λογιστη και βεβαια τον μικρο για τις πληρωμες.Ολοι αυτοι θα χρειαστουν για μια ΜΟΝΟ συσγκεκριμενη δουλεια.
2)Εχει υποτιθεται στοκ αν ειναι αντιπροσωπεια,Αλλιως δεν βγαινει ουτε καν για τα αναλωσιμα.
3) Εξαρταται αν η εργασια βρισκεται στο χωρο εργασιας του τεχνιτη(συνεργειο,γραφειο,εργαστηριο) η πρεπει να μεταβει σε εναν συγκεκριμενο χωρο σ,συγκεκριμενη ωρα κλπ.οποτε πρεπει να υπολογισει και μεταφορικα.

Φτασαμε λοιπον σημερα να χρεωνει παρ.υπηρεσιων με αποδειξη 15€/ωρα(+φπα) εντος αττικης,χωρις μεταφορικα .Φανταζεστε οτι βγαινει?
ακομα και 30€/ωρα ειναι λιγα για ενα τεχνικο ,μην βαλω που σε ορισμενες εργασιες ο Νομος υποχρεωνει και βοηθο.

γι αυτό ρωτάω,γιατί αν η ώρα τώρα χρεώνεται με απόδειξη 15€/ώρα(+φπα) ή και 30€/ώρα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΑΤΑ ΜΕ,+ αυξήσεις σε φπα,τέβε,εφορία,βενζίνη,νοίκι-ένφια,φόρο εισοδήματος,φπα αναλωσίμων,συντήρηση-σέρβις αυτοκινήτου μεταφοράς,φέσια,κρίση από τα μνημόνια κτλ καταλαβαίνω που έχει φτάσει η δουλειά του τεχνικού,για να βγάλει ένα υγιές μεροκάματο,και τι πρέπει να τραβήξει,μάλλον τα πάνδεινα για βγάλει τα προς το ζειν.Κρίμα πολύ κρίμα.

andreasmon
01-06-16, 16:42
Εχει γεμίσει η αγορά με ένα συγκεκριμένο refurbished laser εκτυπωτή διπλής όψης στα 40 ευρω ( και με refurbished laptop kai δεσκτοπ ) .


για πιο μοντέλα μιλάς; Ειδικά για τον refurbished laser εκτυπωτή διπλής όψης στα 40 ευρω.

vasilllis
01-06-16, 17:12
γι αυτό ρωτάω,γιατί αν η ώρα τώρα χρεώνεται με απόδειξη 15€/ώρα(+φπα) ή και 30€/ώρα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΑΤΑ ΜΕ,+ αυξήσεις σε φπα,τέβε,εφορία,βενζίνη,νοίκι-ένφια,φόρο εισοδήματος,φπα αναλωσίμων,συντήρηση-σέρβις αυτοκινήτου μεταφοράς,φέσια,κρίση από τα μνημόνια κτλ καταλαβαίνω που έχει φτάσει η δουλειά του τεχνικού,για να βγάλει ένα υγιές μεροκάματο,και τι πρέπει να τραβήξει,μάλλον τα πάνδεινα για βγάλει τα προς το ζειν.Κρίμα πολύ κρίμα.
Ενταξει 30€ ειναι πολυ καλα σημερα ακομα και για εταιρια.

klik
01-06-16, 20:30
Ενταξει 30€ ειναι πολυ καλα σημερα ακομα και για εταιρια. για ατομική εταιρία ίσως. Αν έχεις υπάλληλο τεχνικό και δεν δουλεύει για ένα κομμάτι ψωμί, δεν φτάνει.

vasilllis
01-06-16, 23:29
Εννοειται δεν συζηταμε για ενα κομματι ψωμι.Για εταιρεια ειναι οριακα χαμηλα,προυποθετει να εχει 3-4 τεχνικους να της φερνει 3-4 30€ την ωρα.Πλεον εχον φτασει αντιπροσωπειες κολλοσοι και παιρνουν 60€ και 40€ τον βοηθο.Για αυτο ανεφερα τα 30€

chip
01-06-16, 23:38
το μυαλό μου πάει σε έναν refurbished εκτυπωτή με πανάκριβο τόνερ ακόμα και στην επαναγέμμιση αφού μόνο το τσιπ έχει κάποιο 25 ευρω ακόμα και σε ebay/alibaba.... οπότε η επαναγέμμιση συχνά πάει πάνω από 50 ευρώ! (και έχει και ανεξάρτητο drum οπότε θα χρειάζεται και αλλαγές drum).... αλλά έχει καλή εκτύπωση και θα περίμενα να βγάζει εξαιρετικές πλακέτες....

betacord85
02-06-16, 00:15
καλησπερα στην παρεα...περασα σημερα απο τον γκαγκα για ανταλακτικα...στην πορτα ειδα κολημενη μια αγγελια τυπου ανακοινωση που συναδελφος κυριος χαρης πουλαει εξοπλισμο επιχειρηση και πελατολογιο του...λογω κρισης?λογω συνταξιοδοτησης?λογω οτι δεν τα βγαζει περα?δεν ξερω...προσωπικα με λυπει που ενας ηλεκτρονικος κρεμαει το κολλητηρι του και κλεινει τον παλμογραφο...

dovegroup
02-06-16, 03:35
καλησπερα στην παρεα...περασα σημερα απο τον γκαγκα για ανταλακτικα...στην πορτα ειδα κολημενη μια αγγελια τυπου ανακοινωση που συναδελφος κυριος χαρης πουλαει εξοπλισμο επιχειρηση και πελατολογιο του...λογω κρισης?λογω συνταξιοδοτησης?λογω οτι δεν τα βγαζει περα?δεν ξερω...προσωπικα με λυπει που ενας ηλεκτρονικος κρεμαει το κολλητηρι του και κλεινει τον παλμογραφο...

Μπάμπη λόγω σύνταξης είναι οι περισσότεροι και οι πιο παλιοί που δεν τα κατάφεραν με τις νέες τεχνολογίες το γύρισαν σε δορυφορικά, συναγερμούς, γκατζετάκια, και τα έκαναν μπουτίκ μικροσυσκευών.
Εχουν πέσει και οι επισκευές τα πετάνε ή δεν τα φτιάχνουν πιά...

Ένα πρώην αφεντικό μου πρίν 3 χρόνια βγήκε σύνταξη και προσπαθούσε να πουλήσει εξοπλισμό του 80 και ανταλλακτικά εκείνης της εποχής από ραδιοκασετόφωνα και παλιές TV που να τα πουλήσει...μόνο καμμά λαμπίτσα και πολύ του ήτανε...τα παιδιά που ακολουθούν τον μπαμπά το ρίχνουν σε συναγερμούς και κινητή τηλεφωνία επίσης, σπάνια θα βρείς πλέον ανθρώπους με την ευχάριστη διαστροφή να ψάξουν και να μάθουν...

Εδώ σε εκπαιδευτικό ίδρυμα που μας τα είχαν κάνει zeppelin τα τρομπολίνια για γεννήτρια και τροφοδοτικό στις κατασκευές χωρίς XR & LM το έχουν ρίξει στα LM και τα XR, δεν υπάρχει μέλλον όταν η γερασμένη εκπαίδευση δεν μπορεί να ακολουθήσει την τεχνολογία...

Υ.Γ. Όταν οι φίλοι και συγγενείς είναι του στυλ "οι φίλοι είναι προς εκμετάλλευση" ίσως πρέπει να αλλάξεις ρότα και να τους ξεφορτώνεσαι...δεν είναι πιά φίλοι...

lepouras
02-06-16, 05:00
τσαμπατζιδες και πονηροί υπάρχουν σε όλες τις κοινωνικές τάξεις. Εκάλη. οδός Ρόδων(για όσους καταλαβαίνουν) επισκευάζω φωτιστικό σε σκαλοπάτι στην είσοδο της έπαυλης. (ο συγκεκριμένως χρωστάει και άλλες εργασίες) και παίρνει τηλέφωνο να παραπονεθεί ότι όταν έφτιαξα το φως στην είσοδο (20 μέτρα μακριά από το σπίτι)του χάλασε το πλυντήριο και φταίω εγώ. πέσανε τα καριολικια πήρα και τα χρωστούμενα και δεν με ξανά κάλεσε. χέστηκα. ιστορίες πολλές για να ξεπεράσουμε τις εκλογές και την πρώτη εξαέρωση..... αλλά δεν γμσ... ποιος γράφει τώρα.:lool:

Dbnn
02-06-16, 09:04
τσαμπατζιδες και πονηροί υπάρχουν σε όλες τις κοινωνικές τάξεις. Εκάλη. οδός Ρόδων(για όσους καταλαβαίνουν) επισκευάζω φωτιστικό σε σκαλοπάτι στην είσοδο της έπαυλης. (ο συγκεκριμένως χρωστάει και άλλες εργασίες) και παίρνει τηλέφωνο να παραπονεθεί ότι όταν έφτιαξα το φως στην είσοδο (20 μέτρα μακριά από το σπίτι)του χάλασε το πλυντήριο και φταίω εγώ. πέσανε τα καριολικια πήρα και τα χρωστούμενα και δεν με ξανά κάλεσε. χέστηκα. ιστορίες πολλές για να ξεπεράσουμε τις εκλογές και την πρώτη εξαέρωση..... αλλά δεν γμσ... ποιος γράφει τώρα.:lool:

Δεν ηξερες, δεν ρωταγες?? Εκαλη??? Εδω τους πηγαιναμε το ντελιβερι και μας κανανε παζαρια για τα τυλιχτα ρε φιλε....

aktis
02-06-16, 10:00
το μυαλό μου πάει σε έναν refurbished εκτυπωτή με πανάκριβο τόνερ ακόμα και στην επαναγέμμιση αφού μόνο το τσιπ έχει κάποιο 25 ευρω ακόμα και σε ebay/alibaba.... οπότε η επαναγέμμιση συχνά πάει πάνω από 50 ευρώ! (και έχει και ανεξάρτητο drum οπότε θα χρειάζεται και αλλαγές drum).... αλλά έχει καλή εκτύπωση και θα περίμενα να βγάζει εξαιρετικές πλακέτες....

Δεν τον ανέφερα γιατί είναι σαν να κάνω διαφήμιση και off topic . Τέλος πάντων ... ας το σβήσει ο Λέπουρας αν είναι διαφήμιση .... αναφέρομαι στον lexmark E360DN , 40 σελίδες /λεπτό ονομαστική , Διπλή όψη και LAN . O συγκεκριμένος έχει 3 toner , οικολογικό για 9 000 σελίδες , 3500 το μικρο τονερ , 1000 ο καινούριος , και ξεχωριστό τύμπανο για 30 000 σελίδες . Στα 100 - 180 ευρώ λιανική το γνήσιο τόνερ ίσως μοιάζει ακριβό αλλά έρχεται 2 cent η σελίδα , μαϊμού για 9000 σελίδες έχει κάτω από 50ρικο . Ο δικός μου υπολογίζω οτι είχε μέσα γνήσιο για ακόμα 5000 σελίδες αλλά ίσως ήμουν και τυχερός ... Έχω δει και συμβόλαια που σου νοικιάζουν τον συγκεκριμένο εκτυπωτή με 1 cent τη σελίδα + φπα , minimum 10 ευρω το μηνα ... άρα σίγουρα δεν είναι ακριβός στην συντήρηση ...

Fixxxer
02-06-16, 11:10
Απ την δικη μου στατιστικη στους τσαμπατζηδες το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που χρωστανε εχουν λεφτα και δεν στα δινουν και κλαιγονται...
Ενω αντιθετα ανθρωποι που κυριολεκτικα δεν εχουν λεφτα μολις παρουν λιγα λεφτα παραπανω θα σε παρουν να σου δωσουν ειτε ολα ειτε καποια χρωστουμενα...
Κι οταν λεω οτι καποιοι εχουν λεφτα δεν εννοω τιποτα τριχιλιαρα και τετραχιλιαρα το μηνα αλλα εχουν μια καλη συνταξη ή εναν καλο μισθο...

leosedf
02-06-16, 11:28
1) Στέλνεις το Μάνο
http://i.imgur.com/fGi24Dk.png

2)Λέει "τόσο κάνει"


3) profit.

SRF
02-06-16, 19:52
1) Στέλνεις το Μάνο
http://i.imgur.com/fGi24Dk.png

2)Λέει "τόσο κάνει"


3) profit.

χμμμ....
έχω μάλλον μιά δουλίτσα για το ΜΑΝΟΣ ΤΡΑΒΕΛ! Αποστολή σε ένα νησάκι για 3500!

street
02-06-16, 20:33
1) Στέλνεις το Μάνο χαχαχα ναι καλα και δεκαπεντε μανους να στειλεις ο τζαμπατζης θα βρει τον τροπο μην στεναχωριεσαι θα τους βγαλει φουστιδες και αυτος θα ειναι ο g@mias ... πλακα κανεις χαχαχαχα

παμε στην ιστοριουλα ..... που σας υποσχεθηκα ...
ηχειακια υπολογιστη ..... απο ατομο που ηταν να γινει συμβολος σε κατι με κοματικα παντως ... αλλα σιγουρα με πολλα λεφτα .... με κουβαλαει τα ηχειακια , τροπαριο ειναι της ανιψιας μου τα βιαζομαι να θα αλαξεις το 3,5 τζακ το το εδα και εγω κουλου που κουλου που , παρε λεω ενα νεο ζευγαρι ιδιας κατηγοριας που εχω στα 11 και τελος , οχι δεν ειναι creative μα μου σου μου του φτιαξτα .... ναχαν 20 ? καποτε ? και φυσικα στην κατασταση που βρισκοντουσαν ηταν καλως ηρθες παλι πατρινο καρναβαλι ... σιλικονες να κραταει το μεγαφωνο και τετοια διαφορα , μαλλον πρεπει να εχω και φωτο διοτι το συνηθιζω να φωτογραφιζω οτι παραλαμβανω πριν κανω κατι και γενικα , τελικα τα εφτιαξα ολα μια χαρα μιας ωρας δουλειας και ξατι γιατι δεν ηταν μονο το τζακ ... εντωμεταξυ τον εχω ενημερωσει πριν προχωρησω κανα ταλιρο πλας 2-3 ναι ναι , ερχεται το αλλο απογεμα ποσο κανουν 8 , τι ? τι τι 8 , αα εγω νομιζα οτι θα κοστισουν το πολυ πολυ 3 , δεν τα ειπαμε λεω απ την αρχη ,δεν καταλαβα καλα , τι δεν καταλαβες καλα κουλου που κουλου που ε τα παιρνω και εγω με το κοφτακι και κοβω τα παντα απ την ριζα μπροστα του και του λεω ετοιμος φιλε δεν οφειλεις τιποτα , με αρχιζει θα σε κανω μηνυση θα σε δυσφημισω δεν θα ξαναπατησω , στα παπαρια μου του λεω την πλατη σου να βλεπω , την προηγουμενη βδομαδα περασε και με επρηζε να του δωσω τα ηχειακια απο 11 στα 5 και κατι τρανζιστορ και με ελεγε οτι τζαμπα τα παιρνω ενω καναν 2,5 , , τον επιασα απ τον σβεροκο και φυσικα βγηκε εξω σηκωτος , γυρναει μετα καμια ωρα και με λεει τουλαχιστον τα τραζιστορ θα μου τα δωσεις ? θα στα πληρωσω παραπανω , να τα παρεις απο κει που στα δινουν τζαμπα , δεν τα εχουν , στα παπαρια μου ουτε και εγω με τελεσαν

street
02-06-16, 20:57
αυτες ηταν φρεσκες .... αυριο παλαιοτερη αλλα πολυ ενδιαφερουσα ιστορια με τυπο καρ σεντερ φεραρι , λοτους και ολα τα καλα αμαξια , με universal τροφοδοτικο στο λαπτοπ του και η καταστροφη της μπαταριας του :biggrin:

vasilllis
02-06-16, 21:09
χαχαχα ναι καλα και δεκαπεντε μανους να στειλεις ο τζαμπατζης θα βρει τον τροπο μην στεναχωριεσαι θα τους βγαλει φουστιδες και αυτος θα ειναι ο g@mias ... πλακα κανεις χαχαχαχα

παμε στην ιστοριουλα ..... που σας υποσχεθηκα ...
ηχειακια υπολογιστη ..... απο ατομο που ηταν να γινει συμβολος σε κατι με κοματικα παντως ... αλλα σιγουρα με πολλα λεφτα .... με κουβαλαει τα ηχειακια , τροπαριο ειναι της ανιψιας μου τα βιαζομαι να θα αλαξεις το 3,5 τζακ το το εδα και εγω κουλου που κουλου που , παρε λεω ενα νεο ζευγαρι ιδιας κατηγοριας που εχω στα 11 και τελος , οχι δεν ειναι creative μα μου σου μου του φτιαξτα .... ναχαν 20 ? καποτε ? και φυσικα στην κατασταση που βρισκοντουσαν ηταν καλως ηρθες παλι πατρινο καρναβαλι ... σιλικονες να κραταει το μεγαφωνο και τετοια διαφορα , μαλλον πρεπει να εχω και φωτο διοτι το συνηθιζω να φωτογραφιζω οτι παραλαμβανω πριν κανω κατι και γενικα , τελικα τα εφτιαξα ολα μια χαρα μιας ωρας δουλειας και ξατι γιατι δεν ηταν μονο το τζακ ... εντωμεταξυ τον εχω ενημερωσει πριν προχωρησω κανα ταλιρο πλας 2-3 ναι ναι , ερχεται το αλλο απογεμα ποσο κανουν 8 , τι ? τι τι 8 , αα εγω νομιζα οτι θα κοστισουν το πολυ πολυ 3 , δεν τα ειπαμε λεω απ την αρχη ,δεν καταλαβα καλα , τι δεν καταλαβες καλα κουλου που κουλου που ε τα παιρνω και εγω με το κοφτακι και κοβω τα παντα απ την ριζα μπροστα του και του λεω ετοιμος φιλε δεν οφειλεις τιποτα , με αρχιζει θα σε κανω μηνυση θα σε δυσφημισω δεν θα ξαναπατησω , στα παπαρια μου του λεω την πλατη σου να βλεπω , την προηγουμενη βδομαδα περασε και με επρηζε να του δωσω τα ηχειακια απο 11 στα 5 και κατι τρανζιστορ και με ελεγε οτι τζαμπα τα παιρνω ενω καναν 2,5 , , τον επιασα απ τον σβεροκο και φυσικα βγηκε εξω σηκωτος , γυρναει μετα καμια ωρα και με λεει τουλαχιστον τα τραζιστορ θα μου τα δωσεις ? θα στα πληρωσω παραπανω , να τα παρεις απο κει που στα δινουν τζαμπα , δεν τα εχουν , στα παπαρια μου ουτε και εγω με τελεσαν
Υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι;"

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
02-06-16, 23:36
Υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι;"


-Ναί υπάρχουν και χειρότεροι και όσο ζούμε θα βλέπουμε, στην παλιά μου δουλεία είχε αγοράσει ένας τύπος ένα dvd το πιό φθηνό το οποίο είχε καλώδιο rca μετά λίγες μέρες έρχεται και λέει ότι δεν συνδέεται στην τηλεορασή του με αυτα τα καλώδια και ότι τον κοροιδέψανε του το συνδέουμε είχαμε στο μαγαζί τηλεόραση σαν τη δικιά του ...και μας λέει το παραμύθι θέλω και ενα scart δώρο όχι του 1.5 ευρώ!

betacord85
02-06-16, 23:46
καλησπερα στην παρεα!σημερινη ιστορια σαν του δημητρη!εχουν πολυ θρασσος τελικα!επισκευη ανεμιστηρα και τοποθετηση φωτιστικου στο σπιτι...ποσο λετε?και τους φανηκανε και πολλα!10 ευρω!ε ελεος!κλεφτης θα γινω?πλακα πλακα τα παιδια απο τα coffe island περνουν περισσοτερα απο τους συναδλεφουςΙκαι εμενα) που κανουν επισκευες...σιγα σιγα μαλλον να αλλαζουμε επαγγελμα...τεχνικοι ηλεκτρονικοι για εσπρεσιερες!:001_tt2:

betacord85
02-06-16, 23:49
και φυσικα το 10αρικο το πηρα και αθα το δωσω στον κομμωτη να με κουρεψει...σπεσιαλ κουρεματακι! :wiink:

MacGyver
02-06-16, 23:54
Έχω δει σε κάποιο μαγαζί επισκευής ηλ. συσκευών, στο ράφι που έχει τις συσκευές, να έχουν όλες ένα Α4 που γράφει την τιμή.
Χτυπάει στο μάτι και ταυτόχρονα προδιαθέτει για το πόσο περίπου θα πληρώσει κάποιος.
Ίσως είναι καλή ιδέα...δεν ξέρω.

johnnyb
02-06-16, 23:54
.σιγα σιγα μαλλον να αλλαζουμε επαγγελμα...τεχνικοι ηλεκτρονικοι για εσπρεσιερες!:001_tt2:

50ρικο μονο η επισκεψη απο το σερβις μηχανων espresso μου εχουν πει ιδιοκτητες cafe

betacord85
03-06-16, 00:07
ψηνομαι...εχω βρει 2 αγγελιες με εταιρειες στον πειραια που θελουν τεχνικους για εσπρεσιερες...ε καλα δεν ξεροω τις μεγαλες αλλα τις μικρες τις ξεπεταω μπαμ μπαμ!(εσπρεσιερες!)ειδικα κατι izzy που εχουν συγκεκριμενες βλαβες! :wiink:

Nemmesis
03-06-16, 00:20
50ρικο μονο η επισκεψη απο το σερβις μηχανων espresso μου εχουν πει ιδιοκτητες cafe
ναι... δήθεν συντήρηση και το μόνο που κάνουν ειναι μια κάψουλα στο γκρουπ δήθεν για τα άλατα και ρύθμιση της πιεσης... μπαχαχα... και μετά ο πάνος πρέπει να ψάχνει τι κολοφασόν ειναι η εσπρεσιερα για να βρει αντίσταση επειδή το καζάνι μέσα εχει καταντήσει σπήλαιο....
υγ. σε κουβέντα που είχα με έναν τέτοιο δήθεν "ειδικό" του λεω "φιλε μου εδώ ο πιεσοστάτης εχει τρεις επαφές για τα τριφασικά μοντελα αλλά ο ίδιος μπαίνει και στα μονοφασικά μοντέλα που εκει ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και καίγεται η επαφή επειδή δουλευεται μονο την μια ενω θα μπορούσατε να τις βάλετε και τις 3 επαφές παράλληλα και δεν θα πάθαινε ποτέ τίποτα...." και παίρνω σαν απάντηση ενα γελάκι και με υφάκι μου λέει..." χαχαχα... θα γίνει βγαχηκύκλωμα στις φάσεις.." ε μετά τον έκανα ρόμπα ξεκούμποτη... αποτέλεσμα ήταν να πάω σε 2-3 μαγαζία και να τους κάνω αυτή την δήθεν πατέντα...

Nemmesis
03-06-16, 00:24
ψηνομαι...εχω βρει 2 αγγελιες με εταιρειες στον πειραια που θελουν τεχνικους για εσπρεσιερες...ε καλα δεν ξεροω τις μεγαλες αλλα τις μικρες τις ξεπεταω μπαμ μπαμ!(εσπρεσιερες!)ειδικα κατι izzy που εχουν συγκεκριμενες βλαβες! :wiink:
καλα μην νομίζεις το 50ρικο θα το πέρνεις εσύ... απλα θα το βάζεις στην τσέπη σου για να το δίνεις παραπάνω... παντος να ξέρεις δεν εχουν καμια σχεση με αυτες τις izzy που λές...

betacord85
03-06-16, 00:35
κανεις λαθος αγαπητε..τεχνικοι περνουν κανα 1000αρικο ανετα...αλλα οι μηχανες πρεπει να ειναι στην πενα πεντακαθαρες να γυαλιζουν και το σημαντικοτερο να βγαζουν τα bar που λεει ο κατασκευαστης...ναι δεν αντιλεγω αλλα θα μαθω στην πορεια...πιστεψε με στο μαγαζι μου εχουν φερει ολα τα κουλα(ολα αυτα τα χρονια για φτιαξιμο)εκτος απο τα κλασικα hi fi video tv για φτιαξιμο απο ερωτικα βοηθηματα με προβλημα στα μοτερ μεχρι καμερες για αποχετευσεις...ναι και izzy μου εχουν φερει παρα πολλες επειδη ειναι οι φθηνοτερες...εχω την ορεξη να μαθω αυτο αρκει αγαπητε :wiink:

Nemmesis
03-06-16, 01:01
κανεις λαθος αγαπητε..τεχνικοι περνουν κανα 1000αρικο ανετα...αλλα οι μηχανες πρεπει να ειναι στην πενα πεντακαθαρες να γυαλιζουν και το σημαντικοτερο να βγαζουν τα bar που λεει ο κατασκευαστης...ναι δεν αντιλεγω αλλα θα μαθω στην πορεια...πιστεψε με στο μαγαζι μου εχουν φερει ολα τα κουλα(ολα αυτα τα χρονια για φτιαξιμο)εκτος απο τα κλασικα hi fi video tv για φτιαξιμο απο ερωτικα βοηθηματα με προβλημα στα μοτερ μεχρι καμερες για αποχετευσεις...ναι και izzy μου εχουν φερει παρα πολλες επειδη ειναι οι φθηνοτερες...εχω την ορεξη να μαθω αυτο αρκει αγαπητε :wiink:

μάλλον δεν κατάλαβες πως το εννοούσα... ναι οι τεχνικοί παίρνουν τόσα... ΑΛΛΑ δεν ειναι ολοι αυτοί τεχνικοί... κάθε εταιρία έχει έναν τεχνικό που αυτός τρέχει στις βλάβες και 3-4 δήθεν που τρέχουν για τις συντηρήσεις... και επίσης δεν είπα οτι ειναι διαστιμόπλοια που δεν μπορείς να τα φτιάξεις... είπα απλά οτι δεν έχουν καμία σχέση με τις οικιακού τύπου.... και το ποδήλατο βόλτα σε πάει και το αυτοκίνητο βόλτα σε πάει... δεν εχουν τις ίδιες ανάγκες όμως... δεν μίλησα για εσένα.. το λέω γιατι βλέπω πως το πήρες υποτημιτικά... πάντως να ξέρεις αυτοι οι τύποι τρώνε το σκατό και απο τον πελάτη και απο το αφεντικό γιατί και για τους δυο πάντα αυτός φταίει... οσο για το τι φτιαχνουμε μου φαίνεται απολήτως λογικό να έχουμε μεγάλη γκάμα... πχ εχω ξεκίνησα σας βοηθός τον θείο μου που ασχολούταν με λευκές συσκευές, εγω μπήκα στα ηλεκτρονικα με αποτελεσμα να ερθουν τιβι λαπτοπ κλπ κλπ και δουλευω σαν ηλεκτρονικος σε ψυκτικό (οχι οικιακα ψυγειακια μονο αλλα κυρίος σε μαγαζια )εδώ και 9 χρόνια με αποτέλεσμα να βλέπω πλέον απο πιστολάκια για τα μαλλία μέχρι vrv εγκαταστασεις .... οπότε βλέποντας ολα αυτά νομίζω πως δεν ειναι ωραίο απλά να είσαι "ειδικός" για τις espressieres γιατι δεν εισαι τιποτα παραπάνω απο ενα τσιράκι ενος φραντσαιζ με ότι εκμετάλευση αυτό σημαίνει...

υγ. και ξαναλέω.. μην νομίζεις το 50ρικο θα το κρατάς εσύ

betacord85
03-06-16, 01:16
συμφωνω σε ολα...αλλα το 50αρικο θα το κραταω εγω...γιατι?γιατι δεν χαλαω χατιρι σε κανεναν και τα εχω με ολους καλα...(με συναδελφοους σε οποιαδηποτε δουλεια :wiink:)τεσπα αποψεις ειναι αυτες...μακαρι να εχουν ολοι οι συναδελφοι δουλεια...και οσοι βρουμε ευκαιρια για εξω(μονιμα)θα ειμαστε τυχεροι...

Fixxxer
03-06-16, 01:35
2 μικροδουλειες σε φιλο με διαφορα λιγων ημερων πληρωθηκαν με σοκολατακι την πρωτη φορα και τη δευτερη με ενα ποτηρι νερο...

Μπαμπη μου φαινεται οτι εχουμε ηδη αργησει για εξω...

ultra
03-06-16, 01:48
65106off topic

betacord85
03-06-16, 01:56
χαχαχα!τζοκοντα?τα ιδια και εγω...ειδικα το σημερινο...τοση δουλεια για 10 ευρω και στο τελος γκρινια...ποτε δεν ειναι αργα..ουτε γατια ουτε σκυλια εχω...ονειρο εχω εναν μεγαλο παπαγαλο αλλα και με την κριση δεν μπορω να τον αγορασω(ουτε να συντηρησω)ουτε υποχρωσεις...οποτε ετοιμος για εξω... :wiink:

picdev
03-06-16, 08:15
Εγώ δεν κάνω αυτη τη δουλειά αλλά ένας τύπος που δεν κάνω παρεα και έχει εταιρεία και μαγαζιά του εφτιαξα 2 βλαβες σε ηλεκτρικά αυτοκινήτου .
Αυτές τις μέρες με παίρνει κάθε μερα για του το φτιαξω και 3η.
Όχι μόνο δεν έδωσε λεφτά αλλά ούτε ένα πρωιον ευτελούς αξίας που εμπορεύεται.

tsimpidas
03-06-16, 08:33
Εγώ δεν κάνω αυτη τη δουλειά αλλά ένας τύπος που δεν κάνω παρεα και έχει εταιρεία και μαγαζιά του εφτιαξα 2 βλαβες σε ηλεκτρικά αυτοκινήτου .
Αυτές τις μέρες με παίρνει κάθε μερα για του το φτιαξω και 3η.
Όχι μόνο δεν έδωσε λεφτά αλλά ούτε ένα πρωιον ευτελούς αξίας που εμπορεύεται.



ούτε παρέα κάνετε
ούτε λευτα σου δίνει
ούτε καμιά τοστιέρα σου δωρίζει.......




κανε υπομονή,,, στο κρατάει για το τελος το μεγάλο δώρο.

johnnyb
03-06-16, 21:09
Εγώ δεν κάνω αυτη τη δουλειά αλλά ένας τύπος που δεν κάνω παρεα και έχει εταιρεία και μαγαζιά του εφτιαξα 2 βλαβες σε ηλεκτρικά αυτοκινήτου .
Αυτές τις μέρες με παίρνει κάθε μερα για του το φτιαξω και 3η.
Όχι μόνο δεν έδωσε λεφτά αλλά ούτε ένα πρωιον ευτελούς αξίας που εμπορεύεται.

Mηπως κανεις παρεα την κορη του ? :001_rolleyes:

Κωστης
05-06-16, 19:36
μια ταμπελα με μεγαλα γραμματα σε μερος πουνα φενετε καλα, βερεσε από αυριο! ( αυτό με εφαγε και εμενα και εφυγα στα ξενα. )

betacord85
06-06-16, 01:40
λαμογια ελληνικη...σκαει μυτη σαββατο πρωι στο μαγαζι ενας και αναστατωμενος κραταει στο χερι του εβα σεσουαρ!φιλε μου θα με σωσεις!εντωμεταξυ εγω ειχα χυμα πανω στο παγκο ενα 5.1 της philips και επρεπε να το παραδωσω...της χαλασε της γυναικας μου και θελει να στεγνωσει τα μαλλια της!σε παρακαλω μολις βγηκε απο το μπανιο!λεω απο μεσα μου καποιος τον εστειλε να μου κανει πλακα...τεσπα παραταω το 5.1(προβλημα με τροφοδοτικο)και πιανω το σεσουαρ(ακριβο επαγγελματικο κανα 80αρι ευρω καινουριο)και το ανοιγω...ευτηχως ειχε κοπει εσωτερικα το καλωδιο...με κοιταει την ωρα που βαζω το κατσαβιδι στις τρυπες(τριγωνικο ασφαλειας)ααα!εχεις τετοιο κατασβιδι ε???ναι του λεω ειναι για βιδες ασφαλειας...ναι?πηγα να το ανοιξω και αεγω αλλα τιποτα μου λεει...το φτιαχνω το δενω και εκεινη την στιγμη που το παραδιδω μπαινει ενας αλλος πελατης και βρισκει προφαση οτι εχειε αργησει το παιρνει χωρις να πληρωσει...ειπε θα ξαναπερασει αν αφησει λεφτα...οσο τον ειδατε εσεις αλλο τοσο τον ειδα και εγω...κουτοπονηρια του ελληνα...

navar
06-06-16, 01:46
Μπάμπη 1) μην περιμένεις λεφτά.
και 2ον) μην θέλεις λεφτά απο αυτόν , και μην κάνεις κακιές σκέψεις...... σκέψου ποση παντόφλα τρώει ο έρμος έτσι που στον έστειλε η άλλη να κλαίγεται.
τολμούσε να γυρίσει σπίτι χωρίς πιστολάκι στο χέρι νομίζεις ;;;;
κρίμα , ας είμαστε αλληλέγγυοι με πονεμένους ξυλοδαρμένους άντρες !

betacord85
06-06-16, 01:49
χαχαχα!ναι οντως!τι να πεις...αλλα η λαμογια πρωτη...εστω στεγνωσε τα μαλλια της...

Gaou
06-06-16, 08:08
πάντως ειναι για γελια και για κλάματα το ποστ ταυτοχρονα. κριμα που υπάρχουν τετοιες καταστάσεις.

Panoss
06-06-16, 09:35
λαμογια ελληνικη...σκαει μυτη σαββατο πρωι στο μαγαζι ενας και αναστατωμενος κραταει στο χερι του εβα σεσουαρ!φιλε μου θα με σωσεις!εντωμεταξυ εγω ειχα χυμα πανω στο παγκο ενα 5.1 της philips και επρεπε να το παραδωσω...της χαλασε της γυναικας μου και θελει να στεγνωσει τα μαλλια της!σε παρακαλω μολις βγηκε απο το μπανιο!λεω απο μεσα μου καποιος τον εστειλε να μου κανει πλακα...τεσπα παραταω το 5.1(προβλημα με τροφοδοτικο)και πιανω το σεσουαρ(ακριβο επαγγελματικο κανα 80αρι ευρω καινουριο)και το ανοιγω...ευτηχως ειχε κοπει εσωτερικα το καλωδιο...με κοιταει την ωρα που βαζω το κατσαβιδι στις τρυπες(τριγωνικο ασφαλειας)ααα!εχεις τετοιο κατασβιδι ε???ναι του λεω ειναι για βιδες ασφαλειας...ναι?πηγα να το ανοιξω και αεγω αλλα τιποτα μου λεει...το φτιαχνω το δενω και εκεινη την στιγμη που το παραδιδω μπαινει ενας αλλος πελατης και βρισκει προφαση οτι εχειε αργησει το παιρνει χωρις να πληρωσει...ειπε θα ξαναπερασει αν αφησει λεφτα...οσο τον ειδατε εσεις αλλο τοσο τον ειδα και εγω...κουτοπονηρια του ελληνα...
Σόρι ρε Μπάμπη αλλά εγώ βλέπω να φταις στο 100%, όχι στο 50% ή στο 10%.

ninolas
06-06-16, 09:49
ευτηχως ειχε κοπει εσωτερικα το καλωδιο...με κοιταει την ωρα που βαζω το κατσαβιδι στις τρυπες(τριγωνικο ασφαλειας)ααα!εχεις τετοιο κατασβιδι ε???ναι του λεω ειναι για βιδες ασφαλειας...ναι?πηγα να το ανοιξω και αεγω αλλα τιποτα μου λεει...το φτιαχνω το δενω και εκεινη την στιγμη που το παραδιδω μπαινει ενας αλλος πελατης και βρισκει προφαση οτι εχειε αργησει το παιρνει χωρις να πληρωσει...ειπε θα ξαναπερασει αν αφησει λεφτα...οσο τον ειδατε εσεις αλλο τοσο τον ειδα και εγω...κουτοπονηρια του ελληνα...

Συγνώμη Μπάμπη αλλά και εγώ βλέπω ότι φταις. Του λες ωραία τόσο κάνει.Αν δεν έχει μαζί του, του λες πήγαινε σπίτι σου και φέρε τα λεφτά! Όσο και κακό να ακούγεται στο κάτω κάτω δουλεύεις και έχεις έξοδα.Εκτός αυτού τον εξυπηρέτησες γρήγορα. Ένας λόγος παραπάνω. Και τι σου άρχισε για την γυναίκα του? Πες του και εσύ ότι με κράζει η γυναίκα μου που αφήνω μερικούς και φεύγουν χωρίς να πληρώσω..
Θες να περάσω από το μαγαζί για έναν καφέ να σου πω εγώ αν θα πληρώνουν ή όχι ?(είμαστε και κοντά!)
Και στην χειρότερη υπάρχουν 2 σκηνικά ή θα πληρώσουν και θα τους χάσεις από πελάτες και σιγά τους πελάτες δηλαδή ή θα σου μείνουν οι συσκευές που στο κάτω κάτω τις πουλάς να βγάλεις την ζημιά !
Φιλικά

Gaou
06-06-16, 09:56
οχι βρε παιδιά δεν φταει ο μπάμπης....! ζημιώνεται ο Μπαμπης αλλα δεν φταει αυτος που ειμαστε4 κάφροι. δηλαδη πρεπει να κραταμε ντουφεκι και στις επαγγελματικές μας σχεσεις...! το κραταμε γενικα θέλει και εκει? φυσικα πρεπει να βρει ο καθε κ. Μπαμπης έναν τροπο να μην ζημιώνεται χωρις να φταιει απο εκει και στο εξής μαλλον εμεις φταιμε και εμεις πρεπει να αλλαξουμε.

Panoss
06-06-16, 10:18
Παύλο, δεν είπα ότι φταίει, είπα ότι φταίει κατά 100%.
Δηλαδή οι επιχειρήσεις που δεν δέχονται φέσια...'κρατάνε ντουφέκι';

Gaou
06-06-16, 10:27
βρε Πανο πιο φέσι. ο αλλος μπήκε μεσα και την εκανε με ελαφρά πηδηματακια...! μιλαμε για καφρίλα. δεν ειπα οτι δεν εχουμε ευθυνη σε αυτες τις καταστασεις αλλα τι πρεπει να κάνεις εκτος απο το να τον στειλεις στον δ...!
το καλό ειναι ότι δεν θα ξαναπατήσει απο ντροπη οποτε μια λιγοτερη σκοτούρα.

navar
06-06-16, 10:37
πριν καμια διετία , ενας τύπος μου ειχε πεί την κορυφαία ατάκα μετα απο κατι που του ειχα φτιαξει/βοηθήσει δεν θυμάμαι καθαρά , μονο η ατακα μου εμεινε.

μου εδωσε λοιπόν το χέρι και μου είπε "Συγχαρητήρια , μόλις απέκτησες εναν καινούργιο φίλο "

Panoss
06-06-16, 10:38
Παύλο, το πήρε χωρίς να έχει πληρώσει.
Για άγγιξε (λέω άγγιξε, όχι να το πάρεις όπως έκανε αυτός, αυτό είναι αδιανόητο) το προς επισκευήν αντικείμενό σου σε σοβαρό μαγαζί χωρίς να έχεις πληρώσει.
Πρώτα λεφτά, μετά παίρνεις, δηλαδή πόσο δύσκολο είναι; Πυρηνική φυσική είναι;

Και κάτι άλλο: τον είδε πώς επισκευάζει και τι εργαλεία (το κατσαβιδι συγκεκριμένα) έχει.
Λάθος πιστεύω, αν και δεν είμαι της δουλειάς, σαν πελάτης έχω δει ότι οι επιχειρήσεις που βγάζουν λεφτά από επισκευές δεν δείχνουν τίποτα απ' όλα αυτά δημοσίως.

Προφανώς ο Μπάμπης δεν θέλει να ανήκει σε αυτές τις επιχειρήσεις, οπότε ας συνεχίσει το φιλανθρωπικό του έργο, αλλά να μην παραπονιέται ότι τον φεσώνουν.
Στη φιλανθρωπία δεν περιμένεις αμοιβή.


πριν καμια διετία , ενας τύπος μου ειχε πεί την κορυφαία ατάκα μετα απο κατι που του ειχα φτιαξει/βοηθήσει δεν θυμάμαι καθαρά , μονο η ατακα μου εμεινε.

μου εδωσε λοιπόν το χέρι και μου είπε "Συγχαρητήρια , μόλις απέκτησες εναν καινούργιο φίλο "
Κι εσυ τι έκανες;

navar
06-06-16, 10:45
ε να λεμε την αληθεια ειναι ο "χαζουλης " της γειτονιάς , δεν μπορούσα να στραβώσω , υπερίσχυσε ο χαβαλές

Panoss
06-06-16, 10:47
Μετά απ' αυτό, αυτό θα λέει κι αυτός για σένα :lool:.
Και σίγουρα θα σου 'ρθανε και πολλοί φίλοι του, που πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα.

navar
06-06-16, 10:53
Μετά απ' αυτό, αυτό θα λέει κι αυτός για σένα :lool:.
Και σίγουρα θα σου 'ρθανε και πολλοί φίλοι του, που πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα.

μπα ειναι εδω τις γειτονιάς , μονος του βολοδερνει συνέχεια , φαίνεται οτι εχει τα θεματάκια του.

navar
06-06-16, 11:20
Εχω και χειρότερο με περισσότερη πλάκα και θράσος !

Πριν απο κανένα τρίμηνο έτρεχε μια μικρή προσφορά στο μαγαζί με κάτι δίσκους "SSD panther 240GB". ηταν σε σχετικα καλη τιμή με την υπόλοιπη πιάτσα και ειχαν και ενα λογικό καλό για τα δεδομένα των υπολογιστών κέρδος.

ενας φίλος/γνωστός απο αυτούς που θα περάσουν να πιούνε κανέναν καφέ μια στο τόσο και που μπορεί να φέρουν και κανέναν πελάτη, αλλα γενικα δεν αφήνουν λεφτά στο μαγαζί, έρχεται και θέλει 3 τέτοιους δίσκους. ενα για τον σταθερο του και 2 σε λαπτοπ .

ε κάπου για να τον καλοκαρδίσω , μιας και είπαμε φέρνει και κανέναν πελάτη όταν με ρώτησε πόσο θα στοίχιζε το φορματ, του λέω οτι αν απλά του κάνω φορματ , drivers προγραμματα κλπ και δεν χασω χρόνο με backup , και επειδη ειναι 3 δισκοι και επειδη ειναι και φιλος , θα του κανω τα φορματ δώρο. ετσι κ αλλιώς μεροκαματάκι έβγαινε. εμεινε εκει η κουβέντα.

μου ερχεται λοιπόν συννάμενος κουνάμενος πριν καμια βδομάδα να μου πει τι προβλήματα είχε με το σταθερό του που του εκανε πολλα χουγια κλπ κλπ.
καταλύξαμε οτι θέλει εγκατασταση απο την αρχη , μιας και το έχει έτσι 5-6 χρόνια , και σερνονται τα windows !

οπότε μου λέει στο φέρνω αν είναι άυριο , και όπως είχαμε πεί εεεεεεεεεεε δωρεάν !!!!!

ε την συνεχεια την καταλαβαίνεται , η συζήτηση τελείωσε οταν του είπα "θεωρείς Γιώργο οτι πρέπει εγώ τώρα να σου εξηγήσω γιατί πρέπει να αμοίβεται κάποιος που κάνει μια δουλειά ή είσαι στην θέση να το καταλάβεις μόνος"

ninolas
06-06-16, 11:28
Εχω και χειρότερο με περισσότερη πλάκα και θράσος !

Πριν απο κανένα τρίμηνο έτρεχε μια μικρή προσφορά στο μαγαζί με κάτι δίσκους "SSD panther 240GB". ηταν σε σχετικα καλη τιμή με την υπόλοιπη πιάτσα και ειχαν και ενα λογικό καλό για τα δεδομένα των υπολογιστών κέρδος.

ενας φίλος/γνωστός απο αυτούς που θα περάσουν να πιούνε κανέναν καφέ μια στο τόσο και που μπορεί να φέρουν και κανέναν πελάτη, αλλα γενικα δεν αφήνουν λεφτά στο μαγαζί, έρχεται και θέλει 3 τέτοιους δίσκους. ενα για τον σταθερο του και 2 σε λαπτοπ .

ε κάπου για να τον καλοκαρδίσω , μιας και είπαμε φέρνει και κανέναν πελάτη όταν με ρώτησε πόσο θα στοίχιζε το φορματ, του λέω οτι αν απλά του κάνω φορματ , drivers προγραμματα κλπ και δεν χασω χρόνο με backup , και επειδη ειναι 3 δισκοι και επειδη ειναι και φιλος , θα του κανω τα φορματ δώρο. ετσι κ αλλιώς μεροκαματάκι έβγαινε. εμεινε εκει η κουβέντα.

μου ερχεται λοιπόν συννάμενος κουνάμενος πριν καμια βδομάδα να μου πει τι προβλήματα είχε με το σταθερό του που του εκανε πολλα χουγια κλπ κλπ.
καταλύξαμε οτι θέλει εγκατασταση απο την αρχη , μιας και το έχει έτσι 5-6 χρόνια , και σερνονται τα windows !

οπότε μου λέει στο φέρνω αν είναι άυριο , και όπως είχαμε πεί εεεεεεεεεεε δωρεάν !!!!!

ε την συνεχεια την καταλαβαίνεται , η συζήτηση τελείωσε οταν του είπα "θεωρείς Γιώργο οτι πρέπει εγώ τώρα να σου εξηγήσω γιατί πρέπει να αμοίβεται κάποιος που κάνει μια δουλειά ή είσαι στην θέση να το καταλάβεις μόνος"
Καλά έκανες και του απάντησες έτσι!!!
Τελικά τους δίσκους τους πήρε ? :p

Panoss
06-06-16, 11:36
Εγώ πιστεύω ότι κακώς έκανε, έπρεπε να κάνει μια καλή πράξη όπως θα έκανε κι ο Μπάμπης.
Και μετά να του λέγαμε ότι δεν φταίει αυτός αλλά οι κακοί αθρώποι.

Sakan89
06-06-16, 11:41
Για εμένα ποτέ μα ποτέ δεν κάνεις κάτι γρήγορα όσο και απλό εάν είναι και ας χτυπιέται μπροστά σου σαν χταπόδι ο άλλος και εσύ έχεις σοβαρότερα προβλήματα όπως το ΤΕΒΕ , εφορία , λογιστές , προμηθευτές κλπ το ότι θα έμενε η γυναίκα χωρίς σεσουάρ κλαιν μαιν δικό του πρόβλημα όπως και δικό του πρόβλημα ότι χάλασε το σεσουάρ , το δικό σου πρόβλημα είναι να γίνει η επισκευή και πρώτο και κυριότερο να πάρεις τα φράγκα . Λες πολύ απλά φίλε θα ανοίξω να το δω τι έχει , ενημερώνεις περίπου για την τιμή και προχωράς εάν πάνω απο όλα συμφωνεί και ο πελάτης . Εάν το κάνεις στο τσακ μπαμ και μπροστά του την έκανες λαχείο γιατί μπορεί μια δουλειά για κάποιον που δεν γνωρίζει να κάνει και μια ώρα να το φτιάξει , εσύ μπορεί να το κάνεις σε ελάχιστα λεπτά δεν το κατανοεί αυτό όμως ο πελάτης , όπως επίσης είδε και τι κατσαβίδι βάζεις και τι πρόβλημα είχε [-X , για αυτό ο αούγκανος με το σεσουάρ είπε τίποτα δεν ήταν το πήρε και έφυγε . Παλιότερα είχα έναν φίλο που είχε μαγαζί με υπολογιστές μου έστελνε καμια οθόνη , δέκτες , λαπτοπ κλπ , τσακ μπαμ τα τελείωνα γιατί και εγώ φιλότιμος ήθελα να βοηθήσω τελειώνοντας τα όσο γρήγορα γίνεται αλλά έλεγα να τα τελειώσω να τα δώσει να πάρουμε κανα φράγκο , εκεί άρχισε το μπλα μπλα ότι σιγά τι ήταν για εσένα και τι έκανες αφού τσακ μπαμ το έκανες τίποτα δεν ήταν και μετά εγώ περίμενα να πάρω λεφτά:lool: , αποτραβήχτηκα σιγά σιγά απο το συγκεκριμένο άτομο , αλλά μου έγινε μάθημα αυτό το πάθημα , ακόμα και για τον ίδιο μου τον πατέρα που λέει ο λόγος , πρώτα θα εξασφαλίσω τα λεφτά και οτιδήποτε είναι λαου λαου .

Όλα αυτά τα αναφέρω με φιλική διάθεση όχι ότι εγώ είμαι ο τέλειος αλλά γιατί και εγώ κάποτε την πάτησα άσχημα όχι με ξένο αλλά με έναν άνθρωπο που νόμιζα ότι τον ήξερα αλλά βρέθηκε ένας πραγματικός φίλος με ταρακούνησε και έβαλα μυαλό απο τότε .

Panoss
06-06-16, 11:46
Νάσο +άπειρο.

ninolas
06-06-16, 12:18
Πάντως αυτό για το κόστος είναι πολύ γενικό. Δεν νομίζω ότι μπορείς να πεις στον πελάτη πόσο μπορεί να κοστίσει.
Πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, του ζητάς να δεις την συσκευή, και του λες ότι θα σε πάρω να σου πω κόστος κλπ και εάν είναι μεγάλο το κόστος του ζητάς και μια προκαταβολή και είσαι καλυμμένος.
βέβαια σωστό και αυτό που είπες ότι η επισκευή δεν πρέπει να γίνετε μπροστά του.

navar
06-06-16, 13:03
αυτο με τον χρόνο είναι κανόνας απο τους ποιό παλιούς !!!!

"θα μας αφήσετε να το δούμε και θα σας ενημερώσουμε για το κόστος και το πρόβλημα "

κανονας απαραβατος ακομα και αν ξέρεις οτι απλα πρέπει να πατησεις το κουμπί που ενεργοποιεί το wifi.

όσο αστείο και αν φαίνεται μου εχουν έρθει πολλα λαπτοπ με απλα απενεργοποιημενο το wifi.

τωρα αν θελεις να το χρεώσεις συμβολικά, αν θέλεις να το χρεώσεις κανονικά , αν θελεις να τον σφάξεις , αν θέλεις να μην το χρεώσεις είναι αλλο θέμα που θα αποφασίσείς .... αλλα αν το κάνεις μπροστά του με 2 πλήκτρα , το σίγουρο είναι οτι δεν θα πάρει φράγκο και θα χάσεις και πελάτη αν το προσπαθήσεις !

Fixxxer
06-06-16, 14:19
Μπαμπη πιστευω οτι αν σε ρωτουσε ποσα θες θα του ελεγες φυγε...
Δεν ειναι μονο τα λεφτα ειναι γενικα η αχαριστια...

johnpats
06-06-16, 16:42
Εγω οσο δουλευα σε μαγαζι ,ποτε δεν εκανα τις επισκευες μπροσα στον πελάτη.παντα δελτιο παραλαβης και θα σας καλεσω μολις βρω τι ευθυνεται για την βλαβη.
Μπορεις τωρα;όχι διοτι προηγούνται αλλοι κυριοι.αν θελετε να του ριξω μια ματια ελατε σε 1-1,5 ωριτσα και υο κοστος ελεγχου ειναι ταδε.
Θελεις καλως δεν θελεις αντιο...ετσι και αλλιως αν ο αλλοδ δεν θελει αυτη την εξηγηση πολυ πιθανον να θελει να την βγαλει τσαμπα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

betacord85
06-06-16, 16:43
καλησπερα και καλη βδομαδα στην παρεα!μαλλον δεν το εγραψα σωστα...με λιγα λογια μπηκε μεσα ειδε οτι ειχα πολυ δουλεια με το 5.1 γιατι το ειχα κανει φιλο και φτερο και βρηκε ευκαιρια πεταξε το παραμυθι γιατι την γυναικα του...η γκαντεμια ειναι οτι με το που μπαινει ο αλλος πελατης την κανει με ελαφρα!δεν προλαβα καν να πω εστω 5 ευρω!αυτο με τον τρελο του χωριου αγαπητε φιλε εκει κανεις την παπια...κανεις ψυχικο...τεσπα μετα απο το ανοιγμα αυτου του θεματος εχω αλλαξει τακτικη και ολοι ειναι σουζα...και θα ηθελα να σας ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου που μεσα και απο τις δικες σας εμπηρειες πηρα θαρρος να αλλαξω καποια πραγματα στο εργασιακο μου περιβαλλον!(και στο φιλικο με τους τσαμπατζιδες φιλους! :001_tt2:)

Panoss
06-06-16, 16:48
Μπαμπη πιστευω οτι αν σε ρωτουσε ποσα θες θα του ελεγες φυγε...
Δεν ειναι μονο τα λεφτα ειναι γενικα η αχαριστια...
Σωστά.
Και μετά όταν θα ερχόταν η ΔΕΗ, η εφορία και ο ΟΑΕΕ, θα τους έλεγε ο Μπάμπης: 'πόσα θες;' κι αυτοί θα του λέγανε 'φύγε'.

Εγώ μετά το ποστ του #135 δεν απορώ γιατί έχει τζαμπατζήδες πελάτες, αλλά γιατί έχει μη τζαμπαζήδες.
Κάποιοι τον πληρώνουν μάλλον γιατί είναι καλοί άνθρωποι (δεν το λέω ειρωνικά) ή γενικά συνηθίζουν να πληρώνουν τα χρέη τους.
Οπότε θα ζήσει από την καλοσύνη των ανθρώπων.

Μπάμπη σου αφιερώνω μερικές παροιμίες:
Ο καλός καλό δεν έχει.
Όπου Γιάννης και μάλαμα.
Κάμε το καλό και ρίξ’ το στο γιαλό.
Όλα στον κόσμο χάνονται και μέν’ η καλοσύνη.
Η μεγάλη καλοσύνη είναι και μπουνταλοσύνη.
Χίλιοι καλοί χωράνε.

Άρα δεν έπρεπε να σε λένε Μπάμπη αλλά Γιάννη.
Στο μαγαζί σου χωράνε 1000 άτομα.:lool:

SRF
06-06-16, 17:57
Εγω οσο δουλευα σε μαγαζι ,ποτε δεν εκανα τις επισκευες μπροσα στον πελάτη.παντα δελτιο παραλαβης και θα σας καλεσω μολις βρω τι ευθυνεται για την βλαβη.
Μπορεις τωρα;όχι διοτι προηγούνται αλλοι κυριοι.αν θελετε να του ριξω μια ματια ελατε σε 1-1,5 ωριτσα και υο κοστος ελεγχου ειναι ταδε.
Θελεις καλως δεν θελεις αντιο...ετσι και αλλιως αν ο αλλοδ δεν θελει αυτη την εξηγηση πολυ πιθανον να θελει να την βγαλει τσαμπα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

προσωπικά, αν και ασχολο'υμαστε με "άλλον" τομέα που δεν έχουμε επαφές με τυχαίους "είδα φως και μπήκα" πελάτες... έχω ορίσει στην εταιρία μας ότι η ειασγωγή έστω προς έλεγχο έχει ένα κόστος. και άπαξ και το όποιο μηχανημα "αγγιξει" πάγκο χρεώνεται 100 ΕΥΡΩ για να φύγει πλέον από πάνω του προς την έξοδο, έχει δεν έχει βλάβη!
Αυτό γιατί κάποτε δεν έπαιρνα τίποτα για αρχικό έλεγχο, και βρέθηκε ένας "σταθμάρχης" ο οποίος μου κουβάλησε ολόκληρο τον ραδιοφωνικό του σταθμό, με τις εφεδρείες του, τα πρωτεύωντα & δευτερεύωντα λινκ, κονσόλες κλπ, και έβαζε... έβαζε... έβαζε μηχανήματα επί ώρα. Όταν τελείωσε το ξεφόρτωμα του ημιφορτηγού του, μέτρησα 36 συνολικά μηχανήματα... που μου έφραξαν το εργαστήριο! Και το κερασάκι ήταν ότι τα έφερε "να τα δούμε αν δουλεύουν" και όχι ότι είχαν βλάβες μικρές ή μεγάλες! Άρχισα λοιπόν ένα ένα στον παγκο, έλεγχος πλήρης από εμφάνιση, κλειδώματα PLL, ισχύος, αρμονικών, παραγώγων, διαμορφώσεων, θορύβων, κ.ο.κ, και να τα αφήνω και λίγο σε λειτουργία μην "κρεμάνε" μόλις ζεσταθούνε! Τρία - ΄τεσσερα μαζί τελικά στον παγκο! Τελικά μετά από ενδελεχή έλεγχο στα όργανα, πρόβλημα είχαν 4 ή 5 νομίζω, τα οποία και απαιτούσε να επισκευάσω αυθημερόν κιόλας, παρ' ότι είχε πάει πλέον 11μμ ! Το ένα - ενισχυτής 1Κιλό είχε καμμένα ΜΟΣΦΕΤ... και του λέω 3 χ ΜΟΣΦΕΤ & μια αντίσταση ζυγίσματος ισχύος πάνε για αλλαγή & εργασία, αυτό θα πάει ~600! Μου λέει "άστο, θα τα αλλάξω εγώ, που έχω ΜΟΣΦΕΤ δικά μου"... και εκεί του είπα... "όπως είσαι φορτώνεις ολα και φεύγεις με μιάς" ! Το ωραίο είναι ότι παρεξηγήθηκε κιόλας, όπως είπε μετά στον αντιπρόσωπο των μηχανημάτων, που μου τον είχε στείλει!


Έκτοτε "για να αγγίξει τον πάγκο" χρεώνω 100 ΕΥΡΩ. ΤΕΛΟΣ!

street
06-06-16, 18:12
τωρα εγω ... μα τι να πω εγω ? εξαλλου ο μπαμπης μας ειπε οτι δουλευει καπου ενω ειχε μαγαζι και δεν τον ξερω προσωπικα τον ανθρωπο ! μονο απ τα μηνυματα του εδω ...:001_smile:
ο τρολιστας μας εδω μεσα τι εχει να μας πει επ αυτων ου ? μιας και διαβαζει ολη την ' φαρα ' μας και ολα τα νηματα εδω μεσα και εχει αποψη για ολα στο εδω φορα !?? ποιος να ειναι αραγες ? :lool::lool:

φευγω για εξωτερικη ... και μαλλον αυριο τα δικα μου .... ημαρτον με το τρολ ....

street
06-06-16, 19:12
τελικα 8=30 το εξωτερικο , εππμενος εχω χρονο ....να λεω , παμε , για καποιους που εχει μπει αγγουρι καπου ... φιλε μπορεις να με κανεις μια κοληση τωρα που την βιαζομαι ? μιλαμε για απλη και τιποτε αλλο , ναι μπορω 15 για τωρα η το αφηνεις και ερχεσαι και το παιρνεις δωρεαν αυριο το απογεμα , κακα τα ψεματα αλλοι αγορασαν κολλητηρι με κολληση στα 10 , αλλοι πεταξαν το 20 και φυγαν τρεχοντας και ουτε καν ποιος ειναι να τον εξυπηρετησω καλυτερα

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
06-06-16, 20:54
αυτο που λετε με τις χρεωσεις το δω δεν το δω ,ισχυει.... πριν κανα δυο χρονια οταν ειχε χαλασει μιας φιλης μου το πλυντηριο και δεν βγαζαμε ακρη πηρα το σερβις οπου επικινωνησα με εναν ανθρωπο και πανω στην κουβεντα μου ειπε κοιτα να δεις το φτιξεται δεν το φτιαξεται η επισκεψη ειναι 30ε γιατι αν εχει χαλασει ενας πχ εγκεφαλος και θελει 100-150ε δεν συμφερει να το φτιαξεις ετσι δεν ειναι ? σωστα του λεω, και επειδη η ετερια εχει εξωδα αυτοκινητα κλπ γι'αυτο χρεωνουμε 30ε επισκεψη ετσι αποφευγουμε και τους τσαμπατζιδες , μου ειπε ..ΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ εχω φιλαρακι υδραυλικο χθες το βραδυ πυγαινωντας να δω τι κανει μονο που δεν εκλεγε . (αστα με φεσωσανε 1000 υλικα και εργασια μου λεει εμεινα κοκαλο ) και ξερετε γιατι συμβαινει αυτο γιατι μπωρει να εισται καλει τεχνικοι υδραυλικοι-ηλκτρονικοι-ηλεκτρολογοι-μηχανικοι-βενζιναδες-μπογιατζιδεσ-σοφατζιδες , ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

betacord85
06-06-16, 22:10
καλησπερα στην παρεα!χαλαρα σημερα...δεν ειχα τους τρελους τους χωριου! :001_tt2: ασχετο αναφερθηκς καποιος που τρολαρει ποιος ειναι?γιωργο srf σε θαυμαζω πραγματικα...εχω ακουσει τα καλυτερα για σενα...ο καλυτερος τεχνικος σε θεματα rf...δυστηχως γιωργο δεν μπορω να χρεωσω αυτα τα ποσα γιατι δεν εχω πιασει ποτε πομπους και κονσολες...αλλα μου εχει τυχει φιλος να φερει 4 μηχανηματα να βγαλω βλαβολογιο και αν τον συνεφερε θα τα εφτιαχνε(σε μενα)και τελικα του ειπα τις βλαβες και κουτσα στραβα τις εφτιαξε...το ποιος ειμαι ποιος ημουν και την εμπηρεια μου καποιοι καλοι φιλοι τα ξερουν και με ξερουν απο κοντα...ξαναγυρησα στις επισκευς γιατι αυτο εκανα ολη μου την ζωη..αυτη ειναι η ζωη μου...αν ομως δω οτι δεν τραβαει θα παψω μια και καλη το θεμα παγκου και επισκευων...ισως να επισκευζω εσπρεσιερες στο μελλον! :001_tt2:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-06-16, 10:47
μεεεεεερα:lool:.λοιπων το καλυτερο ειναι πληρωμη σε ειδος ξερετε απο που .............

haris_216
07-06-16, 11:25
Αν και δεν ανήκω στο χώρο σας, διαβάζω τα περιστατικά που αναφέρονται με...κοινωνιολογικό ενδιαφέρον:001_smile:
Επειδή μάλιστα όλα μου τα χρόνια δουλεύω στη λιανική και άρα έχω επαφή με κόσμο, δεν υπάρχει τίποτα από όσα λέτε το οποίο να μου φάνηκε παρατραβηγμένο. Ο κόσμος, προκειμένου να κάνει τη δουλειά του, είναι ικανός για πολύ πιο extreme καταστάσεις.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι η απουσία "δακρύβρεχτων" καταστάσεων/δικαιολογιών. Προσωπικά έχω ακούσει ιστορίες

απλές:
"Αχ σε παρακαλώ να με εξυπηρετήσεις γρήγορα/εκτός ωραρίου γιατί θα χάσω το πλοίο"
"Ξέρω ότι έχετε κλείσει αλλά το παιδί μου χρειάζεται οπωσδήποτε αυτό το βιβλίο σήμερα" (μπορεί το βλαστάρι της να μην έχει ανοίξει βιβλίο όλο το χρόνο αλλά απόψε πραγματικά το θέλει)

ή λιγότερο απλές
που παίζουν με θέματα υγείας, φτώχειας και γενικά συγκινησιακή πίεση. Και βέβαια ίσως και κάποια από αυτά να είναι αλήθεια αλλά πραγματικά, τί σύμπτωση είναι αυτή που όταν κάποιος ζητάει κάτι παραπάνω (έκπτωση, να ανοίξεις κλειστό κατάστημα, πίστωση, κλπ) να παίζει πάντα μελό; Δηλαδή όσοι σου έρχονται πχ αφού έχεις κλείσει, όλοι μένουν μακρυά, θα χάσουν αεροπλάνο ή τους πονάει το πόδι; Κανείς δεν τυχαίνει απλά να καθυστέρησε γιατί έπαιρνε μάτι μια γκόμενα (ή βιάζεται γιατί έχει ραντεβού μαζί της);
Εσείς δεν έχετε κάτι αντίστοιχα (πέρα από τον "κακομοίρη" με τη γυναίκα με τα βρεγμένα μαλλιά:001_smile:);

Gaou
07-06-16, 11:41
καλα απο τέτοια.
ειχα πελάτη πολύ δυσκολο παλια οποτε κάποια στιγμή βλέπω εναν που έκανε επιπλώσεις καταστημάτων και στον οποιο ειχαμε φτιάξει καποια επιπλα του πελάτη. εγώ δεν ειχα βρεθει στην συναντηση τους καθο΄τι τα σχεδια τα ειχε ο πελάτης και ειχε πάει μονος του.

μου λέει λοιπόν ο συνεργάτης μετα απο καιρο που τον συναντω. "ρε ο τάδε τι κάνει " '"καλά φανταζομαι" του λέω. "όχι ρε με το προβλημα του τι κάνει" "ποιο προβλημα ρε" του λέω "καλά μου λέει δεν σου έχει πει" τι του λέω . να λοιπόν για να πάρει τιμή και ταχύτητα ο πελάτης τους ειχε πει ότι ειχε καρκινο και σε προχωρημένο σταδιο. τρεχαν οι αλλοι διναν υπερωριες στους υπαλληλους τους για να τον εξυπηρετήσουν και τελικα και τπτ δεν τους εμεινε στην τσεπη αλλα και μαλακες βγήκαν.

απο τετοια κοινωνιολογικου χαρακτήρα βγαζουμε τον Οδυσσεα απο μέσα μας.

κ. Μπάμπη δεν αδειαζετε την Θυριδα με τα μυνηματα σας....>!

dovegroup
07-06-16, 12:00
ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ...

Πρίν από αρκετά χρόνια εργαζόμουν σε μια εταιρεία στο Service σαν προϊστάμενος αλλά έβγαινα έξω όταν δεν υπήρχαν ώρες για επιπλέον ραντεβού από τους συναδέρφους.
Με έστειλαν σε ένα πελάτη αρκετά ευκατάστατο στα βόρεια προάστεια (αυτό δεν σημαίνει κάτι) που είχε έρθει από Αμερική εκείνη την εποχή.
Η φιλοσοφία της εταιρείας ήταν πελατό - κεντρική με ότι σημαίνει αυτό, και με πλήρη ενημέρωση για χρεώσεις και τον τρόπο εργασίας μας.
Εχω δουλέψει αρκετά χρόνια με το σύστημα χρονοχρέωσης σε εξωτερικά service.
Βγάζω το χρονόμετρο και το πατάω τον βλέπω να απορεί και να μου λέει αυτά τα είχαμε στην Αμερική...ρέ σείς ξυπνήσατε?
Δεν δίνω σημασία χαμογελώ με νόημα, κάνω την εργασία σε συνολικό χρόνο 67 λεπτά και αφαιρώ τον χρόνο τσιγάρου μου
που πάντα κάνω σε εξωτερικό χώρο καπνίζουν δεν καπνίζουν οι πελάτες που ήταν 4 λεπτά.
Βγάζω μπλοκάκι και χρεώνω 60 λεπτά και όχι 67 ή 90 που σημαίνει ότι θα έπρεπε να χρεώσω 30 λεπτά επιπλέον
για χρόνο μετακίνησης επειδή σχολούσα αμέσως μετά (ο πελάτης αυτό δεν το ξέρει αλλά είπαμε η εταιρεία ήταν πελατο - κεντρική
και η φιλοσοφία μου ήταν και για μένα πάντα αυτή).
Ο τύπος κάνει φασαρία ενώ έχει ενημερωθεί πληρώνει ενώ φωνάζει ότι η τάδε εταιρεία που πήγε να τον υποστηρίξει πρίν (και δεν του έδωσε λύση και πλήρωσε κιόλας)
έκατσε τόσες ώρες και δεν τον χρέωσε τόσα χρήματα, παίρνει τηλ στην εταιρεία χωρίς πολλά λόγια μπροστά μου και λέει ότι δεν πληρώνει και τον χρόνο για "τα τσιγάρα!!!"
και ζητά να μιλήσει με την διεύθυνση του τεχνικού τμήματος της εταιρείας, του λένε πώς την έχει μπροστά του και πώς μπορεί να εκφράσει το παράπονο του
σε εμένα και να κάνει και έγγραφη διαμαρτυρία (αναφορά μή συμμόρφωσης βάση ISO) παθαίνει νταμπλά και χαμογελώντας ηλίθια δίνει τα χρήματα με την
αιτιολογία αφού μου στείλανε τον προϊστάμενο καλά να πάθω!!!
Αν ήταν δλδ ένας τεχνικός απλά πιθανά θα το "έριχνε" για να μην τον πρίζει και θα δεχόταν αδιαμαρτύρητα να συμβιβαστεί μην χάσει και την δουλίτσα του.
Ο πελάτης αυτός ήταν στην "μαύρη λίστα" από εμένα πλέον αδιαπραγμάτευτα για όσο χρόνο ήμουν στην εταιρεία πλήρωνε τα συμφωνηθέντα βάση πολιτικής και τιμοκαταλόγου.
Αυτό όχι για εκδίκηση αλλά για την "τάξη".
Αυτό που θέλω να πώ είναι πώς η εκπαίδευση ενός τεχνικού απαιτεί διασφάλιση, εμπιστοσύνη, διπλωματία και εντιμότητα κάτι που το μαθαίνεις με τα χρόνια...
Αν σκέφτεσε να "ρίξεις" τον πελάτη με απάτες και ψέματα τότε είναι μαθηματικά επιβεβαιωμένο και το μέλλον σου σαν επαγγελματίας!!!
Αμφίδρομο είναι το ίδιο ισχύει και για τον πελάτη, είναι ένας αγώνας επιβίωσης και πρέπει να είναι όσο πιο έντιμος γίνετε...

betacord85
07-06-16, 13:12
καλησπερα στην παρεα!ακη μαλλον βρισκεσαι σε αλλο επιπεδο...χρονομετρο?δηλαδη συγνωμη αν πηγαινα σε πολυκατοικια και ειχε καμμενο ενισχυτη κεραιας απο κεραυνο και εκανα 5 λεπτα για να τον αλλαξω και να δω με το πεδιομετρο θα το πηγαινα το συστημα με το χρονμετρο???δεν παιζει αυτο που λες...τεσπα εργασιακος τομεας στην ελλαδα απλα ενα χαος...για θεμα ασφαλισης ουτε συζητηση σε κανενα απο τους γνωστους μου που εχουν βρει εργασια τον τελευταιο χρονο...

Fixxxer
07-06-16, 13:17
καλησπερα στην παρεα!ακη μαλλον βρισκεσαι σε αλλο επιπεδο...χρονομετρο?δηλαδη συγνωμη αν πηγαινα σε πολυκατοικια και ειχε καμμενο ενισχυτη κεραιας απο κεραυνο και εκανα 5 λεπτα για να τον αλλαξω και να δω με το πεδιομετρο θα το πηγαινα το συστημα με το χρονμετρο???δεν παιζει αυτο που λες...τεσπα εργασιακος τομεας στην ελλαδα απλα ενα χαος...για θεμα ασφαλισης ουτε συζητηση σε κανενα απο τους γνωστους μου που εχουν βρει εργασια τον τελευταιο χρονο...


Μπαμπη σχετικα με την ασφαλιση,μιλωντας με εναν φιλο μου που ειναι στο χωρο του καφε μου ειπε οτι στις μικρες επιχειρησεις συμφερει καλυτερα να μην πληρωνεις ασφαλιστικες εισφορες απ το να μην κοβεις αποδειξεις...
Οπως και να χει το θεωρω αχαριστια προς τους υπαλληλους που σου φερνουν λεφτα...

betacord85
07-06-16, 13:26
δεν ξερω νικο πραγματικα για λυπηση...οχι μονο αυτο αλλα τους βλεπουν και τους συμπεριφερονται σαν ζωα(επειδη ειναι ανεδικευτοι)ειδικα στο χωρο του καφε και ποιο πολυ στις κοπελες...εχει τυχει να ειμαι στην πλατεια ελευθερειας στον κορυδαλλο και να πινω καφε με το αμορε και σκαει μυτη στην γωνια το αφεντικο και να φωναζει στην πιτσιρικα που σερβιρει οτι περιμενουν 3 τραπεζια και καθεσαι και σαλιαριζεις???ενω η κοπελα ετρεχε για παραγγελιες γυρω γυρω(καπου στα 30 με 40 τραπεζια...νοοτροποια του ελληνα αφεντικου :wiink:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-06-16, 16:58
καλησπερα δωρο απο μενα :lool:651646516565166651676516865169

betacord85
07-06-16, 17:01
καλησπερα δωρο απο μενα :lool:651646516565166651676516865169 :001_tt2::001_tt2::001_tt2:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
07-06-16, 17:03
6517065171:001_smile:

SRF
07-06-16, 19:35
:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

Πολλά χεράκια πάνω... ειδικά και μόνο για αυτήν....

65174

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-06-16, 22:05
Αν και δεν ανήκω στο χώρο σας, διαβάζω τα περιστατικά που αναφέρονται με...κοινωνιολογικό ενδιαφέρον:001_smile:
Επειδή μάλιστα όλα μου τα χρόνια δουλεύω στη λιανική και άρα έχω επαφή με κόσμο, δεν υπάρχει τίποτα από όσα λέτε το οποίο να μου φάνηκε παρατραβηγμένο. Ο κόσμος, προκειμένου να κάνει τη δουλειά του, είναι ικανός για πολύ πιο extreme καταστάσεις.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι η απουσία "δακρύβρεχτων" καταστάσεων/δικαιολογιών. Προσωπικά έχω ακούσει ιστορίες

απλές:
"Αχ σε παρακαλώ να με εξυπηρετήσεις γρήγορα/εκτός ωραρίου γιατί θα χάσω το πλοίο"
"Ξέρω ότι έχετε κλείσει αλλά το παιδί μου χρειάζεται οπωσδήποτε αυτό το βιβλίο σήμερα" (μπορεί το βλαστάρι της να μην έχει ανοίξει βιβλίο όλο το χρόνο αλλά απόψε πραγματικά το θέλει)

ή λιγότερο απλές
που παίζουν με θέματα υγείας, φτώχειας και γενικά συγκινησιακή πίεση. Και βέβαια ίσως και κάποια από αυτά να είναι αλήθεια αλλά πραγματικά, τί σύμπτωση είναι αυτή που όταν κάποιος ζητάει κάτι παραπάνω (έκπτωση, να ανοίξεις κλειστό κατάστημα, πίστωση, κλπ) να παίζει πάντα μελό; Δηλαδή όσοι σου έρχονται πχ αφού έχεις κλείσει, όλοι μένουν μακρυά, θα χάσουν αεροπλάνο ή τους πονάει το πόδι; Κανείς δεν τυχαίνει απλά να καθυστέρησε γιατί έπαιρνε μάτι μια γκόμενα (ή βιάζεται γιατί έχει ραντεβού μαζί της);
Εσείς δεν έχετε κάτι αντίστοιχα (πέρα από τον "κακομοίρη" με τη γυναίκα με τα βρεγμένα μαλλιά:001_smile:);

-Σωστός! αυτο που είναι αστείρευτο είναι η εφευρετικότητα του πελάτη λιανικής προκειμένου να κάνει τη δουλειά του.

sakis
18-06-16, 13:52
Πελατης σκαει με ενα Ιαπωνικο μηχανημα ...διακριτο απλο κατανοητο χωρις ιδιαιτερες δυσκολιες και πραγματα τα οποια εχουμε ξανακανει και εχουμε ξαναδει 100 φορες ...

Κατα δηλωση του πελατη το μηχανημα εχει βγαλει καπνους το πηγε σε καποιο μαγαζι εργαστηριο στην γειτονια του και του ειπαν οτι τα τρανσιστορ εξοδου δεν υπαρχουν πουθενα και αρα το μηχανημα του ειναι αχρηστο απο την στιγμη που ειναι καμμενα αυτα ...

Ανοιγω το μηχανημα βρισκω 3 τρανσιστορ εξοδου "σημαδεμενα OFF" με μαρακαδορο αλλα τα μετραω απο κατω και τα βρισκω μια χαρα .... Στο μηχανημα αυτο υπαρχει μια κυρια ταση και μια βοηθητικη πιο υψηλη για να δουλευουν τα πρωτα σταδια του ενισχυτη 4 διοδακια 1Ν4004 και δυο πυκνωτες ...

Μετραω τις διοδους βραχυκυκλωμενες και οι 4 ( περιπτωση που εχουμε ξαναδει σε παρομοια μηχανηματα ...)

μπουμπουναω 4 καινουργιες Αλλαζω 2 χουφτες ηλετρολυτικους παταω μερικες κολλησεις Τουμπανο το μηχανημα ...την Τριτη θα το παισουν τα παιδια για καθαρισματα ρυθμισεις κλπ ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο πελατης λοιπον μου ζητησε να κανω οτι καλυτερο μπορω απο πλευρας δουλειας και φυσικα να τον χρεωσω αναλογα

Αυτο που θα κανω ειναι να τον παρω να του πω μια εξωφρενικη τιμη τυπου 200 -300 ευρω εκτος αν μου κανει μια χαρη που τοτε θα του κατεβασω την τιμη στα 80 ευρω

Θα τον βαλω λοιπον να καλεσει τον συναδελφο μπροστα μου και να του πει οτι βρηκε καινουργια τρανσιστορ το επισκευασε το μηχανημα και πληρωσε 380 ευρω συνολικα αλλα χαλαλι γιατι εχει γινει πολυ καλη δουλεια ....σε αυτη και μονο την περιπτωση θα κατεβασω την τιμη στα 80 ευρω αλλιως μηχανημα δεν παιρνει

Πιστεψτε με οταν σας λεω οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που εχω κανει κατι τετοιο και δεν ειναι η πρωτη φορα που εχει παιξει το συγκεριμενο εργο με τις ιδιες ακριβως συνθηκες ....

Καλο τριημερο και ....καλες δουλειες ...

Σακης Πετροπουλος

nikosp
18-06-16, 14:14
Και με αυτό το τρόπο δηλαδή τι θα επιτύχεις ?
Θέλεις να ξεφτιλίσεις τον άσχετο τεχνικό που είπε μια διάγνωση λάθος η που δεν θέλησε για κάποιο λόγο να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχάνημα ?
Θα βάλεις κάτι στην τσέπη σου με αυτή τη συμπεριφορά ?
Θα δείξεις εσύ πόσο μεγάλος τεχνικός ηλεκτρονικός είσαι ?

JOUN
18-06-16, 14:55
Ρε Νικο αν δεν μπορεί να μέτρησε τρια τρανζίστορ αν είναι καμένα τι να πω..
Πράγματα που σαν χομπιστας λογικά είναι απο τα πρώτα που θα μάθεις..

sakis
18-06-16, 14:59
Και με αυτό το τρόπο δηλαδή τι θα επιτύχεις ?
Θέλεις να ξεφτιλίσεις τον άσχετο τεχνικό που είπε μια διάγνωση λάθος η που δεν θέλησε για κάποιο λόγο να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχάνημα ?
Θα βάλεις κάτι στην τσέπη σου με αυτή τη συμπεριφορά ?
Θα δείξεις εσύ πόσο μεγάλος τεχνικός ηλεκτρονικός είσαι ?


ΟΧΙ Νικο απο αυτο το μηχανημα εγω θα παρω 80-100 ευρω για μια δουλεια που οργανωμενα δεν παιρνει παραπανω απο μια ωρα ...Αν νομιζεις οτι το μεροκαματο αυτο δεν ειναι καλο και οτι ο καθε ενας συναδελφος θα επρεπε να το κυνηγαει τοτε μαλλον κανεις λαθος ...

Απλα πολλοι απο εμας κοιτανε τις ευκολες λυσεις και τα παρατανε πολυ ευκολοτερα απο οτι θα επρεπε ....Ισως με αυτο τον τροπο ξυπνησει ο φιλος μας και καταλαβει οτι τα μηχανηματα αυτα εχουν μεροκαματο αρκει να ασχοληθεις

Αυτο ειναι το point Της παρεμβασης Μην το πας αλλου γιατι δεν εχει καποιο αλλο νοημα ...Μονο αυτο

ΚΑι εαν τελικα ο ανθρωπος αυτος ειναι ΠΧ τηλεορασακιας και δεν ηθελε η δεν προλαβαινε να ασχοληθει τοτε δεν βρισκω απολυτως κανενα λογο να κοροιδευει τον πελατη ( Γιατι το μηχανημα πραγματι το ανοιξε αλλα δεν εχει αγγιξει τιποτα μεσα μονο εγραψε με μαρκαδορο )

Πολυ απλα στον πελατη Καλε μου κυριε δεν ξερω δεν γουσταρω η δεν προλαβαινω να ασχοληθω με το μηχανημα σας Τιμια ομορφα και ωραια

teo966
18-06-16, 16:34
πως εισαι σιγουρος για τα λεγομενα του πελατη?
ΟΧΙ Νικο απο αυτο το μηχανημα εγω θα παρω 80-100 ευρω για μια δουλεια που οργανωμενα δεν παιρνει παραπανω απο μια ωρα ...Αν νομιζεις οτι το μεροκαματο αυτο δεν ειναι καλο και οτι ο καθε ενας συναδελφος θα επρεπε να το κυνηγαει τοτε μαλλον κανεις λαθος ...

Απλα πολλοι απο εμας κοιτανε τις ευκολες λυσεις και τα παρατανε πολυ ευκολοτερα απο οτι θα επρεπε ....Ισως με αυτο τον τροπο ξυπνησει ο φιλος μας και καταλαβει οτι τα μηχανηματα αυτα εχουν μεροκαματο αρκει να ασχοληθεις

Αυτο ειναι το point Της παρεμβασης Μην το πας αλλου γιατι δεν εχει καποιο αλλο νοημα ...Μονο αυτο

ΚΑι εαν τελικα ο ανθρωπος αυτος ειναι ΠΧ τηλεορασακιας και δεν ηθελε η δεν προλαβαινε να ασχοληθει τοτε δεν βρισκω απολυτως κανενα λογο να κοροιδευει τον πελατη ( Γιατι το μηχανημα πραγματι το ανοιξε αλλα δεν εχει αγγιξει τιποτα μεσα μονο εγραψε με μαρκαδορο )

Πολυ απλα στον πελατη Καλε μου κυριε δεν ξερω δεν γουσταρω η δεν προλαβαινω να ασχοληθω με το μηχανημα σας Τιμια ομορφα και ωραια

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
18-06-16, 16:48
Κ ΣΑΚΗ θελουμε και καμια φοτο ετσι ? παρεπιπτοντως μου θυμιζει την δικη μου περιπτωση,

sakis
18-06-16, 16:50
Ο πελατης ειπε απλα οτι πρωτα τον πηγε καπουα αλλου ....
Αλλα σου ξαναγραφω οτι στατιστικα δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο

Πολλοι ειναι οι τεχνικοι που εχουν σκεφτει με την λογικη του τυπου """ Αφου εγω δεν μπορω να παρω μεροκαματο να μην παρει και κανενας αλλος """" Του τυπου οτι ο πελατης κραταει στα χερια του ενα κορυφαιο μηχανημα πλην ομως αρκετα παλιο και του λενε ""Μην ασχοληθεις με την σαβουρα """η αλλιως οταν δεν μπορουν να βρουν τι φταιει κοπανανε και μια καλη ταση DC σε ολοκληρωμενα ωστε το μηχανημα που δεν δουλευε για κατι μαλλον απλο να μην δουλεψει ποτε ξανα εγγυημενα πλεον ...Οπως σου ειπα εχω δει και καποια τετοια

Οσο για τα λεγομενα του πελατη να μην σου πω οτι θα τον εκβιασω κιολας να μου πει με στοιχεια τι ακριβως εγινε μια και τον κραταω στο χερι ....Αν δεν μου πει η τιμη ανεβαινει ....

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
18-06-16, 17:05
εγω παντως τρεφωμαι με φοτο παρακαλω ....... και το ιδιο ισχυει και για τον δικο μου ενυσχυτη .

picdev
18-06-16, 17:06
Τη προηγούμενη βδομάδα χάλασε το κλιματιστικό του έτερον ίμιση, ένα παλιό κινέζικο.
Ε λέω απο μέσα μου έμπλεξα τώρα και δεν θα το φτιάξω αλλά αφού με καλεί το καθήκον είπα να ασχοληθώ,
Μην τα πολυλογώ το κλιματιστικό έβγαζε κωδικό βλάβης για θερμίστορ, το έβαλα στο εργαστήριο και το έφτιαξα μέσα σε 20 λεπτά,
Η πλακέτα του 2000 , ολα τα εξαρτήματα διακριτά :biggrin: όλα ξεκάθαρα, ενα παλμοτροφοδοτικό , ενας κοντρόλερ , 3 θερμίστορ και 10 λεντάκια .
Τελικά ο κοντρολερ έκανε συνέχεια ρεσετ και διάβαζε λάθος τάσης επειδή το παλμοτροφοδιτκό αντι για 12 εδινε 4v στο regulator.
Ηταν η πρώτη φορά που έφτιαξα κάτι τοσο εύκολα και γρήγορα , αλλά ο λόγος ήταν οτι η πλακέτα ήταν του 2000 ,
στα σημερινά δεν νομίζω να μπορεις να τα φτιάξεις τοσο έυκολα, αφού έχουν 2-3 πλακέτες , smd , ριτίνες, inverter και ένα κάρο άλλα.
Μεχρι και στα ηλεκτρονικά πέρασαν οι καλές εποχές :lool:

MacGyver
18-06-16, 17:10
Βρε Sakis, αντί να χαίρεσαι που υπάρχουν και τέτοιοι τεχνικοί (μπορεί να είναι ο γιος του, ο φίλος του, ο γείτονας του, ένας ηλεκτρολόγος) και βγαίνει χαλαρά το μεροκάματο, υποβάλλεις τον άνθρωπο σε τέτοια διαδικασία;
Θα κάνεις ότι κάνει ο "σωστός" επαγγελματίας: θα θάψεις τον μάστορα, θα εξυψώσεις τον εαυτό σου και όλα μέλι γάλα. :)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
18-06-16, 17:17
και θα βγαζει και στη λοταρεια καμεια 10αρια τεακ παρακαλω :lool:

navar
18-06-16, 17:26
εχω φτιάξει πολλλλλλάααααααααααα μηχανήματα που δεν τα έφτιαξαν συνάδελφοι (συνληθως reball/αλλαγή το BGA ).
έχει πάντα πλάκα να βλέπεις την αντίδραση του πελάτη που του είπαν οτι δεν επισκευάζεται να το παίρνει στα χέρια σε αριστη κατασταση και να χτυπιεται οτι δεν γίνονταν.

συνήθως ο πελάτης μόνος του μετά προσπαθεί να σου πεί που το πήγε γιατι πλέον σου εχει εμπιστοσύνη. ποτέ δεν έχω ρωτήσει να μάθω σε ποιόν το πήγε και τις περισσότερες φορές αν τους δώ οτι θέλουν να μου πούνε τους σταματάω και τους λέω "δεν παίζει ρόλο που πήγε δεν θα ηθελα να μάθω". ποτε δεν έχω κράξει συνάδελφο και οταν μου τους κράζουν οι πελάτες απλά χαμογελάω.

το "χειρότερο" που μπορεί να πώ με μια μικρή δόση υπερηφάνιας είναι "ε ο καθένας οτι μπορεί κάνει ".

δεν λέει τίποτα ούτε να ξεκατηνιαστούμε ούτε να βριστούμε ουτε να κραζόμαστε , όλα αυτά δημιουργούν έχθρες αντιπαλότητες και γυρνάνε και πολλά απο αυτα που μπορεί να πείς πίσω.

εχω συναδέλφους/ανταγωνιστές που παράλληλα για μένα είναι φίλοι ,που περνάνε 1-2 φορές τον μήνα για καφέ και πολοί απο αυτούς μου δίνουν και δουλειά , φέρνουν μηχανήματα πελατών τους για φτιάξιμο !

δεν είναι ανάγκη να στάζουμε χολή και να χαλάμε τις καρδίες μας , ειδικά σε μικρές αγορές όπως τα Τρίκαλα που είμαι εγώ !

nikosp
18-06-16, 20:30
ΟΧΙ Νικο απο αυτο το μηχανημα εγω θα παρω 80-100 ευρω για μια δουλεια που οργανωμενα δεν παιρνει παραπανω απο μια ωρα ...Αν νομιζεις οτι το μεροκαματο αυτο δεν ειναι καλο και οτι ο καθε ενας συναδελφος θα επρεπε να το κυνηγαει τοτε μαλλον κανεις λαθος ...

Απλα πολλοι απο εμας κοιτανε τις ευκολες λυσεις και τα παρατανε πολυ ευκολοτερα απο οτι θα επρεπε ....Ισως με αυτο τον τροπο ξυπνησει ο φιλος μας και καταλαβει οτι τα μηχανηματα αυτα εχουν μεροκαματο αρκει να ασχοληθεις

Αυτο ειναι το point Της παρεμβασης Μην το πας αλλου γιατι δεν εχει καποιο αλλο νοημα ...Μονο αυτο

ΚΑι εαν τελικα ο ανθρωπος αυτος ειναι ΠΧ τηλεορασακιας και δεν ηθελε η δεν προλαβαινε να ασχοληθει τοτε δεν βρισκω απολυτως κανενα λογο να κοροιδευει τον πελατη ( Γιατι το μηχανημα πραγματι το ανοιξε αλλα δεν εχει αγγιξει τιποτα μεσα μονο εγραψε με μαρκαδορο )

Πολυ απλα στον πελατη Καλε μου κυριε δεν ξερω δεν γουσταρω η δεν προλαβαινω να ασχοληθω με το μηχανημα σας Τιμια ομορφα και ωραια


Ο άνθρωπος που το είδε μπορεί να είναι τηλεορασάκιας η οτιδήποτε άλλο
Αυτό δεν έχει καμία σημασία
Είπε ότι δεν επισκευάζεται και τέρμα
Εάν νομίζεις ότι με αυτή τη συμπεριφορά (τηλεφωνώντας ο πελάτης ότι βρήκε τα τρανζίστορ που δεν είχε μπορέσει η δεν ήθελε να βρει αυτός ) ότι θα τον συνετίσεις ?
Μάλλον όχι
Σου έτυχε πελάτης που όχι μόνο δεν είναι τσαμπατζής αλλά σου είπε ότι θέλει να επισκευάσει τον ενισχυτή του και σε άφησε ελεύθερο στην τιμή
Τι άλλο θέλεις να κάνει δηλαδή
Αντιπαραθέσεις μεταξύ συναδέλφων είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς

betacord85
18-06-16, 21:33
καλησπερα στην παρεα!βλεπω το θεμα με την λεξη τζαμπα εχει παρει φωτια!διαβασα τα τελευταια ποστ...κακως τσαντιζεστε με το θεμα οτι ο κυριος σακης θα παρει 80 η 100 η 200 η 300 η οσα νομιζει εκεινος....γιατι?καταρχας δεν τον ξερω πρωσοπικα οτι θα γραψω ειναι απο αυτα που διαβαζω απο εδω μεσα και απο τα λεγομενα συναδελφων που ξερουν οτι ειναι κορυφη στην δουελεια του...οποτε μπορειτε να συγκρινετε τον top leader του hifi με μπαρμπα μητσο της γειτονιας?οχι βεβαια...θα πηγαινες ποτε τον πανακριβο λαμπατο στον μπαρμπα μητσο?οχι βεβαια...την jaquar σου θα την πηγαινες στον ρεκτιφιε ο μανωλης και τα 3 του αδερφια?οχι βεβαια...που θελω να καταληξω?αλλο target group πελατων εχει ο leader του hifi και αλλο ο μεροκαματιαρης τηλεορασακιας...ο πελατης ξερει που πηγαινει...οπως και οι γυναικες... :wiink: και για να δειτε ποσο ευχαριστο κλιμα υπαρχει στον κοσμο του service μεστην βδομαδα ψωνισα απο τον χαρη και βλεπω ενα συναδελφο τι κανεις μα μου κτλ...επισκευες?κατι λιγα...μου λεει το κορυφαιο μπαινει μεσα στο μαγαζι του ενας μπαρμπας κρατοντας εναν luxman τον αφηνει πανω στον παγκο του και του λεει...εκει που επεζε δυνατα μυρισε σταματησε και καηκαν τα ηχεια...μεχρι 25 ευρω μπορεις να τον φτιαξεις?...τα συμπερασματα δικα σας

Fixxxer
19-06-16, 00:39
ΟΧΙ Νικο απο αυτο το μηχανημα εγω θα παρω 80-100 ευρω για μια δουλεια που οργανωμενα δεν παιρνει παραπανω απο μια ωρα ...Αν νομιζεις οτι το μεροκαματο αυτο δεν ειναι καλο και οτι ο καθε ενας συναδελφος θα επρεπε να το κυνηγαει τοτε μαλλον κανεις λαθος ...

Απλα πολλοι απο εμας κοιτανε τις ευκολες λυσεις και τα παρατανε πολυ ευκολοτερα απο οτι θα επρεπε ....Ισως με αυτο τον τροπο ξυπνησει ο φιλος μας και καταλαβει οτι τα μηχανηματα αυτα εχουν μεροκαματο αρκει να ασχοληθεις

Αυτο ειναι το point Της παρεμβασης Μην το πας αλλου γιατι δεν εχει καποιο αλλο νοημα ...Μονο αυτο

ΚΑι εαν τελικα ο ανθρωπος αυτος ειναι ΠΧ τηλεορασακιας και δεν ηθελε η δεν προλαβαινε να ασχοληθει τοτε δεν βρισκω απολυτως κανενα λογο να κοροιδευει τον πελατη ( Γιατι το μηχανημα πραγματι το ανοιξε αλλα δεν εχει αγγιξει τιποτα μεσα μονο εγραψε με μαρκαδορο )

Πολυ απλα στον πελατη Καλε μου κυριε δεν ξερω δεν γουσταρω η δεν προλαβαινω να ασχοληθω με το μηχανημα σας Τιμια ομορφα και ωραια


Αν καταλαβα καλα το σκεπτικο του Σακη θα παραθεσω κι γω κατι που γινεται αντιστοιχα σε εμας τους ηλεκτρολογους...

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας...
Εχω ακουσει κατα καιρους απο διαφορους επαγγελματιες του χονδικου και λιανικου εμποριου οτι τους τυχαινει μια βλαβη και ο ηλεκτρολογος ειτε αργει καποιες μερες ειτε δεν παει καθολου, μιλαμε για βλαβες των 20-30-50 ευρω, μεροκαματακι δηλαδη που θα μπορει να πληρωνει πιο ευκολα τον ΟΑΕΕ του και κοιτανε μονο τις πιο μεγαλες δουλειες...
Τις προαλλες ειχα βρει εναν συναδελφο μου τον ρωταω πως παει η δουλεια, μου λεει να εδω εχω ερθει για 150 ευρω μεροκαματο, ε του λεω νταξει ρε φιλε απ το μηδεν κατι ειναι και αυτο μπαλωνεις καποιες μικρες τρυπες...
Βλεπεις μερικοι ειχαν συνηθισει τις καλες εργολαβιες των δεκαδων χιλιαδων ευρω και τους ηρθε λιγο αποτομα...
Αλλα αυτο που θελω να πω ειναι πως μεροκαματακι κουτσα στραβα εξω υπαρχει...

Dbnn
19-06-16, 00:46
Το θεμα ειναι ο μπαρμπαμητσος οτι χαλαει την πιατσα και γινεται ο ιδιος ρομπα.
Πιο σεβαστο ειναι να πεις δεν μπορω, δεν ξερω να το επισκευασω παρα δεν φτιαχνεται. Οταν εφτιαχνα λαπτοπ σε καταστημα και μου ερχονταν κατι vaio με καρτες γραφικων ελεγα δεν μπορω να το επισκευασω γιατι δεν εχω γνωσεις περι reballing και αλλαγη chip και αν απλα κανω ενα reflow θα σου κρατησει απο μια ωρα εως δεκα χρονια. Ετσι κερδισα πελατες που μετα απο 6 χρονια με παιρνουν ακομα τηλεφωνο για μικροεπισκευες σε λαπτοπ κλπ...

Οποτε ο σακης και ο καθε σακης καλως επραξε και βαζω στοιχημα πως πολλοι θα επρατταν ετσι.

Φτασαμε τον τομεα επισκευη σε απιστευτη εξελιξη που γινονται επισκευες ακομα και σε ψηφιακα μηχανηματα ισχυος με διακοπτικα μοσφετ που περνανε πολλα πολλα αμπερ και υψηλες τασεις που λες αν μου φυγει το δαχτυλο μεσα σκοτωθηκα και δεν επισκευαζονται ενισχυτες με διακριτα εξαρτηματα;;
Ηθικο διδαγμα; η γνωση πληρωνεται αδρα....

picdev
19-06-16, 01:44
Αν καταλαβα καλα το σκεπτικο του Σακη θα παραθεσω κι γω κατι που γινεται αντιστοιχα σε εμας τους ηλεκτρολογους...

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας...
Εχω ακουσει κατα καιρους απο διαφορους επαγγελματιες του χονδικου και λιανικου εμποριου οτι τους τυχαινει μια βλαβη και ο ηλεκτρολογος ειτε αργει καποιες μερες ειτε δεν παει καθολου, μιλαμε για βλαβες των 20-30-50 ευρω, μεροκαματακι δηλαδη που θα μπορει να πληρωνει πιο ευκολα τον ΟΑΕΕ του και κοιτανε μονο τις πιο μεγαλες δουλειες...
Τις προαλλες ειχα βρει εναν συναδελφο μου τον ρωταω πως παει η δουλεια, μου λεει να εδω εχω ερθει για 150 ευρω μεροκαματο, ε του λεω νταξει ρε φιλε απ το μηδεν κατι ειναι και αυτο μπαλωνεις καποιες μικρες τρυπες...
Βλεπεις μερικοι ειχαν συνηθισει τις καλες εργολαβιες των δεκαδων χιλιαδων ευρω και τους ηρθε λιγο αποτομα...
Αλλα αυτο που θελω να πω ειναι πως μεροκαματακι κουτσα στραβα εξω υπαρχει...
Και εγώ αυτές τις μέρες ψάχνω εναν αλουμίνα να μου.ρυθμισει 2 πόρτες επειδή έχουν πέσει , θέλουν τακαρισμα τα τζαμιά. 2 έχω πάρει και δεν έρχονται , 10 λεπτά δουλειά ή κάθε πόρτα και ο τελευταίος δεν μου είπε ούτε πόσο περίπου θα στοιχίσει αν έχουν μόνο αυτό. , μου λέει να ερθω από εκεί να δω να σου πω. Ενταξει του λεω τι να δεις έλα να το φτιαξεις, λες και ζήτησα να μου φτιάξει κανέναν όροφο
Ο άλλος αν έχει μάθει στα λεφτά του κάθεται δύσκολο να πάρει 50 και 100€ για ένα μερεμετι αλλά βγαίνουν και γνωριμίες από τέτοιες δουλειές

Gaou
19-06-16, 08:44
... αλλά βγαίνουν και γνωριμίες από τέτοιες δουλειές

αυτο ξαναπέστο . εγώ ότι καλές δουλειες πήρα ξεκινάγαν απο κάτι μικρο και ασήματνο . ο αλλος το εκτιμάει και σε κοζάρει να δει πώς στεκεσαι και φυσικά σε ανταμειβει όταν έρθει η ώρα...!

diony
19-06-16, 14:48
Και εγώ αυτές τις μέρες ψάχνω εναν αλουμίνα να μου.ρυθμισει 2 πόρτες επειδή έχουν πέσει , θέλουν τακαρισμα τα τζαμιά. 2 έχω πάρει και δεν έρχονται , 10 λεπτά δουλειά ή κάθε πόρτα και ο τελευταίος δεν μου είπε ούτε πόσο περίπου θα στοιχίσει αν έχουν μόνο αυτό. , μου λέει να ερθω από εκεί να δω να σου πω. Ενταξει του λεω τι να δεις έλα να το φτιαξεις, λες και ζήτησα να μου φτιάξει κανέναν όροφο
Ο άλλος αν έχει μάθει στα λεφτά του κάθεται δύσκολο να πάρει 50 και 100€ για ένα μερεμετι αλλά βγαίνουν και γνωριμίες από τέτοιες δουλειές



Αν είναι αλουμινίου συρόμενες , είναι σχετικά εύκολη η αντικατάσταση τους (ράουλα)

betacord85
19-06-16, 14:59
αν ο αλουμινας η οποιοσγηποτε αλλους τεχνιτης απο υδραυλικο ηλεκτρολογο μεχρι ψυκτικο δεν θα αφησει τις δουλειες του πχ. μια εγκατασταση που εχει και θα βγαλει καθαρα 1500 με 2000 ευρω για να ερθει να σου φτιαξει την πορτα...σωστα?φιλος ηλεκτρολογος απο νοτια προστια εχει κλεισει καλοκαιρινη σεζον σε ξενοδοχειο παραλιακο σουπερ λουξ...πολλα λεφτα...και οταν ηρθε η συζητηση για τους πελατες που περιμενουν(κανα θερμοσηφωνο κανα μερεμετι)ας περιμενουν...ειδατε απαντηση?σου λεει με λιγα λογια εδω εχω κλεισει μπιζνες με λεφτα θα παω τωρα να αλλαξω το θερμωσυφωνο της κυρα κατινας?...ετσι δεν ειναι?θα αλλαξει η νοοτροποια του ελληνα μαστορα?οχι...οσα χρονια και αν περασουν...

teo966
19-06-16, 16:12
υπαρχει λογος να κανεις επιχειρηση και να μην βγαζεις λεφτα?
αν ο αλουμινας η οποιοσγηποτε αλλους τεχνιτης απο υδραυλικο ηλεκτρολογο μεχρι ψυκτικο δεν θα αφησει τις δουλειες του πχ. μια εγκατασταση που εχει και θα βγαλει καθαρα 1500 με 2000 ευρω για να ερθει να σου φτιαξει την πορτα...σωστα?φιλος ηλεκτρολογος απο νοτια προστια εχει κλεισει καλοκαιρινη σεζον σε ξενοδοχειο παραλιακο σουπερ λουξ...πολλα λεφτα...και οταν ηρθε η συζητηση για τους πελατες που περιμενουν(κανα θερμοσηφωνο κανα μερεμετι)ας περιμενουν...ειδατε απαντηση?σου λεει με λιγα λογια εδω εχω κλεισει μπιζνες με λεφτα θα παω τωρα να αλλαξω το θερμωσυφωνο της κυρα κατινας?...ετσι δεν ειναι?θα αλλαξει η νοοτροποια του ελληνα μαστορα?οχι...οσα χρονια και αν περασουν...

Nightkeeper
19-06-16, 16:24
αυτο ξαναπέστο . εγώ ότι καλές δουλειες πήρα ξεκινάγαν απο κάτι μικρο και ασήματνο . ο αλλος το εκτιμάει και σε κοζάρει να δει πώς στεκεσαι και φυσικά σε ανταμειβει όταν έρθει η ώρα...!

Καλά, μην παίρνεις και όρκο .. Καπιοι σε θέλουν εκείνη την ώρα για να κάνουν τη δουλεια του επειδή πχ ο δικος τους δεν μπορει για χ ψ λόγους και μετα στα @@ τους , αστα να πανε , πονεμένες ιστορίες ....

Nightkeeper
19-06-16, 16:32
αν ο αλουμινας η οποιοσγηποτε αλλους τεχνιτης απο υδραυλικο ηλεκτρολογο μεχρι ψυκτικο δεν θα αφησει τις δουλειες του πχ. μια εγκατασταση που εχει και θα βγαλει καθαρα 1500 με 2000 ευρω για να ερθει να σου φτιαξει την πορτα...σωστα?φιλος ηλεκτρολογος απο νοτια προστια εχει κλεισει καλοκαιρινη σεζον σε ξενοδοχειο παραλιακο σουπερ λουξ...πολλα λεφτα...και οταν ηρθε η συζητηση για τους πελατες που περιμενουν(κανα θερμοσηφωνο κανα μερεμετι)ας περιμενουν...ειδατε απαντηση?σου λεει με λιγα λογια εδω εχω κλεισει μπιζνες με λεφτα θα παω τωρα να αλλαξω το θερμωσυφωνο της κυρα κατινας?...ετσι δεν ειναι?θα αλλαξει η νοοτροποια του ελληνα μαστορα?οχι...οσα χρονια και αν περασουν...

Κατα τι γνώμη μου καλα κανει και δεν παει . Με το μερεμετι δεν ζεις εδω που τα λεμε(εκτός αν εχεις αρκετά και καθημερινά,δύσκολο ) . Απλα αν δεν θες να χάνεις τους πελάτες στέλνεις κάποιον αλλο εκμερους σου στην τελική ( τωρα αν σου πάρει το πελάτη που ουτος ή άλλος εσυ τον ακυρωςες ,εξαρτάται απο πολλα αλλα θεματα) ...

Gaou
19-06-16, 17:50
Καλά, μην παίρνεις και όρκο .. Καπιοι σε θέλουν εκείνη την ώρα για να κάνουν τη δουλεια του επειδή πχ ο δικος τους δεν μπορει για χ ψ λόγους και μετα στα @@ τους , αστα να πανε , πονεμένες ιστορίες ....

ντάξει στην Ελλάδα ζούμε και αυτος παιζει να ειναι ο κανονας. οι εξαιρέσεις ομως ειναι πολλες . και επισης σου ανοιγει και μία πόρτα που ποτέ στην ζωή δεν ειναι κακο...!

Panoss
19-06-16, 18:45
συνήθως ο πελάτης μόνος του μετά προσπαθεί να σου πεί που το πήγε γιατι πλέον σου εχει εμπιστοσύνη. ποτέ δεν έχω ρωτήσει να μάθω σε ποιόν το πήγε και τις περισσότερες φορές αν τους δώ οτι θέλουν να μου πούνε τους σταματάω και τους λέω "δεν παίζει ρόλο που πήγε δεν θα ηθελα να μάθω". ποτε δεν έχω κράξει συνάδελφο και οταν μου τους κράζουν οι πελάτες απλά χαμογελάω.

Αυτό είναι επαγγελματική συμπεριφορά, όχι τα άλλα του στυλ '300, αλλά αν μου πεις ποιος είναι ο άσχετος συνάδελφος...80'...http://www.africahunting.com/styles/default/xenforo/smilies.original/v-black-eye.gif


εχω κλεισει μπιζνες με λεφτα θα παω τωρα να αλλαξω το θερμωσυφωνο της κυρα κατινας?...ετσι δεν ειναι?θα αλλαξει η νοοτροποια του ελληνα μαστορα?οχι...οσα χρονια και αν περασουν...
Και πού είναι το παράλογο ρε Μπάμπη σε αυτό;
Θα 'ταν λογικό να αφήσει τη δουλειά με τα πολλά χάριν μιας με λίγα;

Έτσι είναι η νοοτροπία του μάστορα παγκοσμίως κι αν ήταν διαφορετική θα 'ταν τουλάχιστον παράλογη.

picdev
19-06-16, 19:06
Αν είναι αλουμινίου συρόμενες , είναι σχετικά εύκολη η αντικατάσταση τους (ράουλα)
Ανοιγομενες είναι τα τζαμιά πρέπει να αλφαδιαστουν , άλλαξα μεντεσέδες αλλά τίποτα , γέρνουν.
Βγαζεις το λαστιχο και βάζεις σφήνες μέχρι να ισιωσει

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gaou
19-06-16, 19:10
βρε ακη τι εννοεις τα τζάμια ? οι πόρτες κρεμάνε μετα απο καιρό οποτε το κουφωμα θέλει. εν πάσι περιπτώση στην περιπτωση που χρειάστεις βεντουζες τις προάλλες αγορασα δύο ( κορυφαιας ποιοτητας και καταστασης ) απο το γνωστο μέρος.

Αν τις χρειαστεις κανονίζουμε να στις δανεισω να κανεις δουλεια.

picdev
19-06-16, 19:13
Τι να σου πω έβαλα φωτό σε ένα site στο fb με μαστορεματα και όλοι οι αλουμιμαδες έγραφαν ότι θέλουν τα τζάμια αλφαδιασμα. Ή πόρτες είναι ανοιγομενες και το τζάμι είναι από πάνω ως κάτω διπλό, αν βγαλεις τα λάστιχα βάζεις σφήνες και αλφαδιαζεις το τζαμι

Gaou
19-06-16, 19:22
μωρε ξέρω πως γινεται μου μου κάνει εντυπωση ομως γιατι καταρχήν δεν φαινονται ( πρεπει να τραβηξεις φωτογραφία τα διπλα στο εσωτερικό του σόκορο) και καταδευτερον τα τακακια που βάζουν στα τζαμια ειναι πλαστικά οποτε ποτε δεν παθαινουν τπτ θεωρητικά.. Εν πάσι περιπτώση, στην περιπτωση που θέλεις να το κάνεις μονος σου εγώ σου δανειζω τις βεντουζες για να χειριστεις τα τζάμια.

ειναι πιθανον οι αλουμινάδες να εννουν τζάμια τα ανοιγόμενα κομάτια του κουφώματος. !

nikosp
19-06-16, 19:42
Το πρόβλημα που έχουν τα αλουμίνια είναι ότι στις γωνίες δεν είναι συνήθως κολλημένα αλλά με δύο από ότι θυμάμαι τρόπους βιδωμένα η σφηνωμένα τα λεγόμενα καρφωτά
Αυτό σημαίνει ότι με το πέρασμα του χρόνου αυτά τείνουν να 'πέσουν' η ακόμα και να διαλυθούν εάν κτυπήσουν με δύναμη όπως πχ από δυνατό αέρα
Σε αυτή τη περίπτωση δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να γίνει
Μάλλον πολύ δύσκολα αποκαθίστανται
Μάλλον για αυτό αποφεύγουν να έρθουν οι αλουμινάδες ξέροντας το τι θα συναντήσουν
Υπάρχουν και αλουμινάδες που αγοράζουν τις βέργες άβαφες (τα προφίλ εννοώ) και στις γωνίες τις κολλάνε με αλουμινοκόληση και μετά τις βάφουν
Αυτές οι κατασκευές κοστίζουν πολύ περισσότερο από τις άλλες αλλά δεν 'πέφτουν' ποτέ
Κάποια χρόνια πριν είχα ασχοληθεί με το software των μηχανημάτων αλουμινίου και είχα γίνει σχεδόν αλουμινάς

katmadas
20-06-16, 09:44
Ακη μπορει να ειναι μονο το ροδακι απο κατω χαλασμενο.
Εμενα σε ιδια περιπτωση με σενα εβγαλα το τζαμι το ξαπλωσα και ιδα το ροδακι σπασμενο. Πηγα πηρα ενα ιδιο και το εβαλα ολα καλα.

Gaou
20-06-16, 11:09
Ακη μπορει να ειναι μονο το ροδακι απο κατω χαλασμενο.
Εμενα σε ιδια περιπτωση με σενα εβγαλα το τζαμι το ξαπλωσα και ιδα το ροδακι σπασμενο. Πηγα πηρα ενα ιδιο και το εβαλα ολα καλα.

βρε Φάνη ανοιγομενα ειναι όχι συρόμενα.

katmadas
20-06-16, 12:49
βρε Φάνη ανοιγομενα ειναι όχι συρόμενα.

δεν το προσεξα
ok...

ninolas
20-06-16, 18:02
Τι να σου πω έβαλα φωτό σε ένα site στο fb με μαστορεματα και όλοι οι αλουμιμαδες έγραφαν ότι θέλουν τα τζάμια αλφαδιασμα. Ή πόρτες είναι ανοιγομενες και το τζάμι είναι από πάνω ως κάτω διπλό, αν βγαλεις τα λάστιχα βάζεις σφήνες και αλφαδιαζεις το τζαμι
Επειδή έχω δουλέψει πριν 4-5 χρόνια βοηθός σε αλουμίνια αυτό δεν μου έχει τύχει μπορεί να υπάρχει σαν ζημιά βέβαια δεν είμαι σίγουρος. Εγώ το μόνο που μου είχε τύχει με τα ανοιγόμενα είναι να θέλουν σφίξιμο οι μεντεσέδες.Εάν είσαι Αθήνα θες να σου δώσω το τηλέφωνο με αυτόν που δούλευα ?

Dimitris29
08-07-16, 22:09
σωστότατο !!!!