PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC KERNEL (VTP322/ST)



Ionathan
30-05-16, 13:22
Καταρχήν θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά κατέχω κάποιες βασικές γνώσεις από PLC.

Είμαι καινούργιος στην εταιρεία που εργάζομαι και ψάχνω να βρω άκρη τι έχει γίνει τόσα χρόνια.

Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να κάνω είναι να προλάβω το κακό και να είμαι έτοιμος σε περίπτωση βλάβης του PLC.

Έχω έναν αυτοματισμό ο οποίος χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο PLC. (ΒΛΕΠΕ ΦΩΤΟ)

Δεν μπορώ να βρω manual στο διαδίκτυο.

Το software του προγραμματισμού μπορώ να το κατεβάσω από το site της μαμάς εταιρείας.

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω τι καλώδιο χρειάζεται για την σύνδεση του PLC με τον υπολογιστή. Μπορείτε να βοηθήσετε? Υποπτεύομαι ότι χρειάζεται και τροφοδοσία. Οπότε θα χρειαστώ και τροφοδοτικό. Υποθέτω ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο όσον αφορά τη σύνδεση.

Επίσης, έχω τη δυνατότητα να κατεβάσω το πρόγραμμα από ένα άλλο PLC που δουλεύει και να το φορτώσω σε ένα καινούργιο? Αυτό μπορεί να γίνει μέσα από το software? Αν είναι κλειδωμένο το πρόγραμμα πως μπορώ να το ανακτήσω? Πως δηλαδή μπορώ να σπάσω τον κωδικό ασφαλείας άμα υπάρχει?

Θα ήμουνα ευγνώμων αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να κρατήσω backup το πρόγραμμα και όλες τις απαραίτητες διαδικασίες ώστε να τρέξει ένα καινούργιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vasilllis
30-05-16, 13:42
εδω κοιταξες? http://www.kernelgroup.it/en/vtp-322.html

Ionathan
30-05-16, 14:06
Ναι έχω κοιτάξει και έχω βρει μόνο γενικές πληροφορίες (είσοδοι, έξοδοι, τροφοδοσία, κτλ)

electron
30-05-16, 14:49
Για καλώδιο μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στην εταιρία του controller ή σε αντιπρόσωπο του. Από κει και πέρα αν αποκτήσεις το κατάλληλο καλώδιο επικοινωνίας πιθανόν να μπορείς να πάρεις backup το πρόγραμμα από αυτό που δουλεύει και να το φορτώσεις στο spare. Αν έχει κάποιου είδους κλείδωμα θεωρώ ότι αυτό δεν θα σου επιτρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές, αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν είναι τόσο κρίσιμο για σένα.

Ionathan
30-05-16, 15:11
Δεν με νοιάζει αν είναι κλειδωμένο το πρόγραμμα. Δεν θέλω να κάνω αλλαγές στον προγραμματισμό από την στιγμή που δεν αλλάζει ο αυτοματισμός. Από την άλλη μεριά, μπορεί το ίδιο το PLC να είναι κλειδωμένο ώστε να μην μου επιτράπει καν να μπω μέσα?

electron
30-05-16, 15:17
Για το συγκεκριμένο plc επειδή δεν το γνωρίζω δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, ωστόσο δεν νομίζω να μην έχεις την δυνατότητα απλά να τραβήξεις το πρόγραμμα.

el greco 1
30-05-16, 21:34
μαλλον αυτο το σειριακο θελεις για την εποικινωνια με το plc αν και εφ οσων δεν ειναι κλειδωμενο http://www.kernelgroup.it/en/programming-kit.html

aktis
30-05-16, 23:07
Εφόσον η εταιρία ( plc ) είναι εξειδικευμένη , μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες κατευθείαν από αυτούς .
εξάλλου έχουν και τηλέφωνο πάνω στο ταμπελάκι , πραγμα που δείχνει μικρη εταιρια και διαθεση για επικοινωνία με τον πελάτη .

Αυτα τα είδες ;
http://www.kernelgroup.it/en/vtp-322.html

Βέβαια , φαντάζομαι οτι πρέπει να ζητήσεις πληροφορίες και από τον σχεδιαστή του αυτοματισμού ,
που πιθανότατα είναι ο κατασκευαστής του μηχανήματος ( το οποίο δεν μας είπες τι είναι ! )

Αποκλείω πάντως από την αρχή την πιθανότητα να σου δωσουν λογικά η να ειναι ελέυθερα να τα διαβάσεις
εκτός και αν αυτα εγιναν κατα παραγγελία για τον εργοδότη σου , οπότε πλήρωσε όλο το κόστος της ανάπτυξης .
Μπορεί όμως και να σου δώσουν κάτι για "restore" σε περίπτωση βλάβης , ειδικά αν είναι παλιό μοντέλο και δεν
ενδιαφέρονται να σου πουλήσουν κάτι αντίστοιχο σε περίπτωση βλάβης

υ/γ είδα σου εχει στειλει και ο Βασίλης το λινκ ...
Αυτοματισμός για ινβερτερ σε κινητήρα είναι ;

Ionathan
31-05-16, 09:39
μαλλον αυτο το σειριακο θελεις για την εποικινωνια με το plc αν και εφ οσων δεν ειναι κλειδωμενο http://www.kernelgroup.it/en/programming-kit.html

Γιώργο Καλημέρα

Σε ευχαριστώ πολύ για το link του κιτ προγραμματισμού.

Πραγματικά δεν πήγε το μυαλό μου να δω στα επιπλέον προϊόντα της εταιρείας.

Απλά, αρχικά έψαχνα να βρω πληροφορίες για το PLC.

Και πάλι ευχαριστώ.

Ionathan
31-05-16, 09:46
Για το συγκεκριμένο plc επειδή δεν το γνωρίζω δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, ωστόσο δεν νομίζω να μην έχεις την δυνατότητα απλά να τραβήξεις το πρόγραμμα.

Γιάννη Καλημέρα

Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου πάνω στο θέμα.

Επειδή δεν το κατέχω 100% το θέμα γιΆ αυτό αρχικά ψάχνω πληροφορίες ώστε προτού βάλω χέρι και αρχίζω να παίζω, θέλω να είμαι ενήμερος και προετοιμασμένος.

Ionathan
31-05-16, 10:10
Εφόσον η εταιρία ( plc ) είναι εξειδικευμένη , μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες κατευθείαν από αυτούς .
εξάλλου έχουν και τηλέφωνο πάνω στο ταμπελάκι , πραγμα που δείχνει μικρη εταιρια και διαθεση για επικοινωνία με τον πελάτη .

Αυτα τα είδες ;
http://www.kernelgroup.it/en/vtp-322.html

Βέβαια , φαντάζομαι οτι πρέπει να ζητήσεις πληροφορίες και από τον σχεδιαστή του αυτοματισμού ,
που πιθανότατα είναι ο κατασκευαστής του μηχανήματος ( το οποίο δεν μας είπες τι είναι ! )

Αποκλείω πάντως από την αρχή την πιθανότητα να σου δωσουν λογικά η να ειναι ελέυθερα να τα διαβάσεις
εκτός και αν αυτα εγιναν κατα παραγγελία για τον εργοδότη σου , οπότε πλήρωσε όλο το κόστος της ανάπτυξης .
Μπορεί όμως και να σου δώσουν κάτι για "restore" σε περίπτωση βλάβης , ειδικά αν είναι παλιό μοντέλο και δεν
ενδιαφέρονται να σου πουλήσουν κάτι αντίστοιχο σε περίπτωση βλάβης

υ/γ είδα σου εχει στειλει και ο Βασίλης το λινκ ...
Αυτοματισμός για ινβερτερ σε κινητήρα είναι ;


Χρήστο Καλημέρα

Σε ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες.

Όσον αφορά το θέμα της επικοινωνίας με τον κατασκευαστή του μηχανήματος όπου συνεπάγεται τη μελέτη του αυτοματισμού, είναι μεγάλη ιστορία. Με δυο λογία είναι ένα άλλο κομμάτι το οποίο πρέπει να ανακτήσω γιατί έχει χαθεί η επικοινωνία μεταξύ εμάς και της κατασκευάστριας εταιρείας.

Από την άλλη μεριά με την εταιρεία του PLC μπορώ να επικοινωνήσω και να ζητήσω πληροφορίες και προσφορές για το κιτ του προγραμματισμού.

Ναι ο αυτοματισμός αφορά κινητήρες (δυο στον αριθμό) σε πολύ μικρά μεγέθη και κάποιους σένσορες θέσης ιμάντα και τερματικούς (ασφαλιστικούς). Για να γινώ ποιο συγκεκριμένος ακόμα, τα μοτεράκια είναι της ANIMATICS μοντέλο SM2315D με ενσωματωμένο encoder και κάποια άλλα τα οποία δεν τα ξέρω και τα ψάχνω.

Χρήστο τι εννοείς να είναι ελεύθερα να διαβάσω? Εννοείς αν είναι κλειδωμένο το πρόγραμμα ή το PLC?

Ναι, το ξέρω και εγώ αυτό. Τέτοιου είδους συμφωνίες πρέπει να γίνονται από την αρχή με την κατασκευάστρια εταιρεία. Από την άλλη μεριά δεν έχω να χάσω τίποτα να τους ζητήσω τρόπους για να download το πρόγραμμα. Αλλά πρέπει πρώτα να φτιάξω την επικοινωνία μεταξύ μας.

lepouras
02-06-16, 00:55
μην ανοίγεις και άλλο θέμα. συνέχισε εδώ τις ερωτήσεις σου. το άλλο ταξίδεψε εν τόπω χλοερώ.