PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριφασικο Ρευμα



kostas-21
03-06-16, 18:37
Παιδια,Καλησπερα. Ενα μοτερ 9 kw Περιπου,σε εναν παλιο πινακα εδουλευε,σε εναν καινουργιο που εφτιαξα μονος μου δεν δουλευει.Κανει ενα γκικ και ριχνει καποιες ασφαλειες. Τα ρελε, αστερα-τριγωνου δουλευουν.Ποιος μπορει να μου εξηγησει τι συμβαινει.

Fixxxer
03-06-16, 18:41
Δηλαδη για να καταλαβουμε, πατας για να παρει μπρος το μοτερ, μετα απο καποια δευτερολεπτα γινεται η εναλλαγη αστερα-τριγωνου κανονικα και μετα κανει αυτο το γκικ που λες και πεφτουν οι ασφαλειες?

vasilllis
03-06-16, 20:50
Θα εχεις μπλεξει τυλιγματα αστερα τριγωνου.

el greco 1
03-06-16, 21:57
για ανεβασε μια φοτο του πινακα να δουμε το αστεροτριγωνικο και να σου πουμε .

kostas-21
03-06-16, 22:05
Και οταν ειναι στον αστερα, ενω επρεπε να γυριζει με λιγες στροφες δεν γυριζει.
Αυτο που λεει ο Βασιλης,δεν ειναι σωστο γιατι το μοτερ το εχω συνδεει εγω πριν λιγα χρονια σε αλλο πινακα και εδουλευε κανονικα.
Θα ανεβαω φωτο σε λιγο.

Fixxxer
03-06-16, 22:27
Μηπως σου ριχνει τις ασφαλειες επειδη τραβαει μεγαλο ρευμα, που σημαινει οτι δεν λειτουργει για καποιο λογο η συνδεσμολογια του αστερα?

pstratos
03-06-16, 23:10
Για να μην ξεκινά στον αστέρα, είναι πιθανο να μην παίρνει 3 φάσεις αλλά δυο. Έλεγξε τη σύνδεση όλων των πόλων (6) και των 3 φάσεων που τροφοδοτούν πίνακα.
Μια άλλη δοκιμή: χωρίς τροφοδοσία, όπλισε με το χέρι τα ρελέ του αστέρα, και μέτρησε με πολύμετρο στην είσοδο του πίνακα ΧΩΡΙΣ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ωμικες αντιστάσεις. Θα πρέπει να βλέπεις τα τυλίγματα σε αστέρα!

vasilllis
03-06-16, 23:34
Και οταν ειναι στον αστερα, ενω επρεπε να γυριζει με λιγες στροφες δεν γυριζει.
Αυτο που λεει ο Βασιλης,δεν ειναι σωστο γιατι το μοτερ το εχω συνδεει εγω πριν λιγα χρονια σε αλλο πινακα και εδουλευε κανονικα.
Θα ανεβαω φωτο σε λιγο.

Κωστα καπου εχει μπλεχτει κατι ωστε γινεται βραχυκυκλωμα και πεφτει η ασφαλεια.
το μοτερ πμορει προπερσι να το συνδεσες σωστα στον πινακα αλλα σε αυτον τον πινακα να το συνδεσες λαθος.Η δεν δουλευει καλα ο πινακας τοτε.

kostas-21
03-06-16, 23:52
Προσπαθω να ανεβασω μια εικονα απο τον πινακα τοση ωρα,αλλα δεν μπορω γιατι το κινητο μου ειναι παλιο και δεν συγχρονιζεται ευκολα με το Λαπτοπ.

kostas-21
03-06-16, 23:58
65122[Qβλεπετε UOTE=kos
tas-21;769722]Προσπαθω να ανεβασω μια εικονα απο τον πινακα τοση ωρα,αλλα δεν μπορω γιατι το κινητο μου ειναι παλιο και δεν συγχρονιζεται ευκολα με το Λαπτοπ.[/QUOTE]

kostas-21
04-06-16, 00:01
Πιστευω να βλεπετε τις εικονες τώρα.Η επανω ειναι πιο καθαρή.
Ηθελα επισης να ρωτησω πως μπορω να ελεγξω μηπως ειναι το Μοτερ βραχυκυκλωμενο?

kostas-21
04-06-16, 00:11
Παιδια,ξεχασα να σας πω οτι, τα κοκκινα καλωδια,μπλε και μαυρα, αντιστοιχουν στις φασεις R S T.
Εννοω τα χοντρα καλωδια,τα πιο ψιλα κοκκινα ειναι για τα πηνεια των ΡΕΛΕ.

el greco 1
04-06-16, 06:35
δεν φαινετε καλα η τριπολικη που εχεις ποσα αμπερ ειναι και τι καμπυλη εχει?

kostas-21
04-06-16, 07:46
Γιωργο,δεν ξερω απο αυτα,που θα τα βρω?

kostas-21
04-06-16, 08:00
65123
Γιωργο,δεν ξερω απο αυτα,που θα τα βρω?
ΕΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ.

kostas-21
04-06-16, 15:10
εαν μετρησω την αντισταση του καθε πηνιου,π.χ. U1-U2, V1-V2 και W1-W2 ,θα βγαλω ακρη?

alpha uk
04-06-16, 16:08
Συνήθως τά πηνία είναι U-Y. V-Z. W-X. Ο πίνακας δουλεύει χωρίς φορτίο? Εάν ναι τότε έχεις μπλέξει τυλίγματα αστέρα τριγώνου όπως λέει καί ο Βασιλης , ή έχει πρόβλημα τό μοτέρ , πάρε τής φάσεις κατευθείαν από τής ασφάλειες καί σύνδεσε σέ αστέρα μέ βραχυκύκλωμα σέ XYZ νά δεις εάν δουλέψει

kostas-21
04-06-16, 17:31
[QUOTE=alpha uk;769798]Συνήθως τά πηνία είναι U-Y. V-Z. W-X. Ο πίνακας δουλεύει χωρίς φορτίο? Εάν ναι τότε έχεις μπλέξει τυλίγματα αστέρα τριγώνου όπως λέει καί ο Βασιλης , ή έχει πρόβλημα τό μοτέρ , πάρε τής φάσεις κατευθείαν από τής ασφάλειες καί σύνδεσε σέ αστέρα μέ βραχυκύκλωμα σέ XYZ νά δεις εάν δουλέψει[/
Ο πινακας δουλευει σωστά χωρίς φορτίο.
Γιατι να μπλεξω τυλιγματα αστερα τριγωνου.Αυτα ειναι ξεχωριστα.Αλλα παλι θα προσπαθηω σε μια αλλη παροχη τριφασικου ρευματος που εχω.Εκει καιγονται οι ασφαλειες'φυσιγγια ' που εχω και τις αλλαζω μονος.
Θα δω τι θα κανω.Ηθελα να μαθω,ειναι ευκλο να ανοιξω μονος το μοτερ,για να δω με τα ματια μου τι συμβαινει?

riggas
04-06-16, 17:57
κωστα μετρα το μοτερ ομικα να βρεις τα τρια τιλιγματα και μετρα το καθε ακροδεκτη του μοτερ παλι ωμικα
με το σωμα του δλδ γειωση να δεις αν ειναι ενταξη το μοτερ και τα ξαναλεμε

kostas-21
04-06-16, 18:38
Εν ταξει Κωστα,αυτο θα κανω αυριο,καθως και αυτο που προτεινει ο Alpha, για να δω εαν δουλευει σε ΑΣΤΕΡΑ .

lefterisgeo99
04-06-16, 18:46
Παιδιά μιας και μιλάτε για ρεύματα σας παρακαλώ δώστε μια βοήθεια στο παρακάτω νήμα γιατί βιάζομαι....ευχαριστώ προκαταβολικά http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85770

Στάλθηκε από το VF-795 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
04-06-16, 20:18
λυσε τα καλωδια του μοτερ,Βαλε το χρονικο στα 2-3 λεπτα.δουλεψε το.
Μετρα στις κλεμες.χ-υ-ζ με την γη να εχεις 0 βολτ.(θελω να πιστευω οτι ειναι γειωμενος ο πινακας)
Μετα αφου κουμπωσει το τριγωνο μετρα στις κλεμες:
U-Z,V-X,W-Y να εχουν μεταξυ τους 0 v. και μεταξυ των 3 ζευγαριων 400.Κατοπιν σιγουρεψου οτι οταν εκκινει οπλιζει το ρελε Ν-Υ και κατοπιν ξεοπλιζει το Υ και οπλιζει το Δ.

kostas-21
04-06-16, 21:36
Βασιλη,οταν λες λυσε τα καλωδια του μοτερ, εννοεις να αποσυνδεσω το μοτερ απο τον πινακα.Τις μετρησεις που λες θα τις κανω οταν λειτουργει το μοτερ.
Οσο για τα ρελε ειναι σιγουρο οτι λειτουργουν σωστα,οπως το λες.
Ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια τους.

vasilllis
04-06-16, 23:13
Βασιλη,οταν λες λυσε τα καλωδια του μοτερ, εννοεις να αποσυνδεσω το μοτερ απο τον πινακα.Τις μετρησεις που λες θα τις κανω οταν λειτουργει το μοτερ.
Οσο για τα ρελε ειναι σιγουρο οτι λειτουργουν σωστα,οπως το λες.
Ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια τους.

Ναι να το αποσυνδεσεις.Αφου λες οτι δεν λειτουργει το μοτερ πως θα κανεις τις μετρησεις?

FILMAN
06-06-16, 16:25
Στον αστέρα γυρίζει με τις ίδιες στροφές όπως και στο τρίγωνο και όχι με λιγότερες

Δεν έχει άλλα τυλίγματα για τον αστέρα και άλλα για το τρίγωνο.

Τελικά οι ασφάλειες πέφτουν μόλις ξεκινήσει η λειτουργία του αστέρα ή του τριγώνου;

kostas-21
13-06-16, 21:59
παιδια,σας ευχαριστω για την βοηθεια σας,αλλα το προβλημα ελυθη.
Δηλαδη το προβλημα ηταν οτι καποια καλωδια συνδεδεμενα στο μοτερ, ηταν χαλαρα στα παπουτσακια που τα ειχα σφιξει.
Τωρα τα κολλησα και το μοτερ δουλευει καλα.Οπως λεει ο φιλος Φιλιππος πιο πανω στον αστερα και στο τριγωνο δουλευει σχεδον με τις ιδιες στροφες.
Παρετηρησα οτι καποιες φορες το ρελε του αστερα κομπλαρει,αλλα τρεμει λιγο.Θα το αλλαξω και πιστευω οτι ολα θα ειναι εν ταξει.
Ευχαριστω και παλι.

alpha uk
13-06-16, 23:28
Μπράβο well done πού λένε και όι Άγγλοι , όσο γιά τήν μετατροπή αστέρα τρίγωνο , καί βέβαια ή δουλειά τού δέν είναι γιά νά αλλάζει στροφές στό μοτέρ , αυτό εννοείται , καί γιά τόν ρελέ πού παίζει, εάν μπορείς νά καθαρίσεις λίγο τής επαφές εσωτερικά, (καί τής βοηθητικές) ίσως νά σταματήσει τό τρέμουλο

kostas-21
14-06-16, 00:43
εν ταξει Γιαννη,ευχαριστω πολύ.

FILMAN
14-06-16, 15:50
Το ρελέ που "τρέμει" μήπως είναι κανένα ΑΒΒ χαμηλής κατανάλωσης;