PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδοωτικό ακουστικό βαρηκοΐας



Nyva
05-06-16, 15:54
Έχω ένα ενδοωτικό ακουστικό βαρηκοΐας για το αριστερό αυτί , που πλέον δεν προσαρμόζεται στο αυτί μου . Εκτός αυτού είναι εκτός λειτουργίας για 4 χρόνια . Πριν λειτουργούσε άψογα . Είναι Siemens αγορασμένο προ 8ετίας . Ερώτηση : Μπορεί να βγει ο μηχανισμός του και να χρησιμοποιηθεί σε άλλο έξω , ή ενδοωτικό καλούπι και πώς ; Ευχαριστώ .

aser
05-06-16, 20:24
Έχω ένα ενδοωτικό ακουστικό βαρηκοΐας για το αριστερό αυτί , που πλέον δεν προσαρμόζεται στο αυτί μου . Εκτός αυτού είναι εκτός λειτουργίας για 4 χρόνια . Πριν λειτουργούσε άψογα . Είναι Siemens αγορασμένο προ 8ετίας . Ερώτηση : Μπορεί να βγει ο μηχανισμός του και να χρησιμοποιηθεί σε άλλο έξω , ή ενδοωτικό καλούπι και πώς ; Ευχαριστώ .


Οτα λες ενδοωτικο ακουστικο ενοεις αυτο που ειναι σαν ψειρα μικρο και δεν φαινεται ετσι το καταλαβα γιατι ποιο κατω λες οτι δεν προσαρμοζεται στο αυτι σου.

Εγω το παλιο ακουστικο που ειχα του εβγαλα το μεγαφωνο και το χρησιμοποιουσα για απλο ακουστικο στην μουσικη δηλ αντι να αγορασω ακουστικα χρησιμοποιησα το μεγαφωνο απο το παλιο.

Τωρα αν ειναι η ψειρες δεν ανοιγουν ευκολα θες laser για να καψεις το καλουπι, εκτος και αν λογο της χρησης εχει φθαρθει και μπορεις απο εκει με dremel να το κοψεις με το μικρο τροχακι αλλα προσοχη γιατι το καλουπι ειναι πολυ λεπτο.

Επισης αν δεν λειτουργει κατα 90% θα φταιει η πλακετα του και δεν αξιζει να ασχοληθεις εκτος και αν κανεις οτι εκανα εγω.

Nyva
06-06-16, 21:11
[QUOTE=aser;769907]Οτα λες ενδοωτικο ακουστικο ενοεις...κλπ κλπ

Ενδοωτικό - έτσι το ονόμασαν όταν το αγόρασα - σημαίνει ότι έχει κατασκευασθεί καλούπι προσαρμοσμένο στο εσωτερικό του αυτιού μου , μέσα στο οποίο βρίσκεται ο μηχανισμός . Δεν χωράει πλέον λόγω αλλαγής του εσωτερικού , λόγω ηλικίας και μεγάλου χρον.διαστήματος που δεν το χρησιμοποίησα . Σίγουρα δεν είναι ψείρα . Ελπίζω η φωτο να βοηθήσει .http://s33.postimg.org/xg5zmahl7/060620166485.jpg (http://postimg.org/image/xg5zmahl7/)

aser
06-06-16, 22:09
[QUOTE=aser;769907]Οτα λες ενδοωτικο ακουστικο ενοεις...κλπ κλπ

Ενδοωτικό - έτσι το ονόμασαν όταν το αγόρασα - σημαίνει ότι έχει κατασκευασθεί καλούπι προσαρμοσμένο στο εσωτερικό του αυτιού μου , μέσα στο οποίο βρίσκεται ο μηχανισμός . Δεν χωράει πλέον λόγω αλλαγής του εσωτερικού , λόγω ηλικίας και μεγάλου χρον.διαστήματος που δεν το χρησιμοποίησα . Σίγουρα δεν είναι ψείρα . Ελπίζω η φωτο να βοηθήσει .

Εγω αυτα τα λεω ψειρες λογο του μικρου μεγεθους, τι ακριβως θες να κανεις να παρεις τα ηλεκτρονικα μερη και να τα βαλεις σε αλλο καλουπι που να κανει στο αυτι σου, το καλουπι πως θα το φτιαξεις;

Παντως αν θες να το ξανα χρησιμοποιησεις μπορεις να πας εκει που το πηρες και να ζητησεις να σου προσθεσουν ενισχυση στο καλουπι με σκοπο να εφαρμοζει σωστα στο αυτι σου, αν επιχειρησεις να το ανοιξεις με dremel να ξερεις οτι μπορει να καταστρεψεις τμηματα της πλακετας. Ειναι παρα πολυ λεπτο και εφαρμοζει η πλακετα οριακα στα τοιχωματα του.

Nyva
19-06-16, 13:46
[QUOTE=Nyva;770064]

Εγω αυτα τα λεω ψειρες λογο του μικρου μεγεθους, τι ακριβως θες να κανεις να παρεις τα ηλεκτρονικα μερη και να τα βαλεις σε αλλο καλουπι που να κανει στο αυτι σου, το καλουπι πως θα το φτιαξεις;

Παντως αν θες να το ξανα χρησιμοποιησεις μπορεις να πας εκει που το πηρες και να ζητησεις να σου προσθεσουν ενισχυση στο καλουπι με σκοπο να εφαρμοζει σωστα στο αυτι σου, αν επιχειρησεις να το ανοιξεις με dremel να ξερεις οτι μπορει να καταστρεψεις τμηματα της πλακετας. Ειναι παρα πολυ λεπτο και εφαρμοζει η πλακετα οριακα στα τοιχωματα του.
Τελικά αυτό θα κάνω και ευχαριστώ .