PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ RISCO LIGHTSYS 2 ( ΚΟΛΑ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ )



Prosec
05-06-16, 22:44
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΙΝΑΝΤΙΣΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ? ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΒΕΙ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ,ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟ LCD ΑΝΑΒΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΑΥΤΟ ? ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΑΝ ΒΓΑΛΩ ΤΟ + ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΩΣΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΟΒΑΛΩ ΜΕΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΗ. Ο ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ .ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΟΜΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ 4 ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕΧΡΗ ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΗ

navar
05-06-16, 22:48
εκανες απο το μενου του συναγερμού εναν εντοπισμο για τις συσκευές bus????\
κανε ενα reset γενικο και μετα ξαναψάξε τα bus.

Prosec
05-06-16, 23:24
Εκανα scan to buss αλλα το ιδιο... αλαξα μεχρη και τη κεντρικη πλακετα και το ξαναεκανε. εχω και αλο προβλημα στου λογιστη μου το γραφειο ενω ειναι ολες η ζωνες κλειστες δεν οπλιζει. αστα εχω φρικαρη

stam1982
05-06-16, 23:32
Να αλλαξεις μαρκα συναγερμου σκεφτηκες;:001_tt2:
Κολλημα λογισμικου δειχνει.Απντειτ δεν παιζει;
Περα απο την πλακα κανε καποια στιγμη που θα μπορεσεις μια περιγραφη.

navar
05-06-16, 23:38
Γιατί δεν σου οπλίζει ; σου βγαζει μήπως σφυράκι ;; (αυτα ειναι τα tamper)
επίσης δεν ερχεται ο συναγερμός σε κατάσταση ετοιμότητας μολις τον βάλεις στο ρευμα.
θέλει λίγη ώρα και μετά σου βγάζει το "ν" και μπορεις να οπλίσεις.

επίσης μήπως έχεις κάποια ζώνη που κάτι πιάνει και δεν μπορεί να οπλίση ;
τρέχοντας το πρόγραμμα του υπολογιστή , στις αναφορές σου λεει κατάσταση για τις ζώνες , εκεί κοίτα μήπως έχεις κανένα λάθος στις ζώνες

navar
05-06-16, 23:40
Να αλλαξεις μαρκα συναγερμου σκεφτηκες;:001_tt2:


και να αλλάξει σε τί ;;;
μια χαρά μηχανήματα είναι ,
αν δουλέψεις κάποιο απο αυτά θα καταλάβεις για την ποιότητα τους

nestoras
06-06-16, 00:21
και να αλλάξει σε τί ;;;
μια χαρά μηχανήματα είναι ,
αν δουλέψεις κάποιο απο αυτά θα καταλάβεις για την ποιότητα τους


Εγκυκλοπεδικά ρωτώντας, μήπως ξέρεις τι προέλευση έχουν αυτά τα μηχανήματα; Ή ακόμη καλύτερα αν υπάρχει κάποιο installation manual;
Έχω ακούσει για αυτά αλλά δεν έχω εγκαταστήσει κάποιο για να έχω άποψη.

navar
06-06-16, 00:29
Εγκυκλοπεδικά ρωτώντας, μήπως ξέρεις τι προέλευση έχουν αυτά τα μηχανήματα; Ή ακόμη καλύτερα αν υπάρχει κάποιο installation manual;
Έχω ακούσει για αυτά αλλά δεν έχω εγκαταστήσει κάποιο για να έχω άποψη.

αν θυμάμαι καλά είναι Ισραηλινής κατασκευής , και αν απευθυνθείς στον εισαγωγέα νομίζω θα μπορέσεις να πάρεις πληροφορίες http://www.rfcom.gr/

panosven
06-06-16, 01:19
Risco στο λεει το ονομα τους.Περα απο την πλακα παρε τηλ και ζητα τον Ξυγκακη κωστα κατευθειαν στην rfcom.Aλλιως foteli.Eγω με σειρηνα bus ειχα θεμα με αυτους.Τρελα κολληματα ειχα οταν πηγαινα να τον δουλεψω με ip απο το module τον παλιο 32 ζωνες.
Αν δεν βγαλεις ακρη caddx η paradox.

Η τιμη τους παντως συμφαιρει αν τα χεις περασει δυσκολο να τα αντικαταστασεις με οτιδηποτε αλλο θα σου βγει παραπανω

aktis
06-06-16, 09:04
Εφόσον σου εχει τύχει σε 4 πελάτες και ο εισαγωγέας δεν εχει την απαραίτητη τεχνική υποστήριξη , πρέπει να μιλήσεις κατευθείαν με την τεχνική υποστήριξη του κατασκευαστή .
Το πιθανότερο ειναι να το ξέρουν ήδη και να σου προτεινουν καποια αναβάθμιση firmware η hardware ...
Πάντως εγώ διάβασα oti τα risco ta φερνει η agisfs

Gloster
06-06-16, 20:05
Παντός δεν θα τα έλεγα οικονομικά. Πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με την paradox είναι. Τα έβαζα και εγώ κάποτε και είχα διαφορά θέματα ιδικά με ζώνες χτυπούσε ζώνη που δεν υπήρχε είχε μόνο αντίσταση επάνω. Αν έχεις ip επάνω κάπου είχα το password που ζητάει για το update μέσου software, αν θέλεις να στο δώσω.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alpha uk
07-06-16, 11:10
Τά Risco είναι από τά πλέον καλύτερα επαγγελματικά συστήματα , είναι διεθνής εταιρεία Αμερικη ,Ισραηλ ,Αγγλια, καί συνήθως είναι αθάνατα , έχω τοποθετήσει πάρα πολλά εδώ στό Uk καί δέν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

alpha uk
07-06-16, 20:30
http://www.riscogroup.com/uk/home. Πάρε τηλέφωνο καί ζήτα technical θά σέ βοηθήσουν , τό keypad είναι full touch screen εάν ναι , είχε βγει μία παρτίδα προβληματικά ,