PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΝΤΑΣ



stam1982
05-06-16, 22:44
Καλησπερα,τον τελευταιο καιρο ειπα να ολοκληρωσω την ποντα που ειχα ξεινησει εδω καιρο.Τυλιξα 4*10 δυο σπειρες και εχω ταση 1.95 στο δευτερευον.Εβαλα σε σειρα στο πρωτευον και ενα διακοπτη απο αυτους που εχουν μεσα οι φουρνοι και αντεχουν 16 αμπερ.Για ηλεκτροδια εχω στριψει σφιχα με πενσες 10αρι καλωδιο μονοκλωνο και εχω αφαιρεσει τις σαντς.
Τα προβληματα που παρουσιαζοντα ειναι τα εξης:
1.Καταστρεφονται για πλακα οι διακοπτες με τα την πρωτη πονταρισια.
2. Τι να βαλω για ηλεκτροδιο μπας και κανω κανω καμα κολληση της προκοπης;

Ζητω συγνωμη αν ειναι σε λαθος κατηγορια.

sakisr
05-06-16, 22:56
Βαζουμε διακοπτη στα 220 βολτ! Που τον εβαλες εσυ? Αν στα 220 βαλε ασφαλειοδιακοπτη. (ρωτα στα ηλεκτρολογικα)

Για ηλεκτροδιο βρες συρμα χαλκινο μονοκλωνο πανω απο 4mm ή απο χαλκοσωληνα 1/2 ιντσα πλατυνε την και διπλωσε τη, ωστε να πιασει 5-6 mm διαμετρο.

stam1982
05-06-16, 23:01
Σακη σε σειρα στο πριν το πρωτευον εχω βαλει το διακοπτη.

navar
05-06-16, 23:41
μήπως θέλεις εναν μεγαλύτερο σε αντοχή διακόπτη και να είναι σίγουρα για 220ν ?

stam1982
05-06-16, 23:45
Τι διακοπτη θα μπορουσα να χρησιμοποιεισω;

sakisr
06-06-16, 00:27
Κανονικα μια ποντα δουλευει ετσι: Ετοιμαζεις αυτο που θες να κολλησεις πρεσαροντας το αναμεσα στα ηλεκτροδια και αναβοσβηνεις το διακοπτη.Ο χρονος αναματος ποικιλει απο το παχος του υλικου που κολλας! Ειναι απο ενα ακαριαιο αναβοσβησιμο μεχρι το πολυ δυο δευτερολεπτα.Φυσικα αυτο το βρισκεις εμπειρικα κανοντας δοκιμες.

Εσυ πως δουλευες και καιγονται οι διακοπτες?

stam1982
06-06-16, 01:06
μαλλον το παρακανω.
Ξερεις τι υλικο μπορω να χρησιμοποιησω για ακιδες;

fivosv
06-06-16, 02:30
Ξερεις τι υλικο μπορω να χρησιμοποιησω για ακιδες;
Δες τα ηλεκτρόδια στην ηλεκτροπόντα που έχω παρουσιάσει εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85487&p=765568&viewfull=1#post765568
Έχω χρησιμοποιήσει χαλκοσωλήνα υδραυλικών εγκαταστάσεων.
Αφού την γυαλοχαρτάρεις καλά να φύγει οποιαδήποτε πατίνα και να γίνει το χρώμα κόκκινο-χρυσό,
μπορείς να την "διπλώσεις" χρησιμοποιώντας σφυρί (κατ αρχήν) και μέγγενη μετά ώστε να μοιάζει με συμπαγές ηλεκτρόδιο.
Αν θες ακόμη πιο χοντρά ηλεκτρόδια ίσως μπορείς να ξεκινήσεις βάζοντας μια 8άρα χαλκοσωλήνα μέσα σε μια 12άρα πριν αρχίζεις να τις "διπλώνεις".

Στον γενικό διακόπτη έχω χρησιμοποιήσει έναν διακόπτη από θερμάστρα αλογόνου (220 / 16Α - αν και ποτέ δεν ξέρεις αν είναι αληθινά αυτά που γράφουν κάποιοι κινέζικοι διακόπτες) αλλά στην πραγματικότητα ο δικός μου διακόπτης χρησιμοποιείται στην εκκίνηση της συσκευής και όχι στο ποντάρισμα, οπότε ίσως αυτός είναι ο λόγος που έχει αντέξει μέχρι τώρα.

Απ' ότι καταλαβαίνω ο μ/τ είναι από φούρνο μικροκυμάτων.
Αν ψάξεις λίγο τις πλακέτες του φούρνου θα βρεις:
α) Κάποιο ρελέ (συνήθως με είσοδο 12V ή 24V DC ικανό να οδηγήσει 220V 16A)
β) Κάποιο τροφοδοτικό (μετασχηματιστάκι + ανόρθωση) που να συμφωνεί με την τάση εισόδου των ρελέ

Αν βρεις τα παραπανω, θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις έναν απλό διακόπτη π.χ. 12V /1A και με αυτόν να ενεργοποιείς το ρελέ το οποίο θα συνδέσεις έτσι ώστε να διακόπτει το πρωτεύον.
Το ρελέ έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να αντέχει το ON/OFF σε σχέση με ένα τυχαίο διακόπτη (εξ' άλλου αυτή είναι η δουλειά που έκανε και στον φούρνο).

Μη το παρακάνεις με τους χρόνους.
Αν πρέπει να ποντάρεις πάνω από 1 sec για να μπορέσεις να κάνεις κόλληση,
τότε αυτό σημαίνει πως μάλλον οι λαμαρίνες σου είναι πολύ χοντρές για τα Αμπέρ που μπορεί να σου δώσει η συσκευή.
Στην δική μου κατασκευή (που είναι κυρίως για λαμάκια μπαταρίας) μπόρεσα να ποντάρω μέχρι λαμαρίνα 0.7mm (με παλμούς που ανεβαίνουν μέχρι 950msec).
Σημαντικό επίσης οι λαμαρίνες να είναι επίπεδες και να ακουμπάνε στο σημείο της κόλλησης (στην ανάγκη βοήθησέ τες με ένα σφυρί - αν δεν σου κάνει ζημιά).

stam1982
06-06-16, 07:01
Προσπαθησα να κολλησω τα λαμακια των σαντς που ειναι μισο χιλιοστο.Θα δοκιμασω και με το ρελε Φοιβο.

fivosv
06-06-16, 07:19
Προσπαθησα να κολλησω τα λαμακια των σαντς που ειναι μισο χιλιοστο.Θα δοκιμασω και με το ρελε Φοιβο.
Τα 0.5mm κανονικά θα έπρεπε να τα κολλάς άνετα με ένα ποντάρισμα κάτω από δευτερόλεπτο.
Αν δε σου δουλέψει και με το ρελέ, σκέψου μήπως πρέπει να αλλάξεις περιέλιξη.
Εγώ έχω τυλίξει 3 σπείρες καλωδίου ηλεκτροσυγκόλησης διατομής 25 τετρ.χιλιοστών και βγάζω έξοδο 2,65v (όταν τα ηλεκτρόδια δεν εφάπτονται) και ρεύμα 1100Α τη στιγμή της κόλλησης.
Είναι εύκαμπτο (το οποίο βολεύει) και δεν είναι πολύ ακριβό - γύρω στα 3,5 ευρώ το μέτρο, δεν θα χρειαστείς πάνω από 1,5μ - αξίζει πραγματικά τον κόπο :wiink:

Επίσης - αν δεν το έχεις κάνει - δοκίμασε να λιμάρεις και να κάνεις πιο λεπτές τις άκρες των ηλεκτροδίων.
Το ρεύμα είναι πιο αποτελεσματικό όταν περνάει συγκεντρωμένο και ζεσταίνει μικρότερη επιφάνεια.

stam1982
12-06-16, 09:36
Τελικα εφτιαξα λαμακια απο χαλκοσωληνα και ολα καλα.Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν και ιδιαιτερα τον Φοιβο για τη πολυτιμη βοηθεια του.

IRF
12-06-16, 10:15
Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου αλλά πρόσεξε μη σου ρημάξει όλους τους πίνακες στο σπίτι. Όταν δουλεύει βάλε κάποιον να δει αν ακούει τον σπινθηρισμό σε όλους τους πίνακες του σπιτιού σου μέχρι και στη χελώνα του ρολογιού. Αν ακούγεται υπάρχει πρόβλημα από παρατεταμένη χρήση. Θα στα καρβουνιάσει όλα. Να σκεφτείς ότι όταν δουλεύουν μεγάλες ηλεκτροκολήσεις τις ακούς καθαρά από τον πυρήνα του πρώτου μ/τη υποβιβασμού 11KV/220 της ΔΕΗ αν τύχει και είναι σε προσβάσιμο χώρο.

stam1982
12-06-16, 10:24
Γιωργο υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα;