PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση laptop σε πρίζα χωρίς γείωση - επιλογές



aypnos
07-06-16, 20:17
Καλησπέρα,

Δυστυχώς ενοικίασα σπίτι όπου τα δωμάτια (τα οποία έχουν ξύλινο δάπεδο) έχουν διπολικές πρίζες. Λόγω αχαρακτήριστου ιδιοκτήτη δεν μπορώ να τραβήξω καλώδιο γείωσης στο δωμάτιο. Με το ζόρι τοποθετήθηκε ρελέ (ΔΔΕ) στον πίνακα.
Στην πρίζα του δωματίου θέλω να συνδέω: ρούτερ, ανεμιστήρα, Laptop και μετέπειτα εξωτερική οθόνη. Η κύρια ανησυχία μου είναι για το λαπτοπ το οποίο παρόλο που έχει 5 χρόνια εγγύηση, αυτή δεν με καλύπτει σε περίπτωση σφάλματος του ηλεκτρικού δικτύου.

Ο adapter του Laptop (https://www.dropbox.com/s/vg0ypnweoqytt8p/adapter.jpg?dl=0) υποδηλώνει (όπως φαίνετια στη φωτογραφία) ότι πρόκειται για Class I (https://en.wikipedia.org/wiki/Appliance_classes#Class_I)συσκευή που απαιτεί γείωση. Ψάχνοντας 2 μήνες τώρα για Dell Class-II adapter δεν κατάφερα να βρω στην Αθήνα.
Εναλλακτικά το μόνο που βρήκα ήταν ενας .. φτηνος (18 ευρω) διπολικός adapter (https://www.dropbox.com/s/an3uc81xuapclo4/adapter2.jpg?dl=0) o οποίος με τίποτα δε μου κάνει για Class-II και δεν φέρει και τα σήματα πιστοποίησης που φαίνονται στον προηγούμενο (το γνήσιο) ο οποίος είναι και πιο ακριβός.

Θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά:

1) Έχω κάποια επιλογή για να προστατεύσω το Laptop; Θα βοηθούσε κάποιος GFCI;
2) Στην χειρότερη των περιπτώσεων (όπως έχουν τώρα τα πράγματα), ποιον από τους δύο adapters θα χρησιμοποιούσατε εσείς;

Γενικά τι πιθανότητες θεωρείτε ότι υπάρχουν να γίνει η στραβή; Ισχύει ότι λόγω του ότι είναι χαμηλής έντασης συσκευή, δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα από την απουσία γείωσης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

vasilllis
07-06-16, 21:32
Για το φορητο δυσκολα πολυ θα αντιμετωπισεις προβλημα.Να φοβασαι για ολες τις υπολοιπες συσκευες.Kαλυτερα παντως να χρησιμοποιησεις το διπολικο τροφοδοτικο.
Επισης για να γνωριζεις λιγο και τα διακιωματα σου.
Εφοσον νοικιασες νομιμα το σπιτι,ειναι υποχρεωτικο να συνοδευεται απο μια υπευθυνη δηλωση του ηλεκτρολογου.
Καλο ειναι να παρεις τηλ τον αχαρακτηριστο ιδιοκτητη ,να σου προσκομισει την υπευθυνη δηλωση καθοτι στην ζητησαν απο το ΤΕΕ μαζι με τις οποιες ελλειψεις ενημερωθηκε και υπεγραψε αυτος.
Ασε να χασει καμια εβδομαδα τον υπνο του.

kioan
07-06-16, 21:44
Το ρολόι της ΔΕΗ σε ποιανού το όνομα είναι;

Εφόσον πρόκειται για μίσθωση και η σύνδεση θα πρέπει να είναι στο δικό σου όνομα, θα πρέπει η σχετική αίτηση στη ΔΕΗ να συνοδεύεται από την υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου (επίσης από αστυνομική ταυτότητα, αντίγραφο μισθωτηρίου και το αριθμό παροχής του ακινήτου).

Σύμφωνα με την υφιστάμενη νομοθεσία (Ν. 4483/65), η σχετική Υπεύθυνη Δήλωση εκδίδεται κατόπιν επανελέγχου της εσωτερικής ηλεκτρικής εγκατάστασης από αδειούχο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο. Σύμφωνα με το άρθρο 5 της Απόφασης Φ.7.5/1816/88/27.02.04 στο ΦΕΚ 470/05.03.2004, για τις οικίες ο επανέλεγχος πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε 14 χρόνια.

aypnos
07-06-16, 23:14
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ανακουφιστικό αυτό για τον φορητό. Για όλες τις υπόλοιπες φαντάζομαι εννοείς τις ηλεκτρικές συσκευές (ή/και την οθόνη) κι όχι τις μικροσυσκευές (ρούτερ, ανεμιστήρας κλπ) που είναι εξ' αρχής διπολικές, σωστά; Ηλεκτρικές συσκευές (μεγάλης ισχύος) δεν πρόκειται να συνδέσω στο δωμάτιο πάντως.

Νόμιζα ότι απο τη στιγμή που έχει γείωση στο υπόλοιπο σπίτι και ρελέ στον πίνακα, καλύπτεται νομικά αν το σπίτι είναι παλιό. Αναιρείται αυτό επειδή η νομοθεσία έχει αλλάξει; και πρέπει πλέον να έχουν και τα δωμάτια, ανεξαρτήτως ξύλινου πατώματος;

Η φάση ειναι ότι παρόλο που έκανα έναρξη σύνδεσης στο δικό μου όνομα στη ΔΕΗ, δεν έγινε κάποιος επανέλεγχος, ούτε τους προσκόμισα κάποιο πιστοποιητικό/εγγραφο κλπ. Ενεργοποιήθηκε με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

george33
08-06-16, 06:32
Προφανώς θα υπάρχει πιστοποιητικο Υ.Δ.Ε δηλαδή σε ισχύ, για να μην σου ζητήθηκε. Θα έχει αντίγραφο ο ιδιοκτήτης. Ζήτα το και διάβασε το, λέει μέσα ότι έχει τοποθετηθεί ρελλέ διαρροής, οτι έχει ελεγχθεί η συνέχεια των αγωγών γείωσης από τις πρίζες στον πίνακα και πολλά άλλα που προφανώς δεν έγιναν. Το χάρο αυτό το υπέγραψε και ο ιδιοκτήτης Όχι μόνο ο ηλεκτρολόγος. Οπότε παρτο και πήγαινε το στην δεη και ζήτα να γίνει έλεγχος στην εγκατάσταση σου.Σε ποια περιοχή μένεις; Μπορείς να πας και στον τοπικό σύνδεσμο ηλεκτρολογων.

Panoss
08-06-16, 10:53
Εγώ θα σου συνιστούσα να αλλάξεις σπίτι λόγω όπως λες 'αχαρακτήριστου ιδιοκτήτη', πριν σου δημιουργήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Αυτή την εποχή το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο είναι να βρεις σπίτι και μάλιστα σε τιμή χώμα και να πληροί και τις νόμιμες προυποθέσεις.

aypnos
08-06-16, 15:43
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα ζητήσω το πιστοποιητικό το οποίο όντως θα αναφέρει πράγματα που δεν έγιναν, μια και δεν υπήρχε ούτε καν ρελέ όταν μπήκα. Προφανώς και το έχω σκεφτεί να φύγω πριν την λήξη του συμβολαίου, ωστόσο θα διαφωνήσω ότι τα ενοίκια έχουν πέσει στο χώμα (τουλάχιστον στη xe.gr είναι ακόμα υψηλά), αλλά εν τέλει το ερώτημα το αρχικό αφορούσε το βαθμό κινδύνου που ελλοχεύει η υπάρχουσα κατάσταση για τον Η/Υ.

FILMAN
10-06-16, 12:00
Δεν είναι μόνο η προστασία από ηλεκτροπληξία αλλά και η εκπομπή ΕΜΙ. Πρέπει να μπει οπωσδήποτε γείωση στις πρίζες που δεν έχουν, και το τροφοδοτικό που θα βάλεις στο laptop είναι καλύτερα να έχει κι αυτό καλώδιο τροφοδοσίας με γείωση.

aypnos
11-06-16, 22:19
Η προσθήκη γειωσης αυτή τη στιγμή είναι αδύνατη. Οι μόνες εναλλακτικές που έχω είναι σύνδεση κάποιου εξαρτήματος ανάμεσα στην πρίζα και τον υπολογιστή (πχ GFCI, UPS, που να μην απαιτούν γείωση για να λειτουργήσουν σωστά). Αυτό ψάχνω κυριως.

Ευχαριστώ για την επισήμανση για το EMI.
Μήπως γνωριζεις αν προκαλεί και φυσική φθορά στα κυκλώματα ή μόνο ψηφιακό θόρυβο που επηρεάζει το δίκτυο κλπ;

FreeEnergy
11-06-16, 22:35
Ένα laptop όσο έχει σωστή μπαταρία ( όχι χαλασμένη δηλαδή... ) και δεν είναι βγαλμένη δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα με το ηλεκτρικό δίκτυο, γιατί πολύ απλά λειτουργεί πάντα με την μπαταρία. Αυτό που λένε ότι πρέπει να βγάζεις τη μπαταρία για να την προστατέψεις όταν δουλεύεις μόνο με το ρεύμα είναι παραμύθι και ναι θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα χωρίς τη γείωση. Οι σύγχρονες μπαταρίες στα laptop έχουν εξελιγμένα ηλεκτρονικά κυκλώματα φόρτισης ώστε να μην επηρεάζονται από συνεχές φορτίσεις - αποφορτίσεις. Για τις άλλες συσκευές δεν μπορώ να απαντήσω, δεν γνωρίζω. Κράτα την μπαταρία περασμένη στο laptop και μη μασάς!

dovegroup
12-06-16, 00:19
Λοιπόν...αρκετοί φορτιστές laptop δεν έχουν κάν γείωση (έχουν διπολικά φίς)... βλέπε turbo-x φορτιστές και πολλοί άλλοι π.χ. samsung, κάτι πιο παλιά lenovo... επίσης και αρκετές τηλεοράσεις με smps psu...EMI που σκοτώνει δλδ...:lool::001_tt2:
Από την άλλη επίσης έχω δεί με τα μάτια μου και ακούσει ηλεκτρολόγο μηχανικό να λέει σε ιδιοκτήτη αφού το πάτωμα είναι ξύλινο τότε οκ δεν θέλεις σούκο στα δωμάτια με το πάτωμα...τα συμπεράσματα δικά σας...
Τώρα αν θέλεις να τρέχεις οκ τρέχεις...αν θές να αλλάξεις σπίτι οκ αλλάζεις...αν θέλεις να μετρήσεις ΕΜΙ αν προσφερθεί κανείς και πιστεύει ότι αξίζει τον κόπο do it!!!
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΡΙΖΕΣ ΚΑΙ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΑ CHARGERS ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

aypnos
12-06-16, 14:16
Ένα laptop όσο έχει σωστή μπαταρία ( όχι χαλασμένη δηλαδή... ) και δεν είναι βγαλμένη δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα με το ηλεκτρικό δίκτυο, γιατί πολύ απλά λειτουργεί πάντα με την μπαταρία. Αυτό που λένε ότι πρέπει να βγάζεις τη μπαταρία για να την προστατέψεις όταν δουλεύεις μόνο με το ρεύμα είναι παραμύθι και ναι θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα χωρίς τη γείωση. Οι σύγχρονες μπαταρίες στα laptop έχουν εξελιγμένα ηλεκτρονικά κυκλώματα φόρτισης ώστε να μην επηρεάζονται από συνεχές φορτίσεις - αποφορτίσεις. Για τις άλλες συσκευές δεν μπορώ να απαντήσω, δεν γνωρίζω. Κράτα την μπαταρία περασμένη στο laptop και μη μασάς!

Από ότι βλέπω στο quora η μπαταρία δεν παρεμβάλλεται στην ροή του ρεύματος, παρά μόνο όταν είναι εκτός πρίζας το laptop:

https://qph.is.quoracdn.net/main-qimg-e5bbae3e1238c23b7897919b9e79d1e1?convert_to_webp=t rue
"The way the power chain works is, the total adapter current is divided into 2 paths - one going to your system and one going to the battery. The system load is given first priority, it takes how much ever current it needs, and the remaining goes to charge the battery".

Επομένως δεν νομίζω να προσφέρει κάποια προστασία η ύπαρξή της.


Για το EMI, κι εμένα διαισθητικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να προκαλεί φθορά στα κυκλώματα

FILMAN
13-06-16, 12:20
Το τροφοδοτικό του laptop δεν λειτουργεί διαφορετικά αν υπάρχει μπαταρία ή όχι ώστε χωρίς γείωση και χωρίς μπαταρία να κινδυνεύει ο υπολογιστής, αλλά χωρίς γείωση και ταυτόχρονα με μπαταρία, όχι.