PDA

Επιστροφή στο Forum : Επειγον! Ο φουρνος ριχνει το ρελε!



petran_x13
11-06-16, 19:46
καλησπέρα παιδεία αν και γραφώ πρώτη φόρα σας διαβάζω πάνω από έναν χρόνο. Το πρόβλημα μου είναι ότι μόλις έβαλα ρέλε διαφύγεις εδώ και λίγες μέρες ενώ δουλεύουν όλα κανονικά ψυγεία, πρίζες, αυτόνομες εστίες, φώτα, θερμοσίφωνας και τα λοιπά σήμερα άνοιξα το φούρνο και ρίχνει το ρέλε δουλεύει 10-20 δευτερά και το ρίχνει. την πρώτη φορά που το άνοιξα δούλεψε 5 λεπτά και μετα τον έριξε. μάλλον πρόβλημα του φούρνου μιας και στο ίδιο καλώδιο είναι και οι εστίες αν και αυτόνομες άλλης εταιρίας αυτές δουλεύουν κανονικά χωρίς πρόβλημα. τι μπορώ να κάνω για να τον φέρω στα ίσα του? διότι διανύουμε δύσκολες εποχές για να κάνουμε αγορές. ευχαριστώ εκ τον πρότερων και ζητώ συγνώμη που το πρώτο μου ποστ ήταν τόσο απότομο και απαιτητικό.
:blushing:

picdev
11-06-16, 19:54
Εχεις διαρροή στο φούρνο , προφανώς μία απο τις αντιστάσεις σε κάποιο σημείο έχει φθαρεί,
κάνε και μια δοκιμή αερόθερμο μονο, ή μόνο αντιστάσεις για να δεις πιο συγκεκριμένα τι φταίει,
μετά κάλεσε τεχνικό

petran_x13
11-06-16, 19:56
φιλέ ακη σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. μόλις τα έλεγξα όλα. μόλις πάω να γυρίσω τον διακόπτη επιλογής θερμοκρασίας πέφτει το ρελε. οπού και αν είναι ο φούρνος. είτε στον αέρα είτε στις αντίστασης είτε στη κάτω η στην πάνω μόνο αντίσταση.

Fire Doger
11-06-16, 19:59
Μην επιχειρήσεις να τον ανοίξεις εσύ και να τον πειράξεις ή αλλάξεις συνδεσμολογία!
Μπορεί οι εποχές να είναι δύσκολες αλλά όχι τόσο ώστε να διακινδυνεύσεις την υγεία σου!!
Το δίκτυο είναι θανατηφόρο!
Στην λύση ο Άκης σε κάλυψε πλήρως:001_smile:

nestoras
11-06-16, 20:05
"Η δουλειά του ειναι να πέφτει"....
Προφανώς εχεις διαρροή προς γειώση ειτε ουδετερου είτε φασης. Χωρις τα καταλληλα εργαλεια και χωρις να ανοιξεις το φουρνο δε θα μπορεσεις να κανεις πολλα μόνος σου.
Θα σου συνιστουσα ακομη να μη δοκιμασεις να αφαιρεσεις τη γειωση για κανενα λογο!!!
Κατεβασε τις ασφαλειες και κανε εναν οπτικο ελεγχο στα καλωδια. Αν δε βρεις καποιο φθαρμενο τοτε μαλλον θα πρεπει να καλεσεις τεχνικο.

Αν εχεις πολυμετρο θα κανεις πολυ πιο ευκολα την αναζητηση της βλαβης.

petran_x13
11-06-16, 20:06
όχι δεν υπάρχει περίπτωση παιδεία να ασχοληθώ με τον φούρνο. τεχνικός ηλεκτρονικός είμαι. και το ρέλε το έβαλα εγώ ο ίδιος. δεν έχω μπλεχτεί ποτέ με φούρνους κτλ. άσχετο αλλά αν βάλω απλά τον αέρα χωρίς να δώσω θερμοκρασία δουλεύει κανονικά ο ανεμιστήρας αρά που εστιάζουμε το πρόβλημα? στον διακόπτη θερμοκρασίας η σε κάποιον θερμοστάτη?

petran_x13
11-06-16, 20:09
δεύτερη ερώτηση αξίζει να βγάλω για λίγο την γείωση του φούρνου από τον πίνακα ώστε να μην ρίχνει το ρελε να τον αφήσω να ζεσταθεί και να την ξαναβάλω μπας και είναι από υγρασία. (απαντησε ο φιλος nestoras οσο εγραφα.) ο πινακας φτιαχτηκε ολοκληρος απο την αρχη οποτε μεσα στον πινακα τουλαχιστον δεν υπαρχει φθορα σε καποιο καλωδιο. τωρα μενει να δω αν θα ανοιξω τον φουρνο.

απο εργαλεια υπαρχουν τα παντα

Fixxxer
11-06-16, 20:17
Μολις γυριζεις τον διακοπτη θερμοκρασιας πεφτει αμεσως ή μετα απο καποια δευτερολεπτα/λεπτα?
Αν συμβαινει το πρωτο τοτε ισως φταιει ο διακοπτης ή υπαρχει διαρροη στην αντισταση, αν γινεται το δευτερο τοτε καπου υπαρχει υγρασια...

petran_x13
11-06-16, 20:42
την πρωτη φορα επεσε μετα απο 4-5 λεπτα απο τοτε και μετα πεφτη αμεσως μολις γυρισω τον διακοπτη.

nestoras
11-06-16, 20:59
"Κάπου θ'ακουμπαν τα καλώδια"...
"Φωναξε το μαστορα να ερθει να τα βαλει με τη σειρα τους"... :-)

Μάλλον φθαρμενη καλωδιωση εχεις. Δεν ξερω το επιπεδο των γνωσεων σου στα θεματα ηλεκτρισμου γι'αυτο σου ειπα πριν να μην βγαλεις τη γειωση...

Fixxxer
11-06-16, 21:07
Το μονο ακινδυνο που μπορει να κανει ειναι να μετρησει την αντισταση (χωρις τα καλωδια και φυσικα με κατεβασμενη την ασφαλεια) μεταξυ των 2 ακρων της και μετα τα ακρα με τη γη και να δει τις επαφες του διακοπτη...

petran_x13
11-06-16, 21:48
φθαρμενη καλωδιωση εννοεις στα κουτια? τοτε οι εστιες που ειναι στην ιδια γραμμη γτ δεν πεφτουν? και πως εξηγουμε οτι ο αερας δουλευει κανονικα μεχρι να δωσο θερμοκρασια που τοτε πεφτει ο ρελες.

nestoras
11-06-16, 21:50
φθαρμενη καλωδιωση εννοεις στα κουτια? τοτε οι εστιες που ειναι στην ιδια γραμμη γτ δεν πεφτουν? και πως εξηγουμε οτι ο αερας δουλευει κανονικα μεχρι να δωσο θερμοκρασια που τοτε πεφτει ο ρελες.


Φθαρμενη καλωδίωση εντος του φούρνου...

petran_x13
11-06-16, 21:54
θα ριξω μια ματια αυριο. εντος του φουρνου. παιδεια ευχαριστω για την βοηθεια. παυτο που nestoras θα ειναι μαλλον μιας και με τον προηγουμενο πινακα που δεν ειχε ρελε ο φουρνους δουλευε κανονικα.

draco1
11-06-16, 22:53
Καμιά φορά μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα αν μένει σε αχρηστία η κουζίνα λογο υγρασίας ρίχνει το ρελε , αν μπορούσες να το παρακάμψεις προσωρινά και να βάλεις σε λειτουργία τον φούρνο -γιατί αυτο το θέμα το κάνει ο φούρνος συνήθως - ωστε να αναπτύξει θερμοκρασία και να διώξει την τυχόν υγρασια που έχει , αν ειναι αυτο η αιτία έχεις μεγάλη πιθανότητα να λυθεί το πρόβλημα.

Και πάντα με ΜΕΓΑΛΗ προσοχή γιατί παραφυλαει η ηλεκτροπληξια, πάντα κατεβάζουμε ασφαλειες και δουλευουμε με ασφαλεια και βεβαια ενημερώνουμε τους γύρω μας οτι την ε χουμε κατεβάσει εμεις , μην πάει καποιος και την σηκώσει

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
12-06-16, 14:53
Και πάντα με ΜΕΓΑΛΗ προσοχή γιατί παραφυλαει η ηλεκτροπληξια, πάντα κατεβάζουμε ασφαλειες και δουλευουμε με ασφαλεια και βεβαια ενημερώνουμε τους γύρω μας οτι την ε χουμε κατεβάσει εμεις , μην πάει καποιος και την σηκώσει[/QUOTE]
αυτο , ναι συνφωνω γιαυτο το ν λογο υπαρχουν στις ασφαλεις τριπιτσες που περνας ενα πολυ ψιλο συρμα η μια καρφιτσα και 2ον βαζεις ενα χαρτι προσοχη γινετε συντηριση ..
μου θυμειζει μια ιστορια που φωναξε καπια τον μαστορα να της φτιαξει τον θερμοσιφωνα , και του λεει .. να σου ψησω καφε μαστορα ? ναι λεει ο μαστορας , παει η αλλη σηκωνη το γενικο τα σηκωνει ολα μαλων παει ο μαστορας ακωμα να κατεβει......... . προσοχη σε οτι κανουμε .

geoek4
12-06-16, 19:42
Petran κατα πασα πιθανοτητα εχει υγρασια η κουζινα σου. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι το εξης:

-Ριξε την ασφαλεια απο τον πινακα
-Τραβα την κουζινα εξω, και αποσυνδεσε την γειωση.
-Ρυθμισε τον φουρνο στο τερμα σε βαθμους.
-Ανεβασε την ασφαλεια της κουζινας
-Η κουζινα θα αναψει, οποτε ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ
-Ασε τον φουρνο να καψει για κανα μισάωρο
-Κατεβασε την ασφαλεια απο τον πινακα και ξανασυνδεσε την γείωση στην κουζινα.
-Μετα ανεβασε την ασφαλεια και δοκιμασε την και πες μας.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

petran_x13
13-06-16, 00:34
Παιδια σημερα ασχοληθηκα ελαχιστα απλα εβγαλα εξω τον φουρνο και αφαιρεσα τα καπακια http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160612/da77c9d3fdeb6e6a690b7ad3a466d915.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160612/772ef2770c64774b3a20da5e9d070b19.jpg

Επισυναπτω δυο φωτογραφιες με τα μοναδικα σημεια εμφανης φθορας του φουρνου αυριο θα κανω καποιες μετρησης σε αντιστασης και αλλα μερη του φουρνου να δουμε τι γινεται. Σας ευχαριστω ολους που βοηθατε παιδια.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αχιλλέας 383
13-06-16, 00:42
ΤΟ ΡΕΛΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΑΣΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ,,, ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΠΟΣΟΝ ΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΕΧΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΓΕΙΩΣΗ ΟΥΤΕ ΡΕΛΕ ΑΥΤΑ ΣΕ ΓΛΥΤΩΣΑΝ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑ/?????????

Αχιλλέας 383
13-06-16, 00:48
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΛΕΚΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ Η ΛΑΜΠΑ; AN ΝΑΙ ΒΓΑΛΕ Α ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΗ

lepouras
13-06-16, 01:41
Αχιλλέα μην γράφεις με κεφαλαία. στην γλώσσα του ιντερνετ είναι σαν να φωνάζεις.

petran_x13
13-06-16, 10:47
Ο φουρνος ειναι 10-12 ετων. Οχι δεν με εσωσε κανενα ρελε γιατι απλα πριν μπει το ρελε δουλευε ο φουρνος κανονικα. Για αυτο πιατευω οτι οπως ειπαν και αλλα παιδια απο πανω ειναι η φθαρμενο καλωδιο η κατι εχει αρπαξει εκτος του βασικου κυκλωματος. Μαλλον η λαμπα δλδ. Μετα την Δουλεία θα παω σπιτι και θα το ψαξω να δουμε τι ακριβως ειναι.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

petran_x13
13-06-16, 10:50
Ξεχασα να πω οτι, ναι ειναι λεκες αυτο. απο τι ειναι ομως δεν βγαζω ακρη γιατι ειναι εντοιχισμενος ο φουρνος και απο πανω υπαρχει καθαρο και αδειο ενα ντουλαπι. Οπως και τα καπακια του ειναι πεντακαθαρα.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
13-06-16, 12:52
Αφού δεν είχες ρελέ πρώτα τί να πέσει; Ο φούρνος μπορεί να είχε ήδη διαρροή κι εσύ δεν το ήξερες.

JOUN
13-06-16, 13:31
Μην το παμε το θεμα τωρα καμμια δεκαρια σελιδες..Μια απο τις αντιστασεις του φουρνου ειναι με πιθανοτερο ενοχο την επανω..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
13-06-16, 22:46
Η μολις ζεσταθει λιγακι ακουμπαει στο σασι ........

petran_x13
14-06-16, 00:28
Εβγαλα το ντουι απο το κυκλωμα και ολα καλα. Ετσι νομιζα μετα παλι ξαφνικα τα ιδια αναβει η κουζινα ξαφνικα πεφτει το ρελε. Πριν δουλευαν η εστιες ανοιγω για δοκιμη την αντισταση του ηλιακου παφ πεφτει το ρελε. Δοκιμαζω αλλα δυο τρια μεγαλα φορτια και πεφτει παλι αλλα οχι παντα. Μηπως τελικα το ρελε εχει ελλατωμα; Ειναι το μονο υλικο που εβαλα μεταχειρισμενο μου το χαρισε ενας φιλος και ειναι το abb fh204c τριφασικο. Να πω πως κουζινα (εστιες φουρνος) και η αντισταση του ηλιακου ειναι στην ιδια φαση μονα τους ομως χωρις κατι αλλο.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
14-06-16, 00:55
κλείσε τον διπολικό διακόπτη τις κουζίνας (ή τον περιστροφικό αν είναι παλιός) και δοκίμασε πάλι τα άλλα φορτία. αν δεν πέφτει τότε είναι το πρόβλημα στην κουζίνα. εσωτερικά στην κουζίνα (και στον φούρνο φυσικά) οι ουδέτεροι είναι μόνιμα συνδεδεμένοι. οπότε σε ένα μεγάλο φορτίο αν υποθέσουμε ότι έχεις διαρροή από ουδέτερο (γιατί από φάση θα σου έριχνε και ασφάλεια θα άκουγες και το μπαμ) μπορεί να σου ρίχνει το ρελε.

MacGyver
14-06-16, 00:59
- Γιατρέ, όταν ακουμπάω το κεφάλι μου με πονάει. Όταν ακουμπάω το χέρι μου με πονάει. Όταν ακουμπάω το πόδι μου με πονάει. Τί έχω;
- Σπασμένο δάχτυλο...

george33
14-06-16, 06:55
κλείσε τον διπολικό διακόπτη τις κουζίνας (ή τον περιστροφικό αν είναι παλιός) και δοκίμασε πάλι τα άλλα φορτία. αν δεν πέφτει τότε είναι το πρόβλημα στην κουζίνα. εσωτερικά στην κουζίνα (και στον φούρνο φυσικά) οι ουδέτεροι είναι μόνιμα συνδεδεμένοι. οπότε σε ένα μεγάλο φορτίο αν υποθέσουμε ότι έχεις διαρροή από ουδέτερο (γιατί από φάση θα σου έριχνε και ασφάλεια θα άκουγες και το μπαμ) μπορεί να σου ρίχνει το ρελε.


Αυτό θα μπορουσες να το εξηγήσεις αν εχεις χρόνο;Θα απαντούσε σε πολλά προβλήματα.

vasilllis
14-06-16, 07:30
Τριφασικο και εχει συνδεσει την κουζίνα μονοφασικη;
Μαλιστα εχει βαλει στην ιδια φαση κουζινα και θερμοσιφωνα;

Γιωργο αν υπαρχει διαρροη σε καποιο εξαρτημα της κουζινας θα υπαρχει ειτε με κλειστο τον διακοπτη(συσκευη σε λειτουργια) ειτε με ανοιχτό διοτι ο διακοπτης κοβει την φαση απο το εξαρτημα αλλα ο ουδετερος εξακολουθει και ειναι συνδεμενος πανω στο εξαρτημα.

petran_x13
14-06-16, 11:01
Θα δοκιμασο το παραπανω με τον διπολικο. Η φασης πανε ως εξης η πρωτη εχει επανω τις μια κουζινα ενα ψυγειο το μοτερ του νερου και το μοτερ τις αποχετευσης μαζι με καποια φωτα πριζες κτλ. Η δευτερη εχει κουζινα,θερμοσιφωνο και δυο φωτα. Η τριτη ψυγειο. Πλυντηριο τον λεβιτα και ολες τις υπολειπες πριζες-φωτα του σπιτιου. Απο οτι θυμαμαι ετσι ειναι ολα.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
14-06-16, 11:12
Προφανως δεν εχεις αντιληφθει την σοβαρότητα του προβληματος και εξακολουθεις να παιζεις.

petran_x13
14-06-16, 11:46
δεν εχω φτιαξει εγω κατι ουτε παιζω ετσι ηταν ενα ρελε εβαλα κ αλλαξα και καποιες αυτοματες ασφαλειες. Τα φορτια εχουν θεμα αυτο ρωταω. Αν ναι να φροντισω να φτιαχτουν. Σας ακουγονται λαθος αυτο λεω

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

petran_x13
14-06-16, 11:48
Το σπτι ειναι 4 οροφοι. Με ενα ρολοι. Το υπογειο ειναι ενα Σπιτι μονο του κ οι αλλοι τρεις οροφη αλλο ενα. Για αυτο γραφω δυο κουζινες δυο ψυγεια κτλ.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

petran_x13
14-06-16, 20:48
Ολα καλα τελικα ευχαριστω παρα πολυ οσα παιδια βοηθησαν.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stam1982
14-06-16, 21:54
Ποιο ηταν το προβλημα τελικα και ποια η λυση του;

petran_x13
14-06-16, 22:06
Δυο ηταν, ενα το ντουι τις λαμπας που απομονοσα. Και το δευτερο η αντισταση του φουρνου γυρω απο τον ανεμηστιρα.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george33
15-06-16, 06:33
Vasilimertzani Αν υπάρχει διαρροή απο την μεριά του ουδετερου και η συσκευή είναι χωρίς φορτίο, δηλαδή ρεύμα στον ουδέτερο μηδέν. Πως θα αντιληφθεί το ρελε διαρροή πάνω από 30 mA για να πέσει; Δεν μιλάω για την περίπτωση που υπάρχει βραχυκυκλωμα ουδετερου γείωσης μέσα στην συσκευή. Εκεί εντάξει.

vasilllis
15-06-16, 07:32
Απο τα υπόλοιπα φορτία.Είναι σαν να γεφυρώνει σε μια πριζα με ενα καλωδιακι ουδέτερο με γειωση.θα πεσει το δδε η οχι;.
Και επειδή μιλάμε για αντιστασεις αν εχει βραχυκυκλωμα με γη δεν ξεχωρίζουμε αν ειναι ουδετερος η φαση.η διαφορα ειναι οτι θα βλεπουν το βραχυκύκλωμα με αλλη αντισταση.

gep58
15-06-16, 20:10
Γιωργο αν υπαρχει διαρροη σε καποιο εξαρτημα της κουζινας θα υπαρχει ειτε με κλειστο τον διακοπτη(συσκευη σε λειτουργια) ειτε με ανοιχτό διοτι ο διακοπτης κοβει την φαση απο το εξαρτημα αλλα ο ουδετερος εξακολουθει και ειναι συνδεμενος πανω στο εξαρτημα.

επειδή όπως γνωρίζω οι διακόπτες της ηλεκτρ. κουζίνας διακόπτουν και την φάση (Ρ1) και τον ουδέτερο (Ρ2) σ' αυτό το σημείο δεν θα συμφωνήσω... στα κουζινάκια τύπου davo μπορεί να ισχύει εν μέρει

vasilllis
15-06-16, 22:13
Δεν εχω υποψη μου.Μπορει να ισχυει στις κουζινες ή σε καποιες απο αυτες.

Αχιλλέας 383
16-06-16, 01:24
Πέτρο καλά μου έδειξε η φωτογραφία σου..... πρέπει ώμος να κοιτάξεις από που έγινε ο ΛΕΚΕΣ ?????

petran_x13
16-06-16, 23:11
Δεν μπορω να καταλαβω βλεπεις τα ντουλαπια γυρω απο τον φουρνο ειναι πεντακαθαρα χωρις ιχνος υγρασιας η οτιδηποτε αλλο. Ειναι και λευκα οποτε θα φαινοταν το παραμικρο.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gep58
17-06-16, 10:52
καλημέρα Πέτρο
σκέφτηκες ότι μπορεί να προέρχεται από το εσωτερικό του φούρνου η δημιουργία του λεκέ ;;;
οι θυρίδα εξαερισμού του φούρνου είναι ελεύθερη ;

petran_x13
18-06-16, 00:31
Ναι το σκεφτικα παλι ειναι ακατορθοτο διοτι ειναι ετσι το σχεδιο του φουρνου που ειδικα σε εκεινο το σημειο δεν περναει τπτ.

Στάλθηκε από το GT-I9082 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

acdc81
18-06-16, 13:26
Ηλεκτρολόγο κατευθείαν μη το ρισκάρεις. Στο λέω γιατί αν καεί ο φούρνος "κάηκες". Είναι η πιο ακριβή και απαραίτητη συσκευή στο σπίτι!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
18-06-16, 17:15
ασχετο αλλα ρελε που διεγειρεται σε φορτιο παει καδο.....εκτως εαν εχεις καμια συσκευη δυπολικη ,δεν ξερω πως αλιως θα μπωρουσε να το δοκιμασει, αλλα χωρις γειωση?

FILMAN
20-06-16, 11:46
ασχετο αλλα ρελε που διεγειρεται σε φορτιο παει καδο.....εκτως εαν εχεις καμια συσκευη δυπολικη ,δεν ξερω πως αλιως θα μπωρουσε να το δοκιμασει, αλλα χωρις γειωση?
Τι θες να πεις;

john_b
05-07-23, 09:46
Έχω το ίδιο πρόβλημα στο εξοχικό.
Ο φούρνος δουλεύει 5 λεπτά και ρίχνει το ρελε.
Η κουζίνα τοποθετήθηκε πριν λίγα χρόνια και είναι αδούλευτη.
Έκαψα τον φούρνο τότε που την έβαλα, σύμφωνα με τις οδηγίες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Τώρα φιλοξενώ έναν φίλο εκεί.
Του είπα να ελέγξει τις συνδέσεις πίσω από την κουζίνα και στο κουτί, καθώς και να σφίξει όπου έχει βίδα στον πίνακα, μην τυχόν έχει χαλαρώσει κάτι και το κάνει.
Ωστόσο, ίσως είναι από υγρασία, μια και το σπίτι ήταν για 2 χρόνια κλειστό.
Τα μάτια δουλεύουν κανονικά.
Αν είναι υγρασία, τι αντιμετώπιση χρειάζεται;

Ηλιας Α
05-07-23, 11:47
Έχω το ίδιο πρόβλημα στο εξοχικό.
Ο φούρνος δουλεύει 5 λεπτά και ρίχνει το ρελε.
Η κουζίνα τοποθετήθηκε πριν λίγα χρόνια και είναι αδούλευτη.
Έκαψα τον φούρνο τότε που την έβαλα, σύμφωνα με τις οδηγίες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Τώρα φιλοξενώ έναν φίλο εκεί.
Του είπα να ελέγξει τις συνδέσεις πίσω από την κουζίνα και στο κουτί, καθώς και να σφίξει όπου έχει βίδα στον πίνακα, μην τυχόν έχει χαλαρώσει κάτι και το κάνει.
Ωστόσο, ίσως είναι από υγρασία, μια και το σπίτι ήταν για 2 χρόνια κλειστό.
Τα μάτια δουλεύουν κανονικά.
Αν είναι υγρασία, τι αντιμετώπιση χρειάζεται;
<<Ο φούρνος δουλεύει 5 λεπτά και ρίχνει το ρελε.>> Συνήθως ο φούρνος έχει 1) κάτω αντιστάσεις 2) πάνω.....και 3) γκρίλ δες που ΄ρίχνει΄το ρελέ.

MAIK721
05-07-23, 11:59
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98929&page=3

Ποστ #24 με δική σας ευθύνη.

Εφόσον είναι καινούρια δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο . Επίσης καλό είναι να αφήνουμε την πόρτα του φούρνου λίγο ανοιχτή αμέσως μετά το μαγείρεμα για να μην παγιδεύεται υγρασία και νερό μέσα στον φούρνο.

john_b
07-07-23, 09:42
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επειδή τα μάτια δουλεύουν κανονικά, υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιες μέρες μαγείρεμα, να φύγει η υγρασία και να στρώσει ο φούρνος;

Ηλιας Α
07-07-23, 10:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επειδή τα μάτια δουλεύουν κανονικά, υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιες μέρες μαγείρεμα, να φύγει η υγρασία και να στρώσει ο φούρνος;
Θα μπορούσε ίσως... λίγο αργά.

IXHEM
07-07-23, 14:47
Έχω το ίδιο πρόβλημα στο εξοχικό.
Ο φούρνος δουλεύει 5 λεπτά και ρίχνει το ρελε.
Η κουζίνα τοποθετήθηκε πριν λίγα χρόνια και είναι αδούλευτη.
Έκαψα τον φούρνο τότε που την έβαλα, σύμφωνα με τις οδηγίες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Τώρα φιλοξενώ έναν φίλο εκεί.
Του είπα να ελέγξει τις συνδέσεις πίσω από την κουζίνα και στο κουτί, καθώς και να σφίξει όπου έχει βίδα στον πίνακα, μην τυχόν έχει χαλαρώσει κάτι και το κάνει.
Ωστόσο, ίσως είναι από υγρασία, μια και το σπίτι ήταν για 2 χρόνια κλειστό.
Τα μάτια δουλεύουν κανονικά.
Αν είναι υγρασία, τι αντιμετώπιση χρειάζεται;
αν ειναι υγρασια βαλε τα ματια να δουλευψουν για καμια ωρα να ζεσταθει ο φουρνος και ισως διωξει την υγρασια και μετα θα φτιαξει. (αν ειναι αυτο)
3 φορες φιλες μου με πηραν τηλ. γιαυτο το θεμα. το πρωτο που τους ρωταω ειναι αν επλιναν τον φουρνο με μπολικο νερο .. και σαυτην την περιπτωση η λυση και στις 3 φιλες μου ηταν αυτο. δοκιμασε ενα ενα τα φωρτια.. κατω πανω αντιστασει να δεις σε πια ρυθμιση στο ριχνει. και αν στο ριχνει στο κατω τοτε βαλε να δουλεψει η πανω αντισταση και καμια ωρα να ζεστανει πολυ. και ισως φτιαξει. αν οχι πρεπει να βρεις την διαρροη τοτε αλλιως

konpan
08-07-23, 06:30
Ελέγχεις ποιά αντίσταση από τις δύο του φούρνου σου ρίχνει το ρελέ, την αλλάζεις και τέρμα τα προβλήματα.
Δεν αξίζει τον κόπο για 20-30 ευρώ να προσπαθείς να βγάλεις υγρασίες που έχουν εισχωρήσει κλπ.
Θα ξανασυμβεί το ίδιο σύντομα...

fortisimo
11-10-23, 19:12
Έχω πρόβλημα με την ηλεκτρική κουζίνα παρόμοιο αυτά που έχουν αναφερθεί εδώ. Συγκεκριμένα πρόκειται για διώροφη εξοχική κατοικία όπου σε κάθε όροφο είναι τοποθετημένος φούρνος από το ΙΚΕΑ που στην πραγματικότητα είναι whirlpool. Η τοποθέτηση έχει γίνει περίπου πριν 2 χρόνια και χρήση μόνο στο ισόγειο αλλά και εκεί ελάχιστη. Χτες λοιπόν με το που γύριζε ο διακόπτης θερμοκρασίας και ενώ ήταν επιλεγμένη λειτουργία αντιστάσεων και αέρα, μετά από 5 λεπτά έριξε το ρελέ διαρροής. Στη συνέχεια, σε όποια θέση και αν γυρίζαμε το διακόπτη επιλογής λειτουργίας έπεφτε αμέσως το ρελέ διαρροής. Αμέσως μετά δοκιμάσαμε το φούρνο του ορόφου όπου είχαμε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα! Στη συνέχεια αναγκαστικά χρησιμοποιήσαμε μόνο τις εστίες ώστε να φτιάξουμε φαγητό. Αφού οι εστίες δούλεψαν γύρω στη μισή ώρα τουλάχιστον, στη συνέχεια ο φούρνος δούλεψε κανονικά. Σε οποιαδήποτε θέση δεν έριχνε πλέον το ρελέ. Προφανώς πρόκειται περί υγρασίας; ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο; Με εντυπωσιάζει που συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και στους δύο Φούρνους πού είναι αγορασμένοι ταυτόχρονα.

konpan
13-10-23, 10:07
Έχω πρόβλημα με την ηλεκτρική κουζίνα παρόμοιο αυτά που έχουν αναφερθεί εδώ. Συγκεκριμένα πρόκειται για διώροφη εξοχική κατοικία όπου σε κάθε όροφο είναι τοποθετημένος φούρνος από το ΙΚΕΑ που στην πραγματικότητα είναι whirlpool. Η τοποθέτηση έχει γίνει περίπου πριν 2 χρόνια και χρήση μόνο στο ισόγειο αλλά και εκεί ελάχιστη. Χτες λοιπόν με το που γύριζε ο διακόπτης θερμοκρασίας και ενώ ήταν επιλεγμένη λειτουργία αντιστάσεων και αέρα, μετά από 5 λεπτά έριξε το ρελέ διαρροής. Στη συνέχεια, σε όποια θέση και αν γυρίζαμε το διακόπτη επιλογής λειτουργίας έπεφτε αμέσως το ρελέ διαρροής. Αμέσως μετά δοκιμάσαμε το φούρνο του ορόφου όπου είχαμε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα! Στη συνέχεια αναγκαστικά χρησιμοποιήσαμε μόνο τις εστίες ώστε να φτιάξουμε φαγητό. Αφού οι εστίες δούλεψαν γύρω στη μισή ώρα τουλάχιστον, στη συνέχεια ο φούρνος δούλεψε κανονικά. Σε οποιαδήποτε θέση δεν έριχνε πλέον το ρελέ. Προφανώς πρόκειται περί υγρασίας; ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο; Με εντυπωσιάζει που συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και στους δύο Φούρνους πού είναι αγορασμένοι ταυτόχρονα.
Οπως τα λες προφανώς είναι θέμα υγρασίας οπότε φρόντισε την υγρασία σου, δεν φταίνε οι κουζίνες.

fortisimo
16-10-23, 03:28
Υγρασία στο χώρο δεν φαίνεται να υπάρχει. Κυμαίνεται από 26-48 τοίς εκατό.

antonisfa
16-10-23, 11:51
Μια λύση υπάρχει στα θέματα αυτά με καινούργιες συσκευές, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή και την κίνηση αυτή να την κάνει αδειούχος ηλεκτρολόγος και όχι εσύ αν δεν είσαι της δουλειάς. Μου έχει συμβεί και το έχω κάνει πολλές φορές (στεριά και θάλασσα)
Ακόμα και σε νέους επαγγελματικούς φούρνους παρουσιάζεται εγκλωβισμένη υγρασία μέσα και ρίχνει το ΔΔΕ.

Τώρα το είδα αναφέρει την ίδια λύση ο ΜΑΙΚ στο #52