PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε πολυφωτο



aktibistis
12-06-16, 22:42
καλησπερα παιδια εχω ενα πολυφωτο με εναν απλο μετασχηματιστη που βγαζει 12volt (εχει 12voltes lampes)αλλα μετα απο χρηση 10 λεπτων κοβεται σε καποιο σημειο το καλωδιο που παει μετα τον μετασχηματιστη προσ τησ λαμπεσ ειτε το καλωδιο του + ειτε του - να γινεται καπου βραχυκυκλωμα?καμια ιδεα?

stam1982
12-06-16, 23:40
Αν σβηνει το φως εχει διακοπη το κυκλωμα
Αν έχει μονο μετασχηματιστη δεν εχει + - εχει εναλλασομενο.
μπορει να εχει προβλημα ο μετασχηματιστης
Πρωτα απ΄ολα δε λες τι γνωσεις έχεις και αν έχεις πολυμετρο.
Αν δεν είσαι σιγουρος γι αυτο που πας να κανεις η δεν εχεις τις καταλληλες γνωσεις καλο θα ήταν να καλεσεις ενα τεχνικό.
Το ηλεκτρικό ρευμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ,ΣΚΟΤΩΝΕΙ.

IRF
13-06-16, 06:34
Βάλε φωτογραφία του μ/τη.Μήπως υπάρχει θερμικός διακόπτης, ο μ/της ζεσταίνεται και κλείνει.Το θερμικό είναι πάνω στις σπείρες του μ/τη ώστε να μην πάρει φωτιά.Βραχυκύκλωμα να γίνεται ακριβώς σε 10 λεπτά κάθε φορά είναι δύσκολο.Άσε μόνο μια λάμπα από τις 10 π.χ. που έχει το φωτιστικό να δεις αν μεγαλώνει ο χρόνος κλεισίματος.Και μετά τι γίνεται πως αναιρείται από μόνο του το βραχυκύκλωμα;Πρόσεξε επίσης αν μυρίζει πλαστικό σε κάποιο σημείο και ζεσταίνονται τα καλώδια.Αν δοκιμάσεις να ξανανάψεις αμέσως μετά το "βραχυκύκλωμα" το φωτιστικό ανάβει; ή πρέπει να περιμένεις 10 λεπτά να κρυώσει; Γενικώς βραχυκυκλώματα από λιώσιμο δεν αναιρούνται μόνα τους.

vasilisd
13-06-16, 08:56
Μηπως εχεις βαλει μεγαλυτερες σε βατ λαμπες απο αυτες που αντεχει το φωτιστικο; Το καλωδιο που κοβεται οπως λες μετα τον μετασχηματιστη κοβεται λογικα επειδη δεν αντεχει το φορτιο.

FILMAN
13-06-16, 12:46
Η κλέμα σύνδεσης του μετασχηματιστή με τα καλώδια που πάνε στις λάμπες σε τί κατάσταση είναι; Για βάλε μια φωτο.

aktibistis
14-06-16, 01:57
65241652426524365244

aktibistis
14-06-16, 02:02
Ευχαριστω για το ενδιαφερον και την βοηθεια παιδια.oi lampes einai η μαμα 2 volt 10 w μου το φερανε χαλασμενο και ειδα οτι ειχε κοπει το καλωδιο το ενωσα το εβαλα να αναψει και σε περιπου 10 λεπτα κοπηκε και καηκε το αλλο καλωδιο . ναι πολυμετρο εχω . μετρησα μετα απο 3 λεπτα χρησεισ την θερμοκρασια στισ ενωσεισ 35 βαθμουσ ειχε και εφυγα για λιγο οταν γυρισα ειχε καει το καλωδιο σε ενα σημειο και κοπει.

aktibistis
14-06-16, 02:11
τα δυο μαυρα καλωδια παιρνουν 220 τα κοκκινα δινουν αν και δεν τα μετρησα 12 volt to ena paei sth γειωση και το αλλο καταληγει στισ λαμπεσ. Να αναφερω οτι αφου συνεσα αρχικα το καλωδιο που ειχε κοπει το εβαλα στο ρευμα και με δοκιμαστικο ειδα οτι στο σωμα του πολυφωτου ειχε ρευμα το ξαναακουμπαω για να δω και δεν ειχε.εκει που εχω μονωτικη φαινοντε 2-3 σπυρεσ μηπωσ εκει γινεται καποιο βραχυκυκλωμα?

IRF
14-06-16, 05:59
Άμα έχουν γίνει έτσι τα καλώδια μετά τον μ/τη φαντάσου τι γίνεται μέσα στις σπείρες του.Ο μετασχηματιστής θέλει ξήλωμα από το πολύφωτο και έλεγχο σε ηλεκτρολογικό πάγκο πριν συνεχίσεις οτιδήποτε.Επίσης όλα τα καλώδια θέλουν αντικατάσταση, μην πας γυρεύοντας για ηλεκτροπληξία.Όταν ακούω τα μου το έδωσε άλλος και είχε πρόβλημα άστα να πάνε.Ίσως κάποιος να έβαλε άλλες λάμπες μεγαλύτερες ίσως το είχε σε κανα μαγαζί βιτρίνα δέκα χρόνια αναμμένο συνέχεια.Αν έχει δε και ρεύμα στα μεταλλικά μέρη τότε προτείνω πλήρη διάλυση και ανακατασκευή ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ. Δεν επισκευάζεται πάντα κάτι που δεν ανήκει στον αρχικό ιδιοκτήτη που γνωρίζει να μας πει την "ιστορία του". Μπορεί να έχει συμβεί οτιδήποτε ακόμα και να έχει πάρει νερό, φαίνεται και μια σκουριά.Φαντάσου τη γυναίκα σου να αποφασίσει να αλλάξει μια λάμπα και να πάθει ηλεκτροπληξία ή να σου βάλει φωτιά στο σπίτι ξεχνώντας το αναμμένο μια ώρα.

FILMAN
14-06-16, 15:56
τα δυο μαυρα καλωδια παιρνουν 220 τα κοκκινα δινουν αν και δεν τα μετρησα 12 volt to ena paei sth γειωση και το αλλο καταληγει στισ λαμπεσ. Να αναφερω οτι αφου συνεσα αρχικα το καλωδιο που ειχε κοπει το εβαλα στο ρευμα και με δοκιμαστικο ειδα οτι στο σωμα του πολυφωτου ειχε ρευμα το ξαναακουμπαω για να δω και δεν ειχε.εκει που εχω μονωτικη φαινοντε 2-3 σπυρεσ μηπωσ εκει γινεται καποιο βραχυκυκλωμα?
Αυτό που λες είναι φυσιολογικό
Δες γιατί έλιωσε το καλώδιο και άλλαξέ το.