PDA

Επιστροφή στο Forum : Οφθαλμιατρος



street
13-06-16, 18:36
και παω που λετε την προηγουμενη βδομαδα παρασκευη μιας και το ραντεβου ειχε κλειστει πριν τα χριστουγεννα εε δηλαδη εδω και 6 μηνες σε δημοσιο νοσοκομειο , δεν φοραγα γυαλια ως τωρα , φορουσα καποτε στο δημοτικο και τα εβγαλα με την παροτρυνση γιατρου τοτε αυτο ηταν παει και περασε , αστιγματισμου ! οντ δεν πηγα τυχαια και οχι να πεις οτι δεν βλεπω , βλεπω , πηγα διοτι με κουραζουν παρα πολυ τα ταλευταια 2 χρονια και το καταλαβαινω και εγω οτι κατι παιζει , ειμαι 34 , να μην τα πολυλογω με εξεταζει τα ματια στο δεξι 7 κατι στο αριστερο 4 , υψηλος αστιγματισμος ! τιποτε αλλο , με εβγαλε γυαλια και το ταμειο καλυπτει 100ε πηγα το σφραγισα κατευθειαν κατω στον ελεγκτη του εοπυ απο κατω στο παπαγεωργιου , ( λεπτομερα χωρις βιβλιαριο μονο με ταυτατητα αμκα και αμα ) παω σημερα στο τζαμαδικο γειτονιας 130 οι φακοι σου χωρις σκελετο με ειδικη παραγγελια και ενα σοκ το επαθα , εδειξα μονο την συνταγη , δεν εχεις αφαλεια μου λεει ? εχω λεω απλα ξεχασα το αλλο χαρτι στο σπιτι , ε φερτο λεει να δουμαι .... εε 100 ειναι λεω δεν το γνωριζεις ? ναι με λεει αλλα φερε να το δω ...οκ

p270
13-06-16, 19:47
τόσο δινουν τα ίδια και εγώ για άλλη αιτία

xsterg
13-06-16, 20:00
ναι. και?

p270
13-06-16, 20:39
τι και; δεν καταλαβαίνω αν ρωτάς εμένα

lepouras
13-06-16, 20:48
τον Δημήτρη ρωτάει. ποιο το θέμα στο θέμα.

navar
13-06-16, 20:50
καλωσήρθες στο κλαμπ !!!!
Μήτσο βάλε γρήγορα γυαλια και μην το σκέφτεσαι , εγώ τα ξαναέχω 1 χρόνο τώρα.
περασαν οι πονοκέφαλοι , πέρασαν οι θολούρες , πέρασαν όλα !!!!
άσε που θα βλέπεις πράγματα που είχες ξεχάσει οτι φαίνονταν χωρίς φακό !

*Αστιγματισμός και εδώ , 5 στο ένα μάτι 5μιση στο άλλο

lepouras
13-06-16, 20:56
καλωσήρθες στο κλαμπ !!!!
Μήτσο βάλε γρήγορα γυαλια και μην το σκέφτεσαι , εγώ τα ξαναέχω 1 χρόνο τώρα.
περασαν οι πονοκέφαλοι , πέρασαν οι θολούρες , πέρασαν όλα !!!!
άσε που θα βλέπεις πράγματα που είχες ξεχάσει οτι φαίνονταν χωρίς φακό !

*Αστιγματισμός και εδώ , 5 στο ένα μάτι 5μιση στο άλλο
εμ έτσι είναι αν αρχίσουν τα γηρατειά δεν τα βαστάει τίποτα. .............:hahahha::hahahha:

navar
13-06-16, 21:07
εμ έτσι είναι αν αρχίσουν τα γηρατειά δεν τα βαστάει τίποτα. .............:hahahha::hahahha:
αει ρε !!!
απο το δημοτικό τόσο έχω , ξεκίνησα λές να γερνάω απο το δημοτικό ;;;;

finos
13-06-16, 21:13
tagerodia.gr

leosedf
13-06-16, 21:13
Και πάλι καλά 130, έχουμε δώσει σε γυαλιά....
Αστιγματισμό έχω κι εγώ αλλά φοράω φακούς έξω στα κλαμπ για να είμαι όμορφος. :lool:

navar
13-06-16, 21:17
Αστιγματισμό έχω κι εγώ αλλά φοράω φακούς έξω στα κλαμπ για να είμαι όμορφος. :lool:

εγω αρέσω με γυαλιά !!! είμαι λέει ποιο σοφιστικέ !!!! :P :P :P

Βάγγο πές αλεύρι , ο Μπάρμπαλέπουρας σε γυρεύει !!!!

leosedf
13-06-16, 21:27
Εγώ ανάλογα με το πως αρέσει στην κάθε γκόμενα.

kanivallos
13-06-16, 21:27
Όταν φόρεσα τα γυαλιά και είδα με ποια κοιμόμουν τόσα χρόνια, τα έσπασα κατευθείαν...

navar
13-06-16, 21:29
Όταν φόρεσα τα γυαλιά και είδα με ποια κοιμόμουν τόσα χρόνια, τα έσπασα κατευθείαν...

ελπίζω να μήν ξέρει το nick σου εδώ και να μην μπαίνει και να διαβάζει το φορουμ........
τότε μάλλον τα γυαλιά δεν θα είναι το μόνο σπασμένο !

finos
13-06-16, 23:19
Κι εγώ δεν πάω πίσω αστιγματισμό στο αριστερό μυωπία δεξί γιατί ο μπαρμπαλεπουρας

thanasis 1
13-06-16, 23:27
Κι εγώ δεν πάω πίσω αστιγματισμό στο αριστερο μιοπια δεξυ γιατί ο μπαρμπαλεπουρας

Τωρα απεκτησα και εγω.:lool:

finos
14-06-16, 09:53
:001_rolleyes:xaxa ουπς

DLS 33
14-06-16, 10:29
Για διαβαστε αυτο......

H KΛΙΝΙΚΗ

Ένας άνεργος Μηχανικός σκέφθηκε να ανοίξει μια κλινική για να βγάζει λεφτά. Μια ταμπέλα απέξω έγραφε:

Θεραπευθείτε για τα πάντα με ?50.

Αν δεν θεραπευθείτε , σας επιστρέφουμε εμείς ?100.

Ένας γιατρός νομίζοντας ότι είναι μια καλή ευκαιρία να βγάλει ένα 100ρικο πάει επίσκεψη.

Γιατρός (ως ασθενής): -«Γιατρέ έχω χάσει τη αίσθηση της γεύσης.»

Μηχανικός (ως γιατρός): -«Αδελφή φέρτε παρακαλώ το φάρμακο Νο 22 και ρίξτε 3 σταγόνες στο στόμα του

ασθενούς.»

Ο Ιατρός-ασθενής φτύνει το φάρμακο και λέει: -«Μα αυτό δεν είναι φάρμακο. Είναι πετρέλαιο.»

Ο Μηχανικός-γιατρός : -«Συγχαρητήρια. Η γεύση σας επέστρεψε. 50 ευρώ παρακαλώ.»

Ο δήθεν ασθενής γιατρός φεύγει τσαντισμένος αλλά δεν το βάζει κάτω και επιστρέφει σε μερικές μέρες

αποφασισμένος να πάρει πίσω τα χρήματά του.

Ο ασθενής- Ιατρός : -« Γιατρέ έχασα τη μνήμη μου και δεν θυμάμαι πια τίποτα.»

Μηχανικός-γιατρός: -«Αδελφή, φέρτε παρακαλώ το φάρμακο Νο 22 και ρίξτε 3 σταγόνες στο στόμα του ασθενούς.»

Ο Ιατρός-ασθενής πανικόβλητος: -«Μα αυτό το φάρμακο είναι για τη θεραπεία της γεύσης.»

Μηχανικός: -«Συγχαρητήρια. Η μνήμη σας επανήλθε. 50 ευρώ παρακαλώ.»

Ο Ιατρός φεύγει εξαγριωμένος με τον εαυτό του.

Αμετανόητος , μετά μερικές μέρες επιστρέφει.

-«Γιατρέ η όρασή μου έχει αδυνατίσει πολύ. Μπορείτε να κάνετε κάτι ? »

Μηχανικός : -«Δυστυχώς κύριε δεν έχουμε φάρμακο γι αυτό. Παρακαλώ πάρτε αυτό το 100ρικο»

-«Μα αυτό είναι 50ρικο.»

-«Συγχαρητήρια. Η όρασή σας επανήλθε.

50 ευρώ παρακαλώ.»

street
14-06-16, 14:53
προεκυψε κατι εχθες και δεν προλαβα να συνεχισω παρακατω .... ενταξει πρωτα οι δουλειες ρε παιδια και μετα φορα μορα , τεσπα , το θεμα μου ηταν οτι πως ειναι δυνατον τα δικα κου να κανουν 130 και της θειας μου και ενος φιλου μου για μυωπια να κανουν 35 και 40 ? μονο για φακους ? και σε μεγαλους βαθμους , ημαρτον ορρασεως ειναι και οχι για να βγω στην παραλια να κανω μοστρα ! ασε που ο ντοκτορ εκει με ειπε οτι θα τα φορας μονο καθιστος τους πρωτους μηνες βαλε βγαλε δλδ , αν δεν θελεις να στουκαρεις πουθενα ! μεχρι να παρεις το κολαι και κλπ ....
πηγα σε εναν το πριν απο λιγο με ειπε 80 , το απογεμα θα παω και σε μερικους ακομα ....


υσ.... καλα ρε μα ΡΕ... και να με συγχωρατε τι σχεση εχουν τα γυαλια με τις γκομενες ? Ε?

leosedf
14-06-16, 15:05
Κοίτα στη δική σου περίπτωση καμία :lool:
Αλλά αν βγαίνεις με διάφορες και είσαι μορφονιός άλλη θέλει προφέσορα άλλη όχι.

Ανάλογα πως θα σου κάτσει.

micalis
14-06-16, 15:25
Όταν φόρεσα τα γυαλιά και είδα με ποια κοιμόμουν τόσα χρόνια, τα έσπασα κατευθείαν...
Μεγαλε ΟΛΑ τα λεφτα...

kioan
14-06-16, 15:33
το θεμα μου ηταν οτι πως ειναι δυνατον τα δικα κου να κανουν 130 και της θειας μου και ενος φιλου μου για μυωπια να κανουν 35 και 40 ? μονο για φακους ?

Οι φακοί με αστιγματισμό γενικώς είναι ακριβότεροι από τους απλούς.
Επίσης παίζει ρόλο αν είναι από κρύσταλο ή οργανικοί, πολυστρωματικοί ή όχι.

Μπορεί να φτάσει και 90euro ο κάθε φακός για ένα μάτι, οπότε μη σου φαίνεται και μεγάλη η τιμή.

navar
14-06-16, 16:35
και εγω τα δικά μου στο 100μπαλο τα πλήρωσα νομίζω και σε "φτηνο" μαγαζί , είχα ακούσει νωρίτερα και εγώ για κάτι 300αρια με κατι σκελετούς quadocopter με gps και κατι φακους που αντεχαν σε πυρηνική καταστροφή....αλλα λέω χέστο , όταν έρθει η συντέλεια ας μήν την δώ καλα την καταστροφή του κόσμου !

street
15-06-16, 19:05
ευχαριστω μεσα απ την καρδια μου το μελος sot1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54359) !! το παλικαρι γνωριζει οχι απλκς τα παντα ... τα απαντα ολα στο αντικειμενο του !! ειδικα για το δικο μου δυσκολο προβλημα ορασεως ! οποιος θελει του στελνει μηνυμα και θα σας κατευθυνει αναλογως για το που να πατε και τι να κανετε , :001_smile: δεν θα βαλω το τηλ του αλλα θα βαλω την ιστοσελιδα του ... καλα το εργαστηριο του ... τι να λεμε τωρα ! το ειδα απο κοντα , εμαθα και πεντε πραματα παραπανω :biggrin: δειτε φωτο μεσα
http://www.optoservicecenter.com/

επισης ευχαριστω και την κυρια παρασκευη σαιτη (https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA %CE%B5%CF%85%CE%B7+%CF%83%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B7) οφθαλμιατρο ετσι απλα για την δευτερη γνωμη που πηρα απο κει :biggrin: κλειστε ενα ραντεβου .... τωρα !


η οραση νομιζω ειναι ενα δυσκολο κοματι ειδικα ο αστιγματισμος , κουραση , τριψιμο ματιων , δακρυα να τρεχουν , υπνηλια , πονοκεφαλος , στη δουλεια αστα , δεν το συζητω , μιλαμε για μετα την δουλεια ... κουραση ? να σε θολωνει μια το ενα μια το αλλο , να γυρνας στο σπιτι το βραδυ και να θες να διαβασεις ενα βιβλιο ρε αδερφε στο κρεβατι και να το παρατας μετα απο τρεις σελιδες ? και αλλα ....
ταλαιπωριεμαι ρε παιδια εδω και δυο χρονια , αυτην την στιγμη σας γραφω με τα νεα μου γυαλια , δεν τα συνηθισα φυσικα ακομα , αλλα σιγουρα τα ματια μου απ το πρωι ειναι πιο ξεκουραστα ... το επιβεβαιωνω και ειμαι και στο βαλε βγαλε :001_smile:

leosedf
15-06-16, 19:20
Μια χαρά, φόρα τα συνεχώς όπως εμείς, είναι μεγάλη υπόθεση τέλος πάντων.

Θεσσαλονίκη είναι ο sot?

dovegroup
15-06-16, 19:56
ευχαριστω μεσα απ την καρδια μου το μελος sot1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=54359) !! το παλικαρι γνωριζει οχι απλκς τα παντα ... τα απαντα ολα στο αντικειμενο του !! ειδικα για το δικο μου δυσκολο προβλημα ορασεως ! οποιος θελει του στελνει μηνυμα και θα σας κατευθυνει αναλογως για το που να πατε και τι να κανετε , :001_smile: δεν θα βαλω το τηλ του αλλα θα βαλω την ιστοσελιδα του ... καλα το εργαστηριο του ... τι να λεμε τωρα ! το ειδα απο κοντα , εμαθα και πεντε πραματα παραπανω :biggrin: δειτε φωτο μεσα
http://www.optoservicecenter.com/

επισης ευχαριστω και την κυρια παρασκευη σαιτη (https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA %CE%B5%CF%85%CE%B7+%CF%83%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B7) οφθαλμιατρο ετσι απλα για την δευτερη γνωμη που πηρα απο κει :biggrin: κλειστε ενα ραντεβου .... τωρα !


η οραση νομιζω ειναι ενα δυσκολο κοματι ειδικα ο αστιγματισμος , κουραση , τριψιμο ματιων , δακρυα να τρεχουν , υπνηλια , πονοκεφαλος , στη δουλεια αστα , δεν το συζητω , μιλαμε για μετα την δουλεια ... κουραση ? να σε θολωνει μια το ενα μια το αλλο , να γυρνας στο σπιτι το βραδυ και να θες να διαβασεις ενα βιβλιο ρε αδερφε στο κρεβατι και να το παρατας μετα απο τρεις σελιδες ? και αλλα ....
ταλαιπωριεμαι ρε παιδια εδω και δυο χρονια , αυτην την στιγμη σας γραφω με τα νεα μου γυαλια , δεν τα συνηθισα φυσικα ακομα , αλλα σιγουρα τα ματια μου απ το πρωι ειναι πιο ξεκουραστα ... το επιβεβαιωνω και ειμαι και στο βαλε βγαλε :001_smile:

Μια και το ξεκινήσατε δείτε και τα γραφόμενα μου.
1. ΟΠΤΟΜΕΤΡΗΣ είναι αυτός που σε κάνει να βλέπεις και να εργάζεσαι με αξιοπρέπεια, όλοι οι άλλοι για μένα είναι απλώς οπτόκρεμες!!!
2. Όταν πάς για νέα τζαμαλίκια να πάς σε άνθρωπο που ξέρει την ΗΟΥΑ αν δεν την ξέρει πηγαίνεις γυμνός στις π0ιτ$3$...
3. Μυωπία αστιγματισμός υπερμετρωπία....3 σε ένα νοικοκυρεμένα εκ πείρας!!!
4. Βλέπεις πληρώνεις δεν βλέπεις να τα βρούν οπτομέτρης και οπτό πωλητής!!!
5, Προσοχή...να είστε όσο ποιο ξεκάθαροι μπορείτε στην διαδικασίο οπτομετρία αλλιώς...

street
15-06-16, 20:05
οχι δεν μπορω να τα φοραω ολη την ωρα οπως εσεις , τουλαχιστον οχι ακομα και μεχρι να συνηθισω ειμαι στους μισους βαθμους αστιγματισμου που εχω και μετα το περα εξαμηνου ? και βλεπουμε θα βαλω και το υπόλοιπο , αυτο με ειπαν και οι δυο ντοκτορ που πηγα , καλυτερα μου ειπε το θεμα η σαιτη οφθαλμιατρος που λεω παραπανω , ο αλλος στο παπαγεωργιου .. ευτυχως που δεν επεσα σε ορθη γωνια 90 μοιρων στο πατωμα με την μαπα φορωντας και τα ειδικα γυαλια :biggrin:



Θεσσαλονίκη είναι ο sot?
οχι .... απ την ταιλανδη :lool::lool:

dovegroup
15-06-16, 21:07
και παω που λετε την προηγουμενη βδομαδα παρασκευη μιας και το ραντεβου ειχε κλειστει πριν τα χριστουγεννα εε δηλαδη εδω και 6 μηνες σε δημοσιο νοσοκομειο , δεν φοραγα γυαλια ως τωρα , φορουσα καποτε στο δημοτικο και τα εβγαλα με την παροτρυνση γιατρου τοτε αυτο ηταν παει και περασε , αστιγματισμου ! οντ δεν πηγα τυχαια και οχι να πεις οτι δεν βλεπω , βλεπω , πηγα διοτι με κουραζουν παρα πολυ τα ταλευταια 2 χρονια και το καταλαβαινω και εγω οτι κατι παιζει , ειμαι 34 , να μην τα πολυλογω με εξεταζει τα ματια στο δεξι 7 κατι στο αριστερο 4 , υψηλος αστιγματισμος ! τιποτε αλλο , με εβγαλε γυαλια και το ταμειο καλυπτει 100ε πηγα το σφραγισα κατευθειαν κατω στον ελεγκτη του εοπυ απο κατω στο παπαγεωργιου , ( λεπτομερα χωρις βιβλιαριο μονο με ταυτατητα αμκα και αμα ) παω σημερα στο τζαμαδικο γειτονιας 130 οι φακοι σου χωρις σκελετο με ειδικη παραγγελια και ενα σοκ το επαθα , εδειξα μονο την συνταγη , δεν εχεις αφαλεια μου λεει ? εχω λεω απλα ξεχασα το αλλο χαρτι στο σπιτι , ε φερτο λεει να δουμαι .... εε 100 ειναι λεω δεν το γνωριζεις ? ναι με λεει αλλα φερε να το δω ...οκ

Δημητράκι....
επέτρεψε μου να σε λέω με το υποκοριστικό σου...
"στο δεξι 7 κατι στο αριστερο 4"
Ξέρεις τι είναι αυτό που σου συμβαίνει?
Αν οδηγείς και μου λές "στο δεξι 7 κατι στο αριστερο 4" τότε φίλε μου καλέ θα σκοτώσεις με μαθηματική ακρίβεια χωρίς γυαλιά το βράδυ τουλάχιστον εγώ παίζω πολύ μικρότερους βαθμούς!!!
Αστιγματισμός...επειδή ήμουν αθλητής σκοπευτής θα σου πώ καλά χαιρετίσματα!!!
Δέξου το πρόβλημα και προσαρμόσου στα καινούργια δεδομένα...
Βρές οπτομέτρη και μίλα του θές να βλέπεις ψείρες αν ναι ΟΠΤΟΜΕΤΡΗ?
Μην ακούς κανέναν άλλον και "άφησε" τον εαυτό σου ελεύθερο να δεί...

leosedf
15-06-16, 22:20
Έλα ρε και νόμιζα εγώ με 1.5 κλπ είμαι βαριά περίπτωση.

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να διαβάσω εφημερίδα στα 400 μέτρα.

toni31
15-06-16, 22:22
Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στο HowToFixit:biggrin:

leosedf
15-06-16, 22:28
οχι δεν μπορω να τα φοραω ολη την ωρα οπως εσεις , τουλαχιστον οχι ακομα και μεχρι να συνηθισω ειμαι στους μισους βαθμους αστιγματισμου που εχω και μετα το περα εξαμηνου ? και βλεπουμε θα βαλω και το υπόλοιπο , αυτο με ειπαν και οι δυο ντοκτορ που πηγα , καλυτερα μου ειπε το θεμα η σαιτη οφθαλμιατρος που λεω παραπανω , ο αλλος στο παπαγεωργιου .. ευτυχως που δεν επεσα σε ορθη γωνια 90 μοιρων στο πατωμα με την μαπα φορωντας και τα ειδικα γυαλια :biggrin:



οχι .... απ την ταιλανδη :lool::lool:

Δεν έχει πληροφορίες επικοινωνίας στη σελίδα του ρει.


Πρόσεχε μη χαλάσεις κανένα πάτωμα με τη μύτη και σε βάλουν να πληρώνεις η να κάνεις μερεμέτια λολ.

leosedf
15-06-16, 22:35
Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στο HowToFixit:biggrin:

Ναι!
Χάλασε ο street, κανένα service manual?

sot1
15-06-16, 22:44
leosedf (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28767) Δεν έχει πληροφορίες επικοινωνίας στη σελίδα του ρει.


ναι δεν έχω στοιχεια επικοινωνίας στην ιστοσελίδα μου παρότι έχει πολλά χρονια που την ανέβασα ( αλλα και δεν την τελειωσα ) γιατί είμαι εργαστήριο και είναι κάπως δύσκολη η θέση μου, ωστόσο αν κάτι θέλεις θα χάρω να σε βοηθήσω

sot1
15-06-16, 22:59
Δημητράκι....
επέτρεψε μου να σε λέω με το υποκοριστικό σου...
"στο δεξι 7 κατι στο αριστερο 4"
Ξέρεις τι είναι αυτό που σου συμβαίνει?
Αν οδηγείς και μου λές "στο δεξι 7 κατι στο αριστερο 4" τότε φίλε μου καλέ θα σκοτώσεις με μαθηματική ακρίβεια χωρίς γυαλιά το βράδυ τουλάχιστον εγώ παίζω πολύ μικρότερους βαθμούς!!!
Αστιγματισμός...επειδή ήμουν αθλητής σκοπευτής θα σου πώ καλά χαιρετίσματα!!!
Δέξου το πρόβλημα και προσαρμόσου στα καινούργια δεδομένα...
Βρές οπτομέτρη και μίλα του θές να βλέπεις ψείρες αν ναι ΟΠΤΟΜΕΤΡΗ?
Μην ακούς κανέναν άλλον και "άφησε" τον εαυτό σου ελεύθερο να δεί...

Οσο απλά και αν φαίνονται στην όραση τα πράγματα για τον απλό χρηστη γυαλιών πίστεψε με δεν είναι πάντα και για όλους έτσι.
Ο Δημήτρης για την ώρα κάνει το σωστό και πρέπει να δείξει υπομονή για το επόμενο διάστημα .
Για οποιον κάνει μια ειδική δουλειά , σίγουρα θα βλέπει μια ποικιλία περιπτώσεων ,απλών καθημερινών αλλα και πιο ειδικων περιπτώσεων

dovegroup
16-06-16, 12:12
Οσο απλά και αν φαίνονται στην όραση τα πράγματα για τον απλό χρηστη γυαλιών πίστεψε με δεν είναι πάντα και για όλους έτσι.
Ο Δημήτρης για την ώρα κάνει το σωστό και πρέπει να δείξει υπομονή για το επόμενο διάστημα .
Για οποιον κάνει μια ειδική δουλειά , σίγουρα θα βλέπει μια ποικιλία περιπτώσεων ,απλών καθημερινών αλλα και πιο ειδικων περιπτώσεων

Καμμιά αντίρρηση επ' αυτού...
Η πρόταση είναι να μιλήσει και να του εξηγήσουν σαν newbie που θα είναι στο σπόρ,
διότι οι ζαλάδες, ο αρχικός αποπροσανατολισμός, η ευκρίνεια της όρασης (i can see the light:lool:)
λόγω της μετατόπισης-διόρθωσης των κέντρων θα του φέρει ένα σόκ!!!
Αν πάει εξ αρχής στους βαθμούς που πρέπει να φορέσει θα πάθει σόκ...πολύ σωστά ανεβαίνει κλιμακωτά.

Μόλις άρχισε η υπερμετρωπία έπαθα σόκ, δεν μπορούσα να δώ τπτ στις πλακέτες με smd πήγα σε 3 οφθαλμίατρους πήρα 3 διαφορετικά ζευγάρια μετρήσεων
έφτιαξα γυαλιά αλλά τπτ.
Διέθεσα τελικώς 150 ευρώ για να πάω σε ομάδα χειρουργού οφθαλμίατρου και να δώ κόμη και το laser σαν λύση.
Επεσα κατά καλή τύχη σε ένα οπτομέτρη αστέρι 3 ώρες εξέταση και το ένα και το άλλο και βγάζω πλακέτα από τσέπη και του λέω τα βλέπεις αυτά τα 0603 πρέπει να μπορώ να τα ξε και κολλάω αν όχι τελειώσαμε!!!
Βγάζω ποντίκι (mouse) την βλέπεις την ετικέτα αν δεν μπορώ να διαβάσω τα ψιλά γράμματα τότε γ@μ@τ@!!!
Οπότε κατά την ανάγκη και οι απαιτήσεις...πάνε μαζί...
Σε οφθαλμίατρο μου δίνανε βιβλιαράκι να διαβάσω στους 40 πόντους και αν διάβαζα ήταν οκ δεν καταλαβαίνανε την φύση εργασίας ακόμη και όταν τα έδειχνα και έλεγα τα γράμματα από το label πρέπει να τα διαβάζω τπτ σαν να μην το έλεγα ένα πράμα!!!

street
16-06-16, 21:25
Πρόσεχε μη χαλάσεις κανένα πάτωμα με τη μύτη και σε βάλουν να πληρώνεις η να κάνεις μερεμέτια λολ. :hahahha:

https://www.youtube.com/watch?v=C6wi6h7zopU

να τετοια , εγω χωρις κρανος ... :001_tt2:

moutoulos
16-06-16, 23:43
Δημήτρη πάρε ένα τέτοιο ... και φόρεσέ το μόνιμα. Δεν θα το καταλαβαίνουν :lool:.


https://antichainletter.files.wordpress.com/2012/01/kranos_14.jpg?w=634

micalis
20-06-16, 17:23
Έλα ρε και νόμιζα εγώ με 1.5 κλπ είμαι βαριά περίπτωση.

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να διαβάσω εφημερίδα στα 400 μέτρα.
Ξερεις τι λενε?
Οτι αν δεν φτανουν τα χερια σου οταν θες να διαβασης εφημεριδα ΤΟΤΕ θες γυαλια.